Hoffmanns Vertellingen Edammertjes J. H. KUHL Jr. szr** ,f Uit den Omtrek Kerk en School Vadertje Langbeen. Heden ontvangen k 80 ct. per pond ,De Toekomst" UXMDiTOFFEa Koopt geen dure Kleeding H. van Alphen, VOOR HET NAJAAR EN DEN WINTER!!! ÏnrgnfJ °"Ze gCliefde Echt" genoot, Vader en Zoon FRANCiSCUS JOHANNES VAN Ll/IJKEN, JVa* luijken! Getrouwd W' J- V' JANSEN en G. W. MIKS a ui-. wtuigenvoor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 2635 Overvee», October m9, HEEMSTEDE. B. en W, stellen voor: Hen te machtigen aan de voetbalclub „H. F. C." te Haarlem een veorguld zilveren me daille aan te bieden ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan op 25 October 1910. Aan de onderlinge Tnlnbouwvereeniglng „Aerdenhout en Omstreken" te Heemstede voor den Tuinbouwwintercursus gedurende het winterhalfjaar 1919-1920 eene subsidie te verleenen van 75» onder voorwaarde, dat na afloop van den cursus daarvan worde over legd de rekening en verantwoording. Artikel 9 van do verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der com missie van Bijstand van B. en W. in het be heer en de zorg voor de gas-, Duinwater-, en Eleotrlciteitebedrijven, wat betreft de rege ling van de opname van de boeken en kas van de directiën van genoemde bedrijven, te wijzigen. Afwijking te verleenen van de bij Raads besluit van 28 Januari 1909 vastgestelde rooi lijnen voor den Heerenweg ten opzichte van den verbouw van bet perceel Heerenweg 255. halfweg. Installatie burgemeester L. n. Siemons. Om 11 uur Woensdagmorgen arriveerde burgemeester Siemonfl* per rijtuig uit Am sterdam afgehaald. .nieuwe gemeente. Op verzoek van Z.EmAchtb. was alle uiter lijk vertoon gemeden en getuigde de vlag op het raadhuis alléén, dat «c iets belangrijks stond te gebeuren. Nadat wethouder Ving de Raadsvergade ring met gebed geopenü had, verzocht deze de heeren Bergman, v- m Berg en Bieeheu- St. Gerardus Majella-kerk. Volgaarne verwijzen wij naar een adverten tie op de voorpagina van dit nummer, waarin door den Zeereerw. heer Th Lurviak. Pastoor van de St. Gerardus Maj.kerk te Borger-Oos- terveld (Dr.) bijdragen verzocht, voor vergroo ting van deze kerk. Dit vooral in velband met den feestdag van den H. Gerardus Majella, dien wij heden, 16 October, vieren. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. [Vergadering van Woensdag 15 Oct. De interpellatie-Ter Laan. bij J. BLOM Sloterweg 603 Nieuw- Vennep Haarlemmermeer. TE KOOP Vrijdag 17 Oct. - 8 uur. "ET SCH0UWT00NEEL f Dtr H J. Nationale STADS SCHOUWBURG Maandag 20 Oct. uur prima LEi£2SCH£PLElN ©MEüMEEii TELEF» 8t>É7 F pan ach Duitse h Engelsch 6 maanden. Gr. Houtstr. 14 Tel. 1294. gretsti"* a*- »i k-iaarlcm^ kunstenaar is den lieti khiberman zeker. No. 3a. Rom an ze «p 40 gr. t, Beetioven; no. 3b, Romance op 50 f. gr. U Beethoven. Twee zeer bekende nummers werden met het telkens terugkomend thema schitterend ge speeld. Al zijn nu deze beide nummers niet van nieuwe compositie, is het bewijs daarom tech geleverd dat de ware kunst nooit te oud kan worden, en wat mooi is, ook eeuwenlang mooi blijft. Daarna werden we vergast op een Carmen- fantakie, Bizet Sarasate. bewonderenswaar dig, vingervaardig elasties. De prachtige stacato's Piacholet. en dubbele noten werden Onberispelijk weergegeven, én wat ëën dank bare muziek voor solist en begeleider. Toen was dan'ook het spontaan applaus, wat drie malen opnieuw werd hervat, oorzaak dat wé nog een jiageréeht kregen te lioorcn, waarop zeker ieder met een dankbare herinnering huiswaarts keerde. De begeleiding was, met medewerking van Paul Frenkel, in góede handen, en 't is zeker dat, wanneer men dergelijke kunst te bege leiden hééft, men op dezelfde trap der kunst móét staan om aan alle eischen, soms harts tochten, die eén tempo kunnen opjagen, en üe solist vrij in staat, wel degelijk moet zijn onderlegd in samenspel. De J. Ned. R.-K, Bond van Handels-, Kantoor Winkelbedienden, afd, Haarlem. Dinsdagavond vergaderde deze afdeeling in de groote zaal van „De Karseboörn" aan de Groote Houtstraat. De Voorzitter, den lieer Stoelinga, opende de ver gadering met den Christclijken groet. Hij heette de aanwezigen, hoewel zeer weinig in getal, hartelijk welkom'. Aan de orde was de bespreking over de verkie zing vail een nieuw bestuurslid. Van de leden wa ren geen candidatenlijsten ingekomen, wel van bet bestuur. Dit kan nu juist geen bewijs genoemd worden van werkelijk medeleven met de verceni- gir.g door de leden. De candidaat-gestcidc van het bestuur was de heer Dieben, Groote Houtstraat. De heer Stoelinga wees er op, dat wij leven in een tijd van actie, die gevoerd wordt door de vei- cenigir.gen. Het welslagen van die actie hangt ech ter voor een groot gedeelte van de leden af. Wij tijn echter nog niet voldoende georganiseerd. Van de Bo.ooo kantoor- en winkelbedienden zijn er 30.000 Reorganiseerden. Door den Centralen Raad van Be drijven zullen binnen korten tijd Collectieve Con tracten afgesloten worden, in de verschillende or ganisaties. Zal dit met succes kunnen geschieden, dan moeten er veel meer leden zijn en moet er een flink aantal goede propagandisten zijn. Daarom zul len wij overgaan tot de bespreking „Winterpropa- ganda'1. Reeds in den vorigen winter is er propaganda ge voerd door de leden van de propaganda-club, die kan bogen op een ledental van 10 dames en vijf heeren. Het getal van de heeren laat wel wat te wenschen over en moet minstens verdubbeld wor den. De leden van de propaganda-club zullen allen Opnieuw aangeschreven worden en bij de volgende Vergadering zal dit punt nader worden besproken. Dan volgde het voorlezen der notulen van de vo rige vergadering, welke gehouden was op 23 Au, Justus. Deze werden goedgekeurd en geteekead. Bespreking vorming vakgroep Bankbedienden. De heer Stoelinga deelde mede, dat in onzen bond 7 leden werkzaam zijn in het Bankbedrijf. Dit is juist genoeg, om een vakgroep te vormen, waar voor 6 a 7 leden strikt noodig zijn. Waarom nu orming van verschillende vakgroepen? Verschil lende patroons, R.K, patroons natuurlijk, in het bankbedrijf hebben zich door middel van de Han- ze-Middenstandsvereeniging georganiseerd tot Pa- troonsvereenigingen of Bedrijfsorganisaties. Daar om is het noodig voor eventueel te voeren actie's, dat er ook in onzen bond afdeelingen zijn van le den, wrekzaam in het bankbedrijf. Hierna ging men over tot de verkiezing van hei nieuwe bestuurslid waarvoor zooals reeds gezegd' de heer Dieben was candidaat gesteld. Deze werd ge kozen. De heer Stoelinga heette den heer Dieben harte- rik welkom. Najat de heer Stoelinga nog een opwekkend 'voord had gesproken over de a.s. winterpropagan- In het algemeen, gaf hij het woord aan den heer an Hamersveld, lid van het Bondsbestuur, die °<?r dezen avond was overgekomen. De heer Hamersveld sprak ongeveer als volgt: Sedert een half jaar mogen wij wel zeggen is er systematisch propaganda gevoerd in de gelederen van de Kantoor- en Winkelbedienden teneinde door de aanwerving van nog meer ongeorganiseerden, de R.K. Vakbeweging, die aanstaande is, te doen sla gen. Ik bedoel de salaris-actie. Voor de kantoor bedienden zijn door ons in vereeniging met den r.-,n5tC'1J'':Cn Bond en den Algemeenen Bond minima u.rissen vastgesteld naar den fceft.fd. Dit kan echter niet voor de winkelbedienden, hiervoor is een »uaeu»euienuen, 1 De toe<viP1fe '°°nreSeling vastgesteld. i Kantoor.'m W' n van Handels-, Janssen aangaat allertreurigst gesteldV t' daarvoor iS( dat wij op sommige p,*!® beW"S Heden overleed, na een lang- ut derv ounetdom van 37 jaar. i VS a"er naam, De ter aardebesteii- IJr'nkmAN. hebben a.s. ZatemfS f'P'aats unr, ter Algetne^ ten 113/ plaats ingang K»ev"r®aa®e8raaf- Verzceke van rouwbekil schoond te blijven. 2655 bediende ten salaris te verkrijgen van 1400, of 1500 per jaar, om b.v. voor een kantoorbediende van 18 jaar te komen tot een salaris van 600 o» 700. Ook is het te betreuren, dat de salarissen van de kantoorbedienden zoo sterk uiteenloopend een sterke propaganda gevoerd worden, door huis bezoek, enz. Niet alleen de propaganda-club is ver plicht propaganda te voeren, maar het is de plicht van ieder lid. Wij moeten kunnen wijzen, op een groot aantal leden, die achter onze rijen staan, dan slechts kunnen wij bij de patroons kat bereiken. Wij die nu hand in hand móeten staan met onze tegenstanders. De Algemeene Bond en de Christe lijke, niet „Merourius", omdat daar alleen maar kantoorbedienden lid zijn, ter verkrijging van be tere salarissen, laten wij nu ook' een voorbeeld ge ven en trouw blijven aan den bond, opdat wij niet door ontrouw de worden ten spot voor onze „roode broeders", de gelederen van den Bond verlaten, waar een actie gevoerd Wordt, billijk en rechtvaar dig, een Roomsche actie door onzen Roomschén Bond", Op deze redevoering volgde daverend ap plaus. Daarna Jiam de heer Stoelinga het woord. Het verslag van de Bondsvergadering te Utrecht op 26 September gehouden werd voorgelezen. Verder deelde de Voorzitter mede, dat er in -hét vervolg iedere maand propagandavergaderingen «ouden ge houden worden, waarop lezingen zullen plaats heb ben, betreffende onzen Bond en de propaganda- Hij noodigde de leden dringend uit daaraan deel te ne men, daar deze lezingen zeer leerzaam zijn en wees er nog eens op, dat Haarlem een arbeidsveld is, waar nog heel veel voor de propaganda kan ge daan worden. Spreker zeide: men vraagt wel eens, wat doet de Bond eigenlijk voor ons, wat de Bond voor ons doet bewijzen de vele actie's, die door het Bondsbestuur gevoerd worden in ver schillende deelen van ons land. Bij het Bondsbe stuur tc Amsterdam bestaat nog lang niet de 8- urigen arbeidsdag, doch daar worden dagen ge maakt van 16 en 17 uren. Er worden door de leden van het Bondsbestuur reizen ondernomen van het eene einde van het land naar het andere, alles in het belang der be dienden. De heer Bol lei nan kreeg het woord bver die wijze van regeling ter betaling der contributie Door ht aftreden van den heer v. d, Waals is de inning der contributie wat misgeloopen, doch wordt voorgesteld en aangenomen, dat de contributie voortaan door verschillende leden in gedeelten der stad of op groote zaken zal geind worden, waar door het mogelijk' zal worden, de contributie op tijd, dus op den ioen van iedere maand af te dra gen aan het Hoofdbestuur te Amsterdam. Mej. Buys, lid van het bestuur, bracht verslag uit van de Algemeene Bondsvergadering te Utrecht gehouden op 28 September j.l. HDaarna ging de voorzitter over tot het laatste punt de rondvraag. De heer Tielen vroeg het woord en wees er op, dat hoezeer het noodig is, dat er propaganda ge voerd moet worden voor verkrijging van nieuwe leden, er toch ook wel eens propaganda gevoerd mag worden onder de leden zelf, opdat zij toch wat beter de vergadering zouden bezoeken. Hij vono het bijna een schande, zoo slecht als de vergade ring bezocht werd. Van de 200 leden waren er on- geveer 40 tegenwoordig. Verder vroeg het woord de heer Elligens, Hij kwam vooral op deze vraag neer, of er vooral op gewezen zou worden bij de te voeren actie, dat de magazijnbedienden ook' zöudén gerekend worden onder de winkelbedienden. Hierop werd hem beve» tigend geantwoord. De magazijnbedienden worden bij een te voeren actie voor de salarissen en ter ver. krijging van de 55-urige week met een vrijen middag onder de winkelbedienden gerangschikt. De heer Stoelinga was het met den heer Tielen eens, dat de vergadering zeer slecht bezocht was. Het komt vooral hierdoor, dat het bijna altijd de zelfde leden zijn, die niet komen. Wordt er in de vergadering op trouw bezoek' aangedrongen, an zul len doorgaans slechts drie leden komen, die er dan ook zijn. Er zijn van die leden, die men, wat het bezoeken der vergadering betreft, onverbeterlijk kan noemen. Zij betalen hun contributie, vragen, wat doet de bond eigenlijk voor ons, en als men hun dan zegt, kom op de vergadering, dan weet je het, blijven ze weg. Ik' heb echter een goede hoop op de toekomst, aldus spreker, dat onze bond .vooral door de propaganda tot bloei zal raken. i Daarna sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergodering met den christelijken groet, zijn. Hoe wij zijn gekomen tot de minima-salaris sen en welke dit zijn, is u allen uit de groote sa laris-meeting, die ook hier te Haarlem gehouden is, wel bekend. Thans echter zijn wij gekomen tot een voorloo- pige loonregeling van de winkelbedienden, als volgt: De groep winkelbedienden dient verdeeld te wor den in onderafdieelingen, deze zijn: x. De bedienden werkzaam in het Levensmiddelenbedrijf. a. De be dienden werkzaam in het Manufacturenbedrijf en de andere bedrijven. Verder hebben wij bij de voorloopige loonrege ling in acht genomen, de verdeeling van de woon plaatsen, de plaatsen waar eventueel de winkelbe dienden hun werkkring hebben, deze hebben wij, evenals bjj de kantoorbedienden in drie groepen verdeeld, n.I. I. Groote steden, 2. Provincieplaatsen en daarmee gelijkgestelden, 3. De kleinere plaatsen. Voor Winkelbedienden in het Levensmiddelen- bedrijf zullen de salarissen, naar de grootte van Gevraagd een R«*K. Boerendienstbode de plaatsen en in aanmerking genomen de leeftij den als volgt moeten zijn: Beneden 18 jaar 8, 6 Cn 6 per week. Op 18-jarigen leeftijd i6, 14 en 13 P. w. Op 19-jarigen leeftijd 19, 17 en 16 per week. Op 20-jarigen leeftijd 22, 20 en 19 per week. Op 21-jarigen leeftijd 23, 23 en 21 per week. Op 22-jarigen leeftijd 27, 25 en 23 per ,wtek. Op 23-jarigen leeftijd f 29, f 27 en f 25 per week. Op 24-jarigen leeftijd 30, 28 en 26 per week. Voor Winkelbedienden in het Manufacturenbe drijf en andere bedrijven zullen de salarissen in dezelfde verhouding naar de leeftijden en plaat sen van werkkring als volgt moeten zijn: Beneden 18-j. leeftijd f 8, f G en f 6 per week. Op 18-jarigèn leeftijd 18, 16 en 15 Per week. Öp 19-jarigen leeftijd 2Ï, f 19 en f 18 per week. Op 20-jarigen leeftijd 24, 22 en 21 per week. Op 21-jarigen leeftijd f 27, f 25 en f 23 per week. Op 22-jarigen leeftijd 29, 37 en 25 per week. Óp 23-jarigen leeftijd f 31, f 39 en f 27 per week. Op 24-jarigen leeftijd 32, 30 en 28 per week. Voor vrouwelijke Winkelbedienden, die denzelf den arbeid verrichten als de mannelijke, gelijk loon. Voor vrouwelijke winkelbedienden, die minder verrichten, dan een mannelijke bediende wordt toe gekend een loon gelijk aan 80 pet. van het boven staande. Aan bedienden niet een verantwoordelijke posi tie, zooals kassier, chefs enz., wordt een loon toe gekend van f 5 per week boven het minimumloon van een gewonen bediende.*' Verder drong de heer Hamersveld 'ér in een gloedvolle rede op aan, dat er toch propaganda ge voerd moest worden en dat de leden toch altijd trouw moeten blijven aaii hun woord gegeven aan den bond, om achter hun rijen te staan, wat er ook gebeuren moge. Er is nog veel zeer veel te verbe teren in de rijen van de kantoor- en wdnkelbdien- den. Doch, dat er vooral onder de winkelbedien den nog zulke treurige toestanden voorkomen, op de eerste plaats, wat betreft de salarissen, is voor een deel de schuld: van de bedienden zelf, die rich niet, zooals de werklieden al sedert jaren georgani seerd hebben? Moeten zij niet op hun borst klop pen en zeggen: „Mea Culpa", het is onze eigen schuld? Ja. maar ook nu kan er nog veel gedaan worden, zij het dan ook niet op eens. Maar daarvoor zijn noodig twe dingen. Op de eerste plaats medewer king en op de tweede plaats versterking. Medewerking. Wanneer van een zeker bedrijf het personeel een actie wenscht te voeren, dan. wendt het rich tot het afdelingsbestuur. Dit schrijft naar Amsterdam en de actie wordt begonnen en gevoerd door het hoofdbestuur. Maar dan moeten ook alle leden, waarvoor die actie gevoerd wordt pal ach ter het Bestuur staan, zij moeten trouw blijven aan den bond, en niet, wanneer de actie eenmaal be gonnen is, en zij zien nog niet dadelijk de vruch ten van hunne pogingen, zeggen: „Wat geeft het? Wat doet die bond eigenlijk? Wij komen er niets mede vooruit." Neen, de leiding, die het Bondsbe stuur op zich neemt bü eventueele actie's, aan die leiding moeten de leden zich onvoorwaardelijk hou den, zal er eenig resultaat bereikt worden. Spreker haalde een voorbeeld aan uit Amster dam. 3. Versterking. Onze gelederen rijn nog lang niet sterk genoeg. Wij stellen eischen, die alle billijk en rechtvaardig zijn, en wij zuilen als R. K.Organisatie slechts die middelen gebruiken welke gepast zijn, om te verkrijgen, wat wij wenschen. Hoe meer le den, hoe meer macht wij «hebben, daarom moet er vel, ais commissi* v*n ontvangst den Hieu wen titularis binnen te lelden. De gemeente-secretaris las het Kon. be sluit voor, waarbij de heer Siemons tot bur gemeester van Haarbliede en Spaarnwoude werd benoemd en vervolgens nam de waarn. burgemeester, wethouder Vink, als volgt het woord Het heeft H. M. de Koningin behaagt u te benoemen tot opvolger van den heer Mi ebielsen. U wacht hier een zware taak, voor al op financieel gebied Ik hoop dat u uw taak steeds met opgewektheid en zonder onder scheid des persoons zult willen vervullen, waarin ik niet twijfel. Ik wenack u, burge meester van harte geluk met uw benoeming en wenseh n veel succes toe. (Applaus), Daarna nam de nieuwe burgemeeater het woord. Allereerst bracht spreker dank aan H. M. de Koningin en de andere autoriteiten voor het in hem gestelde vertrouwen en ver*- volgens richtte Z.EdAcbtb. het woord tot den Raad. Voor u, aldus spr. ben ik nog 'n vreemdeling. Ik hoop echter 't vertrouwen te zullen winnen en hoewel overtuigd van de moeilijkheden die mij wachten, neem ik ech ter mijn taak op en zal mij met al mijn jeugdige kracht op mijn ecten toeleggen. Een oogenblik huiverde ik. den opvolger te worden als 'n man. zooals uw vorige burge meester, den hr. Michielsen, die alom in den lande bekend staat om z'n kennis van be stuurszaken en energie. Eehter met uwe hulp durf ik de moeilijke taak te aanvaarden. Ik doe een beroep op den Raad, op de wethou ders, op den gemeente-secretaris, de stille kracht in den Raad en neem onder Gods ze gen en in 't volle vertrouwen van uw mede werking mijn taak op mij. (Daverend appl.) Vervolgens heette de heer Bicsheuvel, wet houder, in 'n keurig speechje don nieuwen burgemeester eveneens welkom. Daarna sprak de heer Krnseman namens den Raad een woord van hulde. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend en dronk de burgemeester op den groei, den bloei en den vooruitgang der gemeente Haar- lemmcrliede en Spaarnwoude. Onder het ge zellig samenzijn, dat volgde, heette de Edel- Achtb. heer van Suchtelen van de Haare, burgemeester van Sloten, den nieuwen func tionaris welkom èn als buurman èn als oud vriend, de nieuwe burgemeester is n.m. voor heen ambtenaar ter secretarie te Sloten ge weest. Dan nog sprak oud-bnrgemeester Mi chielsen zijn opvolger eenige hartelijke woorden toe. Dan nam de gem. secretaris, de heer Berg man het woord. Hij herinnerde er aan, dat hij reeds onder twee burgemeesters werkzaam was en steeds tot wederzijdsche voldoening. Hij hoopte ook met het nieuwe hoofd der ge meente prettig en vruchtbaar samen te wer ken. Zijnerzijds zegde hij zijn volle toewij ding toe. Burgemeester Siemons dankte vervolgens in eenige welgekozen woorden de verschil lende sprekers. Daarna bleef men nog eenigen Lijd gezellig bijeen. Een fotograaf vereeuwigde de zitting. Des middags was er een druk bezochte re ceptie. Moge Gods zegen rusten óp den arbeid van deze nog jonge bestuurder en hem alle moei lijkheden, welke ongetwijfeld zich op zijn weg zullen voordoen, met jeugdige energie doen overwinnen, opdat het bloeiende Haarl.liede en Spaarnwoude zich steeds nog meer in voorspoed moge ontwikkelen. ZWANENBURG. Straatverlichting. Het verheugt ons te kunnen mediedeelen dat de lang verwachte straatverlichting eindelijk zal komen. Nog deze week wordt er met de werkzaam heden aangevangen, 'n Uitkomst, nu 't al zoo vroeg donker wordt. In drie k vier weken zal de zaak vermoedelijk gereed z n. Vergadering van Woensdag 15 October. Een heele boom was het, dien de heer K. TER LAAN S. D. A. P. in zijn interpellatie tegen de beide hoofden onzer defensie had opgezet Hij had die ais grot geschut tegee H«» beleid d*r ministers bcdoefife intcrpellnües, in de volgende' vragen vervat: Zijn de Ministers van Oorlog en Marine bc-* reid mee tc deelen, welke salarisregtiing voor J920 óntwotpen is, respectievelijk door dc Commissie ad hoe voor liet personeel der Landmachten door de Commissie voor der rechtspositie van dat der. Landmacht? 2. Zijn de Ministers voornemens deze ontwer pen'onveranderd over te nemen en zoo neen, welke wijzigingen zeilen zij daarin voorsteilen? 3. Zijn zij bereid, aan deze ealarisregeling terug, werkende kracht te verleenen tot 1 Juli 1919 en daarop inmiddels roorsclKjtten te verstrekken? 4. Indien dit niet wenscheiijk word geaeht, zijn de Ministers dan bereid, aan de belang'nebbenden zoodanige uitkeeringen over 1919 te verstrekken als zij, met verwaai loozine vaa tie ouderscheidingen in categorieën e* aamai dienstjaren, in dat jaar meer zouden hebben ontvangen, indien de sa;ar:s- regeling van 1920 reeds op I Juli 1919 van kracht ware geweest? 5. Zijn de Ministers bereid om zooveel de neod- regebng over 1919 als de permanente regeling voor 1920 in oaderkeg overleg «e ontwerpen, met dien verstande dat het verschil van 10 pet. in meer voor de Marine, aangenomen door de btaatscananaissic- Idenburg, behouden blijft? 6. Zijn zij bereid een vaste sa.triscommissie voor land- en zeemacht te ramen te benoemen, waarin vertegenwoordigers der organisaties van het per soneel zitting hebben? 7. Is de Minister vao Oorlog van voornemen, om de maatregelen, die getroffen worden ten gunste van bet beroep .personeel, ook te doen strekken ten bate vaa bet verlofspersoneel, van de militaire kommiezen en van «I degenen, die met dezen ge lijk t« atellen zijn? 8. Welke maatregelen heeft de Minister van Oor log genomen, nadat hem de dienstorder G. S. 111, streng geheim, persoonlijk, bekend werd, opgeno men in „Het Volk" van 6 September, j.l.? Niet in uitvoerige beschouwingen, maar kort^ vol ledig en duidelijk, werden door uen AllNiisTER VAN OORLOG 4e vragen van den heer Ter Laan betreffende de salarieering der onderofficie ren beantwoord. Iiü toonde aan, dat de sagarissen der onóeroficieren ainds 1913 zijn vooruitgegaan met 81155 pet. Zü staan dus met achter bij ge lijkwaardige burgerlijke ambtenaren. En uus is er geen reden om meer voor ben dan voor de burg. ambtenaren toe te staan. Van terugwerkende kraent der I Januari in te voeren nieuwe saiarisrege.ing tot 1 Juli 1919 en van nieuw* uitkeeringen ineens kan dan ook geen sprake rijn. De invoering ceticr Salariscommissie voor land- en zeemacht, waarin ook vertegenwoordgers der personee.orgarnsaacs zullen worden opgenomen, zal worden overwogen. Den toon van „Ons Belang'' werd door den Mi. nister scherp afgekeurd. Hij vertrouwde evenwel dat de betreffende aansporing aan het bestuur dier onderofficierenverceniging inderdaad verbetering zal brengen. De „geheime dienstorder" van kapitein van Woelderen betreffende het verschaffen van inlich tingen omtrent den geest der onderofficieren aan den Generaleii Staf bleek ten slotte geen geheime dienstorder doch een vertrouwelijk schrijven aan een vriend' te zien waarvan hij die den brief pu bliceerde een officieel stuk maakt door de aan spreking „Amice" en he( onderschrift geheel de uwe'' weg te laten. Wat zegt men wel zan deze verkapte vervaisching van een brief door een rood heer? Vorm noch in houd werden intusschen door den Minister goed gekeurd. Het voor ieder verstandig mensch bevredigend antwoord van den heer Alting von Geusau kon intusschen niet verhinderen dat de heer K. TER LAAN een motie indiende, waarin gevraagd wordt een uitkeering voor liet personeel voor het eerste half jaar 1919, gelijkstaande ongeveer met het be drag, dat nu in het tweede hall jaar wordt uitbe taald'. Een mal figuur sloeg de sjohus^ahc manne- specialiteit, de heer Hugenholtz. Hij beweerde dat aan onderofficieren der Marine tractamenten wer den betaald van 13 per week zonder voeding en huisvesting. Maar MINISTER B1JLEVELD zette deze scheeve bewering flink recht. Immers, wat bleek? Dat die tractementen van 13 alleen betaald worden aan jongens van 15 en 16 jaar, die 3e kl. zijn. Sommigen dier jongens gaan dan trouwen Maar dan is er absoluut geen reden 0111 den Minis ter te verwijten, dat een gehuwd marinier 13 ver. dient. Men kan zoo lichtte de Minister de Kamer en vooral den deskundigen" heer Hugenholtz in op 21-jarigen leeftijd ie klas marinier zijn met een salaris van 30 en op dien leeftijd is men nog jong genoeg om te trouwen. Volkomen ad rem beweerde de Minister, dat het geen zin heeft, een loonregeling op abnormale gevallen te baseeren. Nadat de heer BOMANS (R.K.) in 't licht gesteld had, dat in de Kamer vaii socialistische zijde slechts echo's werden vernomen van hetgeen in de vakver. eenigingen gesproken is, de heeren DUYMAER VAN TWIST er SCHEURER (AR.) naar ver dienste het half-revolutionaire streven der onderof- ficiersvereeniging „Ons Belang'' ouder handen had den genomen, werd de motie TER LAAN in stem ming gebracht en verworpen met 51 tegen 17 stem men. Voor stemden de sociaal-democraten, de heereh v. d. Laar en Van Wijk. De communisten onthiel* den zich van stemming. een ijzer Tjalkschip met nieuwe zeilen, groot 44 ton. Te bevragen bij J. G. DE BOER, Café „Koophandel", Meerstraat No. 132, Beverwijk. TELEFOON 189. Directeur: ADR. v. D. HORST en JAN MUSCH. (DADDY LONU LEGOS) Een vroohjk spel in 4 bedr. naar den roman van JEAN WEBSTER. Gewone prijzen. Bureau van 10—3 uur. 2633 Directeur W. v. Korlaar Jr. Regie: Kapelmeester P.Versturme W. Harmans Dames: Fuldauer, v. Raalte-Hor- neman, Geysel-Gestinan, Zesers de Beyl, De Hartog. HeerenSchulze, Blok. Muller, v. d. Wenkel, Span, Lubbers e.a. Prijzen der plaatsen f4.-, 3.50,3.- 2.-, 1.25, 0.75 plus belasting en auteursrechten. Plaatsbespreking van af heden van 10—3 uur* DE pas opgerichte leesbiblio theek van den Volksbond te Akersloot telt 250 boeken. In reeds 2 keer werden deze alle uitgegeven tn staat de boekenkast dus ledig. Wie helpt er ter eere Gods en tot heil voor de goede zaak deze weer bijvullen? Nieuwe, maar ook oude boeken, zij worden alle dank baar aanvaard door het bestuur. JAN TIEBIE Jaczn. Voorz. B. KERSSENS Secretaris. Ï2657 Telefoon. 480. 2576 In De Berlitz-schoo! stelt zich voor, bij voldoende deel name, met 20 Ootober zes maandelljksche piactijk - cursussen in deze talen te openen k 2 lessen per week. 16202 Prijs per cursus f 30 Aanmelding tot 18 Ootober Weder ontvangen Ulsters met en zonder riem, Regenjassen, Costumes en Pantalons enz. Wij zullen deze goederen als vanouds ver beneden elke concurrentie verkoopen. Wie zich dus in dezen duren tijd voor zich of zijn gezin van soliede klee ding wü voorzien, koope bij onsen u zult voldaan zijn. Wij verkoopen uit enormen voorraad Jongens-Ul sters vanaf f 12,5a Demisaisons mo del Generaal French vanaf 122AQ- Manscostumes vanaf f 17 AO. Con currentie onmogelijk. Steeds oprui mingen en partijen voorradig. Do* uw voordecU Het oudste bekende adreei Kleed insma«azijn 2631 VOO:- burger en werkman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3