LevensmiddelenvoorziBning SCHEL VISCH BINNENLAND Kerk en School Orde en Arbeid Sport en Spel Gemengd Nieuws Nederland en België DINS0AG23 SEPTEMBER SSïS 42ste JAARGANG No. 10059 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nüfnmar bestaat uit 2 bladen De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Woensdag 24 September 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond Scheivisch a 18 cent per pond op. 16001—200CO vertoon van VISCHKAAET No. in de Gem. Vischhal. Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De De winkeliers en (ie Duurte. Niet alleen in ons land, maar in de geheele beschaafde wereld wordt de bestrijding der duurie en der prijsopdrijving met vaste hand aanvaard. En niet alleen de verbruikers, maar ook de winkeliers hebben reden zich daarover te ver- hengen, want ook de middenstand verzekert en wij gelooven het dat hij gebukt gaat onder den voortdurend hooger opgeareveirlevensstan- daard. Wie toch de winkeliers aanziet als de eemg schuldigen aan deri ongekenden economischen druk waaronder wij leven, vergist zich. Wij willen dat even vastleggen, omdat bij een groot deel vaar het publiek deze meening ten onrechte gevestigd is en dat dus ten onrechte door vele consumenten wordt gemeend dat de duurtebestrijding een strijd is tegen den winkel stand. Gaat of zou de strijd gaan tegen deze enkele categorie van personen,, dan zal deze kortzichtigheid zich aldra wreken in de misluk- in-g van de actie en worden de verwachte resul- taien niet bereikt. De duurte is een normaal gevolg van het al- gemeen wereddtekort aan bij tin alle goederen van dagelijksche behoeften, bn dit wereldtekórt is een gevolg van den oorlog, die schatten van nuttige levensbenoodigdheden vernietigd heetft niet alleen, maar bovendien uniMioeoen handen aan nuttige prodcctie heeft onttrokken. Er is een wereldtekórt, d. w. z. de hoeveelheid goederen op de wereld is niet voldoende om ane menschen van het eerst moodige te voorzien. Er wordt meer gevraagd dan er voorradig is en door de wet van vraag en aanbod heeft dit een prijsopdrijving en duurte ten gevolge, waarvan het einde nog niet te voorzien is. Slechts een zorgvuldig uitgevoerde verd'eeling van den voorraad kan een wereldramp voorko men. Maar ook moeten alle arbeidskrachten tot het uiterste worden ingespannen oan het ontstane tekort weer zoo gauw mogelijk aan te vullen, waardoor dan van zelf de prijzen zuilen dalen. Dez aanvulling van he tekort door een uiterst ingespannen arbeidsprestatie van alle arbeids krachten is het eenige afdoende middel om de duurte te bestrijden. Wij leven in een maatschappij, d. w. z. in eèn gemeenschap van menschen en iedereen moet zoo veel gemeenschapszin bezitten can naar zijn krachten mede te willen werken de huishouding van die maatschappij te laten mardheeren, even goed als de leden, van een gezin er zich op toe leggen om door gezamenlijke inspanning voor dat gezin die beste levensvoorwaarden te verkrij gen. Het is een verheugend feit dat op verschillen de plaatsen ook de arbeiders in den strikten zin des woords dat inzien. Zoo besloot een dezer dagen een groote Amerikaansehe vakvereeniging binnen een bepaalden termijn niet meer te staken om zoodoende den voorraad in die branche zoo spoedig mogelijk aangevuld te krijgen. En in een deel van Duitschland besloten de bruinkool - bewerkers voorloopig ook des Zondags te zullen arbeiden teneinde den kolenvoorraad in den kortst mogelijken tijd zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is wel te hopen dat de arbeiders van alle landen en van alle vakken de groote noodzake lijkheid van een verhoogde intensieve productie gaan inzien. Dan zullen weldra weer normaie levensvoor waarden terugkeerea Uit 't voorgaande volgt dat wie de oorzaak van de duurte alleen in de prijszeting en de woe kerwinsten van den winkelstand zoekt, op den verkeerden weg is. Men moet, om het kwaad in den wortel aan te tasten, nie bij de winkeliers tereaht komen, maar verder gaan en zdfs niet bij den grovthandel stil blijven staan, doch bij' de producenten, op onderzoek komen. Hier zou blijken dat de productie van vele, van alle levensmiddelen veel en veel duurder is dan eenige jaren geleden en het is billijk dat de ze verhoogde productieprijs, plus een hoogere winst dsn vroeger (gerechtvaardigd door den hoogeren levensstandaard) worde betaald, maar voorkomen zou kunnen worden dat hier teveel profijt wordt getrokken uit den algemeemen nood uit het feit dat de vraag veel grooter is dan de .beschikbare voorraad. Voorkomen zou kunnen Worden dat woekerwinsten worden gemaakt^ die met redht bloedgeld mogen heeten omdat zij de m-enschheid in nijpenden nood zijn afgeperst. Er blijkt wel uit hoe onredelijk zij zijn, die de Winkeliers als het zwarte monster beschouwen, die eigenlijk de duurie maken. Het ligt niet in onze bedoeling de winkeliera van alle smetten vrij te pleiten. vHen hunner wij mogen rekenen dat het niet de beste onder hen zijn hebben zich te recht in de bange oorlogsjaren, die achter ons liggen, de haat en verachting der verbruikers verworven tegelijk met een buidel vol bloed- en woekergeld. Vele verbruikers zijn bezield met de menschelij'ke begeerte om nu hun openlijke en bedekte bedreigingen aan het adres van vele winkiiers gedurende den crisistijd geuit uit .te voeren. Men hoede zich echter voor overdrijving. Men hoede er zich voor te generaliseeren uit enkele afkeurenswaardige gevallen. Men wachte zich het kind met het* badwater weg te werpen. Die winkeliers, welke het vertrouwen mis bruiken, dienen gestraft te worden, desnoods met vernietiging van hun bedrijf. Maar zeker is'het dat ook vele winkeliers op het oogenblik een hard bestaan hebben en dat de grove prijzen hunner artikelen hen absoluut geen broodjes met ham opleveren Het is onredelijk hen te treffen, te meer waar de middenstand als zoodanig zijn bestaansrecht niet alleen, maar ook zijn onontbeerlijkheid be wezen heeft. Daarom meenen wij dan ook, hoezeer wij alle middelm toejuichen, die ertoe kunnen bij dragen om de duurte te verminderen en daarbij regeeringssteun en op dit oogenblik ook regee- ringsgeld als onontbeerlijke wapenen beschou wen, dat er geen enkele plausibele reden bestaat om eenzijdig den winkelstand uit te schakelen en den steun alleenlijk aan partijen te geven, wier doel is den middenstand te nekken, hetzij- dit een uitgesproken streven is of dat dit het onvermijdielijke resultaat van de gevolgde werk wijze zal zijn. Hiermede bedoelen wij niets te zeggen ten na- deele van die consumenlen-of-andere-hoe-heeten- zij vereenigingen of coöperaties, die zich loyaal op het standpunt der duurtebestrijding plaatsen. Integendeel, hun streven juichen wij toe. 3 Eerste Nederlandsche Katholiekendag. Men schreef ons gisteren uit Utrecht: De oude bisschopsstad maakt zich klaar voor de groote gebeurtenis, de machtige manifestatie van katholiek leven, die zich deze week binnen haar muren aal afspelen. Onder de kringen der burgerij, speciaal natuurlijk onder het katholieke gedeelte, bestaat veel belangstelling voor den Katho liekendag, want al komt een belangrijk con tingent van de bezoekers natuurlijk van bui ten de stad, dat de kaarten van groote dub- belvergaderingen in „Tivoli" en Stads schouwburg finaal zijn uitverkocht, wijst wel op interesse van de Stichtenaren. Ook d'e beentje voor en zullen deze dagen verschil lende malen gelegenheid hebben te demon- streeren op welk een uitnemende wijze de gewijde muziek te Utrecht haar beoefening vindt. Vele katholieken steken de vlag uit, getooid met den pauselijken -wimpel en talrij ken hebben in hun woningen kamers inge ruimd voor de buitensteodseho gasten. In het Jaarbeursgebouwtje op het St. Janskerkhof, zetel van het secretariaat van den Katholiekendag, is het een bedrijvige drukte. Dames en heeren hebben handen vol werk om aan ieders wenschen tegemoet te komen. De resultaten van deaen practiscben arbeid zullen wij spoedig kunnen waarnemen. Voor het verslag van de vergadering van dezen dag verwijzen wij naar het tweede blad. Onverwijld Ken „Roomseh propagandist" uit Haarlem schrijft ons: Het Nationaal Congres voor de Weerkracht van het Nederlandsche volk heeft verga- gerd. Dat hebben wij alweer gehad. Vele sckoone woorden zijn tot wederzijdsche ste- viging gewisseld van bestuurstafel tot zaal, van de vergadering tot do sprekers. Het schoonste woord „bezuiniging" werd slechts van een dorpscheu kapelaan vernomen. In het huis van don gehangene spreekt men niet over het koord. Maar zelfs dat hartver heffende Nationaal Congres besluit met een motie, die op haar beurt besluit met deze zinsnede: „een afdoende reorganisatie op nationalen grondslag van de weermacht te land en ter zee in Nederland en ue Koloniën". Hiertoe wordt de Begeesing uitgenoodigd en wel „om tpnspoedigste hier toe over te gaan". Ten spoedigste. Dat is „reeds thans"! Neen, hier ligt verschil. Eu daarom zeker besloot het Congres „ten spoe digste" te wijzigen in o n v e r w ij 1 d. Welk machtig verschil bestaat er toch tus- schen onverwijld en reeds thans. Deze laat ste uitdrukking komt voor in d o motie B o m a n s, waarin evenzeer reorganise tie gevraagd werd en, blijkens de toelichting, eveneens op nationalen grondslag. Zou de regeering .aan voorzitter generaal Snijders durven weigeren, wat zij het Kath. Kamer lid niet toestaat? N.l. gehoor te geven aan die uitnoodiging'f Maar de motie-Bomans bevatte ook den wensch der bezuiniging. Het is waar. Doch meent het Congres dan een reorganisatie dio nóg mé&c geld zal kos ten? Dan is het woord aan Minister De Vries. En als ook deze zwijgt, gelijk Bijleveld, ziju compagnon, dan wordt het hoog tijd, dat de volksvertegenwoordiging hen te woord staat. Wij zeggen het met het congres: reor ganiseer, en onverwijld! En voegen er met Mr. Bom ana aan toe: en bezuinig dan, reeds thans! Haarlem dankt Den Haag voor den steun. _Mj De uitlevering van den ex-keizer. Naar aan de „Msb," uit Brussel wordt ge seind; verneemt d!e correspondent ivan do „Ljbte Belgiquei" te '«-Gravenhage, dat de Nederlandsche regeering een beleefd maar formeel weigerend antwoord zal geven aan de geallieerden, inzake het verzoek om uit levering van den ex-keizer. Van welinge lichte zijde heeft de oorrespondent vernomen, dat de geallieerden een dergelijk antwoord verwachten. Zij zouden het zelfs eenigazin/s wenschen om deze moeilijk op te lossen kwes tie te ontgaan. Jongfriesehe beweging. Zondag 5 October a.s. zal te Bergen (N.-H.) in „De Rustende Jager." een opemluohtsamen- kornst plaats hebben van de Friezen van de „Selskippen" te Amsterdam, Haarlem, den Helder, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Medem- blik en andere plaatsen in die omgeving. Door do h'eeren D. Kalma te Sneek, W. Th. Zwart te Warga, J. Winkelman te Am sterdam, voormannen van de Jongfriesehe beweging, zal het woord worden gevoerd. De heer S. Schuringa te Amsterdam zal voor het muzikale deel van het programma zor gen, terwijl de he or W. Duim te Amsterdam Friesche gedichten zal voordragen. Een Friezendag als deze is dit jaar door de ,3utenófdieliug" (secretariaat Weerdsingel W.Z. 58 te Utrecht) reeds met groot succes gehouden te Oud-Valkeveen. Het proces van den ex-keizer. Naar het „Holl. Nb." d.d. 22 Sept. uit Len den verneemt, heeft sir Gordon Howard, de attorney-general, het rapport dat hij betref fende het proces van den ex-keizer- moest op maken, voltooid. Zijn rapport is aan den oppersten intergeallieerden raad overgelegd. Tegenspraak. De „N. R. Crt." verneemt uit Parijs, dat het bericht van Libre Belgique", als zou de Nederlandsche gezant te Parijs mede,deeling hebben ontvangen, dat aan Nederland bin nen veertien dagen de uitlevering van den gewezen Duitsehen keizer zou gevraagd wor den, onjuist is. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van overeen komsten niet de spoorwegmaatschappijen betreffend# wijziging van de pensioenrege ling voor haar personeel en uitsluiting van belasting op haar rekstgarsverkeer. Invoer van bevroren vleesch. Naar aan „Aga" wordt medegedeeld, heeft de Nederlandsche regeering tot den .ruimen invoer van bevroren Argentijnsch vleeisch besloten, nietzoozeer om den vleesch prijs voor den Nederlandse hen consument te doen dalen, doch teneinde binnen afzieubaren tijd den uitvoer van fok- en slachtvee mogelijk te maken. Een belangrijk kwantum zou naar Fraukrjjk gaan. De Middenstand en de belasting-politiek. Van den heer Marinus van Hout, burge meester van Helmond en eere-voorzitter der Bossche diocesane Hanze is voor het Derde R.-K. Middenstandscongres prae-advies ver schenen over „De Middenstand en de Belas- tingpolitiek". Hij resumeert zijn betoog in de volgende conclusies. Ie. dat hot een eiach is van billijkheid en rechtvaardigheid dat in-ile belasting ge|hei- ven wordt naar draagkracht, d.i. op grond van alle te dien aanzien van invloed zijnde factoren; 2e. dat, ter meest doorkomende verwezen lijking van dit beginsel het noodzakelijk is de heffing, van directe belastingen zooveel mogelijk door te voeren; 3e. a. dat men bij de berekening van de aanslagen naar het inkomen dit behoort te splitsen in inkomen uit vermogen en inko men uit arbeid' of beroep en dat men bij die splitsing het laatste minder zwaar behoort te belasien dan het eerste; b. dat de belasting behoort te zijn progres sief, dat de bestaande wettelijke bepalingen de gemeentebesturen verhinderen een billij ke progressie toe te passen en dus wijziging van art. 243 IV der gemeentewet noodzake lijk is; c. dat ruime aftrek vcor noodzakelijke le vensonderhoud e'n voor kinderen ook uit een oogpunt van staatsbelang behoort te ge schieden; d. dat do heffing van persoaeele belasting van winkels, café's eu hotels is onrechtvaar dig en dus moet verdwijnen; 4e. dat, indien indirecte belastingen nood zakelijk zijn, in geen 'geval de eerste levens behoeften mogen worden getroffen, en 5e. dat bij de vaststelling der prijzen van producten door de overheid «gelovend ervoor dient gewaakt, dat deze niet zoodanig worden opgevoerd, dat ze een verkapte en voor den middenstand drukkende indirecte belasting worden. Een indrukwekkende feestviering. Met indrukwekkende plechtigheid en groo- ten werkelijken luister, nog verhoogd door de tegenwoordigheid van den HoogEerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllrnaim. is Zoudag het blijde feest ter herdenking van het 1254-jarig be staan van den Bond van R.-K. Patronaats- oommissiëii en Jougeüngsvoreenigingen van Amsterdam en omstreken gegierd. Een maand, uitkeering. De Ministerraad heeft besloten op 1 Octo ber a.s. uit te betalen de aan de ambtenaren toegezegde extra-uitkeering, ten bedrage van 1 maand salaris, met een minimum van 100 Een en ander, hoewel de daartoe noodige be- grootlngswetten nog uiot zijn ingediend. „Ned." SularisacUe Rijkspersoneel. Zaterdag 20 September j.l. kwamen de hoofdbesturen van den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond en den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel te 's-Gravomhago In gecombineerde vergadering bijeen ten bespreking van den toestand, zooals die is ontstaan door het uit stel in de behandeling van de interpellatie Helsdingen d.d. 30 September. Alhoewel dit uitstel de ontstemming on der het Rijkspersoneel opnieuw heeft ver ergerd, meenden de hoofdbesturen toch nog geen gevolg te moeten geven aan den aan drang om thans reeds tot het voeren van scherpere actie over te gaan. Men hield daarbij ln het oog, dat het demonstratief con gres van 7 September 1.1. in de eerste plaats een beroep heeft gedaan op de volksverte genwoordiging, in dezen de Tweede Kamer en dat op de uitspraak dus dient gewacht, te worden. Zaterdag 28 September zullen in de drie grootste plaatsen van ons land gecombineer de. strikt huishoudelijke, nachtelijke vergade ringen worden gehouden, alwaar de hoofd besturen van de leden der in de plaatsen ge vestigde afdcelingen volmacht zullen vragen om zoo noodig on onmiddellijk na afloop der interpellatie op te kunnen treden. Luchtverkeei1. Een stoute onderneming. Zondag a.s. zal Etienne Poulst, de Fransche. aviateur, zijn sensationeele vlucht van 14000 mijlen naar Australië via Rome. Saloniki, Constaaljüopel, Bagdad. Bushir, Ekarachi- ire-Barachi, Bombay, Calcutta, Bangkok, Singapore, Batavia, naar Brisbane, Sydney, en vervolgens naar Melbourne, ondernemen. De demonstraties te Ockenburch. Naar wij vernemen, zullen op het vlieg- feest te Ockenburgh, dat op 26, 27 en 28 Sep tember a.s. gehouden zal worden, een groot aantal buitenlandsche vliegeniers, die ook op de Elta gedemonstreerd hebben, hun me dewerking verleenen. Zoowel luchtacrobatie als passagiers vluch ten zullen dagelijks plaats vinden. Het passagiersbureau zal geopend zijn van tien nur des voormiddags af. Ook zijn eenige contracten afgesloten met parachute-springers. Een bevredigende oplossing? Naar de „Msb." uit Brussel verneemt, heeft de „Libre Belgique" van een persoon, die door zijn positie geheel op de hoogte is van de Neder landsch-Belgische onderhandelin gen, vernomen dat men op weg is naar een oplossing, dio beid© partijen zal bevredigen. Het wederzijdsche verlangen naar overeen stemming zal zoo hoopt men vasteliik leiden tot een overeenkomst, gebaseerd op de noodzakelijkheden van de internationale po litiek. 9 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oudewater, den WelEerwaarden Pater fr. J. G. van Lubeek, O.F.M. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (bijkerk van den H. Joseph), den WelEerwaarden Pa ter P. H. Ij. M. Borst Pauwels, S.J.; tot kap. te Rotterdam (bijkerk v. d. H. Ignatius), den WelEerwaarden Pater J. M. A. Heyden- rijok, S.J., die Assistent was te 's-Gravenha ge (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) en tot Assistent te 's-Gravenhage (H. Teresia) den WelEer waarden Pater A. M. Daniels, S.J. Gouden kloosterjubilé. Pater Joh. M. Kerlen, assistent aan de kerk dier Jezuïeten in d© Gelkingeatraat te Gronin gen, vierde Zondag zijn gouden kloosterjubi- leum. i Nederlandsche Bond van Bazen en Onder bazen in het Havenbedrijf. De Bazenvereeniging in 't Havenbedrijf te Amsterdam,Rotterdam en IJmuiden, heeft in een op 21 September in het café De Kroon te Amsterdam gehouden vergadering, opge richt de Nederlandsche Bond van Bazen en Onderbazen in het Havenbedrijf. Tot voorzit ter werd benoemd de heer W. Marinus te IJmuiden en tot seerotaris de beer J. A. Foy. Het secretariaat is gevestigd: Hoogte Kadijk 159 2e, Amsterdam. De staking in de vrachtvaarten. Omtrent deze uitgebroken staking meldt men ons nader: De eisehen, die door den Centralen Bond van Transportarbeiders gesteld worden, zijn do volgende: Algemeene loonsverliooging van 3 per week op loonen beneden 30; van 2 per week op loonen boven 30, onder nadruk kelijk beding, dat niet minder zal worden betaald dan aan kapiteins 32.50, aan ma chinisten 31.50, aan stuurlieden 27, aan conducteurs 28, aau dekkneohts 26, aan walbazen 29, aan vvalknccbts 27, aan be stellers en koetsiers 26, aan motorschip pers 30, aan knechts 28, aan liohterschip- pers 28 en knechts 26 per week, met een werktijd voor xvalpersoneel van 55 uur per week met overwerkloon van 0.60 per, uur op loonen beneden 30 en 0.75 per uur op loonen boven 30; voor werk op Zon- en feestdagen en Zaterdag na 3 uur 0.75 en 1 per uur diensttijd. Voor het varend pen- soneel wordt een diensttijd van 55 uur por week geëisclit, tenzij de vaartijd van eön be treffende dienst langer ,vereischt% tot leen maximum van 60 uur per week, meerdere dieusturen van belde gevallen te betalen met 0.40 per uur met toepassing van eén zooveel mogelijk lO-.urigen eindgebroken rust per et maal; afvaarten van op Zaterdag en Zon- dagesrust varend personeel nader te rege len. Bij enkele buurtvaartdiensten, waarvan d« directies zich bereid verklaarden met liet bestuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders in onderhandeling te treden, wordt nog gewerkt. De Katholieke- arbeiders zoowel als de ar- beiders, aangesloten bij de Federatie van Transportarbeiders, zijn nog niet tot de sta king toegetreden. De directie van een der belangrijkste benrtvaartdieiisten deelde mede, dat hij in het geheel niet'ongenegen was geweest, om met het personeel in onderhandeling te tre den, doch de wijze, waarop de Centrale Bond van Transportarbeiders te werk was gegaan, was volgens hem wel wat te kras. Telegra fisch waren hem Zaterdag de eisehen mede gedeeld met bet verzoek dienzelfden dag voor 6 uur aan het hoofdbestuur te berich ten, of zij zich bereid verklaarde, deze in te willigen. Daarna was hem nog een aan bod gedaan, om in onderhandeling te treden, dan zou op Maandag nog gewerkt worden. Werd daaraan niet voldaan, dan moesten de eisehen óf Dinscjag ingewilligd worden óf het werk zou neergelegd worden én de geor- ganiseerden bij den Centralen Eond van Transportarbeiders zouden niet meer bij hem in dienst willen treden. Te Groningen is gisteren de staking ge proclameerd bij de Groninger-Rotterdammer stoombootmaatschappijen en den Flevo- dienst, een verbinding Amsterdam-Gronin- gen. De directie der Groninger-Lemmer Stoombootmaatschappij is tot overeenstem ming gekomen met het personeel, dat hooger loon en de 60-urige werkweek vroeg. Deza zal nu echter pas definitief worden inge voerd, wanneer de transportarbeiders ook el ders hun eisehen krijgen ingewilligd. Mis lukt de beweging eventueel, dan zal de Lem merbootdirectie zich niet gehouden achten aan de 60-uren-week. Te Utrecht ligt bet werk bij de meeste reei derijen stil. Een belangrijk besluit De vakgroep spoor- en tramwegpersoneel der Ned. Federatie van Transportarbeiders heeft in een Zondag te Zwolle gehouden ver- gadering besloten, de vakgroep om te zetten, in een zelfstandigen onafhankelijken bond van spoor- en tramwegpersoneel, die voor loopig een maandelijiksch orgaan, „De Sein gever" zal uitgeven. Nimrod. De schuttrs van „Nimrod", troffen het met het weer Zondag niet. Regen en wind echter trots eer end; werd het uit 4 nummers be staande programma met-volharding afge werkt .tui., De uitslag is als volgt; f Eerste wedstrijd, open alleen voor geyi ne ledenMatch 10 pigeons in 2 series van 5. Laagvliegers. Een schutter op de plank: lste prijs: kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer P. W. Waller, de heer J. A. Laan, Bloeniendaal; 2e prijs, de heer J. v. d. Kop, Overveen; 3ó prijs, de heer P. N. J. Moltzer Jr., Bloemendaal. Tweede wedstrijd: Open voor geivone en buitengewone leden: Match 10 pigeons in 2 series van 5. Halfhoogvliegers. Een schut ter op do plank. Ie prijs, tkunstvoorweirp, uitgeloofd 'door den heer J. W. Wilson, de heer J. A. Laan, Bloemendaal. 2e en 3e prijs gedeeld door de hoeren J, W. Wiison, Bloemendaal en C. D. v. d, Vliet, Overveen. Derde wedstrijd: open alleen voor gewone leden: Match 10 doubletten. Hoogvliegers „in 5 series van 2 doubletten. Vaste afstand 18>4 M. Eén schutter op de plank: le prijs, kunst voorwerp, uitgeloofd door den heer P. P. J. van Wessem, de heer J. v. <L Kop, Over veen; 2e prijs do heer R. de Favauge, Heem stede; 3e prijs de heer P. W. Wolterv Over veen. Vierde wedstrijd. Open voor gewone en buitengewone leden. Match 12 pigeons in 4 series van 3. Tegenvliegers. Eén schutter op de plank. Ie prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door den lieer Jhr. H. Teixeira de Mattes, de heer C. N. J. Moltzer Jr., Bloemendaal; 2e prijs de heer J. v. d. Kop, Overveen; 3e. prijs gedeeld' door de heeren R. de Favaugq en Jhr. B. C. v. Merlen. Voetbal. NoorwegenDenemarken'. De internationale voetbalmatch. Noorwegen. Denemarken te Christiana is door Noorwegen gewonnen met 32, onder enorm enthou siasme. - De match werd gespeeld op hetzelfde veld, waar ook de wedstrijd HollaudiNoorwegen weid gespeeld. De wedstrijd werd in enorm, snel tempo gespeeld. Noorwegen word met dezen wedstrijd kam pioen van Soandinavië. fl ■- Een woesteling. Donderdagavond is zekere P. Ronken, aan do Nieuwstraat te Woensel, door d'e marechaus see zwaar geboeid naar 't arrest antonlokaal 'gevoerd. In een vlaag 'van woede had deza sinjeur zijn eigen ruiten on die van v. d. B> ingeslagen. Een broer van den woesteling wilde hem van de poltie ontzetten en ging eeï agent met oen groot mes te liif. zoodat des^ zich genoodzaakt zag de revolver ta trekken eï eenige revolverschoten in do luoht te lossen/ waarop M. R. zich in zijn woning terugtrok, U ix-eolj t<8ch« Joork: zang>eir.s in—MMuw^w—iiiLi' xofcfcen hun Ixwfw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1