ingezonden STADSNIEUWS Uit den Omtrek Oorlog aan den Oorlog 5 Koop nu Dekens!! 2 pers. Molton Dekensf 1.68 2 Leidsctiewollee dekens -9.90 2 fantasie dekens f 11.90 Magazijn Je Zon"-M 62-Lisse- Openbars Virksopg Tegelplaten, Vulemmers, Petroleumkachels Demisaisonf42. 58 P. IIISDELDW Eli ZOON. VANBAAREN&BEERS Voor LEOER oo FOURNITUREN Colliers en Broches Openbare Vrijwillige Verkooping SCHOUWBURG JANSWEG - Vrijdag 3 October 8 uur. Huishsadelöke artikelen. Scherp concureerend. P. LASSCHU1T. MMEBIEili on BÏHTEHEll ÖEEN SUIKERGEBREK, I Vulkachels, Caloritère, Kookkachels Ellebogen én Kachelpijpen in alle maten Gierstraat 64. Telefoon 2021. naar Maat KONINGSTRAAT 93 ,,'t NOTARISHUIS". Viool-Avond Wij hebben een grooten voorraad tegen beslist zeer lage prijzen Oe laagste prijseki H. G. BE BROUWER Dondei*ilag 2 defies* i@l9, pos Voor den inhoud dezer rubriek stelt dl Kedactle zich niet aansprakelijk. KLAAR.... EN NIET KLAAR. Voor enkele weken las ik in het maandschrift i.Lourdrs" een nabetrachting over de inwijding der hulpkerk van pastoor De Vlieger aan de Jacob Latskade te Amsterdam, die ik het best tan samenvatten in de woorden, die ik hier boven schreef en die ik herhaal en toepas op feitelijk alle nieuw gestichte parochies. Want waar is het, dat de inwijding van een is opgerichte parochiekerk, bij den buiten staander den indruk wekt, dat die parochie „klaar" is, en dit dreigt in vele gevallen een nadeeligen invloed te oefenen op de. milddadig heid der geloovigen, die blij hun gaven offeren als de stichting wordt voorbereid, doch meenen, dat er geen bijzondere milddadigheid meer noodig is als de kerk geopend is, en de verdere zorg aan de eigen parochianen kan worden overgelaten. En dit is in zeer vele gevallen toch rnis-gerekend. Want een parochie wier kérk „klaar" is, is telf nog niet klaar en zeker tegenwoordig niet want zij zucht dan onder zeer zware lasten en die belemmeren den noodzakelijken groei, welke het alleen tot vollen wasdom kan brengen, als de hulpkerk kan worden vervangen door een doelmatig zij het eenvoudig definitief gebouwals scholen, patronaten en dergelijke stichtingen den parochiearbeid tot de noodige intensiteit kunnen opvoeren. En dus is een parochie nog niet hlaar, al is ook haar kerk klaar. Daarom heeft zoo goed als iedere nieuwe pa rochie nog vele jaren grooten steun noodig. En het is die steun, welke ons liefdewerk tracht mogelijk te maken. Als de hulp van particu lieren minder wordt, dan moet het fonds der arme nieuwe parochiën, nog geruimen tijd een steun van' beteekenis kunnen geven. Doch dit is alleen mogelijk, als de vaste in- lyunsten van het liefdewerk groot zijhn. Mag ik dus na eenige maanden gezwegen te nebben nog eens de aandacht onzer raild- c!h' iige geloofsgenooten vestigen op de noodzake- 1 i'kheid om het liefdewerk der arme nieuwe paro- rhteèn in het Bisdom van Haarlem te onder steunen met vele en vooral geregelde (jaar- hjksche of haifjaarlijksche, driemaandelijksche of maandel ij ksche) giften. De Redactie van Sint Bavo, Huize Bijdorp te Voorschoten, verheugt zich over iedere toe gezegde gift en beveelt vol vertrouwen aan Jezus Goddelijk Hart de vergelding dier mild dadigheid aan. TH. M. P. BEKKERS, Rector. tiaar, eertijds directeur der ambachtschool en thans Inspecteur van het middelbaar onder wijs, afscheid genomen van het bestuur, leeraren en leerlingen der school. Van dit afscheid zal de heer Groote^ Haar steeds gemoedelijke herinneringen bewaren,want op spontane liartelijke wijze werd hem aller spijt betoond bij zijn heengaan als directeur en een vaarwel toe geroepen, dat zeker een der mooiste z«d blijven onder zijn memoiris aan zijn direc- ip van de Hi Door de goede zorgen van den congierge en teurschap van de Haarlemsche ambachtsschool. Afscheid G. A. Groote Haar. Donderdagmiddag heeft de heer G. A. Groote zijn vrouw was een der zalen van het school gebouw feestelijk ingericht. Te kwart over a waren een groot aantal ge- noodigden tegenwoordig, w. o. behalve de heer Groote Haar met zijn echlgenoote en dochter, de "heer Hengeveld, de nieuw benoemde direc teur, het bestuur en de leeraren der school, be nevens de leerlingen. Allereerst nam het woord de heer Hengeveld. die zeide, dat nu men te samen gekomen was om den heer Groote Haar, te huldigen te danken en een tot ziens toe te roepen, al is het dan ook in een andere functie. De heer Geijl aldus heeft bij de opening een stuk geschiedenis gegeven van de Midd. Techn. School, ik zal hier een zeer korte geschiedenis geven van Uwen loopbaan en laten zien dat het; voor U altijd is geweest „Nil sine Labore." Nadat gij te Arnhem de Lagere en M.U.L.O. school van den heer Boezer hadt verlaten, werdt gij leerling van de Arnhemsche Ambachtsschool, alwaar voor U de moeilijkheden reeds zouden komen. Ge kwaamt er in dezelfde klas als Uw vriend de heer David Tiemens, thans Gemeente Architect te Harderwijk. Ge werktet er samen, haaldet er dezelfde pun ten, dezelfde eerste prijzen en, zooals dit te Arn hem de gewoonte was, het horloge, maar.... ymdat er 2 leerlingen waren die evenveel pres teerden, moest er dat jaar (het jaar waarop gij de Ambachtsschool hebt verlaten) 2 horloges en 2 eerste prijzen uitgereikt worden en de twee leerlingen die .deze prijzen ontvingen, waren Gerrit Groote Haar en David Tiemens, liet was dus, uit alles blijkt zulks„Nil sinè labore." Nadat ge eenigen tijd practisch waart werk zaam geweest, kwaamt ge als volontair, later als opz.-teekenaar bij dén bouw van een groote nieuwe school aan den Sonsbeeksingel te Arnhem en toen te midden van dien bouw stierf plotseling de Architect en werd U en Uwen medewerkers de last op de schouders gelegd, een zoo omvang rijk werk gereed te maken eri dit was ook „Nil sine labore," liet werd echter „Excel sior". Vandaar begaaft gij u naar den Haag en toen, nog zeer jong zijnde, hebt ge mede gedaan aan de prijsvraag voor den bouw van een ko ninklijk paleis en dat toen reeds uwe ontwik keling hoog was, blijke hieruit, dat, na verschil- ende schrif tingen (waar Werk van reeds toen oed bekende architecten bij was) uw werk. dus met erkenning van zeer vele goede eigen, schappen aan de beurt was en dat op een leef tijd van 24 èi 25 jaar, en in de avonduren ver richt. Het motto van dezen prijsvraag wasNil sine labore" dus ik heb een spreuk gebezigd, mij door u zelf als het ware toegeworpen. Van Den Haag, uwe geboortestad begaalt gij u naar Utrecht om het Ambachtsondèrwijs te dienen. U werd 11.I. leeraar aan de A.B.S. naar ook hier was het weer „Nil sine labore," want u als bouwkundige, moest naast bouwkunde ook onderwijzen in vormteekenen aan de meu belmakers, enz. Van Utrecht begaaft ge u naar Appingedam, ge kreegt een nieuwe school, nieuw personeel en nieuwe leerlingen, ge waart hier niet alleen directeur, maar tevehs leeraar en dit zoowel voor leeraren als voor leerlingen want ge kreegt de taak mannen voor de practijk te vormen tot mannen van het onderwijs enhet is u ge lukt. En niettegenstaande dit alles hadt gij ook den moed om de omvangrijke studie ter hand te nemen en te slagen voor de akte M. Door uwe benoeming tot directeur van de Ambachtsschool en Avondvakteekenschool (welke benoeming 1 Maart 19x1 inging) hebt ge Appingedam verlaten om te AmersfooTt te werken. Als van ouds was het „Nil sine la bore," want naast het werken als directeur was u de vereerende taak opgedragen eene nieuwe school te bouwen, gij volbracht dit werk met succes en meende de vruchten van uw werk te mogen plukken, maar neen.... Het Exel- sior klonk voor u, ook Amersfoort moest ver laten worden Voor Haarlem waar gij met in ang van 1 April 19x6 in dienst trad als direc teur v2ii de Ambachtsschool, Avondvaktee kenschool en de Middelbare Technische school, hier is het u wel gelukt de M.T.S. te openen, echter niet de nieuwe permanente school. Het Exelsior is hier te vroeg gekomen. Gij gaat ons verlaten midden in uwe ontzettend groote werkzaamheid, ons als het ware eene eereschuld nalatende, die we zullen trachten te volbrengen. Welnu dan uwe loopbaan als vakschool directeur is geëindigd, ge gaat ons als directeur verlaten maar we zullen u verder ontmoeten als onzen inspecteur. We danken u voor de vriendschap en hulp vaardigheid ons verleend en ik wensch u uit naam van leeraren en leerlingen tot weerzien. Maar mijn taak, aldus spr., is nog niet ge ëindigd, we meenden met en naast u ook te moeten huldigen uwe levensgezellin en help ster, want ge hebt het laatst zelf gezegdm in en met alles helpt mij mijn vrouw. Welnu dan, Mevr. Groote Haar, uit naam van allen hier tegenwoordig van harte gefeliciteerd en aanvaard dit bloemstuk als teeken onzer waar deering. Alsnu had de overdracht plaats van de ver schillende cadeaux. Allereerst van de leeraren, zijnde een clubfauteuil, ten tweede van leeraren en leerlingen een oorkonde, ten derde, van de leerlingen een pendule. Daarna bedankte spr. hartelijk voor de me dewerking, maar speciaal in de allereerste plaats het bestuur, in de tweede plaats den heer Pos- tuma, die door geheel belangeloos te werken ons instaat stelde u, naar ik hoop, een genoegen te doen. In de derde plaats de Heer De Groot, die zich zeer veel moeite getroostte, om de leer lingen bij hun cadeau de vaardige, behulpzame hand te bieden in de vierde plaats de Heer Van der Burg. Hij heeft het mogelijk gemaakt, ik geloof in de allereerste plaats mijn gedachte te verwerken namelijk in een schitterend ge- teexehae oorkonde een stuk 'oorspronkelijk werk te leveren, zijnde het symbool van onzen nieuwen tijd niet alleen, maar éok van de nieuwe kunstinrichting en naar ik hoop van de nieuwe richting door den Heer Groot Haar in te slaan bij zijn intrede als Inspecteur. Daarna sprak de heer Oosterveld, leeraar, die hoopte, dat de heer Groote Haar nog vele jaren het Ambachtsondèrwijs zoo steunen. Gij zijtaldus spr. tot hooger taak geroepen en gaat thans heen. Dat in den arbeid, die u wacht, naar beste weten dienen zult, daarvan zijn wij overtuigd. Wij hopen dat u nog vele jaren in goede gezondheid zult mogen voortleven. Vervolgens spraken verschillende leerlingen den scheidenden directeur woorden van afscheid toe. De heer Geijl richtte hierna het woord tot den heer Groote Haar en zeide, dat het voor zeker een groote genoegdoening zal zijn geweest, de vele Wijken van achting en liefde in ontvangst te nemen van de leeraren en leerlingen. Hij hoopte tevens, dat de nieuwe directeur de ach ting en liefde der jongens eveneens zal kunnen winnen. Dr. Hengeveld werd hierna officieel ge- installeerd. De heer Groote Haar dankte hierna met eenige wel gekozen woorden. Het was hem een waar genoegen geweest en het had hem zeer getrof fen door de wijze waarop dezen middag van hem afscheid was genomen. Iiij dankte de leeraren voor de toewijding die zij hem steeds betoond hadden. Ook dankte hij hen voor die prachtige geschenken, die hij ontvangen had. Nadat hierna nog de heer Hengeveld het woord had gevoerd, werd besloten met een hoera op den nieuwen directeur. VELSEN. - B. en W. hebben aanbesteed bet maken van een elcctrische lichtinstalllatiec in de te bouwen gemeentelijke Bewaarschol te Velseroord. Hoogste inschrijver A. C. van Rijn te 's Gravenhage voor f 2419.50, laagste G. Thomson te 's Gravenhage voor f 650. LISSE. Woensdag 1 October a.s. zullen vanwege de Harddraverijenvereeniging „Lisse ext Omstreken" de jaarlijksche groote najaars draverijen op de korte baan plaats hebben op bekende terrein van de heeren Gebr. Vreeburg achter de „Witte Zwaan". Des voormiddags te half 10 voor paarden welke nog nimmer een prijs hooger dan f 100,ineens op de korte baan hebben gewonnen om prijzen van 100,— 50,25,en 10,Des namiddags te half twee voor alle paarden om prijzen van 400,— 150,75.—» en 25 en troost prijzen van 75,en 25,De muziekver- eeniging„Eengezind" zal de courser opluisteren. Reeds nu zijn vele beste dravers ingeschreven zoodat we verwachten mogen dat deze courses, als altijd in October wederom belangrijk zul len zijn. Hopen we intusschen dat het mooi weer is dan zal ook de belangstelling groot zijn LISSE. Verschenen is vanwege het minis terie van Landbouw, Nijverheid en Handel, directie van deix landbouw, het programma van het onderwijs aan de Rijks bioeniboUenschoöt te Lisse over hef halfjaar 1919/1920. Het boekje geeft een volledig overzicht van het doel, de inrichting en den omvang van het onderwerp, als mede de eischen, welke gesteld worden om tot de school te worden toegelaten-1 HAARLEMMERMEER. Bieten. Dabk zij het gunstige weer van den laagten tijd, hebben de beetwortelen, het in dezen polder aardig op gehaald. Zij zijn in gewicht flink toegenomen en we vernamen reeds van proeven omtrent het suikergehalte met een resultaat van 15%. De volgende week zal met het rooien'der bie ten een aanvang worden gemaakt. Vele vreemde werklieden zijn voor dat werk reeds uit de zui delijke provinciën naar de Meer gekomen. Er is aanmerkelijk minder uitgezaaid dan vo rige jaren, zoodat bij gunstig weer de bieten-o- campagne dit jaar wel vroeger zal zijn afgelco pen. IJMUIDEN. Door de R. K„ de Christ Moderne en Onafhankelijke organisaties in het Transportbediijf is de volgende circulaire ver* spreid Dat in ons havenbedrijf steeds meer en meer werkkrachten van buiten onze plaats te werk worden gesteld ten koste van onze arbeiders, is sedert geruimen tijd een ernstige grief, die onder u leeft. Niet weinig draagt hiertoe bij de wetenschap, dat in Katwijk wel voldoende werk is, maar dat men de hoogere loonen te IJmuiden verkiest boven het loon, dat te Kat wijk wordt betaald, niettegenstaande werken bui ten eigen woonplaats ontberingen en groote kos ten met zich brengen. Dat hier stelling tegenover dient genomen te worden, staat voor de bestu ren vast. Wij zijn dan ook van plan binnenkort eene gecombineerde vergadering uit te schrijven, waar deze zaak besproken zal worden. Wa llet mogelijk kan zijn dat wij op een gegeven^ moment van de medewerking a 1 alle leden verzekerd moeten zijn, moet deze zaak op eene algemeene vergadering behandeld worden. Inmiddels geven wij onzen leden, die er di rect bij betrokken zijn, in overweging nu reeds te weigeren met te Katwijk wonende arbeiders te werken. De reeds meermalen beproefde tac tiek wordt hier weer toegepast om menschel' van pakhuizen, die over het algemeen te laag bezoldigd zijn, hun verdiensten met het lossen en laden van haringschepen wat te laten aan vullen. Dit werkt in de hand dat men onder hel Icon zich aan eene Maatschappij verbindt. Anderzijds hebben wij er cok voor te waken dat het loon, door de organisaties opgevoerd niet in de eerste plaats onz»n leden voorbijga en gegeven wordt aan menschen, bij wie het organisatorisch kunnen nog moet werden bijge bracht. Wij rekenen het ons tot plicht om bin nenkort te Katwijk eene vergadering te beleg gen. Het gaat niet tegen de menschen als zoo danig, dit moc-t goed begrepen worden en daaron: wenschen wij ook de menschen te Katwijk door organisatie te helpen aan een behoorlijk loon. Toont dat deze zaak u ernst is, volgt de raad geving uwer besturen en komt allen ter ver gadering. IJMUIDEN. De havenklerken bij het Staatsvisschershavenbedrijf alhier PI. Toorn vliet en J. Th. Gillissen zijn bevorderd tot assis tent boekhouder. kwaliteiten welke bereids zijn vervan- H 85 H KUNSTHONING van hoog suikergehalte 40 cent per pond. 1963 £3 E* AS f* ¥2 G«. HOUTSTRAAT 73 fftta r s h, Sed. 0udeSc-acht2Qp. &IS0®H5i!Hi£H5gSH§I§H8ï H 85 H85085H85i35l5H5ï5H5ï5H85H5§ H H gen door extra fijne muziekinstrumen- U g ien als prima polyphon spreekmachines 8§ en diverse merken platen. Harmonica's 1 tot 4 rijen in gewone en cromatische stemming Koperen mondorgels in alle I maten en toonaarden. Fluiten. Cithers 1 ui snaren en alle gewenschte onderdeelen h g voor genoemde artikelen, tegen aller g billijkste prijzen. Ruilen. Repareeren. 85 Verhuren. li W W. VAN OTTERS. TMI 1 Breestraat 7. 1947 Haarlem, g 5|sE8?S85E85H85H8tH851-I85 H 85 H5BH85H5SiH85E85ig85H85H85 wm Impresario FELIX AUGUST1N, Amsterdam, Heerengracht 399 Aan den Vleugel: LOUIS SCHNITZLER TART1NI (Trilie du diable) VIEUXTEMPS (Concert fis kl. t.) TSCHAIKOWSKY MARTIN MARAIS QUILTER -- FRANK BRIDGE—FERNANDEZARBOSenz. Feurich-Vleugel uit KOOT's Pianohandel. Kaarten A f 2.30, 1 2.—, I 1.50, 1 I.(verh. m. auteursr. en bel.) dage!, aan SCHOUWBURG JANSWEG. 1810 te iJmuiden, in Hotel „Hommer Een" op Wpijdag 3 Oei, 1999, aanvangende nam. 2 uur precies ten overstaan van den in de gemeente Velsen geves- tigden .Notaris G. D. BOERLAGE van 9 No. 1. Een WOONHUIS met af zonderlijk opgaande Bovenwoning, erf en grond, te IJmuiden, Konings plein hoek Rijksstraatweg, No. lzwart en rood, groot 91 centiaren. Verhuurd: de beneden-en boven woning elk voor f 25.— per maand. No. 2. Een PAKHUIS met af zonderlijk opgaande Bovenwoning, ingericht voor kantoorlokalen, erf en grond te IJmuiden, Neptunisstraat zwart en rood, groot 96 centiaren. Verhuurd voor f 105,05 per drie maanden. Eigendom van de Erven van den Heer J. ROELS. No. 3. Een HUIS met afzonder lijk opgaande Bovenwoning en erf, te IJmuiden, Havenkade No. 5 rood en zwart, groot 2 aren, 11 centiaren, Verhuurd: de benedenwoning a f 7.50 per week, de bovenwoning a f 14.— per week. Nos. 4-6. Drie BURGERWOON HUIZEN en Erven, te Velseroord, Willebrordstraat 34, 36 en 38, samen groot 3 aren 22 centiaren. Huur resp. f 4.f 3.50 en f 3.50 per week. Eigendom van den Heer N. BO NEKAMP. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris BOERLAGE te Velsen en voor zooveel perceelen 3—6 betreft, mede bij den Makelaar D. BUS, te Velsen. 1943 Etalage WARMOESSTRAAT 20 Baliestraat 6, Schoten. IN 1013 Norton pijjpwefiien Kelder-draineering flraSteif .v vindt men 1964 Aanbevelend, 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55- 55 MAGAZIJN VAN ANEGANG 10. m 217, H. SMINSC Jr. 55 55 55 55 55 55 55 ATTENTIE Wij leveren als voor den oorlog nieuwe gepolijste Ka chelpijpen voor l 2.30 per Meter en houden ons beleefd aanbevolen voor alle voorko mende kachelreparaties. Nette en vlugge bediening. Bestellingen worden aan genomen bij 1934 N. C. KOOPMAN Jacobijnesftraat 22, en bij A. VAN TONGEREN Kerkhof straat ie. 15555555555555555555555 55 55555555555555555555 Ruime sorteering 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 HAARLEMMERMEER. De Notarissen E. SUERMONDT Mr. J. LEOPOLD te Rotterdam en T. G. DAEY OUWENS te Purmerend j zullen op bij veiling en afslag in één zitting, des namiddags om 1 uur. in het koffiehuis „De Beurs' te Hoofddorp, in het openbaar verkoopen: 1. Oe BomwroiaftSwoBiiaigs genaamd „Maria's Hoeve", met aanhoorigheden, en arbeiderswoning, alsmede diverse perceelen Bouwland, aan den IJweg, afdecling Vijfhuizen te Haarlemmermeer, sa men groot 20.68.35 H.A. Grondlasten over 1919 f 130,89. Verhuurd aan den heer C. A. DE WITH voor f 5000 pet jaar, welke huur eindigt: het land stoppelbloot T920 en de bouwmanswoning c.s. en de arbeiderswoning 1 Mei 1921. 2. Bouwmanswóning „Germina's Hoeve", met aanhoorigheden, alsmede diverse perceelen Bouw- en kMeïland, aan den Hoofdweg no. 325 en de Hoofdvaart te Haarlemmer meer nabij Hoofddorp en het station, samen groot 20.OI.6O H.A. Grondlasten over 1919 f 85,71. Polderlasten Haarlemmermeer over 19x9 f28.per H.A, Polderlasten Hoogheemraadschap van Rijnland over 1919 f 5.80 per H.A. Verhuurd aan den Heer IC. VERHULST, voor f3252.18 per jaar, welke huur eindigthet bouwland blootschoof 1921het weiland Kerstmis 1921 en de bouwmanswoning c,a. 1 Mei 1922. Een en ander breeder bij notitie omschreven, Tc veilen in perceelen en in combinatiën. Aanvaarding onder gestanddoening der huur, bij de betaling op 2 Januari 1920. Nadere inlichtingen alsmede notitiën. bevattende beschrijvmgen en kaart na 10 September 19x9 te bekomen ten kantore van voornoemde Notarissen SÜERMÓNDT en LEOPOLD aan de Leuvehaven no. 42 te Rotterdam. ig06 Verkooping op Binsdag 30 Sepia 1919, des morgens te 10 uur en des avonds te 7 uur ten overstaan van den Notaris Pa Fa DE BORDES. i. J, SARLET, Makelaar, zal verkoopen, ten verzoeke van de HoSSandsohe IJzeren Speorweg ftiaatschappij, de achtergelaten goederen, waarbij ruim. 1800 parapluies, 400 wandelstokken, een groote partij kleederen, gereedschappen en divers, goud en zilverwerk. Bezichtiging BSaandag n-s- van 10 tot lii ►y. - KATHLEEN Pi RL OW X X 1978

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 14