ftrivertentien. R.-K. Marktvereeniging „ST. JOSEPH", Oliegoederen - Dekkleeden J. G. HOFFMANN v.h. N. VAN BREEMEN en Co. i 1 1 BOTER-MELANGE Parapluies SPAARNE 42 - HA ARLEHI - TEL, 2127 W. C. REDLIGH Tandarts, PRIMULA PRODUCTEN VOOR SOEP EN BOUILLON Hoofdkantoor Bakenessergracht 78,Tel. 70 Filiaal Schouwtjeslaan 23, Tel. 848- L? J. BE VOGEL, Uverveen Snoek's manuf. handel WAAR GAAN WIJ HEEN Landbouw en V isscherij Oliejassen, Jekkers, Pijpen, Capes, Mouwen, enz. enz. Motor- en Rijwielkleeding. N.B. Ontvangen prima Leerdoek voor Kin- derwagenkappen in alle kleuren. Aan één kooper wordt niet méér dan drie stuke verstrekt. „De Tijdgeest" yk;$ oud en droog, zeer geschikt om op te doen. N.y. Brandstoffenhandel Vraagt' BRONSTEE's modelmelk karnemelk (Half om Half)B Vervangt Natuurboter. Aangekomen juist in de Regentijd I Ach, ach, wat een keuze Prachtig nieuwe stokken Let op de etalage's U ziet de lage prijken In Dames zoowel als in Heeren En beoordeelt de qualiteit in „DE KROON" Duurte. 13 Januari ao 9 Maart Hand, zang. Lucie Caffaret, piano. Leonid Kreutzer, piano. Mevrouw Groiza, zang. Nog niet bekend. tot reserve le luiten&nit. vertolking. te MEDEMBLIK. Het bestuur maakt bekend, dat te beginnen met MAANDAG 20 Oct. 1919, lederen werkdag 's-morgens ten 10 uur veiling zal worden ge houden van Kool, Uien, enz. Namens het Bestuur, C. SCHOENMAKER, Voorz. 257? W. VAN LEEUWEN, Secretaris DEKKLEEDEN TE KOOP OF TE HUUR Zadel- en Zeilmakerij. 2634 Buiten Distributie dus ZONDER BON PRIMA WIT KATOEN VROUWENHEMDEN f 1.70. Prima ongebl. Katoen MANSHEMD met lg. mouwen f 2,25. Wilhelmlnapark 8. - Spreekuur 2-8. Telefoon 882. BAKKER A Co., Korte Weerstreef 3, '.enfant YOGHURT N.v.Modelboerderij BRONSTEÊ, TELEFOON van —12 en 2—6 uur. 2370 iimmmiigmmmimmmiimiimmbiii Economisch Bureau, Heerengracht 286, Amsterdam. Deze Melange komt door z(Jn geurigheid en fijnen smaak de Roomboter het «eest nab||. Per K.G. f 1.15. Alleran verkrijgbaar b|| 2643 Telefoon 2436. Zijlweg 93. Thskbeiopglng londep Prjjewerhooging. KLEINE HOUTSTRAAT 12-13-14 Dir. te Haarlem, JOH. BRAAKMAN. Kleiugoea. Voor tie, van Rijkswege verplichtend gestelde wo ningtelling vragen B. en W. den raad een crediet van 1700. Goedgekeurd. B. en W. vragen den Raad een erediet van 1050 voor het aanbrengen van seinlaiUaarns op de daar voor aangewezen brugïjjdc binnen de gemeente en op de brug over de Ringvaart van den Haarletn- mermeerpoider. Goedgekeurd. Aankoop Zander Instituut. B. en Wstei;en voor, behoudens goedkeuring fan Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland B. en Wte machtigen voor de ge meente aan to koopen voor de som van 75.000 het perceel aan den Kleinen Houtweg no. 31. met de ter plaatse aanwezige Z a naer toes tellen met de drijfwerken en do instaliatie voor cen trale verwarming. De beer DE ZEEUW vraagt wat met het per soneel van liet instituut zal gebeuren. De lieer BRUCII antwoordt dat een en ander de aandacht van B. en W. heeft. Aangenomen. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten hen te machtigen om voor den prijs va 11.000 voor de gemeente aan te koopen het per. ceel aan de Brouvverskade 110.37 en de bovenwoning van genoemd perceel te verhuren voor 300 per jaar watergcld niet inbegrepen). Tevens stellen zij voor hen te machtigen tot den aankoop voor de gemeente voor de som van 8500 cuiv het perceel Brouwersvaart no. 85a. Goedgek. Boo men vellen. De staat van U vellen hoornen wordt goedgekeurd. Vergunning voor P. E. M, Door het Provinciaal Eleetriciteitshedriif van. Noord-Hoiland ia vergunning gevraagd tot hot leggen van electrische kabels, kruisende do Amsterdamsohe Vaart en het jaagpad langs deze vaart, zooals op eene overgelegde teeke- ning is aangegeven. Tegen de inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Zij stellen den Baad daarom voor de gevraagde vergunning te ver- leenen door bekrachtiging van een ontwerp besluit. Onbewoonbaar verklaring. B. en ,W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen, gelegen aan de N.-. Schoolsteeg no. 7 en 8, aan de Haasstraat 5 en ii en aan de Burgwal 21, en te gelasten dat genoemde woningen moeten zijn ont ruimd binnen zes maanden, te rekenen van den dag, waarop de" tijd tot voorziening is verstroken of het besluit sub I is gehand haafd. De heer Miezérus vvenscht dat perceel K_ Hout straat 11, zal worden ontruimd De perceelen School steef, wil spr. met het oog op den woningnoad. nog ten gebruiken als gewone woningen, maar niet als logement. De voorzitter zegt dat altijd nog verlenging kan gegeven worden van den termijn van ontruiming. Noodwoningen. B. efl W. stellen voor: 1. Aan den openbaren dienst te onttrekken drie gedeelten van den Korten Dijk' en vier gedeelten van d Heooimarkt en te bepalen, dat van de 13 in het besluit van 27 Augustus 1919 bedoelde nood- Woningen zullen worden gehouwd 6 op den Kor ten Dijk en 7 op de Hooimarkt. De heer PEPER is tegen noodwoningen in het algemeen, maar aoht de Korte Dijk als plaats al zeer ongeschikt. Op Dreef, Kenaupark enz. 13 er ■jdaats genoeg. De heer GERRITSZ vraagt of er geen geschik ter plaats is en of op den Korten Dijk geen op slagplaats is. Dit wordt ontkennend beantwoord door den Jwethouder. De heer KLEIN maakt een opmerking over Ke kosten der aanbesteding der noodwoningen Meerdere leden verzetten zich tegen het plaatsen van woningen aan den Korten Dijk, Afzonderlijk' werd gestemd over het plaatsen van noodwoningen op de Hooimarkt. Dit voorstel werd aangenomen. Afgestemd werd het voorstel om wo ningen op dien Korten Dijk' te plaatsen. Verwor pen met 255 stemmen. Bulling grond. B. en W. stellen voor hen te machtigen om een ruiling van grond in dien zin aan te gaan dat een gedeelte grond aan de Nauwe Appdaarsteeg in handen van de gemeente en een gedeelte van het Damsteegje in handen van de firma Joh. Ensche de en Zonen komt. Goedgekeurd. Woningen voor groote gezinnen. B. en \V, stellen den raad voor om het crediet van 141.000 voor den bouw van 26 eengezins- arbciderswoningen in het hijzonder bestemd' voor groote gezinnen op het terrein, gelegen tusschen de Westerstraat, de Olycanstraat en de Van Loostraat met 4000 te verhoogen. De reden van de verhooging is, dat meer palen zullen moeten worden ingeheid, dan verwacht was en dat de aannemingssom 429.44 hooger is dan de raming. De heer PEPER vraagt aanteekening dat hij er tegen is, want de huizen kunnen voor dat geld niet goed' zijn. Overueniiijg grand. B. &11 JV- stellen voor van het Bjjk over te nemen eenige deelen van den Rijksstraat weg HaarlemAlkmaar, welke deelen ge legen zijn in de bebouwde kom van Haar lem. Goedgekeurd. De heer NAGTZAAM e.a. doen een voorstel om B. en W. uit te noodigen te overwegen welk'e maat regelen door de gemeente kunnen genomen wor den om de heerschende duurte te bestrijden. Dit voorstel wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Benoemingen. De heer SLINGENBERG vraagt of de S.D.A.P. nog altijd bij haar besluit blijft geen benoeming als commissielidi te aanvaarden. De heer NAGTZAAM antwoordt dat het besluit nog ongewijzigd is. Tot lid der commissie voor de bezwaarschriften voor de inkomstenbelasting wordt benoemd' de heer G. Wolzak; tot tijdelijk lecrares in de gymnastiek aan de ie H. B.. S. 5 j. cursus mej. T. J. W. van Oort; tot tijdelijk leeraar in de gymnastiek aan de H. B, S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Hoo- gere Handelsschool met 2-jarigen cursus de heer J. Hop; tot tijdelijk leeraar in de kunstgeschiede nis aan de miesjesschool M. O. werd benoemd de heer J. M. A. Bonsen; tot leeraar in natuur- en scheikunde aan dezelfde school de heer B. Wigers- ma; tot directeur aan den cursus voor de hoofd akte de heer J. B. A, Saeijs; tot tijdelijk leeraar in de natuürkunde aan deze school den heer M. van Wamelen te Leiden; tot leeraar in de geschie denis aan denzelfden cursus den heer J. Pot; tot leeraar in de Nederlandsche taal den heer W. H, Korenstra; tot leeraar in het handteek'enen aan id. den heer L. van der Have, de heer v. Brussel ver- Tot onderwijzeres aan school U. L. O. Lett. 0. mej. M. A. Bender, te Haarlem; tot Ieei> aar aan de buitengewone school voor L. O. aan de Ged. Oude Graoht, de heer C. Visser; tot makelaar in assurantiën en hypotheken, de heer M. Nederkoorn. Rondvraag, B. en W. deelen mede op de vraag van den heer Dijk, of een onderaoek door een politie agent zou zijn ingesteld naar eventueel© com munistische neigingen bij personendie werkzaam waren aau de gasfalbriek en voor een promotie tot ambtenaar in aanmerking kwamen, dat daarvan noch bij B. en W., noch bij de directie van bet gasbedrijf iets bekend is. Voor zoover door den vrager wellicht ls bedoeld te vernemen of van de zijde van B. en W. bij voorgenomen benoeming van personen tot werkman in gemeentedienst, on derzocht wordt, of d© betrokken personen al dan niet staatsgevaarlijke meeningen zijn teegedaan» kunnen B. en W, mededeelen dat zulks wel degelijk geschiedt. Zij rekenen het tot plicht te voorkomen, dat lieden in dienst worden genomen, die ieder wettig gezag ont kennen en die, wanneer gepoogd wordt het wettig gezag omver te werpen aan dergelij ke pogingen zullen meedoen, althans daar voor gunstig gezind zijn. De heer DIJK heeft gegevens, naar hij me dedeelt. Hij neemt echter akte van de ver klaring van B. en W. en zal op de zaak bij do begrooting terug komen. De heer ROEST vraagt of er genoeg kolen zijn om de scholen te verwarmen. De lieer BEU OH antwoordt, dat er genoeg kolen zijn. Zoo spoedig mogelijk zal met het 'verwarmen worden begonnen. Hierna wordt de vergadering om 6K uur gesloten. - Haarlemsehc Baehvereeniging. Verschenen is het verslag over den toe stand in het vereenigingsjaar 1918-1919. In het afgeloQpen jaar werden acht concerten vanwege de Vereeniging gegeven, op 5 Novem ber, 3 December en 18 December 1918, 7 Ja nuari, 2i Januari, 11 Februari, 4 Maart en 25 Maart 1919. Het tweede, vierde en zevende con cert werden gegeven door het Residentieorkest onder leiding van Dr. Peter van Anrooyop de vijf andere concerten werkte als gewoonlijk mede het orkest van het Amsterdamsch Con certgebouw, onder leiding van Willem Mengel berg. Als solisten traden opl op het ie concert, Louis Zimmerman, viool, en Frits Gaillard, violoncel. 2e Stephan Partos, viool. f. 3e Aw Noorderwier-Reddingius, zang. 4e Eliy Ney-van Hoogstraten, piano. 5e Alexander Schmuller, viool. 6e Leonid Kreutzer, piano. »F 7e Birgit Engell, zang. 8e Willem Andriessen, piano. Het is den directeuren aangenaam te kunnen constateeren, dat de Vereeniging in bloeienden toestand blijft verkeeren en de concerten door de leden blijkbaar met groote ingenomenheid worden bezocht. De directeuren der Haarlemsche Bachver- eenigingen brengen ter kennis van de Leden, dat in het volgend seizoen zullen plaats hebben acht concerten, waarvan vijf door het Concert gebouworkest te Amsterdam, alle onder leiding van Willem Mengelberg en drie door het Resi dentieorkest onder leiding van Dr. Peter van Anrooy. De concerten zullen plaats hebben op Dinsdag 28 October 1919 Concertgebouwork. 25 November Residentieorkest. 33 December Concertgebouwork. ,i 13 Januari 1930 Residentieorkest. «O 3 Februari *7 Februari 9 Maart Concertgebouwork. Residentieorkest. Concertgebouwork. Concergebouwork. De concerten zullen gehouden worden in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" en aanvangen te 8 uur. Als solisten zullen optreden: op 28 October llona Durigo en Jacques Urlus, zang. 25 November Edouard Risler, piano. 23 December Myra Hess, piano EJba Bf 3 Februari 17 Maatschappij van Nijverheid. Een uitgelezen gezelschap was gisteravond bijeen in de fraai gesreetaureerdle 110 tonde van het Museum voor Kunstnijverheid; al waar de heen Otto van Tussenbroek, di recteur van het museum, voor de leden van het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid een inleiding hield over de tentoonstelling van aeethetisoh uitgevoerde gebruiksvoorwerpen. Alvorens hiertoe werd overgegaan, heette de voorzitter van de Maatschappij, de heer P, C. Du four, allen hartelijk welkom en uitte zjjn dankbaarheid voor het beschikbaar stellen van deze mooie zaal. ten behoeve der lezing. Spr. deelde ver volgens mede, dat de uitga ven een dusdanige uitbreiding ondergaan hadden, welke door de inkomsten niet meer gedekt kannen worden. Om daarin te voor zien riep spr. de hulp in, die van de leden, .om door eontributieverhooging Hij te dragen tot dekking van liet tekort, 't Succes der lezingen in den vorigen win ter, van Prof. Volmer over sociologie, heeft de Maatschappij doen besluiten, ook voor dit winterseizoen wederom een serie lezingen te houden, n.l. over het verzekeringswezen, waarvoor zich bereid heeft verklaard de heer D. Molwerda. Hierna verkreeg de heer van Tussenbroek het woord. Deze begon zijn lezing mot de memoreering der gebeurtenissen, die zich in het Museum van Kunstnijverheid hadden af gespeeld, alvorens het was geworden wat het nu is. Hoe hevig ook hij zelf indertijd werd aangevallen, toen hij overging tot de verwij dering der gipsen. Reeds vroeger had spr. een uiteenzetting omtrent deze verwijdering gegeven en thans legde hp er nog eens den nadruk op, dat men in die gipsen geen ware schoonheid bewonderen kion. Zij gaven geen oorspronkelijke kunst, doch slechts een flau we schijn van het origineel. Na vele wederwaardigheden zijn wij thans zoover, de eerste tentoonstelling te kunnen houden en als we de kans krijgen alle prach tige dingen., die in kasten verborgen liggen, in dit museum in het licht te brengen, dan bezit Haarlem een museum, zooals er slechts weinige in den lande zijn. Komende tot de tentoonstelling zelf, deelde spr. mede», dat deze reeds een groot succes is geweest. Het was spr. reeds verscheidene malen op gevallen, dat de tentoonstelling uitwerking had gehad op verschillende etalages der win kels, waar hij niet zelden eopyen van stands van de tentoonstelling opmerkte! Er was ook reeds veel verkocht. Zoo moet het gaan. Er moet vertrouwen komen tusschen publiek en kunstenaars. De kunst is niet, zooals ve len helaas meenen, een liefhebberij, doch een deel van 'smenschen heerlijkste ontwikke ling. Deze samenwerking moet ook korneu tus schen den kunstenaar en den producent. Dat door fabrikanten zeer kostbare adviezen van technici worden ingenomen, gebeurt overal, doch een fabriek, waar den kunste naar advies wordt gevraagd ig ver te zoeken en toch is hij daar op zijn plaats, dat bewijst de Yerkade'e fabriek. Ook in de advertentie-pagina's der dagbla den kan schoonheid gebracht worden, die in de huidige dagbladen maar al te veel ont breekt. Ten slotte geloofde spr. dat men In deze een groote toekomst tegemoet gaat Nadat de heer van Tussenbroek zijn lezing, onder een hartelijk applausje beëindigd had, werden eenige verversehingen gebruikt. De aanwezigen maakten daarna een rondgang over de tentoonstelling, waarna men nog ©enigen tijd gezellig bij elkander bleef. Personalia. Dé réservé ae luitenant B. C. de Raadt van het ioé Reg. Inf. Is bij Kom. besluit van 4 Octo- ber 1919 met ingang van 30 October' a.s. benoemd De «ergetnt-majoor-instructeur Oostelaar van Het 10e Reg. Inf. is Ingevolge beslissing van den Divisie-Commandant overgeplaatst bij het Regi ment Grenadiers. Hooger Beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door C. J. H.( wonende te Haarlem, ter zake van het opzettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkre gen voorwerp voordeel trekken .veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, Onder één dak, tooneelspel van JTabrlcdua. Haarh Tooneelvjer. acob van Lennep", schouw- urg Janaweg. „Jacob van Lennep" had gisteren met haar openingsvoorstelling een goeden avond. Da schouwburg was gevuld met een goed ge stemd publiek, dat blijkbaar genoot van hel boeiend spel der tooneelisten. Er is durf 1100- dig voor een diletiantenelub. om niet een stuk als „Onder één dakvoor het voetlicht te komen, want al zit er in de werken van Jan Fabricins zooveel „tooneel", dat ieder gezelschap er wel iets van terecht brengt, een waai-lijk goede vertolking eisché bedui dende, geschoolde krachten. „Jacob van Lennep" bezit die. Door de meesten van hen werd een spel gegeven, dat aan hooge eischen voldeed en zoo was 't geen wonder, dat dit knap geschreven tooneel- werk spanning en ontroering bracht. Het stuk is zwaar van tragiek door de felle te genstelling der verschillende karakters! waaruit gevoelige botsingen voortkomen. De drie bedrijven spelen alle op één mor gen af; de morgen, waarop de vrouw van den ouden boer begraven wordt en de eigen aangetrouwde kinderen bijeenkomen 0111 te overleggen wat er met den gebrekkigen va der moet gebeuren. Dan komt het verschil in karakter scherp uit. De zoon Jacob, die het door de opofferingen zijner ouders tot onder wijzer heeft gebracht, wil wel de lusten, doch niet de lasten van zjjn erfdeel. De oudste zoon Walter, een echte driftkop, wil zijn vader wel in huls nemen, maar stuit op de» haat, die er heerscht tusschen don koppigen oude en zijn schoondochter Dora, een vroe ger winkelmeisje, waarmee Walter tegen den zin der ouders is getrouwd. Dan is er de schoonzoon Jan die onder zijn drogen humor de tragedie van zijn leven verbergl en voorstelt te loten, wie van drieën in di toekomst.voor den vader zorgen zal. Maar als de huichelachtige Jacob het lot trekt wil Walter den ouden man niet aau zijn onedelen broer en venijnige schoonzuster overlaten en hij dwingt den vader te gaan wenen onder één dak met de ten onrechte gehate Dora. Aangrijpend zijn de tooneelen die zich nu afspelen. De lang opgekropte haat van den lialsstarri gen boer komt tot uiting, maar dan blijkt ook ras hoe hii zich in de vrouw van. zijn oudsten zoon vergist heeft. Zij 'weet door haar edelmoedigheid de ijskorst om zijn hart te breken en ten slotte vinden /ij samen het geluk onder één dak. 'n Stuk, dat geweldig pakt soms de tranen Uit de oogen perst, maar door het bevredi gend slot een aangenamen indruk achter laat. En als de tragedie soms wat zwaar wordt, komt de droog-komieke Jau en zijn inslaande „zetten" verluchtigen de stemming. Er werd bijzonder goed gespeeld. De oude boer was een pracht-type, koppig tot in het wreede en zoo echt-menschel ijk tech. Wal ter, de driftkop, werd uitmuntend uitgebeeld, zoowel bjj de heftige tooneeleu als bij stil spel, Jacob, de lafhartige egoïst, lééfde, en Jan, die altijd „lolletjes verkoopt", maar zoo echt menschkundig uit den hoek komt, werd van begin tot einde uitstekend volgehouden. Van de dames trof vooral liet beschaafde spel van Dora, innig ontroerend door de zui vere uitbeelding van dit sympatnieke karak ter. Ook de kleinere rollen vonden een goede Het publiek was zeer dankbaar, soms wat. lacherig, en de tooneelisten werden met luid applaus, een toespraak en bloemen gehul digd, terwijl de lieer K. Visser voor zijn kra nige regie in 't bijzonder een woord van dank en waardeering genoot. S. Bestrijding van onkruid. Het bestuur van bet Ned. Landbouw-Cornité heeft den minister van Landbouw verzocht te be* vorderen, dat de algenieene bestrijding van on kruid bij de wet wordt geregeld. Modellen en quallteit beter dan van de Reg.erlnge- hemden. GIERSTRAAT 27. 2622 VERKRIJGBAAR TE HAARLEM BU i 2617 tóVuMf J&utft/canrrJh, end} utotdén HLEMSTF.DE TELEF. 1790. r- rs ARBEIDSBEURS VOOR INTELLECTUEELEN. Onder welwillende leiding van Mr. S. H. VAN PERLSIEhV is door ons opgericht een „Intercommunale Arbeidersbeurs voor Intellectueelen.'" Juristen, letterkundigen, leeraars, accountants, ad ministrateurs, correspondenten, teekenaars, musici, architecten, technici e. 1, die zich voor onze Arbeidsbeurs, die en voor den werkgever en voor den werknemer belangloos als intermediaire CM VUVJ1 ucn WCIAIICillCI üvi«ii6ia/cfw optreedt, intereneeren, doen wij na ontvangst van postwissel 75 cent gedurende één maand onze dagelijksche lijst van vacati t gedurende één maand onze dagelijksche lijst van vacatures fr. p. p. toekomen, waarin nader onze methode van bemiddeling is omschreven. iinuNBNia 2367 m i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6