MMi M buitenland HET WITTE HUIS. 1 Defensie. FEUILLETON chuwfisid wcopü. Vrijdag 10 October Tweede Blad W tl&i wi tot LÖl VI. Ka onze bezwaren van algemeenen aard te hebben bloot gelegd en de bezwaren tegen re organisatie en bezuiniging aangevoerd bespro ken te hebben, resten ons nog meerdere be weegredenen op te sommen tegen het huidige stelsel als duur en slecht. Duur. Wij noemden de getallen reeds. Maar niemand is daarvan meer overtuigd dan Z. E. de Minister van Financien die zucht onder het raadsel de millioenen voor Defensie te vmden. Hij zelf wijst op Defensie in zijn millioenennota en verwijst onmiddellijk naar de loelichting op Hoofdstuk VIIIOok een toelichting van twee gezichtshoeken Doch, kort gezegd niemand in Nederland durft ontkennen dat Defensie duur is. Nwttegcnstaande de enorme uitzetting der budgetten van de andere tien Hoofdstukken vormt de Defensie nog één zesde der totale uitgaven. Er is een grens aan finantiecle draagkracht. Wij zijn bezig ons bezit te beschermen aldoor starend recht vooruit, maar wij moeten eens omkijkenis er nog bezit te beschermen wij mergelen uit en betalen bewakingsgeld tot er niets meer tc bewaken is. Maar onze souvereini- teit, onze hoogheid, onafhankelijkheid Schij nen wij ook al kwijt te zijn als wij op het stand punt gaan staan dat de Volkerenbond met ons kan voetballen. Ik heb geen internationaal elf tal noodig zoolang ons nationaal elftal onze kleu ren hooghoudt. De dragers van het Oranje-shirt moeten niet allemaal in de goal gaan staan cn wachten tot er een schot komt. Meespelen, aanvallen, ook in den ontwapeningswedstrijd. Slecht. Slecht is de geest onzer weermacht, niet het minst op de vloot. En zonder goeden geest is het geheel één groote geldverspilling. Socialisten, anarchisten, kankeraars, saboteurs heeft ons leger (en onze vloot) vruchtbaar voort' gebracht. Afspiegeling van den volsaard Het lijkt er niet op. Fout van het stelsel, zeldzaam anti-nationaal Fout van de kazerne, waarovar ik in „De Tijd" mijn hart luchtte. Fout van de Mrichting cn tijdmisbruilc, doelloosheid der oefe ning, afbeulerij en luiheid afgewisseld, fout van het strafsysteem, de herhalingsoefeningen, de gezagsverhoudingen, het garnizoensleven, de moreele inzinking. Wie als man de kazerne intreedt moet er als Afgericht soldaat uitkomen. Het is mogelijk Maar „een man" is hij veeltijds niet meer. Va der en moeder kunnen niet langer fier gaan op zoo'n zoon. De priester kan weenen. De maat schappij heeft een verlies geleden. Het Katholiek Program van Actie bevat nog enkele regelen over de zielzorg en de zedelijke verheffing in het leger. E11 is slechts één afdoend middelafschaffing der kazernes, d. i. ingrijpende reorganisatie. Al het andere baat niet. Gij kunt er tientallen redden met al uw goeden wil. Even- coovele honderdtallen bereikt gij niet, maar wor den allen bereikt door het kazernisme. Daar tegen is niet te worstelen. Dij groote opkomst en lang verblijf onder de wapenen werkt een groot deel van leger en vloot averechts. Do schutse van het vaderland wordt rlan een nationaal gevaar. Er zijn tijden geweest in de mobilisatie waarin vele officieren hun hart vasthielden. De geest van opstandigheid had zelfs de besten aangetast. Geen beter veld van com- munistischen en socialistischen arbeid en vrucht bare massa productie dan de kazerne, juist en vooral in de groote steden. Als de eerzame vredelievende Nederlansche burger eens precies kon uitrekenen voor welk heilloos doel zijn goed belastinggeld moet die nen, hoeovertuigd zou hij zijn van het nut van burgerwacht en landstorm 1 Reeds Liebknccht dreigde in 1877 op het Socialistisch Congres eGent: „Die armee bestent schlieszlich aus Söhnen „des Volkes, die wir durch unsere revoluti- on are Propaganda gewinnen. Wir wissen dasz „Kanonen und gewüre der Hand gehorchen, „die sie gebraucht, und diese Hand gehort „bald uns. Moge sich der Kanzier (Fürst Bismarck) nur nicht tauschen und seine Geweh- re und Kanonen auf uns richten lassen."*) Arm Duitsche Rijk, waaraan zijt gij ten gronde :egaan En ook gij, oberste Kriegsherr Dat ran al die keizers en koningen niet één het aiiiitairisme begieep als rattenkruid voor mo narchaal cn alle gezag bij de Gratie Gods De priesters hebben het beter begrepen. Kom laat ons voortdollen met staande legers en algemeenen dienstplicht. Als er gevaar uit -hen hoofde dreigt zullen er wel weer R. K. Ar beiders zijn met de burgerpet om ons te redden Mr. BOMANS. Het leger bestaat ten slotte uit zonen van het volk, die wij door onze revolutionnaire propaganda winnen. Wij weten, dat kanonnen en geweren ge hoorzamen aan de hand, die ze gebiuikt, en die hand behoort spoedig aan ons. Moge de Kanselier /Bisinarck) zich niet vergissen en zijn geweren en anonnen tegen ons laten richten. Men schrijft ons: Bij den uitgever Vcenstra te 's-Gravenliage is verschenen: „Wat d© annexatie door^ Bei- g'ië voor Limburg en Zeeland bet eek ent een boekje, dat, in verband met 't dreigende ge vaar voor onze Zuidelijke provinciën, a.ller> aandacht waa«d is; 't werpt een schel licht op de Belgisch^ toestanden en de feiten en statistieken die het op beknopte wijze aan den dag brengt, toonen welke positie Lim burg en Zeeland in België zouden gaan in nemen na mogelijke annexatie. Zedde Dr. Fe lix Rutten in de protest-vergadering alhier, dat de Limburgers niet in 't helotenlot der Vlamingen wenschen te deelen, thans wordt op scherpe wijze uiteengezet, hoe dat „helo tenlot" zou zijn. Na eenige bladzijden van den Belgisehen staat, volgen eenige hoofdstukken die o.m. behandelen: De verfranschte school in Bel gië; In 't Belgische leger; Het Gerecht; Het sociale vraagstuk, welke hoofdstukken in oenen keer al de ellende van 't Vlaamsch© volk blootleggen, en de resultaten toonen van 80-jarige stelselmatige verfransohing en vermuilezeling van de Nederlandscho Belgen Mogen enkele cijfers hier op zeer beschei den wijze weergeven, wat de plaats der Vla mingen is in 't Belgisch systeem. Voor Brus sel b.v. zijn er voor 198.831 Franseh-sp,rekende kinderen 90 Fransche klassen in de bewaar scholen, terwijl voor 474.120 uitsluitend Vlaamseh-sprekeiidie en twee-talige kinderen twee Vlaamsche klassen beschikbaar zijn. Erkend moet worden, dat er in 't Vlaam sche land. althans wat de taalkwestie aan haal, over de lagere scholen niet al to erg mag worden geklaagd, maar een nieuw ge zichtsveld wordt geopend; als men verneemt, dat 30 pet. der volwassen Belgische bevol king analfabeth is; in sommige Vlaamsch© streken zelfs 60 pet.! Geheel andiers is evenwel de toestand in 't middelbaar onderwijs. In Vlaanderen zijn er 11 openbare gymnasia voor jongens; geen voor meisjes (in Holland 34); verder nog een aantal scholen met 6 - en 3-jarige cursus, be nevens hiernaast de particuliere inrichtin gen van onderwijs, evenwel zonder vast pro gramma, zonder inspectie, zonder gediplo meerd personeel en zonder eind-examen. De lessen worden hier voor 't overgroot© dee n 't Fransch gegeven. Deze groepeering van middelbare scholen moet nu de Vlaamsche jeugd gereed maken voor de universiteit en practijk. Hooger onderwijs: België met 4M millioen Vlamingen en 314 millioen Walen bezit 4 Fransche hoogescholen. doch geen Vlaamsche. Verder een Fransche landibouw- hoogeschool en vee-artsenii-school, hoewel juist voor Vlaanderen in veel grooter mate dan voor Wallonië landbouw en veeteelt middelen van bestaan vormen. De toestanden in 't Belgisoh leger zullen wel eenig zijn in de wereld en meer dan ooit hebben daar de Vlamingen, tijdens den strijd aan den IJzer ondervonden, wat de beteekenis van 't Belgieïstiseh systeem is. 80 pet. der soldaten waren Vlamingen en noch tans weigerden de officieren, hetzij uit on kunde, hetzij met opzet, Vlaamsch te spre ken. Doktoren en verpleegsters waren veel al Vlaamsch onkundig. In een soldaten-bi bliotheek; in de Panne kwamen 1242 Fransche boeken voor tegen 99 Vlaamsche. De Vlaam sche Leeuw mocht niet worden gezongen. Hullebroeck's liederen waren verboden, als staatsgevaarlijk. Een aantal Vlaaniscb-ge- zinde soldaten werden naar de houthakkers- compagnieën verbannen, w.o. studenten en een advocaat. (Dr. jur. Pol. Davidts). Zij werden als slaven behandeld; onvoldoende dekking en voeding; Davidts werd voor 18 fres. verkocht, om een bepaalde tijd te arbei den. Zoo worden de Vlamingen, de Neder lamd- sche stam in België, behandeld door 't zoo zeer opgehemelde „Belgenland". dat streed voor 't recht, maar 't grootste onrecht en verdrukking oplegt aan 't Neder 1 andsche element, dat zulke groote opofferingen aan den dag legde bij de verdediging van 't land. Als men dergelijke feiten voor zich ziet neerleggen, gaat men zich onwillekeurig af vragen: hebben de activisten zulk een groot ongelijk gehad, niets van de Belgische Re geering te ver wachten! 't Boekje geeft nog eenige miedadcelingen over 't gerecht, de spoorwegen en pesterijen, waaruit de buitengewone bevoorrechting blijkt van Wallonië boven Vlaanderen. Een behandeling van 't sooiale vraagstuk doet een nieuw licht vallen op de ellenden van 't Vlaamsche volk, ook in economischen zin, en het blijkt, dat de Vlaamsche arbei ders inderdaad de „koelies van Europa" zijn, zooals een groot econoom aangaf. 't Boekje is een scherpe aanklacht tegen de Belgische regeering, de regeering, die de hand had willen leggen op de „onver los ten" m Limburg en Zeeland, teneinde deze pro- I yjiuicu Dchüg. .Ie flcen werden in hare icgeningeu, - ;w: Wij, Hollanders, moeten er dankbaar voor zijn, dat 't annexionisme ons 't lijden der Vlamingen heeft doen zien en dus 't komen de lot van de zuidelijke provinciën. Maar tevens is ons aangetoond, dat de Vlaamsche Beweging een geheel andere be teekenis heeft dan een zuiver Letterkundige- of taalbeweging. Het is de zware strijd om 't Nederlandse-li element in België te ont voogden, en te bevrijden van den franseil- jonsehen druk op economisch en velerlei ander gebied. M. UIT DUITSCHLAND. Engeland gaat zaken doen! Volgens mededeelingen uit toonaangeven de Engelsche handelskringen, aldus meldt men uit Keulen aan het „Hbld.", zal Enge land onmiddellijk tot het aanknoopen van nauwere economische betrekkingen met Duitschland ijverig voortzetten. In Keulen li ggen thans voor millioen ponden aan goe deren opgestapeld. Het voornemen ia, naar het voorbeeld van de Britsche Kamer van Koophandel te Keulen, In geheel Duitsoh- land Britsche handelsvertegenwoordigingen op te richten en te Berlijn een Britsche Ka mer van Koophandel. De Engelsche regee ring steunt dit plan ten sterkste, om daar een methodische organisatie van de handels betrekkingen tuseehen de beide landen one- reuse oonourrentie onmogelijk te maken. Van Engelsche zijde is bij de Duitsche re geering voorgesteld een clearing-house te Berlijn op te richten, terwijl van Duitsche zijde is voorgesteld; dat Engeland grondstof fen zou leveren, die voor Engelsche rekening in Duitschland verwerkt moeten worden. De producten zonden dan door Engelsche fir ma's verkocht worden, terwijl Duitschland betaling zou krijgen voor de fabricage. Engeland is ook van plan in de kwestie van. betaling met goud, tegenover Duits oh- land, een zeer tegemoetkomende houding aan to nemen. Winstverdeeling en de verbooging van de productie. De „Vorwarts" wijdt een hoofartikel aan een nieuw stelsel van winstverdeeling, dat wordt toegepast in de „Markische Industrie- werken" te Golm-Mark. een onderneming, die zich uitsluitend bezighoudt met het reparee- ren van goederenwagens. Dit stesel komt hierop neer: Een commissie, samengesteld uit een werkbaas der firma, een vertrouwens man van de arbeiders en een vertegenwoor diger van de spoorwegmaatschappij, neemt de beschadiging van de te herstellen wagons op en stelt het aantal uren vast, waarin die reparatie kan worden verricht. De arbeiders trachten nu het herstellingswerk in kortoren tijd tijd te verrichten; het verschil tuaschon dezen tijd en het geschatte aantal uren komt allen betrokken arbeiders volgens een zekere schema ten goede. De firma, die er alle be lang bij heeft, om eeneraijds dit verschil zoo groot mogelijk te maken en anderzijds met hetzelfde aantal arbeiders meer wagons in denzelfden tijd te repareeren. tracht ook van haar zijde, door verbetering dier machinale installaties, de transportgelegenheden, den aanvoer van materialen enz bu te dragen tot verhooiging dor productie. Mon spaart nu niet alleen een aantal uren uit, maar tevens do daarop rustende algemeen© onkosten. Het blad verduidelijkt dit met een voor beeld. Een reparatie aan een goederenwagen vereisebt naar schatting 500 uren werk. Do arbeiders weten het echter in 408 uur klaar te spelen en spar endus 92 uur uit Berekend) naar een gemiddeld uurloon van 2.30 mark beteekent dit een bedrag Van 211.60 mark, waarbij 180 pet. aan bespaarde algemeene onkosten, dus 380-88 mark, komt (een derge lijke percentage krijgt iedere, firma als ver goeding voor de eigen onkosten), te zamen dus 592.48 mark. De helft hiervan, dus 296.24 mark is voor de arbeiders. Het verschil tu9scnen dit nieuwe systeem en do vroegere toonstelsels dat de arbei ders niet alleen het geld voor de bespaarde uren, maar ook een gedeelte van de bespaar de algemeene onkosten ontvangen. Do ander© helft van de 592.48 mark wordt als volgt verdeeld: 20 pet. krijgen de ambte naren, die door bun werkzaamheid do pro ductie actief hielpen verhoogen, 20 pet. krijgt deondierneming en bet reeteerende do staat als opdrachtgever, ia geval de spoorweg maatschappij, Bü dit stelsel hebben dus alle partijen er belang bij, de productie te ver hoogen. Werkgevers au Werknemers zullen elkander niet wedierkeerig bestrijden, maar tezamen én lijn trekken. een feit, dat he laas anders niet valt waar te nemen, zegt de „Vorwarts". De Markische Indus trie werken te Golm Mark werken nu reeds 4 maanden volgens Uit systeem cn in dien tijd is iie produeUo met 100 pet. gestegen! Maar het heeft nog meer voordeelen. Terwijl men vroeger bij de verschillende ploegen een of meer opzichters (hazen) had; houdt de arbeider thans toe zicht op zich zelf. Ja, sterker, is er hier of daar een arbeider, die niet wil werken, dan zullen zijn kameraads niet dulden, dat hij op hun kosten luiert en zelf bij de bedrijfslei ding aandringen op zijn ontslag. Dit stelsel is natuurlijk niet het meest ide ale, eindigt het blad, maar het bewijst de mogelijkheid om met wederzij dschen goeden wil een weg te vinden tot verhooging der productie. Goud als betaling Toor levensmiddelen. Uit New-York wordt aan de Daily Tele- rraph" gemeld, dlat den 0en October to New- Fork aan boord van een Ameriikaansohen des troyer een som van 5Vi millioen dollar in goud1 is aangekomen, door Duitschland naar Amerika gezonden in. mindering van de 158 millioen dol lar voor levensmiddelen en andere leveringen. Er was geen enkel Dniteeh goudstuk hij, doch wel Engelsche stukken van 1871 benevens Fran- sdhie uit hetzelfde jaar met den beeldenaar van Napoleon Hl, afkomstig van de schadeloosetel ling. die Frankrijk van 1871 tot 1878 aan Duitschland heeft betaald. UIT FRANKRIJK. Het nieuwe legen T.n Frankrijk houdt men zich ernstig bezig mot de vraag van de vorming van het nieuwe leger, (Verschiilenide wetsontwerpen en voor stellen zijn ingedienddezer dagen maakten wij nog melding van een voorstel, dat overeenkwam oip een oefenings tijd van 10. maanden en nog wel van een oud-kampioen voor den drie-jarigen ■dienstplicht. Sommigen willen zelfs met 6 maanden volstaan. De zittende Kamer echter zal dit probleem niet meer in studie nementrouwens, do ragee- riing zielf heeft zich ook onthouden van eenige aanduiding van haar standpunt ter zake. Zoo dat de nieuwe volksvertegenwoordiging dit vraagstuk, van zulk een bijzonder groot belang ook voor de economische toekomst van Frank rijk tot oplossing zal moeten brengen, waardoor de militaire quaestie ailidht haar invloed zai doen gelden bii de a.a. verkiezingen, Rn nu waarschuwt het ..Journal dos Debate" de nieuwe volksvertegenwoordigers voor on doordachte beloften. Indien de Kamer zoo straks bijoen komt. met een door eventueel© be loften aan het kiezersvolk aan banden gelegde vrijheid van beweging, dan is te vroezen, dat de organisatie van het nieuwe legor daarvan de nadoeldge gevolgen zal ondervinden men denk© maar aan de voor een gemeente vaak zoo gewichtige quaestie of zij een vredesgarnizoen zal krijgen of behouden! Na deze inleiding ter zake komende, zet het Iblad zijn meening uiteen, welke hierop neer komt, dat de internationale toestand (met een blijvend Duitsoh gevaar, „er bestaat in Duitsch land een krachtige openbare maening ten gunste van de revanche") dwingt tot hand having van een strijdmacht, en wel tot een gendarmerie des penpies," op een internatio nale politiemacht, acht het voor afziienlbaren tijd. v enk eken. De organisatie van. die nationale strijdmacht moet beheersefht worden door de gedachte van het allen en alles weerbaar, zoodat onmiddel lijk met alle krachten oen dreigende invasie ge koerd kan worden. De oorlogsorganisatie moet Frankrijk de beechiikkumg geven over een maxi mum aan kracht met een minimum aan offers, terwijl de andere leidende gedachte moet zijn, dat de weermacht de waarachtige sympathie en het vertrouwen van het volk behoort te ebben. De wederopbouw van het ver woeste gebied. Hot comité, door de ..Staten-Generaal" voor hot verwoeste gebied benoemd om een rapport op te stellen over de wenschen en verlangens van do bewoners der Noord-Fransuhe verwoeste streken, hoeft zijn rapport in een voltallige ver gadering der Staten-Generaal welke in de Sor- bonne te Parijs zetelen, voorgelegd. Na voorlezing van het rapport, waarin uit voerig wordt uitgeweid over den economischen toestand der weder op te bouwen göbiieden, be sloot de vergadering dat. zoodra het rapport ge drukt zal zijn, een delegatie zal worden belast zich naar den minister-president te 'begeven om hem er van in kennis te stellen en in het bij zander de aandacht te vestigen op de volgende punten: lo. den uittocht te verhinderen van de bevolking, welke wederom in de puinhoopen is teruggekeerd2o. deze bevolking gedurende de winterperiode de noodige levensmiddelen te verschaffen 3o. aan het hoofd van het bestuur der bevrijde gebieden eenheid van leiding en samenwerking der diensten tot stond te bren gen, zonder welke de arbeid van wederopbouw niet met de noodige voortvarendheid en snel heid kan geschieden. Ten slotte heeft do vergadering op voorstel van den lieer Maginot, afgevaardigde van het Maasdepartement, een motie aangenomen, waarin hulde wordt gebracht aan de burge meesters der gemeenten, die_;geduronde viif oor- iogsjaren onder de bezetting hun taak met to*, wijding hebben vervuld; 1 De Fransche politiek In jfa Rijnstreek. Dezer dagen is het hoofd dor militaire be zetting van dén linker Rünover. generaal Men- gin, teruggeroepen en vervangen door generaal Eegoutte. Over het algemeen verbaast men zich ovea; deze behandeling van den schitterenden gene* raai, die zelf geenerlei verklaring heeft willen geven. Maar in zijn omgeving verzekert mem dat hü niet weet waarom deze eerepost hem on verwachts ontnomen is. Aan Oorlog wordt ge* zegd. dat het alleen een administratieven maai» regel betreft, noodig geworden door de samen» smelting van Xe en VTÜe legerkorps. Voïogens de Matin" zat het geheim hierin, dat Mangin rekening heeft gehouden met de mentalteit van de Rijmlandsche bevolking en ten volle hun recht heeft gëerbiedigd om hun autonomie tegenover Berlijn te eischem Nog onlange heeft een vergadering; te Keulen go> houden door de centrumpartij, een RünlandscJi parlement geëischt. Indien de terugroeping van Mangin een definitieve instemming beteekent met de Pruissche suprematie in het Rijnland, dan zal deze te Berlijn met voldoening worden begroet, maar in Frankrijk aal' men niet onver schillig staan tegenover een beslissing, welke een der meest bewonderde leiders van het Fransche leger treft, zegt het blad. MIDDEN-EUROPA DOOR YLEKTYPHUS BEDREIGD. Aan de „Narodni Listy" ontleent het „Hbld" het volgende: Het hoofdestuur voor de bestrijding van epidemiën in Oost-Europa geeft een procla matie uit, waarin o.a. wordt gezegd: Epidemieën in het Oosten, voornamelijk vlektyphus, bedreigen Europa. Er zijn niet meer afzonderlijke ziektehaarden, doch uit gestrekte gebieden worden bezocht door de vlekziekte. Behalve Rusland zijn het voor namelijk de staten uit Oostenrijk-Hongarije ontstaan welke hetzij tot het besmette ge bied behooren, enkele zijn er al zwaar geteis terd, hetzij in meerdere of mindere mate be dreigd worden. De laatsgenoemd-en zijn ni in staat elk voor zich den gemeensehappel ken vijand het hoofd te bieden. Op aandringen van de Rood© Kruis-com- missie te Genève, hebben zich daarom de sa nitaire afgevaardigden van de geteisterde en bedreigde landen, vereenigd tot een centraal bureau voor het bestrijden van de epidemie in Oost-Europa, hopende, dat de overige Europeesche staten hen hierbij zullen steu nen om aan de oostgrenzen een dam op te werpen tegen den epidemisch en stortvloed. In Rusland werden gedurende de maand September j.L over de 100.000 gevallen van vlektyphus geconstateerd. De wegen waar langs de krijgsgevangenen van alle volkeren huiswaarts keerden, zijn ware wegen des doods geworden. Ook Polen bleek machteloos in den strijd tegen de epidemie. Uit de Oekrajine wordt een sterftecijfer van 1315 procent gemeld. Geheele streken zijn daar ontvolkt, wijl de artsen ook omkwamen. In Servië heeft de vlektyphus vrij spel. In Roemenië wordt het aantal slachtoffers van den vlektyphus op eenige honderddui zenden geschat. Voortdurend nadert het ge vaar de westelijke staten. Hongarije, Tteje- cho-Slowakije, Oostenrijk en Zuid-Slavië ge ven gehoor aan de bede om hulp der ooste lijke staten en wijzen op de noodzakelijkheid; van een onmiddellijken tegenweer over de geheele linie met alle wapenen, die de we tenschap aan de hand geeft en met alle middelen, waarover de staat en de gemeen schap beschikt Het centraal bureau doet een beroep op de verantwoordelijke regeeringspersonen van alle staten en op de Rood© Kruisgcnoof- schappen in alle landen, om medewerking en materieele steun. Het is in Mei 1919 opge richt ondier voorzitterschap van profj dn. Periere, vice-president van de internationale Roode Kruis-commissie te Genève. GEMEKGüE Büiït«LAWISCH£ BERICHTE* De zetel van den Volkenbond. In de Belgische Kamer heeft de afgevaar digde Paul Otlet de volgende resolutie in gediend, met verzoek deze voor de ontbin ding van 't parlement in stemming te bren gen. De Kamer en de Senaat noodigen de re- geering nit met den Volkenbond onderhan delingen te openen, ten einde dezen met vol komen souvereiniteit voor de inrichting van zijn zetel een stuk Belgisch grondgebied van ten hoogste 3000 hectaren aan te bieden, be stemd om ten bate van alle rogeeringen een federaal werelddistrict te worden, op de wij ze, waarop de Amerikaansche staten het fe derale district hunner republiek hebben ge vestigd, ten einde er Washington te stichten. De toestand van Wilson. Uit Washington wordt gemeld, dat volgens het jongste bulletin van Woensdagmiddag 31.) Dit zeggende, bukte hij voorover en fluisterde haar icts ;n oor vóór dokter Roestel het kon etteiide enkele woorden, welke deze laatste gezegde'-Waren cen Duitschen eigennaam en het 'aanZl,ettgrafhrb U niet ver§eten> ik vervolg u Een rauwe gil, die ni a .tellen, klonk door rraumbach ^eg onmacht^ in de armen harer lochter. De dokter nam de noodige middelen :e baat om haar bij te brengen, doch gedurende een uur bleven zij op de doodeiijk ontstelde vrouw zonder uitwerking. De vroolijkheid was nu voorgoed liet gezelschap ontvlucht en zoo de genc-odigder. nog niet verwijderden, het was omdat zij eenige deelneming in de ongesteldheid der gastvrouw moesten toonen en zich te goed ontvangen zagen om te durven vertrekken zonder een erkentelijk afscheid van haar te nemen. Zeker, had men ieder van hen gevraagd, men zouden geantwoord hebben, dat zij meer dan genoeg hadden van het tooneel, dat hun zoo in t harte greep en zij zich liever met rust gelaten dan nog een enkel oogenblik in het noodlottige witte huis te vertoeven. De meesten maakten ook het voornemen daar nooit terug te keeren en ofschoon zij zeker medelijden ge voelden met de ongelukkige bewoonster van het alom verfoeide huis, wilden zij liever veilig heidshalve alle conservatie met haar afbreken want dit waren allen met elkander eens, dat, al kon men niet ontdekken wat, er toch zeker voor langen tijd iets met mevrouw Traumbach moest gebeurd zijn, wat niet recht in den haak was. Onder het over en weer mompelen van allerlei verdachte woorden, zocht een ieder zijne be vreemding en velen hun angst uit te drukken, en eindelijk begon men het lakenswaardig ge drag van den heer Spantzer te veroordeelen.die onder al de genoodigden, zooals men denken kan, zich geen enkelen nieuwen vriend had ver worven. „Dokter Roestel had wijzer moeten zijn cn zulk een vriend niet introduceeren," zeide men, „het was geen man van opvoedimg, cn zoo hij al op eenige beschaving aanspraak mocht maken en kennis van manieren toonde te bezitten, droeg hij een valsch, boosaardig hart in zich om, dat er genoegen in scheen te vinden zijn evenmensch te kwellen." En weder kwam de oude verwondering boven dat zoo iemand de vriend kon zijn van een man, die alles voor een ander ten beste had en wien het heil, zelfs van den minsten dorpeling, zoo nauw ter harte ging. Daarna wilde ieder den on ruststoker zijn meening kenbaar maken en hem zijn onheusch gedrag onder het oog brengen, maar eensklaps steeg de verwondering ten top, toen men zag dat hij plotseling was ver dwenen, zonder dat hij eeI1 enkele zijner disch- genooten gegroet of van zijn voorgenomen ver trek kennis gegeven had. „Zonderling zonder ling riepen allen, cn hiermede eindigde de soiree, die onder zulke gunstige voorteekenen begonnen was. Men haastte zich aan dokter Roestel te vragen waar zich zijn vriend bevond. Hij scheen lien niet te begrijpen en staarde hen vragend aan. „Mijn vriendwelken vriend bedoelt gij vroeg hij met onrustbarenden blik. „Wel mijnheer Spantzer is immers uw vriend „Mijn vriend Ik zou niet gaarne dien man mijn vriend noemen," zeide hij, „liet zal natuurlijk een kennis van mevrouw Traum bach zijn." „Wat zegt ge, dokter," sprak Laura sidderend, „is hij uw vriend niet „Wel neen, lioe kunt gij daar zoo verwon derd van onzien. denkt ge dat ik er zulke vrien den op na houd," sprak hij, niet zonder zijn misnoegen te verraden. „Maar gij hebt mama toch gezegd dat gij een vriend mede zoudt brengen „Ik heb half voor de uitnoodiging bedankt, of het althans in het onzekere gelaten of ik komen zou, omdat ik waarschijnlijk cen vriend te logeeren kreeg en toen uwe moeder mij daarop antwoordde dat cen vriend een anderen vriend mocht medebrengen, heb ik de invitatie aangenomen, er bijvoegende dat het nog niet zeker was of de verwachte logeergast zou komen opdagen en werkelijk is hij niet gekomen „En wie is die man dan, die even zonderling verdween als hij gekomen is," vroeg een zestal stemmen te gelijk. „Hij heeft zich zelf voorgesteld als mijnheer Spantzer, ccn toerist, en kwam gelijk met mij en nog een gedeelte van het gezelschap binnen. Dit laatste heeft u allen zeker doen veronder stellen, dat hij mijn vriend was, dien gij hebt verwacht, maar die zooals ik reeds zeide, niet gekomen is." „Wonderlijke samenloopWie lost ons dat raadsel op," sprak Laura, terwijl zij in zichtbare ontroering haar handen vouwde en bevende, haar oogen ten liemcl sloeg. „Welk een lage indringer, heeft men ooit zoo iets bijgewoond," riep de dokter met klimmende toorn. „Wisten wij hem op te sporen, hij zou zijn onbeschaamd en vermetel gedrag duur betalen, sprak de burgemeester bedaard, terwijl hij zijn wijsvinger dreigend ophief. „Hij zal wel ver te zoeken zijn," zeide de no taris, „maar ik kan niet begrijpen, wat hem er toe gedreven heeft in ons midden te komen hij moet er toch een ander doel mee gehad hebben, dan alleen zich in ons gezelschap te vermaken. Hij is bepaald een bekende van Mevrouw fraum- De ontstelde vrouw was eindelijk bijgekomen en zag angstvallig in het ronde alsof haar oog opnieuw een onaangename ontmoeting verbeid de. „Is hij vertrokken,....' fluisterde zij den dokter in het oor. „Wie,hij.... Wie is die man mama," sprak Laura, bleek van angst en aan een vroeger nooit gevoelde benauwdheid ten prooi, waar door het haar was alsof zij zoude stikken. „Ik weet.... hetniet..., mijn kind," antwoordde haar moeder afgebroken, „hij noemdezichimmersmijnheer Spantzer „Hij noemde zich zóó, ja, maar de vraag is of Uj zoo heette," ging Laura voort. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5