L ivensmiddeienvoorzieniny binnenland SCHELVISCH In en om Haarlem Kerk en School Orde en Arbeid Nederland en België luchiverkeer. 'I DINSDAG 7 OCTOBER 1919 o 42ste JAARGANG No. 10071 DEAMNNEKNTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EK AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 12,60; PER WEEK 20 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,95 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEUNS „DRUKKERIJ". No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. Bli CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Directeur van het Gemeentelijk Levens- ■niddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, "lat verkrijgbaar wordt gesteld: Op Woensdag 8 October 1919 van des v.m, Uur tot des n.m. 1 uur een pond Scheivisch -16000 a 18 cent per pond Oii vertoon van VISCHKAART No. 12001- <a de Gemeentelijke Visehhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. DE VOORZIENING IN DEN WONING NOOD. ÏE Het is duidelijk dat de bouw van midden- stanuswoningen in niet mindere mate meehelpt aan de leniging van den. woningnood als de bouw van woningen voor arbeiders en kleinen miodensiand. Immers worden huizen voor den middenstand gebouwd, dan zullen deze kunnen dienen om gezinnen te huisvesten, die nu wo ningen in gebruik hebben feitelijk: besiemd voor kleie middenstand oï gegoede arbeiders. Deze zullen op hun beurt woningen ontruimen waar minder iinancieel krachtige arbeiders terecht kunuen, waardoor een gezonde opschuiving be- vorüerü wordt. Evenals aan arbeiderswoningen is er behoefte' aan woningen voor den midden stand. In den laatsten tijd is aan de laatste ze ker even veel gebiek, als aan de eerste. Daar is een reden voor. Wordt in de behoefte der eersten toch voor zien met steun van Rijk en gemeente, voor den bouw van middenstandswoningen is deze steun nog steeds niet verkregen. Er bestaan in onze stad misschien een tiental vereenigingen, die alle ten* doel hebben den bouw van midden standswoningen en die alle op rijks- en gemeen testeun lioopien evenals de andere bouwvereeni- gi'-aen omvangen, maar geen van alle komt veiuer omdat noch Rijk noch gemeente ondanks herhaalden aandrang tot nu toe dien toch on- ontbeei'lijken steun verleenden. Niet alleen de vereenigingen, maar ook B en W. schijnen, terecht, dit wachten moede te zijn. Zij zeggen in hun praeadvies: „Reeds in December 1918 werd door ons bij de Ministers van Arbeid en. van. rinan- cièn met klem aangedrongen om te bevorae- ren, dat ook het bouwen van middenstands- woningen van Rijkswege zou worden gesteund Een resultaat werd daardoor echter niet be reikt. Ook nu weer is door ons op het nemen van maatregelen ter bevordering van den bouw van miüdenstandswoningen bij genoemde Mi nisters aangedrongen. Wij achten het, gezien de opgedane erva ring, niet gewen&cht den uitslag van ons her haald verzoek af te wachten. Komt in deze medewerking van de regee ring, dan zullen wij daarvan zeer zeker ge bruik maken Zoolang die medewerking ech ter nog niet bestaat, moet o.i niettemin ge tracht worden, door steun der gemeente het bouwen van middenstandswoningen te 'bevor deren." Dit is de taal en dat zijn de maatregelen waarop wij reeds een jaar geleden hebben aan gedrongen en het getuigt wel van den frisschen koers, die met den heer Slingenberg in het col lege van B. en W. is gevaren, dat eindelijk zulke taal gehoord wordt. De gemeente wacht dus niet meer op het Rijk, maar gaat zelf helpen en wel. om t kort te zeggen, door aan particulieren en vereenigin gen, "die middenstandswoningen gaan bouwen, °P gemakkelijke voorwaarden geld voor te schie- ïen, op dezefde wijze dus ogeveer, waarop de ^uwvereenigingen worden geholpen, die huizen Van minder huurwaarde bouwen. A en \V beperken dzen steun tot het verstrek en vaa geld, omdat zij meenen dat, behalve groote risico, verbonden aan den bouw dS de materialen tegen de tegenwoordig gel- Voi'K abnormaal hooge prijzen, ook gebrek aan al ,°-nd kapitaal en de moeilijkheid om op met do^ 'bezwarende voorwaarden geld tot een vol- zak..[j bedrag te verkrijgen zeer belangrijke oor- WOr<4 z'jn dat geen middenstandswoningen Het*1 .gebouwd, voor AKdrag der voor te schieten gelden zal, van gro°Ver bet noodig is, voor den aankoop grond A gelijk kunnen zijn aan de voor dien noodig betalen koopsom en voor zoover het op ten h0ogSete £ftrijding van de bouwkosten, den gesteld. dezer kosten kunnen wor- Wdlicttwdfdit^'^te verstrekt worden «heentelijke hpotheekbank adslag van een ge- Intusschen vragen wij ons as. of r en W in «un steun nog niet verder moeteu Er zijn .gemeenten, die méér geld voorschie ten en vooral mag gevraagd worden of Paling dat 20 pet. der totale kosten gewaar borgd moet zijn bezwarend is, mag. naar wij hoorden, moeten belaghebbenden, voor het mee rdeel, vnede met de bepaling nemen. vaaï w'j vra£en °ns af .of de gemeente niet et moet gaan, vooral voor vereenigingen'. 'De toepassing van het gemeentelijk hypotheek stelsel alleen kan o.i. niet tot belangrijke resul taten leiden, als niet besloten wordt tot het ver kenen van bijdragen van Rijk en gemeente of van de gemeente alken aan de vereenigingen, ■naamlooze vennootschappen, stichtingen en par ticulieren in het tekort op de annuïteit, dat ver oorzaakt wordt door de buitensporig hooge bouwkosten, evenals dit thans 'bij den bouw van volkswoningen plaats vindt. Er is wel eenige reden voor zulk een steun. De huizen, die nu gebouwd zullen worden, dienen niet alken in hooge mate het algemeen belang door voorziening in den woningnood meer dan dit in normale tijden 'het geval is, doch dit streven om het algemeen belang te die nen gaat gepaard met hooger kosten dan anders het geval zou zijn De huizen, die nu gebouwd worden zijn zeer zeker duurder dan die welke tot'nu toe gebouwd zijn, hetzij voor 1914, hetzij in de oorlogsjaren en zullen misschien ook duurder zijn, dan die welke over eenige jaren zullen gebouwd worden, wanneer de tijden nor maler zijn. De nu gebouwde huizen zouden dan" veel duurder zijn en bijgevolg méér huur moeten opbrengen dan de reeds bestaande huizen van dat soort en dan de nog komende. Dit lijkt ons, met het oog op het -oogenblikkelijk ut, dat be oogd wordt met den bouw, êen onbillijkheid, welke o.i. niet voldoende wordt goedgemaakt door de verstrekking van gelden ad 41/? pet. al ken. In alle geval zouden wij er op aan willen dringen, indien liet niet mogelijk is dat de ge meente een gedeelte der annuïteit voor haar re kening neemt, dat de gemeente zeer coulant is met het overdragen van haar bouwterreinen. In dezen tijd en in dezen nood moet winstbejag daarop uitgesloten zijn. Maar tevens doet zich nu een allergunstigste omstandigheid voor om een feepaling te schrappen die, naar wij meenen, liet bouwen ounoodig duur maakt en waarvan de gemeente Haarlem in Nederland bijna liet monopolie bezit Wij meenen dat er nog zoo iets in portefeuille is als een voorstel van den heer Jonckbloedt om de gemeente voor haar rekening te laten ne men de kosten van bestrating enz. van de nieu we straten, die noodig worden bij den bouw van nieuwe huizen. Wanneer deze bepaling ten gunste der bouwers werd herzien zon reeds een goede stap in de gewenschte richting gedaan zijn en de bouwkosten aanmerkelijk worden be perkt. Wij meenen dat het particulier initiatief, wan neer het straks wil gaan bouwen, op alle ma nieren moet geholpen worden. Doch gezien de goede voornemens van B. en W. twijfelen wij daar geen oogenblik aan en meenen wij dan ook dat de ergste woningnood in Haarlem zal geleden zijn. Nog een slotopmerking. De steun, die de gemeente aan den bouw van middenstandswoningen gaat geven, zal zeer be langrijke offers van de gemeentekas vragen, maar zal den welstand van deze geheele streek ten. goede komen en in een noodtoestand' voor zien. De vraag is echter wellicht niet overbodig of Haarlem geheel alleen in dezen noodstand moet voorzien. Wij meenen dat het in het welbegrepen be lang der omliggende gemeenten; is dat ook rij den bouw van middenstandswomngen op krach tige wijze bevorderen. Wij: weten dat ook in die gemeenten eeniige bouwvereenigingen bestaan of in wording zijn, die den bouw van midden- standswoningen beoogen en met dezelfde moei lijkheden kampen als haar zuster-vereenigingen in Haarlem. Als alk omliggende gemeenten de handen ra- een slaan, valt er met svoed een radicale ver betering te verwachten. Is dit geen punt voor gezamenlijk overleg tusschen de gemeenten en de groote zus Haar lem?' Een aanklacht. De „N. Venl. Crt." deelt mede, dat mr. dr, Henri van Groenendacl een aanklacht heeft ingediend tegen den WelEerw. Heer dr. Jos, Krijn, kapelaan te Valkenburg, omdat deze hem „landverrader" genoemd zou hebben. Nederl. paspoorten voor Belgen. Naar de „Msb." uit doorgaans goed in ge lichte bron verneemt, zal spoedig verande ring gebracht worden in de regeling voor de Belgen om een paspoort naar Nederland te krijgen, in dien zin, dat de verkrijging be spoedigd zal worden. Een verzoek aan den Minister van Justitie. Men meldt, diat vanwege de Ned. Herv. Ge meente te Scheveningen tot den Minister van Justitie 't verzoek zal worden gericht om door wetswijziging mogelijk te maken, dat de vele vrouwen, wier mannen gedurende de oorlogsjaren op zee zijn omgekomen, op nieuw een huwelijk aangaan, zonder den langen termijn te behoeven af te wachten, welken dg tegenwoordige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek te dezer zake oisoben. Bezwaren tegen de suikerregeling. In een onderhoud met Mr. van Eyk, sous chef van de afdeeüng Volles voeding van het Departement van Landbouw, hebben de liee- ren FakkeRly, De Haan en Knottenbelt, ver tegenwoordigers van den Nederl. Suikerbond en de heeren Leemhuis Sr. en Jr. en Ooster huis van den Nederl. Grossiersbond, de be zwaren uiteengezet, die er voor de grossiers verbonden zijn aan de nieuwe suikerregeling, in het bijzonder wat betreft het bonnenetel- sel, hetgeen met voorbeelden werd gestaafd. In overweging werd gegeven om de bonnen betaalbaar te stellen by «^gemeentebesturen door welken maatregel de grossiers en ook de winkeliers zouden zijn- gebaat. Voorts werd in overweging gegeven de vergoeding van vracht wederom in te voe ren. Bovendien werd teleurstelling uitge sproken over het feit, dat de organisaties niet in de nieuwe; regeling gekend waren. Uit het onderhoud bleek, dat de regcering evenals de grossiers door de producenten be- heersch-t worden. Ook bleek, dat het op bet departement vaa den minister niet bekend was, dat de grossiers, overeenkomstig de be palingen van het Rijksbureau, na 30 Septem ber, niet anders, mochten leveren dan in dustrie of inmaaksuiker. Daaruit blijkt dus overduidelijk, .dat het gebrek aan suiker, vooral iu de groote steden, allerminst gewe ten kan worden aan de grossiers of aan het door hen genomen besluit om niet mede te werken aan de nieuwe regeling, docli uitslui tend aan de maatregelen van het Rijksbu reau. Voorts hebben de vertegenwoordigers der bonden de berichten tegengesproken, dat door bet vestigen van depots in verschillende deelen van bet land door de Suikermaat- schappij, de grossiers geholpen zouden wor den, Integendeel, men was overtuigd, dat door dezen maatregel de moeilijkheden greoter zouden worden. De vertegenwoordiger van den minister zegde overweging van de bezwaren en wen- schen toe. Het wetsontwerp VermOgensaanwasbe- lasting. Het bestuur van het Kon. Ned. Laiidbouw- Co-mité heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal verzocht het wetsontwerp tot invoering van een vermogensaanwasbelias- t-ing niet aan -te nemen. Wordt liet bedoelde ontwerp tot wet ver heven, dan zegt bet bestuur zal deze be lasting sleehts drukken op een klein gedeelte van hen, die voldoende draagkracht bezitten om een gedeelte van hun vermogen aan de schatkist af te staan. D© grootste vermogens diie toevallig in een tijdsverloop van drie ja ren geen aanwas vertoonen, blijven onbelast. En evenzeer blijven onbelast de vermogens, die bun aanwas hebben verkregen in de ja ren 1914 en 1915. al is die aanwas ook nog zoo belangrijk geweest. De journalisten en de Arbeidswet. De Ned. Journalisten Kring beeft zich met een adres tot Minister Aalberse gewend, waarin de wenschen van de journalisten ten aanzien van de regeling van den arbeids duur en rusttijden worden kenbaar gemaakt, over eenkomstig-, hetgeen daaromtrent op een algemeens ledenvergadering, 21 September 1.1. gehouden, werd vastgesteld. Aangedrongen wordt op Invoering van den 8-uren-dag als regel. Erkend wordt de nood zakelijkheid van een langeren arbeidsdag als uitzondering toe te staan, m.n. voor verslag- gevere. Gcvrfuiigd wordt een bep-aluiig, wflflj- dioor bii bovenbedoeld* uitzond ©ringen, de rusttijd moet worden verlengd Verder worden in het adres de volgende disederata geuit: Een korteren arbeidsdag voor hen, die nachtarbeid verrichten. Geen permanente nachtdienst. Geen verbod van Zondagsarbeid Zaterdagsnachts om 12 uur eindigen. Een vrijen Zaterdagmiddag, waarbij echter uit zonderingen noodzakelijk zjjn, m.n. voor ver slaggevers, die dan echter een vrije andere middag dienen te verkrijgen. Regeling van de rusttijden is noodzakelijk; een wekelijksche rustdag dient gewaarborgd1 te zijn. Wanneer journalisten een langeren arbeidsdag hebben gehad dan den wettelijk normalen, dient daarmee bij de regeling van den rusttijd rekening te worden gehouden. Ernstig wordt aangedrongen op regeling der vacantia, welke op 4 achtereenvolgende weken gesteld zou dienen te worden. Tusschen den kok en de keukenmeid. Wij lezen in „De Tijd'; „Het Volk" heeft een bedenkelijke „verwa tering en ontaarding °utdekt bij de commu nisten. Wanneer sociaal-democratische „machthebbers" vroeger al eens verschenen op feestelijkheden en kunstuitvoeringen, kan men steeds vast in de I ribune" schimpstuk- jes lezen over de verwaterde sociaal-patriot ten, die feest vierden met de bourgeoisie. Over die feestelijkheden der bourgeoisie" kon anders „Het Violk" vroeger ook danig uit pakken. Enfin.... Wat geschiedt er nu: „Gala voorstelling in den Stadsschouwburg De nieuwe „Nationale Opera" zal haar loop baan beginnen. Richard Wagner's „Tristan en Isolde" is voor het debuut uitgekozen. Do zaal is vol met een mondain publiek. Dames in avondtoilet, heeren in rok en smoking. Al wat Amsterdam aan oude en nieuwe deftig heid heeft op te leveren is aanwezig. De du re rangen worden in het bijzonder gemon sterd. Men stoot elkaar aan. „Daar heb je die.... en die.... en die...." Maar, zio ik daar niet oen paar gezichten die me bekend voorkomen? Ja, waarachtig..;- „communistische" raadsfractie is bijna compleet aanwezig. Daar in de koningsloge, op de eerste rij. daar zit mevr. Van Zelrn, Zij onderhoudt zich minzaam met haren partijgenoot Post humus, dia voor haar zit in de Fauteuils de Balcon. Ze presenteert hem lekkernijen uit een bonhonnière. En zit daar niet Collyï Ja, en hij groet niet zonder gratie zijn vriend Lisser, die een eindje verder in een fluwee- len zetel zich heeft neergelaten. En den heer Wesselingh ontdek ik in een loge, die zoo juist door een ijverige concierge met een eer biedige buiging voor hem werd ontsloten Terwijl deze lieden het zich in rijke flu weelzachte zetels gemakkelijk maken» terwijl zij zioh in eenzelfde weelde-atmosfeer bewe gen met de uitbuiters eu verdrukkers van het volk, terwijl ze zalig glimlachend bulgen voor de grooten en machtigen dezer driewerf vervloekte klasse-maatschappij, worstelt daarbuiten in de groote stad de donkere mas sa wanhopig, om te ontkomen aan den ver- stikkenden greep vaii de duurte. En de inkt koelies van de „Tribune" zullen zwijgen Is er dan geen enkel incident voorgevallen bij zooveel ontaarding en verwatering? Toch wel. Toen aan het einde der tweede acte koning Marke zijn neef Tristan het woord „verrader" toeslingerde, toen meende ik den heer Wesselingh te zien ineenkrim pen bij de klanken van dit woord, dat hem enkele dagen geleden in zoo gansch anderen kring had getroffen als een zweepslag mid den in het gelaat Federatie der R.-K. Vereen, tot, Bescherming vau Meisjes in Nederland. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Fede ratie der R. K. Vereenigingen tot Bescherming van Meisjes in Nederland Tegenwoordig waren de Hoogeerw. adviseur, mgr. B. A. de Wit, Vicaris-Gen. van het Aarts bisdom, verschillende eerw. geestel. adviseurs der diocesane vereenigingen en tal van leden Medegedeeld werd, dat de statuten der fede ratie op 16 Juli 1919 door Z. D. H. den Aarts bisschop zijn goedgekeurd. Het bestuur stelde voor om de Koninklijke Goedkeuring op de sta tuten aan te vragen, waatoe met algemeene stemmen besloten werd. Behalve de vele vereenigingen, waarin de Meisjesbescherming door een harer leden ver tegenwoordigd is, zal in het vervolg de vereem- ging ook vertegenwoordigd zijn in de Neder landsche Vereeniging „Landverhuizing". Doel ■dezer vereeniging is. voorlichting en hulp aan a.s. landverhuizers te' vers rekken o ^raden emigratie tegen te gaan en het bestrijden van siccfite praktijken in het emigratie-wezen. Bij het ontvangen der Rijkssubsidie voor liet R.K. stationswerk en de Tehuizen, werd de Ver eeniging bij ministerieel schdijven beduid, dat de komende tijden op bijzondere waakzaamheid en activiteit der vereeniging op het gebied van sta tionswerk zullen aanspraak maken. Met dezen wenk werd rekening gehouden bij het opmaken der begrooting voor 1920 en een belangrijke som voor affichage uitgetrokken. Bij het hee- vatten van het buitenlandsdi verkeer te water en te land dienen de groote waarschuwingsplak katen op booten, in treinen en aan stations weer aangebracht te worden. Deze vergadering legde verder den grondslag voor veel werk, dat hopelijk spoedig tot stand zal komen maar waaraan voorloopig nog geen publiciteit kan worden gegeven. De Regata. De R.E.G.A.T.A. is bezocht door pl.m. 300000 personen Zij heeft voor de gemeente Sloten N H. een bedrag van f 16.687.23 opge bracht aan belastingen, terwijl voor het elec- triciteitsbedrijf dezer gemeente een nettowinst is verkregen van f 6000. De Amerikaansche gezant. Een Reu ter-bericht uit Washington meldt, dat Garrett, de gezant der V. S. te 's-Graveii- hage, zijn ontslag heeft genomen, daar hij na een diplo ma tick en \dienst van '20 jaar1 naar zijn vaderland wil terugkeeren. Belgisch annexionistisch geknoei. Uit Brussel wordt d.d. 5 dezer aan de „Meb." geseind: „De „Nation Beige" vertelt, dat er Woens dag te Maastricht het bericht gelanceerd werd, dat drie Belgische regimenten met wapens en bagage te Hasselt waren aangeko men. Het garnizoen te Maastricht werd' tij dens den nacht gealarmeerd, de telefoon on der militair beheer gesteld1, de troepen wer den versterkt en aan de grenzen barricades en draadversperringen opgericht, alles ten gevolge van dit gerucht èn heit bericht in „De, Standaard" over den raid naar Limburg, In Maastricht is, zoo vervolgt de „Nation Beige" de onwindiug vrij groot. Sommig© autoriteiten zijn ook gealarmeerd1, om name lijk aan hun koffers te denken. De Belgopbi- len, wier aantal eiken dag toeneemt en zich levendig verheugen 'over do komst der Bel gische vrijwilligers, zoo deze bestonden, la ken de schandelijke provocatie, sluw dooi- do Nederlandsche Regeering georganiseerd. Het schijnt, dat het de wensch is der Neder landers een incident uit te lokken, waardoor zij de onderhandelingen zouden kunnen af breken voor het antwoord van België en de voorstellen der mogendheden zijn ingekomen besluit het blad. De „Soir" tracht een grap te maken met de berichten over den raid en de tegenmaat regelen van Nederland. Wij veronderstellen, zegt het blad, dat het sleehts maatregelen zijn, om het toezicht aan de grens te vcr- scherpen en het verkeer nog moeilijker te maken voor de Belgen, die allen door de Nederlandsche autoriteiben als verdacht en ongewenscht worden beschouwd. Indfen ech ter maar dat is ongelooflijk de Neder- laudsche staf is afgegaan op de fantasie van een operette, want bedoeld wordt bier de „Ga- zette de Hol lande", die het bericht van „de „Standaard'' bad overgenomen, kan men zich niet anders afvragen, of de Grenadiers en Jagers van Wilhelmina Maastricht beter zul len verdedigen tégen de Belgen dan in 1914 togen de Duitechetrs. Men weet, zoo besluit het blad, met den leugen, die het al honderd keer gebruikte, dat de Hollanders in 1914 zeer voorzichtig zonder elag dien sector ontruimden en zich achter de waterlinie'hadden teruggetrokken. Het is wel merkwaardig, dat twee dor felste annexionistisoho bladen zooveel bombarie maken over de maatregelen, welke de Neder landsche regeering goed dleed te nemen en die tengevolge hadden, dat de organisators vug, hun raid, n&a® Limburg afzagen. De aa- nunzios waren snel en goed op de hoogte van hetgeen er aan de Nederlandsche grens ge beurde, want op denzelfden dag, dat Neder land zijn maatregelen nam, werd er op de vergadering der leiders van den raid het waren voornamelijk officieren besloten af te zien van hun onderneming, wijl men door de maatregelen in Limburg wel eens óp zijn nek f.ou kunnen krijgen. Merkwaardig is ook, dat vooral de .Nation Beige" de be richten van de „Standaard" niet tegenspreekt en de feiten niet aanvalt. Is het blad mis schien bevreesd, dat er in dat geval wellicht nog meer zou gepubliceerd worden, waar door de nanipn van do beste vrienden van de „Nation zonden kunnen gecompromit teerd worden?" De commissie van 14, „Holl. Nieuwsbl." meldt uit Parijs: De commissie van Veertien zal op 9 Octo ber alhier opnieuw het onderzoek ter hand nemen van de kwestie der verdragen van 1839. Zooals bekend is, zijn de Nederlandsche afgevaardigden Zaterdag naar Parijs vertrol ken de Belgische afgevaardigden hebber Zondagmorgen Brussel verlaten. Vliegverkeer hersteld. Gedurende tien dagen werd de wekelijksche dienst, welke de Mij. Co'bar tusschen Soester- berg en Londen organiseert, stopgezet, doordai alle vliegtuigen van de British Aerial Trans port Co. Ltd. door de Engelsche regeering wa ren gerequireerd.Deze toestellen werden gebruikt om de postverbinding Londen-Manchester te on derhouden. Deze week zal echter het B AT vliegtuig weer uit Soesterberg kunnen vertrek- VERKEER EN POSTERIJEN Ingetrokken maatregelen. Bij de Ned. Spoorwegen zijn alle maatrege. leu die genomen ziin in verband met d« schaarschte van petwleum en andere ver lichtingsmiddelen, vanaf 1 October a.s. in getrokken. Adres van R.-K. Onderwijzers. Aan de Tweede Kamer is 't volgende adres gericht: De R.-K. Onderwijzersbonden in de Bis dommen Breda, 's-Hertogenbosch en Roer» mond; de R.-K. Openbare Onderwijzersbond in bet Aartsbisdom Utrecht en 't bisdom Haar lem; de Bioc. Vereeniging van R.-K. Bijzonder* Onderwijzers iu bet Bisdom Haarlem en de St. Lebuinus vereeniging vau R.-K Bi> zondere onderwijzers in het Aartsbisdom Utrecht, geven met verschuldigde gevoelens te kenneu, dat zij van oor-deel zijn: 1. dat de inkomens der onderwijzers volgen* de Salanswet 1919 niet voldoende zijn; dat de verhouding moet worden hersteld1 tusschen de onderwijzerssalarissen en die van de ambte naren dioor het Rijk bezoldigd; dat zij daar om Regeering en Staten-Generaal verzoeken, de salarieering zóó te regelen, dat aan dit billyk verlangen der onderwijzers worde voL -daan; 2. dat zij bovendien verzoeken, dat de on- dor wijzers, bij de huidige, buitengewone duurte, in het genot zullen worden gestold van een extra bijslag, gelijk aan dien van de Rijksambtenaren, dewijl ook de Onderwijzer? uitsluitend door het Rijk bezoldigd worden. Ge Bakkersstaking opgeheven ,Wij vernemen, dat in de gistermiddag te Amsterdam gehouden conferentie van verte genwoordigers der werkgevers en werkne mers in het bakkersbedrijf onder leiding van .Wethouder De Miranda, volkomen overeen» stemming bereikt is. De vertegenwoordigers der arbeiders hebben de voorwaarden dier patroons aanvaard, welke hierop neerkomen, dat het minimum.loon wordt vastgesteld op 30 gulden per week en den arbeidsduur op. 52" uur per week tot 15 November endaar- na op 48 uur per week. Eene commissie van arbitrage zal worden samengesteld ten eindp te overwegen of de loonen al of niet voldoende zijn. Mocht de ze commissie concludeeren dat de loonen wel verhoogd moeten worden, Jan zal dc uit betaling daarvan geschieden vanaf 1 Oct, De arbeiders ver tegenwoorj.igeri zeilen toe, dit accoortl, in de bakkersvergaderingen var' gisterenavond te verdedigen en te advi ;eeron de staking o-p te heffen. Daarop werd 's avonds in de Beurs voor den Diamanthandel, dcor de stakers een druk" bezochte vergadering gehouden van het arbitrage voorstel. Het voorstel van 'l bestuur vond bij de vergadering een slecht onthaal. Eenige sprekers gaven hevig af op de houding van het bestuur, dat niets gedaan had om de sympathie van het publiek te winnen. Er, werd aangedrongen op voortze# ting der staking, desnoods met behulp var de 'transportarbeiders. Een der bestuursleden deelde incd(e dat Vnen het arbitrage-voorstel had aangenomen omdat in den loop van den dag berichten waren ingekomen waaruit' bleek dat in ver schillende fabrieken de stakers aan liet werk1 waren gegaan. Deze mededeeling .werd met lievig gefluit ontvangen i Na zeer langdurige Besprekingen, wertf Ui- ftDUnwtmuilornua uuunnnu w «micoTriiTiru or nniTc DCD DFRTl RH POMTDapt nn rmü Dir/tr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1