7 Kerk en School STADSNIEUWS Uit den Omtrek Marktnieuws Kunst en Kennis Rechtszaken Scheepstijdingen VAN ONZE RECHTBANK V aver ik behandeling van de reederij, zijn na 3e haven van Fleetwood verlaten te hebben, rechtstreeks naar JJmuidten gestoomd, waar men gister-en aankwam. Te 13a rue veld is grarresteer-d de arbei der W. L., verdacht van oplichting van een bedrag van 2000 ten nadeele van een dame te Schaarsbergen, in wier dienst hij is ge weest en voor wie hij een auto zou koopen. De in IJmuiden thuisbehoorende sleep boottrawler „Avontuur" is nabij dén Nieu wen Waterweg in de Noordzee gezonken. De bemanning wist zich in eigen booten te red den en de kust te bereiken. Dpor de rijkspolitie te Helmond is aan gehouden J. G., een bekend bokser en wor stelaar te Botterdam, die verdacht wordt van diefstal te Prinsenhage en bovendien nog 4 jaar gevangenisstraf moest ondergaan wegens inbraak. Toen de 58-jarige J. van der Wilk te De venter bezig was turf naar den zolder eener woning te brengen, had hij het ongeluk van den ladder te vallen. Hij is aan de gevolgen van dien val overleden. Tengevolge van het conflict in het voer- liedenbedrijf zullen 't gemeentelijk Electriscli bedrijf en de Gasfabriek te Groningen binnen ecnige dagen moeten worden stopgezet. Veertien kolenschepen wachten op lossing. Maatregelen worden overwogen. Te Oidéholtpade (Fr.) is de woning van G. Menger geheel afgebrand, vrij ze ker door liet brand vatten van roet in den schoorsteen. Van den inboedel kon weinig gered worden. Alles was verzekerd, hoe wel laag. li ..euidagmiddag is een paard, cl/at met een wagen de brug over de Prinsengracht te Amsterdam, .op den. hoek van die Bee straat in de etalage van den winkel dier firma Dc Gruyter terecht gekomen. liet paard is door de glasscherven zoodanig' ge wend, dat liet tia.je.ijk dood was. De koet sier kreeg lichte kwetsuren. Do étalage werd greotèndeels vernield. Lezer dagen overleed te Watergraafs meer de- 32-jar-gé werkman J. P., die werk zaam was op een der bierbrouwerijen te Amsterdam, De ongelukkige was in zijn be roep werkzaam geweest, met salpeterzuur en schijnt door inademing daarvan vergif tigd te zijn. i Op last der justitie zal lijkschouwing plaats hebben in hét Wilhelmina.Gasthuie, waarheen het stofte ijk overschot vervoerd 'is. Op de Keizersgracht te Amsterdam liet gisteren een kantoorbediende een rolletje bankpapier uit zijn zak vallen, dat gedeel telijk in liet water terecht kwam. Nadat alles opgevischt en opgeraapt was, vermiste nij nog een bankbiljet van f 1000, gen van f 200 en een van f 25. Politieschool te Tilburg. Woensdagmiddag heeft te Tilburg de of- fieieele opening plaats gehad van een poli tieschool. De lessen zullen dooi' 90 leerlingen worden gevolgd DE „DAGERAAD"-KWESTIE TE LISSE. Voor de Haarlemsche Rechtbank diende gis terenmiddag in hooger beroep de zaak tegen Comelis van der Zwet, te Lisse, beschuldigd van mishandeling van G. Angenent op den 2en Pink sterdag van het vorige jaar waarbij zich de bekende gebeurtenis te Lisse afspeelde. Van het gebeurde hebben wij indertijd, bij de behandeling der zaak voor de rechtbank, reeds een uitvoerig relaas gegeven Resumeer'en wij alleen, dat van der Zw:. hoewel de eisch van het M. f 15 boete of 15 dagen hechtenis luid de, door de Rechtbank tot een gevangenisstraf van 7 dagen werd veroordeeld. Van deze uitspraak was men. en te recht in verzet gekomen, en zoo zagen wij- gistermiddag deze kwestie ten tweede male voor de Rechtbank gebracht. De publieke be langstelling was begrijpelijkerwijs zeer groot. Als verdediger trad op Mr. F. M. Hage- meyer, die, tevens een 9-tal getuigen a déchar ge had opgeroepen. Bij den aanvang diende hij weder een eisch in tot f 50 schadevergoeding. Mr. P. Tideman kwam op voor de civiele partij. Op de gebruikelijke vragen van den presi dent antwoordde de bekl. dat hij zich van deze zaak niet veel meer kon herinneren, tengevolge van den langen tijdsduur, die sedert de gebeur tenis was verloopen. Als eerste getuige werd gedagvaard G. A. uit Amsterdam. Aanvankelijk wenschte deze uit het weekblad „De Dageraad" een artikel voor te lezen, waar in het gebeurde uitvoerig werd weergegeven, doch op verzoek van den president bepaalde hij zich tot de mededeeling van de voorgevallen feiten. A. vertelde dan, dat op dien bedoelden 2en Pinksterdag besloten was tot het houden van een propaganda-fietstocht naar Lisse. Toen men vernam, dat bezuiden Lisse collega's van Rotterdam in aantocht waren, werd dé rit voortgezet en had even voorbij Lisse de ontmoe ting plaats Teruggekomen, werden hun in verschillende cafe's ververschingen geweigerd', wat de Veron derstelling deed opkomen,' dat er waarschijnlijk iets niet in den haak was. Op het oogenblik, dat de tocht zingend door het dorp ging, plaatste zich een politieagent midden in de groep en gelastte het zingen te staken, daar dit tijdens de godsdienstoefeningen verboden is. Direct daarna werden zij, volgens spr., door de propagandisten „aangevallen", die hen de transparanten en opschriften afnamen. De mis handeling had plaats toen hij zijn fiets wilde oppompen. Een achttal mannen grepen hem vast en hij ontving een trap tegen het onderlijf. A. had zich na dit voorgevallene tot 2 politieagenten gewend en hun gevraagd of daartegen nu in 't geheel niets gedaan werd. Het antwoord luidde niet bepaald welwil- k»"1 althans, spr. zeide,, dat een der agenten hem verzekerde, zoo hij niet maakte dat hij wegkwam, hem „van 't dorp af te zullen don deren'» Tenslotte deelde A. mede. dat hij zich te Haarlem onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen en gedurende eenige dagen geen werkzaamheden te hebben kunnen verrich ten. ,j heeft. v. d. Zw. ontkent. De president vraagt nu of bekl. A. getrapt Getuige T. zegt dat bekl. hem indertijd ver klaard heeft A, geschopt te hebben. Op de vraag van dén verdediger, Mr. Hagemeyer, of die verklaring van bekl. uitdrukkelijk als ge troffen plek het onderlijf aanduidde, antwoord de getuige ontkennend. Hierna worden de getuigen a décharge ge hoord. De eerste getuige, de heer Sehr.. zeide te hebben vernomen van een der Dageraadsleden, het gezegde: „Zie je wel, ik heb 't wel ge zegd dat het mis zou loopen Een bewijs dat men op het gebeurde voorbereid was. Van mishandeling had getuige niets gezien. Getuige v. D. had wel waargenomen, dat door A. met een fietspomp werd gedreigd, v. d. Zw. was echter een heel eind verderop. Mr. Hagemeyer liet nu verschillende trans paranten zien, en het was waarlijk schande, wat hierop vermeld stond. Ook de overige getuigen verklaarden v. d. Zw. niet te hebben zien trappen. De laatste getuige a décharge de heer P. W. gaf nog een kort overzicht van het gebeurde, waarbij hij vooral wees op de groote veront waardiging en ergernis, die de borden en op schriften bij de Lisser ingezetenen hadden ge wekt. Een der ergste was door hem zelf van een fiets afgetrokken. De heer W. had hierbij een paar klappen gekregen, terwijl hij gezien had, dat A. een trap ontving, v. d. Zw. was toen echter niet in de omgeving. Aan zijn aanvankelijke bekentenis kon spr. ten slotte'niet veel waarde hechten. Bekl. was zeer zenuwachtig. De officier van Justitie, hierna zijn requisi toir nemend, kon zich het gebeurde, van be klaagden^ standpunt beschouwd, zeer wel be grijpen. Of hij werkelijk de trap zou hebben gegeven valt moeilijk uit te maken, daar het in de alge- meene verwarring gebeurde. Er komen echter voor bekl. verzwarende om standigheden bij, die de schuld van bekl. be wijzen. Desnettemin achtte hij met alle eer bied voor het oordeel der rechtbank een gevan genisstraf van 7 dagen wel wat zwaar, temeer daar niet kan worden aangenomen, dat v. d'. Zw. met opzet A. zulk een trap zou hebben gegeven, gezién de omstandigheden', waaronder het feit gebeurde. Hij achtte een geringe geldboete dan ook meer op zijn plaats en vorderde dezelfde boete als de vorige maal was geschied, n.l. f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Hierna was mr. Hagemeijer aan het woord. Ook deze stelde in het licht hoe een gevan genisstraf van 7 dagen als een veel te groote straf moet worden aangemerkt. Wat de feiten op zichzelf betreffen, zeide spr., dat deze tocht naar Lisse uitsluitend er op gericht was om de Katholieke ingezetenen van Lisse te sarren en te hoonen. en de heeren hebben het er zelf naar gemaakt, dat ieder rechtgeaard katholiek wel in geestdrift moest ontsteken, waar het hier betrof de vernietiging van die schandelijke transparanten, die hen in heilige verontwaardiging brachten en tot het gebeurde aanleiding gaven. Het eenzijdig oordeel nu, dat de rechtbank over deze zaak velde, heeft de katholieken wer kelijk zwaar gegriefd. Waarom vraagt spr., worden hier vrijdenkers onder eede geroepen en een veldwachter, die van de zaak niets weet, dan van höoren zeggen, en ziet de rechtbank voorbij o.a. de katholieke veldwachter, die oog getuige van het geval was Uit de verklarin gen van de door de rechtbank opgeroepen ge tuigen kan men onmogelijk het ware van het geval opmaken Spr vroeg zich dan af, hoe of de recht bank tot de 7 dagen gevangenisstraf komt. Het geldt hier alken de vraag, of het vast staat, dat de trap gegeven is en of het wettig en overtuigend bewijs was geleverd Dit laatste is volgens srp. niet het geval. Van de getuigenverklaring is alleen, die van v. d M. bezwarend, doch tot een wettig en over tuigend bewijs kan men niet komen. En daar voor zou men ietjiand, die nog nooit met de justitie in aanraking is geweest. 7 dagen de gevangenis in jagen. Tenslotte zeide spr. er van overtuigd te zijn, dat de heeren vrijdenkers van te vorenr wis ten,, wat er gebeuren zou en dat de transpa ranten in waarheid schandelijk waren, bewijzen ook wel de woorden van Mr. Tideman, die, bij het beschouwen ervan zeideT^,dat deze nu juist niet getuigden van een fijnen smaak!" Mr. Tideman bepaalde zich tot het voorlezen van eenige». geneeskundige verklaringen betref fende de mishandeling. De uitspraak is bepaald op Donderdag 16 October a, s. „COBRO." In dé op Donderdag te1 Haarlem gehou den algemecne vergadering van de coöpe ratieve Groentendrogerij, Inmakarij en Han del voor de Bloembollenstreek „Codró" werd door den s ecretaris verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar, dat, in tegenstel ling met het voorafgaande, zeer ongunstige resultaten bleek te hébben opgeleverd. Van September 1918 tot Januari 1919 was de uitvoer door de Regeering stopgezet, zoowel van versche als van gedroogde en gezouten groenten, en daarna bleken deze laatste Artikelen onverkoopbaar. Ondanks alle daartoe in het werk gestelde pogingen 'was liet nog niet gelukt, op grond van de in Februbari 1918 door Minister Posthuma gedane toezeggingen, eenige tegemoetkoming van den tegenwoordigen Minister van Land- oouw te verkrijgen. De Rekening en Verantwoording over het boekjaar 1918—1919 waarop de vordering op de Regeering als een memoriepost was opgenomen, en sluitende met een zeer aan zienlijk tekort, werd op voorstel van de ba- lanscommissLe met a]gemeene stemmen goed gekeurd. [Het bestuursvoorstel tot volstorting der aandeelen, werd na eenige beraadslaging, eveneens bij acclamatie goedgekeurd. In vör- band li iermode werd een door dien heer Hop man van Hilloirom voorgestelde motie lui dend/ "3 „De vergadering- oordeelende dat recht en billijkheid vorderen, dat op grond van dé -ge dane toezeggingen geleden verliezen uit de Rijkskas worden gedekt, draagt het Bestuur op ten aanzien van de Regeering alle mo gelijke maatregelen te nemen die tot vergoe ding van het verlies kunnen leiden." met alg'emeene stemmen aangenomen. Voorts werd door de vergadering aan het bestuur machtiging verleend om dé eigendom men der vereeniging tc realiseer en op de wijze, die haar het oordeel van het bestuur, het meest in het belang' der vereeniging zou zijn. De heer L. H. Koolhoven, aan de beurt van aftreding, werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. 'De prij-zencommissie en de balanscommissie werden in haar geheel herkozen. Na de rondvraag, waarbij uit den boezem der vergadering hulde -werd gebracht aan het bestuur voor het onder zoo moeilijke om standigheden gevoerd beheer, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Garnizoensberichten. De milicien soldaat J. B. van het 10e Regi ment Infanterie is ter zake van verduistering tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De milicien -korporaal A. V.» van het 10e Regiment Infanterie- is wegens lichaamsgebre ken uit den militairen dienst ontslagen. BEVERWIJK, 8 October. Woensdagavond ergaderdo de Bouvvvak-ar'beidersvefeeniging „St. Jozef" in de K.S.A. D.e voorzitter, dén liéer W. Geis, open-de op gebruikelijke wijze de ver gadering. Door afwezigheid van den Secretaris, die verhinderd was, werden de notulen door den Voorzitter voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Van het hoofdbestuur was een sethiij- v-en ingekomen over de nieuwe regering) dor werkeloozen-uitkeeriug, welke voor Beverwijk, volgens het gecontracteerde minimumloon, zal 'bedragen: bij werkeloosheid f 2,75 per dag of 16,per week, gedurende 13 weken of ne gentig werkdagen, gedurende een staking- of uitsluiting oen uitkeering yan t 16,50; bij ziek te een uitkeering van 9,36 ingaande 1 No vember 1919. Op dien datum wordt de contri butie van 82 cent gebracht op 86 cent. Dit i-s mogelijk geworden door het vervallen van het klaseeirstélse]. Een eenheid-contributie wordt- ingevoerd, zoodat de lagere klassen dan 6 cent meer Zullen betalen. Ingekomen was een schrijven van den heer B. IV. Garaten veld, dat bij-bedankt als lid der a£- deeling. tevens als bestuurslid. De Voorzitter bracht een woord van dan-k voor alles wat den heer Garstenveld in het belang v-an den bond had verricht. In zijn plaats w-erd gekozen d'en heer W. Kleine. Na neg eenige zakelijke besprekingen, sloot de Voorzitter de zeer geannimoerdo vergadering op de gebruikelijke wijze. BEVERWIJK. Past op de konijntjes. Mocht van do Maandag-, op Dinsdagnacht het .wasoh- goed van de familie Valk worden ontvreemd, «foclï <!oor <u„i i|v„r U-cr „nlitu- wasoh-good on daders worden opgespc-Qrd.Thans zijn ten nadeéje van den heer übris Spheivis/di. wenende Jian-, Allesweg een paar ke-nijincp ontvreemd.,Het be- gimt al vroeg. HAARLEMMERMEER, Aardappelen. De. regcerings-commissaris in deze provincie heeft alle verbouwers van aardappelen, die in het voorjaar een i n v en t ar is a ti-eb-il jet hebben inge stuurd, in de gelegenheid gestold om "hunne aardappelen aan d'e regeering af to leveren, tégen bepaalde voorwaarden van prijs en be- waarloom. Naar het schijntj is de liefhebberij cm aan do Regeering te leveren oud-er de land-bouwers in dezen poldér niet groot, want nauwelijks tien verbouwers hebben zich nog maar bij den bur gemeester opgegeven en na 15 October a.s. is de gelegenheid daartoe gesloten. Vermoedelijk is de weinige lust onj met- de Regeering zaken te doen hierin geiegen, dat de meeste boeren hunne aardappelen liever niet bewaren, ook al wordt er een behoorlijk bewaar,- toon gegeven; maar het prefereerén ze d;rect te verkoopen en af te leveren voor een redelij ken prijs, wat thans mogeuik schijnt, hoewel velen toch klagen dat de handel erg flauw is en het zeer moeielij-k is oB» den regeeriagspi'üs in den vrijen handel te maken. CASTR1CUM. Veiling- Op de heden door „Ons Belang" gehóuden veiling waren aange voerd, 340 K.G. dubb, slaboorien van 7—17 cent per K.G. 5700 K.G. enk. spercieboonen van 101/2—161/2 cent per K.G. 2000 K.G. aard appelen van 5—6 cent Per k-G. 200 K.G. snij- boonen van 9 cent per K.G. BENNEBRjOEK. De „St- Cut." bevat de Kon. bewilliging op de statuten van de Rcomseli-Katiio.ieke Propaganda Cïub Piuö X, gevestigd alilier. WiORMER. Burgerlijke Stand, Géboren. 'iv-an P. Ri'klkélman en van -L Wagevoort. z. van A. Leeuwerink en van A. Exalto. d. van T. J. Span en van L. Kuit. z, van A. de Leeuw en van J, G. 3° Bie. z> Rozemeojér en van M. Kee- z- van A. Rem en van A. L. C'. Eg'gers. d. van G. Snip en van M. Bl-oem. z. van N. Piet en van A. Glas. z. van J, v. Velthuis en; va A. F. Teuthof. z. van J. Ammeraai en yan C. A. van der Velde. z. v-an G. Bark van G- Mantel. OndertrouwdG. A. Köoy (van Hoorn) enM. Guandiék. - J. Elsehger (van Wormorveer) en J. Kond. Getrouwd: A,.A. Log"ers (van Dordrecht) en J. Schippers. Overleden; A. Bléèkèr, d. v. O. Blèékér en S. Schouten. P. J. de Vries, 78 jaar. (J. K01- ver, 70 jaar WORMER. Ongeluk. De arbeider K. aan.de' papierfabriek, geraaikten bii 't doorvoeren van het papier met -zijn arm tussehen draagviit eii draaiarijiinden, waardoor-zijn arm deerlijk ver- hrande. Door 't direct stopzetten der machine werd erger vooi'komei WORiMER. Terug. Do fietsen yan den fielsen- verbuurder do Wit» waarvan Zondag twee jon- gens in dc IJ j.oldi-rberoofd waren,,zijn d'oply dp .politie in Muiaeu ppgesnoord- i IIAA-ItLEiM'MLERMEEiiGeboren; z. van X, Zoete-man-de Visser. d. yan G. D. Mooser- Kor-siman. d. van J. yian BreenWesselius. d'. 'van H. Pruissen-Verkuijl. d. van M. van dér Linden-Tos. a. van J- Eigeleniboom- de Vries. d. van A. Rood'-de Weer d. z. en d. .(tweeling) .van E. de Bruin-Prins. z. van O. van Tol-dé Vries. d, van C. M. H. Kooï- Kieft, OndertrouwdA. Vieker en T. van Dijk. Overleden; Antde Marie Rebel, 17 j., d. van T. Rebel, Geertruida E. Houtwipper, 60 jaar, gehuwd met T. van der Vlugit. Aaltje Wil- ieme, 74- j., weduwe van P. J. Spaargaren, Louis Goebel, 83 j., wedr. yan G. Eggdnl», Govert - van Andel. 72 jaar, gehuwd met M. Groenevel'd'. "HAARLEMMERMEER. Uitbreidingsplan Hoofddorp. Een commissie uit Gedeputeerde Staten bracht jl. Donderdag een bezoek aan het raadhuis te Hoofddorp, teneinde een twee tal reclamanten, die -bezwaren hadden inge -bracht tegen het uitbreidingsplan van Hoofd- dérp, in -de gelegenheid te stellen, zich nader te verklaren, V-an de zij-de- van het gemeentebestuur wer den de nood'ige toelichtingen verstrekt door den burgemeester. (Na afloop van de conferentie werd een per soon-lijk onderzoek ter plaatse ingesteld. ASSENDELFT. Bekend. De vermóe- delrjke daders van de inbraak jl. Zondag ge pleegd 'bij den heer P. v. d. Laan. hebben be leend. Nadat zii Dinsdag nog eens een streng verhoor hadden ondergaan, viel een der twee door de ben, w'aaroa dé and-ere vanzelf volgde, Het gouden horloge en de rolletjes eenten zijn nu terecht. De jeugdige inbrekers zullen op geduchte wij-ze met het gerecht kennis maken. Hulde aan onzen rij-ks-veldwachte Heijboer en diens collega uit Krommenie, voor hun acti viteit in deze zaak. ASSENDELFT. In beslag genomen. Dan-k zij het flnik optreden der rijkspolitie, is er gedurende de kermisavonden niet ernstig ge vochten wel enkele vechtpartijtjes, dc-ch de politie waakte. Dat er anders end-er de tegen woordige, iongel-ui gevaarlijke individuen gehui- len, blijkt uit het verschrikkelijk feit, dat onze Rijksveldwachter Woensdagavond bii een'.ker- misv-ierder een scherp dolkmes in beslag nam en bii een ander een revolver, geladen met seher pe patronen. Wat een verwildering. CASTRICUM. Eleetrieteit. Dinsdag- te 7 uur had te Bakkum in het café van L. Castricum een vergadering plaats, onder voor zittérseha-p vatn den burgemeester, waarinTiooi' dén heer Boom, onder-directeur van het P. E. N., een uiteenzettin-gi werd gegeven van het nut van de electracifioatie van deze gemeente. Ongeveer 50 personen waren tegenwoordig. De burgemeester o-pende de vergadering en heette allen, in het bijzonder den beer Boom, welkom. w De heer Boom zette in een hei-der betoog uiteen, hoe een eiectrisoho installatie tot stand komt en toonde d-e voordeeien aan van het eleorisch licht tegenóver gaslicht, enz. Hij weos o.p de voordeeien, welke door eieetriciteit op liet gebied van land- en tuinbouw kunnen worden 'verkregen. Ook de voordeeien van de krachti nstaMaties werden door hem -behandeld. Tot de gelegenheid van vragen te stellen werd ruim gebruik gemaakt en tot alter genoe gen door den heer Boom beantwoord. De Burgemeester wees er op, dat de gemeen te dan alleen tot overname van het electriscli bedrijf kan overgaan, indien er genoegzame aansluitingen komen. Van d-e gelegenheid om te t-eeikenen voor aan sluiting) w-eril deor een flink aantal personen gebruik gemaakt, terwijl zij die, volgens het plan nog niet aan het electrische bedrijf kun nen aansluiten, gezamenlijk zich tot den Raad kunnen wenden, om bij overname van het be drijf, de uitbreidingsnet grooter te maken. Deze vergadering welke een geanimeerd ver loop had, werd te ongeveer half tien door den 'voorzitter met een woord van dank aan den heer Boom en een opwekking tot de aanwezigen om zooveel mogelijk in hun kring propaganda te maken vcor electrificatie, gesloten. Vi'n <i'M) -/'Mo- - oor dit t« p ai n °P de ngeiuta voor de volgende ven gadering-. De Ëêrw. adviseur wees op het ge* vaarhj-ke om socialistische lectuur te koopen en te lezen; bovendien steunt men door het koopen de socialistische kas. Z.Eerw. zeide vervolgens dat hij o-p do volgende vergade ring met sociale ontwikkeling zal beginnen en zoo mogelijk'een sociale cursus zal houden van half December tot. Maart. Hierna slui ting. GASTRIC UM, Dankbetuiging. Wij vernemen nader dat door 't Bestuur van de KS. A. aan den vertrokken Kapelaan, den WelKerw. Heer Kókketkoren. thans kapelaan te Dordrecht en Hoofdredacteur van de Nieuwe Dordsdhe Courant," een brief van dankbetuiging is ge- ridit, voor zijine vele werk dat hij-in deze pa rochie heeft verricht ten opzichte van de R.-K. oi'ganisatiies. - Het bestuur heeft deze dankbetuiging gericht nadat door het plaatselijk Comité met alge- meene stemmen dit voorstel' was aangenomen. Mooi zooEeré, wien eere toe komt. LISSE. Woensdagavond hield Onze afd. van den Ned. R.-K. Volksbond een vergade ring'. De opkomst was niet groot. De vóór- zifter opende mét gebed en heette de aan wezigen welkom, waarna de notulen werden gelezen. Uit de mededeeliugen bleek, dat er een request was gezonden aan den Raad can een toeslag' op de brandstoffen, waarmede de afd. succes heeft. Op 20 dezer zal de heer \V ij ten burg komen spreken over de Invalidi teitswet. Blijkens ver-slag van de verifica teurs waren de bescheiden van den penning meester in orde. De voorzitter bracht hierna verslag uit van de gehouden centrale Raads vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Mesman om de vergaderingen Met meer aan te kondigen in „Ons Weekblad", daar hét in de Meer slecht bezorgd wordt. De heer Warmerdam wees er op, dat Zater dagavond j.l. socialistische propaganda is geveerd. Daar moet te^en-propaganda .ge maakt worden onzerzijds. Daarvoor is geld Lengt® en gewicht van kinderen van 6 to* 12 jaar. Herhaaldelijk stellen ouders aan praktisee- rende artsen de vraag, of hen kind niet te kleia et te mager is, een vraag die bij gebrek aan een aan Uitgebreid statistisch materiaal getoetsb norm moeilijk te beantwoorden is. Dr. C. J. van de Loo, schooiats te Zaandom, heeft daarom het hem ten dienste staande ma teriaal van kindenneti-ngen en wegingen naaei onderzocht en de vraag of door die bepalingei een leglement te vinden is, die den geneeskun dig in staat stelt om de oudeis in deze te ant woorden, wordt i-hons door hem in net Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde als volgt beves- tigend beantwoord*. Bij een zekjere lengie beaoort een bepaald gemiddel gewicht; de gewiciiisma- ten, die bij eeen zekere lengte behooien, vertoo- nen een gelijkmatige strooiing om een as, welke samenvalt met het gemiddeld gewicht. Terwijl de strooiing bij de gewichismaten on geveer zes kilogram bedroeg, vertoonden de lengtematen (opgenomen gedurende een be paald levensjaar) een strooiing von ongeveer dertig centimeter. Bovendien bleken kinderen van minder goeden gezondheidstoestand gemid deld lichter en korter, zooat liet nemen van maat en gewicht een hulpmiddel kan zijn bij hei opsporen van zwakke kinderen. Terwijl men aan de 'lengtematen aneen ir verband met den leeftijd practised niet vee heeft, omdat de strooiing hier veel te grooi is geeft een gewichtmaat die meer dan een kilo gram onder het gemiddelde blijft een aaiiwij zing om het kind in kwestie napwkeurig te on derzoeken. In plaats van liet gevonden gemiddelde ge- wichtslijstje kan men de volgende formules ge bruiken a. Voor lengten beneden één Meter, dertitg centimeter: Gewicht (130 Lengte) 0.4 26,5; deze wordt bij maten boven 140 centi meter iets onnauwkeurig. Beide formules zij slechts te gebroken voor lengten, wisselend tussehen 110 en 150 centi meter. Voor de beoordeelingen van lengte en gewich van kinderen op den leeftijd van 6 tot 12 jaa zijn ze derhalave bruikbaar. De moord op den Burgemeester van Beesd De rechtbank te Tiel veroordeelde gireren S. L., wegens doodslag op den burgemeester van Bees-d tot 15 jaar gevangenisstraf en P K., wegens medeplichtigheid aan poging to diefstal met braak tot 234 jaar gevangenis straf, beiden met aftrek van preventievf hechtenis. Tegen beiden was re-sp. 20 en 12M jaar gevangenisstraf geëischt. Overtreding der Huurcommissiewet. Voor den Kantonrechter te 's-Gravenhagt had zich gisteren o.m. te verantwoorden dt heer C. K., wegens overtreding der Huur commissiewet. Bekl. bezat een huis in de Koningin Marie- straat, hetgeen hij verhuurd had aan den ac countant, den heex D., voor een prijs van 1700 per jaar, ofschoon in het contract van een huurprijs van 900 wordt gesproken. Het- eigenaardige van deze zaak is, dat d, bewoner aanvankelijk met den hoogen huui aceoord ging en den bekl. een chèque gaf van 2400 van drie jaar huur boven den prijs van 900. Later zeiden vrienden van den ge tuige dat hij „onsociaal" handelde en zorgden zij er voor, dat de klacht in zee ging. De ambtenaar van het O. M„ mr. v. Veen, acht de schuld i.e. niet alleen bii bekl. maar ook voor een groot deel bij getuige. Daarom wilde hij eeu lichte straf vragen en eisehtf 25 boete. Mr. Spaargaren sloot zich bij het rtquisi toir aan en deed evenzeer uitkomen, dat ge tuige D. in deze de hoofdschuldige was. hoodig eu dat beeft de propaganda-club van den Volksbond niet. Hier kan en moet de be zittende klasse financieel steunen ep vooral de Roomsehe yereenigingen van Patroons, Hanze, St. Thomas v. Aquïne, enz. Ook meen de hij dat de tijd gekomen was om een vco-r- stel aan d'en Raad te doen inzake een grooter aftrek bij den-H. O, voor noodzakelijk levens onderhoud. Nog wees hij er op, dat er in den a.s. winter meer moet worden gedaan, vooy sociale ontwikkeling. De heer Salman drong aan tot het beleggen van een gecombineerde bestuursvergadering. De voorzitter beant woordde de verschillende Vragers. In zake hét punt aftrek H. O, stelde .Warmerdam na Fauna, van Amsterdam naar Puerto Plata, passeerde 5 Oct. Dungenees. Helena, van Am-sterdam, naar Lissabon passeerde 6 Oct. Dover. Iris, van Amsterdam naar Passages, pass. 6 Oct. Dover. Medea arriveerde 27 Sept. van Alicante te Barcelona. Neptunus vertrok 27 Sept. van Genua naar A O res t es11'v erti ok 3 Oct. van Santos naar Buenos Ayres. pollux arriveerde 9 Oct. van Hernosana te IJmuiden. Zt us vertrok 30 Sept. van Genua naar Am- SmCra, (thuisreis) vertrok 7 Oct van H Amen or vertrok 9 Oet. van Amsterdam naar Liverpool. Hyson, van Penang naar Amsterdam, pas seerde 3 Oct. Point de Calle. Tjikembang vertrok 6 Oct. van Newehang naar Manilla. - p, Yan Overstraten vertrok 7 °ct- t-an Pin ladelphia naar Marseille. MEDEMBLIK, 7 Oct. R.-K. Maiatvereen •gt" Jözef". Groote borger,s 1.40—1.50. Blau we 1.90-2.10 per, 'X H.L. Aanvoer 300 zak ken. 80.000 kilo roode kool 1.80—2.40 per 1000 kilo. Kleine gele uien 2.05—2,40 pér 25 kilo, 170 zakken peren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2