CtSSill HET WITTE HUIS. FEUILLETON Kunst en Kennis Zaterdag II October Derde blad VII slot.) 'En nu vraagt men met alle ingenomenheid over wat wij niet willen wat wij dan wel wil len. Dit is uit het nagetieve reeds grootendeels gebleken. Maar bouw een eigen stelsel op Ik verwijs naar hetgeen ik in de Ilde Kamer in opeenvolgende jaren hierover mocht zeggen, de algemeene lijnen zijn wel degelijk van stonde al aan getrokken. Maar de details „Mijnheer de voorzitterik begrijp vol komen, dat een Kamerlid, zelfs al wordt „hij gesteund door vele deskundige adviezen [[en veel vaklectuur, die hem automatisch ['geworden, geen afgepaald en gedetailleerd „systeem van een nieuwe volksweerbaarheid „kan en mag ontwikkelen en aanprijzen. Het „zoude door een staf van regeeringsambte- „naren uiteengerafeld kunnen worden." Maar reeds dadelijk daarop gaf ik de lijnen aan, die mij immer voor oogen hebben gestaan en ik kan er slechts aan toevoegen dat ik verder wil gaan dan eenig schrijver over reorganisatie van ons leger gegaan is. Ik ben wellicht een extremist geworden na jaren met dit vraagstuk te hebben rondgeloopen, maar ik ben mij vol komen bewust dat de eenige impuls van mijn streven ishet belang van heel ons dierbaar vaderland. Hij die de regeenngsverantwoording draagt moet zijn systeem ontwikkelen en verdedigen. Een Kamerlid heeft recht van critiek op elk wetsontwerp zonder daarom gehouden te zijn een ander wetsvoorstel zijnerzijds te ontwerpen. Als de begrooting in mijn geest te amendeeren ware, zoude dit wapen gehanteerd worden, maar dit is glad onmogelijk. Wat de marine aangaat, hier worde gehand haafd de gedachte, neergelegd in de z.g. lintworm motie, welke ik, wegens ge Drek aan steun, onder deze motiveering introk „De hoofdgedachte, dat de tijden nu reeds „rijp zijn, afgezien van hetgeen ons als dwang „zal worden opgelegd, om vermindering van „bewapening te overwegen, kan ik even goed bij „Hoofdstuk VIII naar voren brengen. Waar „ik geen steun van links krijg en ook van de „rechterzijde geen aöhaesie aan mijn motie „wordt betoond, wil ik niet genoemde hoofd gedachte in gevaar brengen door misschien „alleen te blijven staan, te meer waar ik wel licht vanavond de gelegenheid zal krijgen „die hoofdgedachte weer naar voren te bren gen. Om die reden aangezien ik mij aan dat „échec niet wil blootstellen, trek ik mijn „motie' m. Bekend is dat ik inderdaad eenige uren later mijn motie bij oorlog indiende. Bekend zij nu dat ik de marinemotie als leiddraad van mijne houding nog steeds volkomen juist acht en dus als zoodanig hier mag herhalen „De Kamer, ,van oordeel dat thans kan worden overge daan tot de vermindering van bewapening „wat aangaat de weermacht ter zee, ,,vaiï oordeel dat een gedeelte van het bestaan- ..he materieel kan worden gedirigeerd naar „Indiê, anderdeels kan worden ter beschik- „king gesteld van het ministerie van oorlog „ter kustverdediging, „van oordeel dat mitsdien de landsverdedig ing onder écu departement kan worden „vereenigd, „verzoekt de regeering maatregelen m dezen „geest te willen overwegen en daarvan te doen „blijken bij de eerstvolgende begrootingen „en gaat over tot de orde van den dag." Sindsdien is een nieuwe Minister van Marine opgetreden, de hemel weet hoe hij in het vaar water geraakte, en deze heeft het oirbaar ge acht op 20 Juni 1919, vrij positief te zeggen dat Hij wist wat hij wilde. Ik heb daarop het volgende gezegd en herhaal liet ter herinnering „ik wensch uit het betoog van den Minis ter drie standpunten naar voren te brengen „ik zeg niet dat de rest mij duidelijk is die „mij buitengewoon duister zijn bebleven.... „Het tweede punt dat Zijne Excellentie zeer „markant naar voren heeft gebracht is dit. „Z. Ex. lieeft een lijn getrokken. Hij kent „dielijn; bij zag die lijn gaan ten einde toe, wat „er ook gebeure en boe men ook moge cri- „tiseeren. Het wekt vertrouwen. Ik mag het „dat men een lijn trekt en zich bewust is „van de conseqenties. Maar, toen de Minis ter er toe kwam een tipje op te lichten van „wat eigenlijk bij hem vaststond, zeide hij, „dat hij zich op het oogenblik nog niet ge rechtigd gevoelde om daarover iets te zeg- „gen, aangezien hij eerst het geheele terrein „nog eens moest overzien om precies te weten „in welke richting hij wilde gaan. Zonder te „zeggen dat liet'nmethet ander in tegenspraak „is want dat geloof ik niet wil ik er „op wijzen, datde Minister wil: vertrouwen van „het publiek in de vloot en in de bemanning. „Maar, willen wij goede zaken maken met dc „marme dan moet ei ook zijn vertrouwen „van de Kamer in Zijne Exellentie en dat „kan alleen voorkomen, wanneer de Minister [[datgene, wat hij zich voorstelt te doen tot „het einde toe, mededeelt aan de Kamer [[dat hij kome, nu nog niet, dat kan ik vatten, „maar bij de eerstvolgende gelegenheid, bij „de begrooting, met zijn plannen tot het einde [[toe, zoowel omvattende het materieel als [[het' personeel, maar zoolang hij in het vage [[blijft zeggenik ga mijn richting, maar gij, „Kamer, weet daarvan niet af, kan het niet [[anders, of de eerste de beste botsing in de Ka- „mer zou hem nopen afstand te doen en dat „kan hij niet doen na zijn verklaring, dus „zou hij moeten verdwijnen." Tot toelichting diene dat deze Minister zijn legrooting indient zonder één letter program matische toelichting. Het eindbedrag is 6 mili- oen gulden hooger. Verwerken wij ten slotte als verduidelijking van ons standpunt het slot van het boven ge- citeerde „Verder heeft de Minister gezegd en ik „hoop dit goed verstaan te hebben, dat hij „er niet eerder toe zal overgaan om het ma terieel op peil te brengen dan wanneer de .tijddaarvoorr ijp is, d.w.z. 't moge eenigs- „zins idealistisch gedacht zijn wanneer het „personeel een dergelijk materieel waardig is. „Daaraan wil ik den Minister houdenals [[datde fair trial is, die hij bedoelt, zeg ik hem „van harte mijne medewerking toe. Eerst '[moet men't personeel op een peil hebben, dat „het vertrouwen wekt in de defensie van „Nederland, dan eerst kunnen wij praten „over het materieel, dat aan dat personeel „in gebruik wordt gegeven." Wederom tot toelichtingde Minister is voortvarend in nieuwen aanbouw. Onder- tusschen is het personeel van het socialisme plus minus afgezakt tot het bolsjewisme. Als men het bestaan van zijn eigen neus vergeten was, zou Mr. Bijleveld ons pijnlijk aan dat bestaan herinnerd hebben. Onzerzijds 't aller laatste citaatje van dienzelfden dag „Naar mijne meening is wetgeving, ook op „marinegebied, overleg, samengaan van de „Staten Generaal met de Regeering en het „gaat niet aan te zeggenik weet wat ik wil, „maar laat 11 in het duister. Mr. BOMANS. ACHTTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. De genezing van een geraakte. Evangelie volgens den H. Mattheus IX, I8. In dien tijde klom Jesus in het schip en voer over en kwam in zijne stad. En ziet, zij brachten Hem een beroerde, die op een bed lag. En Jesus hun geloof ziende, zeide tot den beroerdeBe trouw zoon, uwe zonden worden u vergeven. En ziet, eenige Schriftgeleerden zeiden bij zich zei ven Hij lastert. En Jesus, hun gedachten ziende, zeideWaarom denkt gij kwaad in uw harten Wat is lichter te zeggenSta op, uw zonden worden u vergeven, of te zeggen Sta op en wandel Opdat gij echter zoudt weten dat de Zoon des menschen op aarde macht heeft om de zonden te vergeven, zoo zeide Hij tot den beroerdeSta op, neem uw bed op en ga naar huis. En hij stond op en ging naar zijn huis. Het volk nu dit ziende werd verbaasd en ver heerlijkte God, die zoodanige macht aan de menschen gegeven heeft. SecretarisGelukkig niet veel zwaar-te-ver- duwen Theologie vandaag dat Evangelie-schets je ziet er zoo heel diepzinnig niet uit PastoorMaar toch een prachtige bladzijde, die ons een aantrekkelijk beeld schildert van een middag uit het leven onzes Heerenvooral met de frappante details, die Sint Marcus en Lucas ons aan de hand doen, wordt het een Oostersch binnenhuisje, het penseel van Gustave Dorée wel waard. Maar dan dienen we de zaak voor onzen geest te halen zooals ze in Jesus tijd moet hebben plaats gegrepen. Na zijn verblijf in het land der Gerazeners, waar de inwoners zoo vertoornd waren over het verhes van hun zwijnen, dat zij Hem baden uit hun landpalen te willen vertrekken, klom Jesus in het schip en voer over en kwam in zijn stad. Jansen Hola, even stoppen Op geen stuk ken na kan ik me oriënteeren. De rivier, die werd overgestoken, was de Jordaan, veronderstel ik, en Zijne stad waarschijnlijk Jerusalem Pastoor Precies, maar zet dan in plaats van de Jordaan.het meer Genezareth en Caphar- naum in plaats van Jerusalem Jansen Ah, Jesus reisde dus om zoo te zeggen het platteland af Pastoor Alweer precies, alleen maar, was dit platteland toentijds een centrum van scheep vaart, nijverheid en vreemdelingenverkeer. Te genwoordig beteekent de streek niet veel, be halve voor eenige omliggende visschersplaatsen, waarvan de bewoners een niet al te ruim bestaan vinden, doch vroeger was er blijkbaar een druk ke scheepvaart, zooals ook uit de Evangeliën valt op te maken. Tiberias, Galilea en Gene zareth waren drie namen voor hetzelfde meer. Marcus II, 1- i-ucas V, 17- Het lag in een gordel van tropische plantengroei. De naburige heuvelen, mét weelderige terrassen, glooiingen en kloven, waren als zoovele hangende tuinen van schoonheid, Nederwaarts over rot sen van grijze en roode kalksteen bruisten er watervallende valleien en landtongen waren tijdens de omwandeling onzes Heeren dicht be groeid en zoo groot was er het verschil in klimaat dat de palmboom der verzengende zóne en de noteboom der koude luchtstreek op kleinen af stand van elkander bloeiden. De arbeiders in de olijftuinen vergaderden er schatten voor de oliepers. Het scheen alsof God een golf van schoonheid over het landschap had doen spoe len Chorazin en Capharnaum lagen langs den oever, gonzend van de raderen der nijverheid en blinkend van vogelvlugge schepen, die hun lading naar Damascus brachten. Pleziervaar tuigen van Romeinsche patriciërs en visschers- booten van dorpelingen gleden elkaar voorbij met hoofdknik en geroep, paleizen en badplaat sen en wijngaarden zagen neer op dit heflijk tooneel, terwijl de avondschaduwen begonnen te vallen en Hermon met zijn onder sneeuw bedolven kruin in den rossen gloed der onder gaande zon er uitzag als een oude profeet met langen grijzen baard, gereed om zoo aanstonds een vurigen wagen te bestijgen. Broers Jongen, U maakt ons gretig met een vacantiereis. En nu het prikkeldraad is wegge ruimd PastoorTrek gerust naar het meer van Genezareth, dan ook nu nog een Eldorado van natuurschoon zijn moet. Dr. Aalders, die in 1913 Palestina bezocht, geeft den indruk,dien het op hem maakte, aldus weer Geheel in de diepte wordt de zeespiegel zicht baar. Rondom bergwanden van vrij gelijke hoog te. Aan de overzijde achter het onherbergzame land der Geraseners, verheffen zich uit het land Basan de bultige bergen, die de psalmdichter ziet opspringen en die hij durft uitdagen, om dat God den berg Sion, hoewel de mindere hoog te, tot Zijn woning heeft begeerd in eeuwigheid. En links, verder af, maar door zijn massieviteit schijnbaar dichterbij, het machtig hooggebergte van Libanon en Anti-Libanon met den grooten Hermon op den voorgrond. Dat is weer een echte berg met besneeuwden top, of, zooals de Ara bier het beeldsprakig noemt „de berg van den grijsaard met witte haren." Des te lager en kleiner schijnt in deze omgeving het meer van Genezareth te zijn, met zijn helderblauwen spiegel. Ook deze naam sluit beeldspraak in zich. Hij vergelijkt het meer bij een cither om zijn ovalen vorm, die aan het geheel zulk een harmo nisch karakter geeft. Na den overtocht van dit meer, waar ge nu iets meer van weet, begaf Jesus zich naar het gastvrije huis van Petrus en Andreas, Van zijn komst onderricht, kwam al spoedig een dichte menigte zijn kamer vullen, den hof bezetten, alle uitgangen van het huis belegeren. Op den eersten rang natuurlijk, opzettelijk daarvoor uit Jerusalem overgekomen, de onafscheidelijke Schriftgeleerden, Overpriesters en Pharizeën. PeetersOm een oogje in 't zeil te houden Hadden echter beter kunnen wegblijven, want, naar ik meen kregen ze een harde noot te kraken. PastoorZooals we zien zullen. In Caphar naum lag een man verlamd door een beroerte. Zijn vrienden, op de hoogte van Jesus" mirakele,n hadden de handen ineen geslagen om zijn gene zing te bewerken. Met bed en al wordt de kranke na kort beraad opgenomen en in de nabijheid van Jesus' verblijf gedragen. Hier was goede raad duur, alle ingangen bleken opgepropt met volk, dat van geen wijken weten wilde. Om nu een zuiver idee te krijgen yan wat gebeuren ging, dient gg £0 Weten, hoe in het Oosten een huis was ingericht. In de steden waren ze gewoonlijk van groote, geelwitte steenen gebouwd. Aan de straatzijde ziet men meestal niet veel meer dan den ingang en hier en daar een klein venster. Het dak is plat en van een borstwering voorzien. Het is de geliefkoosde verblijfplaats na een smoorheeten dag. Meestal vindt men daar een of meer kamers. Aan sommige huizen is de trap naar het dak aan de straatzijde, bij anderen in het huis. Aangezien de huizen vaak de zelfde hoogte hebben en tegen elkaar gebouwd zijn, is het ge makkelijk van het eene dak op het andere te komen, waarvan meermalen gebruik gemaakt wordt. Dit verklaart den raad van Jesus aan zijn discipelen om, wanneer de oordeelen over het land zouden losbarsten, niet naar beneden te komen teneinde iets uit huis mee te nemen. Veel liever moesten ze van het eene dak op het andere vluchten en zoo ontkomen. De geraakte nu werd tot Jesus gebracht door hem langs den trap aan de buitenzij van het huis naar boven te dragen en daar de losse stee nen weg te nemen, waardoor men bij min gunstig weer de zoldering kon sluiten. Toen konden zijn vrienden hem gemakkelijk tot voor de voeten des Heeren neerlaten op de lichte matras die zijn bed was. Willems Dat werpt ook licht over de woorden die me eerst niet helder waren Jesus, ziende hun geloofWant waarlijk, wat zij deden, was wel de moeite waard. Pastoor En dat het geloof der vrienden f esus drong den lijder te genezen, werpt weer licht op... Pastoor: Maar ook de kranke had zonder twijfel geloof en zag met deemoed en vertrouwen tot Jesus pp. Denkelijk „was zijn verlamming, het gevolg van een ongebonden leven, jesus, van zins den man totaal te genezen, gaat nu eerst de oorzaak vernemen, zijn zondigheid, daarna het gevolg, de ziekte. Zijn stem is vol teere liefde en toch trilt zij van eeuwige kracht, de stem, die spreektBetrouw mijn zoon, uwe zon den worden u vergeven. SecretarisVerbazend, hoe die woorden een geheel verschillenden indruk op de omstanders maakten. JansenEenige schriftgeleerden poetsten de oude beschuldiging weer eens opHij lastert. Wat ongetwijfeld hierop sloeg,' dat Jesus zich het goddelijk praerogatief van zondenvergif- fenis toeschreef. Maar eenmaal aangenomen, dat ze in Hem tout court een mensch zagen, sneed hun opwerping toch wel hout. Zonden vergeven is geen menschenwerk. PastoorZóó hadden ze integendeel moeten denkenDie man daar schrijft zichzelf godde lijke eigenschappen toe. Laat ons zien of h j in staat is te bewijzen wat Hij zegt. En wat hadden ze dan gezien Dat Hij een zichtbaar wonder wrochtte om Zijn onzichtbare macht te staven. Maar wat deden ze vlak omgekeerd Alvorens te onderzoeken waren ze met hun oordeel klaar. Wat zegt die mensch Hij lastert. Maar Jesus kende de gedachten huns harten. Eerst las hij het geloof in de ziel van JansenVan de dragers, die den kranke tot Jesus voerden. PastoorDaarna het berouw in het geweten van JansenVan den kranke zelf. PastoorEn ten slotte ontdekt Hij uit zichzelf, zegt Sint Marcus de booze gedachten gerezen in de booze harten der Schriftgeleerden. Om hem aan de kaak te stellen neemt Hij weer zijn geliefkoosde methode te baat, en antwoordt met een wedervraagWat is lichter te zeggen uwe zcmden worden uw vergeven, of te zeggen Sta op en wandel. Waarop zijn tegenstanders.. Secretaris Zwegen als visschen. PastoorAntwoord gij dan eens voor hen. SecretarisIk denk dat zieken genezen mak kelijker valt dan zonden vergeven. Pastoor: En je hebt gelijk, maar toch Secretaris Maar.... al is dan zonden vergif fenis moeilijker, het is gemakkelijk gezegd. De Schriftgeleerden konden altoos antwoorden Ja, U zegt dat nu wel, maar zoo iets valt buiten contróle, we kunnen het niet verifieeren. Terwijl bij het: Sta op en wandel, geen enkel weer partijder nog iets had in te brengen, vermits het wonder zienderoog voor hen gebeurde. Het eenig middel om aan te toonen, dat Hij waarheid sprak, was bijgevolg een zichtbaar mi rakel om de werkelijkheid van het onzichtbaar mirakel in de ziel van den kranke te bewijzen, PastoorEn dit is het juist, wat Jesus deed, Opdat gij echter weten zoudt, dat de Zoon des menschen op aarde macht heeft om zonden te vergeven, sta op, neem uw bed op en ga naar huis. JansenZonde en jammer dat van Gent en Loos toentijds nog niet bestond. Zoo pas na zijn genezing had ik dien armen stakker dat ver moeiend karweitje zoo graag bespaard. Pastoor: Kom, de man had je uitgelachen, als ge hem een handje had willen helpen. De Oosterling, moet ge weten, ontkleedt zich niet bij het naar bed gaan, maar doet alleen den mantel af, maakt den gordel los, en trekt de schoenen uit. Dikwijls dient de mantel, die men daags draagt, 's nachts als deken. Daarom wordt in Exodes22 bevolen een in pand genomen kleed voor den avond terug te brengen Indien gij uw naasten kleed te pand neemt, zoo zult ge het hem wedergeven, eer de zon ondergaat, want dat is zijn eenige bedekking. Het doet weldadig aan wanneer we reeds in die oude dagen zulke humane geboden vinden als bekend onder het volk. Door deze wijze van gaan slapen is het mogelijk, dat in deze huizen met één vertrek, waar de geheele famiüe slaapt, men toch gasten logeeren kan zonder eenig bezwaar. Het bed zelf bestaat uit een soort dunne ma tras, of liever een opgevulde mat, zeer licht en buigzaam, die na gebruik gemakkelijk kan wor den opgerold, onder den arm weggedragen en opgeborgen. Op zulke matrassen (beddekens) werden de zieken tot den Heer Jesus gebracht. Niets natuurlijker, dan dat de Heiland tot den geraakte zeideNeem uw bed op en ga heen naar huis. Tot finaal dezer pericoop een drievoudige vraagWat waren op het zien van dit wonder de gevoelens der Pharizeën, wat die der menigte, en wat zijn onze gevoelens BroersVan de Schriftgeleerden zegt het Evangelie verder geen woord. Ze schenen uit gepraat PastoorMaar het laat zich gissen, hoe het van binnen bij hen woelde. In plaats dat het wonder hen trof, maakte het hen rebelsch. Voor Jesus. macht en aangrijpende goedheid sloten ze zich moedwillig de oogen, om zich blind te staren op die ééne zaak die „mensch" kreeg te veel macht op de scharen, zoodat hun invloed begon te tanen. Gerust kan men zeggen, dat ze Hem van dien dag een doodelijken haat toedroegen. Wat de schare zelf betreft JansenGeeft u mij het woord voor de slot vraag: De schare verheerlijkte God, die zoodanige macht „aan de menschen" gegeven had. Die zagen dus ook niet in, dat Jesus wel waarlijk God was 32.) ..Indien gij ons eemge opheldering kunt geven, mevrouw, zult ge ons en u zelve waarschijnlijk een grooten dienst bewijzen, daar het in het be- £!.ng. ,van uwe gezondheid zeer aanbevelens- yvaar ig iS) zeide de dokter op bijna smeekende toon. r J Vimc? 11,onrn°gelijkeene verklaring geven, fineerde z,j mit een heesche stem8 „O mijn God wat een verschrikkelijk mensch „Hebt gij dien man meer in mv jJeven j mevrouw," vroeg Eduard. b „Neen,neen, sprak zij zuchtend, den dokter van zich afstootende„neen ik ken hem niet.... Vraag mij, ik bid u, niets meer Dc dokter bespeurende dat er niets met haar was uit te richten, sloeg haar voor zich ter rust te begeven, aan welken raad zij eerst geen gehoor wilde geven, doch nadat er nog een half uur verstreken was, gedurende welks tijdsverloop men haar geheel aan zich zelf had overgelaten en zij in een veel kalmer toestand was geraakt, begaf zij zich, door Laura en den dokter ondersteund, naar haar kamer, en weldra scheen zij haar ver loren krachten in een rustigen slaap te zullen herwinnen. Een geruimen tijd onderhielden de gasten zich nog met elkander. Verwondering en ontzetting verdreef den slaap uit hunne oogen en het werd drie uren in den nacht, vóór men besloot naar huis te gaan. Het was de gewoonte, dat men, na afloop van een avondpartijtje, op het dorp elkander tehuis bracht, en doorgaans verlieten al de genoodigden met den gastheer en de gastvrouw aan het hoofd gezamenlijk het huis waar de vroolijke bijeen komst had plaats gevonden. Ook besloot men zulks weder te doen. Laura haakte naar verade ming, niets was haar welkomer dan een wande ling in de koele nachtlucht, en met genoegen nam zij, daar de toestand harer moeder in die oogenblikken geen hulp vereischte, het geleide van den dokter aan, die haar, niet alleen in haar belang maar ook tot zijn genoegen, het voorstel had gedaan, om daardoor nog langer haar bijzijn te kunnen genieten. Laura ging heen om hare kleederen te halen terwijl de overige dames in 'n ander vertrek zich in hoed en mantel staken, intusschen op dien dringenden, fluisterden toon met elkander van gedachten wisselden, die zoo duidelijk de be langstelling van het onderwerp, dat men behande delt, aantoont. Na eemge oogenblikken kwam het meisje terug, zoo mogelijk in nog treuriger stemming dan zij de kamer had verlaten geheel gekleed droeg zij een voorwerp ln jlaar hand, dat zij, eensklaps in tranen uitbarstende en onder lui de'snikken, aan haar vnenden en vriendinnen vertoonde met de woorden „Zie eens, gerechtige hemel! Zie.... ach, wat moet dat beteekenen Dat vind ik vertrapt in de gang liggen Het was een klein portret van haar vader in olieverf, thans geheel onherkenbaar, daar het doek aan flarden hmg en het vergulde lijstje gekneusd en gebroken was. Gedurende al den tijd dat zij met hare moeder het witte huis be woonde, had het in de voorkamer gehangen en het was hetzelfde schilderstukje wijze waaropwij mevrouw Traumbach op zekeren morgen met verontrustend gepeins zagen staren, toen de dokter haar in een van hare zenuwachtige vlagen had aangetroffen. ,Wat moet dat beteekenen, herhaalde het verschrikte meisje, terwijl zij, als uitgeput van vermoeienis, op een stoel nederzonk en t ver- havend portret haar uit dé handen viel. „Don kere wolken pakken zich boven onze hoofden samen, want zoo iets gebeurt niet, of het heeft eene vreeselijke beteekenis," vervolgde zij en met haar handen haar oogen bedekkende, schreide atii bitter. De aanwezigen wendden alle moeite aan haar om te troosten en vooral was het Eduard Roestel die haar wilde bemoedigen en het onaangenaam voorval als eene toevallig heid doen beschouwen. Doch al zijn troost redenen baatten hem niet, Laura was en bleef treurig en hield vol dat zoo iets niet kon ge beuren dan door boos opzet. „Het is," zeide zij „het dierbaarste voorwerp dat mijne moeder bezit, het eenige wat haar zoo duidelijk mijn lieven vader herinnert. O, hoe gelukkig ben ik nog mijn portretje te be zitten En bevend trok zij het kleine medail lon, dat zij altijd bij zich droeg en waarin zich de miniatuur beeltenis haars vaders bevond, uit haar boezem en overlaadde het met harts tochtelijke kussen. Daarna hief zij haar blikken vragend omhoog. „Als die mijnheer de toerist dat heeft ge daan," sprak de notaris, „dan is hij een echte Wandaal, wat daarmede ook zijn oogmerk mag geweest zijn, want het is inderdaad een goed portret, met één woord een waar kunststuk. „Zeg niet is, maar was, mijnheer de notaris, hernam Laura; „helaas, de goedige trekken mijns vaders, die mij te vroeg ontvallen is, zijn nog maar flauw te onderscheiden hoe zal mijne moeder dit ongelukkig geval vernemen „Wees tevreden," maande Eduard haar aan, „ik weet een goed middeltje om het portret in vorigen welvarenden staat te doen herleven. De PastoorOmdat dc Joacn insgelijks de Tro feten groote wonderen hadden zien werken. De gaaf der mirakels bewijst op zichzelf Jesus' Godheid niet, tenzij Jansen: Tenzij Hij zichzelf tegelijk daarvoor uitgaf. Broers En dat immers deed Hij hier door dc, zonden te vergeven Jansen Dan had het volk Hem ook als God moeten verheerlijken. Pastoor O maar, het volk maakt niet altoor de juiste gevolgtrekkingen. Bovendien waren er slechts enkele getuigen bij die zonde-vergiffenis tegenwoordig. Dat was afgespeeld in de kamer tusschen Jesus, den verlamde en enkele Schrift geleerden. Maar de lichamelijke genezing had een menigte getuigen, men haastte zich ruin; baan te maken voor den held van den dag, dien ieder in den omtrek als een verlamde kende en die daar met zijn bed onder den arm vroolijk kwam aanstappen. Dat is het, waarom ze it, Jesus slechts een buitengewoon mensch, een var God gezonden profeet huldigden. Wat ons betreft, we erkennen eens te meei in Hem onzen Meester en onzen God. Wij roe men er in, dat Hij aan menschen zijn pries ters macht gegeven heeft om in zijn naarr de zonden te vergeven. En vergeten niet, dat de verlamde ten slotte zijn vergiffenis en gene zing te danken had.... aan wie Secretaris Aan hem die hem tot Jesus droe gen. PastoorZonder dat ware hij niet genezen, Duizenden zielen leven er op aarde die insgelijks nog niet genezen zijn. Aan ons nu de nobele taal ze in gebed aan Jesus aan te bieden, en ziend< ons geloof zal Hij medelijden hebben en ze bc- keeren ten leven. MAX. Do tunnel onder het Engeische Kanaal. Het plan ara Engeland met het vasteland door een ondeuzeeschen tunnel te verbinden aldus leizen wij in de „Revue Général des beien' ces" is reeds oud. In 1802 diende de inge nieur Mathieu daartoe reeds een voorstel in bij) den eersten consul. In 1835 ondernam een ander Fransch ingenieur, Thomé de Gamond, een ge- ologisch onderzoek naar den aar v. d. boden der zeeengte. Hij was de eerste, die vermoedde dat de kalklagen van Frankrijk tot in Engelanc doorloopen. Eerst van af 1875 neemt het plan vastere vormen aan. Op initiatief van Michel Chcvallier, Léon Say, en den ingenieur Laval- ley wordt de Société Fracaise du tunnel sous la Manche gesticht. Deze maatschappij, erkend als te zijn van algemeen nut bij de wet van 2 Augustus 1875, en voorzien van een concessie voor den duur van 99 jaar, is gereed aan den arbeid te gaan zoodra de Engeische regeering officieel hare toestemming zal gegeven hebben. Deze schijnt daartoe nu bereid te zijn, voor zoo ver althans blijkt uit de verklaringen uit naam der regeering in het parlement afgelegd door Bonar Law den 11 en Maart li. De kwestie wordt dus actueel. E>e onderzoekingen>, voor rekening van boven genoemde maatschappij verricht door de geolo gen Potier en De Papparent, hebben de vermoe dens van Thomé de Gamond bevestigd, met na me wat betreft het volkomen parallelisme tus schen de geologische formaties aan weerszijden van het Kanaal. In het gebied waar de tunnel moet komen ligt een laag leemhoudend krijt zonder keisteen, het zoogenaamde grijze krijt» van Rouen, zacht genoeg om zich te laten be werken, maar toch genoegzaam resistent ont niet in te storten, en ondoordrimggbaar vanwe ge de leem die 't bevat. De tunnel heeft slechts deze geologische laag te volgen Zij zal dan als» het ware den toestand herstellen uit den tijd toen Engeland aan het vasteland verbonden was door de landengte van het miocene tijdperk Het plan van de tunnel, zooals deze waar schijnlijk zal uitgevoerd worden, is het werk van de ingenieurs L Breton en A. Sartiaux. De totale lengte zal ongeveer 60 K.M. bedragen, waarvan 39 onder zee, 14 onder land en 7 bo ven land ten behoeve van de aansluitingen in Frankrijk en in Engeland. De tunnel zal gegra ven worden op een diepte van 95 M. onder den/ zeespiegel en van 50 M. onder den zeebodem. Deze laag van 50 M. zal voldoende bescher ming geven tegen onderzeeers en mijnen. De spoorlijnen van de tunnel zullen, evenals do ondergrond treinen van Londen, loopen door twee afzonderlijke cirkelvormige palerijen, met een ouderlingen afstand van 15 M. Het tracé van de tunnel vangt aan bij Dover en eindigt in rankrijk bij 'het station van Marquise, aan da groote lijn Calais—-Bouloge, waar een groot em placement zal aagelegd worden met aansluitin gen naar Rijssel en Brussel. Het traject van de tunnel zal door personen treinen in 40 minuten afgelegd kunnen worden, door goederentreinen van 800 tot 1200 ton in anderhalf uur. Men schat dat dagelijks 120 tot 150 treinen in beide richtingen zullen kunnen passeeren. Het traject LondenParijs zal door de reizigers in 5% uur kunen worden afgelegd, zoodat men gemakkelijk in een dag heen en grootste schilderstukken, als zij oud en vervallen zijn worden tegenwoordig in liun vorigen staat hersteld, wanneer althans het onderwerp op doek behandeld is onderdoeken dit zal dus ook met deze kleine schilderij kunnen gebeuren en zoo dit gelukt, dan is het portret zoo goed als nieuw, Stel u maar gerust, dat zal wel gaan." Een hoopvolle glimlach was haar antwoord op deze troostrijke taal, hoewel zij niet juist begreep wat Eduard bedoelde en zij droogde hare tranen af, terwijl zij opstond en zeide ,Kom, laat ons nu gaan, ik heb behoefte aan frissche 'lucht en 't wordt laat." De koele nachtlucht verfnschte hare glcei- ende slapen en zij ademde met volle teugen den stroom in van den killen noordoostenwind. Nauwelijks was zij eenige schreden met het gezelschap den weg opgewandeld, of een op wekkend gevoel doortintelde haar aderen en al de onaangename gebeurtenissen, welke er op het laatst van den avond hadden plaats gevon den, al had zij de macht niet die geheel uit haai geest te bannen, verkregen toch een ander« kleur en lustig en met nieuwe hoop bezield, stapte zij aan den arm van Eduard voort. (Wordt vervolgd.) -VZ -26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 9