Kerk en School LEEREN RIEMEN REOEN] ASSEN BERICHTEN Rechtszaken DE DUURTE. UIT ONZE VORIGE OPLAAG WAAR GAAN WIJ HEEN 7 Berooving van f BÖÖU ANEG^^^mU: 2683. 2e. dat zij door verschillende omstandigheden volstrekt onnoodig zijn geworden? Is de Minister bereid, indien hij van oor deel is, dat regeeringsinmenging nog nood zakelijk is, om niet de bestaande organisa ties van fruithandelaren ten deze overleg te plegen niet alleen, zooals tot dusverre ge schiedde, rekening te houden met de advie zen van het Kijkskautcor voor Groenten en Fruit? Aclit de Minister den tijd nog niet geko men om het Kijkskantoor voor Groenten en Fruit op te heffen? Het seliildery der huldebetoogiug. Zeer groot is de belangstelling voor het in het gemeentegebouw aan de Javastraat ten- locngcsteioe scniiderii van de huldebetcoginc op het Malieveld op 18 Nov. 1918. Tot Zondag hadden reeds 2000 personen, waaronder vele niet-hagenaars, hun verlangen bevredigd om dit werk van den schilder Hoyneh van Pa- peiKiroeht te zien. Art i ut rieViniich t.iigen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp) tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en ui gaven van het 8ti a-Bedrij, der Ar-ineriejimiilitingen voer het dienstjaar 1920 en nadere regeling der afschrijvingen van de bezittingen van dat oediiji. lie ontwerp-begreeting is opgemaakt in denzelfden geest als die van het loonendc dienstjaar. n,e inkomsten worden geraamd op f 3 -..000; de totale vermindering van liet kapitaal op f 100.800; de uitgaven op l 3131 Onder uit bedrag van uitgaven zijn o-grepen f 3. .000 voor kapitaalver- meerdering, zoodm do exploitatie-uitgaven zqn f 6.4z8.461. f 6150 wordt aangevraagd voor toeken ning voor b anten gewone sa. aris v er h oog i nge n aan een aantal ambtenaren van het Staats- b-diijf der Artillerie-inrichtingen. Nieuwe Kamerleden. Nu de Socialistische heeren Heykoop en de Zeeuw hun benoeming tot Wetlioudpr van Kot te id am hebben aangenomen, zullen tij, naar de „Tel." bericht aftreden als lid, der Tweede Kamer. In hun plaats zullen a.s Kamerdd optreden de heeren B. J. van Stapeie, postambtenaar en raadslid te Bot terdam en J. jbrautigam, bestuurder van den Transportarbeidersbond en eveneens raads lid te Rotterdam. Mr. Dr. VAN GJROENENDAEL Op Zaterdag 18 dezer zal, volgens „Het Huisgezin" te Sittard een bondsvergadering gehouden worden van den R.K. Kiezers- bond voor Limburg. In d,eze vergadering zal worden besproken, welk standpunt de R.K. Kiezersbond zal hebben in te nemen tegenover mr. dr. H. A. G. Groenend,aeJ, in verband met liet bekende besluit der B.K. Kamerclub, waarbij hij niet langer als Kd dier club is toegelaten Sen verbod. JJoor de directie der Nederlajijdfsclic Spoor wegen is bepaald, d.at aan het personeel geen vergunning meer zal worden verleend, om op te treden als verslaggever of corres pondent van een courant. („N.Crt.") Vervaardiging van geld. Uit de toelichting tot het wetsontwerp tot .vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Staatsmuntbedrijf voor 1920 blijkt, dat gerekend is op de ver vaardiging van 100.000 aan kwartjes; 1000.000 aan dubbeltjes, 500.000 aan 5-oent «tukken, 200.000 aan 2Yt centstukken en 100.000 aan 1-centstukken. Voor rekening van Nederlandsch-Indië is besteld 15.000.000 aan guldens, 4.000.000 aan halve guldens, 1 1.500.000 aan 5-centstukken. 100.000 aan VA centstukken en 100.000 aan 1-oentstuk ken. Invoer van Roggebloem, He Nederl. Vereeniging van handelaren in bui- knlamlsch meel heeft tot den Minister van L. N. en H. een adres gericht, waarin zij er op aan dringt den invoer van roggebloem weder vrij te faten, daar hier te lande grootc vraag bestaat naar tnitenlandsch roggebloem en Amerikaansch rog gebloem ongeveer 25 pet. goed'kooper is dan in. tandsch fabrikaat Amerikaansche schoenen. Hoor de gemeente Apeldoorn zullen 45.000 paar Amerikaansche schoenen worden aan gekocht, welke tegen f 10 per paar zullen worden gedistribueerd. -«-a-*.;11 -rw Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eene nieuwe parochie opgericht te Onderdüjk (N H ander den titel van den H. Gerardus Majèlla «n benoemd tot pastoor dezer parochie, den Wei- Eerwaarden heer G. Th. v. d. Meer, thans ka pelaan te Werferhoef. Pastoor M. P. Sckmeite t- Te Venray is Zaterdag j.L, in den ouderdom *an 68 jaar overleden, de ZeerEerw. heer Ma- na Pascalis Schmeits, sedert 1902 pastoor al daar. In pastoor Schmeits verlies* het bisdom Roer mond een zijner meest begaafde priesters. Hij was een groot redenaar, een oudheidkundige van diepe geleerdheid. Verder deed de overle dene zich kennen als een uitstekend musicus en Soot bevorderaar der kerkmuziek. Pastoor hmeits was lid van t Hoofdbestuur der St. Gregorius-Vereeniging. Ook heeft hij een groo- fcn stoot gegeven tot de herleving van den Liturgisch en zang. Prof. Dr. R. De Josselin de Jong. Tot hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Utreht, is hij Kou. besluit benoemd: Dr. B. De Josselin de Jong, sedert 1906 prosector-bacterioloog aan het gemeente-ziekenhuis te Rotterdam. Personalia. Tot inspecteur van politie alhier is be noemd de heer J. A. J. Iveesom, thans in specteur van politie te Utrecht. Hij is ech ter reeds lijdende aan de bekende Haarlem- sche nachtmerrie. Hij kan geen woning krij gen. Wie helpt hem er aan? Tot hoofdagent van politie, technisch amb tenaar, voor de dactyloscopie en fotografie is benemd de heer C. Vos. thans werkzaam bij den fotografisehen politiedienst te Den Haag- Bij Kon. besluit van 7 October zijn be noemd bij het wapen der infanterie, tot ka pitein bij het 21ste regiment infanterie de, le luitenant W. A. de Groot, J. W. van der Le- ly en C. Drost, onderscheidenlijk adjudant van het regiment grenadiers, van het regirn. grenadiers, gedetacheerd bij de militaire ver kenningen en van het 10de regiment. In de commissie in 1919, belast met het examineeren van hen, die akten van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de han delswetenschappen of tot het geven van la ger onderwijs in de beginselen der handels kennis voor de dezen winter te houden examens lager onderwijs (akte U) is benoemd tot lid de heer G. Smits, leeraar aan de Han delsschool te Haarlem. DE VERBOUWING VAN HET POLITIE- BUREAU. B. en W. vragen den raad een crediet van 120.000, voor den verbouw en nieuwbouw van en aan het politiebureau aan de Smede- 8traat en aanschaffing van nieuw meubilair. Niet alleen dat de uitbreiding van het po litiekorps zulks noodzakelijk maakt, maar ook de tegenwoordige toestand van het po litiebureau laat alles to wenschen over. Men ziet maar eens de afschuwelijke mid- deleeuwsche cellen voor preventief opgeslo- tenen en de behuizing van agenten en vooral der chefs. Doch daarover in een volgend nummer meer. Volstaan wij met mede te dcelen, dat de nieuw- en verbouw in twee doelen wordt uit gevoerd. Nu de verbouw van en aanbouw bij het benedengedeelte, waarmede men zich dan zal moeten behelpen en over twee en een half jaar de verhouw van de verdieping, waar nu do telefooncentrale is gevestigd. Dan zal deze tak van dienst het gebouw moe ten ontruimen. Daar znllen worden aange bracht de kamers van den commissaris van Politie, met zijn administratie en een typiste, benevens een gedeelte van den gemeente dienst, plus oen kleeding- en wapenmagazijn. Thans worden reeds gebouwd een gymnas tieklokaal, een leslokaal, een bergplaats voor rijwielen en in beslag genomen of te nemen voorwerpen enz., terwijl een gedeelte van het bestaande gebouw wordt ingericht voor den fotografisehen dienst, en dactyloscopie (vingerafdrukken-dienst). Op nadere b 12,on derheden komen wij nog terug, BEELDENDE KUNST. Tentoonstelling van schilderijen, pastels enz. door H. Heuff. .In het atelier „Op den Uitkijk" houdt H. Heuff een tentoonsteliingg van zijn werk. Waar „Op den Uitkijk" is? De echte Haar lemmer die op z'n Zondagmiddagwandel inggg, zoo men het noemde, een Koedieflaantje l) omging, herinnert zich daar nog wel de ou- derwetsche herberg „De Dorstige Kuil." Me nigeen onderbrak zijn wandeling om daar een wijle te toeven. De herberg is sinds jaren ver dwenen en na verschillende andere bewoners heeft thains de schilder en etser Herman Heuff het huis toetrokken. De oude naam kon niet ge handhaafd blijven, al zal menige naar kunst dorstende ziel hier lafenis vinden. Doch ook de bheuizinge zelf onderging een groote ver andering. De vroegere gelagkamer is thans een aantrekkelijk tentoonstellingszaaltje, een inte rieur zooals alleen een schilder, een man met smaak en liefde voor mooie dingen 't weet in te richten. Heuff, misschien voor onze stad geen groote bekende, is een schilder die reeds vele jaren van erastigen arbeid achter zich heeft. Op de groote vereenigingstentoonstelling behoort hij vaak tot de inzenders, terwijl hij meermalen o.a. te Dordrecht en Den Haag een eigen expo sitie hield en ook in het buitenland zijn werk liet zien. De eerste indruk der tentoonstelling stemt sympothiek. Gij waadeere de wijze woar- op het werk werd gerangschikt, niet stijf-net- jes gerijd, en voelt u behaaglijk door de bloem- versiering die smaakvol werd aangebracht. Schijnbaar zijn het bijzaken die hier ge noemd worden, doch getuigen ze niet voor hem die dit alles daarstelde? We zien in dezen kun stenaar een opgewekt mensch en in zijn werk vinden we daarvan iets terug. Zijn scheppin gen, hetzij schilderij, aquarel of ets, kan men maar zelden het levendige ontzeggen. Hij is geen schilder die zich houdt aan een bepaald genre of tevreden is met te arbeiden in één tielmiek, doch een enthousiast waarnemer en zoeker die ons een schilderij van breede pein- ture even graag geeft als een subtiele ets of een pittige pastelteekeningg. Heuff heeft oog voor stedenschoon en schoon van 't land, weet een stilleven saam te stellen en van zijn tuin in bloementooi een aantrekkelijk schilderij te maken. Een dertigtal werken t. w. schilderijen, aquarellen en pastels vullen de wanden, terwijl een niet geringe collectie grafisch werk in Voor het meerendeel ontstond het tentoon gestelde in Holland, terwijl enkele werken hun ontstaan hebben te danken aan een korte pe riode die de schilder in Italië doorbracht. We noemen hiervan „Ponte Vechio te Florence" (een kloek schilderij) een straat in Napels (pas tel) en „Balcon te Napels", ets. Een vaste rich ting valt in het werk van Heuff niet waar te nemen. Hier is een schilder aan het woord die werkt dat het een lieven lust is. zich niet stoort aan richting of mode, doch zijn lust tot schil deren den vrijen loop laat. Natuurlijk belandt hij daardoor niet altoos even goed, lijkt ons soms iets te veel bravour en te weinig aan in nerlijke waarde, doch het geheele oeuvre ge tuigt van de gave van opmerken, van een vaar dige hand en kennis van het metier-. Als etser is Heuff mij wel het liefst. Zijn etsen zijn zelden die gebeten of gegrifd de lijn is eer lenig dan zwaar. Als hij schepen geeft op een wijde plas bewondert ge daarin het zwie rige. Uit korte halen en streepjes bouwt hij een stadsbeeld op en verliest niets van lietgroote on danks de kleine oppervlakte die de etsplaat hem bood. We memoreeren gaarne Havenpoort, Lie ve Vrouwe Monstertoren en Raadhuis te Zierik- zee. Oud Amsterdam en Raadhuis te Tholen. De tentoonstelling is tot 15 dezer geopend. Moge ook nu menig wandelaar zijn schreden richten naar de voormalige „Dorstige Kuil", Koediefslaan bij de Tol te Heemstede, geen soe- ten dranck, doch verkwikking zal hij vinden. M. v. d. W. Tijdelijke tentoonstelling bij Teyler. Men schrijft ons: Aan de uitnoodiging tot bezoek dezer ten. toonstelling geven we gaarne gehoor, maar alweer, moeten we zeggen: „Waarom meer der bezoek?" Toy Iers Stichting is een be zoek zonder tentoonstelling reeds overwaard en deze teekeningen van 17e eeuwsclie Hok laiidsclie meesters en eenige uit de 17e en 18e eeuwsche Fransche schjool, allen origi-. necien verdienen het ruimschoots gezien te worden. Ze zijn tentoongesteld in de vitrines van de eerste Schilderij zaal. Zoo wordt de eer ste rij ingenomen door. werken van .Willem van de Velde de Jonge. Deze .werd geboren te Leiden 18 Dec. 1633 en overleed te Greenwich 6 April 1709. Hij was een leer ling van zijn vader. W. v. d. Velde en van Simon Vlieger. De jonge .Willem was evenals zijn vader een zeer vermaard zeeschilder. Hij begaf zich naar Engeland en stond in hooge gunst bij Koning Karei, wiens vertrek ken hij met veie heerlijke kunstgewrochten versierde .Van de 14 stuks liier geexpo- seerd noem ik een Potloodschets bij Tes- sel onder liet afschieten van een kanon. Gesigt bij Tessel a 1665 als de vloot van dezen Staet daar lag. Verder zijn mooie eem- go rompen van Nederl. oorlogschepen, waar de drie rijen kanonnen buiten de patrijs poorten u tegengrijnzen. De 2e wand toont in de eerste vitrines de kunstproducten van Nicolaes Pietersz. Berchem. Geb. te Haarlem 1 October 1620 en overleden te Amsterdam 18 Februari 1683 Hij was een der beroemdste schilders van de Nederlandsclie school. Zijn werken wor den hoog geschat. Zijn leermeesters waren zijn vader, Pieter. Claesz Jan van Goyen, Pieter de Greber, Jan Wels, Claes Moey- aert en Jan Baptist WeenLx. Van de 22 stuks noem ik een lierder in schapenvacht op blauw papier geteekend. Talrijk en mees terlijk zijn zijn schapen en geiten, die bijna telkens voorkomen, veel meer dan koeien en paarden. Keurig is ook zijn bond, en dat tooueeltje in roodkrijt met de rustende marskramer. Verder wijs ik op zijn schets met 5 rammen en cle souets met 5 schapen in potlood en roodkrijt. Op liem volgt aan den d.erden wand Cor- nelis Visschers, graveur en etser, geboren te Haarlem 1689 en daaj-d.aar oveneden 1758. Van dezen voorname plaatsnijder zagen, wc veel portretten. Zijn teekeningen. met zwart krijt, worden zeer geroemd. Van de 9 stuks noem ik het portret van een deftige jongeman, van een meisje in keurslijf, van een bejaarde d,ame. Vreemd, maar prachtig is de plaat van een man met muizen aan een kettinkje op een kistje, begeleid door een jongen met een korfje vol doode muizen aan een stok. Mooi is ook die lange hondenkop. Zijn buurman is de ons bekend,e Haar- lemsche paarden schilder Philips Wouwer man, geboren alhier den 24ste Me;i 1629 en overleden 19 Mei 1668. Hij was een leerling van zijn vader, Parelus Joosten en Ver- beeck. Hij vervaardigde, wat we hier in zijn teekeningen zien, meest jachtpartijen, hard draverijen, gevechten, pleisterplaatsen en dorge.ijke. Zijn werk wordt steeas gezocht en duur betaald, T.n 't bijzonder wijs ik op de volgende voorstellingen (benamingen van mij) ever de oude brug, d.en berg af; met paard en beladen ezel. In kleuren is een plaat met een groep van wilde of liever onge temde paarden. De uitdrukking van nijd en voldaanheid is zichtbaar in den kop van het paard dat een ander een schop gaf met den achterpoot. De vierde wand of liever in de vitirines langs, toont u het werk van eenigje Pran- sclie meesters. De eerste is Claude GeUec, genaamd Clau de Lorrain, geboren in Champagne 1600, overleden te Rome 23 Nov. 1oö2. Van Antoine Wafcteau ziju een paai- schet sen. Mooi is o.a. zijn pa.jas, zijn dame en buste portretten van dames. Verder noem ik Francois Boucher 1700. Charles Joseph Nataire 1700—1777, Jean Baptiste Marie Picric 1/15 1769 met „In den stal van Bethlehem. Dan nog Jacques Couriers, genaamd de Bourguignon 16zl1642, van wien een keu- rigen ruiter veldslag, en een pelgrimstocht. Raymond de la Fage komt uit met een rui tergevecht; Nicolas Ozaune 1/28J8ii met een potioodteekening Gezicht op een £ta(j van uit een bogengalerij, -Nicoias Poussin 1594—1665, met La Descente aux Limbes, inkt op blauw papier. Jean Houel 17151813 toont zwaarbela den paarden en koeherderö lu het gebergte in kleuren. Nicolas Pérignac 1727 1782, geeft twee aquarellen met gezicht op een stad en bij de ruïne eener brug. Jean Baptiste ltigaud 1700—1754, sluit de rij met 'n geheimzinnige plaat, waarop men levenden en dooden naar den Seine-oever en ins chuiten tilt. P.S. In de bovenzaal is nog steeds de zelfde tijdelijke tentoonstelling van moder nen, waarvan we vroeger reeds schreven. Theater De Kroon. Het „journal" verschijnt weer op het doek. Na 'n mooie natuuropname en 'n onbeduidend „crimineel drama" komt de bioscoop-courat cit en vertelt met zijn trilbeelden een reeks feiten van den dag, die met den wijdschen naam „we reldgebeurtenissen" bestempeld worden. Ham en Bud doen weer erg komiek in hun avontuur met de kluizenaarsdochter en een koddige teekenfilm voltooit hee eerste deel van 't programma. 1 Het hoofdnemnier gaat er best in. Een jonge Amerikaan, geïnspireerd door den galanten, strijdlustigen ridder d'Artagnan uit „De drie Musketiers" werpt zich in allerlei avonturen, tewille van een behoorlijke jonge dame, die het slachtoffer van een gewetenloozen millionnair dreigt te worden liet stuk is niet alleen grap pig door de verbazingwekkende toeren van den vaardigen Ned Thaker, maar geeft ook vele majestueuze natuurtafereelen uit liet ruwe berg land te zien. Dit programma zal wel publiek trekken, te meer daar de explica*'" als altiid uitmuntend is. Centraal Theater. Natuuropnamen zijn altijd mooi. vooral als zij voor ons buitengewone natuurgeziehten te aanschouwen geven. Dit is in het Centraal Theater het geval, waar deze week het pro gramma opent met eenige filmkiekjes uit hot Russische Alaska. Het machtige schouwspel van gletsöher en ijsbergen grijpt iedere toe schouwer aan. zonder nochtans het interessante ervan te entnemen. Als hoofdnummer geeft het Centraal Theater weer iets aparts te genieten: een filmdrama in 6 acten. getiteld uZigeunerliefdo". Tilka, een edhoone zigeunerin, heeft liefde opgevat voor dien soon van den landeigenaar, op wiens gron den de troep, die onder haar leiding staat, kam peert. Na veel wederwaardigheden huwen rij. Als echter later een zigeuner, de vriegere ver loofde van Rika, haar wil terughalen, en haar man. dio door een, in de Afrika arische oorlog opgeloopen her&eneaiekte en zekere vreesach tigheid over rich heeft» haar niet verdedigt, denkt rij, dat hii haar niet liefheeft en verlaat het huis. Als zijn vader hem diit verwilt krijgt hii ziin ouófen moed weerom en werkt met den zigeuner wint.en rest begrijpt men wel. Het. tot in do kleinste detalis verzorgde spel, maakt deze film tot eene. waarvan men oprecht genieten kan. Alle banaliteiten ziin, hoewel de titel het zou doen vermoede, uit dit werk ge weerd. De 2 kleinere nummers vormen een mooie aanvulling. DE ZWARTE LIJST. B. en W. bieden den raad wederom ter be krachtiging aan een staat van te vellen boo- men. De in genoemden staat begrepen boo- inen zijn voorzien van een witten band. Het zijn de volgende: 1 larix en 1 esehdoorn b.d. Wilhelminalaan, slecht; 1 kastanje b.d. Wa genweg, dood; 1 eik b.d. Spanjaardslaan, ziek 1 larix b.d, Julianalaan, slecht; 1 beuk b.d. Emmalaan, slecht; 1 larix b.d. Hendriklaan, ziek; 6 beuken tussehen Fontein- en Emma laan, ziek. Op straat. Door de politie i« nachtverblijf verleend aan J. v. L.. steendrukken, die met vrouw en kind in de Holsteynstraat uit huis is gezet. .Vliegmachine gedaald. Op een weiland' aan de Kleverlaan is gieter- mididag omstreeks half rijf de «Spijker twee dekker nummer 65 door een defect aan Je motorklep» waarschijnlijk door de regen ont staan. moeten landen. Het vliegtuig was be mand met den korporaal-vlieger Wülem Bar- naar en <len sergeant-waarnemer Cornelia Suur. «beek. Het kwam van «Soestorberg 'en wilde daar" naar weer terug gaan, toen het landen moest, 'loen het daalde kwamen duizenden belangstel lenden er op af. De politie, bijgestaan door de militaire politie zette het terrein af. Hedenmorgen is de machine wederom opge stegen, om naar Soesterberg terug te keeren. GEMEENTEZAKEN. Woningtelling. B. en W. stellen voor ten behoeve van een te houden woningtelling ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van 1700, be houdens nadere financieele regeling betaal baar op den post volgno. 333 der begrooting dienst 1919. Aankoop perceel. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten hen te machtigen om voor den prijs van j 11.000 voor de gemeente aan te koopen het perceel aan de Brouwers- kade no. 37 en de bovenwoning van genoemd perceel te verhuren voor f 300 per jaar (wa- tergeld niet inbegrepen). Tevens stellen zü voor hen te machtigen tot den aankoop voor de gemeente voor de som van 8500 het perceel Brouwersvaart no. 58a, t, w, Woningbouw. B. en W. stellen voor: I. Behoudens goedkeuring van Gedeputeer de Staten der provincie Noordholland het bij zijn besluit van 5 Maart beschikbaar gestelde crediet van 141.000 voor den bouw van 26 eengezins-arbeiderswoningen in het bijzonder be stemd voor groote gezinnen, op het terrein ge legen tusschen de Westerstraat, de Olycanstraat en de Van Loostraat, te verhoogen met f 4000 behoudens nadere financieele regeling, betaal baar op den post volgn. 329a der begrooting voor 1919. II. B. en W. te machtigen in verband met het sub 1 beslotene een verzoek te doen om ver hooging van het bij K. B. van 9 Augustus 1919 no. 36, aan de gemeente uit 's Rijks kas toege kende voorschot, Verhooging presentiegeld. Nadat bij de behandeling van de gemeente-be grooting voor 1917 door den Raad de post „Pre sentiegelden der leden van den Raad" was ver hoogd, nam Uw College in zijne vergadering van 29 Nov. 1916 het besluit, om Gedeputeerde Staten dezer provincie voor te stellen met in gang van 1 Januari 1917 het presentiegeld voor ieder van de leden van den Raad dezer gemeente te willen vaststellen op 5 voor elke zitting. Overeenkomstig dat voorstel werd door Ge deputeerde Staten eene beslissing genomen. Naar de meening van B. en W. is het billijk, dat dit bedrag thans wordt verhoogd tot f 10. Zij stellen mitsdien voor aan Ged. Staten der provincie Noordholland voor te stellen met ingang van 2 Sept. 1919 het presentiegeld voor ieder van de leden van den Raad der ge meente Haarlem te willen vaststellen op f. 10 voor elke zitting, Noodwoningen. B. en W. stellen voor: I. Aan den oj>enbaren dienst teonttrekken drie gedeelten van den Korten Dijk en vier gedeelten van de Hooimarkt en te bepalen, dat van de 13 in het besluit van 27 Augustus 1919 bedoelde noodwoningen zeilen worden gebouwd 6 op den Korten Dijk en 7. op de Hooimarkt, jam nd.lc wethouder:K B. en W. sleiien voor aan Gedeputeerde Sta ten van N.-Hollaud te verzoeken de jaarwedde van de Wethouders der gemeente Haarlem, met ingang van 2 September 1919 vast te stellen op 5000. Nieuwe Dienstregeling. Vandaag ie oen nieuwe politiedienst-regeling in werking getreden. De stad is verdeeld in zoogenaamde voetblokken en rijiwielblokken. Do eerste ziin voor den dienst to voet, de tw00119 worden door rijwielb.rigiades gesurveilleerd. Dit zijn natuurlijk de buitenwijken.net centrum der stacl is verdeeld in voetblokken. Er ziin drie vaste posten één op den hoek Barteljoi'isstraat- Gr. Markt, één in de Groote Houtstraat, en één op het Stationsplein. Deze nieuwe regeling; mogelijk genomen doordat vandaag een deel der 35 nieaw-benoemde agenten in dienst i® getre denmet 1 November volgt een ander deel en in den loop der volgende maand de rest. De Commissaris van politie is er in geslaagd een groot aantal degelijke rij wielen geleverd te krijgen van de artillerie-inrichting ie ueui. Teraardebestelling W. Biaukevourt. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden heeft gistermiddag op de begraafplaats Westcrveld de teraa-ruebestei ling' van het stoffelijk overschot van wij len den heer W. Blankevoort Uzn., in leven aannemer, plaats gehad. De kist was met tal van kransen en bloemstukken gedext. Aan het graf hebben gesproken de heeren Van Hattum, van Beverwijk, compagnon van wy- len den heer Blankevoort; B. van Bork, van Bloemendaal, als vriend; P. Bianxevoei van Bloemendaal, een broeder van den over ledene; ir. Telders, namens het personeel van de firma Van Hattum en Biankevoon; Jyten- houdt, uit Schellingwoude, eveneens namens het personeel en ds. P. E. Barbas. De twee de zoon van den overledene, ir. U. Blanke voort, dankte ook namens zijne moeder voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Personalia De heer T. Smit van hier is benoemd tot hoornist bij het muziekkorps op een der booten der Holl. Am. Lijn. Aangehoude Door den contioieui van net Brandsioffenou- reau werden aangehouden J. A. v. d. B. en E v. M., welke 8 zakken anmraciet veivoeruen zou- der vervoerbewijzen met het oo-el deze te ver* koopen. De anthraciet is in besiag genomen en tegen de vervoerders proces-veroaai opgemaan. Brandje. Gisteren ontstond in perceel Nieuwe Gracat, hoek Jansstraat een begin van bi and. doornat de bewoner een schrijfmachine wilde soiueercu, waarbij lood op den vloer Viel. Met een emmer water werd het gevaar bezwoien Concert. Hedenavond geeft het naarlem's Muziekkorps een concert op het gesticht Meerenberg voor patiënten en genoodigden. JEUGDORGANISATIE De Commissie voor K.-K. JeugdoragnisaiH in Haarlem hield j.i. .Donderdag ha.'ir jaar- lijksche bijeenkomst met' de besturen vereenigingen, die belang hebben bij het or- ganiseeren der jeugd. De voorzitter, pastoor Ju. J. Boogmans, leidde de bijeenkomst. De secretaris, C. A. P. Damiurs bracut ver slag uit van de werkzaamheden. Hieraan ontieenen wij, dat de commissie is saamge- steld uit een afgevaardigde van den Midden standsbond, Vrouwenbond, Volksbond, Jon- genspatronatenbond, Mes j espatronat enbond en de St. Jozefsgezelienvereeniging. De commissie voerde het besluit uit van 't Doorl. Episcopaat, betreffende de Vakorga nisaties en de jeugd. Zii richtte op „De Jonge Volksbond", de Arbeidsbeurs voor jongens, een cursus voor Eleetriciens. een commissie voor lichamelijke opvoeding en een cursus tot opleiding van jongens tot vakorganisatie- mannen. In betrekking tt dit laatste werd medege deeld dat op vaste tijden zullen worden bij eengeroepen de adspirantleden der Vakbon den. Deze bijeenkomsten worden geleid door Pastoor Boogmans. De heer C. A. P. Dam mers zal de jongens daar onderrichten in het wezen der R.-K. Vakorganisatie en het be stuur der betreffende vakvereeniging zal aanwezig zijn tot het geven van inlichtingen betreffende hun Vakbond en tot het kennis maken met de jongens. Tót slot werd medegedeeld dat binnenkort door de K.S.A. een bijeenkomst zal worden belegd, welke moet leiden tot definitief op richten der Commissie voor Lichamelijke op voeding. Adressen werden gevraagd van hen die zich voor deze zaak interesseeren. Voor de Vierde Kamer der rechtbank stond een 28-jarige electro-techniker A. M. terecht, beschuldigd van diefstal van ongeveer 6000 Bekl. had den gewezen compagnon van zijn vader, van wien hij wist, dat deze veel gold bij zich droeg, van zijn portefeuille, waar on geveer f 6000 in aanwezig was, beroofd. Beklaagde, die thans diep onder den indruk van het gebeurde bleek te zijn, bekende. Het O M., mr. Cluysenaer, achtte den dief stal gepleegd onder zeer verzwarende omstan digheden. De dief en de beroofde waren elkaai ni GezierT'het blanco strafregister van bekl. es het goede milieu, waaruit hij voorkwam, requi- reerde hij tegen bekl. wegens diefstal twee jaai geDenve?deddger van bekl. mr. J. Doets, riej de clementie van de rechtbank in. De beklaagde was van fatsoenlijke oudersZ1P een bekend fabrikant, die gebeurde zwaar gebukt ging. Gedurende de oorlogsjaren was bekl. in dienst geweest van de Dcu scie Abwehr Stelle," die ten doel had in Hol a spv onnen die revolutionaire plannen tegen Dm sch land koesterden, op te sporen. Hi) had daar mede veel geld verdiend, was zwak, en m aan- raking gekomen met personen van verkeerd ge halte. Zoo was hij van kwaad tot erger gekomen. Thans was hij pas tot besef van het gebeurde had daar diep berouw over. Uitspraak 2 s October a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2