NIEUWE IM1L Willi BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS Over de feedendaatjsclis mede. Zaterdag 25 October Vierde Blad. daf£ch? ?„Se" dC" Sr°"dshS d« "ede"- Luchiverk^p* In onze bestuursvergadering werd de wen- schelijkheid besproken om op onze algemeene Vergadering een woord te zeggen over de heden daagsche mode. Wijl het niet zoo makkelijk Was een spreker daarvoor te vinden, en van den anderen kant een kort gemoedelijk maar ernstig woord volgens de meening van het be stuur de meeste kans leverde op succes, nam ik zelf die taak op mij. En, zoo ziet gij op de agenda aangekondigd een bespreking van uw Voorzitter over de ongepaste kleeding. r-s- Onderstande toespi-aak, gehouden door den Hoogeerw. heer A. Van der Waarden, Deken en Pastoor te Almelo, op de vergadering, van de Federatie van Mcisjespatronaten in het Aartsbisdom laten wij hier volgen als zijnde ook van de van de leezeressen van ons blad niet ïonder nut en leering Geachte Dames. Hedendaagsche mode en ongepaste kleeding. 'tls treurig maar waar, dat deze twee titels elkander dekken. Samen genoemd geven ze ook juist aan waarover ik met u een korte bespre king wensch te houden over het ongepaste in de hedendaagsche kleeding. Let weleen be spreking ik reken er dus op dat ik niet alleen het woord hierover voer, dat gij mij niet alleen aanhoort en verder uw meening vast en uw kleeding los houdtdoch dat gij uw bezwaren oppert om alles na te komen tot een vergelijk, dat dit betoog en uw kleeding sluit. Een wonder ding, de mode Een wereldmacht waarop de ander wereldmachten in onze dagen wel jaloersch moeten zijn. Terwijl de kronen van Keizers en Koningen over de straat rollen, terwijl de wettige regeeringen wankelen op hare grondvesten, staat de macht der mode vast en onwrikbaar en lijdt in geen enkel opzicht van de ongunst en den druk der tijden. De mode geeft hare bevelen, en zij worden opgevolgd door de heele wereld, ik zeg nietdie beschaafd is, maar die zich beschaafd noemt. Geen politie of legermacht, geen bevelschrift zelfs heeft zij noodig om hare bevelen opgevolgd te zien. En kele modellen geven het voorbeeld en dat voor beeld vindt navolging in steeds wijder en wijder kring, totdat het in alle kringen is doorge drongen. Hare wetten, al zijn ze nog zoo buitensporig en dwaas, al zijn ze nog zoo onaangenaam voor het gevoel en in de toepassing, al zijn ze nog zoo nadeelig voor de gezondheid, zij worden alge meen geëerbiedigd. En hij die het waagt ze met te eeroiedigen, nij of juister zij wordt door de gemeenschap zelf onverbiddelijk buiten de gemeenschap gesloten. De mode wijzigt hare wetten, naar willekeur, wat gisteren mode was, is vandaag belachelijk en wat morgen mode zal zijn, het is onbekend, maar het verdringt onge twijfeld maar zeker de mode van daag. Ziedaar de heerschappij, de tyranie van de mode En niemand vindt die tyrannie ondrage lijk. Niemand komt in verzet. Integendeel de mode wordt blindelings opgevolgd, wordt aan beden; en hare aanbidsters prijzen haar dolste Voorschriften goed en verstandig en mooi. Is het dan geen onbegonnen werk, een poging te wagen om bij U paal en perk te stellen aan de macht der mode Daar zijn van katholieke Zijde pogingen, krachtige pogingen in liet werk gesteld. Zij hebben over het algemeen niet die gevolgen gehad, die men er zich van voorstelde. Zij waren misschien te beslist, te scherp, reken den misschien te weinig met menschelijke ge voeligheden, of bever te weinig met gevoelig heden. Toen mag ik vertrouwen dat een ge moedelijk woord tot U zijn uitwerking niet mis sen zal, ais ik U wijs op het verderfelijke, het pedverse, wat in de hedendaagsche mode gelegen is en van U als katholieke dames, leid sters, beschermsters, opvoedsters van zoovele meisjes medewerking vraag om dit euvel te bestrijden, zonder daarbij excentriek of buiten nissig te zijn. Wat is de zaak De hedendaagsche mode is er op afgericht om het lichamelijke, het zinne lijke, het vleeschelijke in de vrouw te laten uit komen. Dit benoeft ons niet te verwonderen, ais wij bedenken, dat de mode gemaakt wordt door de dames van de straat, die er een beroep van maken de hartstochten te prikkelen. Wel moet het ons verwonderen, dat de mode niet eerder dezen zondigen trek in zoo sterke mate vertoond heeft. Doch vergeten wij nietop het gebied van zedelijkheid en welvoeglijkheid zijn wij in de laatste jaren met reuzenschreden voor uitgegaan, of liever achteruit gegaan. Al waren de christelijke beginselen van zedelijkheid reeds lang door een ongeloovige wereld over boord geworpen; de nawerking er van in het uiterlijk optreden duurde nog lang; regels van conventie en opvatting golden nog lang. In den laatsten tijd echter houdt „la bete humaine" zich niet rneer in om regels van welvoeglijk heid en openbaar fatsoen. De zedelij kneids- begrippen van den modernen tijd laten zich gel den ook in het dagelijks leven, ook in het open baar vertoon men schroomt niet meer, voor die begrippen uit te komen en richt zijn leven en zijn gedragingen daarnaar in. De mode is niet meer christelijk, zelfs niet meer voor een christelijke wereld, die nog aan christelijke opvattingen hecht. De mode is voor een wereld, die er rond voor uitkomt, dat zij op allerlei wijs genietingen wil van het zinnelijk genot hetwelk de omgang van beide seksen oplevert. Daarom houdt deze mode ook zoo lang stand en zal ze veranderen, ik vrees dat ze veranderen zal in nog ongunstiger zin. Moet ik U nog aantoonen hoe die zinnelijke °ehaagzucht in de hedendaagsche mode op den voorgrond treedt Och dat blijkt niet alleen uit de jagC hals, dat blijkt uit de korte rok met e doorschijnende kousjes, die vormen en lijnen uitkomen op de bekoorlijkste wijze en de viouw ln ietterlijken zin hult in een waas van 'ln?Zlhnigheid. En geheimzinnigheid broeit le nn i Cu maakt nieuwsgierig, vooral als de t t nni nu rijkdc,ni van de onderkleeding, zij mlecn in de opvallende kleuren, oogen 611 irphr 00ver.t. Vertooning van het naakte, ff making van doorschij nende en vleesch- i; stof om het niet- naakte voor- rionr ,i,U Voorai bekoorlijker te laten uitkomen Godlof doet de katholieke vrouw, het katho lieke meisje aan de mode in dezen schiillcn vorm over het algemeen niet mee. Zoo mondain is zij gewoonlijk niet, datzij de mode en dus ook de huidige in al haar conse quenties volgt. Maar toch, z'j volgt de mode dik wijls te veel, laat ik er tot haar verontschul diging bijvoegen, meestal onnadenkend, mee stal zonder te beseffen, welke verkeerde, ja la ten we gerust zeggen, welke zondige strekking aan de hedendaagsche mode ten grondslag ligt. Mag ik U eens met een enkel woord zeggen, van welk beginsel de katholieke vrouwen en meisjes behooren uit te gaan bij haar kleeding Van dat groote beginsel, dat zich reeds open baarde in het Paradijs bij de eerste zonde de kleeding dient om de naaktheid te bedekken, de kleeding dient om zich zedig te vertoonen. Zeker de vrouw mag behagen, aan haar man, behagen om een man, behagen ook in geheel haar omgeving, die zooveel aangenamer worden kan door de vrouwelijke eigenschappen tot uiting te laten komen. Maar zij behage, als even beeld Gods, zij behage juist door alles te ver bergen wat zinnelijk behagen wekken kan. Om aldus te behagen, daarvoor is eenvoudige, ze dige kleeding zelfs bevorderlijk. Wat een char me, wat een bekoorlijkheid kan er uitgaan van een eenvoudig dienstmeisje, in het zwart ge kleed en met een wit mutsje opJa, zelfs een nonnekap is daarvoor geen beletsel. Prent U dat hooger beginsel in en gij zult uw zedelijke waarde verhoogen. Gij zult de overtuiging in U versterken, dat de vrouw niet op de eerste plaats in de wereld is om de zinnelijke lusten te bevredigen, maar dat zij een hooger, edeler, verhevener roeping te vervullen heeft, zoowel in het gezinsleven als in het openbare leven. En nu behoef ik u niet naar puriteinschen trant voor te schrijven hoe hoog uw halsboord en hoe laag uw rok, en hoe dicht uw japonstof zijn moet. Neen met alle gemoedelijkheid, met allen ernst van mijn priesterhart roep ik U toe zorgt dat gij door uw kleeding uw zinnelijke bekoorlijkheid niet naar voren brengt, maakt den strijd van zoo menig jeudig licht opvlam mend gemoed niet nog zwaarder en gevaar lijker. Daarvoor is geen buitenmodelsche klee ding noodig. Och zoovele charmante dames, zelfs hier in uw midden, zijn het levend bewijs, dat gij U nog wel gangbaar, presentabel, zelfs naar de mode kleeden, kunt, zonder toe te ge ven aan ongeoorloofde of gewaagde eischen van de -mode. Ten slotte, waarom in deze bijeenkomst over de hedendaagsche kleeding gesproken is, het is niet de eerste plaats om U, het is eerst en vooral om onze meisjes- beschermelingen. Gij moet haar leeren, gij moet haar voorgaan. Uw woord moet haar opwekken tot eenvoud en zedigheid in de kleeding en voorbeeld nog meer. Eenvoud en zedigheid in de kleeding, 't wordt nog meer gevorderd in stand, waartoe uw beschermelingen bekooren. Eenvoud, wat geldelijke offers worden aan de mode gebracht, die ontrokken worden aan de eerste levens- benoodigdheden Zedigheid Och in den stand, die vrijer en meer ongedwongen met elkander omgaat, is losheid en lichtheid van kleeding nog eerder aanleiding tot zonde. Geachte dames, kweekt bij uw meisjes dien eenvoud en die zedigheid in de kleeding aan en gij werkt mede, meer dan gij misschien ver moedt, tot haar maatschappelijke en zedelijke verheffing. -ÏL. vUEJ!--! - - - A ,JMI i UIT FRANKRIJK. Anti-Franscho propaganda in Elzas-Lotharingen. De „Rhin francais" publiceert een dier vlugschriften van het nriutralistische pro- paga.u da-eomité (Rapp-Muth-Ley), gevonden op de Place de Bnogiie te Straatsburg. Daar in wordt gezegd: Fr arische soldaten! Men heeft u schande!ijk bedrogen, Wie heeft u bedrogen? t-- - Eenigen van onze landgenooten, die, ijve rende voor kapitalistische belangen, u heb ben gezegd, dat wij in werkelijkheid Fran- schen waren en dat wii slechts één wensch hebben: n.l. Fnanschen te wonden. Zijn wij Framschen? Neen. Dat ziet ge lederen dag en bemerkt ge elk oogenblik. Zijn wij Duitecliensï Neen. Dat hebben de Pruisen 48 jaar lang bemerkt. Wij zijn Elzas-Lotharingers. Waarom heeft men u bedrogen? Omdat er een kapitalistische kliek bestaat, die loert op de rijkdommen van onzen bodem en die over bet militarisme beschikt, dat zijn brood verdient met u en ons in zijn maebt te hou den. Fransche soldaten! Wij zijin uw vijanden niet, maar desniette genstaande zullen uw officieren u bevel ge ven op ons te schieten, wanneer wij het juk van het militarisme willen afschudden en u en ons willen bevrijden. Want waarom anders staan er 250.000 man in E. L.? Keert naar uw land terug en verknoeit niet dtrie jaar van uw leven met ja, dat weet ge wel. Waarom zoudt ge op ons schieten, die slechts één ding vragen, n.1. 't recht en on afhankelijkheid. Onze gemeenschappelijke vijanden zijn de officieren, die vette traktementen krijgen om van u beulen te maken. Weg met den oorlog! Leve de verbroede ring der volken! Weg met het militarisme, de wapens neer. (get.) Het E. L. volk. Wetterlé, de directeur van de „R.hin fran cais" voegt hieraan het volgende onderschrift toe: Het E. L. Volk, dat dit stuk onderteekend heeft, bevindt zich op den anderen oever van den Rijn. Ondier een der vlugschriften, welke voor mij liggen, staat: Baden Baden, met potlood geschreven met een bekend schrift. Dat is het „Uitvoerend Comité va.n de E. L. republiek", dat nogmaals tracht de openbare meening bij ons te vergiftigen. UIT DE VEREENIGDE STATEN. De dreigende staking in de kolenmijnen. Da Minister van Arbeid der V. S„ Wilson, heeft, naar Radio meldt, een bemiddelings voorstel ingediend in zake de dreigende sta king in de kolenmijnen, hierop neerkomend, dat de loonen na afloop van het huidige con tract zouden worden verhoogd met een ge lijk bedrag, gelijk aan liet..verschil tusschen de loonisverhoogingen. welke de mijnwerkers sedert Juli 1914 hebben gekregen en de toe neming van de kasten van levensonderhoud sedert dien tijd. Deze verhooging zou van kracht zijn na den afloop van het tegen woordige contract tot 31 Maart 1920. De mijn werkers zouden aan het werk moeten blijven en er zouden onderhandelingen moeten wor den gevoerd over een nieuwe loonschaal na 31 Maart 1920. Volgens de „N. Y. Times" hebben de mijn werkers te kennen gegeven, dat het bevel om te staken niet zou worden ingetrokken, vóór de eigenaars toestemmen in een nieuw contract» waarvan de grondslag zou zijn de dertig-urige werkweek. De middagbladen van Donderdag melden, dat de vereenjgde mijnwerkers van Ameri ka door middel van hun voorzitter, John Lewis, officieel hebben doen verklaren, dat zij het voorstel van minister Wilson tot een schikking in zake de tegen 1 November ge proclameerde staking, verwerpen. De industrieele conferentie. Het Radio-bericht, dat de arbeidersgroep van de industrieel© conferentie naar aanlei ding van het bekende schrijven van president Wilson besloten hadl, niet heen te gaan, blijkt niet juist te zijn geweest. Reuter meldde althans, dat de arbeidersgroep wel is vertrokken en dit blijkt ook uit een giste ren ontvangen Radiobericht. President Wil son heeft ill., aldus dit bericht, naar aan leiding van het beengaan der arbeiders groep een mondelinge boodschap gezonden aan den voorzitter dier conferentie, Lane (minister van binmenlaudsche zaken), waarin bij vraagt, dlat do vertegenwoordigers der verbruikers ter conferentie hun werk zouden voortzetten en aan hem verslag zouden uit brengen. Na in de Donderdag gehouden zit ting mededeel in g te hebben gedaan van Wil son's boodschap, verklaarde voorzitter Lane de nationale imdustriëele conferentie, zooals die oorspronkelijk was samengesteld, voor opgeheven en riep hij onmiddellijk een nieu we conferentie van de vertegenwoordigers der verbruikers alleen bijeen. Tegen 1 November kan dus de algemeene staking worden verwacht. n„i - DIT DiUITSCHLAND. piTf! I De kolennoodt De spoorwegdirectie te Münster maakt be kend, d,at van Zondag a.s. af het geheel© personenverkeer op Zon-, en feestdagen wordt gestaakt. 'Alleen de nachttreinen tus schen Keulen en Hamburg zullen dagelijks blijven rijden. Voor het tot instandhouding van bedrijven, waarbij levensbelangen zijn betrokken, beslist noodzakelijke vervoer van arbeiders worden ©enige treinen, die voor het le vens mid delen v er voer gehand haafd worden» ten gebruike afgestaan. Deze beperking is een gevolg van het steeds sterker wordende kolengebrek. De overige spoorwegdirecties in bet indus triegebied zullen eenzclfdien maatregel ne men. De Oostzeeblokkade. Wolff seint uit verschillende dagblad be richten over de gevolgen der Oostzeeblok- kade voor Duitschland, Zoo is de visch- vangst erdoor stilgelegd, de aardappelvour- zieuing van Midden-Luitschlani, die uit het Oosten groot endeels langs den zee vag geschiedde, stopgezet en de kolenvoorzieriing van Oost-Pruisen van het Westen en het Zuiden uit in gevaar gebracht, doordat de rijksregeering niet vo.doendp spoorwagens ter, beschikking heeft, welke voor leverin gen aan de Entente moeten gebruikt wor den, Duitsch© gijzelaars in Bellij In de Nationale Vergadering verklaarde, naar Wolff seint, dr. Pfeiffer (centrum), dpt België bij het terugzenden der. - Duksche krijgsgevangenen twintig gijzeiaars heeft achtergehouden onder voorwendsel, dat er "ich nog Belgisch© gevangenen in Duitschr land bevinden. afgevaardigde overhan digde aan den betrokken minister een lijst van de namen dezer gijzelaars in de boop, dat onmiddellijk stappen zouden .wordien gedaan om hen te bevrijden. DU STRIJD TEREN DE BOLSJEWIKI Volgens een officieus© verkLaring te Lon den van militaire zijde afgelegd gunt gene raal Joedenitsj thans zijn mannen rust na een opmarsch van 50 mijlen over een breed front. De tegenaanvallen der boósjewiki had-, den alleen zware verliezen voor d©ze tot resultaat. De bolsjewiki hebben te weinig troepen aan dit front, daar ze hun krach ten aan het Zuidelijk front concent reeren. Er zijn daarom geen voldoende troepen voor su?ce,rijke tegenaanvallen op den rechter flank van Joedenitsj. Bovendien zouden zul ke aanvallen kunnen worden te niet gedaan door do actie der Esthen tegen rskoff. Ln Zuid-Rusland is een stilstand. Trotzky heeft een oproep uitgevaardigd om de versterkingen van Petrograd te vol maken. Hij wijst er op dat d,e toestand cri- tiek is. De roode troepen trokken terug op de hoogten van Poltawa, de uiterste grens van de versterkingen van Petrograd, Als ze verder moeten terugtrekken zullen ze binnen de muren van de stad komen. EEN NEDERLAAG DER CONSERVA TIEVEN IN CANADA. Bij de algemeene verkiezingen in de Ca- nadaesche provincie Ontario heeft d,e con servatieve regeering een beslissend© nedér- laag geleden. De premier Sir Wiiiam Hearst, heeft zijn zetel verloren. Het wet gevend lichaam dezer provincie bestond vóór de ontbinding uit 76 conservatieven, 30 li beralen en t wee onafhanke.ijken, terwijl er drie vacatures waren. Gekozen ziju thans 26 conservatieven, 28 Iberaten, 48 veree- nigde boeren, 12 arbeiders en 2 onafhan- keiijken. De conservatieve regeering was sedert Februari 1905 aan het bewind, ge weest. Het was de laatste provinciale con servatieve regeering, di3 nog overgebleven was. Voor den eersten keer hadden de boe ren hun eigen candidaten en hun eigen par tij-organisatie gehad. i ii GEMENGDE. GUi rtwLANDSCHE .BERICHTE!» Dreigend conflict in de bouwvakken in' Engeland. In de bouwvaukean is, naar de Daily Chronicle' meldt, quaestie ontstaan over een eiiscli der arbeiders om een loonsverhooging van vier pence per uur, waardoor in dp biest wGetaalde streken het .uurloon twee shiLüig zou worden. 11 j 1 1 Er zijn meer dan 250,000 man bij betrok ken en er dreigt een algemeene staking in de bouwvakken tenzij men bet spoedig eens wordt. De patroons zeggen, dat het optreden der arbeiders een schending is van de overeen komst, gesloten bjj de jongste Icons ver hoo ging, toen bepaald werd, dat er geen nieu we loons verhooging zou worden gegeven bin nen een termijn van zes maanden. Dinsdag werd te Londen een bijeenkomst gehouden van den nationalean verzoeningsraad voor de bouwvakken, waae de-zo zaak behandeld werd1. i t i' j 1 i J i— f T' Een fijn gezelschap;. Tl De Ber'ijnsche po.it ie heeft Donderdagnacht een inval gedaan in een zeer elegante club gevestigd in een der. mooiste villa's van de Tirgartenwijk. Daar had zich een „Interes- senverband der internat i onalen Kunstler- schaft" gevestigd. Een vereenigirg, die ech ter in de wandeling den veelzeggen/den naam van „Nachtklub" droeg. De leden van deze club schenen van meaning te zijn dat d;e revolutie ook opruiming moest houden met enkele „achterlijkheden" van de burgerlijke moraal, en dat men binnen zijn vier. muren zich mag bewegen zooals men wiL Ook al krijgt tot deze vier muren toegang een ieder, die maar entreegeld wil betalen. En al wordt er, bij voorkeur goed gegeten en gedronken, gedanst en gehasardeerd. Het bestuur van deze club was er niet alleen op uit de heele en halvedcftige Berlijners t ont vangen, doch knoopte ook internationale betrek kingen aan. Het was zóó tactvol uitnoodigingen te zenden aan officieren van de entente-commissies. En het mocht het genoegen smaken enkele dezer officieren binnen de vier zonderlinge muren te be groeten. Doch één officier werd bet te bont. Hij bracht de politie op de hoogte. Hbld.'' DE VLUCHT NEDERLAND—INDIE. Het persbureau Aneta heeft het oordeel gev aa van verschillende bekende persoonlijkheden op luchtvaartgebied over het denkbeeld van van een NederlandIndië-vlucht en daar voor door de Indische regeering uitgeloofde premie van f io. ooo De luitenant ter zee i e kl. H. Nieuwenhuis, wd. commandant van den Marineluchtvaart dienst in het vliegkamp Schellingwoude, schrijft het volgende Eenige dagen geleden verscheen in de pers het bericht, dat de Indische regeering een be drag van f io. ooo had uitgeloofd voor den eersten Nederlanschen vlieger, die vóór Sep tember 1920 binnen viertien dagen naar Indië vliegt. Dit bericht wekte bij de verschillende die ik er over sprak, groote verbazing. Hoe kon de Indische regeering zóó naief zijn om om te veronderstellen, dat iemand met de kans op een vergoeding van f 10. 000 een tocht zou aanvaarden, die zooveel kosten vooral, daarbij nog zooveel voorbereiding vereischt en zooveel moeilijkheden medebrengt. Deze kosten ook maar te benaderen lijkt me op op het oogenblik ondoenlijk, daarvoor zullen informaties gewonnen moeten worden op de verschillende tusschenstations naar prijzen van bezine olie, hulpmiddelen, werkkrachten, ge bruik van hangars en vliegveld, enz. Bekend is alleen de prijs van het te gebruiken vlieg tuig en deze prijs is niet gering, maar waarschijn lijk bedoelde de Indische regeering met het uitloven van die f 10.000 slechts voor te gaan n een richting, die zij hoopte, dat door vele anderen, b. v. Nederlansche regeering, groot- industrieelen enz. gevoegd zou worden. (Uit de na dien naar Nederland geseinde opwekking van het, „Nieuws v. d. Dag v. N- 1." blijkt, dat dit blad de opvatting van luit. t.z. Nieu wenhuis deelt.Aneta.) Maar dan de restrictie van binnen veertien dagen I Gewenscht is natuurlijk in de toekomst den overtocht in zoo kort mogelijken tijd te doen plaats hebben, want het groote voordeel van een vliegverbinding is de tijdbesparing ver geleken bij de boot-verbindingen. Maar voor'n eersten tocht is veertien dagen toch wel heel kort, vóoral waar gesproken wordt van den Nederlanschen vlieger." In de toekomst zal een luchtverbinding naar Indië in etappes afgelegd worden, waarbij na elke etappes waarschijn lijk een andere vlieger gebruikt wordt. Dit heeft het voordeel, dat elke vlieger volkomen op de hoogte kan van zijn tracject, hetgeen over den geheelen afstand HollandIndië, en dan nog in verschillende jaargetijden, voor één vlieger vrijwel onmogelijk is. Het besturen van een vliegtuig is een ver moeiende bezigheid; is men op een dag ge durende een 5- of 6- tal uren omhoog geweest dan voelt men zich zeer afgemat, vooral als men daarbij nog in onbekende streken den weg heeft moeten zoeken, of als de atmosferische toestanden de lucht onrustig maken, hetgeen op dezen tocht boven zulke verschillende ter reinen en in zulke verschillende klimaten voort durend het geval zal zijn. Bij den Oceaanvlucht is weliswaar meer dan 16 uren achtereen ge vlogen, maar dit was noodzaak, omdat tus- schen'andingen op den Oceaan uitgesloten waren en het vooruitzicht voor den vlieger was, dat hij na het eene vermoeiende etmaal zijn' doel ook bereikt had. Gerekend moet ook nog worden opreparaties, nazien van mo tor en vliegtuig, bij laden van olie en benzine, bewaking van het vliegtuig, waarbij het zeer gewensciit is, dat de vlieger zelf aanwijzingen geeft, tochten van en naar de vliegvelden; zoodat een zestal uren gedurende daglicht als reserve wel noodzakelijk is. Men kan het traject Holland- Indië per- land - en per watervliegtuig afleggen. Het landtraject is het kortste, zoodat dit wel geko- kozen zal worden. De afstand Amsterdam Batavia is zeer ruw genomen dan toen nog pl. m. 13000 K. M. Met een vliegtuig dat pl. m. 130 K. M. per uur aflegt (hetgeen met het oog op het zuinige benzine gebruik wel ongeveer de meest gewenschte vaart zal zijn) heeft men dan noodig pi. m, 100 vlieguren en tegen 6 uren per dag is dit pl. m. 17 vliegdagen. Maar de afstanden tusschen de verschillende sta tions op het traject komen niet steeds precies over een met die zes uren 130 K. M. per uur,- nu eens zullen zij verder uit elkaar liggen, dan dichter bij elkaar, zoodat door deze ongunstige' omstandigheid de tocht gerust met nog een' paar dagen verlengd kan worden, dan is er nog' kans, dat gedurende eenige dagen de weersom standigheden het vliegen zullen beletten en de, vlieger dus gedwongen rust zal moeten nemen.- Het lijkt me daarom gewenscht dan eisch van „binnen veertien dagen" te laten vallen. Resumeerende zou ik gewenscht achten dat de uit te loven prijs minstens f 100.000 zoude) bedragen, dat er geen tijdsuur genoemd wordt dat de Regeering alle mogelijke steun geeft,1 door bij andere Regeeringen hulp te verzoeken voor vliegtuig en vlieger, door gegevens te vraJ gen aan de consuls betreffende op en bij het, traject gelegen vliegstation en door het ver schaffen van kaarten. Zijn er dan betrouwbare vliegtuigen ter beschikking, dan weet ik zeker, dat er vele Hollandsche vliegers bereid zullen 1 zijn den tocht te aanvaarden. Jhr. mr. 1. L. van den Berg van Heemstede, eerste secretaris van de Koninklijke Vereeni- ging voor Luchtvaart, schrijft Wat den aard van het traject betreft levert dit voor de hedendaagsche vliegtuigen geen onoverkomelijke moeilijkheden op. Ik geloof dan ook stellig, dat voor den bepaalden datum pogingen gedaan zullen worden om onze Oost door de lucht te bereiken. Of ze zullen slagen, is een quaestie van veine. Als alles meeloopt, waarom niet De Atlantische Oceaan is 00b overvlogeh. Tot Britsch- Indie komt een goed vlieger met een goed vliegtuig en een goeden meca nicien vrij zeker. Over dezen afstand zijn de noodige ravitailleeringsstation en plaatsen,en waar hulp geboden kan worden Daarna is de vlieger op zich zeiven aangewezen, Wel worden ook verder terreinen in gereedheid gebracht, maar of zij vóór den bepaalden datum klaar zijn, valt te betwijfelen. De kosten, aan een dergelijke vlucht ver bonden, kunnen veilig op minstens 50.000 gul den geraamd worden. De prijs zou dus aan zienlijk verhoogd moeten worden en ware m.i. te brengen op 100.000 gulden. Een nieuwe zaak cp een historisch plekjes Als ge eenigen tijd geleden langs de Kinderhuis- vest kwam dichte bij de Zijlstraat, dan zaagt ge, dat men aan het tweede huis bezig was dit van binnen en buiten te restaureeren. Zoo ont stond naast „de Witte Zwaan" een keurig ge veltje in Hollandsclien renaissancestijl. Ik hoorde dezer dagen al zeggen „wat doet zoon gevel nu hier te midden van een gansch andere om geving Twee dingen kunnen we antwoorden. De ei genaar heeft een stukje Haarlemsche geschie< denis willen weergeven en deed dat met dit keurig uitgevoerde geveltje. Bovendien wat hij bedoelde blijkt uit den gevelsteen in gehouwen zandsteen. Hij toont correct uitgevoerd de voor malige Zijlpoort, zooals we die van hier zagen met de Raakstorens op den achtergrond. Zijl straat, Zijlbrug. Zijlpoort en Zijlweg zij allen herinneren ons aan de zijl of doorlaat van wa ter. Niet ver van de brug over de Singelgracht, waar nu sinds 1913 de Raaksbrug is, begmt de Leidsche Vaart, die in 1657 werd gegraven en er dus ten tijde van het beroemde beleg 1572-1573 niet was, evemnin als de spoorbaan die nu over den Zijlweg gaat dicht bij de plek, waar eenmaal de Zijlmolen stond. Toen ook geen spoor van die huizenreeksen de vroolijke villa's hier en verderop. Toen was de Zijlweg een landweg met schaarsche huizen, 't Zag er destijds heel wat minder vriendelijk uit. Achter haar hooge mu ren haar sterke poorten, haar vaste bolwerken, die wel maanden lang den vijand buiten hiel den, maar ziekte en Hongersnood niet konden keeren, lag de benarde stad. In de velden er om heen waren de schansen opgeworpen, waaruit het geschut haar bestookte, waardoor de toe voer van levensmiddelen en krijgsvoorraad werd afgesneden, uit wier dreigende wallen de ge duchte veteranen van Alva aanrukten tot den storm. Aan deze zijde lagen de Walen van Capres, de Spanjaarden van Sta Lyga. De Duitscners van ral weiier, als zoovele schakels van de ke ten, die Haarlem omknelde. Uit den Spaanschen tijd dateert nog de herberg 't Haantje met bui tentuin. Hier lag de Capres met eenige vendelen Walen. Daar had hij een sterke verschansing opgeworpen, het fort de Geiter genoemd zui delijk van Overveen lagen de Spaansche benden van St. Lyga en op de hoogte van Elswoud meer naar de stad toe. Polweiler met een groote af- deeling Duitschers. Er waren nog meer molens aan den Zijlweg. Tijdens het beleg van Haarlem staken de Spanjaarden er drie in brand. De ko renmolen de Haan was de eerste op Haarlems gebied van Overveen af. De genoemde Zijlmolen brandde in i860 af. Op die plaats liet de heer F. Figee een nette wo ning bouwen, waarbij de voormalige molenwerf in een bloemtuin werd herschapen. Nog meer herinneringen zijn aan de Zijlpoort verbonden. Hier buiten dicht bij de Sierkan, werden de voor waarden bepaald en aangenomen op welke de stad zich zou overgeven en waarbij o. m. werd bepaald, dat de plundering zou worden afge kocht voor de som van 240,000 carolus gulden. Verwoest waren de tuinen en akkers, verbrand de woningen en molens en bleven op de weiden tusschen den Zijlweg en den Hout, onder de muren der stad de stadsrunderen nog grazen, telkens moesten stroopende benden met kracht van wapenen worden verjaagd, totdat er geen rund meer te beschermen was. De omtrek der zijlpoort was wel niet het tooneel van den fel sten strijd, maar toch van menig uitval en menig schermutseling. Zoo vielen de belegerden in den nacht van 31 December 1572 op i Januari 1573, met zes honderd in het wit gekleede mannen, de Zijl poort uit met het doel om het grof geschut van den vijand te vernagelen, een onderneming, die door de vlucht der Duitschers in Haarlems dienst op niets uitliep. Beter gelukte evenwel een twee de uitval, den 14de Januari d. a. v. ondernomen waarbij de wachtposten der Spanjaarden op den Overveenschen weg overvallen en hun een niet onbelangrijk verlies aan manschappen en wape nen werd toegebracht. Behalve nog vele andere uitvallen uit deze poort ondernomen, zooals 0. a. die van den nen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 13