ZUIVER ALUMINIUM EETSERVIETEN. v.h. N. VAN BREEMEN en Co. TIJDINGZAAL Wit Papier te koop Photo's, Platen en Illustration 9 e* centra1. Uit den Omtrek MUL COOP. DER-VER. Fabriek Firma Rudolf Seuthe, oud en droog, zeer geschikt om op te doen. N.V. Brandstoffenhandel Hoofdkantoor Bakenessergracht 78 Jel. 70 Filiaal Schouwtjeslaan 23, Tel. 848- UCTEN EDERLANDSCH SjWA* Qtpwiiwfy: SLÏ üet* *40 - Nieuwe Haarl. Courant - JL L. N. SCH UURMANS Hotel Oafé-Kestam-ant SPOOitZICHT Heeft nog eenige avonden vrij voor Vergaderingen Billijke conditiën. Vrije zaal. S. H. F. WILTHAREN. H Vleeschhouwerij H. J. STAR PRIMA ROLPENS A. Booy, Spaarawouderstraat 95, runderlap pen 1.25, gehakt 1vejt gesmolten en rauw 1.50, stukken 1.40, biefstuk 1-50. Kalfslappen 1.25, gehakt 1—, karbona- üe 0.80, stukken 1.25, biefstuk f 1.40. Varkensgehakt 1-30, lappen 1.50, reu zel rauw 1.50, gesm. 1,lappen 1,60, karbonade 1.50, stukken 1.70, spek, vet en mager 1.60. H. J. Star, Jansstraat, runderlappen 1.32 rundvet gesm. 0.90, stukken 1.42%, biefst. 1.S0. Kalfslappen en gehakt 1.50, karbonade 'f l .40, stukken 1.75, biefstuk" 1.90. J. Hartel, Ged. Voldersgracht 8. runderlap pen f 1.20, gehakt 1.15, vet gesm. 1.60, rauw 1.50, stukken 1.40, biefstuk 1.60. A. C. v. d. Veen, Ruysdaelstraat 2, runder lappen 1.15, ƒ1.20, ƒ1.25, gehakt 1.10, rundvet gesm. en rauw 1.50, stukken 1.35, biefstuk 1.50. Varkensgehakt 1.40, lappen 1.50, reu zel rauw 1.50, lappen en karbonade 1.50, stukken 1.60, vet en mager spek 1.50. H. Boeree, Voorhelmplein, runderlappen 1.30, gehakt 1.30, stukken 1.40, biefstuk 1.60, rundvet gesm. 1.75, rauw 1.50. Fabrieks- yet 0.95. Kalfslappen en gehakt 1.50, karbonade rf 1.40, stokkenen kalfsbiefstuk 1.75. C. Keijzer, Kruisweg, runderlappen 130, rundvet egsm. 1.75, rauw 1.50, stukken 1.50, biefst. 1.70. Kalfslappen en gehakt 1.75, karbonade 'f 1.50, stukken 1.90, biefstuk 2,—. De heer de Wolf bleek nog 'n biljet te hebben ingeleverd, doch dit was onvindbaar.. De gunning werd aangehouden. Vanavond zal het bestuur vergaderen. De vereeniging is er in geslaagd een kruidenier te vinden, die zijn winstmarge onder controle der vereeniging wil stellen, zoodat tegen belang" rijk lageren prijs zal kunnen geleverd worden. Namen van slagers en kruidenier, alsmede de prijzen van het vleesch, zullen per circulaire aan de leden der vereeniging worden bekend gemaakt. School-werktuinen Vrijdagavond heeft de heer A. Dilling, secreta- ris der Centrale Vereeniging voor Schoolwerk- tuigen een causerie gehouden over „Het nu de aanleg en het gebruik van schoolwerktuinen te Haarlem voor de Haarlemsche afdeeling der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde. Nadat de voorzitter de heer Joh. de Breuk de vergadering die in een der bovenzalen van „De Kroon" gehouden werd, geopend had en de aanwezige autoriteiten op onderwijsgebied in het bijzonder den districtsschoolopziener dr. J. F. M. Sterck, had gedankt voor hun aanwe zigheid ving de heer Dilling zijn lezing aan. Hij vestigde er de aandacht op, van hoeveel belang het is, de jeugd te doordringen van het groote belang, dat gelegen is, in een serieuze bodem ontginning, waardoor het productievermogen van den grond zal worden omhoog gevoerd. Het spreekt vanzelf, dat de schoolwerktui- Eetlepels per dozijn 15 Mark Eetvorken per dozijn 15 Mark Theelepeltjes per dozijn 9 Mark Tafelmessen per dozijn 48 Mark Dessertmessen per dozijn 42 Mark PLESSENBURG HOLTHAUSEN (Westfalen). nen ten goede kunnen komen aan net instituut der volkstuintjes. De kinderen leeren, wat de grond kan produceeren, zooals het meisje uit Hilversum, dat voor een groot bedrag aan groenten uit haar tuintje haalde. Er is evenwel nog een andere beteekenis aan de schoolwerktuinen verbonden, 't Kinderge moed is zoo ontvankelijk voor wat natuur is en niets zoo goed om die liefde voor de natuur aan te kweeken als deze tuinen. Natuurlijk zal men moeten zorgen voor een goeden bodem. Aanbeveling verdient het wer ken met zoogenaamde instractiebakken. 't Best is, de leiding in handen te geven van ter zake. kundigen, al kan met wat goeden wil al veel bereikt worden. Op een vraag van den heer Sterck, wat naar sprekers meening de voorkeur verdient de kinderen in de vacantie aangenaam bezig te houden, gymnastiek of tuinieren ant woordde de heer Dilling onomwondentuinie ren De heer De Breuk dankte spreker voor zijn helder betoog, meende dat een middel dient te worden beraamd, om ook hier te Haarlem tot schoolwerktuinen te komen, waartoe een com missie van voorbereiding zou moeten worden samengesteld, en sprak de hoop uit, dat ook hier ter stede de rede van den lieer Dilling het gewerischte resultaat zou mogen hebben. Daarna kwamen op het doek een aantal afbeeldingen van schooltuinen, waarbij de heer Dilling een verklaring gaf. Een 2e Hoogere Burgerschool met 5 j. cursus. Ingevolge de wet van Mei 1863 tot re geling van het Middelbaar Onderwijs, behoorde ook Haarlem te voorzien in de oprichting van een H. B.S. met 5-jarigen cursus. Reeds lang hadden ook curatoren van het Stedelijk Museum zich met die belangrijke zaak bezig gehouden. Van daar dat zij zich 12 Aug. 1862 met een uit voerig schrijven tot B. en W. richtten. De 2e afdeeling van 't gymnasium dan moest vervan gen worden door een H. B. S. geheel ingericht volgens de nieuwe wet op het M.O. Een con cept reglement werd opgesteld met een sala rislijst, die toen als maximum kon beschouwd worden. Voor de curiositeit noemen wij eenige cijfers. Een leeraar in de Wis -en Natuurkunde f 1000,twee dito in vitaur-scheikunde Mechanica samen f 2000, een in de rechtsgeleerde vakken f 800 enz.Rectcr en praecep voor de L.tijnsche school zouden samen f 4000 hebben. 25 Juli 1863 richtten B en W een schrijven over de op richting der H. B. S. aan Z. E. Minister Thor- becke met mededeeling der plannen. Men re kende op acht lokalen behalve een vertrek voor de lessen in de gymnastiek. Men rekende op f 12750 kosten per jaar meer, ongerekend, de in de eerste jaren te betalen wachtgelden aan de tegenwoordige onderwijzers van de tweede af deeling van het Gymnasium die niet als leeraren aan de Hoogere Burgerschool geplaatst kunnen worden. Gevraagd werd om een jaarlijksche subsidie van Rijkswege. Het antwoord van dei Ministe mocht alleszi is gunstig heeten. Wóxdt zoo seureef Z.Laap liet plan uitvoering gege ven op zoodanige wijze, dat waarborgen voor de deugelijkheid der inrichting aanwezig zijn, dan kan op een ondersteuning van het Ijijk ten bedrage van ongeveer f 7000 worden gerekend. In dezelfde raadszitting deden B. en W. het voorstel om ingevolge de wet op het M. O. een Burgerschool (nu Burgeravondschool) op te richten en daartoe de Industrie en Teekenschool om te zetten. Plannen en reglementen werden 23 April 1864 goedgekeurd en aan de rf. B. S. 23 Maart benoemd E van der Ven. Math. Mag. Phil. Nat. Doctor als directeur, verder als leer aren de heeren Logeman, Tjaden, Modderman, Moltzer, Jorissen. 17 Juli traden de heeren in functie n Mei 1864 waren benoemd de Heeren Hartman voor Fransch, K. M. Vink voor En- gelsch en 8 Juli Goteling-Vinnis voor Teeke nen, Obermtilter voor Duitsch. Dr. Bróngersma volgde directeur Van der Ven x Februari 1879 op. De lessen waren 5 Sept. 1864 begonnen in het gebouw aan de Jacobijnenstraat dat nu nog dienst doet voor de distributie. En nu 55 jaar later is de Tweede Hoogere Burgerschool geopend in de leerzalen van het voormalige instituut Prins aan het Prinsen- bolwerk nadat het vorig jaar reeds eenige klassen waren uitgezonden naar een hulpgebouw de villa van het voormalige Nij verdal aan den Zijlweg. Toen was Haarlem's gezamenlijk leer- arental reeds gerezen tot 50. Drie eerste en drie tweede klassen, altemaal kinderen uit het Noordelijk deel van Haarlem en de Noordelijk gelegen plaatsen ontvangen er nu Middelbaar onderwijs. De voormalige villa is nu de woon plaats van den directeur Dr. Dinck van En schede. De gemeente zal een nieuwe H. B. S. bouwen op ae terreinen aan het Huis ter Spijt bij het bruggetje. VELSEN. Naar wij vernemen moeten B. en W. voornemens zijn den raad voor te stel len aan de ambtenaren een voorschot op de gevraagde sola ris ver h ooging te verjeenen. VELSEN. B. en W. hebben de uitbreiding van school G op wijkeroog tot een 14-klassi- ge school met gymnastieklokaal opgedragen aan de heeren Thunniasen en van Sambeek, alhier voor 62650. VELSEN. De heer J. v. d. Barst heeft eer vol ontslag gekregen als chef van het Brood- bureau en is benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij het bureau openbare werken. VELSEN. Burgerlijke Stand. Gebo ren: 2 zoons van A. Guytvan Beek. dl van J. KeegstraPutzer. zoon van M. Masteruakervan Duyn. doch ter van A. Breugel—Ihiyn. Ondertrouwd: M. J, Kleyn en M. O. Kra mer. C. J. Boersen en C. C. C. Swanen- beek. <- Getrouwd: G. M. v. d. Ende en A. M. Twdek G. H. Blom en R. C. v. 4 Wensch. L. Kok en W. Stam. J. Hoogbruin en B. M. Rietdijik. W. Zwart veld en M. Rornestein. Overleden: F. P. van Dorp, 67 jaar, eoht- genoote van N. A. Meerdink. N. Drijver, 19 jaar, dochter van J. Drijver en T. Wortel. N. Oldenburg. 1 jaar, dochter van J. T. K. Oldenburg en A. H. de Bie. VELSEN. De Kennemer Kegelbond orga niseert verschillen/die wedstrijden op de ba nen in Hotel De Prins, alhier. n.l, van 1—7 November een 40 balien-wedistxüd en van 1—9 November een vrije baan-wed strijd voor juniores. Op werkdagen hebben de wedstrijd- den plaats des avonds van 711 uur, op Za terdag en Zondag van 2—5 uur en van 7 tot 11 uur. VELSEN. Aanvill 1 ingsagenda der openba re vergadering van dien gemeenteraad van Velsen op heden, Dinsdag, 28 October 1919, des namiddags half 2 ten gemeentehuize: Aan de agenda wordt toegevoegd punt 13 bis: Voorstel van de leden K. H. Tusemius en J. M. Beers-Kerrebijm, inzake benoeming van een commissi e van advies omtrent de plaats der te stichten Rijks Hoogere Burger school. VELSEEOORD. In het clubgebouw dor Dam- en Schaakclub „Veleeroord", Stations weg 37, zal hedenavond, Dinsdag, een simul- taau-secance voor damliefhebbers worden gegeven door den hear J. W. van Dartelen, kampioen voor Haarlem en Omstreken. VELSEROORD. Naar wij vernemen, zal de AccortdeonbespeleriS-vereeniging „Oefe ning baart Kunst", alhier op Dinsdag 4 No vember a.s. een uitvoering geven in de zaal „Flora", ten bate der oommissie tot stichting van een Witte Kruis-gebouw. alhier. VELSEROORD. Zaterdagavond dacht me nigeen hier, dat er brand was, wegenis een vuurgloed in het Zuid-Oosten. Wij vernamen, dat een groote partij takken werd verbrand bij den jachtopziener den O. in de Aloydiale duinen. VELSEROORD. De afdeeling van den Chr. Nat, Werkmansbond besloot toe te tre den tot de afd. Kennomerland tot bestrijding der Duurte. Voorts werden verschillende zaken bespro ken om krachtig den strijd tegen de duurte aan te binden. IJMUIDEN. De Kamer van Koophandel houdt een openbare vergadering op Vrijdiag 7 November a-s. in het Dienstgebouw alhier'. IJMUIDEN. In de fabriek „Dolfijn" aan de Industriestraat is ingebroken. De brandkast werd geopend, d'cch waar de fabriek reeds sedert lang stil staat, was er niets te ha len. IJMUIDEN. Een aantal werkgevers in het viisscherijbedrijf heeft een proces-verbaal ge kregen, wegens overtreding der Arbeidswet, n.l. het te lang laten arbeiden door netten- boetsters. IJMUIDEN. Door de politie zijn aangehou den eenige varensgezellen, die in een winkel in de Prins Hendrikstraat eenige mondhar monica's hadden ontvreemd. IJMUIDEN. Van een nettenboeter, die bij de vissobershaven zat te boeten en die met het mooie weer zijn jas had uitgetrokken, werd die jas gestolen. WIJK AAN ZEE. Het bouwen van twee burger woonhuizen alhier, onder architec tuur van den bouwkundige K. Hop, is op gedragen aan den heer J. P. IJsbr. de Vides, al hi ar, voor 16989. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Burgerl. Stand. Geboren: zoon van A. K. van der Kolkvan den Oudenrijn. dochter van A. Th. de Ruiter—-de Wi'ldt. HAARLEMMERMEER. Teeken des tijds. Naar men ons mededeelde, is in de laatst gehouden vergadering door de leden van het burgerlijk armbestuur besloten met op één na algemeene stemmen, zich tot den Raad dezer gemeente te wenden, met het verzoek, het presentie-geld dor leden aanmerkelijk te verhoogen. Vergissen we ons niet, dan wordt thans 2.50 presentiegeld toegekend, voor het bijwonen van iedere vergadering. lie financieel* toestand der gemeente. Als bijlage van <le begrooting dezer gemeente, leggen B. en W, een staat ovear, vermeldende de bezittingen en schulden der gemeente. Daaruit blijkt, dat de waarde der onroeren de goederen dezer gemeente bedragen dé som van 668104.30 en de schuldenlast de som van 298520, zoodat er een overwaarde is van 369584.30. In ©en uitvoerige toelichting zeggen B. en W., dat zij den toestaan! der gemeente nie( onbevredigend achten, vooral wanneer zij dien vergel ijken niet de financieele positie, waarin andere gemeente vearkeeren. Met zekere voldoening mag worden geeon. stateerd, dat Haarlemermeer tot heden alle crisiskosten uit de gewone inkomsten heef! betaald, zoodat over de betaling van crisis schuld in de komende jaren niet meer te duchten valt. In tegenstelling met tal van andere ge meenten, welke op haro hegrootingen ovei 1920 een feitelijk tekort moesten vermelden, heeft men hier de begrooting sluitende we ten te maken, niet alleen zouder belasting- verliooging, doch met een lagere post hoofde- lijken Omslag 25.000 minder dan het vorige jaar. Aangetoond wordt, dat de belastingdruk hier niet zoo verschrikkelijk hoog is, als som, migen wel willen doen gelooven. Hij beliep niet meer dan 3.5 voor de laag. ste, 5.6 voor de middelmatige en 6.5 voor da hoogste inkomens. De schuldenlast bedraagt per hoofd IX (men vergelijke hiermee Velsen met 39. Groningen met 155 en Haarlem met 220 Uit een en ander blijkt voldoende, dat de toestand van HaarJemmerméer's financiën nog kerngezond is. HAARLEMMERMEER. Oplichting. - Zekere K., uit Uitgeest, heeft getracht ver schillende landbouwers in deze gemeente op te lichten en hen te bewegen tot afgifte vaav, geld, zeggende* diat hij zij.n portemoa>na|i'el was verloren. Bij een landbouwer is hem dat gelukt; bij wist de vrouw des huizes 5 afhandig te maken. Tegen K. is proces-ver baal opgemaakt. HAARLEMMERMEER. Duurte-toeslag der gemeente-ambtenaren. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer stellen den Raad voor aan de ambtenaren ter secre tarie, concierge, portier, gemeente-opzichter* gemeentewerklieden, politie-beambten, doodt, gravers en gemeente-vroedvrouwen, voor zoover zij thans nog in functie zijn, een duurte-toeslag te verleenen van: voor zoover hun salaris over dit jaar in genoemde hoedanigheid 2000 of minden bedraagt 20 pet. van dat salaris; voor zoover hun salaris over het jaar 1919 in genoemde hoedanigheid meer dan 2000 bedraagt, van de eerste f 2000 20 pet. en van. het meerdere 10 pet. in alle gevallen vermeerderd met een kin. derbijslag van 30, voor elk kind beneden dn 16 jaar. In de raadszitting van heden 28 October zal dit voorstel tegelijk met de gemeentebe- grouting voor 1920 in behandeling komen. Groote Houtstraat 15. Agei.t voor Noord-Holland J. van Lennepkade 322, Amsterdam. aan rollen, breed 75 cM., zeer geschikt voor inpakpapier. Prijs bij minstens 10 K.G. 25 cent per K.G., bij minstens 30 K.G, 20 cent per K.G. 2426 Adres „Nieuwe Haarl. Crt", Nassaulaan 49. Menu van 27 Oct. tot 2 Nov. DINSDAG: (1) Jachtschoteltje, Bruine Regout, Roode Kool, Appelbollen. WOENSDAG: Erwtensoep, Konijn(2) Appelmoes, Bitterkoekjesvla. DONDERDAG: Vermicellisoep, Ros bief Andijvie, zoete Macaroni met Rozijnen. VRUDAG: (2) Kerryschoteltjes Geb. Visch, Worteltjes, Griesmeelpud ding met Frambozensaus. ZATERDAGSchildpadsoep, Var kenslappen (2) Groene Kool, Gort met Rozijnen. ZONDAG: Selderiesoep, Blinde Vinken (2) Spruitjes, Sneeuwpud- ding met Vanillesaus. Twee Appelbollen per portie. (1) In plaats van Soep. (2) Per 1 ons v'eesch (of konijn) Stationsplein bij het Viaduct. Aanbevelend, 3037 EESEEBBEEEE E EESEBBEEEE Tel. 449. JANSSTRAAT 47, Tel 449 E Verkrijgbaar gj f 1.40 pei» 5 ons. Voor Restaurants en Pensions speciale prijzen^ E E E E E E E E EEEEEBEEEE® E EEEEEEEEEE In onze tijdingzaal, Groote Houtstraat 15, zijn iederen dag kosteloos te bezichtigen: van de belangrijkste gebeurtenissen in Binnen- en Buitenland, terwijl in de vitrine steeds de laatste berichten worden gepubiceerd. Bovendien liggen de volgende periodieken steeds ter lezing: NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZONDAGSBLAD N. HAARL. CRT, DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. DE ROSKAM De Tijdingzaal is iederen dag geopend van 8121/? en van 1 Vr~8 uur. 2075 Alles per 5 ons. O 27 Bakenessergr. o- Tel. 1933 1 toeslagbon. 2993 3040 m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6