milt RUIL MMIï Ëlck wat wils INGEZONDEN Rechtszaken Vragenbus Zaterdag 88 October Tweede Biad In Tijdens den oorlog hebben we meer en meel de schoonheid van ons Vaderland leeren ken nen en ook zijn bronnen van welvaart leeren waardeeren. We hebben om in 't Gooi, in Val kenburg, bij Haarlem, in de Veluwe, bij Arn hem en Nijmegen heerlijke, alom bekende en druk bezochte stukken „Mooi Nederland. Niet minder interessant en van belang, wel niet rijk aan natuurschoon, maar daarvoor rijlc aan delfstoffen zijn onze mijnstreken, vroe ger een kwijnend bestaan lijdend, thans in hoog druk-exploitatie. Minder bekend en toch ook hoogst belangrijk zijn de Veenstreken in 't Oosten van ons land de Drentsche Venen. Vult niet ieder met graagte zijn voorraadschuren met het Drentsche pro duct, een voortbrengsel van eigen bodem Was'het niet de turf, die ons uit den nood hielp, in de afgeloopen jaren van kolenschaarste dik wijls tijden van kolengebrek Genieten wij niet na onze dagtaak behaaglijk uitgestrekt in een luierstoel voor ons flakkerend haardvuur, of gezeten in den huiselijken kring in den zacht- gedempten lichtkrans van de huiskamerlamp van de weldoende temperatuur die toch voor de helft ook aan den turf te danken is Daarom mogen we ons er niet aan onttrek ken, ook deze streken in onze belangstelling te doen deelen. Juist hier is het, dat de maat schappelijke toestanden nog bij lange na niet op het peil zijn, van het overige Nederland. Het is hier, waar nog krachtig en volhardend werk noodig is, zoowel op maatschappelijk als geestelijk gebied. We zouden dit deel van ons land kunnen noemen een wereldje mwording. Indien wij deze streek bezoeken dan Vil ons de schijn een schooner beeld brengen, dan de werkelijkheid biedt. Wc zien eerst de breede kanalen omzoomd docr flinke huizenrijen, villa's, burgerwoningen, neringdoenden en menig frisch, aantrekkelijk geveltje geeft een eigenaardig cachet aan deze landelijke streken. Wie als wij de lange tocht van Nieuw-Amster dam naar Klazinaveen per fiets aflegt heeft ruimschoots gelegenheid zich met het landschap vertrouwd te maken. Reeds van verre zien wij het kleine torentje van het zijwaarts gelegen dorpje Erica, tusschen een eenzame groep boomen uitsteken. Nog steeds vinden wij breede hoofdwegen langs het kanaal „de Echtensvaart," hoe meer wij de dorpen naderen, des te meer flinke huizen hier en daar een ophaalbrug, .voor de communi catie tusschen de beide oevers. Eindelijk doemt een tweede hoogopgaand kerkgebouw voor 01 s jp, gelegen in een op het uiterlijk zeer welvarende omgeving Klazinaveen. Doch het is voor een gedeelte bedriegelijke schijn. Achter deze huizenrijen aan het mooie kanaal gelegen, zien wij een uitgestrek te buitachtige landstreek, zonder plant of boom «wart en donker afstekend tegen de blauwe luchten: dat is. het veen....een zee van turf. ^rcoten weg welvaart, handel, tan oen verkeer ia de binnenlanden grootendeels ar moede, gedeeltelijke verwildering, verwaar lozing, drankmisbruik en geestelijke depres- s*c- Deze reis, die ik op uitnoodiging van den ^ekomstigen Pastoor van Zwartemeer, post «argercosterveen, den wel eerw. Heer Peters Uit Wehl,ondernam en waarop mij de vriende lijke gastvrijheid van den pastoormissionaris van Klazinaveen, den weleerw. Heer van Scha- ik, in de gelegenheid stelde land en volk ik zeg niet te leeren kennen,-maar althans te betrach ten, heeft mij een kijk gegeven op de bestaande toestanden, die het moet eerlijk gezegd- drin gend verbetering behoeven. Deze arbeidersbevolking, die het eigenlijke werk in de Venen verricht, leidt een eigenaar dig bestaan. De veengronden, die slechts in de nabijheid van kanalen kunnen geëxploi teerd worden .waarlangs de afvoer der pro ductie mogelijk is, zijn van tal van hoofd- en zijkanalen doorsneden, deze laatste dragen den naam van wijk, (wordt uitgesprokenWiek.) Daar het veen dat onder een laag bovenaarde (lihmus) van vier tot vijf meter diep rijkt, jaar lijks slechts over een breedte van vijf meter, doch dan over een afstand van honderden meters langs de wijk kan worden afgegraven, ontstaan vakken of blokken waarin de hutten der arbeiders verrijzen. Vandaar dan ook, dat deze veenhutten zeer primitief en daardoor licht verplaatsbaar »ijn. Meestal wordt zulk een woning aange- Ovj- 1 v' a's *n vÜ^e kl°k gelegen, enz. '*1Jhet ontstaan en den bouw dezer vreem- oorage primitieve gebouwtjes is veel te zeg- >ch karakteriseerend daarvoor is, wat mij - ast oor van Schaik meedeelde dat er gevallen bekend zijn, dat bij het trouwen van een paaet- ic op net land des morgens nog niets te bespeu ren was* en des avonds het turfpaleis, op twee karvrachten vervoerd, reeds gereed stond. De bouw van zulk een vëëïihut is gigenaax- dig en verschillend, daar door de weekheid vau den boden een vast bouwen op heente iun damenten tot de onmogelijkheden behoort. Het is alleen mogelijk op een voldoende vasten grondslag te bouwen door op den dalgrond, nadat het veen is uitgegraven fundamenteu van beton te leggen, zooais bij de kerk en pa storie te Klazinaveen is geschied, dit is een zeer kostbare bouwmeth >dc, waardoor de vroegere pastoor Dames, de stichter, met recht kon zeggen: er zitten hier reeds een kerk en een pastorie onder den grond. De veenarbeider weet zich te helpen en maakt een fundament, dikwijls van turf, soms ook van steen; de turfmuren zijn zeer hard en com pact en sluiten door ongelijkheid der op elkaar geperste kanten zelfs hechter dan steenen. Bij iets betere woningen worden kleine steen pilaren in het veen gebracht, zóó diep tot deze den dalgrond bereiken en dan worden daarop steenen bogen gebouwd om de fundamenten te dragen. In enkele veenhutten, die ik met Pastoor Peters bezocht, bestond het dak geheel uit latten met asfalt overdakt. De gezonde spraakzame huisvrouw lichtte ons in, dat zij in haar eene vertrek; dat voor de lieele familie als woon-, eet-, slaap- en zit kamer dienst doet, dan ook twee kachels moest branden tegen de felle koude. Er zijn zulke gebouwtjes, waarvan liet ge deelte, waarop de turfmuren, die het dak dra gen, rusten, steeds dieper zakt, zoodat de bodem van het vertrek telkens dichter bij de zolde ring komt, waardooï de eigenaar gedwongen wordt jaarlijks zijn woning van binnen uit te graven In andere gevallen bestaan er om zoo te zeg gen geen muren, maar loopt het dak aan beide zijden direct van den grond schuin omhoog en bestaat de lieele woning eveneens uit één vertrek. De plaggenhut die zich op het terrein van van het openluchtmuseum te Arnhem bevindt, is hier nog een kleine villa bij. Als een blijk van den eenvoud dezer menschen mag dienen, dat bij een ander bezoek in zulk een hut, de bewoonster Pastoor Peters een stoel aanbood, maar ziende dat er geen enkele met een lieele mat voorhanden was en slechts een paar kruiselings gevlochten stroobanden de geheele ziting vormden, nam ze vlug een baai en onderrok, die in de buurt lag, wierp dezen er op, met de vriendelijke uitnoodiging; Heer oom, ga toch zitten!" Zoo zou ik nog kunnen verhalen van de be werking van den veengrond, het afsteken met verschillende gereedschappen; den stikker,die de reepen steekt, den opschot, die deze onder afsnijdt; dat de steektijd slechts duurt van van 2i Maart tot 21 Juli, hoe de turfstekers des winters door het graven van zijkanalen, wederom 't werk voor den volgenden zomer voorbereiden, hoe de dalaarde, die onder de turflagen zit, die in hun verrottingsproces van eeuwen terug dateeren en zelfs in hun binnen ste heele boomen - alle in éénzelfde richting gestrekt, - gebed hebben, vruchtbaar, zelfs buitengewoon gemakelij k te bebouwen is, in dien deze met den humus de bovenste laag) wordt vermengd. Vandaar dat, waar de turf is weggegraven, veelal een welvarend dorp overblijft. Ik zou U kunnen opsommen de verschil lende soorten turf van aen bolster tot de fijn ste kwaliteit, het ontstaan en de bewerking van het turfstrooisel, het bulten en het ringen, waardoor het werkwoord "turfringen" is ont staan; een werk dat meestal door de vrouwen en opgeschoten kinderen wordt verricht en waarbij de turf zóó wordt opgestapeld, dat de wind door deze ringmuren kan blazen en zoo doende den natten turf doet opdrogen. Doch keeren wij terug tot de kern der zaak, n.l. de maatschappelijke en geestelijke nooden der bewoners. Ik verzoek u mij te volgen, als wy ons op den heiligen kerstnacht, "schooner dan de da gen," op deze eenzame velden bevinden. Wij zijn bier op den turfbodem van het be kende eens zoo beruchte en gevaarlijke Zwarte meer, het meest vereenzaamde en minst aan lokkelijke terrein van ons land. De Katholie ken, die soms uren moeten loopen op onbegaan bare wegen, hebben nu hun kleine houten nood- kerkje op turven gebouwd te Zwarte meer. Daar zien wij in 'tmidden van den nacht de vensters helder verlicht en als het toren- fj?7e to"1*' wordt ook in de turfhutten het ontstoken en van de hoogte waarop het Godshuis is gebouwd, zien wij als even zoovele roode oogen de kleine verlichte vensters tus schen de spookachtig opgestapelde turfruggen. Het is een zeldzaam fantastische aanblik, als over de geheele uitgestrekte vlakten in on- regelmatige schommelende beweging, kleine lantaarntjes naderkomen nu eens acnter een der vele hoopen verdwijnend, dan weer plot seling tevoorschijn tredend., daarachter zwar te schaduwen; auen veenhutoewoners en be woonsters op weg naar hun heiligdom. In onze nabijheid zien we een donkere gedaan te zich met moeite voortbewegend op het drassigs pad;'t is de kapelaan der R.K. Pa rochie te Klazinazeen. De Kapelaan als missionaris op weg naar het op 1 y2 uur gaans van zijn parochie gelegen hulpkerkje. De weg er heen is een worsteling met den weeken bodem en de hooge waterlaarzen van dezen missionaris binnen onze Nederlandsche grenspalen, zinken telkens tot over de enkels in 't moeras. Voor deze van de wereld afgescheidenen zal ook het kerstlied weerklinken, het "Stille nacht, heilige nacht," hier dubbel indrukwek kend door de woeste omgeving en het een zame Godshuis, waar de kleine kudde is ver zameld. En onder de tonen van het orgel daalt ook bier in 't heilig Misoffer dat arme Kindje uit Betlehem's stad op 't altaar. Het is hier, waar men zich de ellende van den tocht van van Jozef en Maria door de onherbergzame streken levendig kan voorstellen; bet is wederom in een stal, een versierden en verlichten stal, dat de H. geheimen worden herdacht. En van de stoere door weer en arbeid geharde en ge staalde mannen klinkt de innige bede: "et in terra pax hominibus." Het is ae vrede, die de lieden afsmeeken over hun streek over hun kerk en over hun leven. De Weleerw. Heer H. Peters tracht hier de zoo hoog noodige verbetering te brengen. Zijneerw. wil zich geheel wijden aan de zielzorg dezer veriatenen. Het is u ongetwijfeld reeds uit de advertenties in de bladen en de verspreide geïllustreerde circulaire bekend, dat Pastoor Peters gelden te zamen brengt voor de bouw eener kerk en eenvoudige Pastorie op dezen verlaten plek, waar echter tal van Katholieken wonen en anderen, die weifelend steun zoeken bij den eersten geestelijke, die zich daar vestigt. Pastoor Peters heeft ingezien hoeveel op geestelijk en maatschappelijk werk hier braak ligt, hoe deze veenarbeiders hunkeren naar een eigen centrum, een eigen kerk en herder. Het is duidelijk dat hier aen ijverigen priester een reuzentaak wacht, vooral daar ook ae sociali ;ti- sche stroomingen uit het Noorden hier hun Ifwk6*3 reeds doen gelden en gemakkelijk spel hebben bij de eenvoudige maar veelal ook onont wikkelde bevolking. Dat deze menschen het grootste belang stellen in de sociale beweging blijkt wel uit de bloeiende werkliedenvereeni- gingenin de bestaande parochies opgericht. Hier moet een dam opgeworpen, met alleen ter beveiliging van het geestelijk leven, maar ook tot afweer van de maatschappelijke dwa lingen van onzen modernen tijd en dit was voor Pastoor Peters een prikkel te meer om de ver- eerende opdracht van Monseigneur den Aarts bisschop om hier een parochie op te richten te aanvaarden met een blij gemoed en groot ver trouwen op de toekomst. Voor den bouw van kerk en pastorie is een zeer afgelegen plekje gekozen, map juist omdat men hier midden tusschen de in bewerking zijnde gronden komt te liggen en het werk der afgraving nog lange jaren tot in den versten omtrek moet plaats vin den. Het terrein waar de gebouwen zullen verrij zen is reeds meters diep uitgegraven om op den dalgrond te kunnen bouwen, zoodat zoowel de kerk als de pastorie een reeks van jaren diep in den turf zullen steken. Zoo zal Pastoor Peters in zijn gelijksvloer- sche vertrekken zitten als in een sousterrain, overal het uitzicht door de hooger gelegen turflagen gebarricadeerd. Het is om al deze redenen, dat dit pioniers werk van den Pastoor- opzichter in hooge mate sympathie en medewerking verdient. De grond is reeds door een edelmoedige gift ter beschikking gesteld, het is de taak der Nederlansche Katholieken naqf vermogen een steentje bij te dragen voor het grootscüe doel; den bouw van het Godshuis; te meer daar toch in deze toekomstige parochie alle bemid delde parochianen ontbreken. Ik heb u reeds in den kersttijd verplaatst nu wil ik u ook aan den winter herinneren met zijn gezellige kransjes en bijeenkomsten, kaart gezellige kransjes en bijeenkomsten club-, zang en andere avondjes; daar is het veld voor de ijverige Katholieken om een kleine inzameling te houden, voor een stichting, die honderden tot zegen, ja tot geloofsbehoud zal strekken. TT En de Weleerwaarde Heer Petera, die sich niet ontziet hiergeheel zichzelf op te offeren in den dienst van rijn ve™even werk, verdient de steun van allen. Hoe eerder met den bouw kan worden be gonnen hoe liever het Zijneerw. is. Hij hoopt net Kerstmis in zijn weuw kerkje te vieren, dat zal worden de eepte Parochie aan den H. Antonius van Padua iQ Dienthe By mijn oponthoud ter plaatse was ook reeds ter plaatse de architect aanwezig, om het terrein op te nemen en moest worden gecon stateerd, dat de pry8 van het bouwen by de bescheidenste eiscnen oog schrikbarend boog is. Dpcii dit mag geen reden zijn tot uitstel waafzoo groote belangen op het spel staan en de toestanden dringend verbetering behoeven. Er is dus veel heel veel noodig en biedt zich voor de rijken dezer aarde een schoone gele genheid van hun overvloed een deel terug te geven aan Hem, van wien zij alles ontvangen Hebben. Dat nu ook spoedig de steenen en steen tjes binnen komen, aie den bouw mogelijk maken. De pastoor- Opzichter ziet hiernaar verlan gend uit in zijn tijdelijke woonplaats te Wehl. (Gelderland). BAARN, October 1919. H. W. R. REINTJES VAN VEERSSEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer d© Redacteur. Zouden onderstaande reffelen een plaatsje mogen vinden in uw veelgelezen bladf Aan onze Roomsche Vrouwen en Meisjes. Wederom staan wij voor het feit, dat too- neel-, concert- en balzaal worden geopend. En wederom staan wij voor de groote vraag: „Hoe zal dit jaar de mode-koningin heer- sohen over onze Roomsche vrouwen en meis jes?" Ik hoop hartelijk, dat dit duiveltje op haar geen invloed heeft. Maar toch is het droevig maar waar, dat er ook onder haar nog zijiu, die geklonken zijn in de ketenen van een zedelooze mode. Vraag haar eens of ze die kleeding nu zoo mooi vinden en u zult tot antwoord krijgen: „Nou ja, het is modeTén dan is het mooi ook." Neen, duizend maal neen, iets wat het grootste, gevaar op levert voor Kerk èn Maatschappij, kan nooit mooi wezen, maar is wel God tergend. Mis schien heeft U zioh er nog nooit eens goed ingodaoht wat voor onheil die onzedige klee- ding teweeg kan brengen en juist op een balavond. Het is niet de vraag voor ouders; wanneer ze hun kind in een balzaal presen teeren, of ze zoo wel modieus genoeg gekleed zijn, maar wel of zij daar niet door hun kleed de onschuld van zichzelve en anderen in groot gevaar brengen. Meer dan eene zijn wij allen door Bisschop en Priester al op de lichtzinnige kleeding gewezen. Meer dan eens werd de Absolutie en H. Oommunie reeds •geweigerd om het zedelooze en oneerbare kleed. Dan werd de taal van Bisschoppen en Priesters preutsch en kleinzielig genoemd en toch is zij zoo grootech en edel. Waar de •duivel der onzedige mode zetelt, kan nooit Jezus Christus zetelen, zoo zedig als er nie mand ter wereld, ja zelfs In den hemel niet te vinden is. Aanschouwt gij Roomsche vrou wen en meisjes het doorstoken Hart van Jezus Christus en zeg dan of dat Hart ook om uw onzedige kleeding doorstoken is. Blik in die Goddelijke, droevige oogen en vindt gij daar geen smart In over uwe kleeding, dan rijt gij wel gelukkig te nemen. Laten wij toch allen het vaste besluit maken om, waar wij ons vertoonen» door onze kleedinig reeds te laten zien dat wij Roomschen zijn. Niet alleen in woord, maar vooral door de daad. Schamen wij pms in deze wereld! niet om een eerbaar, Gode welgevallig kleed te dragen, dan zal zeker de God van Hemel en Aarde zich over ons ook niet schamen op den oordeelsdag. Op dan, Roomsohe vrouwen en meisjes, voor den grootten strijd tegen de onzedige mode onzer dagen. Laten wij ons in de mode vóór laten gaan door zoo vele eohte Room sohe dames, die altijd en overal gekleed zijn in een kleed dat haar past. Waarom krijgen wij nog geen modeplaat van R-K. zijde? Zou dit misschien ook de weg zijn om zoo doende wederom het terrein voor Jezus en Zijn Kerk te winnen en een onzedige klee ding te doen behooren tot het varledene? En gij vrouwen en meisjes, die geen slavinnen zijt van het oneerbare kleed, bidt het H. Hart van Jezus voor hen, die geen moed heb ben aan die mode te verzaken. Ieder kan zijn werk doen in dezen strijd. Mogen dan allen zonder uitzondering mede helpen door ge bed, voorbeeld en het meest nog door ver betering der kleeding, tot vreugde van Jezus' H. Hart en tot heil onzer onsterfelijke zie len. U, mijnheer de Redacteur, van harttj dan ken^ .verblijf ik Hoogachtend, MARIA H. V, J Haarlem, 17 Oot 191fl. n Aan alle R.-K. Ambtenaren ln dienst van Rijk, Provincie en Gemeenten, in Haarlem en omstreken. In een onlangs gehouden ledenvergadering van de afd, Haarlem van de Alg. R-K. Amb- teniaarevereeniging is de vereemiging en haar bestuur geheel gewijzigd, wat zeer zeker ten goede zal komen aan den bloei der af deeling Er zyn nl. gevormd 3 groepen, genaamd dienstcommissies, voor Rijks-, Provinciale- en Gemeenteambtenaren. Elke dienstcommis sie kan afzonderlijk vergaderen, ter behar tiging van haar groepsbelangen. Zij heeft haar eigen bestuur gekozen, waarvan 2 leden van elke commissie zitting hebben in het afdeelingsbestuur. De groepsbelangen wor den. dus door de groep zelf behandeld en geheel klaar ingediend bij het afd.bestuur, hetwelk officieel voor de verdere afwikke ling zorgdraagt- Het afd.bestiiur is als volgt samengesteld: A. A. Swolfs (gemeente-ambtenaar), voorzit ter (gekozen door de afd.); J. L. van Beur sen, gem.-ambt, 1ste secretaris; Th. Hoogo- stijn, prov. ambt-, 2e seer.: H. H. H. W. Ver beek, prov. ambt. tijd. penningmeester, te vens voorziffeer dienstcommissie voor prov. ambtenaren, Rijksstraatweg 150, te Schoten; P. W. de Bruin, rijks-ambt., voorz.dicnst- eommissie voor Rijksambtenaren, G. J. F, Kool, gem.-ambt., voorz. dienstcommissie voor gem.-ambtenaren. Het afd. secretariaat is gevestigd: Berck- heijdestraat 28 zw., Haarlem, dat alle ge- wenschte inlichtingen gaarne verstrekt, waar propagandanummers v. d. A. R. K. A op aanvraag toegezonden worden en waar men zich op kan geven als lid voor de afd, Haarlem. De dienstcommissie-secretariaten zijn ge vestigd: Rijksambtenaren: A. E. E. Sonnani, Heerensingel 143rood, Haarlem; Prov. amb tenaren: H, P. Wesseling, Witte Heerenstr. 39, Haarlem, en Gemeente-ambtenaren: Leo M. Straus, Garenkokerskad© 25rocd, alwaar men zich kan vervoegen, speciaal voor za ken betreffende de groep, waartoe men be hoort. Tot b'esluit zouden wij een kleine opwekking willen toevoegen aan alle R.-K. ambtenaren, om toe te treden als lid van bovengenoemde afd., aangezien met bovenaangeduide samen stelling van de vereeniging hunne belangen zeker met succes zullen behandeld worden. Aan de gemeente-ambtenaren van Haarlem kunnen wij thans met zekerheid zeggen, dat ons ledental zoodanig gestegen is, dat wij met 1 Januari a.s. een afgevaardigde krijgen in de Centrale Commissie van Overleg, ter wijl, als alle R.-K. ambtenaren in dienst dei gemeente Haarlem, zich thans organiseeren bij de A. R. K. A., ons ledental groot genoeg wordt om 2 afgevaardigden te krijgen in de Cemtr, Comm. v. Overleg. Daarom, R.-K. ambtenaren, in 't bijzonder die van de gemeente Haarlemr begrijpt uw plicht en wordt lid van onze afd., komt op de vergadering van de dienstcomm. van ge moente-amb tonaren op Woensdag 22 Oct. in het gebouw St. Bavo. Smedestraat en geeft U op als lid. Maak hecht en sterk de R.-K. organisatie. Met dank voor de plaatsing, Het Bestuur van de afd. Haarlem v. d. Aigem, R.-K. Ambtenaren-vereen Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel ziin over de af geloopen week, eindigende 10 Oct. in Neder land uitgesproken 30 faillissementen tegen 25 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 October Ï91S 775 faillissementen tegenover 770 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Oude klare. P. C., uit Valkenswaard had 110 liter oude klare ln huis, toen de marechaussee er eens kwam neuzen. Wat doe je er mee, vroeg de president Was het voor eigen gebruik? 1— Ja, zei de beklaagde. Ik lust hem wel! Toen een der rechters er op wees dat het voor meer dan 800 drank was, zei bekl. dat hij de drank al 5 jaar in huis had en deze hem dus niet zooveel had gekost Het O.M. vroeg 8 maanden gevaugenisstr. Beklaagde vroeg zijn drank terug, maar de president kon dat niet meer doen, daar deze bereids verkocht is. „Ilgz." V r. Mijn broeder is overleden. Hij was 'onge huwd en laat geen testament na. Is hetgeen nu vax nem achterblijft voor de ouders pf voor oudere, broeders en zusters? A n t w. Als er meer broers en zusters zijn, krij gen de ouders de helft en de broers en zusters dee len d« andere helft Is er één broer oi één zuster, dan krijgt ieder der ouders |en deze erfgenaam derde. V r. Kunt u mij een adres opgeven, waar een TREKJES CVLI."J= De firiji. De bajouet-vormige steeg, waarin men ach toegang verschafte door een niet hooge poort, werd al sinds ettelijke jaren ,,'t Hoffie" genoemd. De bewoners beschouwden het dan pok steeds als 'n soort eigen „rijkje" waarin iemand, die er niet thuis hoorde ternauwer nood werd geduld. J* de hierboven aangeduiden vorm van %t ^l0pje, Valt gemakkelijk op te maken, te J1® achterste helft vanaf de straat niet uer$ J) T,as, reden waarom gemelde bewo- bijzonder vrij gevoelden en zich direct s^eu veroorloofden, die, hoewel niet dat van zoodanigen aard waren, gauw zou 1Q "de eerste helft" niet zoo De 8bureueJ^°nstreeren. geneerde, toczi^en met elkander het onge- purgertjes en bJi*~looze bestaan van kleine Ve'rse geschillen, ^dcldcn onderling de di- fedeu, zonder iemanS8?1 eu onaangenaam- Jtt te moeien. buiten hun kring er trokken en heel 't Hoffie ia meteen in jolige opschudding. Om Hein wordt 'o wide rondedaas ge maakt, die ontaardt io n opgewonden getier van alle buren bij elkaar. Met groote moeite Wringt de gelukkige zich los en kondigt met galmend omroepers-ge luid aan, dat ie vandaag de heele zooi ^zal trakteeren, welke mededeeling met 'n oor- verdoovend gejubel wordt beantwoord, ge volgd door daver-knetterende hoera'® en lang zal ie leve's. 'n Uur later is 't feest reeds in vollen gang. Verschillende dranken, sterke 't meest, wor den met groote gulheid rondgedeeld door -de ijverig-gedienstige vrouwen en dochter», ter wijl 't jongere goedje zich duchtig weert bij 't verslinden Van groote hoeveelheden gebak en ijsco's, welke laatste versnapering met 'n heel wagentje tegelijk is aangerukt. 'n Harmonica speler zorgt voor 'tmuzilkale gedeelte en wordt hierin bijgestaan door 'n piep-tjingelend piano-orgel, dat juist pas seerde en onmiddellijk voor het verdere ge deelte van den dag werd geëngageerd. Meerendeels worden de muzieknummers overschreeuwd door fel-opklinkend gezang, dat als 'n schel getrompetter omhoog springt Bij bruiloften of andere feestelijke gele genheden vierde 't heele Hoffie de gebeurte nis mee en ieder droeg het zijne er toe bij om de pret gaande te houden. Bij droevige ge vallen treurden de buren minstens even hard als de allernaaste bloedverwanten van de ge troffenen. 't Is halfjtwaalf in dén Maandagmorgen. De nog niet geheel bezonken Zondagsstem ming wordt door de wederhelften van 't vrouwelijke geslacht voor de lage verf- barstige deurtjes nog wat na-geplozen. Als een der vrouwen met 'n schrik-gelaat het naderende etensuur aankondigt en zich snel verwijdert, om nog effetjes gauw 'n paar bietjes te halen, spoeden aüen rich in hun een-kamer-hokje en 't wordt stil. 'n Vuil grijze poes blijft vereenzaamd achter op 'n vensterkozijn, en zit zoetjes te pink-oogen. Maar ineens ploft midden in de steegjes- kalmte 'n uitzinnig geraas van veel j ooi-stem men. Hein van 't hoekie, 'n zware grondwer ker, zit op-schouders en armen van 'n achttal kameraads en wordt onder vreugde-ge- schreeuw 't Hoffie ingedragen. Weinige seconden later is 't tot alle wo ninkjes en de hersens der bewoners door gedrongen; dat Hein ;,van 't hoekie" j,'n uit de steegjes-nauwte, nog zwaarder oploei- wee porsie" van de zooveel-duizend heeft ge-jend bij een nieuwen inzet, t l» als 'n gevechtJaeL van geluiden, die elkaar in hardnekkigen strijd bebeuken in den zing-dansenden drom der saamgeperste lijven. Als even 't gejoel verslapt spat weer duidelijker op het nijdige orgel-getetter of 't gillende harmonica-ge- jaag en opnieuw breken de stemmen los, luid overzingend de tonen der niet-bestand-zijnde instrumenten. 't Verhitte feestgewoel schijnt geen einde te nemen.men gevoelt zich vrij en los van de buitenwereld en weet van geen op houden. In de straat blyven nu en dan de voorbijgangers staan en luisteren naar 't roe- zig-holle stemmen-lawaai, dat slechts ge temperd naar buiten stuwt als gegons van 'n kennis in 'n ander stadsdeel. Tegen den avond wordt 't heele Hoffie behangen met kleurige lampions, die, rap- haastig ontstoken, het slopje in 'n goud- vlammerig waas zetten, dat vreemd opspeelt tegen de lach-glanzingen der verhitte feest- gezichten met verwarde liaar-slierten. De nu heesche strotten brullen rauw en scherp hun zagende moppen van ;,In ut Bosch, in ut Bosch" „Ku-ku-ku-Kaatje" ,,'k Heb rooie en witte radijs", terwyl de feestelingen elkaar telkens opnieuw vastgrij pen en als 'n gedrochtelijke klomp heen en weer schuiven in 't rood-gele lampion-schijn- 'n Ouwere feestgenoot staat zat in z'n deur post te grinnikenhij kijkt suffig, luik oogend naar de woelende troep en verbromt zach,t de wijsjes. Met vuurwerk wordt de partij besloten Op verschillende plaatsen knetter-spetteren de {zonnen, sterren, rotjes, voetzoekers en an dere vuur-spuwende artikelen en zetten heej het Hoffie in 'n spookachtigen toovergloed Dan is 't gedaan. De naplakkers bekeilen elkander nog wat met spottende uitroepen en lef-geschreeuw over de meegemaakte „bende". Maar ook dezen moeten het ten slotte afleggen teger de loodzwaar neerpaf fende vermoeidheid val 't ongewone feest-gej akker. Hoe ;;Hein van 't hoekie" en zijn huisge- nooten htm zoo plotseling verkregen kapi taaltje verder „besteed" hebben weet ik niet Wel, dat de bewoners van 't Hoffie een maand later, toen Hein 'n paar weken geeB werk had, onder elkaar 'n collecte voor 'a hielden voor 'n week huur. G. N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5