HEME MARL. CNIUT BUITENLAND STADSNIEUWS feuilleton het WITTE HUIS. Oe vrede so nderhandelingeo, INGEZONDEN Woensdag I October Tweede Blad Eess Vredesvoorstel dei* Boisjewiki. Volgens oen officieel bericht nit Washing ton is de Russische sovjet regeering bereid vredesonderhandelingen te openen OP voor- -vvaarden, die o.a. inhouden den val van het regime der sovjets* het ophouden van de te rechtstellingen en het schrikbewind en bet verstrekken van een vrijgeleide aim twaelt bolsjewistische leiders, waaronder- Lenin, Trotzki en Zenovjef, die voornemens zijn zich naar Zuid-Amerika te begeven. Het voorstel zal niet rechtstreeks aan de geallieerden worden voorgelegd, maar aan de Fransckt en Amerikaansehe diplomaten in de neutrale landen. Men verwacht, dat Wilson, in weerwil van den val der holsjewiki de nieuwe regeering niet zal erkennen alvorens een constituante ie bijeengeroepen. He zetel van den Volkenbond. Officieel wordt nit Parijs gemeld, dat de vredesconferentie de mogelijkheid van ver plaatsing van den zetel van den volkenbond onderzoekt. Brussel zou dan Genève verva gen. UIT FRANKRIJb Het bevolkingsvraagstuk. Te Nancy is dezer dagen een congres ge houden, waarop het groote vraagstuk van den dag, de vermindering der bevolking, be sproken werd. Nieuwe gezichtspunten wer den niet geopend. Voor de sluiting van 't congres heelt Des- chanel een redevoering gehouden, waarin hij de vraag gesteld heeft: wat vragen de con gressisten aan Frankrijk 1 Hij antwoordde daarop: dat het zijn wetten en zeden veran derde. Aan het slot van zijn redevoering zei- de Heschanel: Men kan zich niet vooretellen, dat een volk vrijwillig zijn ondergang, zijn verval voorbereidt.Welk deel zullen de Fran- eehen kiezen. Het vraagstuk der bevolking houdt hen vast en zal hen niet meer loslaten: geen en\el vraagstuk zal opgelost worden als men niet eerst dit vraagstuk oplost. 01' een bloedeloos Frankrijk, dat door onvrucht baarheid tot decadentie en dood gewijd wordt of een machtig Frankrijk dat met zijn genie de wereld bevrucht- Laat ons allen aan dit werk van vaderlandsliefde en men schel ijk- heid wijden. Laat ons voortdurend toonen, dat dit vraagstuk het voornaamste vraag stuk is, want voor wij weten hoe wij leven, moeten wij weten of wij zullen leven. Laat ons gezamenlijk optrekken in dezen nieuwen kruistocht, den kruistocht voor het leven. Laat ons eiken kleinen Fraaschman, elke iklein Franqaise, die in het licht verschijnt, als een overwinning begroeten. Aldus zullen wij onze helden en onze dooden waardig zijn. Hun bloed zou tegen ons schreeuwen als wij hun werk niet, voltooiden. Raimondo verdedigde, mede namens 28 an dere afgevaardigden, een motie, waarin ge- ëischt wordt, dat Fiume, in overeenstem ming met den wil des volks, onafscheidelijk met Italië verhonden zal worden en verlangt dat een regeering, die nadat zij de nationale discipline hersteld zal hebben, zal kunnen be schikken over alle levende krachten van het land, Tittoni, die verschillende opmerkingen van Raimondo beantwoordde, rechtvaardigde de bijeenroeping van den kroonraad en gaf de redenen aan, die hem er toe hadden geleid om zijn toestemming te verleen en tot een on derzoek naar hetgeen tc Fiume gebeurd is. Wat de Adriatischo Zee betreft verklaarde hij, dat de delegatie' het plan-Wilson tracht te verbeteren. Saechi stelde nam ens de radicalen een mo tie voot, bij welke de regeering wordt uit- gencodigd zich te verstaan met de andere geallieerden en g-eassocieetnden, opdat zij er kennen zullen, dat aan de saamhoorig-held ran Fiume met Italië niet geraakt mag Worden. Daarna voerden achtereenvolgens het Woord: Bertini nit naam der katholieken, Alcssio uit naam van een groep radicalen Bonomi uit naam der reformistische so udis ten. deelde mede. dat de officieele socia- steuun t,cgeii de motie van Bianeho zullen mine- ïoen mei1 m6t de hoofdelijke stem- T Jï beghmen, ontstond een hevig inci- nt. Betten Van uiterste rechter- en uiter ste linkerzljiuie begonnen tegen elkander In te schreeuwen, zoodat de zitting voor eendgen tijd geschorst moest worden. Nadat zij her opend was en Marcora en Nitti tot kalmte aangemaand hadden, werd de stemming her vat. He motie van Bianchi, die door de regee ring was aanvaard en aldus luidde„De Ka mer verklaart nogmaals plechtig, dat Fiume zuiver Italiaansqh is, en vertrouwt, dat de reg'eering haar plicht zal doen, gaat over tot do orde van den dag", werd aangenomen; het eerste gedeelte bij accuamatie. De Kamer ontbonden. Bij Koninklijk besluit is gisteren de Ka mer ontbonden; op 16 Nov. zullen do ver kiezing-en plaats hebben; Kamer en Senaat komen 1 Dec, bijeen. Dit Koninklijk besluit is uitgelokt dooi- Nitti en de overige ministers, die meeneni, dat do Kamer na een bestaan van 6 jaren, dientontbonden te worden. Do nieuwe, groote eiscben maken een uitspraak van het volk noodzakelijk. De houding van d'Annunzio. Volgens de „Figaro" •wordt de toestand ernstiger, nu d'Annunzio verklaard heeft, de regeering van Nitti niet te erkennen en elke onderhandeling te weigeren. De bladen mel den, dat een republikeische beweging zich onder de troepen van d'Annunzio zou aftee- kenen. Volgens de Fransche bladen heeft Tittoni het plan af te treden wegens meeningsver- schil met de regeering over de aan te nemen houding ten opzichte der socialisten. UIT SPANJE. Nieuw kiesstelsel. ,De Spaansche Kamer, welke 15 Nov, bijeen komt, zal oen voorstel ter behandeling krij gen tot invoering van de evenredige verte- gewoordiging. Deze hervorming zal leiden tot een volledige wijziging der politieke groe pen. De Kamer zal volgens het nieuwe stelsel 470 leden tellen. Voor alle vrouwen hoven 28 jaar wordt kiesrecht en stemplicht voorge steld. Het totaal aantal kiezers zal tien mil- lioen bedragen. Uit de opbrengst der stom- kaarten, die voor een klein bedrag gekocht moeten worden zullen de onkosten van de verkiezingen gedekt vorden. Ook ligt 't in het voornemen van de regee ring om de verkiesbaarheid der vrouwen voor te stellen, Een veldtocht in Marokko. Binnen zeer korten tijd verwacht men een veldtocht in Marokko door het bezettingsle ger ter 'sterkte van 80.000 man. De regeering schijnt besloten, nu blijkt, dat het optreden op beperkte schaal gedurende de laatste tien jaar slechts geleid heeft tot groot verlies aan. goed en bloed en niet tot afdoende pacificatie van het Biffgebied, om de zaken groot scheeps aan te pakken en met één slag tot een beslissing te brengen. Spanje heeft in Frankrijk een geweldige voorraad modern oorlogstuig gekocht, ais vliegtuigen, mitrailleurs, vlammenwerpers, handgranaten, tanks enz. en heeft aanzienlij ke versterkingen naar Marokko gezonden. De aanval wordt dezer dagen verwacht, onder opperbevel van generaal Silvester. Hoogstwaarschijnlijk staat met deze plan nen hèt langdurig onderhoud lin verbanki, dat koning Alfons de vorige week op Fransch grondgebied heeft gevoerd met den- resident-generaal van Franseh-Marokko, ge neraal Lyautey. De Spoorwegstaking in Engeland. De berichten over de spoorwegstaking ko men traag over. Gisterenavond nog kwamen uit Londen telegrammen van Maandag bin nen. De opeenvolgende berichten zijn rnmio- dels vrij gunstig. Het Regeeringscommuni- qué van Maandag luidde: De algeineene toestand verbetert; de re- geeringsmaatregelen hebben een bevredigen de uitwerking; de distributie der levensmid delen heeft een glad verloop; aanbiedingen van vrijwillige hulpverleening komen nog steeds in. Verder meldde Reuter: Op de hoofdlijnen in Schotland is weder een beperkte dienst gehandhaafd. Ondanks het strenge posten, hebben opnieuw verschillende machinisten^ baanwachters en seinwachters zich voor den dienst aangemeld. Er liepen treinen naar Edinbur.g naar Berwick, Carlisle*, Glasgow, Perth, Dundee en Aberdeen. De kolenaan- vcer is te Edinbung voldoende, met inacht neming van een strenge rantsoeneering. Al leen levensmiddelen zijn te Ledth gelost. Op den Brighton-Southooast-spoorweg zijn twee pogingen gedaan om treinen te doen ontsporen. Troepen bewaken nu den spoor weg. Gewapende treepen zijn van Aldeiehot vetrokken om dienst te doen op de spoorweg stations en in Hydepark. Maandagmiddag ie een regeeringscommu- niqué verschenen, meldend, dat er meer trei nen loopen. Êr AbteitiT n eb ceri ouïten gewoon groot aantal vrijwilligers aan. De Shipping Beard heeft alle afvaarten naai- Britsche havens afbesteld, met het oog op de Britsche spoorwegstaking. Hedenmorgen zijn nog dc volgende berich ten ingekomen: In verband met de neiging van een aantal stakers om weer aan het werk te gaan, heeft de hond van spoorwegarbeiders besloten de stakersposten te verdubbelen hij het groot ste gedeelte van de stations in Londen en vele stations in de provincie. Men zegt dat 75 procent van de machinisten van de Sou theastern Railway aangeboden hébben het werk te hervatten. De North Eastern meldt, dat de treinen- dienst gestadig verbetert. Vele gepension- neerden zijn weer in dienst genomen, vooral machinisten. Na een bijeenkomst van het bestuur van den transportarbeidershond die veertien en een half uurduurde, bezochten de geëm ployeerden van de omnibus-, tram- taxi- eu auto-maatschappijen het hoofdkwartier van den bond der spoorwegarbeiders en hadden daar een bijeenkomst met het bestuur. Be sloten werd nog geen beslissing te nemen en de hesluiten van een op heden, Woensdag te houden algemeene bijeenkomst af te wachten. Thomas verzocht den omnibus- en tram-ge- employeerden de actie nog niet te beginnen. Draadloos wordt uit Parijs gemeld: Een of ficieele mededeeling meldt, dat een aantal werknemers, in dienst van dé South Wes tern, alhoewel leden van den Spoorwegwer- kensboind, niet met de staking meedoen en op hun pest gebleven zijn. Op de kleine lij nen in de omgeving van Londen gaat de dienst tamelijk goed. Men is doende het ver trek van zes treinen dagelijks van de groot© lijnen mogelijk te maken. Ernstige toestand in Zuid-Wales. Waarschijnlijk zal heden, Woensdag, het werk in de kolijmiinen van Zuid-Wales v<ft- komen worden stopgezet. Reeds zijn duizen den arbeiders in de ijzerindustrie buiten werk O vei- de verschillende punten zijn troepen verspreid, In 't Middlesborough district zijn twintig duizend' staalbewierkers werkloos. De maatregelen door de regeering genomen ter distributie van melk en andere voedings middelen zijn onvoldoende. LUXEMBURG BLIJFT GROOT HERTOGDOM. De uitgebrachte stemcijfeTs zijn als volgt: 11.504 menscben stemden voor handhaving van den huldigen regeeringsvorm, 3978 voor de vestiging van een republikeinschen re geeringsvorm; 12.069 voor een tol-unie met Frankrijk, slechts 3843 voor een tol-unie met België. (Prinses Maria Adelaida heeft verleden jaar ten behoeve van haar zuster Charlotte van haar waardigheid afstand gedaan.) &ÈMÉN6DE .BERICHTEN Eèn tragisch leven. Te San Francisco is dezer dagen een oude marskramer overleden, die met scheermes- en zakmesslijperis door geheel Californië ventte en is gebleken een vrouw te zijn. Men was in de rustige steden aan do zonnige we gen van Californië gewend aan het jaarlijk- sche bezoek van den „vreemden oud-en scheermessenman", met zijn snorretje en zijn zachte stem. Op de stoep van een speelgoed maker te San Francisco zakte dezer dagen de „marskramer" plotseling dood ineen. Die speelgoedmaker en zijn vrouw waren de eenige vrienden van John Young, die eigen lijk Marie O'Connel heette. Zij was de wedu we van een Canadeesch offiieier en had, na den dood van haar dochtertje alleen staande c.p de wereld;, manskieeren aangetrokken als eenig middel om aan den kost te komen. Jlbld." De auto van Haig De stafauto van Haig m te Londen ver kocht voor 3600 guineas aan de firma Walter S. Lu ton, die de auto in haar verschillende winkels te Londen en in cje provincie zal ten toonstellen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. FANFARECORPS UTILE RULC1 Bovenstaande naam zal wel reeds genoeg zaam in Haarlem bekend zjjn, om te doen denken aan het corps der St Jozef gezellen, vereeniging afd Haarie®, hetwelk nu on geveer 2 jaar bestaat, onder leiding van den lieer Fr. v. d. Burgt. met te voor gehoetaö corps, öat onaerge- teekenden door, de vriendelqkkeiid; der Re dactie daartoe in. staat gesteld, eenige re gels willen plaatsen. „Utile Dulci" opgericht dd. 2 December 1917, heeft onder leiding van haar directeur Fr. -v. d. Burgt, snelle verdernigen gemaakt getuige de reeds door haar.gegeven uitvoe ringen in de zalen van het gebouw St Bavo, waarbij tegenwoordig was de kern on zer R. K. Vakorganisatie. Algemeen was de roep, over den vooruitgang van „Ut'ile Dul ci." Iedereen heeft zich hiervan kunnen over tuigen, bij de uitvoering in het park van het Brongebouw, op den R. K. Landdiag. Eenparig was het oordeel van de pers, wat betreft dezen uitvoering. Dat kunnen zich toch alle R.K. Haarlemmers herinneren. Maar nu kunnen wij niet verder, wij die zoo gaarne onze vleugelen zouden willen uit slaan, om te bereiken wat ons steeds voor oogen zal blijven staan, n.l. de oprichting te bevorderen van een R K. Muziekvereem- ging in onze goede Spaarnestad. ,Wij moe ten als verlamd stil blijven staan bij het reeds door ons bereikte, n.l. dat wij een fanfarecorps bezitten. [Wat hiervan de oorzaak is? Natuurlijk weer een finamtieele kwestie. Het aanschaffen van nieuwe muziek instru menten en andere benoodigdheden, gaat met veel geld gepaard, en dat kunnen wij on mogelijk verkrijgen, uit de contribution, of van de weinige donateurs, welke onze ver eeniging bezit. Nu is omze bedoeling met djzo regels, ons op deze wijze tot de R. K. Haar lemmers te wenden ten einde hen om steun te verzioeken bij ons pogen, to: evrwezen- lijking van het hierboven omschreven doel. Wij kunnen met uwen steun zooveel berei ken. Laat nu niemand, achter blijven, want *[ou 't niet tot schande moeten strekken voor 'n stad als Haarlem met zooveel R.K. dat zij nog niet eens een deugdelijke R.-Katholieke Muziekvereenigiog bezit. Wij hébben hiervoor den eersten steen gelegd. Reeds veel R. K. muzikanten zijn bij ons corps ingeschreven, maar wij hebben geen instrumenten. Wanneer nu alle R. K. Haar lemmers, hunne giften en gaven, aan onder staande adressen opzenden, dan zal binnen kort Haarlem weer in liet bezit komen van eene muziekvereeniging, welke de vergade ringen en meetings onzer R K. vakorgani satie met haar medewerking zal opluisteren. tercP- Th j a. VOGELS, voorzitter, Harmenjansweg ö9. P, J. BLESGRAAF, secretaris, Rakenessergracht 32. J, DUINEVELD, penningm. t Spoorwegstraat 4. De plaatsnood op Dekkerswald. Wie in den lande weet niet, dat er chro nisch plaatsgebrek is in ons mooi sanatorium Dekkerswald, de stichting der vereeniging „Roomsch-Katholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen? Had 't bestuur ooit kunnen voorzien dat de drang der Katholieke patiënten om in ddt sanato rium opgenomen te worden, zóó groot zon zijn, dat hun aantal zóózeer de berekeningen zou overschrijden, voorwaar, het zon in den vóórroprlogstijd, d.w.z. in den tijd der norma le verhoudingen en prijzen, den geheelen bcuw al terstond nog veel grootscher hebben opgezet en uitgevoerd. Maar nu, wat nu te doen? Het gebrek aan plaats is zóó nijpend, dat er wel iets moet worden gedaan. Al sedert maanden en maan den is het aantal dergenen die op plaatsing wachten, over de honderd geklommen. Dat kan,'dat mag toeh zoo niet blijven! Dus.... uitbreiden, maar hoe? Op do eerste plaats dient er een groot aantal bedden bij te ko men voor de laagste klasse. Maar weet men wel wat dit beteekent? Bouwen en installee- ren voor de laagste klasse, met do weten schap, dat de gemiddelde verpleegdag in 1918 per dag en per hoofd 75 cent duurder is ge weest, dan de vexpleegprijs voor die klasse! Dat waren «r dat jaar ongeveer 85; waar moet het heen als er eens een 70 bijkomen? Het bestuur zal dus tevens wel moeten over gaan tot uitbreiding der hoogere klassen en tot het bouwen van een eerste klasse pavil joen. Anders kan het immers de minder be deelde zieken niet helpen. Te meer nog daar behalve de groote uitgaven der pas ge bouwde kapel neg noodzakelijk die zullen moeten komen van het bouwen van een klooster. Want het wordt hoog tijd, dat do Eerwaarde Zusters, die hier haar krachten aan de zieken wijden, een waardig tehuis krijgen, te meer daar haar aantal ook uitge breid zal moeten worden. En dan een kin derpaviljoen, is dat niet broodnoodïg? Dit zijn de nuchtere feiten; het bestuur wil graag, maar het is een schier onmogelijk be ginnen. En toeh moet het, hoe dan ook! En wie moeten hiervan wel het allermeest- over tuigd zijn? Zeker zii wie eiken dag het lot kan treffen eveneens door deze treurige ziek te 'te worden aangetast; zeker zij die eiken dag van hun arts de woorden kunnen hoeren uw eentgenoot, nw kind ie ziek en moet een sanatorium en wel zoo spoedig mogelijk dan alleen is genezing te verwachten. Eh wis kan dit lot treffen? Allen, zonder uitzonde^ ring. En als gij dan aan het katholieke sana torium aanklopt en te hoeren zult krijgen' geen plaats en in de eerste maanden nog' geen plaats, het zal nog wel een half juai duren voor uw patiënt kan opgenomen wor« den. Wat dan? Welaan dan katholieken van Nederland; slaat de handen ineen en helpt het bestuur onzer vereeniging! Het wil meer plaats ma ken, heel gaarne zelfs, als het maar kam Het ziet ei- niet tegen op nog grooter lasten, nog grooter zorg op de schouders te nemen; maar het onmogelijke kan niet worden ver langd. Helpt allen te zamen, brengt een be drag bijeen of zendt een bijdrage aan den penningmeester der vereeniging, den heer Everard, Singel, Amsterdam; wanneer dan daardoor de al te groote lasten zullen wor den verkleind en dus de mogelijkheid tot uit. braiding zal worden geschapen, dan zal hei gebeuren, en spoedig ook. E. W. JONGMANS, Geneesheer-Directeur Aon alle Katholieken in Nederland Verplegen en Verpleegsters Wat is het toch. heerlijk a,s men uit at •duisternis weer in 't liciit komt. Even wel dadig dioet het aan wanneer, dcO: welwillende bespreking twee tegenover ernaar staande partijen tot elkander worden geeracht en net woord vinden, dat allen bevredigt en alle partijschap doet verdwijnen; wanneer waar deering en samenwerking wordt verkregen voor een GROOTE en GOEDE zaak, die ten 6lotte toch allen met hart en ziel wiliem dienen. Dit was ook het gelukkig resultaat van de besprekingen tusschen het bestuuur van den Nederll. Bond van R.K. Zoenen ver pleeg sters en de Commissie die zioii gevormd heeft, tot stichting van een Tenuis en Ru6t, huis voor de verpleegsters van het Provin ciaal Ziekenhuis (Meerenberg) nabij Sant, poort. Met algeheeie instemming der beide par tijen zaï de Stichting bij Santpoort nu ge heel teil goede komen aan de verpleegsters die haai- zóó zeer noodig hebben en verdie- iien en zal zij worden uitsluitend een „Tehuis en Rusthuis" voor. de verpleegsters vau het Provinciaal Ziekenhuis. Deze stichting nu, waarvan we zoo har- telijk hopen, dat ze een zegen moge wor den voor de ii.lv. verpleging en zeer in het bijzonder van de Krankzinnigen-vtrpleging heeft in hcoge mate de goedkeuring ver- worven vau ZD.H. Monseigneur cal lier, Bis schop van Haarlem en alle onderteekenaars van deze mededeeling vereenigen hunne wen- schen voor het welslagen en den bioei van dit zoo oadige „Tehuis." Het zij nog even in herinnering gelracht dat de liefdegaven groot en klein voar het „Tehuis" alleen in ontvangst worden geno men door Mej. F. A. M. Peeters, Huize Duinrust, O verveen en door den Z.Ee-rw. Heer, J. L. Speet, Kapelaan te Bloemen- daaL F. A. M. PEEPERS, i Pres. R.K. Vr. Bond afd. Haarlem 11 J* L. SPEET, Kap. te BloemenduaL iH v. d. BERG, Arts. iVoorz. v. d. Bond v. R.K Zieken verpleegsters. Mr. J. N. J. HEERKEN3 THIJS. SEN, Secr. van voorn. Bond. Alle Katholieke dagbladen worden beleefd verzocht deze mededeeling over te nemen. liaarl. H.B.S. Vereeniging 22 t malen was het reeds gebeurd dat hij v0o Preek moest hooren, welke zijne oogen hierUo Waar*K''d half ontsloten had. Was hij duidelijk r}u't geheel overtuigd, het begon hem derspel is worden, dat godsdienst geen kin- te worden. *jj^n minste waard van onderzocht weinig gcvordcrJ'as',zooals hij dacht, nog zeer tot tevredenheid'h»rt001\hlj inderdaad redenen huis des Vaders ginK;éfch de weS naar het Nadat een jaar aldus w^fza.am' maar zeker, tel moedige jonkman zich nu é!°open 6I? de T' dienst opgewekt er en zich dan wler°vannterug- feworden 1? November de daS waarop alle geloovigen tem- pwwaarts snellen om het schoone feest van Allerheiligen te vieren. Ook Eduard ging met een fl nen stroom mee en kreeg plaats in an - ^rste banken zijdelings van het hoog ster h'u?eer an gewoon door de geestdrift talrijke schare opgewekt, zette hij zich met welgevallen neder. Onder de aanwezigen werd hij Laura gewaar, die, in vrome aandacht neer geknield, ook hem met een dankbaren blik opmerkte, toen zij later uit haar knielende houding oprees en zich omkeerde om plaats te nemen. Haar godsdienstig gevoel scheen in die oogenblikken haar schoonheid nog te ver- hoogen en met eerbiedige bewondering zag de jonkman naar haar op. Had hij alles gegeven om haar te bezitten, nog nooit gevoelde hij als thans zoo duidelijk, dat hij haar niet waardig was. Met die ijdele gedachten bezig, bleef zijn hart geheel vreemd aan de godsdienstoefening die reeds een aanvang had genomen. Soms werd hij in zijn afgetrokken beschouwingen gestoord door de bel welke hem herinnerde dat de mis reeds ver gevorderd was dan stond hij eensklaps op en zag om zich heen om anderen tot voor beeld te kiezen, die nedergeknield zijn verstrooi ing tot een verwijt schenen te maken. Eindelijk werd hij zijn afgetrokkenheid meester en zijn geest dwingende aan de godsdienstplechtigheden welke aan het altaar werden verricht, deel te nemen, kwam hij min of meer in de gewenschte stemmingalthans hij' volgde het voorbeeld der geloovigen die zich in ootmoed op hun knie ën nederwierpen, toen de bel had aangekondigd dat men de nuttiging was genaderd. Een plotselinge beweging werd hij daarna om zich heen gewaar bijne al de aanwezigen begaven zich ter communie. Had hij reeds verscheidene malen de kerk bezocht, nog nooit trof hij het oogenblik dat men deze heilige plechtigheid verrichtte. Hoe werd hij op heden door het aanschouwen daarvan naar zijn kinds heid teruggevoerdN°g zag hij zich als een knaapje van twaalf jaren tot den disch des Heeren toegelaten. Hoe gelukkig gevoelde hij zich dien dag en welk een zaligheid blonk uit de oogen zijner moeder. Helaas, ware liij toen gestorven, er zou zooveel niet gebeurd zijn wat hem nu een nameloos Hclelijden veroorzaakte. Hij gevoelde zich diep ontroerd en nu eerst bleek hem het verschil van hetgeen hij eenmaal was en naderhand was geworden. Donker bleef het nog altijd in zijn ziel, hoe zijn gemoed ook in beweging mocht zijn, hij gevoelde alleen spijt, tot den toestand van ongeloof te zijn vervallen, omdat de onschuldige staat zijner kindsche jaren hem bekoorlijk en minder moeie- lijk scheen. Toch was hij met de beste voor nemens bezield. Had hij Laura niet beloofd zich alle moeite te geven om een geloovig Chris ten te worden en niet om haar, maar ook ter wille van zich zelf Dat zou hij doenalle krachten zou hij daartoe inspannen Daar verliet zijii uitverkorene insgelijks haar plaats en begaf zich naar de communiebank Welk een ingetogenheid, welk een reinheid in haar blikken 1 Als een engel zweefde zii öaor henen. Voorzeker, zij bezat het hoogst begeer- bare goed wat hem tot nu toe was onthouden, wat hij door eigen schuld had verloren, dat kostbaar geloof. Hoé meer hij haar in hare be wegingen gadesloeg, des te meer begon zijn hart te kloppen een rilling doorvoer zijn leden, en na een paar malen zijn gevoel bestreden te hebbeh, moest hij toegeven aan datgene wat hij een zwakheid noemde, hij schreide .Heete tra nen ontvielen zijne oogen en hij werd in zijn binnenste een genoegdoening gewaar, welke hij sedert zijn kindsheid hiet meer had ondervonden Welk een hemelsch gevoel! Thans was er-in zijn boezem geen plaats meer voor de wanhoop, neen, een vast vertrouwen op zijn Schepper trad daarvoor in de plaats, dat liem op zijn ver deren weg door het leven zou onderschragen. Hij wist in die oogenblikken niet wat er inet hem gebeurde, hij kende den invloed niet waar onder hij leefde. Het was de genade, de genade, door zijn uitverkorene voor hem afgebeden, welke hij zoolang hed weerstaan, maar die heden met dubbele kracht in hem werkzaam was. Hij zat voorovergebogen en hield met zijn handen zijn oogen bebekt, om zijn tranen te verbergen. Toen het oogenblik kwam dat Laura naar haar plaats terugkeerde, veegde hij ter sluik de sporen züner ontroering weg, om haar Eerste jaariijksche feestavond. Toen we om even lialf 8 de Bronzaal binnenstapten, zat de feeststemming er bij do H. B. S.'ers al goed in. Niet 't minst werkten hiertoe mee: de met vlaggen on groen, keurig versierde zaal, en het BJB, S.V. strijkje, dat lustige nummertjes ten ge- hooro bracht. Omstreeks kwart voer acht was de zaal zoo vol, dat nog stoelen moesten bijgeplaatst worden. Het was een geroezemoes van vroo ilij kc stemmen, een gewirwar van kleurige toiletjes Het wachten was nog op den directeur, due dezen avond zou bijwonen, doch gezegd haJ, iets later te komen. Even voor acht kwam liij binnen, geleid door vcouzittcr De Haas. Toen hebben de H. B. S.'ers, hun zoo ge liefden directeur, een spontane hulde ge bracht, Het strijkje zette 't „Lang zal ie leven"" in, de zaal rees als één man op, daverende toejuichingen volgden De direc teur, toonde zich zeer ingenomen, met de hem gebrachte hulde. Voorzitter De Haas betrad 't too.icel en nog eens in al haar zedige bevalligheid op te nemen. „Welk hart zou niet ontroeren b;j zulK een liefelijke verschijning, welke afgedwaalde ziel niet beter worden door zulk een stichtend voorbeeld," sprak hij in zich zeiven en nu vloeide er voor de eerste maal een oprecht gebed van zijn lippen nu eerst bracht zijn hart hem woor den op de tong van dankbaarheid en liefde, zooals hij ze in geen jaren had gesproken. Er hadden zich gedurende een paar wekeu eenige teekeneh van beterschap in den ge zondheidstoestand van mevrouw fraumbach voorgedaan en hoewel zij zich nog enkele malen zeer afgetrokken toonde, was zij m de laatste dagen spraakzamer dan ooit. Eduard was zeer verheugd en Laura toonde zich dit met liem wij zeggen toonde, omdat zij zeker meende te weten, dat de zenuwkwaal harer moeder met was gebeterd en dat, hoe haai" ongesteldheid ook door allerlei artsenijen werd bedwongen, de oorsprong -daarvan nog in hare ziel aamvezig bleef. Zij wilde „echter den dokter met ontmoe digen en van harte wenscliende datzij zich HJ hare voorspelling, welke zij heimelijk m zidU omdroeg, mocht vergissen, gaf.zij, zich het voor komen als geloofde zij, dat alle gcvaar voo eene herhalmg van de ons bekende vreesehjkt tooneelcn geweken was. (Wordt vexvolgdtea UIT ITALIË. Uit de Italiaansche Kamer. Het in Luxemburg gehouden pïesbisciet toont aan, dat de Luxemburgers* zich met groote meerderheid ten gunste van groot hertogin Charlotte en van een tolunie met Frankrijk hebben uitgesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5