STADSNIEUWS Gemengd Nieuws Kunst en Kennis - INGEZONDEN KORT£ HEiiiCnll Rechtszaken JLandbouw en Visscherij Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. de verbetering in den toestand van Wilson blijft aanhouden en merkbaarder wordt. De president moet den wenseh te kennen hebben gegeven tóoh weder met de staatszaken be zig te honden. Hij moet aan dr. Grayson en aan zijn particulieren secretaris Tumulty hebben verklaard, dat de campagne van stil- iwjjgen voorbij was wat hem persoonlijk be trof. Staking van trambeambten in België. De i.Dernière H-eure" meldt: De Belgische federatie van tramheainbten beeft een motie aangenomen waarin gezegd wordt dat, gezien de opzettelijk langzame verwezenlijking van de ■wenschen van het personeel der tramwegen en de bijzondere toestanden, geschapen in eenige oentra van het land, de staJkingstceetand wordt geproclameerd; aan de provinciale besturen wordt overgeten den datum voor het nederleg- gen van den arbeid te bepalen. Een conflict tusschen Kerk en Staat. Gelyk bekend, heeft de Tsjecho-Slowaksche republiek (het oude Bohemen) de scheiding van Kerk en Staat doorgevoerd. Een afvaliig Katho liek priester, pastoor Stebor» heeft die „vrij heid" te baat genomen om voor de wet een huwelijk aan te gaan, waarop hij natuurlijk door den Bisschop werd geschorst en geëxcom municeerd. In overleg met het gemeentebestuur van Praag blijft hjj evenwel zijn functie waarne men. zoodat een conflict met de kerkelijke over heid volgens het T.-S. persbureau onvermijdelijk is. Waarschijnlijk wordt generaal Gouraud belast met het bevel over de Fransche troe pen in Syrië. De staking van de aeteurs is geëindigd. Woensdagavond werd overal weer gespeeld. De verschillende directeuren, die het nog niet geheel eens zijn met de regeling, zullen rechtstreeks overleg plegen met hun acteurs. Nu de oorlog gewonnen is, mee gewon nen door de tanks die zoo grcote rol gespeeld hebben in de laatste periode, rijst de vraag wie de tank uitgevonden beeft. Elf uitvin ders maken aanspraak op de eer der uit vinding, te meer waar zü meenen aanspraak ie kunnen maken op 'n geldelijke belooning. De beslissing ligt bij de „royal commission an awards to inventors", die reeds zitting nam, maar geen uitspraak zal doen alvorens Churchil als getuige te hebben gehoord, welk verhoor in den loop der vorige week, wegens de staking niet kon plaats hebben, daar Churehil al zijn aandacht bad gecon centreerd op en al zijn werkkracht noodig had voor gewichtiger aangelegenheden. In de Berlijnsche metaalarbeiderssta king is een gedeeltelijke overeenstemming be reikt. Veertig Berlijnsche firma's hebben de nieuwe looneisehen ingewilligd, waarop het Verbond van Metaalbewerkers de staking hij deze firma's ophief. Een Londensch ambtenaar belast met het teekenen van verklaringen waarop werk- loozen ondersteuning kunnen krijgen, kreeg een jong meisje op zijn bureau in Highgate, die hem vertelde dat ze ontslagen was door het ministerie van ammunitie-aanmaak en nu werkeloos was. De ambtenaar vertelde haar dat zijn vrouw juist iemand zocht voor het verrichten van huishoudelijke bezighe den op een loon van 360 per jaar met alles vrij. De werkelooze antwoordde dat ze de voorkeur gaf aan de wwrkloozenr-ndersteur ning van 15 per week. waarop de ambte naar weigerde het formulier in te vullen. Met het resultaat dat het meisje twee da gen later terugkwam en de betrekking aan nam. Aldus verhaalt „Truth", Volgens het „Berliner Tageblatt" zullen de bolsjewiki als plaats der onderhandelin gen voor den vrede met de Balkanlanden een neutraal land voorstellen, waarschijnlijk Denemarken of Nederland. Tijdens de debat ten zou de vraag van een algemeenen vrede tusschen Sovjet-Rusland en de andere lan den ook ter sprake worden gebracht. Uit Stockholm wordt gemeld, dat het ministerie van bnitenlandsche zaken verno men heeft, dat de bolsjewiki bet Zweedsche consulaat in Moskou hebben leeggeplunderd. Er is voor ongeveer 12 millioen roebel aan voorwerpen van waarde geroofd. Een Filiuarsclnef. De heeren jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steijn, lid van de Tweede Kamer, prof. mr. R. Fruin, algemeen Rijksarchivaris, dr. H. E. van Gelder, directeur van den Dienst van Kunsten en Wetenschappen, mr. D. iW> K. de Roo de la Faille, directeur van de Trust en Safe-Maatschappij, mr. dr. A. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer, D. van Staveren, directeur van de Gemeente llij ke Schoolbioscoop, te 's.Gravenhage, en D. S. van Zuiden, Emmastraat '25, die zooals bekend het gewenscht achten, dat bioscoopfilms als documenten belangrijk voor de g eschiedenis van Land, en volk, voor nageslacht op doelmatige wijze worden ver zameld, bewaard en desnoods vervaardigd, hebben bet plan opgevat een vereeniging ap te richten: Nederiandseh Centraal Film AArhief, die zich zou belasten met het ver krijgen, bewaren en registreeren van d er ge, ij ke films. Vooraf hebben zij zich over tuigd, dat de Regeering de uitvoering van het plan welwillend gezind is, zoodat het verkrijgen eener Rijkssubsidie niet uitge- Bloten is. DE DOMANIALE STEENKOLENMIJN TE KERKBADE. Dezer dagen bracht de pers het bericht dat er onderhandelingen gaande zivn tusschen de Retreenintr en de Aken-Maastrichter Spoorweg- Mij. aldus is de naam van de huidige explod- t&nte de Dom. miim om deze miin aan den Staat te doen overgaan, nog voordat de oon- oeesie in 1945 afloopt. Het in Kerk rade ver schijnend blad „De Zuid-Limburger" weet nog mede te doelen, dat nooh bii directie noch bij iden Raad van Commissarissen overwegende be- ■waren bestaan tegen de voorstellen der Regee- ïing. zoodat het aannemelijk ia, dat de weldra he houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouder» de voorstellen zal aanvaar den mt de Nederiandsohe mdi» tev«n» de eerste op het Europeesdhe vasteland tot staatsmijn wordt bevorderd. Het lijkt niet van belang ontbloot eenige mededeelingen. te doen omtrent de oude geschiedenis dezer mijn en hare ontwikkeling tot op heden, althans in groote trekken. Eenige data en feiten zijn ontleend aan het belangwekkende artikel van den heer C. Blankevoort .Geschiedenis en ontwilkkeïLngf' van den Nederlaudischen Mijnbouw" in het Technisch Tijdschrift van Juni 1916. De bekende annalen der oude Roiducsche abdii de huidige bekende Katholieke onder wijsinrichting deelen mee, dat reeds in 1113 steenkolen gedolven werden in de bezittingen van de graven van Saffenberg dm die buurt van Kerkrade. De monniken der abdij, die in 1104 door Allbertus van Anthoimg werd gesticht, werden in den loop der tijden door de heeren van Saf- fenberg met tal van landerijen begiftigd, ook met de kolenrijke terreinen. Dat het bekende leerboek van de Bree „Nederiandseh Indië in de twintigste eeuw" de kolenontgimning door de Roiducsche monniken reeds laat beginnen ten tijde van Karei den Groote, da historisch fout en oischt correctie. Tot het begin van de 14e eeuw werden de kolen, die op tal van plaatsen in het W ormdal, een kleine rivier, die heden gedeeltelijk de grens vormt tusschen Nederland en Duitschland, aan de oppervlakte kwamen, door de ..köhlers," een in Limburg nog gebrui kelijke naam voor mijnwerkers, waggegraven. Vam die/pbouw was geen sprake. In de 14e tot 17e eeuw ging men niet dieper dam het Worm- niveau. Ia de 18e eeuw bereikte men echter een diepte van 200 M. beneden het rivier niveau. De mijnbouw, zoo wei' de diepe als de vroegere ondiepe, geschiedde niet alleen door de Roi ducsche abdij, maar ook door particulieren, die ingevolge een wet van 1694 onder Kairel II van Spanje tot stand gekomen', het recht had den kolen te graven onder hun eigendom. Dit is een gevolg van het oude mijnrecht, dat geen scheiding kende tusschen onder- en bovengrond en den eigenaar van den bovengrond ook als eigenaar van den ondergrond erkende. Dit, be halve in de Amgel-Saiksisahe landen Engeland en Amerika, verlaten standpunt had tot gevolg, dat er tal van kleine ontginningen ontstonden, die een flanken en eeonamiischen majmboiuw practisch onmogelijk maakten. Het is dam ook niet te verwonderen, dat de abdij, om den mijn bouw geregeld en ongestoord te kunnen uit breiden. langzamerhand nagenoeg alle particu liere aangrenzende ontginningen opkocht. Bij octrooi van 172-3 werd 't eigendomsrecht der atodü van het voornaamste toenmaals bekende kol en gebied verzekerd: ze kreeg offis^eel Let recht tot explodteeren van steenkoolmijnen in Kerkrade. De geleerdheid der kloosterbewoners, waarvan eenigen golden ais de beste mijnin genieurs van hun tijd1, gepaard aan groote schranderheid en energie, maakte vam de ont ginning een grootbedrijf. Inde tweede helft van de 18e eeuw had de aibdü meer dan 800 mijn arbeiders in haar dienst; de jaarlijksche op brengst was meer dan 3 millioen quintilen, d.i. omgerekend in de huidige maat ongeveer 75 duizend ton van 1000 K.G. Toen bij de Fransche revolutie en overheer- sching Oostenrijk den geheelen link er-Rij no ver verloor, kwam ook de abdii in Fransche handen Krachtens de wet van 15 Fructddor an IV 1793 ging de mijn met de ander© bezittiiugon. aan den Staat over. Na verkoop van gebouwen en lan derijen behield de Regeering zich het domein- recht voor tot ontginning van een stuk mijn- grand „de Domaniale mijn", groot 545 H. A Andere stukken kwamen aan de particulieren als de „Société Houilleresse", waaruit later in 1852 de >,Panme8haider Mijnenvereeniging te Kerkrade" ontstond, die het oude Roiducsche mijnveld, nu „Prickkoul" geheeten, tegelijk met het veld ,J31eijerheide" ontgon. Deze bedde mij nen zijn tot 1899 de eenige prodiuoeerende Ne- derlamdsche steenkolenmijnenin dat jaar gang de Oranje-Nassau I uit het aanlegstadium naar het productiestadium over. Na de Fransche overheerschimgi bleef de do maniale mijn te Kerkrade in handen van den nieuwen Staat der Nederlanden. In 1820 bouwt deze den huidigen hoofdzetel' der miimde af zet echter van de productie bleef beperkt tot de naasite omgeving wegens bet ontbreken van «lke snelle verbinding met het verdere land. De Re geering probeerde daarom de lijn Maastricht- Aken voor haar rekening te bouwen in 1842, doch de Volksvertegenwoordiging gaf daarvoor niet de gewenechte toestemming. Toen enkele jaren later van particuliere zijde concessie voor deee lijn gevraagd werd, onder voorwaarde dat de maatschappij ook de Doma niale mijn in exploitatie moo t ontvangen, stemde de Regeering gaarne toe. In April 1846 droeg de Ned. Regeering de Domaniale mijn voor 99 jaar over aan de AkenMaas trichter Spoorweg Mij. Een der condities was de bouw van een zijtak van Simpel veld naar de Dom. mijn, de lijn, die nog heden de Dom. myn met het groote verkeer verbindt. Bepaald werd, dat de mijn niet meer mocht delven dan jaarlijks 60.000 ton; ook de maxi mum- en minimumverkoopprijs werd vast gesteld. Verder moest de maatschappij jaarlijks aan het rijk uitkeeren. zooveel als de zuivere opbrengst meer bedroeg dan 60.000 tot een bedrag van 5000 en verdier de helft van de zuivere opbrengst boven de 65.000. Bedoeld contract kan men vinden In de verzameling mijnwetten van Couvée en Ritter. Deze toestand bleef gehandhaafd! tot 1881, toen de maatschappij voor de te delven hoe veelheid en den prijs vrii bleef. Wat de re den is geweest van dezen knellenden band kan ik niet achterbalen en is ln de overeen komst niet vermeld. Na afloop van den con cessie-termijn van 99 jaar, zal de mijn met alle gebouwen, werktuigen en voorraden, als mede de zijtak van den spoorweg naar die mijn met alle materiaal zonder eenige ver goeding aan den staat overgaan. Oorspron kelijk gold dit ook wanneer de Mij. in ge breke bleef bij de. exploitatie van den spoor lijn MaastrichtAken. Sindsdien is echter de exploitatie overgegaan aan de S. S. en is de Aken—Maastrichter spoorweg Mij. nog en kel maar mijn-exploitante. Aanvankelijk profiteerde de Dom. mijn niet van de grootere vrijheid in 1881 verkre gen en steeg de productie niet aanmerkelijk. Ze bleef tot 1887 onder de 50.000 ton per jaar daarna stijgt ze geleidelijk tot 60.000 ton in 1893; terwijl ze na dien tijd steeds stijgen bleef. Gelijk lk reeds opmerkte was de eenige andere Nederlandsche Mijnexploitatie de mijn Nenprick-Blijerheide. Hier ging het met de productie al heel slecht: van 1860—1868 lag zo geheel stil; sinds 1904 is deze mijn onder water geloopen en verlaten. Hoezeer de bloeiende mijnindustrie uit het midden der 18e eeuw was achteruitgegaan blijkt wel hieruit, dat de gemiddelde totale productie van de mijnen tusschen de jaren 18601868 bleef beneden de 80.000 ton, terwijl het gem. aantal arbeiders nauwelijks 200 be droeg. Eigenaardig is wel de bepaling, die ik in het verslag van Limburg over 1868 vond, dat de Dom. mijn alleen arbeiders aannam, die onderwijs hadden genoten. Alles wat de mijnen ln deze jaren produceerden bleef in de streek en werd verkocht aan de mijn zelf of in de opslagplaatsen bij de stations der AkenMaastrichter Spoorweg Mij. Nog ziet men op verschillende plaatsen langs deze lijn vlak bij het spoor, de houten loodsen der Do maniale Steenkolenmijnen), waar de bewo ners der omliggende plaatsen, voor wie de mijn zelf te ver ligt, hun steenkolen per wa gen of huifkar komen halen. Het jaar van den Fransoh-Duitschen oorlog, waaraan meer dan een Nederlandsche industrie opkomst en bloed dankt, bracht ook meer leven ln het mijnbedrijf. Het verslag over Limburg van dat jaar vertelt zelfs dat wegens gebrek aan arbeidskrachten aan de vraag niet kon wor den voldaan, iets dat zich ten duidelijkste openbaarde in de stijging der kolenprijzen in deze jaren van 4 op 8, terwijl ook de dagloonen niet onaanzienlijk stijgen van 1.04 in 1869 op 1.83 in 1872 (in 1852 bedroe gen ze nog slechts 0.66). De oorzaak was natuurlijk het feit, dat door den oorlog de invoer van steenkool uit Pruisen zoowel door de vermindering van de productie in de Pruisische mijnen als door gebrek aan Prui sisch spoorwegmateriaal zeer beperkt was. En niet zonder vaderlandsohen trots deelen de Ged. Staten van Limburg aan de Prov. Staten mede, dat er voor het eerst groote hoeveelheden naar Pruisen worden uitge voerde Hoe groot deze uitvoerkwantums wa ren, vernemen we niet; wel zullen deze niet zoo heel groot geweest zijn, daar de totale productie in de jaren 1870 en 1871 slechts 80 duizend ton haalt. Nieuwe concessies waren reeds vroeger verleendv doch de concessionarissen maak ten geen voortgang. De gunstige prijzen tij dens den Fransch-Duitschen oorlog hadden weer nieuwe aanvragen tengevolge, doch ook nu verslapte de Ijver weer spoedig, totdat in de 90-tiger jaren, mede onder den druk van Staatswege en de vrees voor de in 1899 be noemde oommissie voor staatsexploitatie de particuliere concessionariseen tot ontginning overgingen. Statistieken van productiecij fers der Nederlandsohe mijnen ziet men dan ook gewoonlijk beginnen in 1895. Dit laten we hier echter buiten beschouwing, daar we ons wenschen te bepalen tot de Domaniale mijn. Om eenige cijfers te geven produceerde de Dom. mijn in 1895 pLm. 80.000 ton, in 1899 122 dhizend ton. Het aantal ondergrondsohe ar beiders groeide na 1870 geleidelijk tot 291 in 1899. Winstcijfers en verkoopwaarde van het produet sinds 1865 heb ik ook bij de hand; doch er is wel aanleiding tot twijfel omtrent de juistheid. Opmerkenswaard is de voortdu rende wisseling in de dagloonen, die 't eene jaar 9 tl 9 cent meer of mimdier zijn dian het voorafgaande. Het jaarinkomen van den mijnwerker was ook nog om andere reden wisselvallig. Niet alle dagen werd gewerkt: het mijnbedrijf, dat alleen magere kolen, hoofdzakelijk voor huisbrand dienende, leverde, was voor de vraag zeer afhankelijk van den aard van het koude jaargetijde. Het meer algemeen gebruik van steenkolen voor huisbrand heeft dit euvel in den Lateren tijd opgeheven. In de oorlogsjaren, die nog pas achter ons liggen, heeft de Dom. mijn, met de andere mijnen, de productie sterk opgevoerd. Haar productiecijfers in die jaren was ruim 14 pet. van de totale productie van alle mijnen te zamen. Haar normaal aantal ondergrond- sche arbeiders was volgens de laatste opgave van den hoofdingenieur der mijnen in 1917 (het verslag over 1918 verscheen bij xntiju weten nog niet) ongeveer 1870. Volgens de berichten dan in dien aanhef van dit artikel vermeld, is de Regeering voornemens bet verloopen van de concessie- termijn niet af te wachten maar de mijn met mijnspoor af te koopen. Dit voornemen ver dient toejuiching, niet zoozeer oan die belang rijkheid der mijn, die naar de meening van meerderen tegen de helft dezer eeuw nage noeg uitgeput zal rijn. a^8 wel om het feit, dat hiermee de mijnsp°'0[rwe{> in handen van den Staat overgaat. NMt mijn-politiek, dioch ver keerepoli tick zit hier ml. voor. Wat toch is het geval I Kerkrade, een der ?rl>0®h Liruburgsche gemeenten, heeft een station bijna een uur van den kom gelegen aan hetberuchte lijn tje SittardHerzoge®1"®"1- Reeds jaren is gevraagd om den mijnspoorweg naar Sim- pelveld, dat ligt op de Lin MaastrichtAken voor personenverkeer open te stellen. Nooit is aan dien wenseh voldaan, totdat thans, hopen we, de vervulling zeer nabij Is. Een der grootste misstanden op verkeersgebied in het gewichtige Limkurgsehe industriege bied zal daarmee zijn weggenomen. En bier- in ligt het groote belang dezer onderhande lingen: Met meer dan gewone belangstelling zien we dan ook den uitslag tegemoet. Veis en, 7 Oct. 1919, Mijnheer de Redacteur, Gelieve onderstaande te plaatsen, bij voor baat mijn dank. In Uw nummer, van 7 Oct. komt onder de rubriek „Gemengd Nieuws", een bericht voor, dat mijn verwondering opwekt, n.l. dat de Burgerwacht van Purmerend wel licht ontbonden zal worden, wijl de Burge meester van Purmerend .geen Commandant wil benoemen omdat, bijna alle leden.... R.K. zijn. Men zou gaan denken dat doe Burgemeester nog van het Mee uitgaat dat de R.K. Staatsgevaarlijk zijn. Mij dunkt dat de Burgemeester verplicht is, een Commandant te benoemen, indien dit door het bestuur van de Burgerwacht verlangd .wordt, en is deze veronderstelling juist dan behoeft de Burgerwacht daar. ter plaatse niet .ontbonden te worden'. Te Wijkeroog en Velseroord zijn alle of bijna alle leden der Burgerwacht, R. K. Als die Burgemeester van Velsan, om die heden, nu weigerde een Commandant te be noemen wat dan? LM van de Burgerwacht zijn is toch' de erkenning van orde en gezag en om nu zoo'n vereeniging een Commandant te wei geren geeft te denken. Nogmaals dank voor plaatsing, blijf ik in afwachting uw; abonné, H. v. d. B.t Pz. Eendrachtstraat L. 12, W/oog. Boomplantdag. Te Arnhem werd in een bijeenkomst met 140 onderwijzers e.a. na een voordracht over boom plantdagem, een commissie benoemd voor de organisatie van een feestelijken boomplantdag met 300 kinderen van Arnhemsche scholen in November op het schoone landgoed Doorwerth. Aldaar zullen pl-m. 300 boompjes door de kin deren zelf onder toezicht en leiding, in tegen woordigheid van ouders en opvoeders worden geplant en op versnaperingen en herinneringen aan 't plantfeest worden onthaald. Zóó wenscht de Centrale Vereeniging voor school- en werktuinen belangstelling voor de natuur, bosch en boomen te wekken en daar door preventief tuchteloos te bestrijden. Beroering in het dorp. Het rustige dorpje de Kaag onder dein rook vaar Leiden was Zondag in bj roering gebracht door een ongewone gebeurtenis. De heer Baan Muller, evangelist te Nij- verdaL, schoonzoon van ds. VVüstenhoff te Sasserüieim, kon men even na het aangaan van de kerk voor de deur zien staan uit alle macht kloppende en aldus toelating vra gende, evenwel zonder resultaat. Wat was het geval? Tijdens de ziekte van Ds. van Paithe Wesenihagan, den voritgen predikant schrijft het „Vad. was de heer Baan MuLler waarnemer geweest. Goed spreker viel hij. zeer in den smaak, had volle kerken en trok vele menschen ook uit den omtrek. Doch „niet steeds is de liefde bestendig van diuur, hoe fel ze den boezem doet blaken." Dat bleek ook hier. Wat de reden van den omkeer is doet niet ,ter zake, maar die omkeer was een feit, want toen de heer Muller Zondagmorgen in zijn oude gemeente ter kerk wilde gaan vond hij de deur op slot. Een lid van dien kerkeraad hield hem er buiten. Deze h;ad tot den dominee van dp plaats, ds. Steen beek, gezegd: „Als het straks tien uur ge weest is, zullen we de deur maar dicht doen," en niets vermoedend had deze zich hiertegen niet verzet. En de rollen om draaiend had het kerkeraadslijdi toen tot den kerkeknecht gezegd: Om tien uur de deur pp slot heeft de dominee bevolen! En zoo gebeurde- 't. De evangelist hoorde juist nog Roe binnen gezegd werd, dat er niet open werd gedaan. Het schoolhoofd Reeft ten slotte den heer Muller overreed medie te gaan, maar na afloop van de openbare gods. dienstoefening begaf Laatstgenoemde zich naar de consistoriekamer. Daar bleek dat ds. Steenbeek van niets wist. Een luguber schouwspel. Woensdagmorgen leverde de Nieuwendijk te Amsterdam het luguber schouwspel op van een huurder, die in letterlijken zin „op straat" werd gezet, volgens zijn eigen be weren, niet wegens huurschuld. In bonte mengeling werden allerhande meubelen en ook voorwerpen van meer intiem huiselijk gebruik op het trottoir gedeponeerd, ten aan- schouwe van een menigte nieuwsgierigen. Tot overmaat van ramp brak bij net hij- schen het takeltouw, waardoor een zware kist op eenige spiegels neerplofte. Wonder boven wonder kwamen hierbij geen per soonlijke ongelukken voor. Alleen werden de toch al niet zachtmoedige uitlatingen aan het adres van den „huisbaas" er nog eenigszins door verscherpt. (N.v.d. D.) Naar de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" meldt, zijn een groot aantal personen te Hans- weert,' bemanning van Belgische sleepbooten, Maandag zonder werk gekomen, daar de Bel gische maatschappijen al het Nederlandsche personeel ontslagen hebben. Door den hoofdcondueteur der N. V. In- dustria-Handelmij., Burgstraat te 's Hertogen bosch, is aangifte gedaan, dat uit het pakhuis der maatschappij in de Jufferstraat te Rotter dam, 200 manden met flesschen wijn ter waar de van 30.000 zijn gestolen. Tengevolge van het springen van een tweetal hoofdbuizen was Zaandam Woensdag van 's ochtends vijf uur van den toevoer van water door de waterleiding afgesloten, zoodat de geheele stad den geheelen dag zonder wa- ter_waA minister van Landbouw heeft een kap- verbod gelegd op de prachtige bosschen van het landgoed 't Ross onder Laren (G.)„ dat onlangs in andere handen is overgegaan. Verleden jaar werden- de, door ziekte aan getaste aardappelen in Friesland voor veevoeder verkocht tegen f 2.50 per H.L. Nu kan men er notr geen 50 cent voor maken. Bij de politie te Amsterdam is aangifte ge daan dat een onbekend gebleven persoon oe- drog heeft gepleegd door iemand bergkristal inplaats van diamant te yerkoopen, waardoor de kooper f 800 schade lijdt. Aanvragen moeten door tussdhenkomst vad voormeld Rijkskantoor worden ingediend bij di N. U M.. met gebruikmaking van de bekend* formulieren L. 2, welke ten kantore van go4 noemde maatsdhappij kosteloos verkrijgibaat zijn. Op het aanvraagformulier moet onder mee* worden vermeld de soort der aardappelen, ais- mede de gemeente en de plaats van verbou wing. Iedere exporteur kan voor eenzelfde land van bestemming tot geen grootere hoeveelheid an 100 wagons (1,000,000 K.G.) consent ver krijgen en met een maximum van 500 wagon* (5,000,000 K.G.) in totaal over verschillends landen van bestemming. Wanneer de exporten.» j ten genoeg© van de N. U. M. aantoont, dat. vam de hem verleende uitvoervergunningen geheel of ten deele gebruik is gemaakt, kan binnen de hierboven gestelde grenzen de uitreiking van I nieuwe consenten geschieden. De uitvoer zal stechts kunnen plaatsvinden per spoor of per schip. Als voorwaarde van finaneieelen aard wordt I voor do endosseering van de betreffende uit- voervergunniengen een betaling gevorderd, die voprsnands op 15 per .10,000 K.G. is bepaald met een minimum van 2.50 per consent. Hei verschuldigd bedrag wordt gestort bii de Bank. afdeeliing van de N. U. H.. Hauritskade 7, s ravenhage, onder uitdrukkelijke vermel ding: >,Voor uitvoer aardappelen." Overeenkomstig den algemeenen regel dien aangaande wordt geen restitutie verleend vaa terzake van den uiitvoer opgelegde betalingen, indien door den exporteur van een te zijnen name geëndosseerd consent geheel 0f ten deeie geen gebruik is of wordt gemaakt. Aanvragen, op den onderwerpelijken uitvoer o trekking hebbende en ingekomen vóór of op net tijdstip van doze publicatie, worden in ver. band met de bovenstaande regeling niet in be- hand©lang genomen, en zuilen derhalve opnieuw moeten worden ingediend, met inachtneming van het hiervoren vermeide. Aanstelling van kinderrechters. Door de Vereeniging tot Verbetering van den Maatscliappelijken en Rechtstoestand der Vrouw in Nederland, is een adres aan den Minister van Justitie gezonden, waarin wordt verklaa.d dat men met groote belangstelling vernam, cat het in de bedoeling van zijne Excellentie 'ligt, te bevorderen zoowel aanstelling van kinder rechtere als regeling van het patronaat. Naar aanleiding daarvan wordt in het adres verzocht om bij de regeling en haar uitvoering rekening te willen houden met de grcote oeteè- kenis, welke de benoeming ook van vrouwen, tot kinderrechters en in het patronaat voor ue ïeilzame werking van het nieuwe instituut zal hebben, De Rus Zotof. Voor de rechtoank te Zwolle zal op 23 dezer terecht staan de Rus Zotof, verdacht van den moord op den wachtmeester der marechaussee te Deventer, mede in verband met den moord op den jachtopziener te Doornspijk. Uitvoer van aardappelen. Zooals wjj doaer dagen berechten, bestaat er, volgens mededeoling van de N. U. M., gele genheid tot uiitvoer van een beperkte hoeveel heid aardappelen van zand- en veengrond, als mede. in uitaonderingsgev ail en. van andere aardappelen, die ter beoor<ieeling van het Rijke kantoor voor aardappelen en aardappelver wer king niet voor de binnenlamdsdhe consumptie geschikt of niet duurzaam blijken te Min, Betreffende dozen uitvoer ia het volgende Taatgeptajlöb Fietstocht H. B. S. o-j.c Op initiatief vau den heer Gcetuig had de directeur van bovengenoemde H.ü.iS. ge sloten, een fietstocht te gaau maken, waar aan heel de H.B.S. dee.j-um. Het weer wus in de laatste dagen nogal goed geweest en daarom werd ais dag bepaa.jd: gisteren. Omstreeks kwart vóór negen, yerirokkeu de plm. 27Ü fietsers ai klingelend van net schoolgebouw aan de Zijllvest. ue toe.it g.ng naar Noordwijnerhout. net was schitterend weer, soms zed's wet eens wat a. te broeie rig. Er werd in kalm tempo gereden. Er werd in kalm tempo gereoen. Nadat eenigen een lekke band hunnen op- ge loopen, die onnndde ijr gemaa.it werd door een meegenomen rijïeinersteïur, kwa men de fietsers in een ongeveer l K.id. lange fiïie te Ntoordwjj.ceritiout aan. Het was half li, das neg te vroeg om te gaan koffiedrinken. Daarom werd oes.o- ten eerst een speentje te gaan doen. dot een uur of twaalf hieJden bijna a.len zich bezig met het „Vlagigeroof" ouder leicL.g van de heeren de Vries en Goetmg. Hierna gingen aden naar hei Hctei ,,'i Rechtskuis", waar werd koffie gedron ken. Er heerschte onder de jonge, ui een gezellfige, vroodjke stemming. De verdere middag zou worden qourgc- bracht met verscliidende spe.en. 't Ee.st had een voetba.wedstrijd plaats tuss e-i de vierde en vijfde kiassers, waarbij tot groote vreugde, van de jongens, de direc teur en verschillende leeraren meespeelo-n. De leerlingen konden nu zien, dat hun i- recteur niet alleen veel voor sport voel maar zelf ook heel'wat van de sport kent. Zjjn voetballen tenminste lokle menige a n- moediging en menige juichkreet u.t. üj.;- wijls passeerde de directeur op keurige wij ze 4 of 5 spelenden. Onderwijl waren vlugge handen boz.g om van helm en gras twee kransen in e.xaar te vlechten. Na aiLoop van den voei-baiw cd- strijld werd, onder dondiereud hoera, een daarvan aan de directeur overhandigd, de andere aan den beer Opstelten. Hierna werd estafette geloopen. Direc teur en leeraren liepen dapper mee en som migen sloegen vast geen gek figuur. De prijzen die uit reepen kwat.a beötc?:uen, werden met een hartelijk woordje door de directeur uitgereikt. Verder zij nog gemeld dat een auto van den heer v. Maas met de fietsers meeging, voor de leeraren, die niet fietsten. Verschei dene kieken werden gemaakt. Om kwart over dri© ging alles huiswaarts. Toen tegen half vijf de stoet voor do H B S. werd ontbonden, ging een spontaan gejuich op voor directeur en leeraren, voor al voor do heeren de Vries en Goetmg, die alles zoo keurig hebben geleid. Allen kunnen met genoegen op dezen dag terugzien, 't Is een stap nader geweest op den weg 'die leidt, naar een inniger verband tusschen school en leerling, en voor den di recteur, die alles in 't werk stelt om cit verband te krijgen was deze dag een groote voldoening. Hij zeMe dan ook, spoedig >eta soortgelijks weer te zullen doea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6