Sport en Spel INGEZONDEN Kunst en Kennis T DAMRUBRIEK i m m m 1 UIT ONZE OOST Voor den inhoud dezer rubriek stelt dl Redactie zich niet aansprakelijk. Sanden (Max); Wie van onze Roomsche vrouwen durft zeg gen dat zij dezen cursus niet soodig heeft? zfijv mm. drale Kerk, waarna te half 11 de eerste ver gadering zal worden gehouden in de zaal ■van Concordia. Des middags te half 1 wordt gepauzeerd, waarna te 2 uur het congres wordt voortgezet. Te half zes wordt dien dag in hofced De Kroon een gemeenschappelijken maaltijd ge houden, waarvoor men zich tijdig zal dienen op te geven hij den penningmeester der ho- telcommissie, den heer de Bruijn, Eindistraat Breda. Door. de afdeeling Breda wordt vervolgens aan de Congresbezoekers een feestavond aan geboden, die te 8 uur in Concordia zal aan vangen. De bekende declamator Albert Vogel zal verschillende voordrachten geven en de aangvereeniging Breda's Mannenkoor [met een strijkorkest der vereeniging Tonido zul len hunne medewerking verleenen. Woensdagochtend te 9 uur zal de weleerw. adviseur der afd. Breda in de St. Antonius- kerk een stille H. Mis opdragen voor de Con gressisten, waarna te 10 uur de slotvergade ring wordt gehouden. Nadat van 2 tot 3 uur. onder leiding van Prof. F. Frencken de Groote Kerk zal be zichtigd ziju, wordt het congres gesloten met een pontificaal Lof in de Kathedrale Kerk te half 4, gecelebreerd door Z. D. H Mgr. Hopmans, bisschop van Breda. Secretaris der hotel-commissie is de heer J. Pennoek, Eindstraat. Breda. De beschikbare kamers in de hotels zullen niet voldoende zijn, zoodat ook bii particulie ren onderdak moet worden gezocht. Voorlichting betreffende Nederl. West-Indië. De heer J. W. Gonggrijp, houtvester in Su riname, tijdelijk hier te lande, heeft zich be reid verklaard, op Donderdag 9 October van 1112 uur v.m. en van 23 nnr n.m. in het Bureau voor Handelslnlichtingen, Oudebrug steeg 16, Amsterdam, een spreekuur te hou den met betrekking tot de gewenschte voor lichting over bosehexploitatie in Suriname. Zij, die verhinderd zijn, op het spreekuur aanwezig te zijn, kunnen hunne vragen schriftelijk inzenden tot Woensdag 8 Octo ber aan de West-Indisclie Kamer. Bond van belastingbetalers. De Nederlandsche Bond van belastingbeta lers staat opgericht te worden. Mr. S. H. van Perlstein. advocaat en procureur te Amster dam, heeft zich er voor gespannen. In het gebouw voor K. W. te Utrecht, zal 9 October, a.s. een vergadering van Ne derlandsche belastingbetalers plaats hebben. De bond wil door krachtige propaganda d>e Nederlandsche belastingbetaikrs organ isee- ren tot een macht, die de Regeering tot groo te zuinigheid dwingt, zoodat alle belastingbe talers tegen nieuwe aanslagen worden be schermd. De Bond wil ook den druk der be staande belastingen verlichten en acht dit mogelijk door verkoop van enkele z.i. voor ons absoluut waardelooze eilanden onzer West of van Suriname. Alle belastingbetalers hebben toegang tot le vergadering, die 's morgens om 11 uur begint. Het bezoek van H. M. de Koningin. Den 4en September bad in de directie kamer der Javascho Bank eene bijeenkomst plaats voor de vorming van een comité, om in verband met de gedachte van den land voogd, uitgesproken In diens rede bij gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin n.l., dat het H. M, moge behagen Indië te bezoeken, de Indische bevolking op te wekken hare instemming te betuigen met die idee. Besloten werd een eere-comité te vormen, waarin verschillende vorsten, regenten, amb tenaren, officieren en particulieren zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen.. Voorts zullen de verschillende hoofden van gewestelijk bestuur en de burgemeesters aan gezocht worden in de voornaamste plaatsen van hun gewest sub-commissies te vormen voer het verzamelen van adhaesie-betuigin- gen in den vorm van handteekeningen, adres sen, telegrammen enz. van de geheele bevol king van Ned.-Indië. Dit comité zal worden genoemd „Comité Koningin naar Indië." Het zal bestaan uit de H. H. E. A. Zeilinga president-directeur der Javasche Bank, voor zitter; W. F. v. Beuningen, secretaris van de Bataafsehe Petroleum Maatschappij, K. A. R. Bosscha, hoofd-administrateur van de on derneming Malabar, Raden dr. Hoesein Dja- jadininggrat, C. v. d. Linden, directeur der Koninklijke Paketvaart Maatschappij, leden, Mr. W. de Bruyn Kops, secretaris K. P. M. secretaris. „Java Bode". Aneia seint uit Weltevreden d,d. 3 Oct.: Het aantal adhaesie-betnigingen aan het denkbeeld van een bezoek der Koningin aan Indië heeft heden het half millioen over schreden. De Reinigingsdienst aan het strand. Als de natuur geen „reddende" hand bood nou bet verblijf aan het zonnige strand voor onze gezondheid zeer schadelijk zijn. Wan neer men bij eb een wandeling langs het strand maakt, kan men door het achterge bleven zeewier, schelpen, dood® kwallen enz. enz. duidelijk zien hoe hoog de vloed geweest is. Deze achtergebleven resten bevatten tal- fooze afgestorven schelpdieren en kleine vis- sehen, die al spoedig tot verrotting over gaan. In plaats dat de lucht hierdoor verpest wordt, weet iedereen, dat de lucht aan het strand juist zoo frisch en gezond is. Door den wind en de zonnewarmte verdroogt al heel spoedig de bovenste laag. Vooral de planten resten zijn zeer hygroskopisch en zoodra de zon weer schuil gaat nemen deze resten het vocht uit de lucht weer op. Door het telkens afwisselen van vochtigen en kurkdrogen toe stand worden deze resten uitgeloogd en ver dwijnen de onaangename geuren. Ter verdere, verdelging dezer rottende bestanddeelen wer ken een onnoemlijk aantal kleine schelpdier tjes en andere beestjes mede. Hiertoe behoort in do eerste plaats de Orchestia littorea of strandvloo. Deze vlooi is ongeveeT 2 mili- meter groot. Ze vindt 'n schuilplaats in het droge geueeite van het strand, waar ze in den bodem kleine gangen graaft, Wanneer men op 'n stil gedeelte bij zonnig weer nauw lettend toeziet, zijn zoowel de strandvlooden als hun schuilplaats vrij gemakkelijk te vin den. Zoo werken dus zon, wind, strandvlooien en andere kleine zeediertjes mede, om het zoo gediefde zeestrand tot een gezonde ver blijfplaats voor den menseh te maken. Een belangrijke uitvinding in de radiotele- grafie. Naar het ,,Hbld." verneemt is het den heer A. Vlug, commies-titulair der P. en T., werk zaam op het radiotelegraafkantoor te Scheveningen-haven, gelukt, draadlooze sei nen te ontvangen, zelfs van uit de stations ia Amerika, zonder gebruik te maken van een ontvang-antenne. De uitvinding blijkt slechts weinig hulpmiddelen te vereischen. Beton voor zeeweringen. De Dnitsehe ingenieur Gary heeeft studies gemaakt omtrent het best bruikbare mate riaal voor betonnen zeeweringen. Hij komt tot de conclusie, dat het noodig is, cement te gebruiken, dat veel kiezelzuur bevat, doch arm is aan klei en ijzeroxyden. Zulk cement kan men, wanneer het tevens kalkrijk is nog aanvullen met tras. De mengsels moeten bovendien zoo diebt, zoo ondoordringbaar mogelijk zijn. Beton, dat meer dan 2/3 zand bevat, zal aan het zeewater niet lang tegen stand bieden. Wenken togen typhus. Kook de melk, niet eventjes, doch minstens 5 minuten. Flesschenmelk wordt afgeraden, omdat men niet de zekerheid heeft, dat de pasteuri- 6atie netjes en met de noodige zorg ge schiedt. Ook karnemelk moet gekookt wor den, omdat de zuurgraad niet altijd hoog genoeg is om de zekerheid te geven, dat de typhusbacil gedood is. Reinig de bandon, voor het gebruik van voedsel, met water en zeep. Eet zooveel mogelijk met mes en vork. Gebruik geen rauwe melk in thee of koffie, noch engepasteuriseerde room. IJs mag ge bruikt worden de melk wordt tevoren ge kookt. Schil fruit de vruchten gaan door veler handen. Drink alleen water, afkomstig van een goede waterleiding; drink anders lie ver' slappe thee. Een ieder kan zich de typhus van het lijf houden, tenzij men een bacillendrager als huisgenoot krijgt. Doch ook dan zullen de gewone zindelijkheidemaatregelen, het koken van de melk, afzonderlijk slapen en het niet gemeenschappelijk gebruiken van handdoe ken enz., voldoende beschutten. Zindelijkheid en een goede woning zijn de beste weermid delen tegen besmettelijke ziekten. Het schilderij ,yde huldiging van II M. de Koningin'; In een der zalen van het Raadsgebouw in 'de Javastraat te 's.Gravenhage js ten toongesteld, het schild,erij, voorstellende de huldiging van H. M. de Koningin o,p het Maiieve.d op 18 November 1918, vervaardigd, door den kunstschilder Hoynk van Papen- drecht en. .namens d,e ingezetenen van 's-Gra- venhage eenigen tijd geleden aan R .M. de .Koningin aangeboden Jlet schiiderjj geelt tret tend weer de enthousiaste wijze waarop H .M. dien middag door tienduizenden op zoo spontane wijze werd gehuldigd. De Koningin zelf staat in het rijtuig, ter wijl Prinses Juliana op de voorbank staat en Z. K. H. de Prins naast H. M- is gezeten Op det rede afvn het rijtuig staat de bur gemeester van 's-Gravenliage mr. Patijn, die zeer goed te ond.erscheiden is, terwijl op den bok de chef van het kabinet van den burgemeester mi', ter Pelkwjjk is gezeten. Het rijtuig' wordt getrokken door een groep militairen met oranje coeardes op. De menigte, bestaande zoowel uit de hoogere k,épi's, en is omgeven door eep geestdriftige als de lagere klassen van de oevclking. Ook de Scheveningers en Zeeuwsche boe rinnen zijn in hun eigenaardige kleed,er- dracht goed te onderscheiden, terwijl boven alles de banieren uitsteken van de talrijke corporaties, die aan de huldiging deelnamen. Het schilderstuk is op. verlangen van de Koningin te bezijli.;,jgen vanaf Dinsdag 7 tot en met Maandag 13 October. Naast het schilderij is achter glas tentoon gesteld, een eigenhandig 'geschreven brief van de KonLn&m, welke l^jidt als volgt: ,lk gevoel mij gedrongen op deze wijze allen geefsters' en gevers van het Mij aange boden geschenk Mjjn diepgevoelden dank te betuigen voor deze gave. De gevoelvolle gedachte, welke zij gehad hebben om voor Mij de schoone en onver getelijke oogenblikken, die de ingezetenen van 's.Gravenhage Mij op den 18den No vember 1918 hebben bereid, op zoo kunst volle wijze te vereeuwigen, stemt Mij tot groote erkentelijkheid." (w.g.) ,W ILHEL MINI A In het gebouw, waar het schilderij is ten toongesteld zijn tevens reproducties op kaar ten verkrijgbaar. Een mooie ochtendoonstellatie De maand October, zoo schrijft prof. A. A. Nijland aan het „Utr. Dagbl. belooft ons een zeldzame constellatie van yier heldere planeten aan den ochtendhemel te geven. In het begin der. maan|d zal men in de vroege morgenuren te half 5 of te 5 uur b.v., schuin onder Jupiter, Mars zien staan (bij Regulus), daaronder Saturnus en ein delijk laag boven den horizon d,e prach tige planeet Venus. Den 24sten haalt Mars op haars nellen Oostwaartschen loop, de veel tragere Saturnus in, zoodat in het eind d,er maand de volgorde van rechts boven naar links onder wordtJupitteJr, (.Regulus), Sa turnus, Mars, Venus. Een zeldzame gele genheid, om kennis te maken met planeten- bewegingen, en bet is wel jammer, dat het uur der waarneming niet wat geschikter is. Na den 17en October voegt zich ook het Laatste Kwartier bij de groep van plane ten: den 20en 's morgens staat de smalle maansikkel vrijwel recht onder Regulus, en vormt zij met Saturnus en Venus een gelijk- zijdigen driehoek1. Zilveren wisselbeker „Wilhelmina Vooruit", De Amsterdamsche voetbalvcreenifring „Wil helmina Vooruit" heeft een zilveren wisselbeker ter beschikking gesteld voor seriewedstrijden tusschen H. B. S. en Gymnasium elftallen. Van Haarlem hebben ingeschreven. H. H. B. S. V. en Amicitia Junctie De wedstrijden zullen plaats hebben op Zaterdag 11, 18 en 25 Oct. a.s, te Amsterdam. Hieronder t programma. i .11 October. A. 1%2 3/4 uur: 2e H. B. S. 5 j. c. Amst. Middelb. Techn. School Amst. B. 3-4 uur: H. H, B. S, V., Haarlem— Openb. Handelsschool, Amst. C. 34 uur: Ghr. H. B. S.. Amst.Zaand. H. B. S D. 414—514 uur: Gymnasium, Haarlem— 3e H. B. S. 5 j.: c., Amst. I 18 October. Demi-finale. E. Winnaar A—winnaar D, F. Winnaar B1—winnaar C. - 25 October. Finale: Winnaar E—winnaar F, B-K. DIOCESANE VROUWENBOND AFDEELING HAARLEM. Het bestuur van den R.K. Vr. Bond maakt be kend. dat bij voldoende deelneming de-volgende cursussen zullen gegeven worden. 1. Cursus in Maatschappijkei- en Staathuishoudkunde. Leider van den cursus de WelEerw. heer J. O. Jansen, Kapelaan te Amsterdam. Deze cursus is het vervolg op den cursus, die verleden jaar door den WelEerw. Heer Arit. O. Smit, uit Bussum gegeven is kan echter zeer goed gevolgd worden door haar die den cursus verleden jaar niet hebben bijgewoond, daar deze tweede reeks voordrachten weer een op zichzelf staand geheel zal vormen. Nauwer in betrekking nog dan het vorige jaar toen wij onze cursussen aankondigden, staat de vrouw thans tot het maatschappelijk leven zij staat er door het kiesrecht, haar gegeven, midden in. Meer d'an ooit moet zij de sociale vraagstuk ken kennen en bestudeeren, want in Gemeente raad en Parlement wordt zij geroepen, om haren invloed aan te wenden tot oplossing ervan. De Katholieke vrouw moet zich bewust worden," dat zij niet onverschillig mag staan tegenover de vraag, hoe de sociale vraagstukken opgelost zul len worden: in Katholieken of in modern-hei- denschen geest. Wanneer het Bestuur van den R.K. Vr. Bond u R.K. vrouwen, dan dringend, zeer dringend, uitnoodigt dezen, voor u zoo noodzakelijke cur sus bij te wonen, vervult het slechts een duren plicht, omdat het hierdoor bevordert een ge wichtig Katholiek Belang. De cursus zal gegeven worden des Woens dagsmiddags van 3—4 uur in het gebouw St. Bavo. Eerste les 12 November en vervolgens om de veertien dagen. Vergoeding voor den geheelen cursus 3. Voor niet-leden van den Vr. Bond 5. 2. Bijbelcursus met Lichtbeelden. Leider van den cursus de Z. Eerw. Pater A. P. L. van der Heeft deze cursus van onzen populairen Max nog een aanbeveling noodig? De cursus wordt gegeven Donderdagsavonds om de veertien dagen van 8—9 uur in het ge bouw St. Bavo. Eerste les 6 November. Vergoe ding voor den geheelen cursus 1. Voor niet- leden van den Vrouwenbond 2 3. Letterkundige cursus. „Momenten uit de Wereld-Litteratuur''. Homerus, De Bijbel, Dan te, Dostojewski, Kloos en Gezeik. De hier aangegeven titels zijn slechts samen vattingen en geven den hoofdpersoon aan, waar over de voordracht loopt. De voordrachten zelf staan niet zoo afzonderlijk als het wel lijkt. Zij zijn onderling verbonden door een zekere reli gieuze lijn. Homerus: de klassieke helden van voor het Christendom; de Bijbel: het boek van waarheid en schoonheid, van God-zelf; Dante: de middeleeuwsche orthodoxe mystieker Dosto jewski: met zijn religie van 'het medelijden, de moderne schismatieke mystieker; Kloos en Ge zeik: de modem-heiden €n de priester-dichter, toonbeeld en patroon der Katholieke moderne litteratuur. ,v, De cursus zal gegeven worden door den Wel- Ed Heer Mr. H. van Uaastert in het gebouw St. Bavo op iederen eersten Woensdag van de maand te beginnen op Woensdag 5 November van 34 uur 's namiddags. Vergoeding voor den geheelen cursus f 5. Voor niet-leden van den Vrouwenbond f 7.50. Degenen, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen worden verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk liefst binnen 8 dagen schriftelijk kennis te geven aan het Secretariaat van den Studiekring „Huize Duinrust", Overveen. Gelegenheid om zich persoonlijk aan te mel den als lid op te geven of nadere inlichtingen te verkrijgen, iederen Dinsdagmorgen van 10 tot 12 uur bij Mej. F. A. M. Peeters en Dins- dagsavonds van 7 tot 9 uur bij Mevr. van de Griendt, Alexanderstraat 12. 4. Cursus in Nederlandsche Taal en de be ginselen van Boekhouden voor vrouwelijk huis personeel. Deze cursus zal gegeven worden door Mevr. Philippeau iederen Vrijdagavond van 89% uur in het gebouw St. Bavo. Eerste les Vrijdag 7 November (20 lezers). Vergoeding voor den geheelen cursus f 2, bij inschrijving te betalen. Doel van dezen cursus is. het keren stellen, schrijven en beantwoorden van brieven en advertenties enz.het verant woorden vooral van eigen inkomsten en uit gaven; het in orde houden van het huishoud boek. Hét Bestuur van den Vrouwenbond ver onderstelt, dat van dezen cursus druk gebruik zal worden gemaakt; spoedige aanmelding is dus zeer gewenscht bij Mevrouw van de Griendt Alexanderstraat, Dinsdagavonds van 7—9 uur. 5. Verstel- en Naaicursus, te geven door Me juffrouw f, Hartog aan vrouwen en meisjes boven 18 'jaar De cursus begint op Dinsdag 11 November in het gebouw St. Bavo en vervolgens iederen Dinsdagavond van 8—10 uur. Vergoe ding voor den geheelen cursus 1.50 bi] in schrijving te voldoen. Aanmelding in persoon bij Mevr. van Scheijndel, Nassaulaan 64, Dins dagsavonds van 7 tot 9 uur, 6. Knipcursus. i Deze cursus Kan beschouwd worden als ver volg op den Naai- en Verstelcursus van. verleden jaar. Leerlingen die dezen cursus echter niet ge volgd hebben, kunnen er toch zeer goed aan deelnemen. Hij zal gegeven worden door Mej. M van Dam in het gebouw St. Bavo, iederen Maandagavond van 810 uur, te beginnen op Maandag 3 November. Aanmelding in persoon bij Mevr. M. v. Scheijndel, Nassaulaan 64, Dinsdagavond van 7 tot 9 uur. Vergoeding voor den geheelen cursus 1.50 bij inschrijving te voldoen. Namens het Bestuur Mej. F. A. M. PEETERS. Pres. v. d. R K. Vrouwenbond afd. Haarlem. „Huize Duinrust", Overveen. Regeeringsgetrouwen. Uit onderofficierskringen wordt aan het Volk een stukje geschreven over de onderofficiersbe weging, wat hierop neerkomt, dat de christelijke en katholieke onderofficieren zoo weinig in aan tal zijn, dat ze bij een eventueele revolutie toch niets zullen kunnen uitvoeren om de orde te handhaven of het gevaar te keeren. De brutaliteit van deze neutrale georga niseerde onderofficieren, reeds eerder gebleken op hun actie- en protestvergaderingen, gaat zoo ver, dat de inzender in het „Volk" de publiek rechtelijke organisaties in-actie den bedekten raad geeft: ga je gang maar; om de christ- lijke en kaiholieke onderofficieren behoef je je niet ongerust te maken, om hen behoef je je sta kingsplannen niet uit te stellen of optegeven. Zij schrijven, maar, wat de adviseurs hun voor zeggen, ze zijn maar 'n goede 500 in getal en bovendien nog verspreid over ongeveer 100 plaatsen in ons land. De hoofdbesturen der Christelijke en katholieke onderofficierenvereeni- gingen vergissen zich bovendien in hun eigen leden als ze meenen, dat ze zoo regeeringsge- trouw zijn. Zoo wordt met een: „voor die zijde behoef je niet bevreesd te zijn" zijdelings tot staking en oproer aangezet. Tegen de lasterlijke beschuldiging van onbe trouwbaarheid en woordbreuk der katholieke en christelijke onderofficieren zullen de betrok ken hoofdbesturen, welke zich reeds zoo krach tig weerden en vierkant stelling namen tegen de „roode" onderofficieren zelf wel opkomen. Mijn bedoeling is alleen om den inzender-be roeps-onderofficier in het „Volk" en allen die het met hem eens zijn, even te zeggen, dat er behalve beroepsonderofficieren ook nog landweer militie en landstorm- onderofficieren zijn die, als het wat wij niet hopen verkeerd mocht loopen en getracht zal .worden orde en rust in ons land te verstoren, ook nog een woordje mee zullen praten. En geen slap en weifelend woordje ook. Deze onderofficieren, welke niet alleen tot hef christelijk en katholiek deel van ons volk behoo- ren, maar ook in andere kringen bij honderd tallen gevonden worden, zullen zich doen gel den en gereed staan als de samenleving wordt bedreigd met geweld en oproer, de orde wordt verstoord en het gezag wordt aangerand. Zeker, wij niet-beroepsonderofficieren erken nen volmondig het recht van alle beroepsonder- officieren, om te streven naar een menseh waar dig bestaan, een behoorlijk familieloon. Het is hun recht en hun plicht om alle behoorlijke en gewettigde middelen ter verkrijging daarvan aan te wenden. Maar gaan ze eenmaal den geoorloofden weg verlaten, gaan zij zichzelf, door een aanwakke ren en steunen van oproer en revolutie, verschaf fen wat ze willen en eischen, gaan ze meewer ken, om ons land ten prooi te geven aan ellende, honger en doodslag en al het ontzettende wee, dat een revolutie over een land kan brengen, dan zullen de regeeringsgetrouwe beroepsonder officieren ons aan hun zijde vinden, dan zullen wij het getal „slavenzielen" met honderden ko men vermeerderen; dan zullen de niet-beroeps onderofficieren zich aaneensluiten om de revolu tie uit ons land te keeren. Wie als ondergeteekende de revolutie in al haad verschrikkingen heeft meegemaakt, heeft gezien hoe onschulidigen in straatgevechten en bij plunderingen bij tientallen werden neerge schoten hoe rustige burgers werden beroofd en bestolen., hoe heele wijken door kanonvuur wer den verwoest en het revolutiebeest in al zijn af grijselijkheid heeft ontketend gezien zal, kost wat 't kost, meehelpen; dat zoo'n onheil voor ons land, voor onze steden en dorpen, voor onze families en nabestaanden zal worden verhoed. Laten de neutrale onderofficieren zich Jeen illusies maken en zich niet wijs maken, at het getal regeeringsgetrouwe onderofficieren zoo onbeduidend is. Onze regeering en allen, die het wel meenen met het geluk en de welvaart van ons vaderland kunnen van die hulp verzekerd zijn. Niet alleen van onderofficieren maar ook van dcizenden en duizenden landweerman, al hebben ze zich dan nog niet bij de vrijwillige landstorm opgegeven, waarvoor gegronde redenen zijn aan te voeren. Vroegen we sympathiebetuigingen en toezegging envan hulp, wanneer het noodig zal zijn, dat weten we, dat ze bij massa's zouden binnenkomen. Wat om niet te ver te gaan bij onze Oos terburen is gebeurd opent sombere en bloedige perspectieven, waarvan het werkelijkheid' wor den voor ons land moet worden voorkomen. En zal worden voorkomen. Wij niet beroepsonderofficieren denken er met aan ons te laten dwingen of ons de wet te laten voorschrijven door de neutrale collega's beroeps onderofficieren We gunnen hun van harte het beste, maar willen niet, dat we zelf en ons volk het siacnt- offer zullen worden van hun heilloos streven Wil onze minister van Oorlog,^ tegen den steeds sterker wordenden volkswil m», trachten een leger te handhoven, dan zal het zijn eerste plicht zijn, aan de redelijke eischen van roepsofficieren te voldo enrnaar nooit t S dat raddraairs en onruststokers m dat korps mnpnlitk r!en revolutiegeest aanwakkeren en den S MdKlmatw bederven. Zien we de traktementen, welke op heden vooral oan de gehewde onderofficieren worden betaald, dan ih hun actie voor betere levens voorwaarden zeer gerechtvaardigd. Maar geen revolutie, geen honger en ellende, geen moordl en doodslag in ons land. waar alles nog wel lang geen botertje tot de boom is, waar nog veel te verbeteren valt, maair waar toch de algemeene toestand dat weten we bij onder- vinding zooveel beter en rooskleuriger is dan in andere landen, welke ons terecht benijden.. Dit meende ik, naair aanleiding van wat m het Volk van „neutrale" onderofficierenzijde nk aegedeeldi werd even te moeten, neerschrijven, ef van Overtuigd .te spreken namens honderden 4 htaderdien collega's met gouden strepen. Een Ladweer-onderofjitier. Verzoeke alle correspondentie deze rubriei betreffende, te zenden aan den Dam-redac teur, P. J. v. Dartelen, Spionkopstraat 55 Schoten. PROBLEEM No. 74. Auteur: J. W. v. Dartelen, Schoten, 1 2 3 4 5 16 26 36 46 Stand: Zwart 11 schijven op 6, 8, 9, 10,12, 13, 15, 17, 18, 19 en 22. Wit 11 schijven op 16, 24, 25, 26, 2& 33, 37, 39, 41. 44 en 46. PROBLEEM No. 75. Auteur: J. W. v. Dartelen. Schoten IK 45 Stand: Zwart 11 schijven op 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 23 en 30. Wit 12 schijven op 17, 24, 26, 27, 32, 35, 36, 37, 38, 39, 40 en 46. PROBLEEM No. 76. Auteur: W. Stroo, Haarlem. Uit „Het Damspel". 16 26 36 46 2S 35 45 Voor alle problemen geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne binnen 8 da gen ingewacht. OPLOSSINGEN DER PROBLEMEN No. 69. Wit: 50—45, 35—40, 27—22, 47-41, 26—21, 21—1, 49-44, 1—6 en wint- Zwart: 25—34, 34-45, 28—17, 36-47, 47—50, 50—6 6 50. No. 70. Wit: 28—23, 47—41, 32-27, 48—43, 3530, 3010 en wint. Zwart: 16—36, 36—33, 29—18, 39—48, 48-22. Wij ontving 3n goede oplossingen van de heeren W. J. Teunisso, W. G. Teunisse, J. C. v. Waard; J. v. Looy, W. J. A. Matla, P. Hopman (alleen no. 69), allen te Haarlem; A. Slinger, P. J. Eype, J. W. v. Dartelen, allen te Schoten, en A. H. v. d. Geest, te L1SS8' DtAMNIEUWS, Competitie Hoofdklasse: Het Bondshestuur heeft besloten, dezen winter eerst de Hoofd klasse te laten uitspelen en daarna de tweede en derde klasse. Voor de afdeeling Noord komen in aan merking V. A. D., D. O. s., V. Embden, GO/,. Samenzijn, allo te Amsterdam, en ila-ari. Damclub te Haarlem. Voor de afdeeling Zuid: „Constant' en „Rotterdam" te Rotterdam: D. I. O. en „Na- tura Dieiectatio" dien. Haag. P. J. v. DARTELEN. Maandagavond 29 September 1919 gaf de heer J. W. v. Dartelen een simultaan-seanco, waaraan door 26 personen werd deelgenomen. De wedstrijd ving onder groote belang stelling te 8 K nnr aan en was te 1254 nu* uur beëindigd. De simnltaan-speler won 13 partijen, speel de 8 partijen remise n.l. tegen de heeren: W. J. A. Matla, H. T. Luif. L. Dom, J. F. van Keimpema, P. Benit, E. R. Gabriels, allen te Haarlem; B. H. M. Stevens, te Heemst*, de en P. v. Rossum te Amsterdam en ver loor 5 partijen tegen de heeren J. Siegerie B W Kensen, P. Nooy, J. C. v. Waard en p' v.'Amersfoort, allen te Haarlem. Voor de Haarlemsehe Damclub was het een mooie propaganda-avond, mi boekte d< n ook verscheidene nieuwe leden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6