NIEUWE IUIL Ctlllll ssr&A Wat de pers zegt BUITENLAND Gemengd Nieuws Handel en Nijverheid Vragenbus Rechtszaken Zaterdag 18 October Vierde Biad. Be Rijkskoiesidistributie. Over de kolenpositie van ons land en de nood zakelijkheid van handhaving der regeerings- jbemociing met brandstof, had dezer dagen het „Hbld" een belangrijk onderhoud met Mr. Dr. Frowein, den directeur der Rijkskolen distri butie. Wij laten diens mededeelingen en beschouwin gen hier volgen „Ofschoon" aldus de heer Frowein in antwoord op een desbetreffende vraag - „er in Nederland op dit oogenblik, gezien de omstan digheden, kolen in voldoende hoeveelheid aan wezig zijn en de vooruitzichten voor de naaste toekomst bevredigend mogen heeten, kan er ya ti opheffing der Kodibu geen sprake zijn. „Daarvoor bestaan algemeene en bizondere redenen. Voorop dient te staan, dat ik persoon lijk niets liever zou zien dan een spoedige ver dwijning van de crisis-bemoeiingen. Van rem mende invloeden ten aanzien van een spoedige liquidatie is geen sprake. Integendeel. Maar de ontwikkeling der buitenlandsche verhoudingen bepaalt ten deze het standpunt. Men moet wel bedenken, dat aanvankelijk algemeen een krach tige opleving der buitenlandsche productie, waar Nederland voor minstens de helft van zijn rolengebruik van afhankelijk is, werd verwacht. Ook ik verwachtte die en zoo zij inderdaad een feit geworden was, zou de Kodibu dezen zomer rijn opgeheven. Integendeel echter is zoowel in Duitschland als in Engeland, onze beide voor naamste leveranciers, de productie nog aanzien- liik gedaald. De schaarschte in het algemeen is grooter dan ooit te voren. Ondanks dat feit ver keert Nederland relatief in gunstige omstandig- aeden, dank zij zijn ligging en andere factoren. Ik wijs bijvoorbeeld op den invloed der verkeers- ontreddering in Duitschland. Het zou evenwel onverstandig zijn, aan deze bizondere factoren een duurzamen en algemeenen invloed toe te kennen. Onze richtsnoer dient te zijn de pro ductie in het buitenland aan risico, afhankelijk van toevalligheden, mogen wij ons niet wagen. Wordt die productie niet aanzienlijk grooter, Jan zal, hoezeer het mij leed doet, de distributie Dok na het einde van dit brandstofjaar (April 1920) dienen te worden gehandhaafd. Het is in het geheel niet onmogelijk, dat de winter 1920/21 Dns in heel wat grooter moeilijkheden vindt dan het barre seizoen thans oplevert. Dit jaar is de bevoorrading, die in den zomer moet plaats hebben, willen wij des winters niet tekort ko men (o'mdat het verbruik per maand dan de maandelijksche Nederlandsche productie plus import verre overtreft), gelukt. Blijft de bui tenlandsche productie ontoereikend, dan is er niet de minste waarborg, dat wij ten volgenden jare juist zoo gelukkig zullen zijn als thans. ,Dit zijn de algemeene redenen. Nu de bizon dere. Er is in ons land ondanks c^üe gunstige positie, nog schaarschte in verbancl met dl lage buitenlandsche productie. Daar mede dient dus rekening gehouden evenals in de oorlogsjaren. Maar een ander element, dat toen niet op den voorgrond kwam, speelt thans een rol van groote beteekenis. In den oorlog was het de vraag, hoe de kolen er moesten ko men en hoe ze te verdeelen thans, hoe men 200 goedkoop mogelijk zich van kolen kan voor den. Het duurte-element is van buitengewone beteekenis geworden. „Zoolang de regeering rekening houden moet ®iet schaarschte en duurte, dient zij zich met cle distributie te bemoeien. Ik heb tot dusvei ge sproken over de algemeene motieven, maar daar wil ik thans aan toevoegen, dat de regee ring of de kolendistributie in den tégenwoor- digen vorm dient te handhaven of de geheele zaak dient te liquideeren. Zoolang dit laatste niet mogelijk is, moet de Kodibu en met haar het C(entraal) V(errekenkantoor) voor B(randstoffen) blijven functioneeren. „Ik stel voorop, dat van een opheffing slechts sprake zal kunnen zijn in den zomer, wanneer de huisbrandbehoeften het geringst zijn. Thans kunnen wij aan de aanvragen van het bedrijfs leven in den meest algemeenen zin des woords voldoen, maar de huisbrand moet ook nu nog gerantsoeneerd blijven. Ondervindt thans de industrie bijvoorbeeld weinig last van de dis tributie, de voordeelen die zij geniet zijn onmis kenbaar. Van tijd tot tijd hoort men de klacht, dat de distributie de prijzen hoog houdt. Dat gaat op voor den huisbrand, waarover nader. Dat gaat niet op voor de industrie. Het is vol komen juist, dat de een of andere industrieel soms bij toeval goedkooper kolen zou kunnen koopen( wanneer er geen prijsegalisatie was. Maar wanneer de handel vrij was zouden mis kien enkelen wat de vraag is van goed- koopere kolen profiteeren, doch het bedrijfs- Kven in het algemeen ontwricht worden. De kodibu koopt thans tegen prijzen, die onderling vaak xoo% verschillen, kolen van nagenoeg dezelfde qualiteit. Met regeeringsscheepsruimte Worden kolen uit Amerika gehaald. Tusschen haakjes van de enorme vrachtbesparing profi teeren thans indirect allen, terwijl de regeering natuurlijk nimmer scheepsniimte beschikbaar zou kunnen stellen aan particulieren. Zij maakt van de totaal beschikbare hoeveelheid een grooten pot en egaliseert den prijs. Was er geen distributie en egalisatie, dan zou onmiddellijk een run ontstaan naar de goedkoopste kolen, die echter niet in toereikende hoeveelheid aan wezig zijn. Aangenomen, dat ieder er in slagen zou zich coüte que coüte van kolen te voor zien, goedkoop of duur wat betwijfeld kan worden dan zou de eene industrieel zijn bedrijf moeten houden met kolen die hem buurman t?. per ton kosten en zijn gelukkige drijfsleven zou^f 3o k f 40 betalen. Het be- worden. Bovendien^1JIi>grondvesten §eschokt Importeur van goedSo^tu"rkik de gelukkige theorie verondersteld wordt tL^' fj '..3° k f 40 te verkoopen, «jk&wu-betak. da. «r Amerika, zou zijn be- g moeten stopzetten bij den prijs de ze hem zouden kosten. «Vergeet bovendien niet," aldus de heer Frowein -— „de beteekenis van de concentratie tan den invoer in het algemeen. De Kodibu is een machtige stabiliseerende factor bij de her- leving van het bedrijfsleven. Zij kan niet worden gemist „Tenslotte de huisbrand. Het is duidelijk dat in verband met mijn vorig betoog dat de Limburgsche mijnen, die thans verreweg de goedkoopste kolen leveren, bij een vrijlating van den handel hun prijzen tot buitensporige hoogte, relatief, zouden kunnen en moeten opvoeren. Thans worden die goedkoope kolen voor zoover ze voor huisbrand dienen (de ge heele huisbrandvoorziening wordt door Lim burg geleverd) geleverd tegen kostprijs plus de handels- en administratie onkosten. Die zijn hoog, veel te hoog, dank zij den omslag der plaatselijke brandstofcommissies enzoovoorts. Maar daaraan is niets te doen. Het is le defaut des qualités van het stelsel. Bij de vrijheid van handel zouden de prijzen uiteraard ont zaglijk veel hooger zijn dan thans. „Het is begrijpelijk, dat wij bij een handha ving van de Kodibu geen vrijen invoer, van welken aard ook, kunnen toestaan. Wanneer be paalde personen er door allerlei trucs in slagen, hier buiten de Kodibu om goedkoope kolen in te voeren, spekken zij hun zak door het algemeen belang te schaden. Voeren wij goedkoope kolen aan, dan komt dat het algemeen belang ten goedeen daarom dient de aanvoer van alle goedkoope kolen in onze handen te worden geconcentreerd, totdat er voldoende goedkoope kolen zijn om ieder in staat te stellen, ze te koopen. De Kodibu heeft, om een proef te ne men, verschillende ondernemingen in de ge legenheid gesteld kolen uit Amerika te laten komen voor eigen gebruik, buiten de distri butie. Maar niemand is daarin getreden. Want de Amerikaansche kolen, die wij hier ove rigens nog niet missen kunnen zijn veel duurder dan de kolen, die de distributie levert, dank zij de exploitatie en de goedkoope re- geeringsscheepsruimte. „Tenslotte dit. De handhaving van de Kodibu heeft er toe geleid, dat schokken in het bedrijfs leven vermeden zijn dat men zich van relatief goedkoope kolen kan voorzien, dat de schaar schte zich, behalve voor huisbrand, niet ern stig doet gevoelen, betrekkelijk gesproken alweer. De toestand is zoo dat zelfs m ern stige stoornissen, groote stakingen bijvoor beeld, nergens een plotseling gebrek aan kolen behoeft te bestaan. Gas- en electriciteitsfa- brieken, de spoorwegen zijn ruim voorzien. Ook wanneer in Januari het Duitsche contract afloopt, behoeft geen vrees voor bizondere stoornis te bestaan. Wordt de Duitsche uitvoer gedurende langen tijd gestremd, dan kon er mis schien weer wat scherper gerantsoeneerd moe ten worden. Maar waarschijnlijk is dit met. DE GAANDE EN DE KOMENDE MAN. Het bericht, dat de heer Allizé niet meer op zijn post in Den Haag zal terugkeeren, heeft waarschijnlijk slechts bij weinigen leed wezen gewekt, meent het „Hbld. „Integendeel: Van menigeen, in offici- eele en andere kringen, krijgt de gewe zen Fransche gezant „het heilige kruis achterna". Want zelden heeft een hier geaccrediteerd gezant zoo weinig sympa thie en zooveel van het tegendeel weten te verwerven als deze gewikste, schran dere, ijverige, maar bemoeizieke, nu eena poeslieve, dan weer aanmatigende, vaak gevreesde, maar nooit beminde diplo maat. Hij stak zijn neus in alles wat hem inte resseerdeen dat was héél veel. De Nederlandsche Pers heeft het ook ondervonden; zoodra er iets in een of an der blad van beteekenis stond, dat de heer Allizé niet vriendelijk genoeg voor Frankrijk achtte, beklaagde hij zich daar over rechtstreeks of bij Buitenlandsche Zaken, dat, in 't laatste geval, die klach ten eenvoudig overbracht.... tot de heer Allizé het, althans wat ons blad betrof, eens al te ver dreef (hij was in het vin den van onaangenaamheden iegens Frankrijk, van een ongelooflijke licht geraaktheid) en wij, door een bijzondere stellige afwijzing, deze boodschappen naar omen kant hebben doen ophouden." Het Amsterdamsche blad acht het nuttig, nu de opvolger van den heer Allizé nog niet in funetie is getreden, dit eens te zeggen „De hier geaccrediteerde vreemde di plomaten hebben zich gedurende den gansehen oorlog allen van eenige poging tot, beïnvloeding van de pers in 't alge meen onthouden.... allen, op één na: de heer Allizé. Zijn opvolger moge tot de goede gewoonte der onthouding terugkee ren en weten, dat er geen beter middel is im een Neder landsch blad te irriteer en en dus te prikkelen tot onwelwillendheid, dan te trachten, op de eene of andere wijze zijn vrije uiting te beperken." UIT DE YEREENIGDE STATEN. De dreigende staking in de kolenmijnen. Woensdag heeft de secretaris van arbeid, Wilson, op last van het kabinet van den president, het initiatief genomen tot bemid deling inzake de dreigende staking in de kolenmijnen, die op 31 October te midder nacht was bepaald. Hij heeft John W. Lewis, den waarnemenden voorzitter van de geor ganiseerde arbeiders en Thomas S. Brew ster, den president van den landeltfken bond van mijn-exploitanten, uitgenoodigd Vrijdag morgen met hem te eonfereeren. De paspoorten gehandhaafd. Het Huis van Afgevaardigden heeft beslo ten de paspoorten tijdens den oórlog voor emigratie vastgesteld, voor een jaar te hand haven. De afgevaardigde Flood zeide, dat het werkelijke doel van de wet was, om gevaar lijke vreemdelingen buiten het land te hou den, di® groot nadeel zonden kunnen toebren gen aan do nationale instellingen. De ziekte van Wilson. De president neemt voortdurend in beter schap toe. Volgens de „Star" heeft het Witte Huis het bezoek van den koning en de ko ningin der Belgen aan Washington op 24 Oc tober niet afgezegd, Het bulletin van 17 October luidtHet on gemak, waaraan de president sedert twee da gen heeft geleden, is in groote mate vermin derd. Hij heeft een goeden nacht gehad. Zijn temperatuur, ademhaling en nieren blijven normaal. Het Sjantoeng-amendement. De stemming over het Sjantoeng-amende ment in den Senaat werd Donderdagmiddag laat verwacht. De bladen zeggen, diat de ver werping ervan wordt toegegeven en dat een reserve op denzelfden grondslag later zal in gediend worden. Volgens do „WorldP zal deze reserve waar. scbijnlijk worden aangenomen. Senator Shields zeide, in een rede in den Senaat, dat hij zich zon verzetten tegen alle bepalingen van het volkenhonds- en vredes verdrag, dlo een schending vormen of de strekking hebben die te vormen van de poli tiek der V. S„ om geen bindende allianties te vormen. Hij was niet geneigd de V. S. te varplichten tot waarborging van de territo riale integriteit en de bestaande politieke orafhankelijkheid van ongeveer 45 naties, over de geheele wereld verspreid. Senator Brandegee verklaarde, dat de Amerikaansche delegatie zich had moeten terugtrekken van de vredesconferentie, toen bet feit werd besproken, dat er geheime ver dragen bestaan. Later wordt gemeld: De Senaat heeft het Sjantoeng-amendement op het vredesverdrag verworpen met 65 tegen 85 stemmen. De indnstrieele conferentie. Op de indnstrieele conferentie heeft L. E. Sheppard van de groep arbeid, een resolutie ingediend om een drievoudige controle van kapitaal, arbeid en publiek in te stellen op industrieën, gegrond op voorrechten en mo nopolies. 1 1 Het snikertekort. De ^Star" meldt, 'dat de afgevaardigde Dal- licger een wetsontwerp heeft ingediend om, mat het oog op het snikertekort een verbod van zes maanden te leggen op den uitvoer van eniker op straffe van tien jaar gevange nisstraf «n een geldboete van 10.000 dollar. Een waarschuwing van Daniels. Volgens de „N. Y. Times" heeft de secreta ris voor de marine, Daniels, in een rede te New-York er voor gewaarschuwd, dat als de vexeenigde Staten niet tot den Volkenbond toetreden, het noodlg zou ziin een vloot te bouwen van zulk een omvang, dat zij ster ker zou zijn dan die van alle landen, die dien Volkenbond vormen. UIT FRAKRIJK. Tegen het revolutionaire gevaar. De president van het nationale republi- keinsche bloc, dat in het seine-departement ■gevormd is om den verkiezingsstrijd aan te binden tegen de soc. partij, heeft een oproep gerioht tot alle republikeinsehe partijen en fracties van het departement. Hij herinnert daarin aan de woorden, door Clememeeau in den Senaat gesproken: Men moet een gedeel te van zijn persoonlijke gevoelens weten op te offeren in het algemeen belang, anders zullen wij geen natie blijven." De plicht van alle republikeinen, zoo ver volgt het manifest, zelfs de meest vooruit strevende, is aangewezen. Zij moeten den weg versperren aan de uitlokkers van den burgeroorlog en hun pogingen voegen bü die van hen, die ijveren voor handhaving van den socialen vrede. Het toekomstige parle ment moet bestaan uit mannen, bezield met den nationalen geest, den wenscb der conso lidatie van de overwinning te verzekeren, het vredesverdrag nauwkeurig op te volgen, de grootheid van Frankrijk te herstellen. Niemand onzer wil de fnndamenteele wetten van de republiek omverwerpen, maar wij wenschen, dat zij worden toegepast in een ruimen geest van rechtvaardigheid, broeder schap en eenheid. Wij willen de partijen, welke gisteren nog tegenover elkaar ston den, vereenigen om het hoofd te bieden aan den eenigen vijand van thans: het bolsje wisme. Republikeinen van alle schakeering, vereenigt u tegen het revolutionaire gevaar, Wantrouwen tegen Duitschland. Bij de bespreking in de Kamer van de mi litaire kredieten heeft do afgevaardigde An- dré Lefèvrc de aandacht gevestigd op een te Leipzig versohenen catalogus van uniformen voor officieren van de zware artillerie de zelfde artilleries, e het vredesverdrag aan Duitschland verbiedt. Tevens betoogde hu. d!at Duitschland den aanmaak voortzet van twee soorten mitrail leurs, nog niet in gebruik ten tijde van den wapenstilstand en waarvan het eene type be stemd is voor de bestrijding van de tanks, hét andere voor de bewapening van vliegtnl- gen. De rapporteur voor oe. oorlogsbegrootrng, Benazet verdedigde het parlement tegen de beschuldigingen, dat het de oorzaak zou zijn geweest van de onvoldoende militaire voor bereiding en uitrusting. De Kamer, herinne- de hij heeft altijd meer kredieten toegestaan dan de deskundigen vroegen. Hij verklaarde, dat dezen nooit veel waarde hadden toege kend aan de zware artillerie en dat, toen men hen erop wees, dat de Duitsche zware artil lerie 15 K.M., de Fransche slechts u K M. droeg, zij antwoordden: Welnu, daa rukken wij vier K.M. voorwaarts. Tenslotte wees Briand er zeer terecht op, dat zoowel Fransche als Duitsche deskundi gen zich vergist hebben in de eventueel be- noodigde hoeveelheid munitie. Niet alleen de Fransehen, maar ook de Duitsehers hebben in het begin van den veldtocht munitiege brek gehad. Trouwens, niemand had zulk een langen duur van den oorlog voorzien. UIT DUITSCHLAND. De staking in de metaalindustrie. Een hoofdartikel in het „Berliner Tage- blatt" wijst ea* op. dat de staking der me taalbewerkers meer en meer een politiek ka rakter heeft aangenomen. De stakingsbewe ging wordt door de radicale leiders mis bruikt om bet geheele economische leven te Berlijn te verlammen. Wie de ontwikkeling der stakingsbeweging nauwkeurig volgt, kan niet ontkennen, dat deze een strijd met de politieke macht beteekent. Reeds het feit, dat telkens nieuwe schare ontevredenen worden opgeroepen, geeft te denken. In een manifest, tegelijkertijid aan de sto kers en machinisten en aan de werklieden in het electrisch bedrijf verzonden, wordt over „onderkruipers" gesproken. Daarmede wordt de technische noodhulp bedoeld, die de belangrijkste bedrijven in gang moet houden. Dit ingrijpen der regeering hebben de arbei ders zelf uitgelokt. Heeft niet een kleine ra dicale minderheid uit het Moabiter stedelijk electrisch bedrijf gisteren de Berlijnsche overheid geterroriseerd, zoodat minister Noske heeft moeten ingrijpen 1 Met één om standigheid hebben de leiders geen rekening gehouden: de stakers zijn het staken moede, het stakingsmiddel heeft door overmatig ge bruik aan kracht verloren. De wrevel der be volking is ditmaal vrijwel algemeen, overal hoort men slechts veroordeelende stemmen. Later meldde het Wolffbureau: De staking in de metaalindustrie is 'bijge legd. De In de zitting van 16 October in het rijksministerie van arbeid onder voorzitter schap van Geheimrat Sitader opgestelde grondslagen voor een onderhandeling zijn door de bonden van metaalindustrieelen en metaalbewerkers binnen den gestelden ter mijn aangenomen. Het scheidsgerecht, aan hetwelk daarop in gemeenschappelijk over leg de definitieve regeling der geschilpunten werd opgedragen, ls nog heden in genoemd ministerie samengesteld. DE OOSTZEE-BLOKKADE. De Duitsche vredesdelegatie te Versailles heeft de opdracht ontvangen dringende ver- toogen te richten tot de Entente naar aan leiding van de blokkade in de Oostzee, in zonderheid tegen de toepassing daarvan in territoriale wateren, en zulks onder verwij zing naar de gewichtige economische gevol gen, die die getroffen maatregelen hebben zullen. In Königsberg en Lübeck laat zich die nieuwe blokkade geducht voelen. Het haven bedrijf is nagenoeg volkomen stopgezet. Men zegt echter dat Zrweedische en Finsche sche pen ongehinderd in- en uitvaren. FIUME. Verschillende berichten melden, dat d'An- 11111)zio zeer lijde is en waarschijnlijk naar Rome zal gaan om een geneesheer te raad plegen. Men ziet hierin een voorbereiding van een a.s. capitulatie van den dichter. KROONSTAD CAPITULEERT. - PETEO- GRAD BEZET? De „Daily Express" Verneemt uit Helsing- fors: Kroonstad heeft voor het bombarde ment der Britsche vloot gecapituleerd. De Wit-Russen. hebben Krasnoje Selo vermees- terd. Volgens de geruchten is generaal Joede- nitsj Woensdagnacht Petrograd binnenge trokken. Officieel wordt d.d. 17 October nit Helsing- fors gemeldHet Noord-Westelijke Russische leger heeft Krasnaja Gorka en Krasnoje Selo bezet. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN De moord te Ludwigshaven. Dezer dagen maakten wü melding van het roekeloos doodschieten van een meisje te Fnankenthal door een Fransch soldaat. Generaal Dangu, de bevelhebber der Ma- rokkaansehe divisie te Ludwigshaven, heeft nn in de bladen van Frankenthal een schrij ven gepubliceerd, waarin hij zegt 't voorval te Ludwigshaven, den moord op het 17-jarig meisje door een Fnanschen soldaat, te be treuren. De dader is gevangen genomen en zal voor den krijgsraad, terechtstaan. De ge neraal heeft door bemiddeling der stede lijke autoriteiten de familie van het slacht offer zijn leedwezen doen betuigen. Als pro test tegen het misdrijf hebben gisteren de fabrieksarbeiders te Frankenthal dien arbeid neergelegd. De koffiehuizen en winkels wa ren gesloten. De begrafenis vond onder groote belangstelling plaats. doen tot wit*n moet ia mij c.art wenden 001 recht te verschaffen? Antw. 2. U kunt zich wenden tot het R. KJ Bureau voor Arbeidsrecht dat eiken Donderdag* avond zitting houdt van half 9 tot hall 10 iti ha( gebouw St. Bavo. V r. Kunt u mij etu ten minste waarschijnlijk probaat middel aangeven -tegen bet ctwwellca \an de handen door de koude? Antw. Zorgen dat uw handen voldoende warm blijven. Niet op den tocht staan. Na het wasschen der handen, deze goed droog maken. Verder een geneesheer raadplegen. V r. Hoe kan men bet best schoenen waterdicht maken. Antw. Zie onze ad verten tier ubritfc r-a as ver* geet niet, zoo noodig. een schoenmaker t* raad plegen. De kotoenaauvoer te RoiArc I11 verband met een bericht in hét „Der- liner Tageblatt", du, Rot ter Jam als "aan- voerhaven van katoen niet vokla.cn heeft en de hand,el zich weer mvu' Bremen zat richt- ten schrijft de „N. Uri." o.m. Zeer zeker zijn er moei lij kneden geweest te .Rotterdam, waar vóór tien oor'eg geen katoenmarkt was gevestigd, maar die moei lijkheden worden dagelijks kleiner Dat de opslagruimte in den beginne to klein ie gebleken, pleit éér voor den om. vang der aanvoeren, die veel belangrijker waren dan men had durven dennen. Ai.es werd in 't werk gesteld, om opmag en ex peditie te bevorderen en met succes. Dat de Amerikaansche exporteurs in de toekomst wel zullen afzien van verdere ka- toenverscheping naar Rotterdam, is een hoop ,dieh et ,Berl. Tageb.aL" gerust tot do „vrome wenschen" kan rekenen. De Rotterdamsche kooplieden heboeu zelf noch gelooid, noch gewild, dat Rotterdam Bremen zou verdringen, maar dat de Ne, derlandsche koopstad een deei van den ka, toenhandel tot zich zal trekken daar, van kunnen de Bremer collega's verzekerd zijn. V r. 1. Hoe moet ik een poesje behandelen dat het in zijn ingewanden heeft? a. Hoe moet ik' een roestvlek uit een rose flanellen blouse krijgen? Antw. I. Geef uw poes melk te drinken waarin kandijsuiker' is opgelost. Helpt dat niet, raadpleeg dan een veearts. 2. Bij gekleurde, stoffen verdund zoutzuur. Vraag uwen drogist. V r. Ik ben van de militielichting 1911, 15 Mei 1917 uit den dienst gekomen en met Augustus 1918 naar de Landweer overgegaan. Kan ik nn nog een keuring aanvragen? Zoo ja, waar moet ik mij ver voegen en hoe lang duurt het ongeveer dat ik be richt krijg om gekeurd te worden? Antw. U kunt keuring aanvragen bij den Mi nister van Oorlog. Hoe lang het duurt voordat u bericht krijgt kunnen wij u niet zeggen. Vr. Mijn neef is in dienst Kunt u mij ook zeggen of er nog vergoeding wordt gegeven voor kostwinnerschap? Antw. Als hij er voor in de termen valt wel. Wendt u tot den burgemeester. z V r. Wij zijn met twee zusters, beiden meer dan 68 jaar oud, wij hebben geen loondienst verricht en hebben weinig inkomen. Zouden wij voor de ou_ derdomsrente in aanmerking komen? Zoo ja, waar moeten wij ons dan vervoegen om et mee klaar te komen en te trekken? Antw. Als u minder dan 1200 per jaar inko men hebt komt u allebei in aanmerking voor ou derdomsrente. Wendt u tot de gemeente-secretarie van Heemstede, waar eenige tussehenpersonen werkzaam zijn, die u inlichtingen moeten geven. V r. Op welken dag wordt in Haarlem vendu of verkooping gehouden van meubelen, gedragen Mee ding enz.? Waar wordt dat verkocht en hoe laat? A t w. Een bepaalde dag voor deze verkooping is niet. De veilingen worden geregeld in onze ad- vertentierubriek aangekondigd, met alle bijzonder heden er bij die voor u van gewicht kunnen zijn. V r. 1. Heeft iemand, die boerenarbeider is, ver huurd is voor een vol jaar met kost en inwoning en die 9 weken ziek thuis is geweest en daarvan slechts 4 weken het volle weekloon uitbetaald kreeg nog recht op vergoeding voor de overige 5 weken en op kostgeld? Zoo ja, hoeveel bedraagt dat ongeveer? Antw. Bij ziekte gaat het loon gedurende een betrekkelijk korten tijd door. In den regel 4 we ken. U hebt dus niets meer te vorderen. V r. 2. Indien de baas onwillig is hieraan te vol- Eeu nLIDoen aan di- Donderdagavond zijn do lieerea 1'. li. Lu cas en H. Belzer, inspecteurs der liaagscne recherche, naar Londen vertroku.cn, om daar als getuigen op te treden in een strafproces Het betreft iemand, die in 1916 komende met den trein uit Amsterdam op het Haag- sche perron, terwijl de trein sól hield, uit de coupé viel, waarbij hij tusschen luet per ron en den trein geraakte en waarbij hij rich ernstig verwonde. De man, die diamantnandelaar van beroep •was verklaarde kort na het ongeluk dat hij bij dien val een aanzienlijke partij ciamanten ter waarde van ruim een millioen zou zijn kwijtgeraakt. Deze diamanten, welke hij in commissie had, waren verzekerd by de groote Lloyd in Londen, die echter aan de waarheid van, het verhaal twijfelde. De koopman is nu gedagvaard wegens ver, duistering, waarbij de betrokken recher cheurs als getuigen zullen worden gehoord, die ommddehijk na de aangiifte, een uit. Ook zullen als getuig/an gehoord worden eenig resultaat. Ook zullen als getuiegn gelieerd worden personeel van den Eersten Hulp Dienst, 't welk bij 't ongeval aan 't station den verdachte de eerste hulp heeft verlnendv De gemeenteraad van Ede behandelde dezer dagen een verzoek van de Edesche IJs club om financieele tussehenkomst der gemeen te, i.z, wateraanvoer voor de aan te leggen banen. De raad besloot hiertoe met 9 tegen 6 stemmen mits er dies Zondags niet zou worden schaatsen gereden. Een zwerver, J. S„ genaamd, verschaft, zich Woensdagnacht dioor 'n stukgeslagen ruit toegang tot de nieuwe Zuiderkerk aan de West- zeedijk te Rottendam. Een paar voorbijgangera waarschuwden de politie en toen deze een on derzoek instelde, werd de inbreker gevonden slapende op het orgel. De man die zich be dronken had en ontijdig uit zijn slaap werd ge wekt, verzette zich hevig, maar moest tenslotte ija het politiebureau zijn roes verder uit te slapen. Te Oldekerk (Gr.) werd te middernacht het gezin van den landbouwer J. Penniinga döor rumoer in de schuur uit den slaap op geschrikt en bespeurde al spoedig dat de ge heele boerderij in brand stond. De schuur was gevuld met graan en hooi. De bewoners konden juist op tijd in hun nachtkJeeren vluchten. Al les in verbrand, niets kon gered worden, zoo dat het gezin evenals de dienstboden van allies is beroofd. Alles is verzekerd, doch veel te laag. De oorzaak is onbekend. BELASTINGONTDUIKING. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan K. H., fabiikant te Sneek, be schuldigd yan overtreding der inkomsten- en oorlogswinstbelastingen, door dienaangaande opzettelijk onjuiste aangifte te doen. Voor de Rijksinkomstenbelasting X9X7—19x8 heeft hij 604.7 in plaats van minstens f 16,935,54 opge geven' voor dezelfde belasting 19x8—1919 8509.62 in plaats van minstens 24.358.49. Voor de oorlogswinstbclastmg 1916 zou hij 6988.54 beneden het juiste bedrag zijn geble ven en voor dezelfde belasting 1917 ongeveer bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij, toen de adjunct-accountant G. Westerbeek hem inzage van zijn boeken en bescheiden vroeg, dezen misleid heeft door hem vatsche boeken en bescheiden voor te leggen. De rechtbank heeft hem, wegens te lage aan gifte voor de inkomsten- en oorlogswinst-be lasting, veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf. De eisch was x. maand-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 13