buitenland BINNENLAND RAAD VAN ARBEID De vredesonderhandelingen. O PRUIMING SCHOENEN Woensdag 24 september 190 42ste JAARGANG No. IOOSO T DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 1 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER RESEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen H A A R E. E M. Correspondentschap Heemstede. Tot correspondent bij den Raad van Arbeid te Haarlem, voor de gemeente Heemstede, is be noemd de heer W. GROENLAND, Jan van den Bergstraat No. 11 (Res Nova) ter vervan ging van den heer A. Th. M. Meyer, die zich heeft teruggetrokken. Alle, voor minder dan f 2000 per jaar in loondienst werkende personen, gelieven zich voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering bij den heer GROENLAND aan te melden, die daartoe ziting zal houden ieder en Woensdag avond van 8—10 uur in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, Heerenweg 101, en iede- ren Zaterdagavond van 8—10 uur in het lokaal Voor Christelijke Belangen, Voorweg 31. Het is Uw eigen belang, dat U zich aanmeldt. Bovendien zijt U er toe verplicht op straffe der wet. 1813 De Voorzitter van den Raad van Arbeid MICHIELSEN. d e t f De Grenswijziging. In ons nummer van Zaterdag kwam een uit voerig uittreksel voor van het schrijven van B. en W. van Haarlem aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over de grenswijziging van Haarlem. O.i! ..i .jasna». Het is onze bedoeling niet nog eens de ver schillende argumenten na te gaan, die B. en W. vóór de annexatieplannen aanvoeren. Het be toog is op zich zelf zóó klemmend dat wiij die niet behoeven te onderstrepen en wie zich den "tijd gunt de argumentatie nog eens rustig over te lezen, kan niet ontkomen aan de noodizakel'ijk- heid de grensuitbreiding van Haarlem in alle opzichten een levensbelang" voor deze gehede streek te achten. Wij volstaan dan ook mef hulde te brengen San den steller van het kloeke, overtuigende stuk, dat bovendien de verdienste bezit in lees baar Hollandsch te zijn gesteld en vrij is van ambtelijke taal. Maar wij meenen ook Ihier de tolk te zijn van al wie Haarlemsdi voelt en denkt met bij Gedeputeerde Staten nu eens op grootea, zeer grooten, spoed aan te dringen. Waarom toch moeten al die zaken jaren *en s Jaren loopen. Zou een zakenman, die uitbreiding oogenblik een levenskwestie acht daaraan óp z'n df-en-dertigst arbeiden? Waarom moet zooiets uitsluitend het voorrecht zijn van openbare li chamen? Mocht men toch eens uit den ambte- ij ken sleur losraken en een voorbeeld nemen aan den Raad van Arbeid, waar men niet meer in den ambtelijken tredmolen wenscht te loopen, maar zich op zakenmansstanpunt plaatst. De huidige toestand is belachelijk. Men verwijt Haarlem dat het geen huisves- ting biedt voor hen, die binnen zijne grenzen het levensonderhoud verdienen. Dei gemeente Schoten ging zoover aan Haarlem een vergoe ding te vragen voor de Haarlemsche forensen, die zij huisvest. En men zou Haarlem de ge legenheid weigeren voor hare ingezetenen woon gelegenheid te scheppen door het bouwterreinen te onthouden! i wjfrS Het Haarlemsdhc postkantoor bedient de aan. gebouwde stadskwartieren. Zij profiteeren van alles wat Haarlem als groote stad biedt, alleen de lasten zijn voor Haarlem, terwijl de finan cieel meest krachtige personen juist even over de grens van Haarlem wonen. Ziekenhuisverple- ging, onderwijsinrichtingen, gemeentelijke instel lingen van Haarlem komen voor een groot deel ten goede aan genoemde stadsgedeelten, zonder ■dat daarvoor een evenredige vergoeding wordt betaald. Maar al zou dit het geval zijn dan zou in de gegeven omstandigheden annexatie een veel radicaler oplossing zijn Haarlem gevoelt de noodzakelijkheid van goe de haventerreinen en wanneer de annexatie er «iet door zou komen, zal onze gemeente ver- Plicht zijn die op vreemd terrein aan te leggen met al de narigheden, die aan zulk een toestand verbonden zullen zijn. Het algemeen belang van deze geheele streek «ordert een ruim opgevatte uitbreiding van de Haarlemsche grenzen. En hoezeer ons gemeentebestur het algemeen belang alléén op het oog heeft, blijkt wel uit zijn bereidwilligheid ook Oud-Sdhoten en zelfs Spaarndam binnen onze grenzen te betrekken. Moge nu inderdaad eens bekwame spoed wor den gemaakt niet deze kwestie, die tevens tot ge- Volg zal hebben de zoo hoog noodige versterking van onze gemeentefinanciën. De zaak is rijp om in het openbaar, in de dub bele gemeenteraden, te worden behandeld'. (Wegens plaatsgebrek moest dit stukje eenige uagen blijven liggen). De opper®!-® economische raad. Be „Manchester Guardian" meldt, dat de 'h'Perste economische raad, die wekelijks tij- '!"n« de Vredesconferentie te Parijs verga arde, zijn hoofdkwartier naar Londen heeft 'Vcrgebracht. Zijn voornaamste werkzaam- eden zullen zijn, het zorg dragen voor in- -geallieerde samenwerking- in economisch» .'"■"gelegenheden. Van tijd jtot tij|di zullen: e verschillende hoofdsteden heizooht worden; Uk 1.1, Zaterdag de Raad zitting hadi te Brussel, hetgeen geschiedde op verzoek van Koning Albert. UIT DUITSCHLAND. Staking in de metaalindustrie aanstaande. De leiders en afgevaardigden van die arbei ders in de metaalindustrie hebben Maandag een bijeenkomst gehad, die uren duurde en waarin eenstemming, besloten werd de arbei ders in de metaalindustrie aan te raden tot een algemeene staking over te gaan. Giste ren zou in alle bedrijven over dit plan ge stemd worden en indien twee derden er voor zijn, zal de algemeene staking worden ge proclameerd. Smokkelarij van graan naar Nederland. Uit Elberfeld wordt aan de „Kölnische Zei- tung" gemeld, dat aan de geheele grens tus- schen het Rijngebied en Nederland, van Aken tot Kleef, thans op groote schaal clan destiene uitvoer van broodgraan van den huidigen oogst uit het Rijnland: naar het buitenland plaats heeft. De boeren van het Rijnland krijgen door deze smokkelarij rond' het dubbele van de door het Duitsche rijk betaalde maximumprijzen. De Nedcrlandsche opkoopers zijn willige afnemers, daar zij ten gevolge van den hoogen stand van dien Ne- derlaudschen gulden 't graan in weerwil van de volgens Duitsche verhoudingen hooge prijzen spotgoedkoop krijgen en door den wederverkoop aan de Nederlandsche regee ring een aanzienlijke winst maken. Om het euvel te bestrijden, was voorgesteld; voor in beslagnemingen 10 pet. van de waarde van het in beslag genomen graan als premie te betalen. Naar de Internationale Telegraphen- Agentur verneemt, heeft men van dit middel afgezien. Den douane-autoriteiten is opgedragen een zoo scherp mogelijk toezicht te houden. Voorts wordt overwogen de gendarmerie door een hulpgendarmerie te versterken. Als niet dadelijk de allerstrengste maatrege len worden genomen, aldus besluit de cor respondent zijn medadeelingen, lijdt onze broodgraanvoorziening hierdoor een verlies, dat de ergste gevolgen moet hebben. De schuldvraag. Volgens de bladen wordt met de publica tie van de Duitsche documenten zeer veel haast gemaakt. De documenten over den tijd tusschen den moord te Serajewo en het uitbreken van den oorlog zullen in October voor publicatie ge reed zijn. ,UIT ZWITSERLAND. Het debat over den volkerenbond. Omtrent de beraadslagingen over het al Volkerenbond, wordt nader gemeld,: De rapporteur der. commissie betoogd© dat Zwitserland, niet als eerste staat, besluiten mocht lid te worden van den volkenbond vóór de voornaamste mogendheden het vre desverdrag hebben geratificeerd. Het zou ni©t goed zijn te laat den wil tot toetreden kenbaar te maken. Djoch te vroeg is even min go-ed. Bovendien moét men het ZJwjt- sersche volk gelegenheid geven zijn mee ning t» uiten. Het uitstel bet eekent geen af stel. Zwitserlapjd moet wachten tot Eijgeland en vooral tot Amerika geratificeerd hebben. Een der leden van de commissie; vóór de onmiddellijk© behandeling van het ontwerp, was bevreesd dat het uitstel bij' de Entente geen -goeden indruk zou makten, dat hier door Zwitserland achter het net zou vis- scheii. H»t lid van den bondsraad, Galander, deelde mee, dat do bondsraad het met dp minderheid eens was. Men kon nu toch wel beraadslagen en 't eventueel® toetrad,en uit stellen tot de vijf groote mogendheden gera tificeerd zouden hebben. Het besluit de debatten te verdagen werd genomen met 98 tegen 58 stemmen. De bondspresident stelt zeih niet herkiesbaar. De Zwitserseh© bondspresident laat mede deel-en, dat hij geen nieuwe candjdatuur vóór den bondsraad wil aanvaarden voor de nog dit 'jaar te houden nieuwe verkiezingen. (De president wordt uit den bonidsraad gekozen). UIT BELGIE. Minister Harmignies afgetreden. Harmignies, minister van kunst en weten schappen, is afgetreden, Hét heengaan van den minister is veroor zaakt door de interpellatie van den beer Fe- ron, betreffende de bekrachtiging van de diploma's der Gentsche hoogeschool, tijdens de Duitsche bezetting uitgereikt. De minister had de diploma's geldig verklaard. Minister Hymans. „Ons Vaderland" meldt: M. Hymans, minister van buitenlandsclie zaken, is .Woensdag naar Parijs vertrokken. Mocht hij daar voor goed blijven wonen. Een referendum.? H©t schijnt, zegt de „Volksgazet" dat de regeering voornemens is een voorstel te doen voor de invoering van het referendum. Het referendum zou gehouden worden: 1. Als er. "conflict is tusschen Kamer en Senaat; 2. Als een belangrijk deel van het kiezers korps het eiseht; 3. Als in moeilijke omstandigheden 0e ko ning denkt het vpllk1 te moeten raadplegen. UIT FRANKRIJK. Een „pcilu" in het Pantéon. De bladen, melden, dat bii de Kamer het voor stel zal worden ingediend het stoffelijk over schot -v'an een „poilu" over te brengen naar hot Pantheon. Het voorstel ia ondertaekend door 86 afgevaardigde^ De overbrenging der ge- f sneuvelden. De afgevaardigde Pacaudi heeft zich tot tolk gemaakt van een verlangen, dat in breede kringen van het volk leeft; de wen sok n.l. de liiken der gesneuvelden te mogen doen opgra ven en overbrengen naar de plaats der inwo ning. Terwijl de re «oe r in# heeft 'bepaald, dat de opgraving niet mag plaats hebben in de eerste drie jaar; heeft Pacaud gevraagd na 11 Nov. daartoe machtiging te verleenen. De onderminister Abiami heeft verklaard, dat de regeering in het verlangen van do ge heele natie deelt. Maar wegens de onoverko melijke moeilijkheden kan zü er niet. aan vol doen. Toch heeft men hoop, de termijn van drie jaar to kunnen verkorten. Ook opgraving in bijzondere gevallen kan en mag d'e regeering niet toestaan. Er mag niet met twee maten worden .gemeten. Slaat men dien weg in, dan werkt men de exploitatie van de betrokken fiamilies door weinig nauwgezette leden in de hand. Tegen Duitscben import. Volgens een telegram uit Zwitserland aan d'e „VorwiirtB" oefent Frankrijk aan die Franseh-Zwitsierseke grenis een verscherpte douane-controle uit om hot binnendringen van Duitsche goederen, met nam» machines over de Zwitsersche grens te verhinderen. Mijnwerkersstaking in Lotharingen. In een groote bijeenkomst te Metz hebben de arbeiders-gedelegeerden van alle syndica le. organisaties van Lotharingen de eischen van de mijnwerkers gesteund en hebben tot algemeene staking op 22 September in de erts- eu kolenmijnen aangedrongen. De nier taalbewerkers hebben zich solidair ver klaard; zij zullen, zoo noodig, over enkele dagen liet werk neerleggen. Een nieuwe ver gadering zal worden gehouden voor de voor bereiding van een algemeene staking in ge heel Lotharingen, indien voor 28 September niet aan de eischen der mijnwerkers is vol daan. De „Vorwarts" meldt: De staking in de kolenmijnen in Lotharingen is thans volko men. Het aantal stakers bedraagt 30.000. Ook het Saargebied heeft zich bij de staking aan gesloten. Geëischt wordt; de nationalisatie der mijnen, een minimum loon van 13 fr. en erkenning der bedrijfsraden. Belangrijke troepenafdeelingen zijn aangekomen. Het stakingscomité is gevangen genomen. In het etakingsgebied heerscht rust. Een Kamerlid beschuldigd. De groothandelaar Gilbert heeft het Ka- van chantage beschuldigd. Volgens Gilbert zouden concurrenten, die er belang bij hadden den invoer van een groote partij metaal uit Amerika naar Frankrijk te beletten, Prat er voor hebben gespannen om te beweren, dat dit artikel niét in Frankrijk moest worden ingevoerd; daar het van Oostenriiksche oorsprong was. Vervolgens zou do secretaris van Prat bij Gilbert zijn gekomen en hem hebben aange boden, dat Prat voor 2000 francs, waarvan de secretaris de helft zou krijgen, aan de douane zou schrijven om de eerste verklaring te ver beteren en vergunning te vragen de zending van douane te ontheffen. Gilbert zou dit aanbod hebben aanvaard. De door Prat geschreven brief aan den di recteur der douane werd hem overhandigd tegen twee biljetten van duizend' fanes. Daarna ging Gilbert schandaal schoppen. Prat beweert echter geheel te goeder trouw te hebben gehandeld. Frankrijk en België. Naar een draadloos bericht van Lyon aan liet N. T. A. meldt, heeft minister Louckeur verklaard, dat Frankrijk ten opzichte van België een stelsel van begunstiging wil toe passen. Nu Frankrijk Elzas-Lotharingen te rug heeft gekregen, wordt de haven van Antwerpen voor de republiek van groot be lang. Niettegenstaande het uitvoerverbod van ertsen enz., hebben wij een uitzondering willen maken voor België en zijn wij het eens om dit land zooveel mogelijk alles tegen denzelfden prijs te leveren als aan de eigen landgenooten. Betreffende Luxemburg heeft Louckeur verklaard dat Frankrijk genegen is met de grootste welwillendheid (redelijke en recht vaardige wenschen van België te onderzoe ken. Het Fransche radicale congres beraad^ slaagt over al of niet samengaan met de so cialisten tegen de Fechtex; eu linker extre misten. GEMENGDE BUiTENLANOSCHE iBERICHTElt Pensioen voor Botha's weduwe. illit dankbaarheid voor. de verdiensten vah wijlen generaal Botha heeft üe Kamer, van Afgevaardigden op voorstel van Generaal fS.niuts aan do weduwe van Botha, een jaar geld toegekend, van 1200 p.sf Schipbreuk iTJitr Kirkwall komt het bericht dat' 0e mailboot „Vedric" van de .White Star* line ten Noprden van Ronaldshay op d<e Orkiadeni in den storm van Zaterdag op. Zondagnacht gestrand is. De „Vedrio" .was te 4.30 's ochtends weer, vlotgeraakt en zette ouder, eigen stoom de ï'els voort. Er waren troepen aan boord. Bij de stranding en het weer vlotrakeu der, „Vedric" zijn geteh menschenievens, .ver loren gegaan Eerste Nederi. Katholiekendag. (Vervolg van het Tweede Blad.) TWEEDE DAG. De tweede dag werd hedenochtend begon nen met een Pontificale Hoogmis, te half 9 in de O. L. Vrouwekerk aan de Biltstraat, opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Door het zangkoor der O. L. Vr. kerk werd onder leiding van den directeur, den heer H. Geraerds, op voortreffelijke wijze de „Missa Iste Confessor" van Palestrina uitge voerd. Te half elf hadden daarna vijf sectiever gaderingen plaats en des middags te half 6, zes sectievergaderingen. In do eerste sectievergadering van heden ochtend, onder voorzitter-schap van mr, It. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad, was de inleider pater H. van Ruth S.J. met het onderwerp: „De noodza kelijkheid der zuivex-godsdienstige vereeni- gingen". Spr. kwam tot deze conclusie: Zui ver godsdienstige vereenigingen zijn noodig en wel deze: 1. Niet enkel louter gebeds-vereenigingen of die, welke een devotie in het leven invoe ren, maar die; welke door hun doel, middelen (leefregel) en organisatie ingrijpen in geheel het leven, dit geheel beheerschen, opheffen en regelen, derhalve deze welke hare leden willen vormen tot volmaakte christenen en zelfs tot apostelen. Dus vooral de H. Fami lie, Deirde Orde en Maria-Congregatie. 2. Vereenigingen voor alle Katholieken, zoo mannen als vrouwen van eiken staat, leeftijd stand en ontwikkeling en niet het minst voor z.g.n. hoogere standen. In de tweede sectie werd onder voorzitter schap van Mgr. J. A. S. van Schaiek het on derwerp: „Liturgie en kerkmuziek" behan deld. Inleiders waren pastoor F. C. van Beuke ring, die, vooropstellend, dat het daadwerke lijke deelnemen aan de H. H. geheimen der Kerk, noodzakelijk is voor een eoht christe lijk leven, alles in het werk moet worden ge steld om de geloovigen tot die deelneming op te wekken; en pater dr. C. Huigens, die sprak over: „Nieuw leven in de actie der Sint Gregordusvereeniging". In sectie III sprak pater v. d. Hoven S.J. over gesloten retraiten en pater A. Rottier over Volksretraiten; in sectie IV werd door pater H. M'osmans het onderwierp: „Voor Eer en Deugd" behandeld aan de hand. van de volgende stellingen: Do. Verzenprins: .V-JEE en J>. is.een noodza- JtelijKo en geèlg-eudei vereeniging voor onze dagen. Als zedelijkheidsvereeniging noodzakelijk om de steeds verder voortkankeren.de onze delijkheid, waartegen ied'er welmeenende voor zich en voor de maatschappij moet op komen. Een geëigende vereeniging, hetgeen blijkt uit de goedkeuring der Kerk. Overheid; uit de vrees en den spot der tegenpartij en uit het vele, dat zij reeds wist te bereiken, of waartegen zij dien strijd met succes aanbond. In sectie V, waar de jeugdorganisatie aan de orde was, behandelde dr. F. M. J. A. Roels het onderwerp: „De zielkunde en de opvoe ding der Roomsehe rijpere jeugd" aan de hand van de volgende stellingen: 1. De diepgaande veranderingen in het zie- leleven der jongens en meisjes in de puber teitsjaren, maken de taak der jeugdorgani saties, uit de Roomsehe jongens en meisjes Roomsehe mannen en vrouwen te maken, bij zonder moeilijk. 2. Bekendheid met de gegevens der toege paste opvoedkundige zielkunde, omtrent de structuur van het psychisch leven en zijn differentieerangen in de puberteitsjaren, zal ze aanmerkelijk kunnen verlichten. 3. Met name wat de aanpassing van het Roomsehe ideaal bij de intelleotueele, emo- tioneele, moreele en godsdienstige behoeften der rijpere jeugd betreft, zijn er rijke vruch ten van te verwachten. De „Nieuwe Courant" op z'n smalst. De „N, Crl." is doctrinair liberaal en daarbij anti-papist- Dit bleek indertijd, toen haar def tige redactie, d'e uit Portugal naar ons land,uit- geweken kloosterlingen voor „lieden van ver dacht allooi" schold; het blijkt nu weer, nu het blad aandringt om onmiddellijke afschaffing van ons gezantschap bij den H. Stoel. In een artikel, waarin het anti-papisme hoog tij viert, wordt uitvoerig het 'tijdelijk karakter der legatie betoogd, zooals dit naar voren kwam in de gewisselde stukken en bij de mondelinge behandeling toen een meer liberaal minister de vestiging van het gezantschap moest verdedigen tegenover de kleinzielige woordvoerders van on ze ,,Protestantsche natie". Het venijnig betoog wordt als volgt door de ,,'N. Crt." besloten: ,De vrede staat thans geteekend te worden; of de Paus daarbij eenige rol van beteekenis vervuld heeft, mag ten sterkste betwijfeld wor den; in het openbaar is daar thans niets van gebleken. Wat ook gesdiied! mag zijn; vast staat thans, dat de beweegreden, welke tot de instelling van dit tijdelijke gezantschap geleid' heeft, definitief is komen te vervallen. Het denkbeeld van den Paus als vredesbemidde- jlaar behoort tot het verleden. Doch dan mag dit tijdelijk gezantschap ook niet langer ge handhaafd blijven. De vraag, of Nederland thans al dan niet tot de instelling van een blijvend gezantschap bij, den Paus moet overgaan, is nu nog niet aan de orde. Komt deze vraag te zijner tijd ter sprake, dan zal zij principieel beantwoord moeten worden en zal dit mag nu reeds P. W. TWEEHUtlSCII BARTELJOBISSTRMT 27. j Drinkt SIPKES' Limonades. Smaken zuiver en verfrisschend. worden vastgesteld elk argument, hetwelk men daarbij aan 't feit van dit tijdelijk gezant schap zou willen ontkenen, a priori ontoelaat baar zijn; de gcdachtenwisseling bij het ont werp tot instelling van dit tijdelijk gezant schap laat daaromtrent geen twijfel. Nu de oorlog voorbij is, is het echter aan de Regeering en aau de Staten-Generaal, om een einde te maken aan een instelling, welke blijkens het uilsluitend doel, waartoe zij in het leven was geroepen, geen enkelen zin meer heeft. Het bevreemdt daarom, dat deze post opnieuw op de begrooting voor Buiten- landsche Zaken is uitgetrokken en het mag dan ook verwacht worden, dat de Staten-Gene raal tegen de goedkeuring ervan ernstig be zwaar zullen maken. Dit armzalig geschrijf wordt naar verdienste door de „Maasbode" onder handen genomen. „Uit eiken regel van dit lieflijke proza al dus het Rotterdamsche orgaan druipt het anti-clericalisme. In het bijzonder wel uit de hoffelijke gestie van de deftige Haagsche redac tie, die eerst den gezant ten Vaticane wemsdht terug te roepen alvorens de Staten-Generaal omtrent een eventueele definitieve diplomatieke relatie van ons land met den H. Stoel een be slissing nemen. Dit vooral is waarlijk een zeer hoofsdh idee het hofstad-anticlericalisme volko men waardig. Aan de appreciatie der Haagsche redactie van den vredesarbeid des Pausen verspillen wij vender geen woord. Wij denken er van wat de psalmist zoo kernachtig reeds uitdrukte: Zij heb ben oogen en zien niet Terwijl deze heeren van de „Nieuwe Courant" de eersten zullen zijn om tegen de Pause lijke maanwoorden in aan een hernieuwden wedstrijd in bewapening te gaan deelnemen, hun zegen geven aan het militairistisch streven van „Ons Leger," en klaar staan om onze defensie- begrootingen weer ia het ongelimiteerde op te voeren, moeten zij. gaan beknibbelen op dezen simpel en begrootingspost omdat zij de wereld? beteekenis niet vermogen te zien- van een- insti tuut, dat meer dan bun wapengeweld zal kun nen bijdragen tot de handhaving en bet ver duurzamen van den vrede onder de volken. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen in openbare zitting tegen Dinsdag 30 Septem ber n.m. 1 uur. Aan de orde is dan de interpellatie-Helsdin- gen omtrent de voornemens der regeering in het algemeen betreffende de salarieering der ambtenaren en van de Rjjlkswerklieden, meer in het bijzonder omtrent de invoering der nieuwe salarisregeling op 1 Juli 1919. .Vragen van Kamerleden. 'Het Tweede Kamerlid' de heer Van iDdjk heeft tot de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Arbeid de volgende vragen gericht. lo. Is door de Nederlandsche regeering offi cieel een uitnoodiging ontvangen om deel te ne men aan de Internationale Conferentie, welke dit jaar, als uitvloeisel van het Vredestractaat van Versailles, te Washington zal worden ge houden? 2o. Zoo ja, is die uitnoodiging door de regee ring aanvaard? 3o. Indien de uitnoodiging is aanvaard!, kun nen Hunne Excellenties dan mededeelen: a. welke de aard dier conferentie is b. welke verplichtingen uit het aanvaarden dier uitnoodiging voor ons land voortkomen ten opzichte van het toetreden tot den Volkerenbond en het uitvoeren van de besluiten, op die con ferentie te nemen; c. welk mandaat door de regeering aan haar gedelegeerden naar die conferentie zal worden verleend? Voldoende kolenvoorraad. In den Nijverheidsraad deelde de directeur der Rijkskolendistributie mede, dat er voor de naaste toekomst voldoende kolenvoorraad voo>' de nijverheid is. Uitfceering-in-eens aan het Rijkspersoneel De Regeering zal bevorderen; dat het rijks personeel worde tegemoetgekomen In den achterstand; waarin het in geldelijk opzicht is gekomen als gevolg van den langen duur van de buitengewone omstandigheden, door toekenning van een uitkeexing ineens. Die uitkeering zal bedragen: voor hen die een bezoldiging genieten van 2400 's jaars of minder een twaalfde van die bezoldigiup met een minimum van 100; en voor hen die een bezoldiging ge nieten van méér dan 2400 's jaars, een twaalfde van de eerste 2400 en een 24ste van hetgeen die bezoldiging mé-r dan voocr 2400 'e jaars bedraagt. Voor zoover de belanghebbenden blijken» door hen af te leggen verklaring volgen» de Rijikeinkomstenhelasting een totaal inkomen van minder dan f, 10.000 hebben, geschiedt de uitkeering aan: a. allo sedert 1 Juli 1919 in vasten dienst zijnde rijksambtenaren, jaarwedde-gemieten- de militairen niet behoorende tot het verlofs-^ personeel en rijkswerklieden; b. alle in tijdalij-ken dienst of in zydelmc van zijn industrie Of magazijn oj> mi gegeven. ....II of 11 Lot finiltfrinlrln 1i v**.zz (i tent clcii niöZ'Jiti. JVüi, miWvéiütwótvocmq Versa iJIfMt, i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1