UWE HMBL MMN HET WITTE HUIS. buitenland BINNENLAND Trekken uit KenneroerEand. FEUILLETON Donderdag 30 October Tweede Blad Bewepwijk's Bpeestcaat. dij hebt ,wel ooit een geschiedboek' open geslagen, dat handelde over Kennemerland's steden en vlekken. Misschien ook legdet gij de gelukkige hand op. een afbeelding in lü-eeuwsche stijl van gt. Aagtendorp, la tei" genoemd Beverwijk. JVaari gij geen vreemdeling in het land, dan sloeg t gij wis on zeker de handpalmen van verbazing te gen elkaar bij het beturen van de teekening der toenmalige Breestraat. Be Breestraat van Bet jaar 17-honderd zooveel en die van onze dagen. ;Welk een, ■Verschil van aanzien. Toen de uniforme Irap- geveitjcs b,ekronend een enkel rijtje ven sters, armoedige .winkeltjes, povere particu liere woonhuizen, .waartusschen vier ko.(on rad es van boomen. Een gemeenteliuis als een schuur, een.Maar waartoe terugge gaan tot zoo verre jaren? Zien wij de Bree straat, gelijk die zich liet aanscnouwen in de jeugd vau het heden tea dage in leef tijd gevorderde geslacht. Laat de onderen spreken en u met den weemoed van iien, die aitijdd de loftrompet stekend over den goeden ouden tijd, omdat zij toen alles dlpor de warme levenslenfce-oogen zagen, vertel len hoe de breede straat boen was en hoe mooi in haar stemmige eenvoud en lande lijke po verheid. Wolk een verschil, ja, bij het aanzien van heden. Gelooft gij het niet? Kom dan bij dag als de goede zon goudglanst op die 'orsch bestrate middenbaan, waarover rus teloos auto s en motoren doorheen razen Bp hun doortocht van Velsen naar Alkmaar en omgekeerd; als zij blauwige vlekken too- vert op de frissche grasperken, ter weers. zijden van de straat aangelegd onder de twee kolonades van boomen- welke van de vroe gere vit stamme-rijen gespaard bleven; ais zij tintelt en flonkert in prachtige virlnes geneel naar grootsteedsch moded. Dan mogen wij de Ere est raat, wat velen schuchter-lachend doen, maar met het vol ste recht .een boulevard noemen. .Want dan ziet zij er uit als deze boulevard en die, waarover wij wandelden te Brussel of te Antwerpen, alles in bescheidener Irant na tuurlijk, maar in wezen eender. Of anders kom er bij avona, bij voor keur des Zaterdags, als d.e ketting van zes werkdagen ten .einde is en men gaat koo- pen en profiteeren van de zuur verdiende penningen. Dan staat er geen lampje in het donker, pan zijn groote en kleine iieht- jes alle aangeidoep.. Een jolige menigte sdn- gerslangert langs de geve.s. Wat 'n schit terende e.alages! ,Wat een vereclieddenheidi van te koop gestalde artikelen en goederen van allen aard! ..^auuiactureu, goud en zilverwerken, por selein en aardewerk, sigaren en sigaretten, maoiiinerieën, vleesehu<ouwerij, meuoe.en houleu eu petten, comestibles en wat wij vergeten. Lat alles laat zich bekijken ach ter de groote spiegelruiten; dat alles lokt 811 dwingt tot koopen. Mogen we spreken van eene KalversIraat, ongeacht de breedte? O neen. Door onze heerlijke ruime Jbreestraat schuurt de drift der Amsterciamscne zakenmenschen niet. De gezichten staan er niet strak en eigenwijs van grootsteedsclie beuheid. Er walmt langs ie prachtige >vinkels geen benauwende men geling van muskus en allerlei onmogelijke parfumpjes. Laat ons den toon van bewondering af leggen. Laat ons boulevard, en Kalvers.raat ideeën terzijde .werpen. Het publiek, dat door de schitterende Lreestraat kuiert, is Laiiderij s. en eenvoudig als dat, waarop de topgev eitjes neerzagen. Betten van hoo.d tot hoold. Alle 'n tikje scheef met de onver schilligheid van den vrijgevocL(tene. Vijft&g procent den .wangen we spreken van de mannen puilen ostensiebel uit tot een warme verhevenheid. Le Zaterdagavonuganger begint zijn wan deling aan den uitersten sigarenwinkel, treu zelt gauzend vooruit met een snelheid van dertig seconden .een winkel grinnikt links uit mar <ie deftige uizstaitingen, rechts af naar een vlucJit gierende meiden en trekt zoo den avond lang op en ned,er, heen en ghder. geliik het liedje zegt. Het is jammer dat onze Breestraat het stoeiterrein, het eigendom moet heeten van de jongens en meioen van liet ultra-vroolijite soort. Loo-p daarneen, waag u in do opuitte. Een dartel jongmensch rent voor uw voe ten, grijpend naar do kladden van een an deren aanstaanden man. Als gij verschrikt het hoofd in den nek werpt en het poste rieure gedeelte van uw ptroooniijuueiu van den weeromstuit naar achter wip., arriveert daar ter plekke een ouderwetsche stomp uit handen van een derden woelzieken gast. Wordt niet boos en kijk voor u. Anders 44), ,,De boer houdt zich zelf en ons voor de mal wil je 't wel gelooven het gaat hem als Don Quichot, hij ziet windmolens voor reuzen aan," hernam Charles. „Kaik nou goed," riep de bevende landman, nou zal ie der wel haast wezen." Nauwelijks had hij deze woorden uit zijn mond, of de twee vrienden werden met den boer de vreemde verschijning gewaar, en het bleek dat de opmerker geen ongelijk had, toen hij hunne aandacht er op wilde vestigen. De lange witte gestalte was spoedig voorbij, daar zij zich zeer snel voortbewoog en de diligence na tuurlijk ook niet stilstond. Charles zag haar voorbijgaan, terwijl hij uitriep „Welk een zonderling wezen, wat kan dat zijn Eduard zweeg en staarde peinzend voor zich heen, maar de boer was hiermede niet tevreden; en na een poos in zich zeiven gemompeld te hebben, vroeg hij «Nou wat denken de heeren er van ..Wat we er van denken." vatte Charles het zjjt ge .verloren en giet een lAiee van bespot tingen zich uit over uw lef en branie. Het overkwam juw dienaar niet langer, dan een week geleden, dat hij in fikeche avond», stemming met een kennis idiens huis in de Breestraat verliet en op, twee pas aistands van de deur bleef toeven in afwachting, dat genoemde kennis gedaan zou hebben met de bewerking van het weerspannige slot. Zog, zag zwalkt daar onder het licht flier naaste winkels .een grauwe vlek aan, welke bij nader bekijken een stuk jongen bleek te zijn van misschien iets meer. dan zes tien jaren. .Zijn beenen slingerden baarlijk en maken in ras-echten dronkemansgang de helft van de troittoir.Nog staar ik mijn oogen uit op dit allernieuwste straatver schijnsel, als met een drogen knak het mod der weeke jongmensch tegen mijne borst tui melt. Instinktmatig duw ik 't lieve moeders kind van mij af. met het gevolg dat het te land komt in de armen van mijn kennis. Diens blijdschap over dit hartelijk bezoek waa niet zoo intens of hij vermocht nog de veelbeloovende in het ruime terug te stu wen -»»— Toen, o monsterachtigheid, opende d(e stak kerd het roodbevlekte, drank ontzinde, uit- druukkinglooze gezicht en lalde liederlijk brutaal als een geroutineerde dronkenlap: „Zeg wet mot jai?" Een hik een dreig- gebaar. Hij zwalkt verder. Onze vingers jeukten. Den vlegel in den kraag te grijpen en hem alle sterren des hemels te laten zien in minder dan tien tellen- We bleven consequent en gingen heen zon der omkijken. .Want de jongen was daar op eigen terrein. Omdait de Breestraat be hoort aan de jongens en meiden van heft toffe genre, gelijk een andere Breestraat waar vóór liet woerd Boden, ginds in joe lend en. dol Amsterdam. En de grootsteedsclie winkels schitteren in hellen glan6 van gas en electra... BRITS. UIT FRANKRIJK. De Katholieken en de verkiezingen. De bisschop van Nice, Monseigneur Cha- pon, heeft, evenals andere prelaten, aan zijn diocesanen raad en leiding gegeven voor de ajs. verkiezingen en daarbij de zijde gekozen van het zich vormende groote nationale bloe: tegen het Bolsjewisme. Den katholieken wordt aanbevolen alle geschillen ter zijde te stellen en het vaderland te stellen boven elke bijzondere meening. De regeering moet achter zich weten- die moreeele eensgezind heid van alle Fransohen. Geen particuliere doeleinden mogen worden nagejaagd. De Ka tholieken moeten zich scharen aan de zijde van „alle Fransehen, die, verschrikt door de. bedreiging der" sociale revolutie, bereid zijn nogmaals alles op te offeren aan het heil en het herstel van het vaderland. Laat ons vastberaden elke candi,datuur en elk program hoe uitnemend zij ook op zich zelf mogen zijn, afwijzen, welke eventueel tot resultaat zouden hebben de voorbereiding van de triumf van het ergste, of daartoe zouden bijdragen." Ook te Parijs worden de klachten over het beleid van minister Loucheur (intusschen candi daat gesteld in het Noorderdeparte ment) veelvuld'iger. De hoofdstad n.L heeft totaal gebrek aan kolen. Zelfs, zoo meldt een blad, is door omkooperij, geen kelder meer met de vurig begeerde brandstoffen te vullen UIT DE VEREENIGDE STATEN. Aan den vooravond der groote staking. Als men afgaat, op hetgeen de pers den 25en October schreef, zegt de oorrespondent van de „Times"' te Washington, dan bestaat de mogelijkheid dat de Vereenigde Staten aan den vooravond van een industrieelen chaos staan. De mogelijkheid van een alge- me en o spoorwegstaking wordt ernstig be sproken. Nieuwe complotten van bolsjewis ten en extremisten ziin ontdekt. Gompers kondigt een bijeenkomst aan, die volgens ve len wel eens zou kunnen leiden tot de vor ming van een „triple alliantie" van de in- dfustrieele vakvereenigingen, de spoorweg- werkersbonden en de boeren en die wel eens even machtig zou kunnen worden als de driebond in Engeland. De bedoelde bijeenkomst zal worden bij gewoond door de afgevaardigden van 112 vakvereeniginigen, behoorende tot de arbei dersfederatie, van de spoorwegwerkersbon- dien en waarschijnlijk ook door vertegen- woord op, maar zijn vriend bleef zwijgen, 't zal een besneeuwde boom wezen, die door de koude aan 't wandelen is geraakt." „Nou piert meneer me," antwoordde de boer met dien grinnekenden lach die meestal het bewijs van stompzinnigheid is; neen zoo mal bin 'k nou ook niet; daot maok je kinderen wies, en die geleuven 'tnog niet, al wou je 't nog zoo graag," „Nu dan is 't de een of andere boer, die zijn zondagsche kleeren eens heeft aangetrokken,om ze wat te laten luchten, daar ze anders duf in de kast worden," hernam Charles, zoo ernstig als 't hem mogelijk was. „Neen 't is geen boer," riep de landman, nu een weinig uit zijn humeur; wil ik je ereis wat zeggen't Is 'n bewoner van de andere wereld, nou weet je 'thoor. Jullie geleerde hee ren widen van zoo iets maor niet weten, en al zag je den levendigen duivel voor jullie, dan zou je em'n hantbgeven of 't n' ouwe vrind van je was, enkel om ons maor wies te maoken, daot er geen duivel is.Neen hoor," n spook is 't zeg ik je, 'n spook, hoor." „k Hoop dat het morgennacht eens voor je bed komt staan als het er dan een is, wat zou je raar opkijken, vriend," riep Charles, een lach niet langer kunnende onderdrukken. De verontwaardiging van den spokenziener steeg nu ten top. en opstaande van de bank wooraigere van de abeidersveneemgingen van Canada. Van de medewerking der boeren ie men nog niet zeker, maar deze is allerminst uit gesloten, waar ook zij hun eigen grieven hebben tegen het kapitaal en ©enige hunner leiders het denkbeeld van een samengaan met dien arbeid propageeren. De bijeenroeping dezer vergadering, in verband gebracht met de woorden die Gompers sprak toen hij de indnstrieele con ferentie verliet, dat „de tijd zou komen, waarop de werkgevers blijde zouden zijn de werknemers te spreken over erkenning hun ner vakvereenigingen", veroorzaakt allerwe- ge onrust. De toestand laat zleh ernstiger aanzien, nu de mijnwerkers geen gehoor hebben ge geven aan den oproep van Wilson, maar de staking den len November zal uitbreken. Reuter meldde gisteren nader: De verte genwoordigers van twaalf honderd spoorweg werkers stemden ten gunste van een Donder dag uit te breken staking, tenzij de eischen worden ingewilligd. In andere deelen des lamids werd nog gestemd. Palmar, de procureur-generaal en Wilson, de minister van Arbeid, hielden een lang durige samenkomst, waarin gesproken werd over de maatregelen, die genomen zouden moeten worden bij het uitbreken der mijn werkersstaking. Koning Albert in Washington. 't Belgische koninklijk echtpaar is Woens dagavond hij zijn aankomst in Washington door een ontzaglijke menigte geestdriftig be groet. Vice-president Marshall en tal van autoriteiten, het diplomatieke corps en leden van het congres, alsmede generaal Pershing, waren ter ontvangst aanwezig. Gisteren is de koning door mevrouw Wil son in het Witte Huis ontvangen. In het Ka- pitool heeft de koning het congres toege sproken. Daarna ontving hij dien voormali- gen Amcrikaanschen gezant te Brussel, en werd vervolgens door generaal Pershing gedecoreerd. Koningin Elisabeth heeft een aantal da mes ontvangen, welke zich vcor de Belgische zaak verdienstelijk hebben gemaakt. '8 Avonds had een schitterend feestmaal plaats bij den vice-president en mevrouw Marshall. UIT SPANJE. Terwijl het ministerie-Sanchez de Toea het mogelijke tracht te doen om door evo lutie de sociale crisis in de goede banen te leiden, heeft het syndicaat der patroons op een congres te Barcelona besloten tot een maatregel, welke tot revolutie kan leiden. Op 4 Nov. n.l. zal voor geheel Spanje de uitsluiting werden toegepast. Een delegatie van werkgevers heeft den minister van bin- nenlandsche zaken dit besluit meegedeeld. Jn een officieuse nota zet het syndicaat uiteen, dat deze houding is aangenomen ten gevolge van den verderfelijken invloed van een klein gedeelte van het proletariaat, waar door alle nuttige arbeid onmogelijk wordt gemaakt. De werkgevers schrijven dezen staat van zaken toe aan den invloed van een groep leiders, die het gemunt hebben op de ineenstorting van het sociale gebouw in Spanje. De patroons vertrouwen, dat de ar beidersklasse zich bii hen zal aansluiten en zich tegen degenen, die streven naar de ver nietiging van die nationale industrie, zal keeren. Intusschen bestaat hoop, dat de regeering erin zal slagen om de doorvoering van den aangekondigden maatregel te voorkomen. Do minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard: Het besluit van de werkgevers draagt in de gegeven omstandigheden alle kenmerken van een uitdaging aan de arbeidersklasse. Ik vermeen, dat de patroons de eersten moeten zijn om samen te werken met de re geering in het streven naai- harmonie en vrede, hetwelk zich ontwikkelt, dien de overgreote meerderheid van 't land wenseht. „El Sol" publiceert een lang artikel van den leider der Barceloneesche syndicalisten, Angel Pegtaha, waarin deze verklaart, dat het besluit van den patroonsbond een con- flikt uitlokt, hetwelk het algemeen belang raakt, waardoor de weerstand der syndica ten op de proef zal worden gesteld en wel licht een ministeneelo crisis wordt veroor zaakt, welke leiden kan tot terugkeer tot het stelsel van onuerUrukking en geweld. Tenslotte verklaart Angel Pestaua, dat do arbeidersklasse 'mar kalmte niet zal ver liezen en het bewijs zal leveren, dat de werk gevers op den verkeerden weg zijn. UIT DUITSCHLAND. SociaBseering van jjej. Duttsche electriciteitsbedrüf. Naar aanleiding van het regeearingsont» werp betreffende de moeialisoering van het Duitsche electricEc c,d rijf hebben de groot ste bij dit bedrijf betrokken organisaties een verklaring openbaar gemaakt, waarin, vol gens de „Vees. Ztg; allereerst wordt betoogd tegenover de twee vrienden, waarop hij zoolang had plaats genomen, schoof hij weder naar zijn oude plaats en nep rnet het schuim der gramschap op zijn lippen. „Heere jeminie, ]a'le spoeshanen verteert nog ereis leelijk de pot, 'loor Je; Als jullie nog ereis in je leven mot zieI1 wa°t ik alheb bijgeweund, dan zulle julie wel anders praten'k mag heden dat jullie ook ereis n verschaining in je oogen ziet, as 'tmijn is gebeurd, dan krijg je meugclijk 'n halve stuip van scRrik;.zie je, dat wdnsch ik je nou.. „Ik dank je voor jevriendelijken wensch, maar ik vrees er voor dat je vergeefs naar de vervul ling zult wachten" r'eP Charles hem toe, nadat hij zijn oude plaats hernomen had. „Maar wat zijt ge in eens stil geworden, gij spreekt geen enkel woord," vervolgde hij tot zijn vriend; zie je, zulke gelegenheden moet je nu aangrijpen om je te verstrooien. Hadt ge nu een woordje medegesproken, dan hadden we ons eens recht met de ontstelte nis van den boer kunnen vermaken en je waart allicht in een andere stemming gekomen, je moet ook een weinig medewerken en je wat trachten op te beuren." „Dat is zeer gemakkelijk gezegd," klonk het antwoord, maar het voorval waardoor ge u zóó met den boer hebt vermaakt heeft mij tot nadenken gebracht." Sat 'dit ontwerp geen samenvatting van alle in het electrici teil» bedrijf wea-kende krachten en in het geheel geen eocialieeering betee- kent. Vervolgens wordt verklaard, dat er in de verschillende economische districten van het rijk onafhankelijke lichamen met eigen bestuur moeten worden gevormd en dat net ondoelmatig is, het lot van het electriciteite- bedrijf vast te koppelen aan dat der publie ke financiën. Ter verzekering van de eenvormigheid van het olectrielteitsbecLrij f moet er een cen traal rijksbureau in. het leven worden ge roepen. Met nadruk wordt voorts betoogd, dat de organisatorische taak van de wet zich dient te beperken tot de opwekking van elec- triciteit en de samenkoppeling der centrales, zich dus niet mag uitstrekken tot de verdee ling van den stroom. De uitschakeling van het particulier initiatief wordt verwerpelijk geacht, terwijl de in het ontwerp voorgestel de schadeloosstelling onvoldoende wordt ge noemd. De aanvullende begrooting. De aanvullingöbegrooting, die aan de na tionale vergadering is voorgelegd, bedraagt 40.6 milliard mark. Het is opvallend, dat alle ministeries met belangrijke verhoogde uitga ven daarop voorkomen. Voor een bedrag van 32.4 milliard is reeds erediet verleend, zoodat nog slechte voor 8.2 milliard toestemming behoeft te wordien gegeven om de aanvul- lingsbegrooting te dekken. Aan de nationale vergadering is fbans ook een aanvulling op- het ontwerp dier marine- begrootig gezonden. Daarin wordt voor de indiensttreding van zes nieuwe schepen kleine krnisers en torpedovaartuigen 18.69 millioen mark aangevraagd. Het marineper soneel omvat: 594 officieren, 142 ingenieurs, 680 dekofficieren, 3121 onderofficieren, 9097 manschappen, 293 man kantoor-personeel en 36 assistent-betaalmeesters en klerken. Het totaal aantal ambtenaren bedraagt 869. GEKfENGOk tui i tntanucvi... oirtiCHTEfc Hoe Hela Kun optrad. De ledige tijd. „Maar hoe is 't nu zijt ge even dwaas als hij en geloof je aan geestverschijningen Zoo iets had ik niet gedacht „Gij zijt wat voorbarig, hernam Eduard een weinig geraakt want men kon hem sedert kort niet een strooitje uit zijn humeur brengen; ik bedoel dat die zoogenaamde verschijning bij mij eene onaangename gissing heeft doen ontstaan, die, wanneer zij waarheid blijkt te zijn, mij opnieuw een tr urig tafereel van menschelijke ellend'e voor oogen zal brengen" „Nu begrijp ik u nog niet,' riep zijn vriend verwonderd. „Ik wil maar liever niet zeggen wat ik denk, „En ik zou 't toch gaarne willen weten; inderdaad, gij maakt mij nieuwsgierig, en ik stel te veel belang in al hetgeen u van nabij be treft; om mij dus te laten afschepen; gij zult dus wel zoo vriendelijk zijn mij eenige verklaring te geven, want zonder deze laat ik u niet met rust." „Gij zijt lastig," riep Eduard wrevelig. „En indien ik geen toegevendheid met u ge bruiken wilde, omdat ik deernis met uw nel- smart heb, zou ik zeggen dat gij onbeleefd zijt." Deze woordenwisseling ware misschien op een ernstigen twist uitgeloopen welke beiden nader hand zou Besneten hebben; Eduard was iuist Volgens Reuter heibben de V. S. hot jongste voorstel van Tittoni in zake Fium® afgewezen. De Hongaarsche regeering verklaart aan te zullen blijven tot de bijeenroepingf eener nationale vergadering. De Japansehe regeering gaat onderhan delen over de hernieuwing van het Engeteoh Japansehe verdrag. Blijkens mededeeling in bet Lagerhuis is van de neutrale regeeringen en Duitsch- land nog geen antwoord ingekomen in zake do blokkade van Rusland. weder op het punt een wrevelig antwoord te ge ven, toen de conducteur op zijn hoorn blies, en een'lang gerekte schelle klank hem in dit voor nemen stuitte men reed de brug bij Marrelhoef op, en thans vergeten wat hij wilde zeggen, zag hij angstig uit het rijtuig en zeide „Maar zie eens, wat zijn de menschen hiei van morgen vroeg op de been." „Is dit anders dan niet het geval vroeg Char les. „Neen.... er is bepaald iets aan de hand, antwoordde hij peinzend. „Inderdaad vertoonden zich hier en daar groepjes van dorpelingen, die allen heftig met elkaar redeneerden, alsof zij eene zeer belang rijke zaak behandelden. Hoe veid» men het dorp inkwam, des te menigvuldiger vertoonde zich dit ongewoon verscliijnsei en Charles, die zijn metgezel voortdurend vragend bleet aan staren, waagde het eindelijk een onderzoek bij hem te doen naar het angstig vermoeden dat zich in zijne wezenstrekken afteekende. De dokter scheen echter op dat oogenblik zoo verstrooid en afgetrokken, dat hij den. vrager niet eens hoorde, en 't was meer tot zich zeiven sprekende dan tot zijn vriend toen hij - zeide 1 „Ik wenschte dat we aan De Koevoèt wa ren of dat ik den postillon kon doen ophouden, ik wilde er gaarne uit." (Wgrdi vervolgd.) Het kolengebrek. Ruim een dertigtal fabrieken in het Ncor- d er departement zijn gesloten, wegens gebrek aan kolen en grondstoffen. Deze toestond: wordt geweten aan de regeering, diie reeds ■dezen zomer door de K. v. K. van het Noctr- derdeparteuient daarvoor is gewaarschuwd. Volgens de bladen te Boedapest bevinden zich onder de documenten, die aan de Luitsch-Oosten- rijksche regcering met betrekking tot de uiteve- ring van Bcla Kun zijn overhandigd, ook zulke waaruit blijkt, dat Bela Kun te Boedapest onder de Russische krijgsgevangenen benden organiseerde die alle Hongaarsche officieren moesten vermoor den, die niet tot het roodc leger wilden toetreden. Een te Boedapest gearresteerde bolsjewist heeft be kend, op direct bevel van Bela Kun twee Ukra- jiensche officieren in de Donau te hebben gewor pen. In een particuliere woning werden buiten- landsche valuta ter waarde van ongeveer twee mil lioen kronen gevonden, die de volkscommissaris I-Êngyel daar verstopt had. Een te Boedapest ge- vangen genomen Amerikaan. Leander Battik, heeft bij zijn verhoor medegedeeld, dat Bela Kun hem wilde opdragen, de Stefanskroon en de kroonreli- quien naar Amerika te vervoeren, om ze daar voor gouden dollars te verkoopen. Nu de vakvereenigingen er in geslaagd zijn .een korteren arbeidsduur te krijgen, rijst de vraag hoe de w'erknemers, die vroeger van den vroegen och tend tot den laten avond in de weer waren, hun ledigen tijd zuilen besteden. Dit vraagstuk zal den i/en November ouder de oogen worden gezien op een nationale conferentie te Manchester te iiouden, waar staathuishoudkundigen, onderwijzers, leden van gemeenteraden en vele anderen de kwestie zul len bespreken, van gedachten zullen -wisselen en plannen zullen maken, die ze in de plaats hunner inwoning tot verwezenlijking zuHen trachten te brengen. De regeering zoowel als de vakvereenigingen zul len van hun belangstelling doen blijken, evenals de „board of education", terwijl mannen als Hen derson en Clyncs steun hebben toegezegd. De bijeenkomst, die vier dagen duren zal, is bij. eengerocpen door de „Manchester and Salford Temperance Council'', die 34 vcrccnigingen omvat. Over de vooruitzichten vau do Duitsche in dustrie van landbouwmachines wordt aan de Koln. Ztg, uit vakkringen o.a. geschreven: Le bedrij vigheid is zeer levendig. De vooruitzichten hangen echter samen met de prijsvorming, die tegenwoordig zeer onzeker is, de kolenvoorziening en net steeds aanwezige gevaar voor staking. Daarbij komt, dat een aantal munitie- en machinefabrieken tot liet vervaardigen van landbouwmachines is overgegaan. De behoeften van het vroegere Tsarenrijk hebben een grooten omvang aangenomen. Er zijn talrijke orders uit hot Oosten ontvangen, die echter naar de waarde van de betaalkracht in die streken moe ten worden geschat. Het Hooggerechtshof te New York heeft de opvoering van opera's in het Duitsch verboden. Vrouwen uit de voornaamste landen der we reld zijn te Washington vergaderd op het eerste internationale congres, waar de kinderarbeid de vrouwen-arbeid' en de bescherming van vrou wen in gevaarlijke industrieën wordt besproken Haar besluiten zullen aan het oordeel van de in ternationale arbeidsconferentie onderworpen wor den. Te Lyon is een staking uitgebroken in de zij deindustrie. Hoewel de beweging niet alle takken van freze industrie omvat, zijn er toch 12 tot 15,00a arbeiders bij betrokken. De „Echo de Paris" meldt: De leiders van bet syndicaat van beambten aajj die Parijsche „Métro" zouden de bedoeling hebben een te ondernemen staking te doen samenvallen met een beweging in begin Nov., omvattende de ver keersmiddelen en de electniciens. De „Daily Herald" meldt, dat de politie te. Harwich manuscripten, boeken en papieren in bev slag heeft genomen toebehoorende aan den heer Meynel, pas teruggekeerd uit Esthlandl en Finland; waar hij als correspondent van de „Daily Herald" had gereisd. Onder de in beslag genomen stukken waren ook ontwerp.artikelen voor het genoemd* blad over de witte terreur en de toestanden in Fin land en Esthlamd. Volgens "een draadloos bericht aan het N. T« A. van Lyon wordt udt Belgrado gemeld, dat de lichtingen 19011903 in den loop van Nov. met groot verlof gaan. De volkstelling in Saksen heeft uitgewezen dat Saksen 225.000 inwoners minder telt dan voor den oorlog. De blokkade van de Oostzee. Uit IJmuiden wordt gemeld: De blokkade van de Oostzee voor de Duit sche scheepvaart is hier ter plaatse wel de gelijk merkbaar. Sedert een paar weken is nog geen Duitsche houtboot naar Amsterdam of Zaandam gepasseerd. Wanneer de blok kade nog la.ng aanhoudt, bestaat het gevaar, dat de houtladingen uit de hoogere Oostzee- havems niet meer zullen worden verscheept, Uit Uleaburg wordt ten minste reeds ge meld, dat die haven in het laatst dezer maand vermoedelijk door het ijs geblokkeerd zal zijn. Dat is buitengewoon vroeg. In het vorig jaar had de sluiting 19 November en in 1917 eerst 25 Novemiber plaats. TWEEDE KAMER. Verwerking van afvalproducten tot Veevoeder. Ingediend zijn weuxjinwerpen tot aanvulling et verhooging van liet tiende hoofdstuk der Staatsbe- grootingen voor de dienstjaren 1917, 1918, 19191 (Kosten Proefinstallatie tot verwerking van afval, producten tot veevoeder). In de memorie van Toelichting verwijst de Mi nister van Landbouw naar de vroeger gegeven uit eenzetting van de resultaten, waartoe de bemoeiingen van de Regeering met de jabricage van veevoeder uit afvalproducten hebben geleid. De Minister voegt hieraan nog eenige mededee» lingen toe, waarbij hij er aan herinnert, dat de proefinstallatie voor een groot deel afbrandde. De door den brand veroorzaakte schade kan worden gesteld op circa 133.000. Uit het overzicht, door den Minister gegeven van de kosten der proefinstallatie, blijkt, dat de uitgaven over de jaren 1917, 1918, 1919 in totaal hebben bedragen resp. 123.658.44y2, f 685.463,388 en 103.104,86 Op grond van deze cijfers wordt voorgesteld, het bereids voor het dienstjaar 1917 toegestaan be. drag van 60.000 te verhoogen met 64.000 en voor de dienstjaren 1918 en 1919, onder n.euw- ontworpen begrootingsactikelen, beschikbaar te stel len bedragen van onderscheidenlijk 686.000 en 104.000. Pauselijk gunstoewys voor „Y rouweuadel." Naar wij vernemen heeft Z. H. den Paus een vollen aflaat verleend, ook op een der zielen in liet vagevuur toepasselijk, te verdienen door de leden der vereeniging „Vrouwenadei", mits zij, na gebiedn en gecommuniceerd te hebben, een kerk of openbaar bedehuis bezoeken, en daar eemgen tijd biduen tot intentie van Z.H., op een der Zonuagen in de maand Mei, waarop aoor de vereeniging het kerkelijk jaar. feest gevierd' wordt. De vereeniging „Vrouwenadei'' 6teit zich ten dual, de christelijke beginselen betreffende de zedigheid der vrouwelijke klecding in beoefening te brengen en bij anderen te verspreiden. Tegenover de licht, zinnige eischen der hedendaagsche moue heeft zij ven concreet program van christelijke eischen inzak* de klceding, door Z. D. H. Mgr. van de V en eigen handig geschreven, in haar sta.uten vastgelegd, ten einde op doeltreffende wijze de heerscnende mis bruiken te kunnen bestrijden. De vereeniging heeft een eigen, om de twee maanden verschijnend or gaan, waarop ook nict-leden zich kunnen abonnee- ren. Statuten en verdere inlichtingen zijn te ver krijgen bij het secretariaat van „Vrouwenadei", Graafsche weg 14, te Nijmegen. '■V./ 'SM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5