'stadsnieuws Orde en Arbeid Kerk en School fiSCH WiËIIEBICRT. Museum van Kunstnijverheid G LASWERK de Bazel en de Lormc Verkrijgbaar bij H. J. LAMP, Barteljorisstraai 18. 2571 AGENDA 15 October. .WAAK GAAN WIJ HEEN? Lit het kanaal de Wetering te Zwolle is levenloos opgehaald de 60-jarige R. die aan toevallen leed «n in een dergelijken aanval te water geraakte. De lossing der koienschpen te Gronin gen voor de electrische centrale door burgers geschiedt regelmatig De wagens worden bege leidt door bereden marechaussee. De Raad der gemeente Leeuw arderadeel heeft het saDris van de gemeentcgeneesheeren gebracht van 3700 op f 3650. Zekere F. D. heeft te lilburg een moord aanslag gepleegd op zijn broeder 7- D. door bij een twist op korten afstand een met kogels geiaden revolver op hem af te schieten onder oen uitroep, ik schiet je kapot. J. D. werd dwars door zijn hand geschoten. De toege snelde politie-agent ontrukte F. D. de revolver op het moment, dat hij een tweede schot op hem richt.e. De woesteling werd gearresteerd. Te Standaardbuiten wilde een kind van den landbouwer R. v. S. op een wagen klim men, waarbij het met zijn beentje tusschen het wiel kwam, zoodat het een paar maal in de rondte gedraaid werd. Het is aan de gevolgen overleden. De van diefstal met braak te Ommer- schans verdac'nie oud-verpleegde van het Rijks opvoedingsgesticht „Veldzicht'' werd door de politie te baikburg (O.) gearresteerd en in bet arrestantenlokaal opgesloten, waaruit hij door vernieling van den zolder wist te ont vluchten. De politie wist hem echter bij sluis 4 te Dedemsvaart weer te grijpen en te De- demsvaart in het ariestanteniokaal op te slui ten. Den diefstal met braak te Ommerschans heeft de inbreker-uitbreker bekettd. Vrijdag is te Eindhoven een zekere J. Reïora, cue zien tusschen de sporen van het lahgeerterreiii had begeven, bekneld geraakt tusscnen de buffers van twee wagens, tenge volge waarvan de dood onmiddellijk intrad. De pointe te Amsterdam heelt aangehou den twee jongens resp. 12 en 18 jaar oud, die zich toegang hackten verscnaft tot een kiosk op het Weespetplein en daaruit detective ro mans hadden ontvreemd. August Wiiiie.m, de vierde zoon van den ex.Duitschen keizer, zal naar de „Msb." verneemt, zal op 22 dezer een. bezoek van enkeJe dagen aan zijn tauders te Ameron- gen brengen. Op dien dag verjaart de ex-keizerln. 'Ie Winscnoten is Zondagnacht het win kelhuis van Joachim Scholtens, afgebrand, ter wijl de bewoners afwezig waren. Er kon daar door slechts weinig gered worden. Verzekering dekt de schade. De heer P. H., die met het stoomschip „Tambota," uit Indië is aangekomen en in een hotel te Rotterdam verblijft, heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een porte feuille, innoudende f 1000. Een bediende van de firma P K.. in Am sterdam is er met f 10737 van door. Dit be drag had hij op een chèque voor genoemde firma geïnd bij de Incasso Dank aldaar. Het jongmensch schijnt zich m verschillende plaat sen uit te geven voor jonkheer van M. Zijn aanhouding wordt door de politie verzocht. De „Midd. Crt.'' meldt, dat op de Schel de een kist met granaatkartetsen drijvende is gevonden. Te Assen is in arrest gesteld de kantoor bediende B. uit N.-Amsterdam, die verdacht wordt aldaar een brief met geldswaarde te heb ben Oivreemd, welke bestemd was voor een kas sier te Coevorden. Üp de heerengracht te 's Hage reed een Voertuig met paard en al door de ruiten van een stilstaande tram van lijn 4. De tram werd zwaar gehavend, terwijl het paard een groote wonde aan den kop bekwam. Te Tubbergen werd de soldaat-kom mies G., na afloop eener bruiloft zoodanig m-et een mes verwond, dat men voor zijn leven vreest haar men meldt werd op deze bruiloft niet minder dan 1200 Liter bier verzwolgen. In een logement in de Tweede Lombard^ straat te Rotterdam werd op den zolder gevon den de koopman J. H., die hevig bloedde uit wondën aan het hoofd en d enlikerarm. Als dader noemde hij zekeren H. v. H., die even eens in het logement verblijf hield, maar die na de mishandeling gevlucht was. Van H. werd kort daarna aangehouden en had verwondingen aan den linkerarm Beiden zijn in het zieken huis vei bonden, waarna van H. in bewaring is gesteld. Te Harskamp zijn bij verschillende men- Echen gedeelten van een pas geslacht varken voor deskundig onderzoek in beslag genomen. Een aantal menschen waren na het gebruik van dat vleesch onwel geworden. Het heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag zoo sterk gevroien in den Oosthoek van Gelderland dat het wafer met V2 c.M. dik ijs bedekt was. De velden zagen er spierwit uit, zeer tot schade der te velde staande herfstgewassen. Maandagmorgen viel van een steiger van een in aanbouw zijnd huis te Alkmaar een kalkbak naar beneden, met het ongelukkig ge volg dat de bak op 't hoofd van den opperman V. terecht kwam, die terstond werd gedood. Gisternacht omstreeks vier uur heeft de 28-jarige J. Wensing te Otlde'broek een schot >n de borst gekregen, waardoor hij doodelijk werd getroffen. Hij was met zijn zwager uit stroopen gegaan, toen het geweer van laatst genoemden bij het laden plotseling afging en den ander trof. Maandagavond brandde de groote boeren plaats van A. van Dam te Vroombosch, nabij Hoogezand door niet bekende oorzaak, geheel if. Verzekering dekt de schade. Te Netterden, gem. Gendringen. hebben' de smokkelaars het werk gestaakt. Ze eischen jen hoogere koers voor de Marken, die ze voor hun smokkelwaar ontvangen. Maandagmiddag brandde te Lunteren (Geld.) af de boerderij „Blankenspoor." Eend- ge daarbij behcorende* hooibergen werden mede jen prooi der vlammen. Onvoorzichtigheid bij 't stoken in een wasch- hok is de oorzaak. Vee en inboedel werd gered. R.-K. Sociale Studieclub. Op initiatief van Z. E. Minister mr. P. J. M. Aalberse, Mgr. prof. dr. W Nolens, prof. J. D. \engenent, mr. Kortenhorst, is opgericht een R.K. Studieclub in den vorm van een vraaggezelschap, ten doel hebbende de katholieke sociologen van de theorie en de practük tot elkander te brengen ter bespreking van vraagstukken van den dag. Tevens zal contact gezocht worden met buitsnlandschc ka tholieke sociologen als Pesch e.a. Z. D. H. dc Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kape.aan tc. Vaassenden WelEerw. heer J. H. Scholten; tot kape laan te Schalkwijk den .WelEerw. heer A. Hendrikx. Sociëteit „Sini-Bavo" •- .Jaarfeest Volksbond, half 8 uur. - Smedenpatroons 8 uur. Rechtskundig Advies half 9 uur. Groote Kerk. 2uur Orgelbespe ling, door den heer Louis Robert. Martha-vereeniging Klei.ce Houtweg 13. van 89 uur Hetrekkingsbureau. Sociëteit.Vefeeniging i 8 uur Doopsge zind Zangkoor beestconcert. Parochiekerk „Sint .Jozef" aan de Jans straat half 8 uur - „Vrouweneer". Plechtig Lof met propaganda.predikatie. Centraal Theater. Bioscoopvoorstelling. Museum van Kunstnijverheid. 10—5 u. Tentoonstelling. Bisschoppelijk Museum. lederen werk dag geopend. Madrigaal-Vereeniging. De Maatschappij tot oev. aer Toonkunst had de gelukkige gedachte, Sam Dresden's kleine keurtroep voor haar eersten kamermuziekavond van 't nieuwe seizoen te engageeren. Sedert ik het negental onder Dresdens kundige lei ding hooroe ('t was meen ik in 't eerste jaar van hun samenwerken, met dit verschil, dat Mej. Herm.Scholten toen mede de altpartij be zette, waar nu Mej. Nettie Evekink Busgers naar plaats inneemt),heeft de Madrigaail-Ver- eeniging niet stil gezeten. De stemmen, die toen in de oude subtiele zangkunst van een Josquio dé Prés, Cl. Monieverde. Claude Le Jeune, hub. Waelrant e.a. nog te veel zelfstandig zon gen, hebben zich nu, ik mag zeggen; volmaakt aangepast. De sopranen b.v. bewerken in het hooge register een glansvollen stralenden toon van groote intensiteit. Zonder bezwaar kan de heer Dresden met hen de meest ingewikkelde polyphonic van een Monteverde uitvoeren, of, zooals in hét pro gramma van gisteren: het Crucifixes van Lctti Dat hier de tenorpartij in den opzet niet ge heel vlekkeloos werd geïmtoneerd. deed! niet noemenswaard afbreuk aan den eindindruk, die met de prachtige, stijlvolle en vvanndoorvoelde interpretatie van dit kunstwerk werd verkregen. Hef is ondoenlijk, het programma, keurig van samenstelling en bestaande uit een 15-tal num mers, op den voet te volgen. Maar zeer opmer kelijk was al' aanstonds de zuiverheid van stijlgevoel. Of zij in tonen weergeven het gees tige „quad mon mari vient" van Lasso, waar zij naar ik meen Fr Villon, deze literaire Jan Steen, als drager der muzikale gedachte heb ben te interpreieerenvoor hén maakt dat een beduidend verschil met b.v. de weergave van 't oer-komische „Den Uil" van Diepenbrock. Het is me ook .nog niet zoo duidelijk geweest als dezen avond, dat in de oude madrigaal-kunst met zijn open kwinten nieis valt te bereiken, wanneer de stemmen niet absoluut-rein en zonder- 't geringste vibrato weten te intonee- ren. Josq. de Prés' „Ave Maria" was in dit op zicht wel geheel onberispelijk. Wat hadden we verder uit Expert's kernverzameling „Les mai- tres mus, de la renaisance fraasaise" gaarne nog meer gehoord dan het» keurig-vertolkte meesterstukje van Da Cauvray. Was er dan vóór dë pauze keur te over; Dresden bereikte met zijn schare het onge dachte in 't tweede deel van het programma. Ik zonder hiervan uit het „Ave Maria" van Liiszt, als compositie de minst-goede va® 't heele programma, en in Uitvoering de minst- verzorgde. Blijven nog Diepenbrock, Loots, Ravel, en een voor mij geheel onbekend Fransch componist. Paul Le Flem. Wat deze met zijn vocale combinaties bereikt, grenst aan het wonderbaarlijke. En in zijn uitbeelding van den tekst zou 'k hem liefst vergelijken met Ra- vel, b.v. in diens „Histoires naturelles." „La Neige" van deze» jongen componist is een meesterstuk en zou den meest conservatieven „System-Musiker" moeten bekeereii. zoo hij oor heeft voor deze weelderige none-harmonieën. En met Ravel (en Debussy) is de madrigaal- kunst een, richting gegaan, die nog de schoon ste producten doet verwachten. Diepenbrock; de mysticus. Loots: de poly- phonist, waren als Nederlandsche madrigaal kunstenaars vertegenwoordigd. Dat wij gaarne Loots' „Harpzangh" door Dresden's uitgelezen schare zouden uitgevoerd zien, behoeft dunkt me geen vrome wensch te blijven? G. J. K. Kathleen Parlow. Kathleen Parlow, de gevierde vio iste, zal op haren laateten avond in den Schouwburg Jansweg, op Vrijdag 17 dezer, met Louis Schnitzler aan den vleugel, werken spelen van Brahms (Sonate a. gr. t.) Dvorak Saint.Saens (Concert b. kl. t.) Rimeky Kur- sakoff, .Wieniawsky enz. Alexander Selimmler De Violist Alexander Sehmuiler zal een Viool-Avond geven op Dinsdag, 4 Novem ber, in den Schouwburg Jansweg. TOONEEL. De Paradijsvloek. Naar ons de Directie van „Het Schouw- tooneel" bericht, is haar uit de schriftelijke en telegrafische bestellingen van toegangs kaarten voor de tot dusver in N. en Zuid- Hollandsclie steden gegeven opvoeringen van „De Paradijsvloek" gebleken, dat ook in provincieplaatsen groote belangstelling be staai, om liet treurspel bij te wonen. Daar vocrloopig weinig uitzicht bestaat, dat met 'i werk, hetwelk 'n groote bezetting en décor vraagt üj provinc ie,bereisd zou kunnen wor den, Leeft de Dir. besloten a.s. Zaterdag namiddag 18 October in de Schouwburg zaal van hel Paleis voor .Volksvlijt te Am- st nlam om l a'f twee eene matinee te ge ven. welke vroeg genoeg zal eindigen, om ook: bezoekers van de meest veraf liggende plaatsen de gelegenheid te geven, liet stuk te zien. Oorspronkelijk heeft hec plan voor gezeten een Zondagnamiddag voor deze voor stelling uit ie kiezen, docli wegens den ju de hoofdstad heerschienden schouwbargnooid en het. voorloopig bezet zijn der iconoel- zalen ook voor de Zondagmiddagen, moest hiervan worden afgezien. DL VOORGEVEL. Spel in drie bedrij ven van den Zwitserschen schrijver Rob bert .Faësi. Het Schouw toon eel; regie van Jan Musch. Het gezelschap van Adr. van der Horst en Jan Musch hoewel een der jongste onder de confraters, blijkt een der vruchtbaarste te zijn. Alweer is een nieuw stuk op het repertoire gekomen en een dat er mag zijn. „Het wederzijdsch huwelijksbedrog" was een hul de aan Haarlem's tooneeldichterde Paradijsvloek een daad van durf en piëteit; de keuze van De val van den tyran en Vadertje Langbeen getuigden van wijs inzicht om met opwekkend en -onschulidg spel veile zalen te trekken, en ook deze laatste greep met een stuk van een Zwitserschen schrijver is een tactvolle daad. Wij krijgen hier meer inzicht in het modem too- neel en de góede strekking, die er eene is, dat ge luk ligt in het vermijden van ijdelen schijn en in harden, geregelden arbeid is voor onze dagen van niet te miskennen waarde. In drie bedrijven krijgen wij een blik in een gezin van Vogt, een architect, die met hard wer ken rijk is geworden, die steeds veel sociaal gevoel heeft, maar op zijn ouden dag op het punt staat een dwaasheid te begaan. Zijn vrouw is overleden en nu heeft een dame uit hoogen stand, die niet ten tooneele verschijnt, hem in 't hoofd gepraat, dat hij zich meer moet cultiveeren. Hij wordt verliefd op de freule, gaat partijen geven aan buis, spreekt over niets dan over „stand" en menschen van de wereld en zal zich een moderne villa laten- bouwen en daal de freule ten huwelijk vragen. Zijn oudste dochter Edith, die eens op raad van haar vader gehuwd is, maar ongelukkig geworden (voor het gemak kun nen wij veronderstellen dat haar man overleden is; ofschoon de schrijver zich daarover niet uitlaat) tracht Vogt van zijn nieuwe plannen af te houden, wat hem meer verbittert dan tot bezinning brengt. Hij voert weldra een jong architect zijn huis binnen, Clemens, die hem in ten oogenblik een phantastischen voorgevel voor zijn nieuwe villa voorteckende, die charmont is en een gevierde sa lonheld. Hij krijgt de opdracht om het nieuwe bouwplan te maken en zooveel vrijhejfi in huis, dat hij weldra verloofd raakt met Vogt's jongste doch. ter May, een ijdel, coquet dwecpstertje, dat Cle mens geheel in beslag neemt, tot koning van haar droomerijen en voorwerp van haar grillen maakt. Met Clemens komt een vriend mee binnen, ook een architect, maar als mensch het scherpste con trast van den ander. Is Clemens plooibaar, aange naam, een charmeur .en gentleman, Rutschi is hoe kig, lomp, haat alle conventie, duit geen tegen spraak' in kunstzaken van zijn opdrachtgevers, krijgt geen werk, verbittert en wordt menschen- hater. In de verte he,eft hij May gezien en ver liefde op haar schoonheid, niet wetend wie zij was. Clemens ntemt hem naar Vogts huis mee; daar voelt hij zich opnieuw een pechvogel, want zijn vriend is zijn rival. May noemt hem een brombeer en speelt met hem. Als hij beleedigd het huis zal verlaten, houdt Edith hem tegen en brengt hem in een twistge - sprek. Zij blijkt een scherpen blik te hebben, keert Rütschi's ziel ten binnenste buiten, wijst hem op zijn verkeerde manier van doen om aan de men schen alleen zijn ruigen bolster te toonen, om al leen van zijn kunst te willen geven en niets van de menschen te willen nemen. Edith stijgt in Rüt schi's bewondering als een ideale maar voor hem onbereikbare vrouw. Zij is echter niet enkel zijn mentor; weldra wordt zij betrokken in een conflict tusschen May en Clemens; de laatste wil aan het bevel van Vogt voldoen en het bouwplan binnen zes dagen klaar maken; de ander wil blijven paardrijden en naar de opera. De twist loopt hoog en Edith vindt Cle mens n wanhoop. Zij past haar zielsontleding op -jooA ap '.rjfijjauuT aui3[q ufiz maq ïuo°l ua oo) luoq gevel lijkt bij hem fraai, maar men moet er niet achter komen. Haar ontleedmes is zoo scherp, dat ('e jonge man varPzijn eigen wonden schrikt. Later neemt zij May onderhanden en beide ko men tot de conclusie, dat het za' z^n c'kaar eenigen tijd alleen te laten. De actie van dit stuk is niet groot, vooral niet in het eerste bedrijf; maar de de dialoog is vj0t en Edith's wijsheden zijn zoo scherp en inslaand, dat zij de aandacht voortdurend geboeid houden. De schrijver heeft echter aan zijn spel de voor naamste aantrekkelijkheid verleend door de gees tige ontknooping. Edith is de gevrees e, maar ook de gevierde wijze der familie, ra£K'geefster en rechter van allen. Maar zelf heeft zij het donkerste masker voor, waarachter zij haar listen verbergt. Haar liefde voor Rutschi drijft er haar toe deze aan te zetten om ook een bouwplan voor haar vader te maken.' En dfcze gehoorzaamt blindelings- Zijn ontwerp is schitterend; Clemens schrkt er van, ziet zijn eigen onbeholpenheid en geeft zich over. Rutschi zal het huis bouwen, hij zal naar In dië gaan en door hard werken zich een betere plaats onder de menschen veroveren. Zijn koningin May, ziet haar prins van het voetstuk geslagen; er volgt een zielenstrijd waarin de liefde overwint en beiden besluiten een ernstige leven te beginnen. Vogt wil van' het uitstel niets weten, het ergert hem, dat de lompe Bütschi Qe eenige wekker en kunstenaar in net gezelschap blijkt te zijn. Als Edith hem verdedigt, laat May haar met vrouwelijke11 list door den mand vallen en bekent zii haar liefde voor Riitschi. Een nieuwe grootheid valt van den troon; Edith, die allen de les las over hun sehijn-leven en het verbergen van het wer kelijk innerlijk achter een valsch uiterlijk, blijkt zelf de ergst gemaskerde te zijn ge weest. De ontknooping is geestig, wanneer de van niets wetende Rütschi het nerveuse gezel schap binnentreedt en door Vogt overladen wordt met scheldwoorden over zijn imperti nentie om verliefd te warden op zijn oudste dochter. Dan moet Edith beschaamd erkennen, dat 'de uefde nog maar aan haar kant is en luien allen haar voor haar straf met den verbaas den Eiitschi alleen. Natuurlijk komt het huwelijk tusschen Riitschi en Edith tot stand en bekent Vogt op liet laatst dat hij zelf de grootste dwaas is geweest en ziet van een verbintenis met de freule af. Het stuk, dat geen groote effecten bergt en geen momenten van diepe ontroering heeft, is niettemin zeer onderhoudend en houdt door tal van kleine geestigheden eu door een langzaam stijgenden ophouw, A aandacht, voortdurend geboeid. Maar 't eiseht sterk spel, hetwelk vooral Jan Musch heeft, gegeven. Hij beeldde het type van den pechvogel, den hoekigen mensch, schitterend uit. dat was weer een creatie, die bijblijft. Mevr. v. d. Horst—v. d. Lugt. Meltsert gal' hem uitnemend tegenspel als Edith, terwijl Frits Bouwmeester enStine van der Gaag als Clemens en May dartel en geestig spel gaven. Maurits de Vries als Vogt \vas niet zeer gelukkig; hij maakte te veel caricatuur van den omgeslagen idealist, speelde voortdurend alleen den buitenkant en liet niets van het inwendige van Vogt zien. Bovendien had de regie hein in het onaan gename parket geplaatst, door hem een deel van den avond met zijn mg naar het publiek te laten zitten. De zaal was matig bezet, maar het ap plaus was gul en hartelijk en welverdiend, want als geheel heeft het Sehouwtooneel weer een mooie praestatie gedaan. W. Personalia. •De heer J. Adams uit den Haaag is be noemd tot violist bij het Haarlem's Mu ziekkorps. Met ingang van 20 dezer is de rijks klerk G. Wiiie verplaatst van Haarlem ins p. Ie afd. naar Haarlem insp. 3e afd. De heer P. J. Woest hoer alhjer is ge slaagd voor het voorbereidend examen voor den Ned. Ind. administratieven dienst. Men verneemt van onzen oud-stadgenoot dr. Clir. F. Haje, wiens benoeming aan de R. H. B. S. te Coevorden werd gemeld, dat hij bestemd is voor d,e R. H. B. S. te Velsen op het tijdstip, dat deze geopend wordt. Bestrijding der duurte. Door 'de afd.eeiing Haarlem van -den Lan delijke Bond tot Bestrijding der Duurte is aan den Raad, een adres gezonden om het Dage. ij ksch Bestuur dezer gemeente uit, te noodigen namens den Raad bij den Minis ter van Landbouw, Nijverheid, en Handel U protesteeren tegen de kortelings verhoogd,e prijzen van rijst, aardappelen, melk en oo- ter. en bij den Minister van .W&terstaat te protesteeren tegen het voornemen, de vrachttjarieven der spoorwegen met 25 pCt. te vernoogen. Het bestuur is van meening, aldus het adres dat loonsverhoogingen geen uitkomst kunnen brengen in den nood van het over- groote deel der bevolking en dcr.ia.ve maat- H-g - at de prijzen van 't meest noodzakelijke Levensbe hoeften aanmerkelijk worden verlaagd. Het dringt d.aarom met klem bij den Raad aan het voorbeeld te volgen van de Besturen van meerdere groote Gemeenten en het daarheen^ te leiden, dat ook te Haarlem maatregelen worden getroffen om ongemoti veerde prijsopdrijving te voorkomen. Ten slotte spreekt bet bestuur zijn ver trouwen uit in deze voljjens het ad yes han delende naar den wensc'ii van een 2000 tal burgers en burgeressen, te samen vertegen woordigende ongeveer 10000 consumenten, in 'den strijd tegen Duurte en prijsopdrij ving van den Raad de meest mogelijke me dewerking te zullen ondervinden, daar die strijd zoo besluit het adres niet steunt op eenigen politieken of gods diens tigen grond- sLag en evenmin is gericht tegen eene be paalde categorie d.er burgerij, dóch het wel zijn beoogt van a'le inwoners zonder onder scheid. Een oud-stadgenoot geooyeou Zooals men weet, is onze oud-stadgenoot, Dr. Steffelaar, onlangs benoemd tot chirurg aan het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda. Dat ziekenhuis schijnt nu geboycot te worden. Men schrijft er ever aan do „Msb." uit Gouda; Tengevolge van heit ontzeggen van alle steun aan het Van Itenson-Ziekenhuis te Gouda door de afdeeling Gouda en omstre ken van de Maatschappij van Geneeskunde bevat dit gemeentelijk ziekenhuis thans nau welijks een vierde deel van 't gewoon getsJ verpleegden. Het plotseling weggaan van veel verpleegden trok zoo de opmerkzaam heid, dat regenten een onderzoek instelden en de vroegere chirurg, dr. Montagne, het ffoodig achtte in de paatselijke bladen de toe lichting te geven. De nieuwe functionarissen van het ziekenhuis, dr. Cleiindert en de chi rurg Steffelaar, zijn thans dagelijks in het ziekenhuis werkzaam. Tegen hen is door de bovengenoemde doktersvereeniging een for- meele boycot uitgesproken. Het eigenaardige hierbij is. dat de twee nieuwe ziekenhuis- geneesheer en zelf leden der Maatschappij van Geneeskunde zijn en zelfs eervol bekende, leden in afdeelingen hunner vroegere woonplaatsen; en dat de drie geneesheer en, die reeds tal van jaren te Gouda werkzaam zijn (o.w. de betrokken wethouder dr. Hoff man), door de afdeeling der Maatschappij of ficieel in kennis van den boycot zijn gesteld met het onuitgesproken doel om met de an dere Goudsche collega's met wien zij overi gens na de reorganisatie van het zieken fondswezen collegiaal op den besten voet verkeeren, mede te doen in éen boycot van de ziekenhuis-doktoren. Naar men ons mededeelde, hebben detze ziekenhuis-geneesheeren zich op de hoogste organisatie in de Maatschappij van Genees kunst beroepen. Een dezer organisaties voor vakgeschillen heeft thans de zaak in onder1- zoek Over het algemeen is de bevolking van Gouda in deze zaak. behoudens sommige kringen, zeer op de hand der Goudsche huis artsen, hoewel oenige kentering in de ge voelens niet te miskennen is. Onder dak. Het gezin van den heer R-, dat uit zijn woning aan Üo Van Marumstraat op straat werd gezet is, nadat het den dag met. in boedel en al op straat had vertoefd;, Maan Medegedeeld door het Kou. Ned. Meteoroiogscb Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Oct, Hoogste barometerstand 767,3 m.M., Volenti»? laagste barometerstand 7.54.4 m.M., Haparanda. Verwachting Vaa den avond van 15 tot den avond van ló October; Matige Westelijke tot N.- wcstelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opv klaringen, aanvankelijk nog regen of hagelbuien; zelfde temperatuur. dagnamiddag; door bemixUrle ing van het ge meentebestuur in een der barakken op het terrein voor de cavaleriekazerne onder dak; gebracht. BERICHT. .Wegens plaatsgebrek moeten verschil len de stukken Kijven liggen o.'a. het verslag van de Afd. van den Ned. R.K. Bond, van Handels- 'Kantoor- en Winkelbedienden aid. Haarlem; verder het Too neet vers lag van de Haarl. Tooneeivereeniging „Jaoob van Len- nep en een verslag over de Tentoonstel ling van Schilderijen en Aquare len en Te», keningen in het Waaggebouw. J. C. van den Beug. In den ouderdom van 50 jaar is over leden de heer J. C. van den Berg archin tect alhier. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer burge meester, C. Maarschalk. Afwezig waren de heeren Mr. Bomans (die om half vier ter vergadering zou arrivee- ren), V. Loosjes en Kuenen. De VOORZITTER deelde mede, dat het zijn voornemen is, wanneer het zich om vijf uur laat aanzien dat de vergadering niet om half zes zal zijn geëindigii. de vergadering 0111 acht uur vanavond voort te zetten. De heer v. d. KAMP verzoekt een geht me zitting. Hiertoe wordt besloten. (Wordt vervolgd.? DE STAKING VAN COURANT- RONDBRENGEKS. De staking van courantombrengers bij „Haar lem's Dagblad" duurt nog voort. Gisteren werd het blad in hoofdzaak per post verzonden. Door de di rectie is een schrijven aan de stakers gericht waar in hij hen mededeelt dat zij zich ontslagen kun nen achten wanneer zij zich heden Woensdagmid dag om half drie niet wederom voor arbeid zouden hebben aangemelo. T'amissemeiii Heden werd in slaat van faillissement vo^.aa.d P. J. Eekhout, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht, hoek Jacobijnestraat. R. C. Mr. E. J bor- hout Mees. Curator Mr. E. Thiel. Beëedigd. Beëedigd werd ais a„,üic.iaar van den Burgerl. Stand der gem. Koog aan üe Zaan de heer Mr. A. J. Honing en te Bennebroek tie neer P. Zeestiaten Als translatrice in tie Bngeiscne laai weru be- eedigd Mej. E. W. Holst te Overveen. Als advocaat alhier werd beeetugd ue heer Mr. W. A. Ch. van Wichen, wonenue te Aalsmeer. Garnizoensuericuieii. - De milicien-soltiaat K. P. van het 10e Reg. JLnI. wordt w«gai„ ij ge plaatst in dë tucuiKÏasse te Edam. Programma voor. de Orgelbespeling ut ue Groote of Bavokerk te diaar.em, op Douderuag lb Oct. des namiduags u r eoor uien heer Louis Robert. 1. Canzona, .yJT B Bi, G<ï|^'2iGd'U ptij torale, G. r reauO.ja.tLj a. xrio, G. Terra- bugio; 4. Ciioralvorsptei und, Fuge Uuer: „O Traurigkert, Herzeieid" Jon. Bra.ims; 5. .Pro log us tragicus, Sigt-ii o Triumpliai Mar-ii Edw. uriBg. BURGERLIJKE fc»TANi>. Ondertrouwü15 Octouer a. v. u. 1 u,£, en B. J. G. Dreijer. G. B mroonsoerg en J. M. Meijer. A. Lubas en C. M Wij- ker. W. Rigter en W. ik. j. B-ureu- der. E. D. v. Stuij venberg en G. M Cassee. P. Lijnzaat en W. b. M. v nocit J. J. Andeweg en G. de Graaf. J. J. .Wensveen en ti. Stammes. Getrouwd: 15 October A. Bareudregt en A. J. de Zeeuw. j. Sa wijn en M. K v Boenen. G. 'Wagenaar en J. v. Norden. J. P. Grandia en H. Kramer. G. Balk en A. den Batk. J- fi .-...ot en J. Muis. A. J. Matter er M. de Mooij Geboren: 12 Oct. d. van A. C'. v. Galen de Wolf. 14 Oct. z. van A. v. Atte- kumWever. d. van M. J. 1 t Sikkink. Overleden: 13 Oct. T. BuijsEmmink, 70 j. Ripparda,straat. 14 Oei. J. Lutgens, 83 j. 'Brouwerskade. M. de WeersHaver 30 j. Kamperlaan. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTR. Door Eendracht Sterk—Onderling Genoegen. Gisteravond had in café Monopole alhier de openingsplechtigheid plaats in klasse A. tus schen de biljartclubs „D. E. S. gevestigd in genoemd café eu „Onderling Genoegen", ge vestigd in café Slot, Kleine Houtstraat. Als omstreeks 7 uur reeds een vrij groot aantal toeschouwers aanwezig zijn opent de bondsvoorzitter met een^ kernachtige toe spraak de competitie. Hij bracht hierin naar voren, dat in het. afgeloopen jaar de belang stelling voor deze sport enorm was toege nomen en de bond reeds haar kracht hierin had doen gelden. Hij sprak dan ook den wensch uit, dat er gestreden zal worden naar ieders genoegen om de bekers eu medailles, die beschikbaar zun gesteju. Ook de bondssecretaris sprak nog de aan- wezigen toe en hoopte van de club de noo- dige medewerking te krijgen. Daarna begon de wedstrijd. In de eerste partij is het begin voor üns Genoegen. Deze speler is buitengewoon op stoot en is zijn tegenstander 111 een 6-tal beurten reeds 50 voorgeloopen, doch dan keeren de kansen. D. E. S. is eau aan het woord en weet zijn tegenstander te passeeren. Hij wint de partij met lOO—Ji caramboles. Dan krijgen we de matadors der clubs. Doch D. E. S. is geheel uit vorm eu uie een geweldige achterstand verliest b« de paitiji met 44—100 caramboles. De dorde partij gaat vrijwel gelijk op. En beiden gaan langham vooruit, tenslotte wint evenwel in d^n lö D. E. S.-speler met 100-97 caramboles Ook in de vierde paf tij is het m den beginne g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2