INGEZÖKfOÈN Uit den Omtrek BERICHTEN Voor éen inlwMi dezer rubriek «telt de Redactie zieh oêtt *#n»«rakeitjk. Duurt«-i»«trötliiig te Lisse. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HET JUBILEUM VAN H. F. C. De receptie. Ter gelegenheid van bet 40-,jarig beetaan hield Zaterdag de H.F.C. to Haarlem 'n re ceptie, waar een buitengewoon groot aantal bekende personen nit de voetbalwereld H. F, C. gehuldigd heeft. Namens den N. V. B. was de heer Hirschman aanwezig. Bloemen waren gezonden door A. F. C., Haar], Voetbalbond, Quick, M. Mulier, Bloe- inendaal, de Zilveren Voetbalcommissie, Jbr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heem stede, Sparta, Het Spaarne, U. V. V., Haarl. dames Hockeyclub, Haarlemsehe dames- enthousiasten, bet Gouden Hoofd, H. F. C. Haarlem, Rood Wit, Haarlem Boys, Sagen- burgers en anderen. Van de bezoekers memoreeren wij de hee ren Mr. J. B. Bomans; vertegenwoordigers van E. D. O.; Haarl. Voetbalbond; B. en W. van Heemstede (vertegenwoordigd dooi de heeren Jbr. J. P. W. van Doorn en A. A. Swolfs); H. B. S.; de beer Dr. Adriaan en Mr. Barbas, van de afd. Haarlem van den Bond van Lichamelijke Opvoeding; Blauw- Wit; Ajax; Be Quiek (Groningen); A. F. C.; Rood en Wit (cricket); Bloemendaal (Ho ckeyclub); R. C. H.; Bloemendaal (voetbal club); Haarlem; H. V. V.; Musechen (Hockey club); Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaar ne"; Dr. J. Spoelder, rector van het Gymna sium; een dames-comité; de heer v. d. Steur van Spuit X en tal van particulieren. Voorts hadden alle Oostelijke en Zuidelijke vereeni- gingen afgevaardigden of telegrammen ge- sonden. Behalve de genoemde bloemstukken werd nog ontvangen van H. B. S. een prachtige oorkonde; van bet gemeentebestuur van Heemstede een gouden medaille; van H.V.V, een groote gouden plaquette; het damescomi té overhandigde een H. F. C.-vlag en een voorzittershamer. De heer Lotsy, voorzitter der H.F.C., dank te in eenige hartelijke woorden voor de be langstelling, in welke zijn vereeniging zich heden mocht verheugen. In het bijzonder richtte hü enkele woorden tot den burgemeester van Haarlem en Heem stede, die de receptie met hunne tegenwoor digheid vereerden. Verder wees de heer L. op de belangrijke medewerking, welke hij steeds van de zijde van Heemastede's burge meester mocht ondervinden. Voorts merkte spreker op, dat niet de 40 jaren voor H. F. C. allen even rooskleurig waren gepasseerd. Ook thans pakiken zich weer donkere wolken boven het hoofd der Good Old samen. Dit is volgens den heear L. te wijten aan het feit, dat het zuivere ama teurisme thans te veel heeft te lijden van het s.g. verkapte professionalisme. Spr. hoopte daarom, dat binnen afzienba- ven tijd een splitsing in de voetbalwereld sou komen, met eenerzijds het zuivere ama teurisme, anderzijdB het professionalisme, waarbij de heer Lotsy er de nadruk op legde, lat in de eventueele amateurs-afdeelingen, «eer goed de z.g. volksclubs kunnen worden ondergebracht, mits ze zich echter aau de he palingen honden. Even daarna huldigde H. F. C. bij monde van haren voorzitter, den heer Roos, die 40 jaren lang als controleur zijn diensten aan de hlauw-witten heeft bewezen. De heer Rcos werd een oorkonde met en veloppe met inhoud overhandigd. FEESTAVOND. Er heerschte Zaterdagavond een zeer ge- selüge stemming in de Bioscoop-zaal „De Kroon". Deze was prachtig versierd met di verse kransen en bloemstukken. Neêrland's oudste voetbalvereenigimg kan met trots op het werk van Zaterdag avond terugzien. Het was reeds bijna half negen, toen dé voorzitter van H. F. C„ de heer Lotsy, lijn openingswoord uitsprak. In hot kort memoreerde spreker, wat de Haarlemsehe Football Club sinds 1879 heeft medegemaakt. Duidelijk deed hij uitkomen, koe het niet steeds rozen waren, waarop de H. F. C. heeft gewandeld. Voorts bracht hij hulde aan den heer Mn lier, de oprichter en eerste stuwkracht der vereeniging, thans eere-lid. Spreker herin nerde hoe de heer Mulier hier in Nederland het voetbalspel introduceerde en de jeugdige Haarlemmers met primitief materiaal top oen nog primitieven terrein, de Koekamp, thans park van het Brongebouw, aan het werk zette. Ook bracht hü hulde aan de heeren Loos jes, Swens e.a„ welke van H. F. C. gemaakt hebben één der meest békende en sympathie ke vereenigingen in Nederland. Met den wensch dat de blauw-witten zich spoedig van de plaats, welke ze thans inne men, rullen opwerken, verklaarde de heer Lotsy den feestavond voor geopend. Van liet welverzorgde feestprogramma wekte vooral „De Match", een tribune-scène tijdens een wedstrijd van het le elftal, den lachlust op. We zagen hier verschillende eerste elftal- spelers, thans als Jan Publiek langs het lijntje debutecreu. De één-aeter: „Voetbal Maniakken" van J. B. Schuil, was kostelijk. Duidelijk kwam hier in uit, hoe de uitslag van een H. F. C.—Haar lem-wedstrijd de gemoederen van een ge- heele familie in beroering kan brengen. Met eenige hartelijke woorden Van dien voorzitter, werden aan de medewerkers van de tooneeluitvoeriiig bloemen uitgereikt. Daarna kwam het meer intieme gedeelte van den avond, n.l. als slot: het bal. Vermelden we nog. dat vele oud-, thans ook oude H. F. C.-ers aanwezig waren, o.a. die heeren Mulier, Lccsjes, Swens, Holdert enz. TR A MON O KLI K. Zaterdagavond omstreeks kwart vóór 11 uur Leeft de Sloterdjjk-.ram der E.S.M. ko mende va:i de r'ehtiug Rozengracht, in de De CJercqstraat bij do Nassaukadje een 30- jai'ige juffrouw aangcr den. Zij werd naar liet Wilhclmina.Gasthr.i3 gebracht. Hedenmorgen was 'nar toestand, ernstig. Nader vernemen wij omirent djfc ongeluk dat d.e 28-jarige Euuertje Bakker, wonen- Da Costakade, Amsterdam, op de baan stond van de gemeentetram, toen er van uit de riehting tilderdijksiraat een gemeen-. i-tram aankwam. Zij twijfelde welken kant j zou uitwijken en liep juist in de rich ting van de E.S.M. op welke baan ook juist een wagen aankwam. De wagenvoerder had wel gezien dat de juffrouw twijfelde, maar kon niet denken u.at zij voor zijn wagen zou terecht komen. Toen dit toch gebeurde gaf hij onmiddellijk tegenstroom doch kon niet verhoede:) dat de .ff rouw ondti' dén baansckuiver terecht kwam, waarna men pogingen deed om liet meisje te bevrijden. Dit duurde i;air men ons mededeelde* min stens -0 minuten. Er moest gereedschap wcrJ.cn aangevoerd, 1. door de Gemeentetram. Toen ten slotte de wagen was opgevijzeld werd het meisje bevrijd, wauop andermaal gewadit moest worden op een ziekenauto. Het meisje werd eerst bij een drogist binnengedragen en daarna naar liet ziekenhuis vervoerd. Het geval verwekte groote opschudding. H.M. DE KONINGIN-MOEDER IN HAARLEM. H.M. de Koningin-Moedei' was voornemens iedenmid(dag een bezoek te brengen aam dc tentoonstelling van Aesthetisshe uitgevoerde gebruiksvoorwerpen in het Museum van Kunstnijverheid alhier. H.M. werd legen hfrif twee per auto verwacht. Na liet Museumbezoek zou Zij zich n^r het Haarlemsehe Diaconessenhuis aan de Ha- zepaterslaan begeven. Kwart vóór .2 uvr arriveerde H.M. met gevolg in 2 ,auto"s. Voor, het hek. was eeni ge belangstelling van het publiek'. In het gevolg van H.M. waren: Jhr. Mr. ,W. Roëll; Mr. S. B. 3V. Graaf van Limburg Stirum en Jonkvr. F. L. H. v. d Poll Ter begroe ting waren aanwezig de heeren O. Maar schalk, burgemeester van Haarlem, Baron van Asbeck, oud-gouverneur, van Suriname en voorzitter van de Commissie van Bestuur; Mevr. de Josselin de Jong, lid. van de com, missie van inrichting en de heer, O. v. Tus senbroek, directeur van liet Museum. Nadat d,ezen aam Hare» Majesteit .waren voorgesteld werd onmiddellijk een ronjdjgang door de tentoonstellingszalen gemaakt. EEN. TRAGISCH ONGELUK. Het noodweer dat gisterenavond eenigen tijd bo ven Haarlem woedde, heeft op tragische wijze het leven gekost aan een eerzaam huisvader, den heer Mathijs Koster, 57 jaar, oud, bloemistknecht .wonende aan do Oost.Indische kade, alhier. De heer Koster was naar de Jaarfeesten geweest van den Ned. R.K. .Volksbond en nu veronderstelt men d^t hem bij zijn te rugkeer, ongeveer voor zijn woning de lioed van het hoofd is gewaaid, en in 't Oost-In disch Vaartje terecht is gekomen, dat langs de kad,e stroomt. Bij zijn pogingen om don hoed opt e visschen, is d,e h|eer, Koster, waarschijnlijk' voorover gevallen en deerlijk vlakvóór zijn woning, verdronken. Een andere veronderstelling is dpze. .Vlak bjj de plaats, waar het ongeluk gebeurde staat een gaslantaarn die nu echter, doordat het kousje stuk was niet brandde. iWeliicht is de daardoor ontstane duisternis melde oor zaak geworden van het ongeluk, omdat het slachtoffer zich zoodoende waarschijnlijk' te ver heeft gewaagd en door een rukwind' in het water is geworpen. Geen signaal gegeven. Verjaardag Bisschopswijding. BURGERLIJKE STAND. Geboren :24 Oct. d. van A. J. Esseniusv. Montfoort 25 Oct. z. van B. P. J. van Em merik—v, Brero z. van C. P. Hagen—Ver- zijlberg d. van J. Koster—Post 26 Oct. d. van A. J. H. v. d. Weerdftv. Dorth d. van C. M. de GraafPutker d. van S. Wij- nandsde Graaf d. van N. Soerv. Bru- chem z. van C BuskingLangeveld z. van A. Besteman—v. Beest 27 Oct. d. van A. M. v. d. KortSchotanus d. van A .M. Bosman—v. d. Pieterman d. v. A. M. Slebe- Luiten. Overleden: 25 Oct. J. C. Adam, 74 j. Haze- paterslaan, 26 Oct. J. W Kolff, 68 j. Hazepa terslaan, w. L. M. Ebfoink, 70 j. Raamvest, P. B. F. 19 smd. d. van F. J. Abeve, Brou- werspldn, J. Wijkhuizen, 77 j., Lepelstraat Een mooi programma. De Vereeniging „Geloof en Wetenschap", afdeeling Haarlem en Omstreken, heeft een mooi program voor den tut. winter opge steld; -Zij heeft zich de medewerking kunnen verzekeren van de volgende sprekers en kun stenaars, wier namen wel geen nadere toe lichting behoeven: Maandag 17 November. Dr. Felix Rutten: Twee vrouwenfiguren uit het passie-verhaal (n 1. Maria Magdalena en Veronica). Zaterdag 27 December. Kinderfeest. Maandag 29 December. Dr. C. C. van de Graft: Maria legenden, met lichtbeelden. Donderdag 22 Januari, H. AncLriessen en me;i. M. Peltenbnrguitvoering van antieke en moderne Italiaansche aria's, met toelich ting. Dinsdag 24 Februari. Pater Fr. B. Kruit wagen O.F.M.: De uitvinding der boekdruk kunst en de oudste hoeken, met lichtbeelden. Donderdag 18 Maart. H. Amdriessen en mej. M. Peltenbnrg: Piano en zangnummers, nader op te geven, met toelichting. Dit programma is toegezonden ook aan vele niet-leden van de vereeniging, met de volgende opwekkende circulaire erbij: Wij hopen, dat dit programma in dén smaak moge vallen bij de leden onzer vereeniging en dat ook velen, die thans nog geen lid zijn, hun naam op de bijgevoegde briefkaart aan den penningmeester zullen willen opgeven. In dat geval kan het programma nog wor den uitgebreid. Reeds meermalen hebben wij ons afge vraagd, wat de reden kan ziim, dat van het groote aantal Katholieken van Haarlem en Omstreken slechts zoo weinigen lid zijn van Gel oef en Wetenschap. De eenige ooïzaak, die wij kunnen vinden, moet gelegen zijtn in onvoldoende bekendheid met het bestaan en het doel onzer vereeniging. Wij zijn n.l. overtuigd', dat Geloof en We tenschap in een behoefte voorziet en dat de bloei dezer vereeniging mede zal bijdragen tot den vooruitgang der groote katholieke zaak, waaraan wij allen verplicht zijn mede te werken. Ons doel is n.l, het vormen van. een hechten band onder de Katholieken, na hen te hebben veivenigd in hun streven naar meerdere ontwikkeling op het gebied van geloof en wetenschap. In dezen tijd, waarin de wereld zieh splitst in twee groote partijen, geloovigen en ongeloovigen, partijen waartusschen de strijd steeds heftiger ont brandt, heeft onze vereeniging het groote doel, den Katholieken van Haarlem en om streken het wapen der ontwikkeling in de hand te geven. Onze krachten zijn beperkt, zoolang het aantal leden gering is, doch in dien Haarlem's Katholieken meevoelen met ons streven, dan stijgt met bun medewerking ook de bloei onzer vereeniging en kunnen wij hun steeds meer bieden in de richting waarin zij zoeken. Wij vertrouwen dan ook in de eerste plaats op onze leden, dat zij diep doordron gen zijn van het belang der vereeniging en dit toonen door een trouwe opkomst op de vergaderingen. Ook verwachten wii van hen, dat zij ons doel, dat blijkbaar nog te weinig bekend is, in ruimen kring zullen voorstaan. Indien elk der leden één nieuw lid aanwerft, zal de vereeniging in de volgende jaren be langrijk meer tot stand kunnen brengen. staat de benoeming eener commissie voor 't programma van het jaar 1920-1921. De taak dezer commissie zal zijn in overleg met het bestuur na te gaan o f voor het volgende j aar dezelfde werkwijze moet worden gevolgd, óf dat een nieuwe richting moet worden inge slagen. De taak dezer commissie en van het bestuur zal bedangTijk worden verlicht, in dien door een toename van het aantal leden de financdeele draagkracht wordt versterkt. Ook is het wenschelijk, dat de leden zich uitspreken omtrent de onderwerpen, die zij gaarne behandeld willen zien en de wijze waarop zij zich dat voorstellen. Het Bestuur: Ir. H. BEKKERS. Voorzitter. Dr. J. v. SCHUIJLENBURG, Onder-Voorzitter. i Th. O. J. M. SMIT, Penningm. i Wilhiélminastraat 45, Haarlem. H. KRAETZER. Dr. C. H. KUENEN. Ir. C. L. PHILIPS, Secretaris. Clooeterweg 49, Heemstede. Haarlemsehe vereeniging voor Huisvlijt. Een dezer dagen had in het gebouw „De Nijverheid" in de Ja/nsstraat, onder voorzit terschap van Dr. A. D. Cherieux, de jaar- lüksche algemeene vergadering van de Haarlemsehe Vereeniging voor Huisvlijt plaats. Vastgesteld werd het verslag van 't es tuur over het vereeniging» jaar 1918-1919. De penningmeesteresse bracht vervolgens verslag uit en gaf rekening en verantwoor ding van de geldmiddelen gedurende het af- geloopen veneenigingsjaar. Hierop bracht de commissie, belast met het nazien der reke ning verslag uit. Daarna werd de begroeting voor het komende jaar vastgesteld). Ten slotte werd mevrouw J. M. Verweij herko zen als bestuurslid. Bedorven bananen. Vrijdagmiddag 12 uur werden in de Kleine Houtstraat van een joden-koopman een groot aantal bananen in beslag genomen, die hij ten verkoop aanbood. De vruchten begonnen te rot ten en waren schadelijk voor de gezondheid. Programma voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 28 October 1919, des namiddags van 23 tuur, door den heer Louis Robert. 1. Pnaeludium et Fuga F.gr.. J- S. Bach. 2. Andante op eene Koraalmelodie, J. G. Bas- tiaans. 3. Eerste Sonate op 4, Allegro Maestoso, Adagio, Allegro con brio, C. F. Hendriks Jr. 4. Andante, J. A. van Eijken. 5. Pastorale, Ri chard Hol, 6. Imnoe Adorazione, M. H. van 't Kruijs. Waar gaan wij Heen? Centraal Theater. Allereerst krqgc men deze week in Cen traal te zien, wat in Engeland zooal door vrouwen wordt gedaan. Dat blijkt heel veel te wezen, want behalve de bekende tram- condictrices zagen we zelfs vrouwelijke gla-. zenwasclisters en postkoetsiers. Nadat de comedie „Verliefd verloofd! en gebrouwd" de toeschouwer eenige amusan te ©ogenblikken bezorgd heeft, komt liet tweede gedeelte van dé groote serie-film: „De Koning der Cow-óoy'V bet pubteek weer in enthousiasme brengen, 't Ia een ayaneenschakeling van de epannenste ge beurtenissen, waarin de bekende Cody de held van den dag is. .Ontvoeringen, doble ritten, gevechten, bij welke laatste dikwijle zwaar gewonden vallen, die 5 minuten la ter weer even lustig meevechten, als of het een flauwte was geweest. Nog een typisch staaltje hoe het publiek met deze film meeleeft, ondervonden wij Vrijdagavond. Op het moment n.l. dat de hoofdpersoon Cody zijn vijand; neergeslagen heeft en hij zich omkeert om de dochter van zijn mees ter bij te staan, kruipt de vers!a-gene stil overeind (op het doek wel te verstaan) en heft de arm op om Cody een klap met de revolver op het hoofd te geven. Plot seling klonk er een waarschuwwende kreet uit de derde rang: „Oh! Cody!" natuurlijk gevolgd d,oor een bulderend gelach. Intus- schen bleek ,dat Cody deze welwillende waarschuwing niet noodig had "t tWas toch vermakelijk. De exp'.i:atie en muziek waren uitstekend. Theater De Kroon, 't Programma opent, zooals steeds, met een natuur-opname, mooie kiekjes van de krijtrotsen in Denemarken. Dan 'n komedie van de Nor disk „Met en zonder Vrouw," 'n kort, maar zeer aardig blijspelletje. Vervolgens verschijnt „De aap als huwelijksmakelaar'» op het doek en in twee zeer rumoerige actes worden we be zig gehouden door den aap en zijn vriend den olifant, die hun heldenrollen tot groot genoe gen van het publiek vervullen. Het hoofdnummer is een criminalistisch dra ma in 6 acten, getiteld „Het Alibi-bewijs." Als we 'n massa onwaarschijnlijkheden goedmoe dig slikken, moeten we bewondering hebben voor de knappe wijze, waarop deze film is ineenge zet. De zich snel afwikkelende gebeurtenissen zijn zeer spannend, het spel der onderscheiden personen steeds beschaafd en boeiend, zoodat van begin tot einde de toeschouwers onder den indruk zijn. Nóg veel sterker! Wij lezen in de (socialistische) „Volksstem" van deze weck: Twee feiten Men vergelijke: lo. Onze ïedacteur voor Haarlemmermeer plaatst 'n stukje, waarin den pastoor te Hoofddorp iets Lelijks wordt ten laste ge legd. De Katholieke zegsman ontkent tegen 8 getuigen in, dot hij iets dergelijke heeft ge zegd. De officier van justitie eischt tegen onzen redacteur wegens smaadschrift 50 000 t»c. 20. Eenige propagandisten van de „Dage raad" worden door katholieken in Lisse mishandeld', één zei te zwaar (tegen het on derlijf getrapt). Dit gebeurt Mei 1918. In het najaar van 1919 komt deze zaak in openbare behandeling. De officier van justitie eischt nu tegen den door het publiek aangewezen dader tot twee keer toe 15 boete, 7 1 Tot zoover „De Volksstem.", Wij kunnen het nog veeil sterker vertellen: De Rechtbank sprak den Bub 2 bedoelden persoon geheel vrij. omdat het z.g. misdrijf absoluut niet was komen vast te staan. Wat zegt „De Volksstem" er wel van, dat een R.-K. wordt vrijgesproken als hij on schuldig is? H. F. C.-U. V. V. In het Sportblad van heden ie een gedeel te van het verslag van den wedstrijd H. F. C. U. V. V. foutief geplaatst. Het laatste gedeelte van den wedstrijd H. p. C.—U. V. V. vindt men op de laatste ko lom bovenaan.: Mijnheer <lc Redacteur, beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Ingezetenen van Lisse! Heden, Dinsdagavond, half 8 is er vergadering in de zaal van de wed. v. Ruiten. Aan de orde is huishoudelijk reglement en bestuursverkiezing. Komt u allen huisvaders' en moeders ter vergadering en geeft u op als lid, om bierdoor de ongemotiveerde duurte te bstrijden Laat daar ieder aanwezig zijn, zoowel arbeider en middenstander, burger en Patroon; door de ge- zamelijke kracht kunnen wij de onordelijke toestan den redden, laat de middenstand toonen, at hij d ongemotiveere uurte er fabrikant en grossier tvi bestrijden indien deze schuldig zijn. Ook' de heeren patroons vroren verwacht. Voor hen is hier «ei grootc taak weggelegd. Wordt dc levenswijze nie goedkooper dan kan het niet uitgsloten blijven o er komt weer aan de orde loonsverhooging of duurtetoeslag. Dus gij alien die den druk gevoelen van de duurte, ik roep u tie: komt ter vergadering cn geeft u op ais lid. Het spreekwoord zegt: Een dracht maakt macht. J. v. d. Voort, Secr Het lijk werd hedennocht gevonden door een zoon en een dochter, die de woning om een uur of ze ven verlieten. Een wel tragische bijzonderhed Het treurig ongeluk wekte in de buurt een groo te consteriatie,, daar de verdronkene beenkd stond' as een zeer oppassend man en goed huisvader. Voor de familie is het een zware slag. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een autobestuurder, die op den hoek' Kampersingel Kamperstraat geen geluid-signaal had gegeven, waardoor de wielrijder W. B, genaamd, wonende in de Oranjestraat aangereden werd. De vork van zijn rijwiel brak. Hij bezeerde zich echter nit.. Morgen is het 16 jaar geleden dat Z. D. H. Mgr. A J. Callier tot Bisschop van Haarlem werd ge consacreerd. Op de agenda der ajgemeeme vergadering CASTRICUM. Volksbond Wij vernemen dat het bestuur van de afd. Castricum van den Ned. R.K. Volksbond tot het houden van een spreekbeurt heeft uitgenoodigo! een welbekende redenaar, den Weleerw. Pater Borromaeus de Greeve, die deze uitnoodiging heeft aangenomen en in het begin van November aan die uitnoodiging zal gevolg Beven CASTRICUM. Vrijdagavond vergaderde ïncaje Van Benthem het voorlooipg bestuur der K. S. A. Na bespreking werden de statuten onveranderd vastgesteld. Als toegevoegde leden volgens die Statuten wer den door de vergadering benoemd de heeren Spaansen en Zeereerw. heeren Kapelaans en wel degene, die niet als adviseur door Z. H. den Bis schop 'aan het comité wordt toegevoegd. Tot bestuursleden werden hierna gekozen de hee ren Brom, Louter en Vader, afgevaardigden van de verschuilende organisaties en de heeren Lom men en Schoonhoff, toegevoegde leden. Na eenige bespreikng werd een werkprogram voor den a.s. winter vastgesteld. CASTRICUM. Vergadering van den Raad dézer gemeente op 33 October j.l. des avonds 7 uur ten Raadhuize. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de P PI L. Lommen, Burgemeester der gemeente. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. Van de ingekomen stukken yermelden wij: Brie? van de vereeniging „Castricum Vooruit houdende verzoek verbetering van den Bakkutn- merweg, beplanting van den Overtoom enz. Hieromtrent zal een rapport verzocht worden van d'en gemeenteopzichter. i Aan de R.K. Geitenfokkersvereeniging St. Pan cratius" werd een subsidie verleend van f eveneens wordt een subsidie verleendaan<teaM Castricum van den Diocesanen R.K. Land- en Tuinbouwbond van 25, terwijl voor den te geven tuinbouwcursus een verwarmd en verlicht lokaa ter beschikking wordt gesteld. Het proces-verbaal van kasopname over het der de kwartaal 1919 wordt voor kennisgeving aan genomen. De rekening dienst 1918 wordt voorloopig vas- iteld tot een bedrag van 2li7-52y2 <m e voor U L. O. op een bedrag van 526.04/2- Het kohier schoolgeld' voor 1919 wordt vastge- gesteld met een nadeelig slot van 11561.35A- Omtrent de Gemeentcrekening 1919 werd rapport uitgebracht doer het commissielid G. Kuys. Het rapport van den Gemcentcopzichter omtrent de bestrating van een gedeelte van den Bakkum- merweg tot een totale som van rond 17000 wordt na eenige bespreking anagehouden tot de volgende vergadering. Voor de reorganisatie van de Branaiveer wordt na eenige bespreking, waarbij den Voorzitter doet uitkomen, dat hij geen verantwoording on ieti kan nemen, indien oe toestand zen» blijtt, besloten een crediet toe te staan tot een bedrag van ten hoogste f, 5600. Alsnu komt eerst in behandeling punt 8 van de agenda „Overname Electrtsch Bedrijf', De Voorzitter zegt, dat de besprekigen omtrent dit punt met den Ingenieur van de P. E. N. tot gevolg hebben gehad dat de raadsleden thans vol doende zijn ingelicht. Bij de laatste bespreking is nog omtrent dc uitbreiding van het net bespro ken dc Hoogevoort ook te electrificeeren en het net in Bakkuni nog eenigszins uit te breiden, terwijj het net bij de Scluipstet en het laatste gedeelte van het Noordeinde komt te vervallen. Het voorstel om het bedrijf van de K E. N. over te nemen en tot uitbreidng over te gaan zooals op de kaart is aangegeven, tot een maximum bedrag van 65000, wordt in stemming gebracht en aan genomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de hee ren Zandbergen en Spaansen. iVlsnu komt in behandeling de verordeningen be treffende de salarieering van liet Gemeentepersoneel. Bij dc algemeene beschouwingen zegt de heer Schipper zich te referccren omtrent zijn uitgespro ken meening van een grondtoon van 28 en hoopt dat de Raad' in geen geval zal lager gaan dan de wenschen van de organisaties. Hij wil er den Raad op wijzen, dat naar zijn meening de inkomens der inwoners voor het grootste gedeelte zijn gestegen boven dc 2000. De heer Schuyt zegt den heer Schipper een illusie te moeten ontnemen en er van overtuigd te zijn dat een groot gedeelte van de in komens van van de inwoners verre beneden de 2000 blijft, bovendien zegt hij, geeft de Provin cie een slecht voorbeeld door aande arbei iers in de duinen slechts uit te betalen 3 per dag. De heer Zandbergen zegt het voorstel Schipper te ondersteunen indien hij zijn amendement zoo wij zigt, dat voor het ie kind 30 wordt toegekend en vervolgens voor elk kind 10 meer dan voo- het voorgaande is verleend. De heer Schipper neemt het sub-amendement van den heer Zandbergen over. Het voorstel van den heer Schipper wordt ver worpen met 5 tegen 3 stemmen, die van de heeren Schipper, Zandbergen en Middelveld. Het amende ment van den heer Schuyt omtrent de kindertoesla gen wordt aangenomen met de geheele verordening met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Zand bergen en Schipper. Verordening betreffende de ambtenaren ter se cretarie. De lieer Zandbergen vraagt naar de instructie voor dc. ambtenaren. De Voorzitter zegt dat deze al voor eenigen tijd zijn vastgesteld. De heer Schipper wenscht de eischen van de or ganisatie op te volgen en stelt voor de salarissen aldus te wijzigen: ie ambtenaar 1300 tot 1800, de 2e van 1100 tot f 1550, de 3e van f 800 tot 1100 en de bode op 800. De heer Zandbergen vindt de salarissen voldoen, de, alleen voor den bode zou hij tot 800 willen brengen. De Voorzitter toont aan welke ambtenaren hier bedoeld zijn en wat hunne functies en welk hunne bekwaamheden moeten zijn. De heer Schipper neemt zijn voorstel terug omtrent den 2e en 3e ambtenaar. De heer Schuyt stelt voor den kindertoeslag te bepalen als overeenkomstig de werklieden. De lieer Zandbergen wenscht den vacantietoeslag voor eiken ambtenaar op 25 vastgesteld te zien. Het voorstel van den heer Schipper wordt ver worpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Middelveld, Schipper en Zandbergen vóór. De verordening wordt overeenkomstig de wijzi ging van den heer Schuyt en Zandbergen vastgesteld nadat de heer Spaansen heeft getracht de in wer king treding der verordening te brengen op 1 Jan. 1920, welk voorstel niet voldoende ondersteund werd en zoodoende niet in stemming werd gebracht. De geheele verordening werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Middelveld, Schipper en Zandbergen. Verordening salarieering veldwachtei. De heer Schipper stelt overeenkomstig het ver langen van den Chr. Ambtenaarsbond voor het sa-, laris te bepalen op 1500 tot 2000 en de vergoe ding voor k'leeding op 125 te bepalen. De heer Zandbergen meent, dat voor een gemeen-, teveldwachter geen vakkennis noodig is en wenscht een grondtoon bepaald' te zien op 30. Het voorstel van den heer Schipper wordt niet ondersteund, cveirzoo dat van den heer Zandbergen. De verordening met wijziging omtrent den kin dertoeslag wordt in stemming gebracht en aange nomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Zandbergen en Schipper. Verordening salarieering verloskundige. De verordening wordt zonder hoofdelijke stem-, ming aangenomen Gasbedrijf. De heer Schipper wenscht met de organisaties mede te gaan, doch alleen het salaris van den Di recteur van het Gasbedrijf te regelen van 2000 tot 3000. De heer Zandbergen vraagt een besloten zitting. Het voorstel van den heer Zandbergen, onder steund door den heer Spaansen, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Zand bergen en Spaansen. Het voorstel van den heer Schipper omtrent de salarieering van d'en Directeur wordt niet onder steund. De verordening wordt vervolgens vastgesteld, na dat de kindertoeslagregeling is gewijzigd. Tegen stemden de heeren Middelveld en Schipper. De Voorzitter zegt dat de begrooting voor het dienstjaar 1920 één dezer dagen gereed zal komen en zou tot onderzoek een commissie willen benoe men, waartoe wordt besloten. Tot leden van de commissie benoemde hij, met goedvinden van den Raad de heeren Zandbergen/ Schuyt en Schipper. Vervolgens oet de Voorzitter mededeeüng vaa het aantal ingekomen reclames betreffende H. O- en zegt dat hiervoor ongeveer twee zittingen zullen,' moeten worden gehouden. Om een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van progressieve heffing en het samenstel len van een nieuwe verordening, stelt hij voor een, commissie te benoemen en wenscht waar het moei/ lijk is hiervoor leden aan te wijzen hieromtrent tei stemmen. Na eenige bespreking waarbij op uitnoodiging van den Voorzitter op het voorstel van den heer Schuyf de heer Schippers S. D. A. P. verzoekt met vooA een benoeming in aanmerking te komen en 1 eveA de heer Zandbergen tc benoemen woruen tot ledert aangewezen de heeren MidielvcU, Schuyt cn GJ Kuys, die de benoeming hebben aangenomen. Dc heer Schipper vraagt 'du oe rondvraag of: mogelijk is dot het publiek, hetwelk^zoo U>njk zittingen bijwoont, pl.m. 50. g.legenhnd wordt g geven om te kunnen zitten. De Voorzitter zegt overweging to» c» kerm»# op xon- De heer Zandbergen vraagt o: dag is afscsch»"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2