Levensmiddelenvoorzienmg BUITENLAND BINNENLAND Gul en Scheivisch De vredesonderhandelingen Luchtverkeer. OOMDCROAG 25 SEPTEMBER 1919 42ste JAARGANG No. I006l DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFCEELIN3 „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 2i CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een pond Gui, of een pond Scheivisch UIT ONZE OOST NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Vrijdag 26 September 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon a 14 ct. per pond op vertoon van V1SCHKAART No. 20C01-24C00 in de Gem. Vischbat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. voorgeschiedenis van den oorlog'' hoe langer hoe meer de oude waarheid, dat niemand in staat is zijn eigen tijd te beoordeelen. Geheime diplomatie. Men heeft dezer dagen onder de rubriek buiten land wederom nieuwe „onthullingen" kunnen le zen over de voorgeschiedenis van den ooi leg. Zulke sensatielectuur komt nu reeds een paar jaar lang chronisch voor den dag. Zoodra het Russische front ineenstortte begonnen er de om verwerpers van het tsarenrijk mee en elke nieuwe reegeering, die in midden- of Oost-Europa naar •voren kwam., blies die stof van eenige arcihiefstuk- en gaf ze aan de openbaarheid prijs. Veel 'ijzer is de wereld met dat al niet geworden. tiet nu verschenen boek van df. Gooss heeft inmiddels wel een eigen karakter en onderscheidt zich van dergelijke voorgaande publicaties. Dr. Gooss is een historicus van naam, verstaat dus de kunst van geschiedenis schrijven, wat nu juist van alle vroegere publicisten, die in de kansela rijen snuffelden, niet gezegd kon worden. Zijn boek is het eerste volledige, gedocumen teerde en geordende werk over de daden van één kabinet, n.m. het Oostenrijksch-Hongaarsche Daarin ligt zijn kracht en zijn zwakheid tevens. Het volle licht der historie schijnt nu op het di- plomatenwerk van één land, uit één klein tijd perk en wij walgen van het intrigantenspel, van de huichelarij, van het bedrog van het cynisme vooral, waarmee het lot vau millioenen men- schen-levens werd verdobbeld' en verspeeld, In zijn noodzakelijke eenzijdigheid -- en dat is zijn zwakte schijnt het boek de schuld voor iwit uitbreken van den wereldbrand .geheel ten laste te leggen- aan de Oostenrijksc-lic regeering t'ii de Duitsdie van die dagen vrij te pleiten. De geslaagde poging van graaf Berchtold, om de Dui(scire geneigdheid tot het aanvaarden Van Eng eland's bemiddeling -door bedrog en overrompeling vruchteloos te maken, is vooral Verpletterend voor Oosten-rijk en ontlastend voor de Duitsche verantwoordelijkheid. Maar men zie hierbij twee zaken niet over het hoofd: dé Duitsche bondgenoot was de sterkste, zonder welke de andere niets vermocht; het was dan wel een onverklaarbare nalatigheid om in de hoogste landsbelangen zóó met zich te 'laten spelen. Op de tweede plaats is ons nog met bekend, wat er precies gedurende die spannende dagen in Berlijn veihandeld is. De gegevens daarom trent zijn door Kautsky verzameld en de Duit sche regèering zal deze op een tijdstip dat haar goeddunkt publiceeren. Eerst daarna kunnen wij volledig oordeel-enof ook dan eigen lijk niet De kabinetten van Londen en Parijs en de hoofdsteden der andere groote mogendheden zullen materiaal bergen, dat voor zulk een oor deel onmisbaar is en op openbaarmaking daar van zullen wij nog wel langen tijd vergeefsch wachten. Het boek van dr. Gooss zal idan ook wel geen direct effect hebben, maar toch heeft het. behalve als geschiedkundige bijdrage, zijn nut. Wij lee- ren er opnieuw het afschuwelijk karakter van de geheim-d'iplomatie door kennen en het geeft steun aan ieder gezondi streven, om het lot van heele volkeren niet van enkele personen afhan kelijk te maken. Maar ook al staat men door ondervinding Wijs geworden vrij sceptisch tegenover de mo gelijkheid om aan de buiten! andsche politiek een opener en eerlijker karakter te geven, het boek van dr. Gooss leert ons nog wat. anders en dat is, de onvolkomenheid van het raensch lijk oor-deel. Voor een zeer groot, misschien het overgroo ts deel der wereldi, was Duitscihland de eigen lijke aanstichter van den wereldbrand en Oos tenrijk hc-t gewillig slachtoffer van den mach tigen buur. Zelfs op de Parijsdhe conferentie ont kwam men- niet aan dien indruk. En nu wijzen de documenten bij het zoeken naar de hoofd- schuldige, juist naar het Oostenrij-ksdhe kabinet. -Nog iets: in dén Weenschen kroonraad waar in tot het fatale ultimatum aan Servië beslo ten werd, was er slechts één tegenstander, n.m. ae 'llongaarsche staatsman Graaf Tisza. En deze juist was de eenige, die dioor zijn landge noten als aanstichter van den ooriog werd neer geschoten Keizer Frans Joseph en Wilhelm II hebben Volgens het boek van dr, Gooss tot het laatste Ogenblik voor het behoud van den vrede ge- [h'erd; en het groote publiek beschouwde juist "en als d-e ergste saibelrmkelaars. Moesten, wanneer eerlijkheid en geweten en jKén politieke hartstochten de staatslieden en Jten volgelingen 'leidden, al degenen die nu roe pa om berechting van die „verantwoordelijke ^'clers" uit 1914, zich niet tienmaal bedenken, r zij aan dit werk begonnen? Nog afgezien van het feit, dat een straf, uit sproken zonder voorafgaande strafwet en zon- een onpartijdige rechtbank iets immoreels is, •zen de dageiijksche publicaties over „de De Aalands-ei'landeu. De „Mortwhg Post', verneemt uit Stocknolm, dat deBritsche gezant aldaar,. die te Parijs aan het hoofd heelt gestaan van de commissie voor de Oost-Zee-kwestie, door de Zweedsche pers is geinteiv-iewd over ae Aal and-kwestie, hij vei- k1 aarde, idat tot dusver geen oplossing was ge vonden, waardoor iedere aanleiding voor een conflict tusschen Zweden en Finland werd op geheven en dat de kwestie derhalve nog stee-cis onopgelost is gebleven, tr is echter recias in één opzicnt een oesiuit genomen n.l.. dat de eilanden oiweisterkt moeten olijven. Tegelijkertijd echter voelt men dat, hoewel er veel sympathie is voor de zaak der Aialand-ers, men ook aan Rusland moet denken, dat recht van medespreken moet hebben, daar de eilanden den eenigen tcegang tot de Oostzee beheerschen voor den Russischen handel. De Entente en de randstaten. Volgens een telegram van de „Morning Post" uit Stockholm melden telegrammen uit Reval, dat de vertegenwoordigers der Entente-commis sie ,aan Estland, Letland en'Littauen verklaar den, dat hun onafhankelijkheid niet dooi de vre desconferentie kan worden erkend a's zij vrede sluiten met de bolsjewiki. UIT DUITSCHLANB. Ongeregeldheden te Benthen. De .jKaibc-Kv'' meldt, dat te Beuth-en een werk- loozerJaetcoging Heeft plaats gevonden. De stemming der werkilcozen was zeer opgewonden. De trams werden tegengehouden en winkels werden gedwongen te sluiten. De politie werd m-et steen-en gew-orpen. Zij schoot in cfe lucht. Toen zij geen munitie ttn-eer- had, werden de manschappen door het gepeupel aangevallen. Een politie-commandant en verscheidene beanu. ten werden ernstig, een aantal licht gewend- Daarop trad de bereden politie o-p. Er ontspc-n zich een gevecht, waarbij -een aantal politiebe ambten -en burgers gewond1 werden, sommigen zwaar. Er werden eenige honderden personen gearresteerd; zij werden echter voor 1 Ivït groot ste deel wöder vrijgelaten. Do bordjes verhangen. De "socialistische bladen in Duitschland' ook de „Vonvarts" schepten er behagen m, tijdens het vorige regime menus af te drukken van de maaltijden, waaraan de keizer; minis ters en officieren gezeten waren-, c-nt te bewijzen, dat schraalhans alleen voor de arbeiders en kleine ambtenaren keukenmeester was, de „hoo- ge heeren" zich niet stoorden aan de levehsmid- delenschaarschte. De Tagüche Rundschau neemt nu wraak. Ebert en Noske hebben een reis gemaakt door Beieren, Baden, Wurtemburg en Htessen. En de ze krant nu publiceert de menu's van een diner en souper in Darmstadt dén rijlkspresiden-t en den minister voor de landsverdediging aange boden. 's Middags, ossentaartsoep, snoekbaars met aardappelen ossenhaas met verschillende groen ten, taart, 's Avonds hors d'oeuvre, kip met rijst, varkensvleesch met kool, kaas en boter. Het eten- alleen kostte 4376 mark. Er werden 200 flesschen Rijnwijn gedronken-en. Eigendommen van den ex-koning. Vertegenwoordigers van Pruisische ministe ries zijnj, volgens het „Berl. Tage-bl.". sedert ge- ruJmerii tijd reeds aan het onderhar:,delen met den „zeer hanaigen" gevolmachtigde van den ex-koning Wilhelm II, om tot een bevredigende oplossing ,te komen van dc fmancieele belangen, die èn de slaat èn den gewezen koning aan gaan. Er wordt ijverig getracht geen van beide partijen- te k-ort te doen. Het privé vermogen der Hohenzollern wordt op dit ocgenblik cp meer dan 300 mil'lioen mark geraamd. Meer dan 100 milli-oen zijn be legd in aandeelen en hypotheken. Een aanzien lijk gedeelte is geïnvesteerd in grondbezit. Wil helm II heeft in lio-oge mate bijgedragen t-ot ver meerdering van dit vermogen. Een moeilijkheid levert op het aflossen van de Kroomrente. In 1821 kreeg de staat Pruisen kroondomeinen, doch moest daarvoor jaarlijks de kroon 2% miW-ioerr „thaler" geven. De gevol machtigde van den ex-koning stelt nu voor -de kroon het twaalfvoudige van deze rente uit ie betalen om deze rente af te kc-o-pen, dus 92 mil- lioen mark ongeveer. De ex-koning zou dan dit bedrag aan- den staat betalen als de groote hef fing in eens op zijn vermogen. De ex-koning bezit in Pruisen roecr dan ze ventig 'kasteden en kasteeltjes, waarvan vijf en twintig in en bij Berlijn. De vertegenwooddiger van Wilhelm II wil het eigendomsrecht zoo lang mogelijk onbeslist laten. Doch de staat dringt op spoedige klaarheid aan-, omdat hij de kosten voor het onderhoud moet betalen. Stakingen. In het -district Eikerenförde is een landarbei- dersstaking uitgebroken ;te Stettin staken de ar beiders aan de Gasfabriek en te Bremen staat het geheele tramverkeer wegens staking stil. UIT FRANKRIJK. Foeh en Clemeuoeau naar Amerika. Naar gemeld wordt, zullen Foch en Clt'men- ceau binnenkort naar Amerika gaan. Bakkersstaking. Te Nice en te Toulon staken de bakkers, in de eerste plaats ter verkrijging van loonsverhoo- gin-g, in de laatste van den achturen-dag. In beide steden zijn de noodiige maatregelen ge troffen in .overleg met den prefekt om de bevol king van brood te voorzien. - Lenoir. 'De commissie voor de revisie van de zaak- Lenoir is van oordeel, dat de verschillende bewe ringen van Lenoir, die in betrekking staan tot een in onderzoek zijnde zaak, niet het onder werp zijn geweest van een onderzoek of toetsing en dat inzonderheid geen confrontatie heeft plaats gehad 'met Caillaux, waarop Lenoir heeft aangeurongen. - Onder deze omstandigheden verklaart de com missie het gevraagde oordeel niet te kunnen geven. De onderminister voor de militaire justitie Ignace zal thans nagaan, ct er aanleiding is om de zaak in handen te géven van den pro cureur-generaal bij het Hooggerechtshof. Moeilijkheden onder de arbeiders in Elssas-rLotharingen. Volgens een draadloos bericht uit Beriijn van het N. T. A. is, naar berichten uit Straatsburg melden, het ai'O-eidersv-rtaagstuSc in Elzas-Lotha- ringem in een kritiek stadium gekomen. De Fran_ sche r-egeering streeft-er maar tusschen de in- heemsche Elzaseer arbeidersklasse en de zich in massa's in Elzas-Lotharingen' aanwezige ar beiders eer. wig te drijven-, wat bij de inhee-m- sclie bevolking op zeer sterken- tegenstand stuit. Er werd' door de gehede aifceidersklasse ge protesteerd-; daaraan zal zoo noödig kradit wórden- bijgezet door een algemeens staking. UIT DE VF.REENIGDE STATEN. Wilson en Fiume. Een draadloos bericht uit Annapolis meldt dat President "Wilson in zijn redevoeringen niet in het bijzonder de Fiume-quaestie heeft aangeroerd, maar in algemeenen- zin zijn hoor ders heeft gewaarschuwd tegen een vooiuJtloo- pen op d-e zaken in Zuid-O-cst-Eurcpa alvorens de Volken-bond een beslissing dienaangaande genomen heeft. Het. voornaamste tegen d'An- nunzio te richten wa-pen zal zijn het oefenen van economisóhen druk, maar geen oorlogsver klaring, met het doel hem zijn fout te doen- in zien en als ten voorbeeld lice voortaan tegen diergelijke willekeurige handelingen zaïl wor den opgetreden. Nationalisatie een eiseh der mijnwerkers. De Vereenigde. mijnwerkers van Amerika hebben zich bij meerderheid van stemmen ten gmr.sie, van nationalisatie der kclen.nijaen ver- Haard. Volgens hun plan zcu de Reegeering, tegen een sUa-ting te-doen door, ecor de regering te -men dat voor den bouw f 50.000 aan benoemen suiMters, de .mijnen moeten kcopen-, verkloou w^tib uitbetaakU dat is 0,ngeveer en daarra de m nvverk-e^ n de admmistrane d tüdeUjke kassier, moeien doemdeelnemen. nv^ zat de nano-hier ccn ~wonc timmerbaas, uit 's Rijks kas nahsat-ie der mijnen m Ganaca worden voor-ge-j douceurtje van f,000, in nog geen jaar zijn grond in het feit, dat ettelijke Kamerle den niet tegenwoordig zouden kunnen zijn bij de beraadslaging, indien deze eerder werd gehouden. Zij wilden gaarne in de gelegen heid worden gesteld aan het debat deel te nemen, met name hoorden wij in dit verband d-en heer Stork noemen. Tot het uitstel is besloten in overleg met minister Aalberse. Deze had daar geen be zwaar tegen, omdat zijns inziens van dit uit stel geen gevolg behoeft te zijn een Vertra ging van bet tempo der voorbereiding van de uitvoering der wet. Hiermede kan worden doorgegaan, omdat de wet door de 'behande ling in de Eerste Kamer toch niet meer ver anderd wordt en men als vaststaande aan neemt, dat zij zal wórden goedgekeurd. De volgende week komt de Kamer in'af- deetingsonderzoek bijeen voor de invalidi- teits- en ouderdomsverzeke-ringswetten. De regeering stelt jirijs o-p een spoedige afhan deling hiervan. Waarschijnlijk zullen zij ook in het laatst van October in openbare behan deling komen. Bouwen in eigen beheer. Men schrijft uit Friesland aan de „N. Crt.": ^Terwijl het Rijk vroeger zijn bouwwerken can eenigen omvang publiek aanbesteedde, wordt in deii laatsten tijd zoogenaamd in eigen beheer gebouwd. Men beweert-, dat zulks als zuinigheidsmaatregel i-s ingevoerd. Men zóu beter werk voor minder geld krij gen. Of dit doel bereikt wordt, zal de vraag zijn. Wij twijfelen er wel aan, na hetgeen wij ver namen omtrent den aanbouw in eigen be heer van een rijksgebouw in het noorden des lands. Met de stichting van dat gebouw is door liet Rijk belast een uitvoerder. Daarnaast beeft het Rijk aangesteld een dagelijk-sch op zichter, die toezicht moet houden dat de rijks- uitvoerder het werk goed uitvoert. Beide ambtenaren genieten een goed sala ris uit 's Rijk-s kas. Daarnaast is nog een derde persoon aan gesteld, die belast is met het aanbrengen van het werkvolk en' de betaling van het weekloon. Voor het laatste moet hij 10 pet. van bet weekloon als provisie genieten. Re- steld. De staking, in do siaaliui'us-trle. De Senaat heeft -een. nauwkeurig onderzoek gelast naar ,ie oorzaken van dé staking in de scaad-indus'irie.. Voorgesteld wordt de leiders d-er vv-^rktiexneis en ""Mlffljr'Yfl''" Ni een te roepen tor het hcudai van een/bijeenkomst te Washington, 'ten èinde de corzaken der staking vast te stdlen en om te onderzoeken of een ingtijpenvan regee* rir.gswege gewettigd zou zijn. UIT ENGELAND. Kabinetswijziging aanstaande. Men schrijft Lloyd George het voornemen toe. zich den 2-2-on October met een hervormd kabinet aan het parlement, dat- den 22en Octo ber opnieuw bijeenkomt, v-oor t-e stellen. I11 po litieke kringen beweert ruen, dat -er reeds tot bepaalde wijzigingen is besloen en dat de eerste minister slecht» den teru-gkeer afwacht van den koning, die thans in Schotland toeft, om diens goedkeuring te verwerven en die wüzi- giagen alsdan te verwezenlijken o.a. de ver vanging van Balfour door Lord G'urzon. Doch tal van andere wii-zigmRen. niet minder ge wichtig. worden voorbereid. Men spreekt van een vervanging in de admiraliteit van Walter Lo-ng door admiraal Beatty, de 'verplaatsing van lan Maophorson. staatssecretaris voor Ier land, en Winst-on Churchillminister van oor log/ naar andere portefeuilles. Conflict in den Congo. De „Soir" bevat een telegram uit Élis-abeth- ville (Kongo) d.d. 19 Sept.. waarin wordt ge tij ds. Men kan dus niet zeggen, dat hier de noo- digc zuinigheid betracht wordt:' is de rijks- uitvoerder voor zijn taak berekend, en dat moet-men aannemen, dan is een dagelijksch opzichter voor oontrolo niet noodig en kan de uitvaerder ook wel met de betaling van het weekloon belast worden. Bij particuliere aannemers geschiedt dit ook zonder eenige mpeite. De duurte. Onder den titel „Periculum in Móra" lezen wij in „St. Christoffel": Van verschillende zijden hooz-t men kla gen over den duren tijd, en de klacht is ze ker niet ongemotiveerd. Als een timmerman klaagt over de duurte van een paar schoe nen of een bakker over de duurte van een nieuwen trog, dan komt dat veelal, omdat ze voor de genoemde artikelen thans het dub bele moeten betalen, zoo niet meer dan in 1914. Men hoort echter van den schoenmaker geen klacht, dat de schoenen zoo duur zijn, hoogstens klaagt hij over de duurte van liet leder, want, zegt hij: alles is duur en daar om moet ik ook meer vei'dierien. Over de oorzaak der duurte valt heel wat te theoretiseeren. Dat de hooge loonen den levensstandaard eenigszins verhoogen, is vrij zeker, vast staat echter, dat de booge löonen niet alleen, doch slechts voor een gering deel de oorzaak zjj'n der duurte. Veel moer dragen daartoe bij de meld dat er ten gevolge van de traagheid oer ongehoorde winsten, die er in menige onder- regeering met betrekking tot de verbooging van liet salaris van het koloniaal personeel, een staking oud-er het. personeel dreigt. De minister werd van den ernst van. den toe stand" verwittigd. De blosjewiki e« de Oekraïne, Vol gons berichten uit Finland heeft de Rus sische Sovjetregeeriug de Oekrajino een vredesaanbod ge-daan. De foolsjewistis'ch-e re geering zou bereid rijn de zelfstandigheid en neutraliteit der Oekrajiue to erkenueij. GEMENGDE BUITENLANDSCHE .BEBICHTEfr Treiuroovers. Vij-f gemaskerde mannen, hebben dezer dagen de postbeambten van den Ocea-n Limited Ex press, op weg van Quebec -naar Halifax, gebon den en uit den postwagen voor 15.000 dollars aan zilver en bankbiljetten gest-o-len. Bij Harla- ka waren 'zij op den in beweging zijnden trein gesprongen en had-den zij de beaun-bten met de revolvers in de hand verrast. Vermoedelijk zijn de roovers met een auto -ontkomen. Ecu' dreigende opstand iu Polen? Onder het opschrift: „Gevaar voor een op stand in Polen" deelt de „Vorwarts" mede, dat de .communistische beweging onider de kringen der Po-olsche arbeiders in Congres-Polen, met den dag toeneemt. Er wórd't beslist op gerekend', dat in November het werk der .agitators tot ge organiseerde uitingen zal lei-den. ■J-.. 1 11 .1 -JB De Arbeidswet in de Eerste Kamer. Naar „Het Volk" van zijn Haagsehen re dacteur verneemt, vindt het uitstel door de Ee-i-ste Kamer van de behandeling der Ar beidswet tot de laatst» week van. October, neming gemaakt of genomen wordt. Als men ziet, b.v. in de bruinkoolindustrie dat iemand in enkele jaren van een eenvou dig burger multi-milionnair kan worden, dan vraagt men zich af, waarvoor i-s het ncodig dat de kclenprijzen nog steeds zoo boog blijven. Als men ziet, dat verschillende groote Scheepvaartmaatschappijen in een paar ja ren tijcis naast een volledige afschrijving van het geheele bedrijfskapitaal nog vrij betee- keneikte winsten uitkeeren, dan vraagt men zieli terecht af, waarvoor moeten die vracht prijzen nog zoo hoog blijven. Als men ziet-, dat enkele suikerondernemin gen een dividend verwachten van 100 pc/ en het volgende jaar nog meer voorspellen, dan vraagt men niet weinig ontstemd, waarom dien prijs nu nog weer hooger toe te laten. Als men ziet, dat onderscheidene tabaks en sigarenfabrieken van 30 tot 50 pet divi dend uitkeerden, dan rijst alweer de vraag, waartoe die dure sigaren- en tabaksprijzen. Als men weet dat de Bataafsclie Petroleum maatschappij nog maar een kleintje onder de zusters een winstje maakte in 1918 van ruim 90 millioen gulden dan zal 't menigeen ze ker bevreemden dat de petroleum weer met een -cent per liter of wel 5 pet. wordt ver hoogd vanwege de duurte van alles, ziet u. Als men ziet, dat de ijzer- en staal prijzen weer „neiging" h-ebben om te stijgen, van wege de groote vraag dan zal men zeker groote oogen ojwetten, als men verneemt, dat een der g-rootste huizen iu dat artikel, de Men behoeft zich minder te verbazen over zijn, dan zal het evenzeer bevreemden, als men verneemt, dat de winsten van diverse katoenmagnaten in Twente in vier jaar tijds van 125.000 tot 725.000 en van 185.000 tot 993.000 gulden zijn opgeklommen, alles dank zij de hooge loonen en de dure vrachtprijzen, Zoo zouden we door kunnen gaan, maar waartoe meer? Uit het hier aangehaalde blijkt ondubbelzinnig, dat de duurte van den huidigen tijd niet tot oorzaak heeft de hoo ge loonen, maar dat de oorzaak is de schro melijke winsthonger der grootindustri-eelen en des groothandels Wordt aan die gouddorst geen paal en perk gesteld of wordt het niet ingeperkt en belemmerd, door cp even grootsche wij-ze de onredelijke kapitaal winsten te belasten, dar zullen op den duur zelfs de beste burger wachten bezwijken voor de tragische werke lijkheid. In verschillende landen, aa. in Amerika, Engeland en Frankrijk, begint men van re geeringswege in te grijpen door paal en perk te stellen aan den demoraliseerenden invloed der uitbuiters. Het is te hopen, dat men ook in ons lan-d niet wacht tot het te laat is. Opheffing maximumprijzen rijst. De Minister van L.; N. en II., heeft inge trokken met ingang van 29 Sept. de maximum prii.zen voor rijst, zulk» met de uitdrukkelijke bepaling, dat de bedoelde maximumprijzen ge handhaafd -blijven, voor z-oover betreft de rijst die door het Riik ten behoeve van zieken er zwakken ter beschikking der gemeentebesturen gesteld is en zal worden. Minister van Landbouw De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel i3 voor ongeveer 14 dagen naar En. geland vertrokken. Een vliegsehool te Ede. Binnen enkele dagen zal te Ede aan de Carley-vliegtuigenfabriek, een vliegsehoo.' worden verbonden. De heer Carley is als bekwaam construc teur er in geslaagd een eigen type vliegma chine te bouwen, dat aan d-e meest serieuze eisehen voldoet. Deze toestellen voor twe< en drie personen ingericht, zijn sierlijk, dege lijk en volkomen betrouwbaar, gemakkelijk l-o dem-onteeren en voor billijken prijs ver krijgbaar. Het leeren vliegen zal geschieden in toestellen met dubbel comando, zoodat èn bestuurder èn leerling', vanaf de eerste les beiden de stuursbewegingen maken, waar-, door het leeren zal worden vergemakkelijk^ Reedis hebben zich vele leerlingen aange- meld. Comité tot verkrijging van Zondagsrust en tot opheffing van elk trouw-verbod op Sumatra, De Roomsch Katholieke Sociale Bond er de Kerkera/den van de Prótestantsche en van de Gereformeerde Kerk te Medan heb ben een manifest uitgegeven, waarin zij zich keeren tegen een tweetal misbruiken, die zich in de cultures op Sumatra voordoen. Deze misbruiken zijn het werken op Zon dag en het beletsel hetzij direct, of in-di reet voor de assistenten om kort na hun komst in Indië te huwen. Aan de administraties der op Sumatra's Oostkust werkende cultuur-onderneminger is eveneons dit manifest gezonden, terwijl verzocht is om antwoord voor 1 Mei 1920. Zou op deze heide eisehen niet worden in gegaan, dan acht het comité zich verplicht, langs alle geoorloofde opene wegen, de christenen hier en in Europa er van af U houden hunne zonen beschikbaar te stellen voor de Cultures op Sumatra. De geest in het Ned. Ind, Leger. Op 7 Aug. deed zich gedeeltelijk voor en gedeeltelijk in de sociëteit te Djocdja een in cident voor, dat weer eens duidelijk doe( zien, hoe de geest in het leger in den laat sten tijd slechter is geworden, schrijft „Ma- taram". Een doortrekkend artillerist later is ge bleken dat hij aangeschoten was ziende dat een ritmeester in de sociëteit een etentje bestelde, vloog naar binnen en vroeg den of ficier op uiterst brutalen toon: of dat zóo maar ging en of-ie niet wist dat hij (de fu selier) óók wou eten. Men slaagde er in den man naar buiten te krijgen; een moment later was-ie weer te- rug, beweerde dat men nu in andere tijden leefde; dat men republikeinsch was, kortom: dat liij eigenlijk het souper moest hebben en de ritmeester buiten moest staan. E011 militaire patrouille durfde den artil lerist blijkbaar niet aan: men stond oolc de ritmeester was daarbij zoo lang te parle- menteeren, dat het de verontwaardiging op wekte van paar in de sociëteit zittende par ticulieren. Ten slotte verklaarde de recalcitrant zich bereid mee te gaan naar de politie, mits de. ritmeester en de patrouille-commandant vóór op gingen. Hij zou dan volgen op een „vienk. meter" afstand. Intusschen beleedigde hij het leger, zijn chefs, den ritmeester en alles. Nadat hij den afstand van „één vierkante- meter" nauwkeurig had uitgezet, volgde hij den vreemdsoortigen optocht. Firma Stokvis Co. Lmt.. in 1918 op een be drijfskapitaal van 9.300.000, een dividend kon den uitkeeren van 116 pet. Als men verneemt dat de katoenprijzen weer omhoog zijn gegaan, ook vanwege de lioogè locnen en vrachten, en dat van goed koop er worden vooralsnog geen sprake kan de handelingen van een beschonkene, dan o\er het uiterst lamlendig optreden van de andere zijde. Het ergerde den toeschouwers dat men zelfs met een patrouille niet in staat was aajj dit incident met spoed en beslistheid een eind te make" 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1