L LïiitiRiifiQiiëiivoorzieimg. SCHEL VISGH BINNENLAND Brandstofendistributie. Nederland en België PINSUAG 21 OCTOBER 1919 1 42sie JAARGANG No. 10084 DE ABOKKEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 12,60; PER WEEK 20 EUREAU: KASSAULAAN 49, HAAP.LEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFP EEL) NS „DRUKKERIJ" No. 1743 CENT FRANCO PER POST PER KWARTAAL ADVERTENTIEN 25 CENTS PER RE t2,95 Bij VOORUITBETALING 3ZL. BI) CONTRACT BÏLANGRIHE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur van het Brandstoffenbureau voor Haarlem en Omstreken, brengt ter ken nis van da ingezetenen, dat zij, die hun -olie minimum-rantsoen alsnog op aanvraag jeensclien. te betrekken, hiertoe nog in de ;elegenheid zijn tot en met uiterlijk 23 Octo ber a. s. He toewijzingen hiervoor moeten binnen 14 dagen na ontvangst worden ai|g; nomen. Na dien datum zal geen verstrekking op aanvraag meer plaats vinden; echter zal dan /veder telkens in de plaatselijke bladen worden bekend gemaakt, wanneer en op welke wijze brandstof wordt verkrijgbaar gesteld De Directeur voornoemd, R. C. J. .WILLINK. De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middeluibureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld op Woensdag 22 October 1919, van v.m. 10 v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond Scheivisch a 16 cent per pond 2821 Op vertoon van VISCHKAART No. 12001—16000 in de Gem. ischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Late geruststelling. Het Nederlandsche Gorrespandmtiebureau te 's-Gravenhage heeft gisteren een tegenapaak gegeven van de lcopende geruchten omtrent een wijziging der Huurcammdssie-wet. waard/oor het mogelijk zou worden de huren tot 50 procent te verhoogen. Het ofiicieuee bericht keert zich. met name enkel tot „Het Volk" en zegt: wat daar werd meegedeeld is van allen grond ontbloot. Twee dingen spijten ons in deze mededeeling, boe verheugend zij overigens ook is: 1ste, dat de tegenspraak zoo laat komt; 2de, dat zij on volledig is. Het was toch waarlijk niet „Het Vodk" al leen, dat met de gewraakte mededeeldgen on rust kwam verwekken. „Het Centrum" en „Het Huisgezin", om maar enkele Katholieke bladen te noemen, maak ten het mogelijk nog erger. En nu wil het ons voorkomen, dat wij hier niet met louter duim- zuigerij te doen hebben, al was het maar en kel can deze reaen, aax een wijziging der Huur- commissae-wet binnen korten. tijd niet kan uit blijven. Verschillende bepalingen zijn in de praetijk onhoudbaar gebleken; ook heeft de toe passing leemten aan 't licht gebracht, waarin noodzakelijk moet worden voorzien. Het staat dan ook wel vast, dat m<en op het departement van Justitie al lang bezig is, om een wijziging der helaas noodzakelijk gebleken wet voor ie bereiden. En nu lekken zulke plannen al spoe dig uit, al kan journalistieke fantasie dan ook omtrent den feitelijken inhoud allicht bezijden de waarheid Wijken. Het zou daarom dian ook wel gewenscht zijn (geweest, wanneer de tegenspraak zich niet be paald had tot wraking van een cijfer, in „Het Volk,, genoemd, maar precieser had gezegd, waar wij met de Reeeringsplannen omtrent de IHuureommiissie-wet aan toe zijn. Ook zou het voor de gemoedsrust van duizenden verkieslij ker zijn ge-wanneer de tegenspraak reeds weken geleden was gekomen; wamt de geruch ten loopen al lang en hebben aan den onsym- pathieken huizenwoeker een zoo mogelijk nog Boherper karakter gegeven. Of mogen wij uit het tijdstip waarop en den vorm waarin bedoelde mededeel,ing thans uit Den Haag afkomt besluiten, dat de Regeeriing eerst van plan is geweest aan den huizenhandel meer vrijheid te geven, maar daarvan, gezien den schrikbarenden woningnood, is teruggeko men? Men drukke zich dan duidelijker en volledi ger uit; want het zij nogmaals gezegd de geruststelling ten deze kan niet te volledig en niet duidelijk genoeg zijn! 5^ Een ruiterlijke verklaring. Wanneer ook maar de helft tot waarheid gemaakt wordt, -wat omtrent den nieuwen F ra nee h en gezant, den heer Charles Benoist verluidt, dan zal alles in *t vervolg botertje .tot den boom zijn, tusschen ons land en volk an de Fransehe Republiek. In een onderhoud, dat de correspondent te Parijs van bet „Hbld." met den aanstaanden (Vertegenwoordiger der „Grande Nation" in Den Haag, mocht bobben, werd de correspon- ent niet alleen bljj-gemaakt met de mede- •eelmg, dat de heer Benoist dadelijk Hol- andseh gaat leeren, maar ook. dat hij „Hol land zeer g.0o(j kent. "t^> onverhoopt verblijdend on vol R(.U i?n'st" b el oft en. n eid niet het land, waaronder wij ook verstaan van den aard. de zeden en ge woonten van het volk, in wiens midden men gaat leven, is in casu voor de wederzijdsch betrokkenen niet alleen van het hoogste ge wicht, maar ook onmisbaar. Onmisbaar, omdat daardoor misverstan den en misvattingen, waardoor vaak onuoo- dige gevoeligheden en wrijving tusschen de volkeren onderling worden opgewekt, kun nen worden voorkomen, of, zijn ze eenmaal ontstaan, als nevel voor de zonnestralen kunnen weggevaagd worden. De heer Benoist vertelde dan, dat hij reeds driemaal ons land bezocht; de eerste keer in 1890 onder het ministerie Mackay. Bij die gelegenheid moest hij een „enquête" voor de „Temps" instellen. Waarover dit onderzoen ging, vertelde hij er niet bii. In 1894 had het tweede bezoek van den Franschen diplomaat plaats. En al weer als publicist; ditmaal voor de „Revue des Deux- Mondes". Kennis werd toen door hem ge maakt met verschillende onzer vooraanstaan de mannen: Schae-pman. Nolens, Tak van Poortvliet, Van Houten, Kerdiik, de Beau fort. Weer 4 jaar later, ia 1898, liet de heer Benoist zich opnieuw in ons land zien. Het was voor het Kroningsfeest van H. M. de Koningin. Toen schreef hü in de „Revue des Deux-Mondes" een serie artikelen over Oran je en Nederland. En het resultaat dier herhaalde bezoeken? Dat de nieuwe gezant van ons Holland is gaan Houden. „Ze lijken eerst wat koel. maar als je ze kent, dan zijn er geen trouwer vrienden, zoo luidde zijn verzekering aan den man te t a- rijs van het „Hbld.' „Wat me vooral zoo in de Hollanders aantrekt is, dat ze eerliik on ronduit zijn geen heimelijke plannen en bedoelingen hebben. Met hen behoef je nooit bang te zijn voor valstrikken wat een rust, welk een veilig gevoel voor een diplo maat! Ik heb dertig jaar de wereld rond gezworven; ik ben vooral veel in Italië geweest en men verslijt mij vaak voor een halven Italiaan. Maar ik kan n ver zekeren, dat ik mij nergens zoo thuis, zoo op mijn gemak, zoo te midden van vrienden gevonden heb. als in Holland." Wanneer wij hieraan nog toevoegen, dat de lieer Benoist zelf verklaart, dlat hij door de Fransohe regeering tot gezant in Den Haag benoemd is. met de bedoeling om aan „Holland" oen speciaal bewijs van vriend schap en sympathie zijner regeer mg te ge ven, dan meenen wij niet te veel gezegd te hebben, toen we beweerden, dat het allen schijn heeft, dat alles weldra botertje tot den boom tusschen de Fransehe Republiek en ons zal worden. Maar toch, de heer Charlos Benoist, hoeveel hij ook van ons houdt, heeft zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van onjuiste voorlichting in Frankrijk, over Nederland. Hij heeft ons in ziin vaderland een slech ten naam bezorgd. Eigenmondig heeft hij, bij de behandeling van het vredestraetaat in de Fransehe Ka- moT, de leugen herhaald, dat in 1914 de Duit- sehers door Limburg ziin getrokken. De heer Benoist echter heeft zijn ongelijk erkent. Ziehier zijn verklaring: „Het is een vergissing geweest, die ik betreur. Sindsdien weet ik heter. Ik heb mijn tijd goed gebruikt, sinds men be sloot mij in Den Haag te benoemen en ik heb mij al van veel. wat Holland be treft, op de hoogte kunnen stellen. Om trent de geschiedenis van 1914 kan geen twijfel bestaan: de doortocht van de Duitschers, toen, door Limburg, is een mythe. Nog' eens, het spijt mij, dat ik er onwillekeurig aan heb meegewerkt, die verder te verspreiden; het komt mis schien, omdat ik, toen ik mijn rede voor bereidde, mij met vaeantie buiten bevond, geen gegevens tot mijn beschikking had en erg vermoeid was.JHaar u 7,011 dt mij ver plichten, door duidelijk te doen uitkomen, dat ik weet, dat ik in mijn rede een on juistheid heb gezegd en overtuigd hen, dat in 1914 geen Duitsch soldaat den Ne- derlandschen bodem heeft betreden." Aan deze ruiterlijke erkenning van on recht, herkent men den ridderlijken Fransch- man. Ons verheugd het meer dan wij kunnen zeg gen, dat thans voorgoed de leugen te sehando gemaakt is, die ons in de landen der Entente zooveel kwaad gedaan heeft en die do Belgi sche annexionisten hebben uitgevonden als middel, om enze neutraliteit meer dan ver dacht te maken en daardoor des te beter hun aanslag op Nederlandscli grondgebied te doen gelukken. Hun verfoeilijke toeleg heeft gefaald. En de openlijke en ruiterlijke verklaring van den heer Charles Benoist. den nieuwen Franschen gezant, dient door de pers van alle landen, speciaal door dia der Entente, wereldkundig te worden gemaakt. Nog steeds de kwestie-Van Grosneiidaol. "Uit Limburg wordt d.d. 18 dezer aan de „Msb." geseind: De R.-K. Liinburgsche Kiezershond hield hedenmiddag in het hotel Kissels alhier een bondsvergadering, onder leiding van den voorzitter, den beer J. C. Aarts uit Sittard. Na de opening werd van de aanwezigen een foto genomen. De heer mr. van Groenendael verliet toen echter de vergadering en kwam, nadat die foto genomen was, terug. Vervolgens werden de beraadslagingen in zake de houding van, mr. van Groenendael geopend. Aan dit debat werd d.cor alle afgevaardig den deelgenomen. Tenslotte werd de volgende motie aangeno men: „De vergadering van den B-K. Litnburg- sehen Kiezershond acht. de beschuldiging van de Katholieke Kamerclub geuit tegen mr. dr. H. van Groenendael te ernstig om, zoo mr. var» Groenendael niet binnen een ter mijn van 14 dagen, door openbaarmaking van den persoon en bekéftrfenaking van het geïncrimineerde gesprek die beschuldiging op bevredigende wijze weerlegd heeft, ben» het vertrouwen der R.-K. kiezers in Lim burg langer tc schenken en verzoekt hem in dit geval dringend.zijn mandaat als volks vertegenwoordiger neer te leggen." DE MIDDENSTAND EN DE RIJKSSTEUN AAN COÖPERATIES. De Middscntand heeft aan den Minister van L. N. H. 'een adres gericht, waaraan bet volgende is ontleend: De Middenstand neemt de vrijheid bet na volgende onder de aandacht van Uwe Excel lentie te brengen: Het. is den Middènsfamisraad bekend, dat het in het voornemen ligt van Uwe Excellen tie, om te trachten tegemoet te komen aan de ernstige klachten van het publiek over de duurte van tal van artikelen, waaronder ook eerste levensbehoeften. Een van de maatre gelen. om de duurte té bestrijden is de steun dooi' Uwe Excellentie to vorleenon aan coö peraties en verbruiksorganisaties. In ver band daarmede wijst de middenstandsraad op de bekendmaking, opgenomen in de Ne derlandsche Staatscourant van 19 en 20 Sept. inzake de narda.ppelenvoorzieniug, volgens welke van regeeringswege goede consumptie aardappelen tegen den prijs van 7.50 per 100 K.G. franco plaats van bestemming, hij afname van ten minste 10.00(1 K.G. in eens voor coöperatieve vcrecnigingen beschikbaar worden gesteld. De coöperaties 'zullen echter ook op andere wijze door Uwo Excellentie worden gesteund n.l. door haar op gemakkelijke wijze aan werkkapitaal te helpen. Do middenstandsraad acht zich verplicht hiertegen in te brengen, dat dergelijke maat regelen den gebeden middenstand als zoo danig ernstig benadeelen. Bii een zeer groot gedeelte van het publick bestaat de overtui ging, dat de heerseheiKlc duurte aan dien middenstand met name aan de winkeliers is te wirten dat door hun zueht om over matig groote winsten te behalen, de belan gen der verbruikers worden opgeofferd. De georganiseerde middenstand wil gaarne orkenneu, dat er onder de winkeliers knoei ers zijn, wier houding afkeuring verdient en tegen wie opgetreden behoort tc worden. De middenstandsorganisaties hebben daartoe zelf reeds het initiatief genomen. Gelijk de zer dagen reeds in de dagbladen werd gepu bliceerd, hebben de besturen van den Mid denstandsbond, den Nederl. R.-K. Midden standsbond en de Christelijke Vereeniging in Nederland, een P»an ontworpen tot op richting van federatieve middenstandseom- rnrssies en raden van beroep voor verbrui- kors- Nu hieruit blijkt, aldus vervolgt het adres, dat de georganiseerde middenstand zelf de handen uit de mouw steekt, om misstanden tegen te gaan, meent do middenstandsraad, dat hel optreden der regeering z.ich dient te bepalen tot het nemen van strenge maatre gelen tegen de bewuste knoeiers en prijs op- drijvers, maar dat zli zich behoort te onthou den van zoodanige maatregelen, waardoor coöperatieve vcroeniginson worden gesteund ten koste van den middenstand, waardoor tal van nijvere burgers met ondergang be dreigd worden. Uwe Excellentie versta ons wel: do mid denstand heeft tegen de mededinging dei' coöperatieve verhruiksverecnigingen op zich zelf geen bezwaar: maar dat is 'n belangen strijd, welke op natuurlijke wijze behoort te worden gestreden, zonder ongemotiveerde lie- vcordeeling van regeeringswege van de eene partij. Naar de overtuiging Van den midden standsraad is echter de voorgenomen steun door de regeering aan de coöperaties te ver- leencn tegenover den middenstand, niet wel te verdedigen. GEEN hUURVERHOOGING. Het Haagsche Corr.-Bur. bericht: In den laatsten tijd doen in de pers aller lei geruchten de ronde over een aanstaan de wijziging van de Huurooniniissiewet, die met een beduidende huurverhooging ge paard zon gaan. Men noemt, allerlei bedra gen. Men meldde onlangs, dat de huren met 50 pOt. verhoogd zouden worden. Naar men ons ter bevoegde»- plaatse mede deelt, is dat bericht van allen grond ont bloot. Men wees ons er op. dal het publiek ver standig zal doen door aan dergelijke geruch ten geen geloof te slaan en betreurde die in hooge mate, omdat zij de speculatie in wo ningen aanwakkeren. Het Nederlandscli Panopticum. Naar do „D. B." verneemt, is het gebouw van de N. V. Ned. Panopticum to Amster dam, behoudens goedkeuring van de tegen 3 November a.s. bijeengeroepen buitengewone vergadering van aandeelhouders, voor een millioen guidon verkocht aan de Amster- damsoKa BanV VERSTANDIG AANGEMERKT. Wij lezen in hot „Vad.": Het is heelemaal niet erg, dat ook de ar beiders niet zoo leven kunnen als vóór den oorlog, want dat kunnen wij geen van allen; er zijn honderdduizenden niet-arbciders, die zich van allerlei moeten spenen, wat vroe ger dagelijksche behoefte voor hen was, hoe- velen onzer verruilden b.v. niet sinds lang de sigaar voor de pijp, terwijl het aantal keeren, dat er per dag gestopt kan worden telkens moest worden ingekrompen. Als de eenige tol dien wij aan den wereldoorlog be talen zullen, is, dat wij allen, op de zeer rij ken dan 11a, wat eenvoudiger zullen moeten leven, zullen wij toch niet anders kunnen zeggen, dan dat wij er bijzonder goedkoop afgekomen zijn. TYPHUS TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: In de ver gadering der gezondheidscommissie, welke gitserenavond gehouden werd. heeft de di recteur van den Gemeentelijken Gezond heidsdienst Hoogerlnmeu. mededeeling ge daan, omtrent de thans veelvuldig voorko mende typhusgevallen. Hij wees er op, dat ook in andere jaren in de maanden Juli en Augustus vele typhusgevallen voorkomen., doch het aantal, dat thans gemeld wordt, is Wel zeer hoog. In Juni vau dit jaar waren er 90 typhusgevallen gemeld. Spr. weet deze Ziekte aan het vele gebruik van melk en vruchten. Ook de melkvervalsching door verschil lende boeren is oorzaak van de verspreiding dezer ziekte, evenals het schoonmaken der melkvaten in slootwater aanleiding is tot verspreiding van den typhus. Spr. was van meening, dat van de zijde der inspectie van den gezondheidsdienst de sloten die besmet waren, onbruikbaar moes ten worden gema.fkt, terwijl de melk afkom stig van die boeren, die typhusdragers onder hun klanten hebben, op kosten dor gemeente gepasteuriseerd moet worden. Een inspec teur der Gezondheidsdienst voegde hier nog aan toe, dat z.i. de eenige bestrijding van typhus was, de centralisatie van den rnelk- aanvoer. Bouw van houten woningen. Naar de Msb." verneemt, zendt de Regee ring ron deskundige naar Engeland 0111 een ondeitoek in te stellen naar en een rapport uit te brengen over den bouw van houten woningen. Het Belgische Prüshof. Uit Brussel wordt aan de „Msb." geseind: Het prijs hof van België heeft uitspraak gedaan inzake de „Midsland" van dc Scheep vaart en Steenkolen-Maatschappij en de „Gelderland" van de Nedcrlaudscho Lloyd. Beide schepen werden verbeurd verklaard ten voordeelo van den Belgischen staat. De maatschappijen kunnen neg- in beroep gaan. De opzegging van de suikerconveutie. Lit Brussel wordt aan de „Msb." geschre ven Het bericht, volgens hetwelk Nederland aan de Belgische regeering hoeft doen we ten, dat het de suikerconventie van 1903 op zegt, is hier natuurlijk weer ten gevolge van onwetendheid door sommige als een minder vriendelijke daad beschouwd. Het is daarom zeer toe te juichen dat de Neptune zich tot een suiker-specialiteit heeft gewond en de volgende inlichtingen heeft ge kregen: In het bericht over de opzegging is niets sensationeels. Het betreft de internationale conventie, welke in 1903 te Brussel gesloten word. Graaf De Smet de Nayer luid er het initiatief toe genomen en de meeste landen van Eui-opa hadden er zich bij aangesloten. Het was do eerste internationale economi sche conventie eu zij zal, gezien den korten duur van haar bestaan, in de toekomst geen aanmoedigend voorbeeld worden voor het sluiten van internationale conventies. Engeland heeft het eerst de overeenkomst opgezegd in 1913, toen de Britsehe regeering de conventie niet vernieuwde. Engeland verplichtte zich de verschillende artikelen te eerbiedigen behalve die. betreffende de eom- pensatje-rechten. De Engelschen hebben op die manier een premie gegeven aan de sui ker in hun koloniën geproduceerd. Gedurende den oorlog heeft Frankrijk de conventie opgezegd eu den len September hebben België en Nederland in volkomen overeenstemming en na zeer vriendschappe lijke besprekingen besloten, hetzelfde te doen. Voor Nederland en België bleef er niets an- over sinds de conventie haar internationaal karakter verloren had. Alweer- een opgeblazen kwestie. Uit Brussel wordt d.d. 19 dezer aan de „Msb." geseind: Onder den titel „De, Belgen en de Gealli eerde vazallen van do Nederlandersop de Schelde", vertelt de „Soir" het volgende voorval, waaruit het blad besluit, dat Neder landers zich meer en meer hot meesterschap over de Schelde willen verzekeren. Het intèrgeallieerdo motorsehop „Secun dus", aan dè Schelde-monding aangehouden, kreeg een defect aan zijn machine. Het vroeg assistentie aan een Nederlandsche sleepboot, die hem naar Antwerpen bracht. Do sleepboot vroeg daarvoor 395 pond, ter wijl het gewone sleeploon 20 pond bedraagt. De eigenaars der sleepboot lieten den agent van de „Secundus" weten, dat zoo hij niet betaalde, het schip zon aangehouden worden, wanneer het weer in de Nederlandsche wate ren verscheen. De „Soir". die niet schijnt te weten, dat er nog 'n assistentie op bergings- loon bestaat, vraagt of de geallieerden zulks zullen dulden. DE DUURTE. Dure melk en boter. Iemand, die in het landbouwbedrijf thuis is, den boerenstand kent en op de hoogte is van het bedrijf der zuivelfabrieken, schrijft het volgende aan het „Centrum": Het zij mij vergund u omtrent de duurte eu prijsopdrijving, in casu van molk eu bo ter, eenige mededeelingen tc doen. die mis schien tot juist begrip van den toestand, niet zonder nut zijn. De Zuivelboud heeft den prijs van dc bo ter verhoogd tot 8.35 l>er K.G. af fabriek en 3.70 bij den winkelier. Was dat noodig of gewenscht? De hoeren berekenen, dat deze prijzen overeenkomen met den melkprijs van 14.71 per 100 L., die ze aan den boer beta len. Stel dat dit juist berekend is, dan zou men zeggen, dat de zaak in orde is. Maar zij is het niet. Ook als de berekening juist is, dan is de opzet toch bedric-gelijk. Was da berekening eerlijk, dan moest de boer den melkprijs vaststellen. N11 is het bekend, dat dc zuivelfabrieken eenvoudig den melk de- creteeren en den boer zeggen: „Dat is de prijs!" eu daarmede af! Do berekening is das deze: „Wij moeten 3.35 voor de boter ma ken, om den boer 14.71 voor de melk te kunnen geven en nog zelf een ruime winst over Ie houden." Want waarheid is, dat de boer geen prijs vaststelt. Die ontvangt wat men geeft. Hij eischt niet. Want de direc teur heeft zijn vertrouwen enhij weet, dat bij ruimschoots betaald wordt. Wegens mijn ambt kom ik dikwijls met hoeren in aanraking en steeds verbazen ze zieh over de hooge boterprijzen en erkennen dat die prijzen ongehoord én onnoodig zijn. Ook zeggen ze zelf, dat do melkprijs veel te hoog is Ik hei) de overtuiging, dat geen boer ('n eukelo woekeraar uitgezonderd) zou klagen, wanneer dc Minister den melkprijs bijv. tot 10 per 100 L. zou verlagen cn de boter tot 2 per K.G. Dan zouden ze zeggc-u: ,,'t Wordt wel minder, maar het kan er nog goed uit." Men kent onder de boeren de verhouding niet van den Minister tot den Zuivelboud, maar velen zijn de meening toegedaan, dat de eerste de loopjongen is van den tweede. Nog eens: de boer bekommert zieh weinig over den Prijs van melk en boter, in zoover dat hij zich steeds gereedelijk zal neer ter gen bij de vaststelling ervan aan dc fabrier. Het is dus de hoer niet de schuld draagt. U: t is het werk der woekerende zuiv» lfabrikai- ten en directeuren van coöperatieve zuiv- - fabrieken, de eersten 0111 hun brandkast t spekken, de laatsten om de boeren voor zie. in tc nemen. Wat hier van de boter geldt, geldt natuur lijk ook van de consumptiemelk, met dit ver schil, dat de melkboeren, die de consumptie- melk leveren, reeds in den woeker zijn vast geroest. Wanneer de Minister werkelijk van plan is, om de opdrijving der pachten tegen te gaan, dan moet bij beginnen met de prijzen van melk en boter 30 a 40 pet. te verlagen. Anders gcet geen enkele wettelijke maatre gel iets Want cr wordt nu zooveel verdiend; dat de boer nog wel tweemaal de pacht kan betalen. De Minister moest nu maar eens zich van den woeker afkoeren en de uitgezogen burgerij helpen." Hooge (urfvrachten. Terwijl in Augustus de turfselieepvraehfon met 40 pet, verlaagd zijn, is thans weer een verhooging van 25 pet. toegestaan, schrijft men uit het Noorden aan het „N. v. d. D.": Een schipper, die 14 slobben bagger had. geladen in de Weersingervenen en bestemd voor Leeuwarden, maakte ruim 400 vracht, zegge 30 vervoerkosten per slobbe. Daarbij kon dc schipper het laden in 't veen en 't los sen te Leeuwarden in een groote week be werkstclligen. Waartoe zijn die onmogelijke hooge vrach ten voor noodig? Bevordering der product Het Tijdschrift der Maa'schappij van Nij verheid vermeld de vragen, door het hoofd bestuur van departementen in zake „be vordering der jroJu-tie" ter beartewc i :g gegeven. Zij lujden: 1. Kunt U middelen aangeven, c'i» do productie kunnen bevorderen of dc j redue-. tiekosten verlagen? a. Middelen van teehrischen aard. b. Middelen van soiasbi-econorci c'ien aard. c. Middelen gelegen in dc loonberekeniig 2. Is U van meening, dat een wijziging in liet stelsel van de verdeeling van de winst aan do volkswelvaart ten goede zal kunnen komen? Zoo ja, welk stel/sel wordt dooi' T doel- treffend geacht? Aan de toelichting is het voegende ont leend: „Het Hoofdbestuur acht voer deze tijden het vraagstuk van het verhoogen der vocri- brenging het allesbeheerscher.de. „Voor een wereldnood is sléchts één red middel: meer prodiuceeren. De vraag is, hoe dit te bevorderen. „Bij deze vraag heeit iedereen belang en een ieder zal bij liet doordenken in staat zijn op het veld zijner werk'zaamheid toe standen te ontdekken, die verbeterd kunnen worden. „Een tweede vraag is of de winst die wordt gemaakt bij de industrieele voort brenging, op eigen wijze wordt verdeeld, dat zij arbeid on kapitaal beboete;k zijn dim- 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1