NIEUWE MUIL COURANT Wat de pers zegt BUITENLAND HET WITTE HUIS. 'gïfx'tsts s?s IN GEZON i FEUILLETON Dinsdag 21 October Tweede Blad De Raadsvergadering van a.s. Woensdag. Het systeem van erfpacht-uitgifte, dat nu wordt voorgesteld is wel een-igsziins anders. Want als de gemeente er te eeniger tijd' toe zou overgaan om den grond;, diien zij in erf pacht gaf weer terug te nemen, zal zij ook de opstallen tegen hun waarde overnemen. Of dit systeem meer succes zal hebben, moet worden afgewacht, maar de ondervinding hieromtrent in andere plaatsen opgedaan doet niet veel goeds verwachten. Men houwt niet op grond in erfpacht, zoolang er nog andere te krij gen as. Een der voordeden van de erfpacht-uitgaf te, die voorstandeis van het stelsel immer naar hoven brengen, is dat de gemeente, op gezette tijden weer de beschikking kan krijgen over haar eigendom wanneer zij dien noodig heeft. De gemeente betaalt dan de waarde der opstallen en krijgt dus dan den grond voor de oorspron kelijke waarde weer in bezit. Dat is natuurlijk een voordeel, wanneer in dien tijd de waarde van den grond is geste gen.. Daar staat echter tegenover diat de ge meente voordeelïger uit zou zijn geweest met den grond opnieuw te kocpen, wanneer deze Mi dien loop dier jaren in waarde zou zijn ge daald. Bovendien kan men wel aannemen dat wan neer de gemeente de cpsi allen overneemt van terrein, dat zij terug wil hebben, zij daarvoor een goed prijsje zal moeten besteden. De prac- tij'k heeft dat wel geleerd. De Koningin naar Indië? Over een eventueel bezoek van Hare Ma jesteit aan Neder landsch-Indië wordit ver schillend geoordeeld. Echter zullen ook zy, die min of meer ge gronde bezwaren opwerpen, niet ontkennen, dat het denkbeeld veel aantrekkelijks heeft. En het schijnt ook. dat men in Insulinde yterk_op de_ uitvoering ervan aandringt. Het aantal adhaesie-betuigingen aan het adres inzake het bezoek der Koningin heeft reeds het millioen overschreden, dus wordt nit Weltevreden geseind. En dat cijfer is nog voortdurend stijgende, constateert het „Centr." „Gaat de Koningin naar Indië, dam staat het vast, dat Haar een grootsche ontvangst zal tebeurt vallen. De hechtheid van den band tussehen moederland en koloniën staat daarvoor borg. En ai behoeft die hechtheid, als zijnde een onbetwistbaar feit, niet uitdrukkelijk te worden gedemonstreerd, zoo zon het toch een diepen indruk maken naar bin nen en naar buiten, aan Indië de gelegen heid te bieden op buitengewone wijze te toonen, hoe Nederland en Insulinde één zijn onder het koningschap van Wllhel- mina. Een niet te onderschatten bezwaar lijkt ons intusschen de inspanning aan zulk een bezoek verbonden. De reis is ver, Indië is een uitgestrekt Rijk, en bet bezoek zou zioh wel niet tot een enkele plaats kunnen bepalen. Dat Hare Majesteit voor geen vermoei nissen terugdeinst en zieh-zelve niet ont ziet, heeft Zij gedurende hare regeering herhaaldelijk bewezen. Men herfnnere zich slechts hare bezoe ken aan de door overstrooming geteis terde streken en gemeenten, een drietal jaren geleden." Maar de vraag dient overwogen, of in dit geval niet te zware eischen zouden worden gesteld en of daarmede door hen. die het overigens zoo sympathieke plan van harte toejuichën, wel voldoende rekening wordt gehouden. Het welzijn der Koningin is by uitstek een landsbelang. HULP AAN OOSTENRIJK. UIT DUITSCHLAND. De kosten van het bezettingsleger. De huishoudelijke commissie dier Nationale Vergadering heeft de aanneming eener re solutie aanbevolen, waarin do reg. wordit aangespoord om er met 't oog op de huiten- gewone hoogte van de 2K milliard bedragen de kosten van het be&ettingsleger en de 'be wakingscommissies 'op aan te sturen dat: le. 11a het van kracht worden van den vrede het bezettingsleger wordt verminderd en het strikt noodige aantal der bezettings troepen, aan de Dnitsehe regeering wordt meegedeeld; 2e. het rijks vermogensbeheer in de bezette Rijngebieden onverwijld wordt ingericht; Se. de aan de militaire bezetting verbonden uitgaven in, zoover worden ver minderd als met de loyale uitvoering van de vredesvoorwaarden in overeenstemming is; 4e. de controlecommissies aanmerkelijk verminderd worden om de gedeeltelijk in beslag genomen gebouwen wederom vrij te maken. Ter verantwoording geroepen. Retihmann Holiweg, Jagow, Zimmerman, Helfferich, Capelle en Ludendorff zijn uit- genoodigd om in de eerete openbare zitting der tweede sub-commissie van de commissie van onderzoek naar de schuld van den oor log te verschijnen. „Die Welt am Montag" vertelt, dat gene raal Ludendorff er zijn verbazing over heeft uitgesproken, dat Hindenburg geen uitnoo- diging van het comité van onderhoek heeft ontvangen. Helffering is op het oogenblik afwezig en het is twijfelachtig, of hij heden terug zal zijn. Het bericht, dat ook staats secretaris Zimmermann een uitnoodiging heeft ontvangen, is onjuist. De stakingsbeweging. In de staalindustrie te Solingen dreigt een uitsluiting van 15.000 arbeiders der messen fabrieken» die zich tegen de invoering van het Taylorsysteem verzetten. UIT FRANKRIJK. Arbeidseonferentie te Washington. Naar een draadloos telegram uit Lyon aan het N. T. A. meldt, zijn de gedelegeerden van de C. G. T. (Algemeen Arbeids-seereta- riaat) naar de Arbeidseonferentie te Was hington vertrokken. De missie bestaat uit den secretaris-generaal, Jouhaix, met dl. technische adviseurs Dumoulin, Bidegarry en Madlle Jeanne Bouvier. De regieerlngs- gedelegeerden zijn Tony Reyfond, directeur van de staatsspoorwegen en Arthur Fon taine, van het ministerie van arbeid. Guerin„ fabrikant nit het noorderdepartement, zal de werkgevers vertegenwoordigen. De verkiezingen. De Senaat heeft Zaterdag het ontwerp be treffende de regeling der verschillende ver kiezingen aangenomen. Poolsche arbeiders naar de verwoeste gebieden Een bijzondere Fransche commissie is te Warschau aangekomen om de reis te rege len van de Poolfiche arbeider», die deel zul len nemen aan den herbouw van de ver woeste Streken in Frankrijk. Elke week zal een konvooi van 3000 man vertrekken. De Poolsche autoriteiten hopen 100,000 man naar Frankrijk te kunnen zenden. De noodige wa gons worden door de Fransche spoorwegdi recties ter beschikking gesteld. De amnestiewet. De amnestiewet i® door de Kamer aan genomen. Muiterij en het verlaten van een post vallen niet onder de amnestie, evenals desertie van meer dan dlrie maanden in het binnenland en vaa me€r dan zes maanden naar het buitenland. UIT AUSTRALIË. Kegeeringsambtenaren verdreven. Een „Reuter"-bericht ö.d. 16 October uit Melbourne meldt, dat een buitengewone toe stand is geschapen te Port Darwin, In het z.g. „Northern Territory Van Australië. In een vergadering ^an de burgers van het Noordelijke territoir, voorgezeten door den Mayor, werd een motie aangenomen waarin gezegd werd, dat bet bestnnrsstelsel van een adviseerenden raad verkeerd was en het aftreden werd geëisebt van rechter Bevan, van Carey, den 'directeur van het territoir en van Evans, den rcgceringssecretaris. Vocrts werd een motie aangenomen, waar bij den genoemden ambtenaren werd ver zocht met de eerste boet Pont Darwin te verlaten, waarin zii> aaar gemeld wordt, toe stemden, „om een revolutie te vermijden". De bewoners van'bet Noordelijke territoir hebben er reeds' lang over geklaagd, dat zij wfc'1 belasting moeten betalen, doch geen stemrecht hebben. Zij vragen thans de in stelling van een Voorloopigen Raad. Een ïnzender in do „Melbourne Age" doet een beroep op Hughes, om de zaken in het „Northern Territory" te regelen, waar, zoo als hij zegt, plaats te over is voor repatria- tie-doeleinden en een overvloed van het beste land. Terugkeerende.soldaten, met hun avontuurlijken geest en de kennis, die zij overzee hebben opgedaan, zijn de mannen om het land te ontwikkelen, maar niet onder het dwaze bestuur van tot dusver. Een Eeuter-telegram uit Port-Darwin d.d 20 October meldt, dat een deputatie van burgers den regeeringsambtenaren opnieuw verzocht heen te gaan. De ambtenaren be zweken voor de tegen hen gerichte bedrei gingen en gingen aan boord van een stoom schip, waarmede zij Zondagmorgen zijn ver trokken. Er hadden geen betoogingen plaats. Het „Northern Territory", dat een opper vlakte van 523.620 vierkante Eng. mijlen be slaat en een bevolking heeft van slechts 5269 zielen, werd op 1 Januari 1911 bij het Gemeenbcst van Australië gevoegd. UIT ITALIË. Een verklaring van Sonnino. Naar het Ag. Stef. meldt, heeft Sonnino in een schrijven aan zijn kiezers verklaard, we gens gezondheidsredenen te moeten afzien van actieve deelneming aan de verkiezings campagne, Zoo dat hij zich niet voor een ean- didatuur beschikbaar stelt. Hii zegt verder thans niet te willen polemiseeren, daar pu blicatie van dokumenten op dit oogenblik de belangen van de natie zou kunnen scha den. Hij wijst er op, diat de Italiaansche po litiek moet streven naar eenheid met de ge allieerden door een eerlijke, openhartige en duurzame houding van samenwerking en so lidariteit. Over de Adriatisehe kwestie ver klaart Sonnino, dat Italië moet vasthouden aan het program van een Italiaansche Adri atisehe Zee en een Italiaansch Fiume, Zara, Söbenico, het program, hetwelk de Italiaan sche vredesdelegatie steeds heeft voorge staan. Een interview met Nitti. In een interview met de „Messagero" heeft Nitti betoogd, dat na dezen langen oorlog Italië eenheid noodig heeft en dat men niet tot tweespalt moot komen door gekijf achter af over de oorlogspolitiek. Hii herinnerde eraan, dat hij sinds 3 Juni 1915 heeft be toogd dat de oorlog noodig was en dat Ita lië niet buiten het conflict kon blijven. De premier verklaarde zich tegen elke enquête over de voorbereiding en de leiding van den oorlog, zoowel in militair als diplomatiek oogpunt. Ook de episode van Finme, ver klaarde hij, waarvan ik onder de vele mis grepen die idealistische beweegredenen niet wil miskennen, meet zoo spoedig mogelijk eindigen. de laatste verkiezingen tc Keulen, gerang* scbikt naar mannen en vrouwen. Daaruit blykt, dut het Centrum en do Duitsoh natio. nale volkspartij een belangrijk grootor aan tal vrouwelijke dan mannelijke stemmen kregen, terwijl bii alle andere martijen de verhouding omgekeerd was. Do ^Vorwarte" berekent, dat zonder vrouwenkiesrecht de sociaal-democraten en de onafhankelijken een zetel meer, het Centrum echter twaalf minder zou gehad hebben Een tusselieiitjjdsche verkic' - land. Bij de tussehentijdsehe vcui.,..., s- bolm verkreeg Thorpe, coalitie-unionist, 939, stemmen; Dustan, de arbeiderscandidaat 641S PriDgle, de liberaal, 3923 en Crewdsou, van de nationale party 815 stemmen. In Decem ber 1918 vereenigde de eandidaat der unio nisten 8748 stemmen op zioh. Staatspresident Ebert heeft door den kunstschilder Christopk Sandrock zijn por tret laten maken, dat hem aan zijn schrijf- tal| 1 ztfctendA tevensgroot voorstelt Het doek wordt thans in de Internationale Ga lerie tc Berlijn tentoongesteld. Gisteren werd in liet geheele Saarge- bied de algemeene stakiug verwacht. In het Lotbaringer gedeelte is zij reeds uitgebio- ken. De beweging is gericht tegen het Fran sche militaire bestuur. Arthur Henderson gaat niet naar de arbeidseonferentie te Washington, wegens den industrieelen en politieken toetsand van Engeland. De Berlijnsche pers meldt, dat de com munisten en onafhankelijken voor den 9den November een staatsgreep te Dauzig voor* bereiden. Noske heeft verschillende maat regelen van voorzorg getroffen. Van gisteren af is de geheele Rijn-Pa 11? zonder electrisch licht. Gisterenmorgen is Haase voor de twee de maal geopereerd. De toestand van den patiënt was na de operatie niet gunstig. Hot geheele tramverkeer te Bremen is na een staking van vier wgken. hervat. GEMENGDE BUiTENLANDSCriE BERICHTE* Oproerige Wazirls in Britsch-Indië. Volgens een Reuter-telegram uit Simla van 10 Oct. heeft een troepje Waziris, drie honderd. man sterk, op 5 October een aanval gedaan op een verkenningsafdeeling tus sehen Manghi en Lnni. De verliezen der Britsch-Indische afdeeling bedroegen 29 doo- den en gewonden, onder wie een Britseh of ficier. De verliezen van den vijand waren zwaar. Op 6 Oct. kwamen de Waziris, die nu 600 man telden, in botsing met een andere Britsch-Indische colonne diie in een hinder laag viel en zware verliezen leed. Men schat die verliezen op 80 man, o.w. twee Britsche officieren en een Britseh officier van gezondheid sneuvelden. Een nieuwe co lonne is met kanonnen naar Manghi opge rukt. Staking van klokkenluiders. De klokkenluiders te Lier (België) weige ren tegen het oude loon de klokken te la ten luiden. Zij hebben het oogenblik hunner staking gekozen aan den vooravond van het kermisfeest. Naar aan de „Standaard" door een goed kenner van de geschiedenis van Lier verteld werd, vormen de Liensohe klokkenluiders nog een oud gilde, met al de voorrechten daaraan verbonden. Zii zijn met twaalf, maar vieor van hen zijn volle gil de leden. De acht overbljjvenden zijn slechts helpens. Wanneer tussehen de „meesters" der gilde een plaatsje openvalt, is die gemeenteraad verplicht tussehen hen zijne keuze te doen. De benoeming J|ar helpers geschiedt ech ter bij keuze door de gildefeesters, zoodat deze naar éigen goeddunken de voortzetting van het luidersgilde verzekeren. Foch lid van de Académie. Op 21 Januari 1920 zal maarschalk Foch zijn. intrede doen in de Académie. De in auguratierede zal gehouden worden door president Poincaré. De gevolgen van Vrouwenkiesrecht. De „Vorwarts" geeft de stemencijfers van Voor den inhoud dezer rubriek Sielt 0» Redactie zich niet aansprakelijk Eigenaars en hondenliefhebbers, opgepast i Er zijn aiEjd geuienstige geos.en zeu 4 liefst ongevraagd, met een andermans zanen bemoeien; en zoolang men daarvan na geen last of schade ondervindt, gun ix n g ur ne dat genoegen. Maai' is zulks wèi hel geva,., t de zaan bedenkelijker; en daarom aout ik liet raadzaam, het volgende, onder de oogen van eigenaars van honden te brengen, voor al van nen, die gewend zijn per tram oi fiets door liun 1: v 1 r te worden. Uit eigen ervaring weet in, au. m per sonen zijn, die zulks, vooral ans het een klein soort honden geldt, (of net ras er toe geëigend is, of hieJ, schandelijk, en ver*, schrikkelijk vinden, Zij uiten zn.ks, lie. zij door anonieme brieven, of wèl cour :i 1 aan té melden onder voorwendsel te ko „n namens de politie, of ue vereeMgiag van Dierenbescherming, wat i:a onderzoek, bhj .V onwaar te zijn. Eerst beleefd, en daa. 11a met bedreigingen, om den eigenaar liet er gerlijke zijner handel wijzk n oog te brengen. Volgens bstrouwUav i, dt éénige reden van die geheimzinn gneid Her- in gelegen, dat die bemoeiallen" (meest 1 )fanatiek, en ziekelijk aar.ge.egde dioivu,k\- hebsters) zich getoepen achten, om i.a j.ri dier gelokt, en van zijn baas afhandig ge maakt te hebben, het zelve éénvoudig van kant te maken; en het zoodoende uit zijn zoogenaamd lijden te verlossen, terwijl zij meende daarmede een goed en nobel wcr.. te verrichten; want diefstal is hun drijfvc r niet, integendeel. Ondertusschen is de eigenaar (o.a. ue 011- dergeteekende) zijn waardevolle ruwh r ge foxterrier, die niet liever deed dan op ge- noemde wijze mede te loopen, en op eens spoorloos verdwenen, voor goed kwijt, daar alle nasporingen natuur.ijk vruchteloos ble ven. Tegenover zulke radicale, en brutale maatregelen onmachtig staar de, b ij ft extra opletten en oppassen de boodschap en is v.ulks ook de bedoeling van dit schrijven. De Redactie dankzeggende voor de welwil'erd' verleende plaat r i e.te, 'ee' c t hopen JAN WESTERW.OÜj „Duinrust" Overvo n 20 October. 1919. N.B. Met verzoek len, tot opname. ook aan andere bla- 39 Dat de onaangename vreemdeling, die zich zelf onder den naam van Spantzer had voorgesteld, de schuldige was, werd zijn zekere overtuiging evenzeer als mevrouw Traumbach van hetzelfde gevoelen wasen het leed bij hem geen twijfel oi»mr,°l kad in den hatelijken toerist een hermnertegen^an11,!"10^' zeer, onweUj°me haar had gebeurtenis by f"* f' TOndhij het echter, dat deze herkenning niet dadelijk bi het binnentreden van den onwelkomen bezoeker had plaats gevondenmaar toen hij verder nadacht, en zich zekere waarschijnlijke levens toestanden voor oogen stelde, kwam hij op het denkbeeld hoe in al de jaren dat zij wellicht el kander niet hadden gezien, de tijd zijn invloed op het gelaat van den ouden bekende kon uitge oefend hebben waardoor zijne identiteit voor de SteJh11 mevrouw Traumbach, welke toch niet kon pr-hi T zagen> den beginnen verborgen beid Zljn' torwijl een zekere hebbelijk- eigenaardigheid in ziine manieren. welke zij zicli van vroegere jaren in hem herin nerde, te gelijk met een of anderen bijzonderen trek in zijn gelaat, welke men in het eene oogen blik spoediger opmerkt dan in het andere, hem later op den avond deden herkennen. Onder deze diepzinnige overpeinzingen was de tijd hem sneller voorbijgegaan dan hij in den beginne vreesde, en toen hij eindelijk met een diepen zucht uit zijne gebogen houding oprees en opnieuw zijn horloge raadpleegde, deed een langgerekte toon, welke de conducteur uit zijn hoorn haalde, hem zoodanig schrikken, dat de overige passagiers om zijn gek figuur in een luid gelach uitbarstten. Dat zijne medereizigers zich met zijn plotselinge ontsteltenis vermaakten, nam hij hun geenzins kwalijk waren zij echter volkomen bekend geweest met den staat zijner overprikkelde zenuwen, dan zouden zij hem zeker de deernis niet onthouden hebben, waarop hij in zulk een beklagenswaardigen toestand rechtmatige aanspraak meende te hebben daar dit evenwel niet zoo was, beschouwde hij iet voor heden als het verstandigst met hen mee te lachen. De conducteur had zijn muziekinstrument weer ter hand genomen en blies de melodie van het oude bekende lied „Schep vreugde in 't leven," enz. en de wielen van de zwaren postwagen ratelden het voornaamste hotel een gedeelte zijner passa giers ontlastte en kort daarna met de overigen de reis weder voortzette. Toen Eduard het rijtuig had verlaten en zijn vriend, zooals hij had gehoopt, niet op hem wach tende vond, begaf hij zich het eerst op weg om een klein verzuim te herstellen, en dit was, de politie daar ter plaatse in kennis te brengen met het treurig voorval dat zijn denkvermogen, ja zijn geheele bestaan' in beslag had genomen. Duidelijk gaf hij het signalement van het hem zoo dierbare meisje op« alsmede -de kleederen die zij had aangehad benevens de merkletters van haar ondergoed hem door haar" moeder opgegeven, en maakte in liet bijzonder melding, dat zij een medaillon om den hals droeg waarin een mansportret. De politie beloofde hem een ijverig onderzoek en Eduard richtte thans zijne schreden naar „De oude Graaf." Spoedig had Eduard zijn vriend gevonden en beiden drukten elkander met die hartelijkheid de hand, welke zoo duidelijk een vriendschap pelijk gevoel uitdrukt, reeds in de prille jaren der kindsheid ontstaan. „Vertel me nu toch eens, hoe komt het dat we je op den bepaalden tijd niet bij ons hebben gezien. Wat is daar toch wel de oorzaak van vroeg Eduard. - „Ja, wat zal ik je daar nu van zeggen," ant- over de breede klinkers der ctad L.. waar hij aan wonrdde zijn vriend Charles Lindscheer „je weet, een reiziger heeft allerlei zaken die hem ophouden. Gisteren moest ik, bij wekere ken nissen die ik hier pas gemaakt heb, op een verjaarpartij en ik kon daar maar in 't geheel niet afik was een kleermaker wachtende die mij een jas en pantalon gemaakt heeft, wier sned nogal wat te wenschen overlaatde man moest mij zien wanneer ik de kleeren aan had, om te kunnen verhelpen wat er aan bedorven was dan moest ik nog een paar artikelen, voor mijn reis benoodigd, koopen, welke ik hier billijker en solider kon krijgen dan elders, en nog zoo veel andere dingen. Maar zeg mij, waarom zijt ge van avond reeds gekomen Ik had u eerst morgenochtend verwacht." „Dat komt, mijn beste man, omdat mij rus- telooze geest mij geen oogenblik vrede laat er zijn in de laatste dagen ai wonderlijke dingen te Marrelhoef gebeurd en Eduard vertelde wat er had plaats gehad. „Een wonderlijke historie," sprak zijn vriend, „en wat nu gedaan „Zoeken totdat ik gevonden heb wat ons is ontnomen," zeidede dokter. „Dat is zeer gemakkelijk gezegd, maar de we reld is, dunkt mij, nogal groot, heb je volstrekt geen gezichtspunt waarvan je uitgaat j(Och neen, ik leef maar op hoop, dat een of ander toeval mij op het spoor zal brengen. Mor gen plaats ik een annonce in de courantik heb de zaak bij de politie aangegeven en zal van mijn verblijf alhier gebruik maken om eens goed rond te zoeken. Vind ik haar met, dan moet ik weer verder op," riep de treurige arts met eene zekere gelatenheid welke den andere kluchtig toescheen. ,Maar heb je volstrekt geen vermoeden door wiên en op welke wijze die schaking, want dit is het, daar kan je vast op me plaats gehad „Vermoeden.ja.vaw» me t .*-t eens, op welke manier je mijn brief bent kwijtgeraakt Je schreef mij, dat dit zoo zonderhng.is ErffehS?door de IjsXsrjlS'dïïte "eTdÏadmwaï'al"° b^ waditcn Hen vreenv deling die tegenover mij zat en door zijn on gunstig voorkomen een allerakeligsten indruk op mij maakte, wenschte een gespiek met mij aan te knoopen, waartoe hij mij met zeer bereid vaardig vond. De oogen van den man hadden iets onheilspellends, zij waren van een opmer kelijk grijze kleur en geleken die van een sanjn- doode, welke pas tot het leven is terugge eer zijn gelaat was bruin en beenderig, zll". verried groote zinnelijkheid, waajsdnjuhjknoa overtroffen door een vrarisfheid in zijn bhkkeD die zeldzaam -vervolgd). I": V. In de raadszitting van a.s. Woensdag komen een aantal zoo belangrijke vraagstukken aan die orde, dat wij er wel eens speciaal de aandacht op mogen vestigen. Allereerst voorstellen, waaruit blijkt dat de ge meente met krachtige hand die voorziening in. den woningnood aanpaktde bouw van gemeentewege van 390 arbeiderswoningen (een begin nog maar, zooals B. en W. zeggen, en alken beperkt omdat de gemeente niet meer bouwrijp terrein ter beschik king heeft); verder bepalingen voor hypotheek-ver- leening voor den bouw van middenstandswonin gen en verkoop van grond; die ook den bouw van middenstandswoningen zullen ten gevolge hebben. Daarnaast voorstellen tot oprichting van een grondbedrijf en van een woningbedrijf, die wel als uitvloeisels mogen beschouwd .worden van de gemeentelijke bemoeiingen inzake woningbouw en grondspeculatie Ten slotte de vaststelling van voorwaarden voor uitgifte van grond in erfpacht door do gemeente. In één zitting alzoo bijna alle voorstellen, waarom herhaaldelijk en met aandrang van verschillende zij den is gevraagd. Wij hebben warme waardeering voor den waar lijk „bekwamen" spoed waarmede de wethouder van Openbare Werken aan de orde stelt al deze vraag, stukken die stuk voor stuk binnen het bereikbare, aan geuite wenschen tegemoet komen. Wij gelooven dan ook dat de op- en aanmerkin gen over de voorstellen Woensdag Zullen beperkt blijven tot het uiten van wenschen, voor welker ver vulling deels de tijden nog niet rijp zijn, of waar van de vervulling op dit oogenblik een onmoge lijkheid is. Aleen over het erfpachtsstelsel zou een appeltje te schillen zijn.. Daarmede doet de gemeente vrijwel een sprong in het duister. In 1901 heeft dat stelsel in Haarlem jammerlijk iiasco geleden. Bijna niemand wilde bouwen op gronden, waarvan hij niet zeker was dat zij hem niet te eeniger tijd met de grondvesten van zijn ge. bouwen zou ontnomen wTorden. Dat dus de uitgifte in erfpacht zooveel voor deelïger zou zijn voor de gemeente wil er bij ons niet in.Wij vreezen dan ook dat de erfjoacht voor de gemeente een strop zal worden evenals het blijkbaar in andere steden is of dreigt te worden. De ge meenschap is nu eenmaal een slecht zakenman. Zij, die deze denkbeelden met de grootste voor liefde propageerden, deden dat meestal uit'socialis tisch beginsel: de gemeenschap, in casu de gemeen te, eigenares van alle goederen. Dit beginsel op zich zelf is ons niet sympathiek, doch wij erkennen dat in het systeem van erfpachtsuitgifte wel wat goeds zit. Wij zijn dan ook wel bereid zelfs medie te wer ken tot een fair trial een eerlijke prof, en wij zullen eens zien wat er vain de liefhebberij terecht komt. Met name of het stelsel nu meer succes zal hebben dan in 1901. Clemenceau heeft aan den Duitsch-Oostenrijkr schen gevolmachtigde Eichhorn een nota gericht, waarin hij heeft verklaard, dat na onderzoek is gebleken, dat de kolennood hl Oestenrijk en het ge brek aan kolen in midden-Europa aan bet gebrek aan spoorwegmateriaal is toe te schrijven. De op perste raad heeft daarom besloten op het vredesver. drag met Oostenrijk vooruit te loopen en de in art. 318 bepaalde commissie van deskundigen samen te stellen. Deze voorloopige commissie bestaat uit oen hoofdcommissie en een sub-commissie. De voorzit, ter der hoofdcommissie is de Engelsche gedelegeer de sir Francis Dent. NA DEN VAL DER RADENREPUBLIEK. Joedenitsj vopr de poorten van Petrograd; De- nikin Moskou bedreigende, het Sovjetleger in Tur kestan omsingeld in deze omstandigheden acht het „Journal des Débats" het tijd geworden een dikke streep te etten onder het Lenin-Trotzky-tijd- perk en aandacht te wijden aan den toestand van Rusland onder bet gezag van Koltsjak en Denikin. In de eerste plaats mekten de Russische patriot ten goed begrijpen, dat zij op een vulkaan zitten, indien zij een wilde revanohe beginnen. Natuurlijk' moeten er voorbeelden gesteld, en straffen uitgedeeld worden. Maar de berechting van de schudigen snel en afdoende, geschiede volgens dc regels van het recht In de tweede plaats dienen de overwinnaars niet tc vergeten, dat hun troepen voor een groot deel bestaan uit deserteurs van het Roode leger; onhandigheden zouden licht kunnen leiden tot een nieuwe uitbarsting van den vulkaan. Groote koelbloedigheid zal noodig zijn om den inge- wikkelden toestand te omvatten. Men kan niet on middellijk overgaan tot het bijeenroepen van een constituante daartoe is niets voorbereid. Het land moet worden georganiseerd, voor zulk' een volksraadpleging, een voorloopige regeering moet worden benoemd die, zonder vooruit te loopen op de definitieve regeling, met doortastendheid' de orde handhaaft. Een herstel van de Zemstwo's kan groote dien sten bewijzen. Vóór men echter overgaat tot het nemen van principieele beslissingen, zorge men voor voedsel. Eerst moet het volk eten hebben. Een groot probleem is de samenstelling van den Russischen staat. Het vraagstuk der randstaten en der aanspraken van sommige nationaliteiten op zelfstandigheid of wel autonomie moet ter hand ge_ nomen worden. Het „Journal des Débats" is van oordeel, dat de hoog op haar Sinai tronende vre desconferentie zich daarbuiten moet houden: haar past het niet Rusland een regime op te leggen en zijn betrekkingen tot de randstaten te regelen. Wordt die verhouding van bovenaf geregeld zon der de voornaamste belanghebbenden erin te kienr nen Jan wordt het een kaartenhuis. De besprekin gen moeten gevoerd worden rechtstreeks tussehen gedelegeerden van de Russen en de randstaten, van behoorlijke mandaten voorien, en wel onder de aus piciën van die mogendheden, welke beide partijen in gemeenschappelijk overleg daartoe zullen aanwij- zen, een en ander ter voorkoming van botsingen én eventueele afireking 'dei: onderhandelingen dien tengevolge. Het Journal des Débats'' noodigt derhalve de Rusland vriendschappelijk' gezinde regeeringen uit den toestand, uit dit gezichtspunt te bestudeeren en zioh gereed te houden om het gewensohte initiatief te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5