Gumir Boorden. 4 'Zl e Staaisloterij INGEZONDEN BERICHTEN GHTVA1SEH: UIT ONZE OOST UIT ONZE VORIGE OPLAAG VAN ONZE RECHTBANK WAAR GAAN WIJ HEEN? HAARLEM ANEGANQ 5/ >TELEF2683 579 1252 3065 3244 3766 3773 4322 6373 7741 8016 8161 8783 10419 11290 11483 15378 15495 15978 17823 19056 19229 20866 21470 NIETEN. 366 585 1785 2062 2352 2355 9419 2617 «2651 2728 2776 2899 3070 3270 3320 3343 3449 4104 4357 4383 4738 4765 5098 616e 6181 6213 6558 6569 6979 7198 7357 7531 7866 7879 8141 8155 8541 9168 9269 1092? 11094 11423 11563 11583 11728 11859 12225 124-18 12550 12799 12811 13256 15593 139H 14080 14312 14592 15572 15884 15993 16143 1G388 16625 17317 17917 18027 18191 18295 18485 13010 19198 19324 19763 20910 21064 5e Klasse 16e Lijst: één van i8142 laan; 1.1 cc.i luia ovtr Utrecht een door gaande Ie en He klasse rijtuig naar Geanelle. In Milaan geeft de trein aansluiting op Tci. Orient Express (ParfjsLyon—Lausanne SimplonMilaan en verder naar liet Oos ten). Vechtpartij te Sigli. Wij ontleen en aan het ..Nbld. v. Atieh". Zondagmorgen, 10 Augustus, ontstond in de kazerne der gewapende politie te Sigli een a ooidenwisseiing tusschen een Atjehschen ge- wapeuden politiedienaar en een Javaansch sol daat van liet garnizoen aldaar over een loterij, welke woordenwisseling al spoedig ontaardde in een hevige vechtpartij. Een paar kameraden die buiten op den soldaat stonden te wachten, schoten toe om de twistenden te scheiden. De politiedienaar heelt die soldaten echter waar schijnlijk als nieuwe aanvallers beschouwd en nadat hij door een klap, met een eind hout ver moedelijk aan het hootd was verwond, zijn mes getrokken en den eersten soldaat in de horst gestoken. Inmiddels waren nog drie soldaten, die buiten stonden, toegesneld. In de vechtpartij, die toen mtstond, is een van deze soldaten het slacht- /ifer geworden van het mes van bedoelden gewapenden politiedienaar. Deze soldaat was vrijwel direct dood. De vechtpartij geschiedde in de kazerne der gewapende politiedienaren; de bloedsporen wij zen hier duidelijk op. De soldaten, opgewonden door het feit, dat twee hunner gevallen waren, meiden naar de kazerne terug om hun kle wangs te halen. De gewapende politiedienaren lieten zich van hun kant niet onbetuigd en stonden met geladen geweren hun aanvallers op te wachten. Het onverwijld ingrijpen der meerderen voorkwam erger dingen. De soldaat, die het eerst de kazerne van de gewapende politiedienaren was binnengekomen was den avond te voren reeds met een anderen oppasser van de bioscoop handgemeen ge veest, ook al omdat die oppasser hem niet met de noodige onderscheiding antwoordde. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Een advies. Uit Weltevreden wordt d.d. 7 dezer door A. N. E .T. A. eoseind: De directeur van locale werken te Medan ad viseert den Cultuurraad. duizend werklieden te ontslaan in verband met de iinamcieele moei lijkheden» voortspruitende nat a© voedselvoor- zienintr. Verduistering. De Schotenaar C. O. had van den rijwiel handelaar W. A. A. te Haarlem een rijwiel gekocht op afbetaling. Hii moest 140 beta len en had toen hij 25 had afgegeven biijk- jaar al genoeg van de fiete en de betaling, tenminste hij bood het karretje te koop aan aan den opkooper A. F. Deze liep er echter *»oo gauw niet in maar informeerde terdege af de zaak wel zuiver was en op het politie bureau vertelde men hem. hoe de vork aan den steel zat. Vanmorgen moest O. O. zich verantwoor den terzake poging tot verduistering. De of ficier van justitie requireerde een gevange nisstraf van 3 maanden. Gasdiefstal. Den 25en Juli 1919 was de heer A. S., klerk bij de Schotensche gasfabriek op controlebe- vek en bij B. S. in de Scheperstraat deed hij en verrassende ontdekking. De man had den rasnieter afgekoppeld en verkreeg door een gummislang buiten den meter om gas. B. S. was ter terechtzitting niet verschenen, tegen hem werd verstek verleend. Eisch: boete van 10 of 10 dagen hech te- ris. Beleediging. Vervolgens betrad het beklaagdenbankje ie aannemer P. R. uit Jan Güzenvaart. Hij rerd beschuldigd zijn opzichter beleedigende woorden te heb Den toegevoegd. De getuigen verklaringen waren niet ten gunste van bekl. De officier eischte een boete. Om 10.000 dollar. Het Hof- stadtooneel, Stadsschouwburg De Amerikanen kunnen geestig zijn, niet t minst als de dollar er aan te pas komt. Dit blijspel in drie bedrijven van James H. Mont- gommery, gisteravond voor een niet slecht Dezette zaal gegeven, doet 't heel goed. Dat dit vroolijke stuk zoo'n dankbaar publiek vindt, ligt voor 'n niet gering gedoe .te aan de uitmuntende vertolking der Hofstad-spe lers. Zoo zou het eerste bedrijf de inlei ding bepaald droog en onbeduidend zijn, Bs de acteurs niet door hun goed doordacht «pel kleur gaven aan de simpele tooneelen. De inhoud is gauw verteld. Bob Bennet ïaat met zijncompagnons - makelaars in ef fecten de weddenschap aan, dat hij gedu rende vier-en-twin tig uur de waarheid zal jpreken en op iedere hem gestelde vraag naar waarheid antwoorden zal. De prijs is tien duizend dollar. De gedwongen waar- aeidsliefde van Bob voert tot onverwachte tooneelen. Niet alleen noodzaakt zij hem on galant te zijn tegenover de dames, maar zij dwingt hem ook de waardeloosheid van Bom- mige effecten te erkennen en de geheimen van zijn compagnons te verraden, waardoor deze zoowel in hnn benrs als in hun goeden naam gevoelig benadeeld worden. Do com pagnons doen hun best de weddenschap te winnen door Bob tot 'n leugen te pressen en brengen hem menigmaal in 'n moeilijk par ket. Ten slotte zal zelfs de verbroking zijner verloving het gevolg van zijn oprechtheid lijn. Maar de leuke Bob weet mooi tusschen de gevaarlijke klippen dóór te komen en de wapens, welke voor hem gesmeed worden, keeren zich op het critieke oogenblik steeds tegen zijn „vijanden". En als de nood einde lijk het hoogst is en hij op het punt staat de weddenschap te verliezen, slaat de klok het bevrijdende uur. Dan vindt hij ook ter stond de gelegenheid de gevolgen van zün ftl te. greote oprechtheid te annuleeren. Zooals gezegd, de vertolking was nitste- kend. Vooral C. van Kerkhovpn Jx, «Is Bob had een dankbare rol. maar bij speelde deze dan ook zoo zuiver mogelijk. Henri Poolman als de oudste compagnon was uitmuntend* terwijl Dirk Verbeek en Piet Bron eveneens levendig spel gaven. Antoon Roemer maakte van den aalmoezenier Doran een kostelijk type. De damesrollen hebben in dit stii'r weinig te beteekenen en werden door de ac trices zonder vlek gespeeld. Mien Schmidt Crans als mevr. Ralston. Mien Vermeulen als haar dochter, Bolien van Beersum als Ethel en de beide variété-artisten, ze waren allen goed. Het aardige blijspel vond een dankbaar publiek, dat het ensemble, maar vooral van Kerkhoven luide toejuichte. S. Dé Madrigaal Vereeniging. Het programma door de Madrigaal-Ver- eeniging op dén eersten Toonkunst-avond Maandag a-.s. in den Stadsschouwburg uit te voeren, vermeldt de namen van Josq. da Pxès (14501521) A. Lotti (16671740) C. Monteverdi (15671643) O. Vecclii (1550—1605) O. di Lasso (1532—1594) L. Lemlin (16e eeuw) oud-Fransche liederen gezet door F. A. Gevacrt, de Caurroy (1549- 1609) F. Liszt, A. Dicpenbrock, P. Ie Flem M. Ravel, Ph. Loots, J. Wagenaar. Aanrijding. Op het Spaarae heelt gisteren een aan rijding plaats gehad tusschen een auto, ko mende uit Den Haag en bestuurd door de lieer A. H. en een wieirijdster J. v. S. Oersciiotstraat alhier. De juLrouw had ver moedelijk het signaal niet gehoord. De auto reed niet hard. Het rijwiel werd geheel ver nield, terwij i de berijdster lie li te ontvel lingen aan de hand uekwam. Na verbon den te zijn kon zij te voet haar weg ver volgen. Een troost Had. ze tenminste nog, doordat de heer haai- oogenblikkedjk, f65 schadevergoeding ga!'! Rijwielen. j j Gisteren zijn 2 rijwielen gestolen, j~ Burgemeester Maarschalk. De Burgemeester, de heer C. Maarschalk heelt het beschermheerschap aanvaard van Spuit X. Personalia. De heeren A. rrendriks, II. Hengeveld en J. Hermes, allen van hier, zijn geslaagd voor de acte vrije- en ordeoeieningen. GEMEENTEZAKEN. Aardappelen per gewicht. De vereeniging van Groenten- Aardappe len en Fruithandelaren „Onderling Belang"' en de afd. „Haarlem"' van de 'Ned. Vereen, van Huisvrouwen, he-bben. de eerste verzocht en de tweede geadviseerd, een verordening in bet leven te roepen, waarbij het venkoopen of te koop aanbieden van aardappelen, anders dan per gewiekt wordt verboden, zoowel voor «root en kleinhandel, omdat bet verkoopen van aardappelen per maat lot vele scheeve verhou dingen aanleiding geeft. B. en W. schrijven omtrent deze verzoeken dat het bun wit voorkomen, dat bet scheppen van eene verordening als nier bedoeld, niet binnen de taak van bet gemeentebestuur moet worden getrokken. Aangenomen moet toch worden, dat den jngeaeteinen vrijheid dient te worden gelaten, omtrent do wijze waaróp zij den in- of verkoop van waren willen doen plaats Lebben. Bovendien zal, uit practised oogpunt beschouwd, het verkrijgen van het juiste ge wicht toch nimmer gewaarborgd kunnen wor den. Vaststelling van eene zoodanige verorde ning zal dus weinig resultaat opleveren, en bovendien een verkeerd precedent scheppen. Zij stellen den Raad derhalve voor. afwijzend op bovenbedoelde verzoeken te beschikken. Aankoop Zander Instituut. B. en "W. steiien voor, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland B. en W. t© machtigen voor de ge meente aan te koopen voor de som van 75.ÜU0 het perceel aan den Kleinen Houtweg no. 31, met de ter plaatse aanwezig© Zandertoestedien met de drijfwerken en de installatie voor cen trale verwarming. Verbouwing van het Politie bureau. B. en W. deeien mede, dat een algeheel© ver. bouw en gedeeltelijk nieuwbouw van het be staande hoofdbureau van politie aan de Smedestraai dringend noodig is gewonden. Het bedrag hetwelk voor vorenbedoelde werkzaamheden zal benoodigd zijn. wordt ge raamd op 100.890.40, terwijl de kosten voor aanvulling en verbetering van bet meubilair voor de verbouwde en nieuw te bouwen loka liteiten worden geraamd op 18.579,50. Totaal zal dus noodig ziin een bedrag van 119.469.90 of rond 120.000. Vergunning voor P. E. M. Door het Provinciaal Eleetricitieitsbedrijf van Noord-Hoiland is vergunning gevraagd tot het leggen van electrisehe kabels, kruisende de Amsterdamsehe Vaart en bet jaagpad langs deze vaart, zooals op eene overgelegde teeike- ning is aangegeven. legen de inwilliging van dit verzoek bestaat bil B. en W. geen bezwaar. Zij stellen den Raad daarom voor de gevraagde vergunning te ver- leenen door bekrachtiging van een ontwerp besluit. Onbewconbaarverklaring. B. en ,Wstellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen, gelegen aan de N.- Schoolsteeg no. 7 en 8, aan de Haasstraat 5 en 11 en aan de Burgwal 21, on gelasten dat genoemde woningen moeten zijn ont ruimd binnen zes maanden, te rekeuen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of het besluit sub I is gehand haafd. t Medaille. B. en W. stellen voor: Ten behoeve van den in Juni 1920 te hou den Zangwedstrijd voor Mannen en Gemeng de koren een gouden medaille ter beschik king to steiien van het bestuur der ge melde Liedertafel en daartoe Burgemeester en .Wethouders een erediet te verleenen van f 120. Uitbreiding Belastingkantoor. B. en W. schrijven: De werkzaamheden ten kantore van den Gemeente-Ontvanger die in de laatste ja ren belangrijk zijn toegenomen, hebben thans zulk een omvang gekregen, dat het noodzakelijk is maatregelen te nemen zoo wel om het betrokken jgersqneel iq staat ia stellen steeds alle elscken te kunnen voldoen als iom het publiejk te vrijwaren voor het ongerief dat gevoeld wordt als gevolg van toestanden, die met de veranderde om, standigheden weinig overeenstemmen. Een uitvoerig voor de raadsleden ter le zing gelegd scurij ven van den Gemeente.Ont- vauger geeft een overzicht van de gestadige vermeerdering der werkzaamheden en wijst terecht op een toekomst, waarin door uit breiding van het belastinggebied nog groo- tere eiscken aan dien tak, van dienst zul len worde., gebeld. De beste oplossing om, in afwachting van het bouwen van een nieuw kantoor, de gewenschte verbetering te brengen, is te vinden door het kantoor te splitsen, zoo dat een gedeelte der werkzaamheden zal worden verricht 'in een bijkantoor onder leiding van een ambtenaar, doch onder ver antwoording van den Gemeente-Ontvanger. Eene geschikte gelegenheid voor de in richting van dit bijkantoor bieden enkele lokalen in het gedeeltelijk ontruimde Le- vensmiddeienbureau aan de Jacob ij nestraat ]>e kosten van het verbouwen worden ge raamd op f 2000,die van de meubileering? op. f 600. Nog meer uitbreiding. Voor de vergrooting van de bergplaats van het speelterrein aan de Van Dosten de Bruijnstraat ter bescnikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 600.be houdens nadere finaneieeie rege ing betaal baar op den post voign. 147 der begroo ting over 1919. Overneming grond. B. en W. stellen voor van het ïyjk over te nemen eenige deelen van den Rijksstraat weg Haarlem—Aikmaar, weike deelen ge legen zijn in de beoouwde kom van Haar lem. Toeslag op Brandstoffen. De heer M. L. A. Klein, rid van den «erneen- teraad. deed het volgend© schrijven toekomen aan den Raad. Nude duurte der verbruiksarti- kelen onrustbarend is, worden natuurlijk liet ergst «etrofien diegenen, die <fe meeste ver- bruiiksartikelen noodig hebben. Dit zijn de greote g«zinnen, welke dan ook gerust de .slachtoffers der huidige maatschappelijk© toe standen genoemd moge worden, indien deze ge zinnen op kleine, dikwerf te kleine inkomens z;jn aangewezen. Deze gezinnen dienen geholpen te worden, hetgeen vrij algemeen wordt erkend. Zelfs, zij die hieromtrent onzes inziens verkeerde mee- ningen huldigen, erkennen het bestaansrecht der groot© gezinnen. Om bovenstaande redenen neemt ondergete kende de vrijheid Uwe Raad het volgende voor stel te doen. De llaad der gemeente Haarlem, Besluit: Den toeslag op de brandstoffen op dezelfde voorwaarden, als de andere toeslagen (op de brandstoffen verleend) te verleenen aan die gezinnen, welke het zomerranteoen voor groote gezinnen hebben betrokken of alsnog zullen in slaan. P. S. De onzekerheid of ©r toeslagen ver leend zouden worden, heeft velen ervan weer houden het zomer rantsoen op te doen. anderen moeten uit geldgebrek wachten om de één- beden. wolk.© nu reeds te koop waren, 'to be trekken. Vandaar, dat.'dit voorstel Wordt inge diend, iu de hoop ramspoedig© behandeling. Het verleenen van toeslagen ook op andere noodzakelijke levensbehoeften wordt in ern stige overweging gegeven. Huizen voor groote gezinnen. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Uw besluit van 5 Maart jl. no. 5 wei a een bedrag van f 141.WJ.beschik baar geste.d voor üen bouw van 2b eenge- ziuis-arueidorswouLgen, in liet Lijzonder oe- stemd voor groove gezinnen, op -iet terrein ge.egeu tussoncu de w esversiraade Oiy- oanstraat en de Van Loostraat. Bij net siaau van proeipmen ten behoeve van den bouw van genoemde won.ngen is gcD.enen, dat de gronus.ag ter plaatse aan- merke.ijx minder goed was, uau voor. u-op tg op gro..d van de bij den bouw aan de Al lans trant opgedane ervaring, was aangeno men. Dientengevolge zullen aanmerkelijk meer pa.en moeten worden iiigenow en zu..en de uitgaven ruim f 3O0U meer bedragen. Daar ook de aannonii..gpS°m f aay.44 hoo- ger was dan de raming H eene oversculij ding van vorenbedoeld erediet met plni. i 4U00 te verwaenten. Yv ij hebben de eer U daarom voor te stellen liet bij uw besluit van 5 Maart jl. No. 5 beschiwoaar geste.de bedrug van f' 14I.0U0te verlioogen tot f 14o.Uot).— o«i in verband daarmoaC ons te macniigen eene vernooging van het voor gezegden bouw toegewende voorschot uit s iajis aan te vragen. Christelijke textielarbeiders. Men verzocht ons het volgende te melden: In een gisteravond door den Ghrislelgken Besturenbond daarvoor belegde vergadering werd na bespreking overgegaan tot oprich ting van een afdeeling van den Ned. Cliriste- lijken TextieiarbeideiSboiid „Gnitas"', men voorloopig bestuur word gekozen, bestauno© uit den heer VV. Jonkhof en de dames jy.. O. de Zwaan en J. Jonker. Binnen eenige uagen. zal door deze vereeniging weder eene ver gadering belegd worden, waarop een defini tief bestuur zal worden gekozen en zoo mo gelijk een Hoofdbestuurslid van „Unifas" als spreker zal optreden. AHe aanwezigen tra den als lid toe. SCHANDE! Gisterenavond is het plechtig Triduum der Aartsbroederschap van de H. Familie in de Spaarnekerk begonnen tot deelname waaraan Woensdagavond een opwekking in ons blad voorkwam. Bovendien zijn, naar men ons hedenochtend meldt: 500 uitnoodigingen in de stad verzon den. Resultaat: gisterenavond waren van de ge- noodigden 12, zegge twaalf menscheu naar de schitterende predikatie komen luisteren. Gaarne voldoen wij aan het tot ons ge richte verzoek, hiertegen te protesteeren en er met klem en nadruk aan te herinneren, dat hedenavond te half acht de oefeningen worden voortgezet. „Vrouweneer". Aa Donderdag. 16 October, zal in do kerk van üeu H. Joswpk aan de Jansstmat, des avonds om half 8 een Plechtig Lof worden gehouden, waaronder propaganda-predicatie door den WelEerw. pater J. v. Baerle C. es. R., voor bovengenoemde vereeniging, afdee ling van „Voor Eer en Deugd"' to Haarlem. Alle R.-K. vrouwen en meisjes boven 18 jaar worden verwacht. Uitslag verkiezing premie-eommissiën aan de Centrale Werkplaats. De uitslag van de verkiezing voor leden van de z.g. premie-eommissiën aan de Cen trale werkplaats is als volgt: Groep 1: P. de Rooij, C., 90 kiezers, aan tal verkregen stemmen 33. J. Vonkenberg, N.V., 40 st., gekozen; groep 2: aaut. kiezers 114, B. v. Dusseii, N.V., 50 st., A. Paat- nians, C., 51 st., herstemming; groep 3a aant. k. 100, J. H. v. Engelen, C,, 27, D. J. Volkers, N.V., 61 st., gek.; groep 3b: aant. kiezers 59, J. Dortmund, C.. 34 st., gek., M. v. Linden, N.V., 15 st; groep 4: aant. k. 60, v. onw. 1 st., M. Emans 25, M. v. Nor den 25 st., herst.; groep 5a: aant. k. 118, v. onw. L P. Klingerts, N.V., 32, O. H. Rees, C„ 54, gek.; groep 5b: aant. k. 133, v. onw. 3, F. J. do Graaf, C., 44 st, J. Wassenaar, N.V., 65 st., gek; greep 6: aant. k. 13L van onw. 3 st., J. C. Mol, N.V.,, 65 st., gek. J. C. de Vries, C., 51 st.; groep 7: aant k. 80, v. onw. 3, C. L. v. Holm, N.V., 45 st, gek., W. J. Ter voert, C., 24 st,; groep 8: aant. kiezers 52, v. onw. 1. A. Brakel, N.V., 23, A. L. Moser, C., 22 st., herst.; greep 9: aant. k. 165. J. J. Haarbrink C, 52, A. B. de Vries, N.V., 93 st„ gek v. onw. 1; groep 10: aant, k. 31, v. onw. 3, G. Brands C., 6 st., H. L. Pieters. N.V., 20 st., gek.; groep 11: aant. k. 145, v. onw. 2, H. A. Happers, C., 56 st., W. de Zwaan, N.V., 62 st„ gek. Do N.V. verkreeg dus totaal 596 stemmen, de Combinatie 479 stemmen. Gekozen: 8 N.V. 2 Comb., 3 herstemmin gen. (C. Combinatie (R.-K., P. C. B. en Neu tralen) N.V. Ned. Vereen, v. Spoor- en Tr.-personoel). Het stembureau werd gevormd door de heeren: W. de Geest, N.V.; P. de Rooij, St. Raphaël; W. Wijkhuizen, P. C. B. Een der kiezers had op het stembiljet de volgende dichterlijke ontboezeming ge plaatst: „Wij willen hopen, i i „Dat 't beter zal loopen „Als voorheen; met de troep, „Die men noemde „de Groep". De leden der Premie-eommissiën vormen ook de Eabrieksraad, welks bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van vier verschillen de organisaties van Spoor- en Tramwegper soneel. Binnen 14 dagen zal de herstemming voor de bedrijfsgroepen, waar dit voor noodig is, plaats moeten vinden. Noodwoningen. Van gemeentewege zullen nog een 13-tal wo ningen worden gebouwd en wel 6 op den Kor ten Dijk en 7 aan de Hooimarkt, welke ge deelten gicnd voorgesteld worden aan den openharen dienst te onttrekken "Verplaatsing van den Burgerlijken Stand. De aideeiing burgerlijke Stand en Bevolking; zijl binnenkort van de Zijlstraat naar het ge- ineente-Ourcau aan de Kruisstraat woraen oveigebracht. Dit in veroand met het gebrek aan ruimte ten Stadhuize. De lokalen van bovengenoemde afdeeling moeten voor een anderen aienst gebruikt wor- dea Zang en Vriendschap. De Kon. Lieuciiaiel „/.ang en Vriendschap" zal 20 hebr. 1920 negentig jaar hebben be staan. Ter gelegenheid van dit heuglijk ieit zal een wedstrijd voor mannen- en gemegde koren worden uiigeschrven op 12, 13, 19 en 20 Juni 1920. Het eere-comité is als volgt samengesteld:: Eere-voorzitter. Jhr. mr. dr. A. Köell, Com missaris der Koningin; voorzitter de heer C. Maarschalk, burgemeester v. haarlem en leden de heeren: J. W. A. Beynes, dr. H. van den Berg, W. F. Bloemendaai. mr. J. Bomans, jhr. mr. J. W. G. Boreel van hogelanden. Joh. de Breuk, mr A. Bruch, O. D. tmrik, P. H. Graan dijk, Herb. Ciemer, mr. D. Fock, J. A Fontein, J. Fontein, mr. J. N. J E Heerkens Thijssen; mr. W. H. Hoyer; Th. S. J. J. Janzen; J. G joekes, mevr wed. E. D. KalfiRutgers V. d. Loeff, A. Koolhoven, dr. H. D. Kruseman, dr. A. A. Land. P J E Lefebvre, V. Loosjes, H. Meinesz, A. Ocstenbioek, Jhr. A. W, G. van Riemsdijk, mr. M. Slingenberg, F Smit- Kleine E. W. van Someren üreve, dr. J. F. M. Sterck A. Stoop A. C. Strumphler, jhr. mr. F. W. v. Styruin, J. C. Tadema, jhr F 'leding van Berkhout, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., mr. A. W. Thone, H. D. 'Ijeenk Willink, P. Ver- schuyl mevr. Douair. Visser van Hazerswoude, M. de Vries, H. F. Wagenaar Reisiger, G. Wandeiink Vinke, J. A. Wilkens, mr. dr. J- Wytema. 2485 VIJFDE KLASSE. Trekking van 10 October. No. 17110, premie van f3000. No. 5290 f200. Prijzen van 1 70. en 13195 vervalt. Leeraarspersoneel. Deer de Vereeniging van Leeraren en Leeraressen aan gemeentelijke inrichtingen van Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs te Haarlem, is aan den Gemeenteraad een schrijven verzanden, waarin zij wijst op de ongunstige verhouding van het salaris der leeiaren en leeraressen. waarvan de vereeni ging een gevaar vreest voor het onderwys te Haaien), eenerziids doordat de leeraren in de onmogelijkheid verkeeren, hun volle krachten aan hun taak te geven; anderzijds omdat door de lage salarieering zich bij vt orkoniende vacatures geen gewenschte sol licitanten aanmelden. Zij vinden in een en ander aanleiling den Raad te verzoeken, ten spoedigste maatre gelen te nemen, die verbetering in den toe stand zullen brengen. Overwegend dat het invoeren van een nieuwe salarisregeling voor leeraren en leeraressen belemmerd wordt door de houding van den Minister van Onderwijs, die de Gemeenteraden niet vrij laat, de leeraren te bezoldigen in evenre digheid met de andere gemeente-ambtena ren en dat het bovendien praetiseher zal zijn, met bet vaststellen van eene salarisregeling te wachten totdat het nieuwe „Bezoldigings besluit" zal zijn verschenen, verzoeken zij den Raad te willen bepalen: lo. De leeraren en leeraressen vallen mede onder Raadsbesluit No. 14 van 13 Ang. jl. (Kindersuppletieloon) 2o. Aan hen wordt een gratificatie verleend tot een bedrag gelijk aan twee maanden vai hun salaris op 1 Sept. 1919. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. 10 October: G. F. Martens en D. Koning. Geboren: 7 Oct. d. van J. M. Jansenv. Deurzen. 9 Oct. z. van B. PosiemaSmker 10 Oct. d. van F. Scnrama—Piakken. Overleden: 8 Oct. M. janett—"ixaus. zd jaa., Duvenvoordestraat. J. H. v. Zonneveld, 70' j., Doelstraat. 9 Oct. E., 6 md., d. van A Paap, Kamperlaan. 10 Oct. A M. Ben, 18 jaar, Vooruitgangstra t DE MOORD TE ST. OEDEROODE. De bohandoling der strafzaak tegen Lubeg Brilloslü por en Van den Y\ i ld eibervoor d rechtbank to 's-Boscth is bepaald op 28 Oct. a.i Als verdedigers treden op mr. E. van Zinuick Bergmann. advocaat en procureur te 's-Uer- togenbosch en mr. Pau wol», advocaat an Pro cureur te Amsterdam. Voor den inhoud dezer rubnek s,elt do Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk in „die Nieuwe Haarlemsche Leui zul' van Woensaag 8 Octooer j.l„ zou ik gaarne he? volg enne willen opmerken. Het is vooizeker een gelukkig verschijnsel dat de sociale ontwikkeling der vrouw nu eem kracatig wordt aangepast. Wij nopen aat ae vrouwen het op puU zui len stellen en dat allen, dIe er eemg^us voor in de gelegenheid zijn de cursussen zuuen voi- opn Vooral met het oog op de mmezeggrngsciiap van de vrouw in het staatkundig eu afnaai le ven, kan het niet anaeis tutu n^e vrucmer aiwerpen voor onze Katnohese oewegmg. De vrouwen beginnen zien pas te omwikke len. Geheel anders is dit evenwel met de man nen. Vele vraagstukken welke de vrouw voor het eerst zal hooien, zijn de mannen reeus jarm door woord en gesenrut ingcpiexu gewmaea De vraag welke in het ingczonaèn simt voor komt: Waarom beginnen de mannen een dergelijke actie met Oi hebben die geen cursus in soctc logte, letterkunde, kunst en öeigenjse noodig is dus voor de mannen niet zoó uigerrt. Aiaar als de geachte inzeiiuer ten weinig de hoogte is met hetgeen aoor den Ned. K. K Voiksuond en Katnonex bociaie acue geuaan wordt, zal het hem toch oexend zim dat ii Amsterdam een K. K. Volksuniversiteit is op gericht waarover het volgenue aamal vakkei onuerricht wordt gegeven. Apoiog.e. Wereioge» sciiieaems, Ned. Letteren, Vakvereniging, so ciale Wetgeving, Kerkgeschitaenia. btazmuis- houdkunde, Volkshygiëne, Logica. Stemkunde, Staatsregeling, Scheikunde, Naiuutxunde, enz Het stichten van een dergenjke R. K. Volks universiteit is in Haarlem ook goed onder de oogen gezien, maar kost gewelcng veel geld. De Ned. R K. Voiksuond hoopt, in samen- weiking met Katholiek Sociale Actie en meer dere vereeiugingen welke zich op denzellden grondslag bewegen, zoo spoedig mogelijk een dergelijke irichüng daar te stellen. Ais overgang daaitoe is reeds opgericht „een Studieclub' welke velen onzer leden in de gelegenheid zal stellen zich in bepaalde vraagstukken te ontwikkelen, deze voor te dra gen en te becritiseeren. Verschenen is van de federatie van werk- 1 ieden-vereeniging en en volksbonden een Maandschrift „het Roer" waarin onder meer voorkomen: Geloofsverdedoging en Gods dienstwetenschap. Kunst en Wetenschap. Volks gezondheid. Arbeidersbeweging. Verzekering en Voorzorg. Parlementaire Kroniek. Sociaal- Economische Kroniek. Ten slotte verschijnt er sinds eenige weken „De Volkskrant", welke aan deugene welke e belang instellen, ook een schat van alle moge lijke wetenschappen thuis brengt. Willen wij nog vermelden de vele werken en werkjes van de Volksbibliotheek, uitgegeven door de N. V. Futura dan is er voor hem die ernstig wil, waarlijk heel wat te vinden en te leerett: J. PH. H. CASTRIOm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2