Teneinde allen schijn van oneer lijke of deloyale concurrentie te vermijden, worden gedurende het conflict bij HAARLEM'S DAGBLAD door de Administratie der Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal geen nieuwe abonné's aangenomen. DE ADMINISTRATIE. VAN ONZE RECHTBANK EEN STAKING VAN COURANT- RONDBRENGERS. AGENDA 15 October. H. H. .Tri-Feestavond. Zaterdagavond gaf de Haarl. Handelsschool Ver- eeuiging haar Eerste Jaariijkschc Bijeenkomst in de tooneelzaal v. 't Brongebouw. De zaal was goed bezet. Om kwart over 8 betrad de voorzitter der feestcommissie, heer van Waveren, het taoneel, om, wegens afwezigheid van den voorzitter en vice, voorzitter dezen avond te openen. Hij deed dit in een zeer uitvoerige speech, waarin hij allereerst de aanwezigen, in 't bijzonder den heer Borgman, directeur der Hoogere Handelsschool, welkom heette; en verder den heer Wijsmuller bijzonderen dank bracht voor de wijze waarop bij de oude H. H. V.-kracht Friedrichs, heeft weten te vervan gen. Tenslotte besprak de heer van Waveren uit voerig de voordeelen, die aan 't lidmaatschap der H. H. V'. verbonden zijn. Hij noemde hiervan o.a. maandblad, lezingen en plaatsingbureau voor advertentiën in dat maanblad, voor diegenen, die de school hebben verlaten. Als eerste nummer van 't programma zong mej. Jo Lovers, op de piao zeer verdienstelijk bege leid door inej. Jo Lfeyer, een Hollandsch en een Engelsch liedje getiteld; „Ons lied" en „Till we meet again". 21e heeft een aardige stem, doch, voor de grootc Bronza'al wat zwak. Vervolgens droeg de heer Petit als matroos: „De Schipbreuk" van den schoolmeester, voor, Iets meer „matroos" zou niet kwaad geweest zijn. Bij zonder aardig v.aren de teekeningen van R- Tim mermans, die hier bij hoorden. Als slotstuk voor de pauze speelden de heeren Trompetter en Wijsmuller: „Lord Kensington", spel in één bedrijf van een onbekenden schrijver. Het stukje herinnerde ons levendig aan: „De in breker en 't meisje." De regie zat op sommige plaatsen, vooral wat décor betreft, aardig in elkaar. Van 't spel zullen we verder welig zeggen; de spelenden deden hun best. Na de pauze, waarin miesjes met inteekeniijsten rondgingen, kregen we opnieuw een nummertje zang te hooren. Deze keer van uitstekende kwali teit Erna Mecke heeft een zeer volle, klankrijke stem. Haar voordracht was heel gevoelig. Ze werd dan ook, nadat ze een tweetal liedjes: „O, jubel mijn hart" en „Wiegelied" had voorgedragen met een stormachtig applaus beloond. We hopen nog dik' wijls van haar zang en de goede pianobegeleiding van haar zuster, Anne Mecke, te genieten. Het slot van dezen avond was: „Heer Leutnant," comedie in 2 bedrijven, naar een bekende anecdote door W. J. Wijsmuller. Luitenant Hendriks, en zijn oppasser Karei, wor den ingekartierd bij meneer von Grossheide, die één dochter heeft en bij wien een nichtje, een wees, thuis is Wanneer luitenant Hendriks druk bezig is het hof te maken aan Grossheide's dochten Au gusta, laat Jansen, Grossheide's huisknecht, die Hendriks heeft herkend als een barbiersknecht, hem een schuldbekentenis teekenen, met de bedreiging hem anders te zuilen verraden. Grossheide vindt de schuldbekentenis, oppasser Karei, die zich met het nichtje heeft verloofd, blijkt een baron te zijn. Bijzonder goed was het spel van den heer Kreek' als von Grossheide en van Cees Lunenburg ais Jan. sen, de huisknecht Het spel der anderen was ook goed, evenals de regie van 't stuk. Wat we echter nog willen opmerken is, dat elk teveel voor zichzelf speelde; er was te weinig eenheid. Tijdens het gezellig samenzijn, dat deze goed ge slaagden avond besloot werd nog, zeer verdien stelijk „Een verslag van een voetbalmatch" van Ginge Dorenbos gezongen door mej. George Hol- •erman. Een Coöp. Suikerfabriek. Be veree„iging van Suikerbiet verbouwers in Noord-Holland heeft besloten tot oprich ting van een coöp. suikerfabriek in die pro vincie. Schoolraden. Zaterdag 18 October a.s. zal Dr. Gunning rector aan het Amsterdamsche Gymnasium over bovengenoemd onderwerp een lezing houden, voor de leerlingen der Middelbare ecliolen. Zijn doel hiermee is: te conserva tieve leeraren wat milder te stemmen; en te enthousiaste leerlingen waf te kalmeeren. R.K. Textielarbeiders. Vrijdagavond had in het gebouw „Si. Bavo", de eerste vergadering plaats van den Ned. R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Nadat het huishoudelijk reglement besproken was, dankte de waarnemend voorzitter namens de vergadering het bestuur van den R.-K.Fa- brieksarbeidersbond „St. WiMibrordus". in het bijzonder den Eerw. Adviseur Pater Franken- molen en den heer H. J. M. Blom, die in deze de leiding gehad hebben. Voorz. sprak den wensch uit, dat na de gehouden propaganaa-avond 51 leden waren toegetreden, hoopte dat in korte» tijd allen zijn toegetreden. Hierna werd het defi nitief bestuur gekozen en vastgesteld uit de heeren J. P. Beden, J. Koster. P. Castiem en P. P. Deel en, Th. Mudde en de dames Heitlage en Dortmundt Christelijk Overheidspersoneel Vrijdagavond vond plaats een gecombineerde propaganda-vergadering in het gebouw St. Bavo, itftgaamde van de afdeel ing Haarien* van den R. K. en Chr. Bond van Overheids personeel. De vergadering was flink bezocht De heer Overbeek, voorzitter der afdeding Haarlem van den Chr. Bond opende met gebed en heette de aanwezigen w.elkom, bijzonder de heeren Heerkens Thijssen en Klein, alsmede de spr. van den avond,de heeren Guit en v. d. Have. De voorzitter wierp een terugblik op de werk zaamheden der afdedingen en constateerde met genoegen dat veel tot stand is gekomen. De heer v. d. Hove het woord verkrijgend wijst op de ongelijkheid van het onderwijs. De Een uiteenzetting is ten zeerstenoodig, omdat zeer veel op dit terrein verkeerd wordt aange duid en de strijd in zijn diepte wordt niet be grepen. De geesfenstrijd is immer geweest, gdijk de geschiedenis spreekt, doch staat in dezen strijd in bijzonder Ücht daar die strijd, die worsteling zeer scherp is en is toegespitst geworden. Buiten dien strijd valt geen mensch,neutraliteit is niet bestaanbaar al schijnt dit somwijlen. Overeenkomstig de verdeeling zal spreker behandelen de beginselen in dien geestenstrijd. De heer y d. Hove wijst <fP de groote betee ken is van de vakbeweging in het economisch leven, op de groote problemen die om oplossers vragen, waaruit duidelijk blijkt, dat ook op dit terrein neutraliteit ondenkbaar is. Waar de neutraliteit vooral voor het ge- meenielijk personeel in een nieuwe fase is ge treden, is het nuttig daaraan vooral aandacht te wijden. Spreker behandelt bijzonder de neutraliteit van den pasgevormden ai gemeen en Bond van gemeente-personeel. Sprekers ervaring, persoonlijk opgedaan, is deze, dat de geluiden uit die organisatie opge- gaa spreken van revolutionair sentiment. In het a gemeen kan trouwens gezegd wor den, dat neutraliteit beteekent ontkenning van hooger beginsel. Met een enkel woord schetst spreker het ka rakter van het oude gilde wezen, waaruit bleek, dat dit een positief Christelijk karakter droeg. De vakorganisatie staat voor belangrijke din gen, die zonder prmcipieelen grondslag niet te beatwoorden zijn. Spreker doet dit uitkomen door beantwoor ding van de vragen, wat is arbeid? wat is loon? wat is de maatschappij? Hij wijst er verder op dat ook onze tegenstan ders die vragen beantwoorden volgens hunne beginselen. Spreker meent dat onze leden reeds gekozen hebben m dezen 6trijd,doch velen staan nog van verre, ook dezen moeten komen en wekt dezen op toe te treden tot de Chr. organi saties. (App a us.} De heer Guit hierna-, net woord voerend, be gint met een toespeling^^het ongeorganiseerd zijn tot vroolijkheid defrtranwezigen. Daarna behandelt hij aan de hand van de andere geschriften van sociaal-democratische zijde, uit het begin dezer eeuw, de denkbeelden toen 'in de vakbeweging gaande. Vrij uitvoerig stond spreker stil bij de spoor wegstaking in 1903, om in deze een parabel te trekken met de latere gebeurtenissen', vooral de Amsterdamsche staking van de gemeente werklieden. Vervolgens doet spreker uitkomen het groote verschil in optreden. Duidelijk omlijnt spreker datde „moderne" or ganisatie tegen de sociaal-democratische over heidspersonen geheel anders optreden dan tegen Christelijke vertegenwoordigers van het gezag. In dit verband wijst spreker op de hulde te Amsterdam aan weth. Wibaut gebracht, toen het loon daar practisch op ruim f 23 kwam, ter wijl wethouder Bomans, die een loon bracht van f 27 met kindertoeslag, een premievrij pensi oen, gehoond werd. Ten slotte laat spreker uitkomen, dat het doel van de Chr. en Kath. vakbeweging'beoogen,ligt Wij zijn er niet slechts met een gulden meer en een uurtje minder, doch wij willen komen tot een betere samenstelling van onze samen leving, gebaseerd op de Christelijke beginselen. Wethouder Heerkens Thijssen verkrijgt het woord en wijst er op, dat 'hij door zijn benoe ming tot wethouder van Bedrijven, zich zeer na verwant gevoeld met het personeel en stelt gaarne op prijs de wenschen te kennen uit het C'SfsOxicel Vervolgens wekt ook hij op tot aansluiting, omdat organisatie absoluut noodzakelijk is. Ten slotte is hij gaarne gekomen, omdat hij hier bijeen vindt mannen van geloof, en wijst od het schcone betoog van den heer v. d. Hove, culmineerend in Christus woord; Wie met met Mii is, is tegen Mij. De heer Klein krijgt het woord en wijst op het optreden van sociaal-democraten in de Ka mer bij de behandeling der motie-Helsdmgen en in de gemeenteraden. Dit was geheel twee- Sl"Nadenkele plaatselijke zaken, in verband met het optreden der S. D. A. P. m den Raad be handeld te hebben, waarbij ten opzichte van hrtWMd die dubbelhartigheid ook aanwe zig- was eindigde spreker met een opwekking. De vwrzittlr bedankte den heer Klem, waarna de heer v. Seggelen, volgens Roomsch gebruik, de vergadering sloot. Eenage nieuwe leden gaven zich op. Wij vernemen nog, dat op deringen na alle Roomsche en Prat ™ders in gemeentedienst lid zijn dezer organisaties. BADEN, in het Douche-badhuis aan den Schotersingel zijn. inden afgeloopenweek io03 baden genomen, in dat aan het Leidsche Fiem 1000 baden, in dat aan den Koudenhorn 926 baden. Goedkoop© brandstoffen. De heer Peper lid. van den gemeenteraad, stelt voor de gelegenheid te openen om brandstoffen te verkrijgen tegen den prijs van f 1.60 per eenheid voor hen, die min der dan f 1000 verdienen en tegen i 2 per eenheid aan hen, die van f lüJ0-f 150U verdienen^ hadden voorgesteld den prijs van' f 150 in rekening te brengen voor hen, die minder dan f 500 per jaar inkomen hebben en den prijs van f 2 voor hen, die van f 500—f 1000 inkomen hebben. Reizigersvervoer. Reizigers op het baanvak Haarlem-Hoorn met een plaatsbewijs, geldig over Beverwijk mogen ook reizen over Amsteidam-Punne- rend (en omgekeerd) mits onderweg de reis niet wordt afgebroken of geëindigd. HAARLEM le KLAS. Bij wijziging van het Rjjksbezo.digmglsbe- sluit voor Burgerij ke Rijksambtenaren is Haarlem in de eerste klas gemeenten ge plaatst. Ook Schoten en Veis en (behalve Jan Gij zenvaart, Santpoort en Dnehuis-Wes- terveld.) Personalia. Te Utrecht is geslaagd voor het examen eerste gedeelte theoretisch tandarts, A. W. Knetemann, van hier. Statuten. De St. Crt." bevat de Kon. bewilliging op de" statuten van de N.V. Autogarage L. C. du Rieu, gevestigd alhier. Geld aangenomen. Gisteren stond o.m. terecht Ph. K. die, zooals hij ook bekende, geld aangenomen had uit ue opbrengst van bij de firma Ja- cobson, Burgwal alhier, gestolen wollen lompen. 6 Maanden gevangenisstraf werd tegen hem geëischt. Tulpenbollen gestolen. Op 20 Juni vaal dit jaar eigende de 20- jarige schippersknecht P. J. ft., wonende te Hillegom, zich zakken piet tulpenbol len toe, aie zrsh bevonden i 1 een scmnt welke voer tusschen Anr.a Poalowua cn Lisse. Beklaagde bekende. Het O.M. eisciita 4 maanden ov.straf. Jrij ivielonderdeelen. Van Juni 1318 tot Januari 1019 was de rjjwieliierstclier J. J. B. in disnst der we duwe Van tier W., to Bloemendaal. in dien tijd nam Lij verschillende ruwielon- derdeeien weg, to. hij in Januari zoo on geveer een damesfiets bij eik aar had, die dan ook weldra door de eigenares ver mist werd. Hedenmorgen had J. J. R. thans ser/eaai alhier in garnizoen, zich terzake dezen dief stal te verantwoorden. Bekl. bekende. .De officier van .uatiue eischic een voor waarde jjke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Tarwe. Den 3en Juni van dit jaur nam de 18- jarige arbeider J. (J. S., 2 zakken tarwe weg ten nadeele van den landbouwer ,W. K. W. te Haarlemmermeer. In 't geheel werden door J. C. S. en een kameraad, 22 zakken tarwe gestolen. De benadeeloe verklaarde f 1500 schade te hebben. Een Statenlid als beklaagde. Verleden week had zich voor de rechtbank te verantwoorden hef communistisch lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, de heer J. Brommert, uit Uitgeest. Bekl. had op de maakt te Zaandam met brochures gevent en daarbij toespraken gehou den, waarin hij door den inspecteur van politie Van Zwicht belet werd, daar het houden van toespraken zonder toestemming- van B. en W- niet geoorloofd was. Bekl. had later op een openbare vergadering gezegd, dat de inspecteur een hoogst gevaarlijk mensch voor de orde was en dat de Zaandammers niet moesten rusten, eer de inspecteur verdwenen was, daar hij altijd wannorde stichtte. De heer Brommert werd bijgestaan door air. P. Tideman. De officiervan Justitie eischte f 25 boete su'bs. 25dagen hechtenis, terwijl het vonnis van gisteren luidt f 25 boete, subs 5 dagen hech tenis. ANTI-PAPISME OP ZN SMALST OF MR. TIDEMAN OP Z'N MALST. In het Zaterdagavondnummer van de „Opr. Haarl. Crt" en van „Haarlem's Dagblad' kwam een uitvoerig verweer voor van het gemeentebestuur van Bloemendaal tegen de Haarlemsche annexatieplannen: 't antwoord van Bloemendaal op het jongste schrijven van Haarlem's gemeentebestuur aan Ged. Staten van Noord-Holland. Dergelijke stukken plegen nit te gaan van het betrokken gemeentebestuur, doch onze re dactie ontving, zeer tot haar spijt, het schrij ven van Bloemendaal niet. Wij dachten aan 'n menschelijke vergis sing van een klerk, of een jongisten bediende, of een looper, d'e nachtmerrie van iederen verantwoordelijken bedrijfsleider en afdee- lingschef. Gisteren informeerden wij daarom even ter gemeente-secx-otaxie van Bloemendaal over het geval en daar was men iten zeerste ver baasd over het voorgevallene, doch deelde ons mede, dat door samenloop van. omstan digheden niet de gemeente-secretarie, doch Mr. Tideman, de rechtskundige adviseur dei- gemeente, had zorg gedragen voor de ver spreiding van het verweerschrift. Wij stonden paf! Zou het toch waar zijn? Neen, wij weigerden vooralsnog te geloo ven, dat Mr. Tideman onze redactie had ti achten te doen stikken in een lachbui, als -wij zouden vernemen dat hiiopzettelijk het stuk aan de Roomsche N. H. Grt. had onthouden. En tochl Het was mogelijk dat Mr. Tide man door zijn onophoudelijk en ijverig stu- deeren in de fantastische verhalen van brandstapels, hongerdood en andere kwellin gen der Spaansehe inquisitie op de gedachte was gekomen eenige van die verfoeide Room sehen met verfijnde wreedheid schaterla chend naar de andere wereld te helpen. Ons edel Roomsche hart weigerde, tegen alle waarschijnlijkheid in, aan zulk een aan slag op het leven te gelooven, en wij beslo ten, ons zekerheid te verschaffen bij Mr. Ti deman zelf. Nu is dat een gevaarlijk karwei. Wij herinnerden ons, dat een paar jaar ge leden het heele Rechtsgebouw aan de Jans etraat in opschudding is geweest, toen een onzer verslaggevers heel beleefd met twee zijner Haarlemsche collega's, bij Mr. Tide man om eenige zakelijke inlichtingen kwam over een strafzaak, waarin Mr. Tideman plei ter was en deze voor 't geven van die inlich tingen, op grimmigen evangeliscken-Bond- toon eischte, dat onze redacteur eerst het rechtsgebouw zou verlaten. Dat gebouw nota bene, waar Mr. Tideman zijn brood verdient en waaraan menig lieve Roomsche belasting duit vastzit. Neve mind! Wii moesten onze ziel zeker heid verschaffen en dus besloten wij dat per telefoon te doen. Op die manier ontliepen wij de kans vierkant door het raam geslingerd te worden, wanneer wij het bureau van Mr. Tideman zonden betreden. Dus bracht de telefoonjuffrouw, 0p ons verzoek, een xeehtstreeksche verbinding tot stand tusscben de Roomsche N. H. Crt» en het kantoor van Mr. Tideman. „Hallo," wij hoorden de gromstcm van den grooten Nederlandsehcu inquisitor aan de andere zijde der lijn en ongeveer het volgen de gesprek ontwikkelde zich: „Met de redactie der N. H. Crt. Met Mr. Tideman?' Het antwoord van den „geweldige aan de andere zijde was onverstaanbaar, omdat het blijkbaar in een kropkeel stokte. Wij her namen; „In de „St. Ed." en ,H. D.van Zaterdag komt het antwoord voor van B. en W. van Bloemendaal inzake enz. De N. H. Crt. ont ving dat niet. Is daar een bijzondere reden voor?" „Ah zoo. Dat moet dan vergeten zijn, ziet u," was het antwoord. De heer Tideman mompelde zoo iets van een verhouding tusschen hein en de N. H. Crt.. waardoor, hij het, hoewel onopzettelijk!, zou vergeten hebben. Wij antwoordden dat ons deze vergeetach tigheid erg speet, omdat daardoor de Room sche bevolking in deze streek ruim een derde van het totaal niet in kennis was gekomen van de zienswijze van Bioemen- dual's gemeentebestuur inzake een zoo be langrijke aangelegenheid. „Ja, ziet u," hernam de grafstem, „ik moest vóór de plaatsing van het stuk een samen- bprekiug' hebben met de redacties vaa de biaden, en zco verklaar ik mij de mogelijk heid, dat ik uwe redactie vergeten heb, ge zien de verhouding tusschen uw blad en mij." Ja, het verband was ons zeer duidelijk. Het was dus waar. Met opzet hadden wij verme den in te gaan op het- praatje over „de ver houding", omdat dit absoluut niet ter zake dienende was, maar toen Mr. Tideman bleef aandringen en nog eens nadrukkelijk verze kerde dat hij geen sympathie voor de N. H. Ot. gevoelde, brachten wij hem aan het ver stand, dat deze negatieve sympathie weder- keerig is, maar dat wij personen van zaken weten te onderscheiden en ons hoeden ons belachelijk te maken. Mr. Tideman verklaarde dat zijn wrok te gen ons zóó groot is, dat hii zich wel wach ten zou ons iets te vragen. Maar wij mochten het stuk aanvragen en dan zou hij eens zien. Daarvoor bedankten wij natuurlijk. Wij hebben Mr. Tideman niets te vragen. Hij, ge- employeerde der gemeente Bloemendaal, heeft ons, als een onderdanige dienaar, dat te sturen, en wii vertelden hem dat. „U stelt zich nu toch maar met mij in ver binding!" Dat was het toppunt van grootheidswaan zin. „Van het gemeentebestuur van Bloemen daal," zeiden wij toen, „vernamen wij dat aan u de verzending van het stok was opgedra gen. Wij weigerden te gelooven dat u de N. H. CL opzettelijk zou gepasseerd hebben. En daarom besloten wij. alvorens verdere stap pen te doen bij n te informeeren of de fraaie behandeling wellicht een gevolg was van een vergissing van nw jongsten bediende. Om u dus een ongemotiveerd verwijt te be sparen, ging onze edelaardigheid zoover, u op te bellen. Maar het zou ons spijten, wan neer n meent dat de N. H. Crt. aan Mr. Tideman een dienst zou vragen. Wij vragen ons recht en u hebt ons dat te geven." Wij hoorden nog wat gegrom in de leiding, doch legden den hoorn neder. Ziedaar, geachte lezeressen en lezers, Mr. Tideman p z'n malst in een auti-papisme op z'n smalst. Wij willen er nog zelfs niet uitdrukkelijk op wijzen, dat Mr. Tideman in zijn plicht te kort schoot met ons het verweer van Bloe mendaal niet te sturen, maar stel het geval dat een gemeentebestuur of wie dan ook ons zon verzoeken laat staan opdragen! een adres of schrijven aan alle advocaten in deze stad te verzenden en wij zouden alle advo caten bet stuk sturen behalve Mr. Tideman.. Wij verzekeren dat wij „benepen katholie ken" een heel wat ruimer en loyaler stand punt innemen. Mr. Tideman kan gerust zijn. Heden ontvangt hij een afdruk van het schrijven, dat wij aan B. en W, van Bloemen daal verzonden. Gisterenmiddag brak een staking uit onder de courantbezorgers van „Haarlem's Dagbltd". In de bezorging van het dagblad werd o.m. voorzien door verzending per post en door het beschikbaar stel len der dagbladen aan verschillende adressen op verschillende punten der stad. Omtrent de aanleiding tot de staking ontkenen wij het volgende aan een communiqué, ons van wege „Haarlem's Dagblad" verstrekt: „Donderdag ontving onze Directeur een schrij ven, aldus het communiqué, onderteekend door twee van onze courantombrengers als voorloopig bestuur, waarin werd medegedeeld, dat de courant-ombren- gers als voorloopige eischen het volgende hadden besloten Punt I: Het bezorgloon wordt verhoogd van 3 tot 4 cent per abonné. Punt II: Voor het Zondagsblad wordt een hal ve cent per biad bezorgloon verlangd. Punt III: Bij ziekte van een looper zal zijn wijk bediend worden vanwege de Directie (dit zal ge makkelijk kunnen door aanstelling van reserve-loo- pers) en zal minstens zes weken drievierde van het loon uitbetaald worden. Punt IVJaarlijks zal een vrije week verstrekt worden met behoud van loon, plus I gulden per dag als reispenning. Punt VHet coiporteeren met couranten zal be taald worden met 4, zegge vier gulden per week' per 100. 1 Hopende dat onze directeur de billijkheid van de zen eisch zou erkennen, wenschte men antwoord vóór Zaterdag; zoo onze directeur het wenschelijk achtte, verklaarden de onderteekenaars zich gaarne bereid met hem over deze zaak te confereeren. Men gaf dus niet veel tijd. Donderdagochtend kwam de brief vóór Zaterdag moest er antwoord zijn. Onze directeur had het overdruk, hij zou Woensdag 15 October naar Parijs vertrekken en had daartoe, zooals iedreen die in den laatsten tijd naar het buitenland' vertrok, wel weet, de handen vol met de formaliteiten voor het verkrijgen van een pas en de Fransche en Belgische visa. Hij antwoordde dus op den bovenvermelden brief, dat hij het bestuur thans nog niet ontvangen kon wegens zeer drukke toebereidselen tot een kor te buitenlandsche reis maar dat hij, zoodra hij daarvan terug was, in het begin van November, daarvan aan de briefsclrrijvers kennis geven, en dag en uur bepalen zou. Den dag daarna, op Zondag 12 October, kwam het antwoord, ditmaal door een groot aantal courantombrengers ondertee kend (sommige namen per order) waar bij beieefd verzocht werd de eischen in te willigen, daar de onderteekenaars met het schrij ven van den directeur niet accoord konden gaan. „Hoe ongaarne wij het ook doen," zoo vervolg e t e brief, „zouden wij gedwongen worden, tot et ui terste over te gaan." D«en keer was de termijn nog korter: vóór Maandag' 13 October 1919 2 uur werd antwoord verzocht." Deze tijd, zoo wordt verder in het communiqué uiteengezet was voor de directie veel te kort om een beslissing te nemen in zulk een aangeiegenhieö, waarmede een uitgaaf van duizenden guldens en velerlei belemmeringen gemoeid zijn. Maandag liet de directie in de drukkerij een bil jetje aanplakken waarin hij verwees naar zijn vo rig schrijven en opnieuw meedeelde, dat hij onmid-f deliijk na zijn terugkeer bereid' was tot een bespre- king, iu de eerste dagen van November. Nadere hand ging hij nog verder, verklaarde zich bereid op den dag na zijn terugkeer uit Parijs, die bespreking te honden dat wil zeggen op 30 of 31 October; hel mocht niet baten, de courantombrengers vor derden, bij monde van hun woordvoerders, onmitK dellijkc inwilliging van al hun eisschen. En toen dat geweigerd werd, legden zij het werk neer. Naar men ons mededeelde staat de staking bui-i ten eik organisatorisch verband. Door de directie van „H. D." werden heden nieu-t wc courantombrengers gevraagd. Naar wij vernemen heeft een deel der stakers toet gezegd hedenmiddag den arbeid te hervatten. Of zij het echter zuilen doen, is nog niet zeker. De middenstand en ue Vereeniging tot bestrijding der duurte. Op een gisteravond geitouwen gecombineer de vergadering van de dageiyksehe besturen der middens tansv er eenigingen Boaz, de Haarlemsche Handelsvereeniging en de R.-K. Middeu6tandsvereeniging ,ue nanze", uee.de de voorzitter van de ixaarl. Hanueisvereen mode, dat bij zich, op voorbeeld van den pen ningmeester der H. H. V.. als lid van ae ver eeniging tot bestrijding der duurte haa doen inschrijven. Aanleiding tot dezen stap was een onuer- houd, dat de penningmeester met uen neer Kluit op bet levensmiddUenoureau nad ge- bad, waarbij deze laatste nein op een o^soe- treffende vraag verzekerde, uat de vet win ging tot bestrijding uer duurte in geenei cicele gaat tegen de winkeliers of den midden stand, doch uitsluitend en al.een t n de beerscheude duurte. Met dit doei kan de miuuens tclliÜ Üdkn wei v er een i gen en vandaar, uat de neer en voorz. en penningmeester zien onnnuum- lijk lieten inschrijven. De voorzitter tier H. H. V. maakte den heer Kluit er echter nog opmerkzaam op, dat de tot uusver genomen maatregelen, o. a. de aankoop van schoenen, tegen het zooeven genoemde principe m- druischten, waarop geantwoord were, uat men genoodzaakt was een daad te stellen. De vergadering was van meening, ua. ars de vereeniging niets anuers wil als de be strijding der duurte, men heel gaarne zai sa menwerken. om het beoogde uoel te bereisen. Besloten werd aasre.ii wering met deze ver eeniging to zoe-en, teneinue tot een samen werking in deze te komen. De jaarwedue van uen Burgemeester. De heeren h. v. d. Berg, W. v. d. Kamp, V. Looses, G Woizak' Hzn., Boes en J Miezerus stellen voor de jaarwedde van den Burgtmeester te bepalen op 10.000.12.000. NOODWEER. Vanmorgen even vóór t>vaalven on._as.te zich boven Haar.em eea kort maar buiten gewoon fel onweder. De helle b_iksemsoin<mitc.i vo.gu.eu e...an der met kopte tussckenpoozcn in de vuil grijze luclit op. telkens gevo'gd door knet terende donderslagen, waarvan zeker e n viertal aan duizenden rijpen ae ontbocize- ming zal ont.okt hebben: „die is raak!" Het indrukwekkende limne.vuurwerk \.as vergezeld van een hevige hagel- en regen bui met korrels als duiveneioren zoo out, waarvan het getik een argtj'Jwekkend u"om. pagncment van het bliksemfeest voi. u... „Afscheid van den zomer en begin van den winter zeide merigo-en Gns griL. maar dan een afscheid waarvan de tranen Haar lem in één groote, vieze plas veranderden Haarlem sto-d b.ank en menigeen die van fabriek, kantoor of school naar huk gi ,g zal bij het baaien door do breilge straten ongemakkelijk natte voeten h b en onge» loopen. Van f iin hebben v.ij niets ver nomen. Tweemaa. s.o-g de bliksem op uen groo te toren, en eenmaal op den toren der kerk aan de Annastraat, naar ooggetuigen ons mededeelden. Ook sloeg de bliksem in de pastorij der R.K. Kathedrale kerk aan de Deid.sehe Vaart, gelukkig zonder meer dan de wa terleiding te besehadjgen. In perceel Scheepmakers-dijk 37 werd een gat in het dak geslagen. De bliksem sloeg in de schoorsteen, .gug door den zo.- der en vernielde een pannendak. Ook een schuurtje werd .geraakt. Brand werd echter niet veroorzaakt. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 14 Oct. D. B. Jochems en A, W. Boer. A. J. Óverakker en H. M. F. A. Faacher. Geboren: II Oct. d van E. MakkelieSchilder z van D. M PeperBaruch. d. van W H. v. Rossum du ChatelGroenewegen 12 Oct. z. van M. J. KroonDorgelo. d. van C. J. v. d. MeulenPieleprat. 13 Oct. d van H W Zomer. .jggke I4 Oct d van H Griekten Hoeve. Overleden: 14 Oct. W, Zwaan, 58 jaar, Gasthuis- vest. E. Blitz—Roos, 76 jaar, BakenesergrachU Sociëteit „St. Bavo" 8 uur R.K. Vrouwen bond. Spr. Z. E. Pater Joachim. 8 uur Bestnurs- raad. Centraal Theater. Bioscoopvoorstelling. Museum van Kunstnijverheid 1010 uur. Tentoonstellling. i De werkzaamheden van den gemeente-ontvanger. Ten bewijze hoe ncodig de uitbreiding der kantoorgelegenkeden van den gemeente- nntvamrer is geeft deze ambtenaar eenige cjjfers betreffende de uitbreiding der werk zaamheden van dit kantoor. Het kohier van de plaatselijke inkomsten belasting is in d® jaren van 1901 tot 1918 verbazend gegroeid. Bedroeg het aantal ar tikelen iu eerstgemeld jaar 9095, thans be loopt het 21000, terwijl de opbrengst meet dan vertienvoudigd ie tot anderhalf miilioei gulden. Niet minder dan 50,000 betalingen worden gedaan om dit financieele resultaat te bereiken. Wanneer hiernevens gevoegd worden 12000 volgnummers van het jour naal voor de ontvangen schoolgelden ten be drage van 175,000.-, tegen 74.000.- W 1901 en welke 5000 leerlingen betreften, te- «en 2000 in 190L dan is het voor tegenspraak weinig vatbaar, meent de ontvanger, dat nit deze beide middelen reeds een voUe^e taak voortvloeit, die vrqwel geluk koml die van een afdeelingskantoor van een Am sterdamsche sub-ontvanger. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2