Advertentien. Filmwee! mui v.h. N. VAN BREEMEN en Co. TIJDINGZAAL Photo's, Platen en lllnstratiën Uit den Omtrek Snoek's manuf. handel „DE SPUUESTU' DE - Nieuwe Haarl. Courant - INGEZONDEN Lichte en donkere kleuren SJitmuntend voor Blouses en costumes Waarbij pracht qualiteiten Eenig mooi goed En scherp concurree renden prijzen Laat U de sorteering voorleggen in Hoofdkantoor Bakeuessergrachi 78,Tel. 70 Filiaal Schouwtjeslaan 23, Tel. 848- R1TSE1A EN Oo JL oud en droog, zeer geschikt om op te doen. N.lf, Brandsteffemitai^gle! Adverteert in de Nieuwe Hrl. Courant Jl Intusschen uemen de geassocieerde regec- r Lagen, ten einde de uitvoering der operaties te vergemakkelijken en de Duitshe regeering te steunen, het voorstel aan, om geallieerde vertegenwoordigers te zenden, wier opdrau'at zal bestaan bij de Duitsche regeering kennis tenemen van de maatregelen, welke deze heeft getroffen, om aan de voorwaarden van het transport te voldoen, alsmede om maatregelen voor te stellen, welke zij zelf nuttig achten ten einde ter plaatse zelf, en met volle vrijheid van bewegen, een doeltreffende controle op de uitvoering dézer maatregelen uit te oefenen. Het voorzitterschap der geallieerde commissie zal door een generaal worden bekleed, die de geassocieerde regeeringen zullen aanwijzen. Pas wanneer deze generaal den oppersten raad zal hebben meegedeeld dat de maatregelen van het transport normaal ten uitvoer zijn ge bracht, kunnen de in het telegram van 27 September vastgestelde maatregelen worden opgeheven. De Duitsche regeering wordt verzocht haar antwoord zoo snel mogelijk kenbaar te maken. Zij wordt er van in kennis gesteld dat de ge allieerde regeeringeo haar verantwoordelijk zullen stellen voor elke vijandelijke daad. welke tegenover haar vertegenwoordigers in de Bal- tische provincies door de Duitsche troepen zou kunnen geschieden get. maarschalk Foch. De houding der Duitsche regeering. Met betrekking tot de Baltische quaestie deelt het „Berl. Tageblatt" mede, dat de regeerig haar houding nog niet heeft bepaald. Zij stelt zich echter op het standpunt, dat de hand niet mag worden geleend tot een actie, die een hongerblokkade zou beteekencn, zooals men in Duitschland vijf jaren lang heeft meegemaakt. Aan den anderen kant behoeft ook geen kort en bondig „neen" te worden verwacht. Een in ternationale commissie, gevormd door de En tente, de neutralen en Duitshland zoc moe ten vaststellen in hoeverre dit optreden in over eenstemming met het volkenrecht en den vol kenbond is te brengen. Dit zal de grondge dachte van het Duitsche antwoord moeten zijn. Zouden wij weigeren aan maatregelen ter bestrijding van' de bolsjewiki deel te nemen, dan zou het Duitschland nooit meer mogelijk zijn met het burgerlijke Ruslad in politieke en economische relatie te treden. HET Y< >ED1NU$V itAAGtsTUK IN, OOSTENRIJK. Naar een Wolffbérieht uit iWjeenen meldt, heeft de staatssecretaris Löwenieid Heuss in da levensmiJjdelencommissie van de Nat. Verg. verklaard, dat de toestand van d(e voeding in het voorjaar en den zomer dra- geiij k was tengevolge van de zendingen door de Entente, maar dat het land thans voor het gevaar staat van een aigemeene cata strofe op di. gebied. W'eoneruleeft van den eenen dag op den andere. De toe te wij zen lioe 'v 1; meid mee, is voor deze week tot de helft teruggebracht. Nog treiu'iger staat do aar-m-pjpe.emvoorziening er voor; een in voer van20.000 wagons is noodig, maar deze schijnt bij het huidige tekort zoo goed ais uitgesloten. Indien de verschi.lende lan den zicii zoo» afsluiten als tot dusver, is het geheel onmoge.ijk een levensmiddelenpo- litiek te voeren. Door maatregelen als de Oppjr.Lo te .rijksche lands ergaleringhee.t genomen wordt het land met een Omn.ee- schen muur omgeven. Ik verklaar, dat ik niet in de niéuwe regeering zal treden, in dien de landen zich niet bereid verklaren, van deze uitsluitingsmaatregelen af te zien. Het gaat om een persoon, maar ik ben overtuigd, dat niemand de verantwoordieiij k- heid kan aanvaarden aan het hoofd te staan van het ..Ernaehrungsambt" indien de zaken op denzelfden voet worden voortge zet. Wat thans geschiedt, is anarchie inden ergsten vorm. FRANKRIJK EN LUXEMBURG. Reuter, minister van staat, in Luxemburg Verklaarde overdag in de Kamer, dot het Fransche gouvernement in onderhandeling wenscht te treden met de Maatschappij Guillaume-Luxembourg" voor de overne ming van haar spoorlijnen. Het Luxern- burgache gouvernement heeft doen weten, dat het geen bezwaar tegen die onderhan delingen heeft. De Fransche regeering bjesft drie g edelegeerden benoemd. .Thorn, socialist was voor de overneming van de spoorwegen door den staat. Dit voet stel weid verworpen met 24 stemmen tegen 18 stemmen. MAATREGELEN IN HET SAARGEBIED; Generaal 'Andlauer heeft op 9 Oct. de volgende order uirgevaaidigd: De zittingen van den krijgsraad hebben uitgewezen, dat de verschillende vereenigingen van oud-ge- dienden een zeker aandeel hebben gehad aan de opruiing en ophitsing, waarvan men de tragische gevolgen in het getjeele Saar- gebied kan waarnemen. Daarom werden al deze vereenigingen opgeheven en hun be zittingen onder toezicht gesteld. Het mee- rendeel van de vereenigingen in liet Saa.r- gebied za.1 later opnieuw worden opgericht en wel op nieuwe grondslagen onder de zelfde regelingen als gelden voor de ver eenigingen van invalieden enz. GEMENGDE BU1TENLANÜ8CHE BERICHTE» Een bezoek van koning Alfous. Koning Alfons en koningin Victoria van Spanje zullen incognito als graaf en gravin van Toltdo een bezoek aan Parijs en Londen brengen. Vandaag over acht dagen zullen ze in de Engelsch© Hoofdstad aankomen om er zes dagen t© verblijven.'Koningin Victoria (prinses Ena van Batteuberg) zal haar moe der, prinses Beatrice, gaan begroeten. Om kolen te sparen. De stad Brussel heeft hare openbare ver lichting met ongeveer 50 pet. verminderd om zooveel mogelijk kolen te bezuinigen. Andere maatregelen zullen getroffen word'en met hetzelfde doel. De aanstaande verkiezingen in België. Het Katholiek Vlaamsch Verbond te Aalst heeft Woeste nummer een geplaatst op de lijst der Katholieke Vlamingen, in weerwil van het feit, dat-, naar men zich herinnert, Woeste te kennen had gegeven zich niet te kunnen vereenigen met het hem voorgelegde Vlaamsche program, In het buitenland ie op ruimo schaal het bericht verspreid en vele bladen maken daarvan melding, dat de koning van Italië binnenkort afstand zal doen. Voor Italië is een tegenspraak onncodig, maar wel voor het buitenland, waar sinds enkele dagen semsationeele berichten wor den verspreid over Italië, welke eiken grond missen, aldus seint het Stofano-Agonteckap rond. De onderhandelingen tusschen de arbei ders in de kolenmijnen te Philadelphia en de mijneigenaars zijn zoo goed als afgebro ken. Het land staat hierdoor voor staking in de bitumineuze kolenmijnen, die bepaald Is op 1 November en waarbij meer dan 225000 mijnwerkers zullen betrokken zijn. De staking van het trampersoneel te Brussel is gisteren begonnen. De geheele dienst staat stil. In den toestand van den afgevaardigde Haas©, die dezer dagen het slachtoffer werd! van een aanslag, is plotseling een zeer on gunstige wending gekomen. De koorts is sterk toegenomen en blijkbaar vertoonen zich sporen van bloedvergiftiging. Reuter seint uit Kaapstad; dat de sena tor Joubert, een der commandanten uit den Boerenoorlog hii werd in dien oorlog tweemalen gewond overleden is. De ijzergi^tersstaking, die eenige weken heeft geduurd, ie gisterenavond in een con ferentie te LoBden geëindigd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. De strijd tegen de duurte. Nu er ook te Haar lem een vereeniging tot bestrijding van de duurte is opgericht, komt het mij van groot belang voor, dat het doel dezer vereeniging eens nauwkeurig worde uit eengezet Daardoor verdwijnen vooroordeelen, die berusten op verkeerd inzicht en wordt mis- f men naar vele kanten sympüatie verworven, tn waar de strijd tegen de duurte geschiedt in het Algemeen Belang, is eene openbare uiteen zetting wel op haar plaats. De oprichting van Vereenigingen tot Bestrij ding van de duurte is een internationaal ver schijnsel. Hier te lande werd het eerst te Assen het initiatief genomen. Dat juist Assen als baan- breekster op moest treden, laat zich gereedeiijk verklaren. In Assen, als hoofdstad eener provin cie, wonen Ambtenaren van het Rijk, de pro vincie en de gemeente. Ook ligt er een garnizoen, waardoor het aantal van hen, die in deze tijden van duurte met een bepaald tractement moeten zien rond te komen, vergroot wordt. De stad is niet zoo groot, of er is tusschen clcze catego- riën van ambtenaren spoedig genoeg contact. De situatie liet zich ter plaatse gemakkelijk over zien. Gemeenschappelijk overleg leidde weldra tot oprichting van een vereeniging. Aan dezelfde I omstandigheden is het te danken, dat deze ver eeniging werd een verbruiksvereeniging. Er zijn vele manieren, waarop men de duurte kan be strijden en Assen koos deze inderdaad ver strek kende vorm. Of het de meest practische is, zul len we straks nagaan. Nam Assen de leiding, ook in andere plaatsen van ons land had men niet stilgezeten. Ie Haar- len nam de vereeniging van Gemeente-Ambtena ren het initiatief en benoemde een commissie uit haar midden om maatregelen tegen de duurte te beramen. Ook hier weder zien wij die categorie van burgers het eerst de hand aan den ploeg slaan, die, en dit wel is ieders overtuiging, onder de duurte het meest heeft geleden. De commissie wendde zich tot alle Vakvereenigingen, met ver zoek om medewerking. Terwijl van enkele Vak vereenigingen nog gewacht werd op de mede- deeling van hun al of niet en bloc toetreden werd een Voorloopig Comité gevormd, zooals wij dat hebben leeren kennen op de gehouden Open bare Vergaderingen. Dit comité besloot tot de oprichting van een vereeniging tot Bestrijding van de Duurte. Let wel, niet tot oprichting van een verbruiksvereeniging, zooals te Assen. Een Verbruiksvereeniging heeft hoofdzakelijk ten doel het verschaffen van bepaalde artikelen aan hare leden tegen groothandelsprijzen, waardoor de winst van den winkelier aan de verbruikers komt. Van deze Verbruiksvereengingen lezen- wij in het boek van Charles Gide, een Fransch economist Een zeker aantal personen vereenigen zich om voor gezamenlijke rekening, d. w. z. in 't groot, alle of een gedeelte van de voorwerpen te koopen, die voor hun verbruik benoodigd zijn, het geen hen in staat stelt ze goedkooper te ver krijgen. De socialist Owen, heeft het eerst deze vorm van samenwerking ingevoerd, maar de opkomst van de Verbruiksvereenigingen dagteekent eerst van de honderdmaal vertelde geschiedenis van de rechtvaardige pioniers van Rochidale, in 1644. Deze vereenigingen zijn tegenwoordig (1905) in Engeland ten getale van 1469, tellen 2,078,000 leden, (hetgeen de leden van het gezin medege- teld, wel 10 a 12 millioen personen vertegen woordigt, di. ong. de helft van de bevolking van het vereenigd Koninkrijk) en het cijfer van hun ne zaken beloopt bijna 750 millioen gulden. Zij houden jaarlijlcsche Congressen, geven een groot blad uit, en vormen een ware macht in den Staat. De meeste zijn tot bonden vereenigd, en hebben niet alleen als gemeenschappelijk orgaan een Hoofdbestuur (coöperatieve Union), maar ook een Hoofdmagazijn (Wholesale voor de aankoop in het groot, een Bank en een orgaan, dat een oplage heeft van 60,000 exemplaren. Het Who lesale van Manchester doet voor 250 millioen gulden inkoopenhet onderhoudt een kleine vloot van 8 schepen om in alle streken van de wereld de waren te gaan halen, het heeft 15000 beambten en werklieden en brengt rechtstreeks in zijn eigen fabrieken voor meer dan 41 mil lioen verschillende artikelen voort. De Bank doet voor een milliard betalingen per jaar. In andere landen, vooral in België en Zwitserland, wordt dezelfde weg bewandeld, hoewel met minder schitterend gevolg. Wat was een van de voornaamste redenen van dezen grooten bloei in Engeland De waren zoo goedkoop mogelijk te leveren, zonder uitkee- ringen van dividend. Is het echter verstandig, nu er snel moet worden gehandeld, om een der gelijke economische instelling in het léven te roepen, die tal van jaren noodig heeft voor haar groei en over welker succes in ons land voorzeker twijfel kan bestaan Neen, verstandiger ware het dan liever steun te zoeken bij de bestaande Verbruiksvereenigingen. 1 Het Haarlemsche Comité heeft terecht in gezien, dat de oprichting van een verbruiksver eeniging wel vlug kan geschiden, maar de door voering in de practijk lang niet zal meevallen. Hoe kan het ook anders, waar men hier een maatschappelijken stand zou gaan uitschakelen, die zijn bestaansrecht niet alleen baseert op moeizaam verworven bedrijfs- en warenhuis, ja renlange practische ervaring en routine, maar ook op haar organischen samenhang met de geheele maatschappij. Haarlem heeft dit standpunt ook reeds vfif- dedigd. Toen Assen een Landelijke verbruiks vereeniging wilde stichten, is dit op voorstel van de afgevaardigden van Haarlem gewijzigd in een Landelijk Verbond tot Bestrijding van de Duurte. De taak van het Landelijk Verbond, waarvan het Hoofdbestuur te Assen zetelt, is de gemeenschappelijke belangen te behartigen van de in zoovele gemeenten opgerichte ver eenigingen tot Bestrijding van de Duurte. Maar al weet men nu, wat de vereeniging niet is, wat wil zij dan wel, zal men vragen. De strijd tegen de duurte kan op zooveel manieren worden aangebonden. Een der middelen, welke de vereeniging aan wenden kan, is den stroom van consumenten te leiden in door het bestuur gewenschte banen, bij de verbruikers is tot op heden niet de minste samen hang te bespeuren. De een koopt in Haar lem, wat hij in Amsterdam 1000% goedkooper zou kunnen krijgen. Ook binnen de stad doen zich nog abnormale verschillen in den prijs van eenzelfde artikel voor. Staaltjes er van wil ik niet noemen, de verbruikers zullen die zelf wel genoeg ervaren hebben, tot hun schade. Door middel van een circulaire aan haar dui zenden leden kan de Vereeniging nu evenzoovele koopers leiden naar de goedkoopste verkoopers, die door middel van aanbestedingen, adverten ties e. d. wel zullen kunnen worden gevonden. Dalen van artikel over de geheele linie de prijzen, dan is succes behaald en houdt de bemoeiing van de vereeniging ten aanzien van dat artikel op. Een tweede middel, meer van demonstratie ven aard, is nu en dan zelf van een artikel een bepaalde hoeveelheid aan te koopen, zooals on langs met de Amerikaansclie schoenen geschied de. Men mag er niet uit concludeerende ver eeniging is een Verbruiksvereeniging. Neen, er wordt alleen mede aangetoond het is mogelijk dat schoenen, in dit geval door import uit Ame rika, goedkooper kunnen worden. Welnu, dan willen wij die goodkoope schoenen hebben. Zor gen de daarvoor meest aangewezen personen er niet voor, dan doen wij het zelf. Op die manier wordt de weerstand verbroken, waardoor over het geheele niveau de prijzen op oorlogshoogte worden gehouden. De verderfelijkste transac tiën en speculatien van wie weet al niet hebben op het gebied van den handel de oorlogfurie begeleid. Ieder, die voorraden had, profiteerde van de in schijnbaar geheele hoogte niet ge rechtvaardigde prijsstijging. Nu echter tal van artikelen tegen lagere prijzen aan de markt zouden kunnen worden gebracht het bestuur der Vereeniging heeft hieromtrent zekerheid) ontstaat er tegenwerking. Men wil eerst van de op de balans tegen zoo hooge prijzen genoteerde voorraden af. Daarop willen de verbruikers niet wachten. En wordt dat al voor bezitters van die voorraden een ramp, de vereeniging tot be strijding van de duurte komt op voor haar vele leden, voor wie de duurte een nog grooter ramp is geweest en nog steeds is. ^Doch eerst noodgedwongen zal de vereeni ging tot dergelijke daden aie practisch tal van bezwaren medebrengen, overgaan. Allereerst moet doorove rleg er naar gestreefd worden de doeleinden te bereiken. Daardoor worden on billijkheden en ongérechtigheden, die een on bezonnen actie tegen de duurte noodzakelijker wijze mede zou brengen, vermeden, wanneer de handel, waarmede de verbruikers in aanraking komen, een billijk standpunt inneemt, voert overleg tot resultaten en is al veel gewonnen. Of het kwaad, de duurte, daar mede in zijn oorzaken wordt aangetast, betwijfel ik. Doch de Vereeniging moet beginnen bij het begin en wel bij die categorie van verkoopers, waarmede de verbruikers in onmiddellijke aanraking ko men, Aan hoogere organisaties is het overgela ten de bestrijding der Duurte daar aan te vatten, waar de vereeniging met haar hulpmiddelen niet komen kan. De duurte is een wereld ver schijnsel, 11a 4 jaren van wereld atastrophe door geen enkel middel, van welken aard ook, in zijn geheelen omvang te ontloopen. Waar ech ter de duurte, en bij sommige artikelen voor een niet gering deel, ongerechtvaardigd is, zal de Vereeniging ingrijpen. Mr. C. B. Wij zonden dit stuk aan de perscommissie der plaatselijke middenstandsvereenigingen en ontvingen daarop de volgende toelichting Op do eerste plaats mijn dank voor uw welwillendheid om mij 111 de gelegenheid te stellen als lid der perscommissie van de mdd- d ens t an ds v er e enig i ng en hier ter stede, het stuk vau mr. C. B. direct te beantwoorden. Zooals u weet, is ons hoofdzakelijk opge dragen in het nadeel van den middenstand onjuiste voorstellingen, recht te- zetten. Ik zal dan ook de beschouwingen over coöpera tie en wat daaraan samenhangt, voorbijgaan. Mr. C. B. zegt dan: „De een koopt in Haarlem wat hij in Amsterdam 100 pet. goedkooper kan krijgen. Ook binnen de stad doen zich abnormale verschillen in den prijs van eenzelfde artikel voor. Staaltjes ervan wil ik niet noemen." Met uw welnemen. Ed. Gestr.. ik moet bier eohstateeren, dat u hier onder den vorm van een m.i. wel wat misplaatste grap ,een ern stige beschuldiging tot de Haarl. winkeliers richt, zonder eenig bewijs. Waar het bier het bestaan en de eer geldt van een groote ca tegorie van personen, had ik van een gegra-* dueerde anders verwacht. Staaltjes wilt u niet aanhalen, zegt u, maar daarmede is u oek niet klaar. U hebt min stens aan te toonen, dat het door u gesig naleerde euvel een op zijn minst genomen veelvuldig voorkomend verschijnsel is. U schrijft in een dagblad voor het groote pu bliek. dat niet aanneemt, dat u hier enkele op zich zelf staande feiten bedoelt. Wat betreft de voor de zooveelste maal besproken Amerikaansclie schoenen: „Zor gen de daarvoor aangewezen personen er niet voor, dan doen wij het zelf," zegt mr. C. B. „Op die manier wordt de weerstand ver broken, waardoor over liet geheele niveau de prijzen op oorlogshoogte worden gehou den". Tal van winkeliers evenwel hebben 111 de maanden Maart tot Juni Amerikaanisehe schoenen besteld. Ik heb nog zoo'n c-opietjo liggen, gedateerd van Mei. Men wil evenwel alvorens af te zenden ,25 pet. van het bedrag gestort hebben en de rest tegen cognossement ontvangen, wat clan bier op neerkomt, dat men ons een kat in den zak heeft aangebe den. Ik heb voorgesteld te betalen, wanneer de leverancier van zijn kant de monsters de- poneeren en voldoende garantie wil stellen in Nederland, echter tevergeefs. Op een vergadering van bet voorloopig co mité tegen de Duurte en bestuursleden van Haarl. mid dens tands ver eenigi ugen, heb ik dit medegedeeld en tevens aangeboden aan een accountant of een ander administratief goed onderlegd perscon, die het vertrouwen van beide partijen kan wegdragen, alle fac tuur-s van 1919 over te leggen ter controlee ring met de prijszetting in mijn zaak. Tot heden is daarvan geen gebruik ge maakt. Is het dan eerlijk, de hierboven aangehaal de beschuldiging van zonder reden hoog hou den der prijzen der winkeliers naar het hoofd te slingeren, wanneer men hem der gelijke gelegenheid onthoudt, zich te recht vaardigen. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat men in beschaafde landen iemands onschuld aan neemt, wanneer het tegendeel niet bewezen is en dat China wel een beetje achterlijk waig aangezien daar een beklaagde zijn onschuld moet bewijzen, dcch hier schijnt dat zelfs nog niet te mogen. U beleefd dankend voor de verleend» plaatsruimte, P. W. TWEEHUIJSEN. „DE KëtOOü" KLEINE HOUTSTRAAT 12-13-14 Dir. te Haariem, JOH. BRAAKMAN, OVEftVEEN. Stationsdiefstal. Bij de politie is aangifte ge daan van 't vermissen van een pakje uit 't goe- derenbureau aan 't station alhier. Bedoeld pakje was Vrijdagmiddag als passagiersgoed aange komen en opgeborgen in de daarvoor bestemde loods Toen 't 's avonds door den eigenaar 'af gehaald zou worden, was 't pakje verdwenen.', Behalve eenig lijfgoed bevatte het eenige voor werpen van grooter waarde zooals een. juweeler broche en een gouden dameshorloge, 't Gevai is bij onze recherche in onderzoek. DRUKKERIJ Nassaulaan 49, Haariem. Correspondentiekaarten Ondertrouwcirculaires Reclamekaarten Geboortekaarten Gelegenheids-Couverts Rouwkaarten Rouwcircuiaires Bidprentjes. Briei hoofden Labels Handeisenveloppen enz. SPECIALITEIT IN ADVERTENTIES bestemd voor DEN HAAG en omliggende gemeenten alsook voor SCHEVENIN- GEN Hei WESTLAND enz. plaatst men het best én NÜBELSTRAAT GfiAVEHHAGE THEE. EN HöFFiEHANOEL GROOTE HOUTSTRAAT 159 TELEFOON 156. KOFFIEPRIJZEN: f I,— f I.IG I 20 1.35 en 1.55 per pond Bij 5 pond 2i/s cent per pond Korting. Bestellingen worden aan huis bezorgd. Besoekt ook onze Chineesche en Japansche afdeeling. Groote Houtstraat 15. In onze tijdingzaal, Groote Houtstraat 15, zijn ietieren dag kosteloos te bezichtigen: van de belangrijkste gebeurtenissen in Binnen- en Buitenland, terwijl in de vitrine steeds de laatste berichten worden gepubiceerd. Bovendien liggen de volgende periodieken steeds ter lezing: NIEUW£ HAARLEMSCHE COURANT ZONDAGSBLAD N. HAARL. CRT. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. DE ROSKAM 8- De Tijdingzaai is iederen -12i/2 en van l1/-»—6 uur. van 2075 tssocieerdc rtgccringcn Int fccg'.nsel van üe volle dige verantwoordelijkheid der Duitsche regeering ten opzichte van de uitvoering van liet transport. Zij vvenschen dat de in hun telegram van 27 Sep tember aangekondigde maatregelen in vollen om vang zullen worden gehandhaafd, indien met het transport niet eindelijk een begin wordt gemaakt en met allen wenschelijken spoed ten uitvoer ge bracht wordt. Levert netjes, vlug en billijk a 2036

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6