HH. ADVERTEERDERS binnenland Gemengd Nieuws Nederland en België DE DUURTE. Luchtverkeer. Engelsche Slobkousen en Wintsrpantoliels Handel en Nijverheid VRIJSG&G n 33T0SER 19IC 42ste JAARGANG No. 10G8I DE ABOKfiEtëEKTSPKUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,G0, PER WEEK 20 CENT, FRANCO PER POST PER KWARTAAL t2,95 BIJ VOQRüiïBïïALINS BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BZLAN9R1UE KORTING •fc'fc-Ri» I'te BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Met het oó^óp de vroegtij dige verschijning van de Zater dags^ Courant, verzoeken wij onzeHH. Adverteerders beleefd adverteniiën, bestemd voor het Zaierdagnummer, BEE V *2 S J S3 A Oa in te zenden. DE ADMINISTRATIE. INLEVELtlNG VAN MILITAIRE GOEDE- REN DOOR LANDSTORMPLICHTIGEN ENZ. De Burgemeester van Heemstede herin nert er bij deze aan. dat de inlevering van Militaire goederen moet plaats helbben te Heemstede in een der lolcalen van het Distri butiebedrijf aan den Achterweg. '2684 -j heemstede. Door bemiddeling van bet Gemeente Be stuur zullen worden verkrijgbaar gesteld goede werkmansseïioenen, tegen den prijs van 10— per paar. Bestellingen kunnen alleen schriftelijk tot en met uiterlijk 20 October a.s. worden opge geven aan het Distributiebureau, Achterweg No. 1, Heemstede. 2692 De winsien in het drukkersbedrijf. Er is in de laatste maanden in courant en tijdschrift dikwijls gesproken over de onder nemerswinsten in het drukkersbedrijf. Hetis bekend, dat in dat bedrijf een hechte organisa tie bestaat en nu wordt het meermalen voorge steld alsof de bedoeling van die organisatie ci-eiüijk alleen is, om den verbruiker van drukwerk uit te buiten. Waar die voorstel ling nïët niet dë wekelijkheid in overeenstem ming is, is het van belang eens na te gaan, hoe het op het oogenblik met de bedrijfstoe- standen in de typografie is gesteld. Er is een zeker prijstarief vastgesteld waar beneden niet mag worden geleverd Waarom werd dit gedaan? Omdat de ongebreidere concurrentie, die tot vóór eenige jaren in het bedrijf heerschte,tot onhoudbare toestanden had aanleiding gegeven men trachtte steeds nog weer lager te bieden dan zijn concurrent met het gevolg, dat behoor lijk rendeerende drukkerijen tot de uitzonderin gen behoorden. Telkens en telkens gingen er failliet. Die scherpe concurrentie was verklaar baar. Een drukkerij kan gemakkelijk opgericht. Men kocht op afbetaling een pers, inkt, en wat lettermateriaal. En dan beproefde men al te veel elke order machtig te worden, zonder te berekenen, of een winstmarge overbleef. Weinig drukkerijen immers waren gewoon een behoorlijke kostprijsberekening te maken. En toch is het juist in het drukkersbedrijf zoo nood zakelijk, dat dit gebeurt, omdat men anders gemakkelijk allerlei factoren, die mede den prijs van drukwerk bepalen, over het hoofd ziet. De tarieven nu hebben er den ondernemer aan ge wend, den kostprijs behoorlijk te berekenen, om- Jat thans een gespecificeerde opgave van eiken post moet gemaakt. Niet slechts de ondernemers, maar ook de arbeiders waren er destijds treurig aan toe. Door de concurrentie was het den patroon niet mogelijk een behoorlijk loon te betalen. De ge zellen, die er kans toe zagen, kozen zoo gauw mogelijk een ander vak. Ih geen ander bedrijf bestond een zoo groote jongensexploitatie. Van een vakopleiding was geen sprake. De jongen, die 'n jaar of achttien oud was geworden, werd te duur en moest door een goedkoopere, jongere kracht vervangen. En dan moest hij zonder vak kennis maar beproeven ciders zijn brood te ver dienen. in u-zen toestand is thans belangrijke ver betering gebracht. Het prijstarief heeft de be drijven op een finantieel gezondere basis ge vestigd. De Collectieve Arbeidscontracten, die sedert 1914 het bedrijf beheerschen, hebben den gezellen een behoorlijke rechtspositie en een be ter loon gegeven. De Leerling-regeling waarborgt een grondige opleiding in het vak. Natuurlijk is door deze maatregelen het druk werk duurder geworden. Het publiek was ge wend aan te goedkoop drukwerk. De consument profiteerde ten koste van den produce ent (on dernemer en arbeider). Een toestand, al even on geoorloofd, als wanneer de producent den con sument uitbuit. Maar de vrije conc urrentie is in het druk- welke de behoorlijke outwikkelinf van het vak tegengaat en waardoor de uitkomsten van het bedrijf zóózeer verminderen, dat het initiatief voor technische verbeteringen gaat ontbreken De drukkerspatroons beijveren zich oni nieuwe technische vindingen toe te passen. De produc tie wordt zoo hoog mogelijk opgevoerd. t an sluiting van het bedrijf is geen sprake. Er wordt in de drukkerswereld ook niet aan gedacht dezen maatregel in te voeren. Men is er algemeen afkeerig van Zoowel op grond van moreels als van practische'bezwaren. Iedere druk kerspatroon is in de bonden welkom en wordt zelfs met open avmen ontvang"-» Er behoeft ook niet te worde gevreesd, dat de tarieven te zeer zullen worden opge schroefd. Te hooge tarieven zijn eenvoudig niet te hand haven, juist omdat in het drukkersbedrijf een zoo sterke concurrentiegeest heerscht. De meeste patroons zouden zich aan de te hooge tarieven niet houden en zij, die dat wel deden, zouden zich de eene order na de andere zien ontgaan. Bovendien zouden te hooge tarieven tot veel werkvernietiging aanleiding geven. Wanneer het drukwerk duur wordt, gaat men er zich op bezuinigen. En hoe minder de vraag naar druk werk is, des te minder wordt er-verdiend. De bedoeling der tarieven is alleen, om het mogelijk te maken, dat de ondernemers in het bedrijf een behoorlijk bestaan kunnen vinden en dat aan de gezellen redelijke loonen kunnen worden betaald. Wanneer zoo groote winsten werden behaald, dan zouden velen er toe komen, hun kapitaal in het boekdrukkersbedrijf te ste ken. Het aanbod van drukwerk zou zóó groot worden, dat er al gauw van die groote winsten niet veel meer overbleef. Werd het drukken bovenmatig duur, dan zou men bovendien trachten dit in het buitenland te laten doen. Men behoeft dit niet te beproeven. Blijkens Engelsche vakbladen worden daar pre cies dezelfde klachten over de duurte van het drukwerk gehoord als bij ons. Volgens verschil lende berekeningen in een der laatste aflevering en van de „Schweizer Graphische Mitteilungen" is het Zwitsersche tarief tusschen 20 pCt. en 30 pCt. hooger dan het Nederlandsche. In Frank rijk is het niet anders. Dezer dagen kwam in een van onze groote couranten een mededeehng voor, dat de papierprijzen daar tot een ontzet tende hoogte gestegen zijn. Met het gevolg, dat het drukwerk abnormaal duur is. In Duitscü- land is 't bestaane tarief in de laatste jaren met 250 tot 300 pCt. verhoogd. Slechts door den abnormalen stand van den markenkoers Duitschland, voorzoover het produceert, co curreeren met Nederland. De klachten over de duurte van het drukwe worden dus elders evengoed gehoord als in ons land. De financieele uitkomsten van de meeste bedrijven zijn zeer middelmatig. Men kan m het handboek van mrs. Nierop en Baak over „Naamlooze Vennootschappen" het dividend van vele groote drukkerijen vinden. Fén slechts gaf gemiddeld meer dan 10%. Er zijn er onder met 7 en 8%, maar evenzeer meerdere met 0%. Het gemiddelde dividend zal ongeveer 5% zijn. Toch waarlijk geen woekerwinst 1 Dikwijls maakt men zich geen juiste voor stelling van de kosten, welke het verschijnen van een boek met zich meebrengt. Er zijn nog verschillende andere ondernemingen, die met den drukker de opbrengst deelen. Nemen wij eens tot voorbeeld een boek met een ruime oplage van gebonden exemplaren, dat kort geleden in ons land is verschenen. In de bruto-opbrengst van dat boek zat 30% voor den boekhandel, vervolgens 30% voor den uit gever. Aan papier werd uitgegeven 10%. Dit maakt dus reeds 70% van de geheele opbrengst. Dan moet de boekbinder zijn deel ontvangen. In dit geval 15%. En de rest is de bruto-op brengst. welke den drukker ten deel valt, dat is ongeveer 15%. Men lette er op, dat wijspreken van bruto-opbrengst. Om de winst vast te stel len moeten dus alle onkosten van den drnkker worden afgetrokken. Uit dit voorbeeld blijkt, dat de kosten, welke de drukker in rekening moet brengen bij de uitgave van een boek, lang met zooweel gewicht in de schaal leggen als men ge woonlijk denkt. G*steld eens het geval, dat de drukker van genoemd werk werkelijk eens een woekerwinst wist te bedingen, dan zou dit de prijzen van dat boek nog slechts met een paar stuivers verhoogen. Het is geen wonder dat de boeken zooveel duurder zijn geworden. De onkosten, die de boekhandelaars en uitgevers hebben te maken, zijn natuurlijk aanmerkelijk vermeerderd. Het papier is met gemiddeld 300% gestegen. De boekbinder heeft zijn tarieven met ongeveer 80% moeten verhoogen. Nu de kosten welke de drukker tegenwoordig heeft te maken. Vroeger werkte hij met een groot getal jongens, die hem een paar gulden m de week kosten. Thans wordt dit werk door vol wassen. gezellen verricht, die als minimum 25 tot 32 in de week verdienen. De Amsterdamsche zetter verdient thans 31. Meubelmakers, kleermakers, sigarenmakers heb ben ougeveer dezelfde loonen. In het bijzonder de laatste jaren moest het loon tengevolge van de vermeerdering van de kosten van het le vensonderhoud aanzienlijk worden verhoogd. De loonen vormen een belangrijke factor bij de kosten van het zetten en drukken, zoodat deze loonsverhooging belangrijke prijsstijgingen van het drukken tengevolge moest hebben. Verder valt een aanzienlijke stijging in de prijzen van alle materialen, die moeten wor den gebruikt, te constateeren. Zooals reeds ge zegd, steeg het papier gemiddeld 300 pCt., inkt steeg van 1. 50 op /4.50 rollenspecie van ƒ1,30 op 5,50. Machineolie, die vóór den oorlog 26 ets. kostte, noteerde in het voorjaar nog 2,50 en is eerst na dien aanzienlijk gedaald. Zoo zou men kunnen voortgaan. Voor machines, persen, vuur, belasting, verwarming, gas, electriciteit, administratiekosten moet zeer veel meer be rekend worden dan vroeger. Wanneer men in het dagelijksch leven voed sel, kleeren, schoeisel, enz., enz., zooveel duurder koopt dan vroeger, dan wijt men dit aan de oorlogsomstandigheden. Maar wanneer blijkt, dat het drukwerk ook zooveel in prijs is gestegen, dan wordt dit toegeschreven aan de uitbuiting door de organisatie der drukkers. Mede om boven genoemde redenen kan die opvatting niet wor den aanvaard. Mr. A. A. VAN RIJN. Detailhandelaren in suiker op de zwarte lüst? Naar. -Vaz 1 Has" meldt» is door. den heer O. R. Barends, redacteur van het orgaan van den Oostelijken Middenstandsbond, aan den Minister van L., N. H. een telegram gezon den van den volgenden inhoud: „Is het Uwe Excellentie bekend, dat te goe der naam en faam bekend staande detailhan delaren, omdat zij weigeren een op zegel ge sloten contract van voorkoop van suiker, te annuleeren of halveeren op een zwarten lijst zullen worden (zijn) geplaatst en dat zij om deze weigering zullen worden uitgesloten van de levering van süiker?" Vormingscursussen van Propagandisten. Bij de ruistelooza, meest geheime, nu en dan echter snel en krachtig door haar vermom ming heenbrekenrie agitatie der socialisten, 1 bij de onvermoeibare krachtdadigheid! waarmee aij hij argeloozen hun „van non sens aan elkaar hangende" (Van Dieren) denkbeelden opdringen en met een partij pakkende, doch niets beduidende slagwoor den de arme massa verschalken, is het aller noodzakelijkst, is het gladweg onontbeerlijk, dat wij Propagandisten vormen; jonge man nen en meisjes, die tot het volk durven en willen gaan, om den handschoen tegen de heeren der „bewustheid", die de „wijsheid in pacht" hebben" op te nemen. Wat onzen propagandisten meest ont breekt is: de noodige doorkneedheid in het socialistisch gezwam in de ruimte, de noo dige handigheid om met die heeren appeltjes te schillen. Men zegt mij, dat ik een goede methode volg om propagandisten te vormen en daar om wil ik ze meededen; anderen kunnen er mogelijk partij van trekken, dacht men ie. een twintigtal pientere, levenswoellge jongelui komen om die 14 dagen meit mij sa men. Ik geef hun een cursus to 5 punten. Ieder der punten vraagt een anderhalf uur uiteenzetting en ontleding. a. het socialistisch stelsel. b. hun woord in den wind;: godsdienst is privaatzaak. j c. huwelijk en socialisme. school en opvoeding en socialisme, e. eigendom en socialisme. Ik leg oen dezer punten uit en weer leg de Socialistische idee er over; kort en zakelijk. 2e. Aan het eind van den avond geef ik een papier met vragen (10 k 12) die de socia listische slagwoorden ej opwerpingen bevat, ten tegen het behandelde punt. 8e. De j ongel ui hebben 14 dagen tijd om, onder elkaar, de vragen te ontleden en te be antwoorden; zij mogen raadplegen, wien ze willen. 4. Na 14 dagen komen we weer bijeen en de iongelnl dabatteeren over de aangeduide vragen in mjjn tegenwoordigheidde een wordt aangewezen om een dier kwestieuze punten te verdedigen, da andter om ze aan te vullen. 6e. Weer 14 dagen later karnt punt b en zóó wordt het pnoramma afgewikkeld. Wij moeten tot eiken prijs propagandisten vormen, jarige mannen en meisjes; het ls hoog tijd. Wij hebben een paar jaar noodig om het kader Ineen te zetten, het den cul tuurvorm te geven, die het behoeft. Daarom deelde ik, op aansporing van vriendenzijde, ln het openbaar mede hoe de „Vormingscursus" der Propagandisten te Nij- meg enls georganiseerd. Mogelijk kan het rijn nut hebben. F. HENDBiöHS SJT. Gemoedsbezwaren tegen de invoering der Invaliditeitswet Het aantal meerderjarige onderieekenaare op het request aan den Minister van Arbeid; bedraagt in de gemeente Ede ongeveer 500. Het meerendeel dezer requesfcnanten bestaat uit de landbouwende arbeidersbevolking. Niet op de hoogte. Het „Huisgez." schrijft: „De heer H. F. Tilwma deelt ia de „ArnK. Ort." mee, dat hij zich de laatste jaren heeft bezig gehouden met het versameien van fei tenmateriaal op hygiëojsch gebied ln Indlë. Het klinlkt nogal weódsch. En juist daarom doet het zoo vreemd aan dat deze heer met geen woord melding maakt van de bolangwekken-droevlge gege vens, door de Missionarissen van het H. Hart omtrent Nieuw-Guinea in hun iAnnalen" gepubliceerd. Een wetenschappelijk man, die zich zelf omtrent de hygiënische toestanden in Indië wil op de hoogte stellen en anderen voorlich ten, mag die gegevens uit de eerste band niet vorwaarloozen. Ze zijn allicht sprekender en meer actueel dan de cijfers, die hij uit oude jaargangen van het Tijdschrift van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap opschommelt. Vensterglas. De minister van D. N. en H. heeft tot nadere aankondiging, dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van vensterglas en bepaald dat de uitvoer aan geen enkel voorschrift of beperkende bepaling zal zijn onderworpen. Deze beschikking treedt met ingang van 20 October a.s. in werking. Uitvoer van stroo. De N. U. M. heeft van den minister van Landbouw de inededccling ontvangen, dat uitvoer va,n stroo, uitgenomen van een be perkte hoeveelheid tarwestroo, voorslijaiids nietk^ui worden toegestaan. Aanvragen om uitvoervergunning voer tarwestroo buiten de dezer dagen geopende inschrijving om, kunnen voorloopig niet in behandeling worden genomen. Zou liet waar zijn? Naar~.de „Vissclterij-Courant" uit Botter dam verneemt, is de commissie voor Je voed selvoorziening te Brussel zeer ontstemd over de geringe vischlevering vanuit IJmuiden en andere plaatsen. Ondanks herhaalde te legrammen en herhaaldelijk verzoek om 'n deputatie van daaruit naar Brussel te zen den, om verder te onderhandelen, is men zoo heet het hier in Holland doof gebleven. De Brusseisch© commissie had reeds toe zegging gedaan, dat een eventueel visum spoedig zou worden verleend en alles gedaan zou worden om de reis naar Brussel te vergefmakkelij ken. Dat een en ander invloed zal kunnen Leb ben op Üe kolenlevering uit België staat bij de commissie vast. Nog altijd de zaak Yan Groenendael. „Het Volk" meent to weten, dat te 's-Gra- venhage in kringen, waarin men op de hoog te kan zijn van de zaak, verluidt, dat de plaats, waar de heer Van Groenendael te Brussel een gesprak over een volksstemming in Limburg heeft gevoerd, de Amerikaan- sche legatie in genoemde stad is. De regeering kon den naam van den heer Van Groenendael niet noemen zonder de Amerikaansohe legatie tegen haar verlan gen in de zaak te betrekken. Kalkeieren. De Minister van Oorlog beeft ingetrokken de beschikking van 1 Augustus, houdende vaststelling van maximumnrijzen voor kalk eieren. Wijziging van de Ongevallenwet, Volgens de „Tel." worden in ter zake kun dige kringen de kosten van wijziging der On gevallenwet op 40 millioen geraamd. Landing in Britsche havens. Het Ministerie van Buitenlandscke Zaken vestigt de aandacht van reizigers naar Ned. Indië en Oost-Azië op de bepaling dat het niet geoorloofd Is in Britsche havens aan land te gaan, zonder dat men een Britsch pasvisum bezit. Hooge IRaad van Arbeid. Bij Kon. Besluit van 4 October is een algemeene maatregel van bestuur, vastge steld, houdendo instelling van een Hoogen Raad van Arbeid. Woonwagens en woonschepen. Woensdag jl. is in werking getreden de wet op de woonwagens en woonschepen. De uitvoering van deze wet is overge bracht bij de onderafdeeling Reclasseerinig van het Departement van Justitie, hoofd d,e heer S. L. Veenstra inspecteur der Reelas- seering. Wachtkamers. „Sfc. Chris tof fel", het orgaan der R.-K. Han- doisreiadgers, verneemt van betrouwbare zijde, dat de verwarming der station» die niet tevens restauratie zijn, ook dezen winter nog achterwege zal (moeten?) blijven. Een overeenkomst? JJiit Brussel wordt d,oor Havas geseind: „De Parijsche correspondent van d,e Li bre Belgique meldt, dat het niet aan twijfel onderhevig is of de Belgische delegatie zal de volgende voorwaarden aanvaarden: Geheele vrijheid voor België op de Bcbjeh de in tijd van vrede; groote economische voordoe len met betrekking tot werken, die aan den stroom uitgevoerd mogen worden, den handel, het loodswezen, de diouane enz. In oorlogstijd zal Nederland het recht heb ben dens troom af te sluiten. Op het oogenblik is het niet^ mogelijk nadere bijzonderheden te krijgen." De besprekingen te Pariis, Uit Brussel wordt aan de „Msb." geseind: De Belgische gedelegeerden te Parijs, Se- ger» en Orts zijn hier teruggekeerd om met hun regeering besprekingen te voeren. Van Belgische zijde wordt bevestigd, dat bijna de geheele commissie van Veertien het standpunt van Nederland in zake de Schelde en Limburg deelt. Heden zouden de militaire exporten bijeenkomen en volgende week zal de commissie de opnieuw geredigeerde voor stellen van Nederland en België in ont vangst nemen. Schoenenreparatie. Te Drachten (Fr.) vragen volgens „De Stand.", de schoenmakers hooge prijzen voor reparatie. De gemeente zal nu daarvoor gaan zorgen tegen lager tarief. 25 pet. verhooging! In oen der Haagsohe weekbladen vestigt de gepensienneerde generaal v. d. Maaien er de aandacht op, dat de stoomvaartmaat schappijen Nederland en Rottendamsche Llcyd, hoewel ze in het algeloopen jaar winstcijfers van 250 en 120 pet. maakten; niettemin passage- en vrachtprijzen weer meit 25 pet. verhoogd hebben. Luchtvaartconventie. De internationale luchtvaartconventie, v Jl- ke Dinsdag te Parijs is onderteekend, is een grcote stap vooruit in de regeling van het luchtverkeer. Zij onderwerpt dit verkoor aan wetten overeenkomstig die welke ter zoe gelden. Alle vliegtuigen moeten een natio naal kenteeken dragen. De bestuurders moe ten in registers worden ingeschreven. Lucht schepen moeten 's nachts een rood licht aan bakboord en een groen licht aan stuurboord voeren. Zij moeten elkander rechts passeeren en een luchtomnlbus die 12 of meer passa giers vervoert moet een draadloos» telegram Verwacht deze dagen nrooie partij tegen billijke prijzen. P. W. TW£ëH UIJS E M BARTEUORISSTRAAT 27. fie aan boord hebben. Vliegtuigen, die zien niet aan deze regels houden, kunnen in elk land, waar zij dalen, worden aangehouden. De conventie is overigens nog voorloopig Verschillende kwesties, zooals douanerechten signaalcode, enz. zijn nog niet geregeld. Ame rika heeft om een kwestie van patentrechter nog niet geteekend. Japan ook niet. Voor burgerlijk gebruik. .Uit Rome wordt d.d. 16 Oct. geseind: Onlangs meidien eenige Beigiscne blaten, dat de Italiuanschc regeering aan Neder land vliegtuigen zou hebben geleverd, voor ejei-i bedrag van acht millioen. Li. is niet juist. Tengevolge van de deelneming van de Italiaansche industrie aan do luchtvaart tentoonstelling te Amsterdam opende de Ne derlandsche regeering directe onderhande lingen met particuliere Iia iuamsciio firma's. Het betreft hier dus toestellen voor ci. viel gebruik, aan de levering waarvan cLe Italiaanscbe régecring vreemd h. Bezoek aan Duitsehe jaarbeurzen. Het Ministerie van Buitenlandsehe Zaken verzoekt het volgende mede te deelen: Blijkens mededeeling van de „Standige Ausstellungskommission fiir Deutsche In dustrie" te Berlijn aan het Consulaat-Gene raal der Nederlanden aldaar, zullen Neder landsche bezoekers van Duitsehe jaarbeurzen voortaan de voor hun eigen gebruik noodza kelijke levensmiddelen zonder speciale in voervergunning in Duitschland mogen iuvoe. ren. In dit verband zij de aandacht er op gevestigd, dat de Nederlandsche ambtena ren der Invoerrechten aan de grensstations aan eiken reiziger in het groote internationa le verkeer den uitvoer van 4 K.G. levensmid delen toestaat. De Ned. Jaarbeurs te Brussel uitgesteld. De Ned. Jaarbeurs zal waarschijnlijk tot begin van 't volgend jaar worden uitgesteld. Naar de ,Msb." uit Brussel verneemt, is dil uitstel toe te schrijven aan het feit, dat hef gemeentebestuur van Schaarbeek, hetwelk; voorkeurrechten heeft op hei gebruik van het „Palais", op 22 November in dit gebouw een groot feest zal geven ter eere van de sol daten van Schaerbeek. Men zou de beurs derhalve moeten uitstel len tot December, een tiid, welko minder ge schikt is voor het zaken doen. Van den anderen kant liopen de organisa tors dat begin volgend jaar de stemming be ter zal zijn. Vele Nederlandsche fabrikanten en handelaren hebben voor deelneming inge schreven onder voorwaarde echter dat de kwestie tusschen Nederland en België zouden geregeld zijn. ten huls inges.or., Tn een perceel te Amsterdam, aan d»n Haarlemmerdijk 196, op den hoek van het Haarlemmerplein, was men sedert ©enigen tyd aan het verbouwen. Er zou een bij kantoor van de Incassobank in gevestigd worden. De aan beide zijden van dit ge bouw gelegen peroeelen Haarlemmerdijk 194 en Haarlemmerplein 2, waren geheei gesloopt. Zij zouden geheel nieuw opgetrok ken worden. Donderd agm iddag werd een gat gehakt in den bouwmuur en plotseling ging een stuk naar beneden, waardoor de 2ö-jar|igo werkman J. Groot werd meegeno men. De bifandweer werd ter hulp geroepen maar zijn makkers hadden den man reeds onder het puin vnnd.aan gehaald. Hij Rad wonder boven wonder slechts eenige Kleine schrammen opgeloopen. De geneeskundige dienst verbond hem. Het bouw. en woningtoezicht werd ge waarschuwd en weldra waren de d.recteur en de ingenieur van dit toezicht ter plaatse Toen dezen met de brand weer-autoriteiten, overlegden wat men zou doen, omd at er. werking in het gebouw zat, zakte het ge heele huis van vier verdiepingen als een kaartenhuis ineen. In zijn val sleepte het 't achtergedeelte van perceel Haarlemmer dijk mee. In den bouwmuur van het per ceel Haarlemmerplein 4 sloegen een paar gaten. Van het geheele gebouw is zoo goed1 als niets meer over; het dak ligt ongeveer gelijkstraate. 1J Even voor de instorting waren nog een paar werklieden boven geweest voor on- derzoek. Persoonlijke ongelukken zqn niet De huizen Haarlemmerstraat 190 en 192 te betreuren. en Haarlemmerplein 4 zijn op bevel vatt de autoriteiten ontruimd. Photo's van ex-keizer "Wilhelm. Woensdag j.l. bevatte het dagblad voor de Arbeiderspartij ©en artikel over de bekende fotografische opname in een onzer weekbla den van den geweaen keizer, in welk artikel van de mogelijkheid wordt gesproken dat do gewezen keizer in Den Haag zou bobben la ten weten, dat het bean zou mishagen, indien zijn portret werd openbaar gemaakt en dat men van Den Haag uit aan den procureur- generaal te Amsterdam heeft gelast om te UIRLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1