Levensmiddglenvsoriienrng. SCHELVISCH binnenland Wat de pers zegt Kerk en School I: t O PRUIMING SCHOENEN "aroEssssAs cs ©stöser 1959 DE DUURTE, Nederland en België Kunst en Kennis 42ste JAARGANG No. 10072 nTlRnsMEMENTSPfilJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN:. PER KWARTAAL f2,60; PER WEEK 20 CENT; FRANCO PER POST PER KWASTAAL t 2,95 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERU" No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGIL BIJ CONTRACT BïLA NG RIJKI EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een pond Schelvisch Stakingsiessen. Lapmiddelen. Luchtverkeer. P. W. TWËEMUIjSËffl BARTELJORISSTRAAT 27. VERKEER EN POSTERIJEN UIT ONZE OOST RIJKE KCKTift De Directeur van het 'Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt tér kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag' 9 October 1919, van des v.m. 10 uur tot des n.m. 1 uur a 16 cent per pond Op vertoon van VISCHKAART 16001-20000 in de Gemeentelijke Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE_ Twee stakingen, een van groeten en een van kleinen omvang, hebben de laatste da gen weer wat te leeren gegeven. Wij bedoelen de spoorwegstaking in Engeland en de bak- kersstaking te Amsterdam. Zij hadden beiden dit'gemeen, dat het werk plotseling werd neergelegd en dat bij het ar beidsconflict groote algemeene belangen op het spél stonden. Wat de staking in Engeland betreft, daar in zijn twee lichtpunten te eonstateeren; de jiterste elementen aan arbeiderskant wilden van het geschil een politieke machtskwestie maken en dreven heimelijk naar omverwer ping van het staatsgezag. Tactvolle leiders der vakorganisatie heb ben deze bolsjewiki op den achtergrond ge drongen en de staking tot een eiseh om een betere loonregeling weten te beperken. Van den anderen kant staken conservatie ve elementen het hoofd op, die in het onver antwoordelijk stop zetten van het verkeer een mooie aanleiding meenden te vinden om het vereenigingsleven der arbeiders een doo- delijken slag toe te brengen. Dezen vonden de Regeering op hun weg, die tot het uiterste de onderhandelingen met de vertrouwens mannen der werknemers gaande hield en de organisatie ongeschokt'uit den strijd hielp 4e voorschijn komen. Deze bezadigheid en dit wederzijdsch stre ven om de bindende elementen in onze sa menleving: liet wettig gezag en de vakorga nisatie', tegen af braakpogingen te beseher men, kan niet genoeg worden toegejuicht in dezen tijd van ontoinding en anarchie. Eén-tweede lich tpunt in het groote .En- g else he conflict was de paraatheid der Re- gceriug, die bij machte bleek het economische raderwerk, het noodzakelijke verkeer en de ltvensmiddelenvoorzieniug, ondanks de plichtsverzaking van de spoorwegmunnen, gaande te houden, peen beter middel om de orde te handhaven, dan dat de dragers van het. gezag kunnen toonen ten allen tijde de sterkste te zijn. Moge 'dit een les zijn ge weest, ook voor de gezagdragers buiten Euro pa! Voor de rust in onze oude wereld is dit feit van hooge beteekenis. Iets dergelijks zij het in mindere mate treft ons in de dwaze bakkersstaking te Amsterdam. Geen brood leveren, dat lijkt wel een uitstekend middel om alle eischen door te drijven. Het ergerlijkste van dit eco nomisch conflict was wij wezen er reeds op dat ook hiér weer de anareliisitisehe elementen den boventoon rertrden en dat men staakte niet zoozeer om loonsverhoo- ging of verkorting' van arbeidsduur, maar om de staking zelf, uit lust in den strijd. De staking om de staking! Maar ook hiertegen bleek gelukkig een verweermiddel; de over heid hielp de bevolking zoo goed mogelijk aan voedsel; de patroons redden zelf voor een de.el htin bedrijf on het kan niet ge noeg worden toegejuicht de christelijke arbeiders hielden zich verre van dit econo misch relletje. Met het gevolg, dat deze wor steling door de Stakers verloren werd. Moge dit voor de ordelijke vereenigings- mannen een aanwijzing zijn om pal te blijven staan en liet syndicalisme van hun erf te we ren; zij 'doen er zich zelf en de samenleving den besten dienst mee. Nog iets anders treft* in heide stakingpn: men vraagt zich af of de stakende, spoorweg, «aauueft in Engeland niet gegeten hebben Vuu de levensmiddelen, die de on der krui- '^"-vervoermiddelen van do regeering aan- ;!l^bten; of de bakkersgezellen het „be den brood niet aten, dat zij zelf weiger- mitwoohkken. De vraag behoeft bijna geen Maar i,-: z'j ^eden het natuurlijk wel. - joe chvai^s "l,ecle is dun ook wel aangetoond; diep in het""verantwoordelijk dergelijke •ontlieten ziju^11! grijpende coo-nomisehe. jat arbeidsgeschillen eiJloog tiid bet wordt, door scheidsgerecht mctSl"e^faiMn •vo, den opgelost. wettelijke sanctie. Geen tijd kan minder dan ,je ijko pa.skwilvcrtooTiiiigP-n nog langpV(ln De vorige week deelden wij onder onze buU 'enUmdscïip rubriek het een en ander mee over en te Nancy gehouden-congres, ten doel heb bende middelen ie beramen ten einde de schrik wekkende afname der bevolking tegen te gaan. Een de»- snreber* ronateteprde o.a. dat wan ner de huidige toestand voortduurt, rankrijk over eenige jaren 40 millioen inwoners zal tel len tegen Duitschland 150 millioen. In een interview heeft de bekende Fransche statisticus, dr. Bertillon, dezer dagen gewaar schuwd tegen de meening, dat het elders even- zoo gaat als in Frankrijk. Dat is niet waar, zei- de hij. Wij moeten ons doordringen van de waarheid, dat Frankrijk ten deze met geen an der land te vergelijken is. Nooit is de toeneming van het aantal geboorten in geheel Europa zoo groot geweest. Op net congres is gewezen op het groote nut van betere zuigelingenzorg, als element om te komen tot verbetering van den toestand. Het Journal des Débats waarschuwt er nu echter tegen om zich daarmede tevreden te stel len. Zuigelingenzorg is goed ,en noodig, natuur lijk (men schat de kindersterfte op 80.000 per jaar; wordt deze teruggebracht tot 40.000, dan beteek ent dat echter nog niet veel, vergeleken bij het cijfer der geboorten, dat noodig geacht wordt om Frankrijk zijn positie in de wereld te doen handhaven, n.E 450 a 500.000 per jaar. Daarom moet remedie gezocht worden in ver- hooging- van het geboortecijfer, waartoe weer het eenige middel is: een psychologische evo lutie bij de 'bevolking. De overweging betreffen de den materieelen toestand van het gezin- is een bijkomende factor, de essentieele factor is de mentaliteit van den. man en de vrouw, die zich in een wettig huwelijk vereenigen. Alle maatregelen tot steun enz. zijn lapmiddelen, welke tot geen afdoend resultaat leiden. Hier is slechts één, principieele, verbetering mogelijk. Het Fransche volk moet breken met de bestaan de gewoonte van kinderbeperking, welke Frank rijk tot een gemakkelijke prooi maakt voor alle soorten invasies. Het ernstige Fransche blad noemt zoogpre- mies en dergelijke terecht lapmiddelen om - volkskanker der geboortebeperking te bestrijden en het raakt den kem van het vraagstuk, waai het om een betere „mentaliteit van man en vrouw", om een „psychologische evolutie der be volking" reept. Maar waarom gaat het nog geen stap ver der door te betoogem,. dat geen werkelijke ver betering in dezen inderdaad wanhopigen toe stand van Frankrijk is te brengen, wanneer het volk niet terugkeert tot het geloof en met het geloof tot de zéden van zijn vaderen? i Want in diepste wezen is heel de kwestie geen andere dan een godsdienstige en zondief deze erkenning zullen dr. Bertillon en de zijnen, die nu al een kwart eeuw de statistische cijfers als spookbeelden; voorhouden, lief volk niet van zijn dwaling afbrengen, een dwaling, die is zelizuent met verachting' van Gods wet. li Mil I III I 5—J."LI Socialistische praatjes. De volgende rake zetten van J. A. lezen we In het jongste 110. van het „K. S. W.": ZELF KUNNEN ZE HET NIET Het z.g.n. Duurte-Manifeet van de S. D. A. P. en het N. V. V. verlangt, dat de Regeering „bet vraagstuk der socialisa tie in een snel.tempo zal oplossen". Die socialisatie van grond- en produc tiemiddelen is het zaakje van de sociaal- demoeraten. En dat zaakje van hen zou do Regee ring in een „snel tempo" moeten opknap pen. Kunnen de heeren dat zelf somsf Oeharm! Ze zitten e.r zelf mee te kijken! Want wat schreef tie soe.-detm. „Vor- warts" (13 Maart 1919. Nr. 132)? Dit: De socialiseeringswetten „kunnen zoo maar niét in een vloek eu een zucht ge maakt worden. De wetgevende regeling van' deze materie stoot op groote moei lijkheden; want hoe dieper men in de be werking ervan indringt, des te meer spe ciale vraagstukken duiken op, die opge helderd en beantwoord moeten worden." Zoo praten dus de soc.-dem. als ze er zelf voor zitten. Dan is het: Langzaam aan! Voorzichtig! 't Is toch zóó, zóó moei lijk! Maar zitten zij er zelf niet voor en hebben ze alleen nog maar te schreeuwen dan eischen ze met veel geluid: Sociali satie in snel tempo!' Wat 'n lef-makers toch! IIOE WETEN ZE DAT? Socialisatie van de productie-middelen is de eenige redding"! Zoo beweerde de heer Th. v. d. Waer- 'den in zijn beken dé artikelen en ook weer de vorige week in „Het Volk". En zoo praten alle sociaal-democraten. Maar hoe weten ze dat? Hebben zij daar een voorbeeld van in de geschiedenis? Totaal niet. Bij alle volkeren met een lioogere be schaving werd tot nog tóe" het privaat bezit van productiemiddelen gevonden en bleef bet behouden. Wij stootten in den loop der eeuwen herhaaldelijk op een strijd van de bezit- loozen legen de bezitters. Maar die strijd eindigde nooit met de socialisatie van de productiemiddelen. Zeilfs niet eens in de klassieke oudheid met haar li oog-kapita listische ontwikkeling (Vgl. Heinrieh Pesch, SoziaJisierung, blz. 7). Hoo kunnen dan de soc.-dem. zoo bout beweren, dat socialisatie „de eenige red ding" is? Willen ze soms zeggen, dat het volgens hun theorie vaststaat? Nu, dan staat het als geheid!! Want in hun theorieën hebben de soe.- deiu. ajcli niet. één keer vergist!!! L Nee, niet één keer, maar.... L i - JfWV Protest van Rijks telefonisten. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Rijkstelefonisten heeft protest aange- teekend tegen de mededeeling van den mi ll is ter van Financiën aan den heer Beladin gen op 30 September als zouden- de" telefo nisten tweede klasse 242 „'pet, salarhsverhoo- ging gemaakt lubben sinds 1913; dat de sa larissen liierbedoeKk dfiór 1914 bedroegen 400 tot 900; terwijl tijm* een bezoldiging wordt gegeven naar ee^c schaal van 800 tot 1600; alzoo een verhooging van nog geen 80 pet.; dat, wanneer de minister be doelt telefonisten, overgenomen van locale bureelen, moet worden in het oog gehouden dat dezen bij particuliere maatschappijen zóó laag beloond; worden, dat haar aanvangssa laris van 800 soms het drievoud bedroeg 'van wat te voren genoten werd, maar dat het nog geenszins voldoendeis. Het bestuur heeft voorts in zijn schrijven aan den minister erop gewezen dat de ge lijkstelling van telefonisten met telegrafis ten, sinds 1 April 1918 herhaaldelijk toege zegd, nog steeds haar beslag niet heeft ge kregen. De Hooge Raad van Arbeid. Naar „De Msb." verneemt, is zeer spoedig de algemeene maatregel van bestuur tege moet te zien, waarbij de Hooge Raad van Ar beid wordt ingesteld en zijn taak en be voegdheid worden geregeld. Nederlandsche mailbooten te Suez opgehouden. Volgens bij de Stoomvaart-Mij. Nederland ontvangen bericht, zonden de stoomschepen „Jan Pieterszoon Go en", „Vendel" en „Nias", 'respectievelijk 1 Oct. van Java te Suez, 2 Oct. van Amsterdam te Port-Said en 27 Sept. van Java te Suez aangekomen, aldaar wor den opgehouden door gebrek aan bunkerko len. Tengevolge van do spoorwegstaking wer den de kolenvoorraden te Porl-Said door de Britsche autoriteiten uitsluitend tor beschik king gesteld van troepen-transportschepen in Westelijke richting gaande en stoomschepen van <te Engelsche handelsvloot in Oostelijke richting gaande. Uitvoer vau aardappelen. Naar de N. U. M. meedeelt, bestaat gele genheid tot uitvoer van een beperkte hoe veelheid aardappelen van zand- en veen grond, alsmede in uitzonderingsgevallen van andere aardappelen, die ter beoordeeling van het Rijkskantoor voor aardappelen oil aard appelver werk ing niet voor do bi mi on Imid- sche consumptie geschikt of niet duurzaam blijken to zijn. Mr. van Groenendael. Naar de „Tijd" meldt, zal de R.-K. Kamer- club een nadere verklaring geven in de zaak van Groenendael. Het Comité voor Natiouale Politiek. In den Belgisehen Senaat, heeft naar die „Msb." uit Brussel verneemt,, senator Vlnch den minister van buitenlandsche Zaken ge ïnterpelleerd over het oomité voor nationale politiek. Hij vroeg Hijmans, of er betrekkin gen bestond tussehen den minister en het co mité. Zeer opvallend was, zeide spreker, dat do secretaris van het c®*dté, de heer Nothomb, verblijf hield in dezelfde gebouwen, waar nok bet ministerie van buitenlandsche zaken onder dak is gebracht. Wanneer vreemdelin gen een bezoek brengen aail dit ministerie, weten zli niet, of Nothomb. dan wel Hy- mans minister van buitenlandsche zaken is. De propaganda van het oomité is noodlot tig en liet comité ze'l °en gevaar voor het land. Hijmans antwoordde dat de interpellatie niet zoozeer tot hem gericht was, als wel tot het comité voor nationale politiek, dat in dien senaat niet vertegenwoordigd is. De minis ter is niet verantwoordelijk voor de daden van liet comité. HÜ ontkende liet bestaan van alle betrekkingen. °ffieieele of geheime, met het comité; trouwens alle betrekkingen tussehen hem en Nothomb hebben een eind genomen. Vroeger hoeft Nothomb hem in Havre inlichtingen gegeven, welke met dankbare gevoelens werden aanvaard. Het antwoord van (]€U minister werd koel ontvangen. Hijmans li®*- een mooie gelegen heid voorbijgaan, om nu> eindelijk eens, de politiek van het comité af te keuren en dat is zeker wel teekonend. Vernietiging van een raadsbesluit. Op 3 October 1918 had de gemeente Rot terdam het besluit genomen, om een gemeen- téterrein in erfpacht te geven aan do al'dc.e- ling Rotterdam van de Vereeniging voor fa cultatieve lijkverbranding. Ged. Staten van Zuid-Holland hadden dit besluit goedgekeurd Thans :is dit LeslOit bii Kon. besluit van 1 October j.l. vernietigd. Tramwegen in Limburg. Volgens do ,,L'. K." omvat liet rapport der Commissie voor Tramwegen in Lim burg, dat 25 Oct. a.s. zal verschijnen, een uitgebreid train plan voor Zuid. en Midden- Limburg. Surinaamsce Spaerwegleening. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot opschorting gedurende 5 ja,- ren van dc betaling van rente en aflossing van de Surinaamse!)e spoonvegleening, welk ontwerp een uitvloeisel ia van liet nader overleg, dat de minister Ijdenburg zich voor stelde "met den minister, van Financiën te openen, nopens het in de Tweede Kamer geopperd denkbeeld om de nog overblijven de schuld ter zake van den Lawa-spconveg door. het moederland ten gunste van de ko lonie Suriname te doen afschrijven. .Vragen vau Kamerleden. Door liet lid dpi' Tweede Kamer, Mr. Bo- mans, is de volgende vraag tot den Minb- te.r. van Koloniën gericht: Is, naar aanleiding van die. P<*:itie-verbete ringen en pensioen-verhoogingen van al liet personeel, de minister voornemens te bevor deren, d.at mede de z.g.n. Rijdidersoklijen (toe lagen Miltiaire IWi.lems-crde voor inind,erc militairen) werden verhoogd? Opheffing' van uitvoerverboden. Tijdelijk is opgeheven het vérbod van uit voer van ruwe jute en van azijnzuur. 10-jarig bestaan R.-K. Vakbureau. Bij gelegenheid der viering van het 10-ja- rig bestaan van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie te Utrecht, op Woensdag 29 October, wordt des morgens een plechtige H. Mis opgedragen, waarna gemeenschappe lijk ontbijt. Des morgens heeft- een gecombi neerde bestuursvergadering plaats, waarbij het bestuur van het Vakbureau zal worden gecomplimenteerd en het feestgeschenk en propagandafonds van het Vakbureau zal worden aangeboden. Des middags heeft een receptie plaats, inzonderheid voor de ver schillende autoriteiten, daarna feestdiner en des avonds groote feest vergadering. Als blij vend aandenken wordt aan het Vakbureau een beeld van het H. Hart aangebeden, dat geplaatst wordt in den voorgevel van liet kantoorgebouw. Dit beeld; 8 meiter |hoo,S, zal rusten op een voetstuk en overdekt wor den door een troonhemel en wordt uitgevoerd door den heer H. Cuypers te Roermond. Op nader vast te stellen tijd zal een pro- pagandamaand worden gehouden, waarvan dp kosten worden bestreiden uit het bijeen gebrachte geld. In het „Geill. Slagersblad" staat te lezen, dat de regeering aan de gemeentebesturen het hier te lande ingevoerde bevroren vleeseh aanbiedt voor 70 a 75 cent per pond. De schrijver vervolgt dan: Vele genu•entebestnren zijn reeds hierover in contact getreden met de slagers. Wanneer er nu maar voldoende van dit vleesoh in con sumptie gebracht kan worden, zullen natuur lijk onze inlandseke rund-, varkens-, schapen en kalsvleeschprijzen ook dalen. Dan zal na tuurlijk het bevroren vleeseh spoedig blijken in prijs te hoog te zijn, maar dan zal de re- g-eermg wel wat water bii'haar Wijn 'doen, en zal zij de prijzen wel verlagen. Sclioen reparatie-prijzen. Men seint uit Apeldoorn aan liet „Hbld.": Onlangis hebben wij melding gemaakt van het feit, dat, om den lioogen schoenreparatie- prijzen te ontkomen, de verbruikers zich aan eensloten om gezamenlijk elders, waar de prijzen lager zijn, hun schoeisel te laten re- pareeren, of wel, gezamenlijk een schoenma ker te werk te stellen, wien alleen het re- paratieloon werd uitbetaald, terwijl het leer door de verbruikers zelf werd geleverd. Begrijpelijkerwijze hebben die schoenma kerspatroons naar aanleiding daarvan maat regelen beraamd om door het verlagen der prijzen, hunne klanten te behouden. Naar het schijnt met succes. Althans, in eene vergade ring van de patroonsvereeniging is, na eene uiteenzetting van de heeren P. Haak, ambte naar van den rijksvoorlichtingsdienst on M. v. d. Berg, rijksmiddenstandsadvisenr van het Noorden en Oosten des lands, besloten een centrale schoenmakcrswerkplaAts op te richten, voorzien van de nieuwste, meest ge- porfoctionneerde machines. Op die manier zal getracht worden, door- voordeeliger exploitatie de prijzen van soboenrieparaties te verlagen. Vlieghaven „Oekcnburgh". Wij vernemen, dat de aankoop van den grond te Ockenburgh bij Den Haag, door de heeren Hoek c.s., een feit geworden is, waar door de residentie zijn vlieghaven Ocken burgh zal krijgen. Relgische leugens en humbug. Onderstaand aanplakbiljet werd in den loop der vorige week te Antwerpen door de plaatselijke afdeeling van het comité voor nationale politiek aangeplakt: „Medeburgers! Reeds drie weken zoekt Holland den on dergang van België en Antwerpen. Holland zet zijn eeuwenoude politiek voort. Het ver klaart het vraagpunt betreffende België's veiligheid niet in aanmerking te nemen en wil ons niets toegeven. Aan Holland levert de Schelde niet het minste voordeel op. Voor België is die stroom onontbeerlijk. Waarom wil Holland de heerschappij over de Schelde? Niet om zijn ontwikkeling, maar enkel en alleen om den bloei van Antwerpen en Bel gië te schaden. Medeburgers 1 1 Zegt aan onze gevolmachtigden, dat gy hun Vaderlaudische pogingen met alle kracht dadiffheid stount. Lflftt d© wereld w eten, d-jiit de lie el e Belgische Natie als één man naast onze afgevaardigden staat! Sluit U aan hij het Comiteit van Nationale Politiek!" 't Is me de nationale politiek wel, die dat verdwaasde „Comiteit" voert. De vruchtbare duimen. Uit 'Rome zoo seint men uit Brussel aan du „Msb." wórdt aan de „Nation Beige" gemeld, dat de „Hollandsche" regeering in onderhandeling is met de Italiaansclie re- gcering omtrent den aankoop van militaire vliegtuigen vcor een som van 8 millioen gul den. Men beschouwt deze onderhandelingen in verband met de zenuwachtigheid, waar van de regeering in den Haag den laatsten tijd blijk gegeven heeft en met de militaire besprekingen met zekere Dnitsche elemen ten". Exprestrein Vissingen—Zuid-Eurcpa. Volgens de „Msb." zal binnenkort weder een exprestrein van Vlissingen naar Zuid-Europa worden ingelegd. Die onschuldige S. I. Men meldt uit Bandoeng aan de „Java- Bodo": Uit het verhoor der in de Preanger gevan gen genomen S. I.-leden moet gebleken zijn, dat het gronddenkbeeld van de oprichting van do Sarekat-Islam was, omverwerping van het Nederlandsehe gezag. Door liet op richten van afdeeling B zou hieraan uitvoe ring worden'gegeven. Deze bekentenis werd gedaan door een In- landsck ambtenaar, die een geheimen eed had afgelegd. Bolsjewiek verwacht. De „Java-Bode" meldt: Alle politie- en havenautoriteiten zijn door middel van een geheime circulaire gewaar schuwd, dat dezer dagen in Indië verwacht wordt een bolsjewiek. Dekker genaamd, ge wezen Hollandseh soldaat, die kortgeleden in Amerika vertoefde. Met het s.s. „Coen" arriveerde hier inder daad een passagier, Dekker genaamd, die volgens geruchten de verdachte moet zijn, hetgeen evenwel onjuist bleek. De bolsjewiek Dekker wordt inderdaad verwacht, doch zal \|ïrmoedielij.k\. teneinde -geen opzien te baren, noch met een Holland se-hen, noch met een reehtstreekschen stoo- mer arriveereu. - -- Mé re An na Hoogaars, -j- In het Gesticht van 't H. Hart te 's Hago, overleed, 78 jaar oud; voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterrendien, do Eerw. Mère Anna Boo ga ars, oud-Provinciaal Overate der Heiig, van 't H. Hart. In 1898 werd zij hoofd van de school dier II. Hartstichting, te Bennobroek. Mère Anna Boogaars was oen voorbeeb dige kloosterlinge, een hoogbegaafde onder-; wijzeres en een overste met groot organi- seercriid talent. Later, werd zij benoemd tot overste diier stichting en vervolgens tot Provinciaal-Over ste der reiigieusên van het H. Hart. 25. Ein. Kardinaal van Bqssuin. Volgens het „Ov. D." zal Z.Em. Kardinaal ,W. M. van Eossum op 17 October a.s. zijn 40-jarig priesterfeest vieren. Een oud poortje ontdekt. Bij de verbouwing van het voormalige ca fé Dalmeyer aan den Roodën Steen te. Hoorn bleek aan den heer H. J. Cramer, architect, en aan den heer G. H. Lnckens, die het stu- cadoorswerk zal uitvoeren, dat zich in de gang oen poortje bevond, dat met een dikke laag kalk bedekt was. Bij nader onderzoek bleek aan genoemde heeren, dat onder een dikke kalklaag zand- steenen, afgewisseld met metsel- en beeld houwwerk, verborgen zat. Het interessante geval do-et zich voor, dat men hier gevonden heeft 'u mooi 17e eeuwsch poortje, samengesteld uit metselwerk niet za ncl'isteenblokk en, bekroond door een lijst met fries, waarin guirlandes en boven afge dekt met kroonlijst, waarop zich bevindt een zandsteen cartouche, omringd met vruchten en aan weerszijden een pot met zandsteen. Het mooie metselwerk van geslepen steen tjes van oen pracht roede kleur komt totaal onbeschadigd onder de pleisterlaag uit. Over eenige dagen, als 't geheel zorgvuldig zal zijn blootgelegd, is H'corn een interessant poortje rijker. Door de vereeniging „Oud-Hoorn" zullen pogingen in het werk gesteld worden om te weten te komen, vanwaar het poortje afbem. stig ls. De invloed vau tabaksrook op planten en bacteriën. Sommige plantenkweekers hullen jonge, kasplantjes, die veel te lijden hebben van bladluis, in tabaksrook. Hierdoor sterven de ze ongewenschte gasten spoedig uf. Bij nauw keurige proefnemingen bleek echter, dat ta baksrook schadelijk werkt op de kiemkracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1