STADSNIEUWS lELÊitoM-iSüHWtcmitHiCHT Kunst en Kennis AGENDA 17 September. lveme©nïebe§gB*6<röing iüsfï. Se bevaad op de Noordzee, werden door een stortvloed twee der opvarenden over boord geslagen. Een dezer opvarenden wist men piet behulp van een lijn te redden, doch de andere, de stuurman J. v. Vliet, oud 37 jaar, woonachtig te Vlaardingen, die de hem toe geworpen lijn eerst nog wist te grijpen, kon deze niet meer vasthouden en verdween in de diepte. Bij de fa. Izaks te Tiel» heeren- en da- toeskleermakerij, is de staking geprocla meerd, De firma, aangesloten bij de Federa tie van Werkgeversvereenigingen in het Heerenkleedingbedrijf, weigert de afgesloten ar beidersc ver eenkomst in te voeren. De sta king omvat een veertiental kleermakers en 1 meisjes en staat onder leiding van de Hoofdbesturen der R.-K. en Ned. Bonden in de kleedingindustrie. Dinsdagmiddag is in den trein tusscben Amsterdam en Utrecht, een zuigeling, die op den schoot door de moeder werd vervoerd, doodgebleven.' Te Amersfoort is afgebrand de wassche- rij van de firma G. Kempkes aan den Hoog- landerweg. Assurantie dekt de schade. De waschgoederen konden worden gered. De 'brand is ontstaan in of nabij den schoorsteen der stoommachine. Societiet St. Bavo, Smedestraat 23. Ge wone zittingen. Museum van Kunstnijverheid 10 uur Tentoonstelling. Saïarismee'ting voor Kantoorbedienden Gisteravond, weid. in de groote zaal van lie Sociëteit „Vereenigingeen salaris mee ting geiiouden, voor Kantoorbedienden, ge organiseerd door het comité van Actie voor ie verbetering der salarissen van de bedien- ien. Als sprekers traden op de heeren ,W. Brouwer Jr. en J. v. Altena Czn, van Am sterdam i Te ruim 8 uur opende de lieer M. A. Reinakla, die presideerde-, de meeting met een welkomstwoord. De heer Eeinaida noemde lie; een vreemd, verschijnsel dat kantoorbedienöieu, ais kan toorbedienden tot een salaris-meeting wol len opgeroepen, toch is het hoog ï.oodig, want betgeen thans gedaan wordt is niets anders, dan hetgeen de vakarbeiders reeds jaren lang gedaan hebben Het salaris van den kantoorbedienden staat enkele exces se uitgezonderd ver ten aeter bij dien loonstandaard van den vakarbeider en om iaarin verbetering te brengen moeten wij zelf de handen uit de mouwen steken, het geen dan ook het doel dezer salarismee ting is. Spr. gaf ïiierna het woord aan den heer Brouwer, die er op wees, hoe de ingestdl- lo enquètte waar de salarissen, der kantoor bedienden liad: uitgewezen, dat, naar de ver klaringen der patroons zelve, nog 60 pCt. der bedienden de f 1000 nog niet haalden, Spr. gaf 'n vergelijk tussehen verscillende Loonen aan de gemeentewerklieden betaald, en de salarissen der bedienden en kwam tot de conclusie dat d,e salarissen dezer laatsten een behoorlijk bestaan niet kunnen waar borgen. De vraag of loonsverhooging o ..mogelijk is omdat „het er niet af kan" beantwoordde spr. ontkennend. De winsten, den laatsten lijd behaald, zijn van dien aard, dat een vol doende salarisverhooging gevoeglijk kan verden gegeven. En met de huidige salarissen kan den win ter niet meer worden ingegaan Nog eenmaal zal de patroons worden ge vraagd en blijkt het dan goedschiks niet meer te gaan dan, aldus spr., zal liet kwaal,, schiks, n.l. door middel van staking moeten worden verkregen. Spr. eindigde zijn betoog met de verzekering, dat men zal sltagen. De tweede spreker, de heer v. Altena, deed 'n beroep op de collegialiteit van hen wiens salaris misschien boven dat gaat, wat door de organisaties als eisch is geste "(I, h.l. f 1600 van den bediende van 25 jaar om hun minder goed gesitueerde collega's te steunen, naar de zoo hoognoolige ver betering hunner bestaansvoorwaarden. Spr. ging vervolgens uitvoerig na of het mag, of een salarisverhooging mogelijk is en of de noodzakelijkheid ervoor bestaat en constateerde dat op al dieze vragen be vestigend moet worden geantwoord. Dus rest niets anders dan het eenige middel ter hand te nemen en te zeggen: als het kan, mag en moet, dan zél het ook. Met een opwekking aan allen hiervoor mede te arbeiden besloot spr. zijn rede. De meeting werd daarna met een woord van dank aan de sprekers en een opwek king tot de vergadering door den voorzit ter gesloten. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor aan H. M. de Konin gin te verzenden een adres, waarin verzocht wordt de meerdere uren, welke dool- het on derwijzend personeel aan de M.U.L.O.-school I en II huiten den gewonen schooltijd om, worden verricht, te betoenen met een bedrag van 1 per les uur en per jaar. B. en W. bevelen aan ter benoeming als plaatsvervangend hoofd van de school voor M.U.L.O. no. 1, als no. 1. de heer R. Bogtstra. 2. de heer A. K. D. Spruijt en 3 de heer J. A. J. Paulen. Allen werkzaam als onderwijzer aan die school. Voor de school voor M.U.L.O no. II: als no. 1. de heer T. Messchaert. 2. de heer G. J. Bcosman en 3. de heer P. C. de Jongh. Allen werkzaam als onderwijzer aan die school. Voor de school voor U.L.O. lett. B. als no. L de heer M. van der Booni 2. de heer T. Bouma en 3. de heer S. van der Meije. Allen werkzaam als onderwijzer aan die jchool. Voor de school voor U.L.O lett. D. als no. L de heer H. Cransberg. 2. de heer F. J. A. Qhert. 3. de heer B. Bulthuis. Allen werkzaam als onderwijzer aan dié school Onderwijzers-salarissen. In verband met de tot standkomen der nieuwe onderwijswet, stellen B. en W. voor over te gaan tot herziening der jaarwedden van het onderwijzend personeel, werkzaam aan de buitengewone school voor lager on derwijs in deze gemeente en de verordening voor gemelde school te wijzigen. Volgens deze gewijzigde verordening zul len de jaarwedden bedragen: Voor het hoofd der school: bij minder dan 2 dienstjaren 2200 2 en meer doch minder d. 4 dienstj. 2200 4 en meer doch minder d. 6 dienstj. 2350 5 en meer doch minder d. 8 dienstj. 2650 8 en meer doch minder d. 10 dienstj. 2800 10 en meer doch minder d. 13 dienstj. 8000 13 en meer doch minder d. 16 dienstj. 8150 16 en meer doch minder d. 19 dienstj. 8300 19 en meer dienstjaren 3500 Voor de onderwijzers(essen): bij minder dan 2 dienstjaren 1300 2 en meer doch minder d. 4 dienstj. 1450 4 en meer doch minder d'. 6 dienstj 1600 6 en meer doch minder d. 8 dienstj. 1750 8 en meer doch minder d. A dienstj. 1900 10 en meer doch minder d. 13 dienstj. 2100 13 en meer doch minder d. 16 dienstj. 2250 16 en meer doch minder d. 19 dienstj. 2400 19 en meer dienstjaren 2600 Ontheffing verbod Bakkersarbeld. B. en W. van Haarlem brengen ter alge meen© kennis, dat ten aanzien van de brood bakkerij (werkende onder rabbinaal toezicht) van B. E. Simons aan de Anthoniestraat No. 52, alhier, voor zooveel noodig, ontheffing is verleend van het bepaalde bij art, 2 eerste alinea va.n de verordening tot afschaffing van den bakkersnachtarbeid, voor zoover be treft het verrichten van bakkersarbeid op 26 Septem.be 1919,10 October en 17 October d.a.v. en op welke dagen als voorafgaande aan den Sabbath des voormiddags van vier uur af lantsbedoeldc arbeid mag worden aangevan gen. R.-K. Textielarbeidersbond. Hedenavond te acht nnr zal in het gebouw St. Bavo een vergadering van arbeiders en arbeidsters in de textiel-indnstrie worden ge houden, met hef doel te Haarlem een afdee- ling van den Nederlandse,hen Textielarbei dersbond St. Lambertus op te richten. In een door 't bestuur uitgegeven circulaire roept dit bestuur alle R.-K. mannen en meisjes uit die industrie ter vergadering. De heer J. v. d. Nieuwenhuizen, bondsseeretaris te Utrecht zal het onderwerp: „De R.-K. Vakorganisatie in onzen tijd" behandelen. De reclame olifant in 't gedrang! Gisterenavond zou de olifant van Hille nog een reclamegang door de stad maken. Op de Groote Markt gekomen, was het gedrang van belangstellende jongelui zoo groot dat zdj niet voort konden. - Spoedig begonnen zij elkaar te gen de olifant aan te stoeten, 't Duurde niet lang, of de man die er in liep viel! Toen was de vreugde ten top! De mannen in de olifant mopperden en d'e politie moest er bij te pas komen. Olifant af.'. Woningbouw. Bij Koninklijk besluit van 11 September 1919 is toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, de vereeniging: Woningbouw>ver- eenigipg „De Voorzorg,'' gevestigd te Haarlem. Vacantie voor de muzikanten. Met ingang van 29 September krijgen de muzikanten van het Haarlem's Muziekkorps een najaarsvacantie van zeven dagen. De eigendommen van den vlieger Fokker. De „Berliner Lokalanzeiger" meldt, dat de fiscus te Schwerin (Mecklenburg) beslag heeft gelegd op de eigendommen in Duitschland van den vliegtuigfabrikant Fokker, wegens belas tingontduiking door te vluchten naar het bui tenland. Oscar Smits' Bank. Oscar Smit's Bank deelt ons mede. dat zij het kantoor van den heer D. •Benn'emeer te Hoorn overneemt. De Oscar Smit's Bank zal 1 October a.s. te Hoorn een bijkantoor openen. Kungtnji verheidSierkunst. De tentoonstelling van gebrand geschilderde lampen trok veler belangstelling, 15 stuks wer den verkocht. De expositie van batikwerk door mej. Steinmann, hetwelk uitmunt door zuiver heid van techniek zal 1 Oct. gesloten worden, In voorbereiding is een nieuwe tentoonstelling van artistiek gepenteekend' kristal glaswerk. Gemeenteraad. Vergadering van den raad der gemeente op Maandag, 29 September 1919, des namiddags ten ure in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde wor den gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. vaststelling jaarwedden onderwijzend personeel scholen voor gewoon la ger onderwijs. 3. Id. id. herziening jaarwedden onderwijzend personeel buitengewone school 4. Id. id. vergoeding meerdere uren onderwij zend personeel scholen voor m.u.l.o. I en II. 5. Id. id. onteigening perceelen ten N. van de Zomervaart. 6. ld. id. id. ten N. van het O.-I. Vaartje 7. Id. id. inzake aanleg wegen (Haar- lemsche stichting vo'or woningverbetering). 8. Id. id. id. id. (woningbouwvereen. St. Bavo). 9. Id id. verhooging voorschot woningbouwver- eeniging St. Bavo. 10. ld. id. aankoop perceel Brouwerskade 37. 11. Id. id. distributie manu facturen. 12. Voordrachten B. en W. benoe ming 4 plaatsvervangende hoofden scholen M. U.L.O. nrs. I en II en U.L.O. letters B. en D Garnizoensberichten. De sergeant le klasse F. A Ouwehand van het Regiment Grrenadiers is aangesteld tot ser- geant-majoor-instrucfeur bij het 10e Regiment Infanterie. De milicien-soldaat F. N. G. van het 10e Regiment Infanterie is veroordeeld tot 2ya jaar militaire gevanggenisstraf ter zake van her haalde desertie, het plegen van een daad van geweld tegen zijn' meerdere in rang en wegens diefstal. De sergeant-majoor-administrateur M. Blumink van het 10e regiment Inf. is bevorderd tot adjudant onderoBicier-administrateur. Het onderwijs ïn Haarlem. Door B. en W. van Haarlem is een adres aan de Minister van Onderwijs ontworpen om Haarlem voor wat het onderwijs en de uitbe taling der salarissen betreft, over de heele linie onder de eerste klas gemeente te plaatsen. Dus ook voor het Middelbaar en Hooger onderwijs. Zooals men weet heeft Min. de Visser toegezegd voor de lager onderwijswet Haarlem onder de le klas gemeente te rangschikken. E. S. M.-N. Z. H. T. M. Heden werd door de Hoofdbesturen van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en Prot. Chr. Bond het volgende schrijven^ gericht, aan de Directie van bovenge noemde Maatschappij. Nu de algemeene duurte blijft voortduren en uw personeel steeds meer aan zijne inkomsten te kort komt, om in de behoeften van zich en het gezin te voorzien, nu de winter in aantocht is en ieder verplicht is te zorgen voor de winter provisie brandstoffen, kleeding, dekking, schoei sel, enz, meenem wij u beleefd té moeten verzoe ken, in den nood van uw personeel te willen voorzien, door aan het geheele personeel eene uitkeering ineens té verleenen van f 150, ver meerderd met f 15 voor ieder kind beneden den 18-jarigeni leeftijd, alsmede door toekenning van een bijslag op het loon van 40 pet. met een minimum van f 50 per maand. DE STAKING IN DE BINNEN SCHEEPVAART. Algeheele opheffing in zicht. Naar wij vernemen is de kans zeer groot, dat de staking in de binnenscheepvaart, ten minste wat het centrum Amsterdam aan gaat, spoedig zal worden opgeheven. Naar het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Centralen Transportarbeidersbond ons meldt, hebben tal van ondernemingen toegegeven aan de wenschen der stakende personeelen. Met de "directies van andere on dernemingen worden morgen de onderhande lingen voortgezet. Het laat zich aanzien, dat deze een gunstig verloop zullen hebben. Bij informatie vernamen wij, dat die sta king in het scheepvaartbedrijf nog onveran derd voortduurt. Er is echter uitzicht op spoedige verandering, daar door de arbeiders een conferentie met de patroons is aange vraagd. Het Bakkers conflict Het conflict in het bakkersbedrijf le ook nog niet opgelost. Hedenmiddag werd in Den Haag verga derd, inzake de Iconen der bakkersgezellen en ter instelling eener commissie uit de ge- zellenorganisaties en een commissie uit de patroonsbonden. Politierapport. Door den rechercheur M. is uit het water van het Z. B. Spaame gehaald de 5-jarige P. die W., die er al spelende inge vallen was. Het kind had geen letsel be komen. Bij de wad. S. v. K., wonende Tempelier- stxaa-t, kwam gistermiddag een onbekende vrouw, die haar voorspiegelde, dat zij door haar tusschenkomst in éen hofje zou worden opgenomen, waartoe zij zich moest^vorvoegon bij mëvr. v. M. v. B., op de Dreef. Zij be weerde verder haar portemomnaie te hebben vergeten en vroeg vrouw v. K. 5 ter leen, die deze haar gaf. Later bleek dat aan het door de onbekende vrouw genoemde adres geen mevr. v. M. v. B. woonachtig was, zoo dat men alras tot de conclusie moest komen van te zijn opgelicht Nogmaals, niet aan onbekenden leenen! Voor de verandering is gisteren weer eens een fiets gestolen. Examens Hoofdacte. Haarlem, 25 Sept. Geëx. '4 candidates Ge slaagd de heeren C. J. P. van Wissen te Amsterdam; B. S. Wielenga te Rotterdam. Het batig 'saldo van de rekening wan het gemeente-electi-iciteitabcdriif wordt geraamd op 66.601; voor het gasbedrijf op 117.780; duinwaterleiding 33.06J4 voor stadsschouw burg en zwem- en badinrichting elk 1 en de andere uitkeering op reep. 69.205, 103.510, 72.098, Slachthuis 3986 en Bank van Leening 1000. iVan de subsidies die voorgesteld; worden te gaven vermelden wij o.m-eene aan den Haar lems ehen Bond van R.-K. Jongenspatronaten op 320 en eene aan het Haarlpmache Comité van den Bond vani R.K. Meisjespatronaten tot een bedrag van 2426. Stndiesteun aan kinderen van on- en minvermogende onders. De post houdt verband met het voorstel van da raadsleden Reinalda o.s. tot het be schikbaar stellen van studiebeurzen voor uni versitaire opleiding en met een verzoekschrift van het feestuur der Vereonigingi van Lee raren enz., om beurzen voor koseleoze studie aan Gymnasium en Hoogere Burgerscholen Een voorstel tot regeling van deze mia/terie za:l dén Raad eerlang bereiken; in afwachting van de beslising daaromtrent wordt deze post op 1 uitgetrokken. Bij de feegrooting van het Burgerlijk Arm bestuur is met de ophef log van het Steun comité reeds rekening gehouden bij de ra ming van het bedrag van d0 uitkeeringen in geld; daarvoor is 1 50.000 meer geraamd d'an andere zou ziin geschied. Dit 'bedrag z.al ech ter niet voldoende zijn. Een ©enigszins juist cijfer is bezwaarlijk te ramen. In verband daarmede wordt voorgesteld het op de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur ge raamd) bedrag van 99.823.38 met 25.000 te verhoogien en alzoo uit te trekken op rond' 124.825. Naar gelang van de behoefte zal dit bedrag bii suppletoir© begrooting ziin te verboogen. Het nadeelig saldo oP de gewone inkom- isten en uitgaven van bet vorige dienstjaar worden voor 1920 geraamd op 860.521.62. De kosten ingevolge de Distributiewet 1916 worden graamd op 50.000, vorig jaar 300 000. Nu mag worden aangenomen, dat meer nor male omstandigheden zullen intreden, waar door langiziamerhaud een einde zal komen aan de distributiebepalingen wordt den post op 50.000 uitgetrokken. Kosten wegens Ket Beschikbaar gtel- '5 len, tegen verminderden prji», van brandstoffen, i Bii de onzekerheid omtrent do prijzen van dé brandstoffen en in welk® mate gebruik zal worden gemaakt om tegen verminderden prijs brandstoffen te bekomen, wordt een bedrag van '200.000 uitgetrokken. i Afgevoerd worden van de begrooting do Posten voor bet telen van voedingsgewassen voor de centrale keuken: de heetwatervoor- ziening; subsidie aan bet Steuncomité: voor d© verstrekking van schoenen, klompen en sajet; voor tegemoetkoming in de hoogere prijzen voor gas en electricteit, subsidie aan d'e vereen. „Kindervoeding," voor kosteloos warm voedsel was de Centrale Keuken; voor verstrekking van ondergoed voor lagen prijs; pro memori© is uitgetrokken een post voor bet 'bouwen en inrichten van noodwoningen. De post onvoorziene uitgaven is uitgetrokken op 190.740.70y2. Geraamd wondt aan belastingen, straaitlbet- lasting 135.000 (v. j. 135000) belasting op de houden 14000 (v. j. 14O00); belas ting op d'e openbare vermakelijkheden 90.000 (v. j. 30.000); entreegelden Frans-Halsmu seum 3000 (v. j. 3000); vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in bet klein 8800 (v. j. 9500). Geraamd is bet bedrag voor de 40 opcenten op de hoofdsom der belastingen gebouwde eigendommen op 88O0 (v.j. 87000), de 10 opcenten op die der ongebouwde eigendommen op 560 (v._ j. 570); van die opcenten op de hoofdson der belasting op het personeel 261.000 )v, j. 225.000); 48 opeenten op de dividend- en tantièmebelasting 72000 (v i. 72.000). De post leges ter secretarie is geraamd op 15000 (y. j. 11000.) De post heffing voor het gebruik^ van openbare plaatsen 12.550 (v. j. 7.700) welke verhooging is ontstaan door de te verwachten verlevendiging in zaken. Voor haven en kaaigelden is de raming dezelf de als 't vorige jaar, n.l. 28.850; begrafenis- recehten 23000 (v. j. 21000)voor school gelden is geraamd 188.200 (v. j. 183.000) wiaarbii echter nu komt de poet van 40.000 wegens evenredige schoolgeldheffing. De post marktgelden enz., wordt J 600 hooger geraamd dan in 1919; nJ. 5200. De poet: gelden op te nemen'tot dekking van de schade veroorzaakt door de crisis door den oorlog ontstaan. is geraamd op 1.411.382.38 en een haüive cent. v iaar J 1.822.888.58). D© rijksbijdrage in de kosten van het la, ger, onderwijs wordt geraamd op f 141525 (v. j. f 138 985). De post uitkeering van het Eijk tot be taling van die verhooging van onderwij aers- wedden wordi geschat op f 24 000 evenals in 1919. De bijdragen van het llijk voor het) Middelbaar en Hooger Onderwijs beuragen: H.B.S. ö-j. c. f 220ÜÜ (v j, f 20,000) H P8S 3-j. o. f 15,000 (v. j. f 13.000) HandeissoJiooi a van het Rijk f 5600 (v. j. f5600); b. van de Provincie f1400 (v. j. f1400) voor liet Hooger Onderwijs f 19.950 v. j. f 18.194. Post Annuïteit voor iiet voldoen van ren te en aflossing bedoeld bij art. 30 dier iWo- rungwet t 26.U11.58 (v. j. 1 25.01058) Bij de buitengewone ontvangsten is o.m. geraamd als opbrengst van den jaariykschen verkoop van door de gemeente aangehechte gronden f 90.954 (v. j. f 51.548.) GenHeening ter betaling van uitgaven voor buitengewone werken: 320.777.56ya (v. j. f 183.,587,42) dit ter dekking van het ge raamde verschil tussehen buitengewone uit-, gaven en inkomsten. Voor, de post jaarwedden van Ambtenaren ter Secretarie is uitgetrokken een bedrag van f 136,730 (v. j. f 86.550) Voorgesteld wordt de belooning van den' ambtenaar v. d. Burg. Stand ,W, L. Schram te verhoogen met f 100. Voorgesteld wordt d;e jaarwedde van dien stadskiokkespeler H W. Hofmeester te ver hoogen per, 1 Jan. a.s. met f 200. Onder houd van huizen, torens, poorten e. d. f 30.045 (v. j. f 22.375) Onderhoud van stra ten en pleinen f 169.000 (v. j. f 120.000) als gevolg van verhoogde Loonen en duur dere materialen. Onderond. van wandelplaat sen en plantsoenen f 120.000 (v. j. f66.310 Het ligt in het voornemen den opzichter B. ide Klruyf te benoemen tot inspecteur Onderhoud Begraafplaats f 19.700 (v j f 11.565.) De uitgaven van het nadeelig saldo van de rekening van het Openbaar Slachthuis wordt geraamd op f 16 877 (v.j. f84.206.67) Het nadeelig saldo van de Gem. Reiniging wordt geraamd op f 323 826.10 (vorig j. f 162.566.80) Het nadeelig saldo van dien Gem. Ontsmettingsdienst wordt gieraamdi op f 5830 (v. j. f 4200) en van de Bank van Leening op f5500 (v. j. f2000) De jaarwedden van de politie worden ge raamd op f 426.755 (v. j. f184.540). Klee ding en uitrusting van politieagenten i 43.140 (v. j. f 27.930) Onkosten votor, verlichting f 126.400 (v. j. f 81.620) Kosten ter voor koming en bestrijding van besmettelijke ziekten f 16.730 (v. j. f 12.770) Kosten in. gevolge de .Woningwet f 47 950 (v. i. f 33 365). De jaarwedden dier, onderwijzers worden geraamd op f 500.000 (v. j. f511.620). 't Uitgetrokken bedrag is gebaseerd op do be staande gemeentelijke verordening, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehouden met de nieuw© Onderwijswet. Voor de bedrijven vinden wij de volgende cij fers: De post watergeld wordt geraamd op f 231.982.85, v. j. 227.122.63, van meterhuur f 41.654,40 v. j. 41.085,60. Het aantal aan sluitingen bedroeg 16036. Het ligt in het voornemen, den boekhouder P. M. v. d. Sluijs- te benoemen tot hoofdcommies, en de adjunct-commies Verkoren tot commies. De uitkeering aan de gemeente van de zui vere winst ad f 33.06i/2 tegen f 19.349.54 is een gevolg van de verhoogde uitgaven tot een bedrag van f 360.406.92, terwijl de ontvang sten zijn geraamd op f 360.439.98i/2. Als opbrengst van de electrische stroom wordt geraamd f 288.000 tegen, f 304.000 in 1919. Het stroomverbruik wordt begroot op 1.200.000 K.W.U. tegen een gemiddelden prijs van 24 ct. per K.W.U. en van 600,000 K.W.U. over den muntmeter a f 0.30 per K.W.U. Het totaal der inkomsten wordt geraamd op f 1.330.303 en dat der uitgaven op f. 1.273,802. Zuivere winst 56.501 De begrooting van het Gasbedrijf wordt ge? raamd op. Inkomsten f 2.844.853.66. Uitgaven! 2.727.073.66, batig saldo f 117,7éo. De begrooting van de Gem. Reiniging wordt geraamd in, ontvangsten en uitgaven tot een be drag van f 389.096.10. De bijdrage van de ge^ meente, nadeelig saldo, wordt geraamd op f 323.826.10, vorig jaar f 162.566.80. De begrooting van het Openbaar Slachthuis sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag vr van f 170.377. Het zuiver verlies wordt ge' raamd op 168.877, Het ligt in de bedoeling den heer L. A. C* Krabbendam te benoemen tot hoofdboekhou der, den inspecteur Th. Kingma tot hoofde inspecteur en den adj.-inspecteur J. L. van Oyen tot inspecteur. De begrooting van den Gem. Ontsmettings dienst bedraagt in ontvangsten en uitgaven 9530 en het nadeelig saldo 5830. De begrooting der Gem. Bank van Lee ning sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 62,200. Het nadeelig sal de bedraagt 5500. Het ligt in 't voornemen hij het gasbedrijf te benoemen tot opzichter den onderopzieh- ter J. W. Scheelings, op een aanvangsjaar- wedde van 2400 en tot commies de ad junct-boekhouders A. F. J. G. Gosler» D. F. Volkers en A. J. Lnitingh, op de minimum- jaarwedde, aan dien rang verbonden. Rectificatie. In het verslag van het debat, gevoerd in de 10de sectie van den Nederlandsehen Ka tholiekendag (zie ons nummer van gisteren.) staat abusievelijk vermeld, dat het katho lieke volksdagblad van de naaste toekomst een „militairistiseh" karakter moet dragen Het tegendeel is natuurlijk waar; de sprekeï beeft dan ook gezegd een militant (strijd baar) karakter. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Sept.: d. van C. P. v. d. Graat Gesink; 24 Sept. z. van M. DamHoogeveen; z. ran F. WagenaarDortmundt; 25 Sept.* z. van E. W. K. Nas—Ballangee. Overleden: 24 Sept.: Jhr. F. A. v. Stürler, 47 j„ Sophiastraat; 25 Sept. J. H. J.» 1 mncL, z. van J. Kensen, Rnstenburgerlaan. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 September. Hoogste barometerstand 766.4 m.M. Mün dien; laagste barometerstand 734.7 jerwick Verwachting van den avond van 26 Sep- tember tot den avond-van 27 September: Matige tot krachtige, later tijdelijk ainemen** de Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken met kans op regen, later opktarer.d, ieis koeler t Onderscheiding. Naar het „Vad." verneemt, is de lxser F- f<> H. van Gheel Gildemeester, directeur-gene* raai van de Mij. Zeebad-Scbeveningen, begif tigd met de medaille in zilver van het Foa' tifieaat van Paus Benedictus XV. In een begeleidend schrijven tot deze on derscheiding van den zaakgelastigde bij den H. Stoel, mgr. Vallega, wordt gereleveerd dat de R.-K. Oratorium vereeniging te Den Haag door den invloed van voorzegden ti tularis in de gelegenheid werd gesteld klas sieke concerten te geven, waardoor deze zang vereeniging naar haar juiste waarde derma te werd geschat, dat haar een eerste plaats onder gelijkwaardige vereenigingen werd toegekend. iiaeisineeuKunst van üroin. Ter gedegenheid van den Eersten Neder- landschen Katholiekendag wordt in de wo ning van Jan Eioy en Leo Brom, aan d« Drift te Utrecht, een tentoonstelling gehou den van door hen in de laatste jaren ver vaardigd edelsmeedwerk. Een expositie die veel beiangryXs neetfc voor wien het interesse inboezemt op welke wijze de beeldende kunst wordt in dienst ge steld van de kerk en haar benoodigdüeaen. En het stemt tot verblijding, dat de gebroe ders Brom, die een eereplicht hebben ui ver- 1 vullen tegenover hun helaas te vroeg ont slapen vaaer, nieuw< .veten in te slaan om de harmonieus»; 0wyu».uCiu van net ker kelijke - w v tr Eip te bereiken; uat zij blijk i- vei' roet. te zitten vastgegroeid in de oude gotbiek. nog eens gbthiek en bijna niets anders. Hun werk is stren ger van lijn en vlakindeeling, overwogener in het aanbrengen van vlakke kleur en kleu- rennuance, dan we het nog over 't algemeen gewoon zijn. Door een niet overdadig, maar juist aanbrengen van email-werk weten zij de metalen een afwisseling te geven van on gewone bekoring. Daarbij een fraai werken met steenen en filigraan, ter verluchting. Prachtstukken telt' de tentoonstelling, din- gen die het ideaal dicht nabij komen. Wijzen we b.v. op de groote monstrans, be stemd voor de kerk van-O. L. Vrouw va» Goeden Raad te Beverwijk, modern van vorm en uitgevoerd in verguld-zilver met op- j gelegd email. Bijzondere aandacht verdient ook de cibo rie voor de kerk te Heer-Hugowaard, die nojf niet geheel voltooid is, maar toch reeds dod zien, welk een keurig stuk vaatwerk het zal worden. Merkwaardig is deze ciborie naast den oorspronkelijken vorm om de mooie sym boliek barer samenstelling. In de verschil' lende onderdeelen zijn n.l. op vernuftige wij ze uitgedrukt de strophen van een deel va» het Hooglied van Salomon nit den Bijbet Zonider al te realistisch te worden, is dit Ke' schied; er gaat wijding uit van de gedacht en de uitvoering. Ja In aparte kasten staan verder prachtig collecties kelken, kruisbeelden en kandelaar - .Wie de gelegenheid heeft en in Ltr AA vertoeft, moet bepaald eens een kijkje gf nemen in Brum's edelsmederij. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat.de volgende PLATEN: De opening der Staten-Genera met 3 foto's.Ge«±lamen". naar tecken»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6