VOGELSCHIETEN mmm m octoger ENGELSCHE flanellen- Overhemden en Blouses Haarlemsche Bankvereeniging LOKET-KLUIZEN. 3 1 Uit den Omtrek Leger en Vloot Stalencollecfies op aaima,age VOOR SOEP en BOUILLON y/UTrt£,cH ERWARffi wafelbakkerijen f2.30 per meter 2.8O per meter -3.60 per meter HAARLEM JANSEN T1LANUS H. SIALS, Dud-Schntfin Zoo juist ontvangen EIERSNIJDERS Zeepten met 3 bodems in aluminium dasbakvormen D. BIJLEVELD GROOTE H0UTSTR. 104 Keukengereedschappen O.a. DONKERE DESSINS en SCHQTSCHE RUITEN- Clydella Aza Viyella Clydella Aza Viyella in ALLE MATEN en KLEUREN. PRIESULA'S PRODUCTEN HAARLEM. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. H Ue yrenöregeling. Museum van Kunstnijverheid G A SW ERA de Bazel en de Lorme Verkrijgbaar bij H. J. LAMP, Barteljorisstraat 18. 2571 HEEREM-MODE-ART IKELETI, ^AncGAfiQir—TELgr. 2685 ^5P£C/AAL 4D/?£S fOOtf GEBR. O E WIJS Deze namen waarborgen U de beste kwaliteiten. KJésgmeisjjei Anneveldt- Pitmanschool Jansstraat 1, hoek N. Graeht. Aanvang y.m, te 10 uur. Uitsluitend met achterlaad Prijsbiljarten. 11,00 13,SO 16,OO 16,OO 19,50 EIGEN HIILf% ZIJLSTRAAT 56. Rekening-Courant met Rentevergoeding. Giroverkeer, Circulaire Chèques. Bannenlandsche Credietbrieven. Credieten. Neemt gelden deposito op nader overeen te komen voorwaarden. Geenszins blijft tie arbeid op mijn kantoor JU) ar too beperkt, schrijft de gemeente-onfr vanger. Om van kleinere middelen niet te ■preken, meidien zich in dit verband aan de bagrafemsrechten met 1100 volgnummers, de bondenbelasting met 2600, respectievelijk ontvangsten weerspiegelende van 21000 en 8300, tegen 11000 en 7000 in 1901. Een blik op de uitgaven geeft hetzelfde beeld van immer in omvang winnende werkzaamheid. Over de meer aangeduide jaren stijgt het aantal mandaten van 4825 tot 8327, het aan tal coupons der geldleeningen van 7289 tot 25000, terwijl alle jaren 770 betalingen moe ten geschieden aan onderwijskrachten van 26 scholen, terwijl dit laatste aantal in 19Ü1 nog slechts 18 bedroeg. Voor de unodige verbouwing van het ge deelte van het Levensmiddelenbureau, om dat in te richten tot bijkantoor van den ge meente-ontvanger, had de directeur van Op. werken ceil plan opgemaakt, waarvan de kosten 8000 zouden bedragen. De oommissie van openbare werken meen- Je dat het plan belangrijk te vereenvoudi gen was. Dientengevolge werd een plan op gemaakt dat 6000 goedkooper is. let antwoord van B. en W. van Bloemendaal op het adres van die van Haarlem van September 1919. (Vervolg.) De lasten van Haarlem. Het volgende hoo.dstuk behandelt de lasten voor Haarlem voortspruitende uit de toestan den waarover B. en \V, klagen. Herhaald wordt, dat men heeft betoogd dat Haarlem met de om liggende gemeenten één complex vormt. Inder daad, men heelt het wel betoogd maar niet bewezen, zelfs niet aannemelijk gemaakt. Wat Bloemendaal betreft wordt dan in dit verband gewezen op de ziekenverzorging en het onderwijs. Van uit onze gemeente wordt in den vorm van contributies en steunpenmngen aan Haarlem- sche ziekeninrichtingen jaarlijks en bij bijzon dere gelegenheden veel betaald en geenszins alleen door hen, die van die ziekenhuizen gebruik maken, Het is de vraag of Haarlem zonder deze geregelde hulp en zonder de betalende patiënten uit onze plaats naar ziekenhuizen zou kunnen houden op de hoogte van den tijd. Maar welk verband houdt dit en het feit, dat van de zie kenhuizen ook door personen uit onze gemeente gebruik wordt gemaakt, met grenswijziging Moet Leiden, welks academisch ziekenhuis patiënten trekt uit heel westelijk Nederland, zijn gernzen daarover uitbreiden Heeft irinscer- dam niet een Boerhavekliniek, die patiënten*; aantrekt uit het geheele land Dacht de gemeen te Utrecht destijds aan grenswijziging toen prof. Donders, de beroemde oogarts, van overal he den daarheen trok die er somtijds maanden moesten blijven En welk een verspilling van geld en krachten ware het, indien onze gemeen- te zelf op gepaste schaal een eigen ziekenhuis inrichtte k de pmetijk elders wijst uit, dat klei ne zieken-inrichting n m gevallen van onverwach ten nood hulpdiensten kunnen verrichten, maar niet kunnen voorzien in de geregelde medische behoeften van den modernen tijd. Wat het on derwijs betreft is de grief van Haarlem, dat kinderen van buiten hare scholen bezoeken. Het is algemeen bekend, dat Haarlem van ouds her dat bezoek heeft aangemoedigd en bevor derd, niet het minst omdat het van hen een hoo- ger schoolgeld ontvangt (voor het lager onder wijs i maal het gewone schoolgeld, voor alle M. O. ioo per leerling boven h t gewone school geld). Kwam Haarlem hiermee te kort, dan zou het de bijdragen per leerling van buiten te laag hebben geschat en hebben te verhoogen. Bleef deze verhooging binnen redelijke grens dan zou ze gaarne worden betaald (Haarlem heeft daar voor aan Bloemendaal nooit meer gevraagd Getrouwd: WILLEM J. PREIJDE en CAROLINA A. A. v. d. WEIDEN, die, mede namens wederzijdsché Familie, hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Heemstede. 14 Oct. 1919. 2576 Keeas bestaat wat het lager en het M. U. L. -on derwijs, zoowel het openbare als het bijzondere, betreft sedert jaren tussehen onze gemeente en Haarlem een wedstrijd wie het beste leveren zal. Tal van kinderen uit Haarlem bezoeken met opoffering van reis- en verblijfkosten en tijdverzuim onze landelijke gelegen scholen. Zou dit een motief zijn om onze grenzen over de gemeente Haarlem uit te breiden Wat het M. O. betreft geldt met kleine wijzigingen het zelf de. De school op 't Kopje wordt door tal van Haarlemsche leerlingen bezocht. Door of van uit Bloemendaal wordt zonder aanmerking betaald wat door Haarlem wordt gevraagd. Haarlem trok M. O. leerlingen van buiten opzettelijk aan, maar nimmer heeft dit tot eenige economische of administratief-rechtelijke wanverhouding ge leid. Het is dus weer geheel onjuist als B. en W. van Haarlem ook in dit geval beweren dat delas ten alleen op Haarlem blijven drukken, zonder dat door de omliggende gemeenten eene eenigs- zins belangrijke bijdragen wordt gegeven. Die gemeenten hebben, althans Bloemendaal heeft steeds elke, al dan niet belangrijke, bijdrage gegeven, welke gevraagd is en binnen redelijke grenzen zal Bloemendaal dit blijven doen, of onze gemeente zal zich zelve heipen. Dat Haarlem, om dit laatste te voorkomen, rich nu weer een nieuwe H. B. S. denkt aan de Kleverlaan, komt voor hare rekening; door ons is dit niet gevraagd. Omtrent eventueele verhooging van de bijdragen uit Bloemendaal is door het gemeentebestuur van Haarlem zelfs nooit eenig overleg met ons aangevraagd. Ten aanzien van een volgend punt, het labo ratorium voor pathologische bacteriologie en den gemeenschappelijken keuringsdienst voe ren B. en W. van Haarlem soortgelijke on juiste beweringen aan. Van de eerste regeling dienaangaande af heeft als grondslag gegol den, dat Haarlem volkomen gedefrayeerd zou worden voor de meerdere kosten welke zij wegens deelname in eenigerlei vorm van om liggende gemeenten. Deze hebben, altham Bloemendaal heeft zich steeds te goeder trouw en volledig aan dien grondslag gehouden. Toch brengt men de dusgenoemde „gemeenschap pelijke keuringsdienst," die op verzoek en voor al in het belang van Haarlem zelf in het leven is geroepen, bij om den indruk te vestigen dat Haarlem voor een onevenredig deel der kosten daarvan heeft op te komen. En hoe luidt Haar lem's argument, nadat het toegegeven heeft dat ,,alleen tusschentijdsche toename van kosten voor Haarlem's rekening zou komen Dat de loopende overeenkomst geldt tot en met 31 December 1921,„tot zoo lang is het dus practisch onmogelijk wijziging daarin te bren gen." Kan het onjuister worden uitgedrukt De overeenkomst met Haarlem. Overleg omtrent verandering der overeen komst is ons niet gevraagd ware zij gevraagd, elke redelijke verhooging der bijdrage zou zijn toegezegd. Maar dit nog daargelaten. Het be staan der overeenkomst zou alleen een juri dische geen practische hinderpaal vormen. Maar is een juridische hinderpaal door de prac- tijk eener nieuwe overeenkomst niet ter stond te verwijderen Onjuist is ook, wat ons betreft, gelijk B. en W. van Haarlem schrijven, dat het „moeite heeft gekost om voor het tot syand komen der geldende regeling overeenstem ming te verkrijgen tussehen de besturen d.z. de college's van B. en W. en de raden." Van onze zijde is aan die regeling zoo vlot moge lijk medegewerkt. Door het toenmalige bestuur van Haarlem evengoed als door ons is voor opgesteld dat door overeenkomsten der betrok ken gemeenten in deze streek het algemeen belang doeltreffend te bevorderen is en daarna is men op aangename en tegemoetkomende wijze het zeer gemakkelijk met elkaar eens geworden. Het toen daarin bereikte resultaat, waarvan Haar lem in de eerste plaats de vruchten heeft ge trokken, en nog trekt, geeft den weg aan waar op Haarlem met Bloemendaal alle gemeenschap pelijke belangen kon en nog kan regelen. En wanneer thans B. en W. dier gemeente stellen het niet twijeflachtig te achten, dat „bij elke wijziging" der overeenkomst „die overeen stemming niet dan met de allergrootste moeite te verkrijgen zou zijn," dan is dit althans wat onze gemeente betreft niet anders dan een fraze. Haarlem's kansen voorbijgegaan. Het voorlaatste hoofdstuk luidt: „De toe komst van Haarlem." Onder dezen titel heeft zijn gemeentebestuur reeds menig schoon lied gezongen. Al die schoone muziek heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de aantrekke lijkheid van Haarlem, vergeleken bij die der omliggende gemeenten voorzoover die blijkt uit den bevolkingsaanwas over de laatste 18 ja ren, zich ongeveer verhoudt als 1 tot 10. De re den' daarvan is niet ver te zoeken. Haarlem dat destijds naliet zich door den aankoop van, het buitengoed 't Klooster de macht te verze keren over het tegenwoordig Kieuw-Schoten; dat door den aanleg zijner begraafplaats de ontwikkeling in noordelijke richting heeft be let; dat de aanleg van de verbindingen tus sehen Wilhelminastraat en Heerenweg over liet aan het particulier initiatief of het toeval Haarlpm, dat zich niet tijdig verzekerde van de gronden destijds behoorende aan het St.-Eliza- bethsgasthuisdat zich zelfs nog onlangs de uitgestrekte bouwterreinen tussehen Klopper singel en Spaame liet ontgaanHaarlem, dat zich een vaste brug over het Spaarne en een uiterst kleine spoorweghaven aan den ver keerden kant der stad liet opdringen, Haar lem heeft steeds in werkelijkheid de schoonste lran«a>n op betere situeering, betere indeeling en inrirhting laten voorbijgaan. Wie waar borgt nu iets omtrent toekomstplannen Zwakke redeneering. Wij weigeren vooralsnog te gelooven aan de mogelijkheid dat de hoogere autoriteiten voor zoover ze goed zijn ingelicht omtrent het he den en verleden dezer streek, Haarlem ter- wille zullen rijn, wat Bloemendaal betreft. Geen enkel argument voor grenswijziging te onzen koste heeft hout gesneden. Neen sterker de eenige drijfveer van Haarlembenadering van de penningen onzer belastingplichtigen heeft het nimmer openlijk ook maar getracht door één argument te dekken. Dit kon ook niet. Want zoowel de leer als de practijk van de gemeentewet zou zich daartegenover stel len 1 En op diezelfde wet beroept men zich. Wij eindigen. Tegen de wet, tegen de rede, tegen de geschiedkundige ontwikkeling van deze streek, tegen den wü van onze bevolking, in tal van opzichten tegen een goede orde van zaken, is wat Haarlem met ons voorheeft. Zwak staan zijn redeneeringen. Sterk staat zijn wil van ons te nemen, wat het wettelijk niet krijgen kan. Daartegen even onverzettelijk op te komen blijft onze plicht." Noot den Redactie. Door een nog onverklaarde oorzaak ontvingen wij dit antwoord to laat om het nog la n» nanimer van Zaterdag te publioeeren, IJMÜIDEN. DE HAVEN VAN IJ MUIDEN. Ingediend is de vaststelling van de be- gr00ting van inkomsten en uitgaven van het Staatevlfleoherahaven-hedrijf te IJmuj- den voor het dienstjaar 1920 en de regeling van de afschrijvingen en uitkeeringen van 's rijks middelen ten laste van dat bedrijf. Het bedrag, aangevraagd voor de verbete ring en uitbreiding van bestaande en het maken van nieuwe perken, is ongeveev twee maal zoo groot als de achtereenvol gens voor de dienstjaren 1918 en 1919 toege stane Doaragen. Dit houdt verbami met het feit. dat 11a den vrede een krachtige hervatting van de visscherij, doch tevens een felle concurren tie op elk gebied te wachten is, welke con currentie ook tussehen de groote continen tale en Engelsehe visseberij-havens niet zal uitblijven. Voor de voltooiing van den aanleg van het eerste gedeelte haring-haven wordt de som van 125.000 aangevraagd. Voor den bouw van een 120 M. lange vischbal is tevens een bedrag beschikbaar gesteld, terwijl tevens valt te rekenen op den bouw van een vijfde vischhal, waarvoor 245.000 noodig wordt geacht. Met het maken van een beton-steiger aan de Zuidwest-zijde der haven hoopt men in 1920 eindelijk te beginnen. Er zal daardoor 160 M. ligplaats voor t rei Iers worden ge wonnen. Ook is een nieuw centraal administratie gebouw, dat dan tevens kan worden ge plaatst op een punt in het ©entrum van het toekomstige havencomplex, dringend n-oo- dig. Hiervoor wordt 70.000 noodig geacht. In 1920 zal wellicht met den bouw van. het tweede drijvende droogdok kunnen worden begonnen. De raming voor dit dok i6 op 200.000 te stellen, waarvan gedeelte ten laste van den dienst 1920 wordt gebracht. Voor den aankoop van terrein voor uit breiding is bij de loopende begrooting reeds 220.000 uitgetrokken. Dit bedrag wae toen maals gegrond op aankoop van 100 H.A. ad 2000, dook wegens de gestadige waarde- vermeerdering van gronden in de omgeving van Umniden, is het niet te verwachten, dat tegen dezen gemiddelden prijs grond zal kunnen worden gekocht. Ook zal met een oppervlakte van 100 H.A. niet kunnen worden volstaan, zoodat ook op verhooging van dit bedrag moet gerekend worden. Bloemendaal. Ledenvergadering „Bosch en Duin". De nieuw opgerichte woningbouw vereeniging voor middenstanders „Bosch en Duin" laat er geen gras over groeien. Reeds as. Dinsdagavond' worden de leden opgeroepen tot een vergadering in hotel „Vreeburg" ter behandeling van statuten en huis houdelijk reglement. Tevens zal verslag uitgebracht worden over de conferentie, welke het bestuur j.l. Woensdag met het Dag. Bestuur der gemeente ge had heeft. Door het bestuur zijn de functies als volgt verdeeld: Prins en Geerlings, voorzitter; Zweers, secretaris, zuster .Veenstra, penningmecs- teresse. HEEMSTEDE. Zondagmiddag gaf de heer W. J. v. Looy uit Haarlem een simultaan-seance voor leden en belangstellenden. Er werd aan 19 borden gespeeld, waarvan er door de heer W, J. v. Looy 10 werden gewonnen, a remise en 7 verloren voor de winnaars waaron der verschillende sterke spelers, kregen elk een mooie prijs Er gaven zich verschillende nieuwe leden en donateurs op, zoodat het een mooie pro paganda voor de Heemsteedsche Damclub .was. HEEMSTEDE. Ouderdomsrente. Naar wij ver nemen zullen voor deze gemeente te worden aange wezen als tuschenpersoon de heeren E. Vedder en T. M. Schelling. Beiden zullen hen, die 3 Decem ber a.s. 65 jaar of ouder zijn en niet reeds in het genot zijn van eene rente ingevolge de Invalidi teitswet, behulpzaam zijn bij het invullen van eene aanvrage om ouderdomsrente, welke zal bedragen 3 per week of wanneer beide echtgenooten recht hebben op rente 5 per week. Belanghebbenden zullen evenwel worden opgeroepen om inlichtingen te verstrekken, bij welke gelegenheid aanslagbiljet ten van de vermogensbelasting en inkomstenbelas ting van het laatste jaar moeten worden meege bracht, want wanneer een of beide echtgenooten in de vermogensbelasting zijn aangeslagen bestaat geen recht op rente, welk recht men ook niet heeft, maneer een of beide echtgenooten in de Inkom stenbelasting zijn aangeslagen naar een inkomen van 1200 of meer Getracht zal worden alle aanvra gen spoedig te behandelen, zoodat de eerste uitkee- ring op 9 December a.s. kan plaats vinden. Nog zij opgemerkt dat men, wanneer men om de een of uit de fabrieken van: FRIEZENVEEN TILBURG. men voor bedoelde rente, dit slchts even aan een der tssuchenperscmen behoeft te melden. Eveneens als men verhinderd is persoon, naar de tusschenper sonen te gaan kennis te geven van de reden van- verhdering opdat een der tusschenpersonen ziel naar de woning der personen kan begeven ter einde de noodige gegevens te bekomen. andere reden niet in aanmerking wenscht te k:o- en marcheeren. REORGANISATIE-PLANNEN VAN 11EN MINISTER PAN OORLOG. Naar de „Msb." ver 11 ccmk ia aan het de partement, i» aan het departement van Oor log een wetsontwerp in bewerking tot wij ziging van de dienstplichtwetten. Men hoopt daarmede zooveel voortgang te maken, dat de indiening bij de Stateu-Gene- raal in het voorjaar van 1920 kan geschie den, wanneer alsdan wat meer omtrent deu Volkenbond bekend sal zijn. Dit wetsontwerp zal de mogelijkheid moe ten scheppen om den eerste-oefen tijd voor dt onbereden wapens terug te brengen cp 6 maanden en voor de bereden wapens op 12 a 18 maanden, voort» de onbereden te laten op komen in drie ploegen en de bereden in een of twee. Dit zal o.a. het groote voordeel medebren gen boven opkomst in één ploeg, dat niet alle dienstplichtigen in dezelfde maanden van 't jaar aan de productie worden onttrokken en dat voorts een meer economisch gebruik van het beschikbare beroepskader mogelijk val worden. Verder zal de mogelijkheid worden gescha pen om voor de onberedenen den eerste oefen tijd onder de wapenen terug te brengen tol plm. twee zomermaanden in een oefenings- kamp voor hen, die gedurende drie jaren met vrucht hebben deelgenomen aan vóór- oefeningen buiten het leger. Deze oefeningen omvatten zoowel mi i aire bekwaamheid als Iréhame'jjke ontwikkeling en wel voornamelijk schieten, marcheeren, behandeling en onderhoud van wapenen, ele mentaire exercitiën en gymnastiek. Door diploma's en door een examen zal worden uitgemaakt wie een voldoenden grondslag hebben om met een eerste-ocfen- tijd van slechts twee maanden te kunnen volstaan. Indien het instituut der twee-ma.au.her.4 bij de bevolking inslaat, zal het verblijf in de kazernes zeer kunnen worden bej;- r,t,. Eindelijk zal het ontwerp gewijzigde be. palingen bevatten omtrent de vorming van kader en officieren uit de dienstpücli-tiK gent om tegemoet te komen aan de bezwa ren, die tijdens de mobilisatie zijn onder, vonden. Het jaarlijks militie-contingent blijft ge1* handhaafd op 23.000 man en de diensttijd op 31 jaren. Twee herhalingsoefeningen zullen worden gehouden in het leger, terwijl in de plaats van volgende herhalingsoefeningen een ver plichting zal worden opgelegd tot deelneming aan oefeningen buiten het leger in schieten Terstond gez. kunnende koken Loon f 5.50 per week met volle kost. 's avonds 6 uur vrij. Aanb. Verspionckweg 8 van 6—8 Maandag nieuwe cursussen in Steno, Typen, Boekhouden Med. Correspondentie. Aanmelden alle werkdagen tus sehen 122 en 46. Bij de Directie Kleverparkweg 83. Telefoon 2987 en 3124. 2594 LP A VAN DERLAAN&Co 2588 Zonder groote kosten en moeite bereidt de huisvrouw smakelijke en voedzame soepen met Primula's Soepiabletten, want deze bevatten alle bestanddeelen der zelfbereide soepen. Men moet echter het op ieder tablet aangegeven kookvoorschrift nauwkeurig opvolgen. VERKRIJGBAAR TE HAARLEifl Bij Aalsmeer - Beverwijk Bloemendaal - Edam Hillegom - Hoofddorp Lalden - Lisse - Purmerend - IJmuiden - Zandvoort. 2046 Wegens verhuizing te koop aangeboden een prachtige partij satijn noten hout in dikten van 6 t/m 40 mM. breedtematen tot 45 c.M. alsook een partijtje Slavonisch eiken in diverse dikten en breed ten. Ook bij kleine gedeelten. Verder een draaibank met toe- belmoren, een meubelmakers werkbank, 2 prachtige fototoe stellen 13X18 waarvan een mah. statief camera met 3 dubbel chassis in waterproof tasch en een spleetsluiter camera merk „Goerz Auschuts" met 6 dubbel chassis in lederen tasch, de toe stellen ook te ruilen voor prima &I2X9 <>f 9Xi2. Br. onder no. 2543 Bur. v. d. BI.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3