Uit den Omtrek Marktnieuws. rnv/m 1111 ui lid vu DE riOVIItllLE STAÏEH III IPDDD-IPUdO. SCHAAKRUBRIEK LAATSTE NIEUWS Scheepstijdingen éh m VEL&EROORD. Liefdai igheidsconcerf. Do Accordeon bespelersver-eeniging „Oefe ning baart Kunst" alhier, directeur de heer A. Abercrombie heeft Woensdagavond! in de zaal „riora" een concert gegeven ten bate van de Commissie tot stichting van een OWitte Kruisgebouw. alhier. De opkomst van het publiek was slecht. Directeur en leden balden beter verdiend, want het waarlijk een mooi stukje muziek, dat zij ten gehoore brachten. Het samen spel is uitstekend .en de mooie instrumen ten geven een jnelodueusen klank. De aan wezigen waren ook dankbaar en de ver eeniging zelf, zoowel als de solisten moes ten een lis-nummer geven. De voorzitter der commissie, de heer .Bon tenbal, dankte de vereeniging en üun di recteur', dat zij dezen avond voor d^t goede doel hadden willen geven, ook al was het resultaat dan niet gunstig. der Bewaarschool krijgt een salaris van 1600 én dat van de helpster op 700. Ook het pensioen van den Waagmeester wordt met 100 verhoogd. Het gevolg van al deze verhoogingen is, dat de' H. O. het volgend jaar geen 76.000, maar 82.000 moet opbrengen, waarnaast aan ontvangsten en uitgaven 142745.61. Ook wordt nu nog het pre- mievrije pensioen aangenomen en eenige toeslag op de brandstoffen. NIEUW-VENNEP. A. 0„ alhier, had zijn rijwiel neergezet in het lokaal Tan de Jen- gelings vereeniging. Toen hij weg wilde rij den, kwam hij tot de onaangename ontdek king, dat zijn nog nieuwe lantaarn van die fiets was gehaald en meegenomen. De dader van deze ontvreemding had zijn klompen achtergelaten om zonder leven te veroorza ken te kunnen wegloopen. Wellicht zal dit nog tot zijn opsporing leiden. ZAND VOORT. Woensdagnacht om 2 uur bevond de hoofdagent van politie, De Goede, zich in het wachtlokaal alhier, toen plotse ling de revolver van een der agenten op den grond viel, precies op den haan. Een schot ging af en de kogel trof G. in de hartstreek. Hjj is onmiddellijk naar Haarlem vervoerd, alwaar de kogel is verwijderd. Gieter is hij weer naar huis gebracht. Zijn toestand is niet gevaarlijk. HILLEGOM. Soirée. Woensdagavond werd een liefdadigheidlisonrée gegeven in hotel Sas termans georganiseerd door de Aid. Hillegom van Mercurius jten bate der Ned. Ver. tot het oprichten en instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kan toorbedienden, Handelsrei-ig€rs eiJ Handels agenten. Welwillende medewerking .werd verleend door Mevrouw M- Harms.ld zerdta, sopraanzangeres, de zangv ereeniging Zang en .Vriendschap" de JT°<)n'ee'c' Inter Nos etc. De Commissie van voorbereiding mag met voldoening op dozen wel ges laagden avond terugzien. Nadat de heer Paling, die een bizomder woorti van lof verdient voor zijn onver moeid. werken, d.en avond had geopend hiela de viice-voorzitter, de heer Snel een rede, waarin hij het doel en het nut duidelijk uiteenzette. Het verdere programma bood aan elk wat wils. „Zang en Vriendschap." onder leiding van den heer Tuin zong een zestal liederen. De heer van Woerlee, begeleid door den heer Paling, speelde vóór en na de pauze eenige nummers op zijn Ranjo-mandoune. Ook de zang van mevrouw Jiarms-Idzt r a viel zeer in den smaak, vooral het toegiftje Wiege lied" van Daniël de Lange. Na de pauze „Hoog Bezoek" een jêénaeter gespeeld door enkele leden van d e Hill. Tooneelclub „ïn- ter Nos", die der aardigheden van dat bljjspelletje van Max Manny, over het voet licht wisten te brengen. Dc scliilderijenteinoonstelling tijdens de pauze bleek een aardig verzonnen manier om het contact tusschen publiek en tooneel te verhoogen, tevens .om de beurzen te openen. JBizonder. veel succes had. de demonstra tie van Wassenbeelden. Daar hadr den we nu piet alleen het Panopticum in beeld, zelfs i» woord en gebaar. De ver- deeling van een erfenis uit de 18e eeuw hieW| yrei lang op, dpch gaf het publiek ook redenen tot dankbaarheid jegens den erflater. Na de uitvoering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Wij twijfelen er niet aan, of deze avond is een financieel succes voor de betrokken vereeniging geweest. Meer en meer gaat Hil legom de kunst dienstbaar maken aan de liefdadigheid! L1SSU. Onze afdeeling van, de R. K. Vrou wenbond gaf gisteren en eergisterenavond eene feestavond, op de bovenzaal van de „Witte Zwaan.'' Op beide avonden was de zaal best bezet. Met den Christelijken Groet opende de presidente, mevr. de Meulker, de feestvergade- ring en heette alleni welkom. Zij zeide zich te verheugen in zoo'n groote opkomst, maar zij uitte aarbij de hartgrondige wensch dat de belangstelling niet alleen zou worden betoond in het bijwonen van een feestvergadering, doch dat men vooral belang zou stellen in het daad werkelijke doel van den R. K. Vrouwenbond, temeer daar de afdeeling voor de a.s. winter wederom een mooi program van actie voor el kaar heeft. Zij spoorde de aanwezige niet-leden aan toe te treden wenschte voorts allen een genoeglijken avond. Hierna was het woord aan de tooneelclub van de R. K. Vrouwenbond, welke voor 't voet licht kwam met het oorspronkelijke familiedra ma in vier bedrijven „Haar Óffer." Wat te zeggen van dit prachtige looneelstuk- Daar is in opgesloten een beeld van de moderne we reld, welke haar geloof heeft over boord ge worpen en» openlijk met God, godsdienst en hare bedienaren de spot drijft. Maar ook isddar- in opgesloten, en komt heel mooi en aangrij pend, diep aangrijpend uit, een beeld van trouwe aanhankelijkheid aan God en onze H. Moeder Kerk. Eenig mooi en aangrijpend werd er gespeeld, zoo zelfs dat het publiek blijkbaar onder den indruk geraakte en meermalen een traan wegpinkte. Verdienen allen speelsters een woord van lof een woord van bijzondere lof dient hier ge bracht aan haar welke op zoo uitnemende wij ze de hoofdrol vervulde. Tot het welslagen van de goede uitvoering hebben natuurlijk veel bij gedragen de Eerw. heer kapelaan Koelman en mevr. de Meulder, onder wiens regie als der gelijks kon worden gepresteerd, terwijl ook de soufleur, de heer P. van Dijk, tot het welsla gen heeft medegewerkt. Overbodig te zeggen dat de speelsters een welverdiend applaus ten deel viel. De Zeer Eerw. heer pastoor bracht na afloop aan alle welke hadden medegewerkt deze avond te doen sla gen een oprecht woord van dank. Waarlijk, deze feestavond is «en succes ge weest. Zondagavond zal het stuk nogmaals worden opgevoerd. wegende pl.m. 21911 K.G. Prijs Goudsche kaats lste soort 75.50. Met Rijksmerk 76.50. Handiel vlug. Redacteur: Alph. M. Voorting, Tempeliers straat 50, Haarlem. Verzoeke alle correspondentie betreffende deze rubriek, te adresseeren aan boven staand adres. PROBLEEM No. 173. F. Skalik. te Smieliow. Ge prijs Armeeblatt, 1903) Zwart (4) ERNSTIGE ONTPLOFFING TE GOUDA. GOUDA. Hedenmorgen, om .even vóór half 9 is in de Stoom wasscherij de „Rij zende Zon" van den heer P. v. d. Pol, firma Paalman en Co., aan den Fluwee.en Singel met een .ontzettend geweid een stoom ketel gesprongen. De stukken ijzer en steen werden met enorme kracht tientallen me- boven de mangel en droogkamer zijn gelegen startte in. Ei' ontstond een paniek. Het personeel vluchtte naar alle kanten weg. Ten 9 uur .waren 1 doode en 7 gewonden; waaronder één zwaar gewond gevonden. Na de ontploffing brak .brand uit. Het vuur greep snel om zich heen en werd van alle kanten met slangen op. de waterleiding aan getast. De direct achter het ketelgebouw gelegen fabriek, is geheel uitgebrand, "1 fcLtbHAMóOri cxnocnion f Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 November 1919. Hoogste barometerstand: 771.8 m-M. öey- disford. Laagste barometerstand: 743.8 nuM. Bree- lau. Verwachting (van den avond van 7 tot den avond van 8 November 1919): Zwakke tot ma tige veranderlijke windt later uit Noord westelijke richtingen. Nevelig tot zwaarDe- wolkt. Later wellicht meer regen of sneeuw Zelfde temperatuur. Wit (10) Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Wit: Kei Da6 Th5 Lc8 Ld4 Pe5 PeS. Pion nen: c6 f2 en g5. Zwart: Kf5 Dd7. Pion: f3 en f4. PROBLEEM No. 174. F. W. Wynne, te Dudley. Zwart (9). Wit (7) Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Wit: Ka4 Df2 Te4 Lc8 Pe6. Piom f3 en g5. Zwart: Kf5 Dhl Lb8 Pdl. Pion: b2 c3 d5 g6 en h7. PROBLEEM No. 175. Ok W. Pauly. I Zwart (1) Saturnus, vertrok 6 Nov. van Amsterdam naar Lissabon. Djambi, uitreis, passeerde 5 Nov. Gibraltar. Patrio, thuisreis, vertrok 8 November van Port Said, HAARLEMMERMEER. Veemarkt Op de j.l. Donderdag te Hoofddorp gehouden vee markt waren aangevoerd 15 paarden en 4 koeien. Koeien golden van 450475; paar den van 150800. MEDEMBLIK, 6 Nov. R.-K. Marktvereen. wSt Jozef." Bieten 11.20-13.80 per 1000 at Aanvoer 20.000 kilo. 60.000 kilo witte kool, 52—61 per 10000 kilo. LEIDEN, 5 Nov. De Leddsche groentenvei- ling. Andijvie 0.80-2.90. Groene kool 2 50 5.50. Seldery 2—2.20. Prei 8.604.40. Al les per 100. Gele kool 3.604A0. Roode kool 3.20—4.20. Witte kool 2.20—2.80. Spruiten 36—39.50. Druiven 34—70. Alles per 100 kilo. Rapen 60-85 ct Kroten 60—85 ct. Boe renkool 21—40 et. Per platte bem GOUDA, 6 Nov. Aangevoerd 26 kaaspart Handel vlg. lste kw. 75-50; zwaardere met rijksmerk 76.50; Boter weinig aanvoer. Handel ving. Wei boter 1.801.85. Melkvee red. aanvoer, handel flauw 4.255. Vette varkens red. aanvoer, handel matig, 0-85— 0.90 per pond. Magere varkens red. aanvoer, handel matig, 2.50—3.50 per week. Lamme ren groote aanvoer, handel vlug, 40—55. Nuchtere kalveren red. aanvoer, handel ma tig, 19—38. Graskalveren weinig aanvoer, handel vlug, 120—175. Eieren weinig aan voel', handel vlug, per 100 8h 22.7023. BODEGRAVEN, 4 November. Aanvoer 81 partijen, waaronder 28 Rijksmerk, 3633 stuks Wit (7) Wit begint en geeft in drie zetten mat Stand der stukken: Wit; Ke8 Tb5 Lf7 Pdö en f6. Pionnen: ai en c2. Zwart: Kd4. OPLOSSING. Goedie oplossing van Probleem No. 170. 171 en 172 ontvangen van W. Verbon te Noord- wijk en van C. M. Njjman te Lirnmen No. 168 en 169. HAARL. SCHAAKGEZELSCHAP. Dit gezelschap vergadert Dinsdagavond van 811 uur, in de Sociëteit „De Nijverheid" Jansstraat Belangstellenden zijn steeds wel kom. TTAARTi. SOHAAKVEKEENIGING. Belangstellenden zijn steeds welkom. Ver» eenigingslokaal Café Brinkman, bovenzaal, politie op 5/00, van aeu directeur van den ge neeskundigen dienst op 5000; van den opzich ter der begraafplaats 2950; van den directeur van Hout en Plantsoenen op 5000; van den tmbtenaar van den Burgerlijken Stand, den heer Schram, op 750. Naar aanleiding van de toeneming van de werk zaamheden ter gemeente-secretarie, wordt 't noo- dig geacht tot uitbreiding van het personeel over te gaan. Daarvoor is naar schatting 10.000 noo- dig. De post jaarwedden ambtenaren ter secretarie wordt daarom nader op 14Ü.730 uitgetrokken. In verband met de toeneming der werkzaamhe den ter gemeente-secretarie wordt nader de post schrijfloonen van 15.000 op 30.000 gebracht. Medegedeeld wordt dat de hoogst beperkte ruimte ten stadljiiize B. en W. noopt ontkennend te antwoorden op een verzoek van verschillende raadsleden of de raadsfracties voor haar verga dering over een lokaal kunnen beschikken. Nu eerlang de bureaux voor de bevolking enden burgerlijken stand zullen worden overgebracht naar bet geitouw aan de Kruisstraat, hopen B. en W. aan uc reeds door hen gedane toezegging inzake een leeskamer voor de raadsleden gevoig te kun nen geven. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden deelen B. en W. mede dat hunnerzijds onuer de bestaande omstanoigneen het salaris van den directeur van het Haven, en Marktwezen t..ans volQoende wordt geacht. De jaarwedde zal voor 1920 bedragen J 3.9B3.33 oi 2.483.33 meer can oorspronkelijk is geraamd. een reorganisatie van de gemeente-reiniging is in voorbereiding. Voorstellen dienaangaande zul len uen raaa weldra bereiken. In het voorjaar wordt begonnen met het geven van zwcniies. Met goed succes worden de woningen van inge zetenen uie uit ue stad zijn, speciaal bewaakt. In de a.gJoopen zomer is niet één inbraak in derge lijke woningen gepleegd. lir worut niet voor betaald. Ieder inwoner de zer gemeente kan opgave doen aan het poütie-bu- roau 0111 zijn perceel bijzonder te doen bewaken bij axwczigneid. Het aanstellen van vrouwelijke politieagenten is thans n.et noouig. W anneer in de toekomst de werkzaamheden op het g-uicd der zedciijkuieidswetten en voor den voogdijraad beduidend in omvang zouden toene men, zaï overwogen worden of het aanstellen van eene inspectrice voor dezen tak' van dienst 1100- dig is. Het is met gcwenschtthans reeds verbodsbe- pai.ngen omtrent liet verkeer in het leven te roe pen, omdat de Commissaris van Politie aan de hand van regelingen in de grootste steden van ons land een voorstel tot aigeheele regeling van het ver. keerswezen in studie heeft genomen en reeds spoe dig voorstellen hierover kunnen worden verwacht Medegedeeld wordt dat de Burgemeester de in stelling van een commissie van advies voor de politie niet noodig acht na de verschijning van het ent- werp Ambienaarswet van de Staatscommissie on der welk ontwerp ook de politie valt. De opleiding en de lichamelijke opvoeding der politie is een zaak van bijzondere zorg van den tegenwoordigen commissaris van politie. De bedoe ling is in de maand November een opleidings school te openen waar onderwijs in verschillende vakken zal worden gegeven, waaronder in de ele mentaire begrippen van strafrecht, strafvordering enz. In de toekomst stelt de commissaris zich voor persoonlijk les te geven in: politiegeschiedenis, op sporingsdienst, speciaal voor de rechercheurs, ver keersregeling. Er zullen komen klassen van 22 man. Om de ontwikkeling der sport blijvend te doen zijn zal worden bevorderd het oprichten van een vereeni ging op dit gebied onder de agen-ten, opdat zij in den velen vrijen tijd, dien zij thans hebben uit eigen beweging de sport in het algemeen zullen gaan beoefenen. De inspecteur voor lichamelijke opvoeding in deze gemeente geeft leiding in alle zaken die opvoeding aangaande. Een nieuwe uitgave der politieverordening, in het bijzonder voor 't politiepersoneel, is dringend noodig en zal zoo spoedig doenlijk geschieden. De handhaving van sociale wetten en verorde ningen is bij de nieuwe organisatie der politic vol doende verzekerd, doordat die taak reeds in he hijzonder aan cenige beambten is opgedragen, ter wijl de inspecteurs van politie en de hoofdagenten ieder voor eene afdeeling der stad daarvoor ver antwoordelijk zijn gesteld. Het is daarom niet noo Jig thans een afzonderlijke afdeeling daarvoor 01 Ie richten. In geval van uitbreiding der gemeente zal wor den nagegaan in hoeverre de werkzaamheden dan de oprichting van zoon afdeeling wenschclijk ma len. Tegen een vrije aanbesteding van kleeding in het openbaar, met bindende bepalingen, met be n-ekking tot kleur en kwaliteit van het laken, het duffel en de w aterproofstofbestaat natuurlijk niet het minste bezwaar. Echter dient niet uit het oog te worden verlo zen, dat het vervaardigen van goed zittende uni- jormkleeding op groote schaal niet het werk is var elke kleermakerij. Men dient daarvoor special* werklieden te hebben en in het algemeen goed op de hoogte te zijn van zulk een bijzonder bedrijf en het zal zeker niet in 't belang der gemeente zijn de levering steeds te gunnen aan den laagsten in schrijver. Aanschaffing van raotorbrandspuiten wordt voor alsnog niet noodzakelijk geacht. Zeer zeker i« het gebruik van motorbrandspuiten niet goedkOoper, dan de slangenwagens van nu. Bij eene uitbreiding van de grenzen der gemeente zal worden overwo gen of tot aanschaffing moet worden overgegaan De vrijwillige burgerwacht achten B. en W. ooW voor Haarlem noodig, ten einde in tijden van on net, zoo noodig bij te staan in het handhaven van de openbare orde, aldus het antwoord op een des betreffende vraag. Ten aanzien van de straatverlichting wordt me Jegedeeld, dat geleidelijke uitbreiding er van door B. en W. wordt bevorderd, met de automatische ontsteking geschiedt dat eveneens. Bij bet hoofdstuk: Kosten van plaatselijke ge- nondheidspolitie wordt medegedeeld, dat wat be treft het inrichten van ziekenhuizen voor tuber culoselijders, barakken voor besmettelijke ziekten ■u een paviljoen voor herstellenden, voorstellen vao den directeur van den geneeskundigen dienst tï B. «n W. in ondersoek zijn. Overwogen wordt om, zoodra er een gebouw voer den geneeskundigen dienst bestaat, hierin op geregelde tijden gelegenheid te geven voor gratis vaecinceren. Aangaande de oprichting van een badhuis .bui- ka 4e Acaterdamsche Poort zullen B. en W. met we vereeniging Het Witte Kruis in overleg treden. Tea aanzien van de plannen voor den bouw van bsa bad- en zweminrichting aan de Kleverlaan is Wt advies ingewonnen van de commissie inzake tichamelijke opvoeding vrevraaga «cru ot liet juist is UUl ci een Com missie voor onderzoek en advies omtrent de ges tic van den Directeur is ingesteld en zoo ja, ol het rapport dier commissie aan den Raad zal wor den overgelegd. Op beide punten is liet antwoord bevestigend. Overwogen wordt om, zoodra er een gebouw voor den geneckundigen dienst bestaat, hierin op gere gelde tijden gelegenheid te geven voor gratis vac cineeren. lfct woord „gratis" kan ook naar onze meening van het acantiebewijs worden afge voerd. Zoolang óc scholen, gelijk tot op heden nog het geval is, z.g, dubbele scholen zijn of eenen omvang hebben grooter dan die, welke men „enkelvoudi. ge" aanduidt zijn van B. en W. geen voorstellen te verwachten over te gaan tot afschaffing van het ambulantisme. Dit neemt niet weg dat B. en W, in beginsel erkennen de juistheid van de stelling, dat het in het belang van liet onderwijs kan zijn, zoo ook het schoolhoofd met de zorg van een be paalde klasse belast is of althans gelijk op de scho len voor M. U. L. geregeld een zek'cr aantal uren les geeft. Door B. en W. zal worden onderzocht, in hoe verre, gegeven de huidige schoolgebouwen, splitsing der scholen onmisbare voorwaarden voor af schaffing van het ambulantisme met de belangen van het onderwijs is te vereenigen. Nagegaan zal worden of de oprichting van va- vantie- en boschscholen noodzakelijk en practisch uitvoerbaar zij. Met alle waardeering voor het voortreffelijke streven van de Vereeniging voor kindervoeding, zijn B. en W. toch van oordeel, dat de schoolklee- ding van gmeentewege ter hand genomen moet worden. Tot het rechtstreeks van gemeentewege verstrek ken van schoolklceding bestaat naar bun meening geen noodzakelijkheid. Met het oog op de in uitzicht gestelde Rijks regeling vinden zij thans niet het oogenblik ge schikt om te komen met een voorstel tot oprich ting van eene gemeentelijke school voor voorbe reidend onderwijs. B. en W. blijven intusschen di ligent. Het schoolgebouw voor buitengewoon lager on derwijs is met den aard van dat onderwijs niet wel in overeenstemming te achten Onderzocht zal worden of in den toestand van het schoolgebouw voor buitengewoon lager onder wijs door verbouwing genoegzame verbetering zal kunnen worden aangebracht dan wel of tot oprich ting van een nieuwe school zal worden overgegaan De noodzakelijkheid van oprichting eener z g. strenge school is niet gebleken. Met de toepassing van het besluit om bijzonder voorbereidend onderwijs te subsidieeren zal bin nenkort worden begonnen. Het groot aantal aan vragen in eens, en de omstandigheid, dat zeer vele en ingrijpende verbeteringen in de meeste gevallen moesten worden aangebracht, aleer de subsidie voorwaarden vervuld waren, waren oorzaak dat deze zaak niet zoo spoedig geregeld is, als B. en W. aanvankelijk hadden gewenscht. Bij B. en W. is in voorbereiding een algemeene regeling volgens welke begaafde kinderen van on- en minvermogenden door steun van gemeentewege in staat kunnen gesteld worden middelbaar en booger onderwijs te genieten. (Wordt vervolgd.) UITGEEST. Raadsvergadering. Aanwezig alle raadsleden. Alleereerst komt in behandeling een schrijven van de Bakkerspatroonsvereeniging ^Al gemeen Belang", waarin de vereeniging verzoekt eene verordening van gemeentewege, inhoudende verbod tot nachtarbeid in deze gemeente. De ver ordening van B. en W., waarbij wordt bepaald, dat door de bakkers niet voor vijf uur des mor gens mag gearbeid worden, wordt aangenomen. Een tweede schrijven van de afdeeling Wormer- veer van het Nederl. Onderw. Genootschap en dc afd. KrommenieUitgeest van den Bond van Ne derl. Onderwijzers verzocht den Raad beleefd de openbare schooi te Marken-Binnen zoo spoedig mo gelijk; te doen verbouwen, wijl het lesgeven in één lokaal door twee leerkrachten niet in het belang van het onderwijs is. B, en W. deelden mede, dat daarvoor 10.000 benoodigd is. De heer L. Zon neveld wijst er op dat in 1920 een bedrag van 76.000 belasting voor H. O, moet opgebracht wor. den en hij voor een bagatel van 10.000 dadelijk niet te vinden is. Na discussie wordt tot verbou wing besloten, met uitzondering van één tegenstem mer, de heer L. Zonneveld, Een request van de plaatselijke bouw vereeniging „Goed Wonen" kon nog niet in deze vergadering behandeld worden, aangezien een ingewonen advies bij den ispectcm van volksgezondheid nog niet ingekomen was, Daarna komen B. en W, met een voorstel ter tafel om het salaris van de wethouders te brengen op 200 en het presentiegeld der Raadsleden te bren gen op 5. Het eerste voorstel vond alleeen een tegenstemmer in den heer J. Brommert, op het laatste voorstel was hij natuurlij niet tegen. Het saterie van den ïsten ambtenaar wordt door B. en W. voorgesteld op 1300, eene verhoo ging dus van 400. Dit punt wordt aangehouden tot bij de behandeling van de begrooting. Vervolgens wondt de Begrooting van het Burgerl Armbstuur voor 1920 meegedeeld met aan ont vangsten en uitgaven 4284.77. De heer J. Brommert is over de werkwijze van het Armbestuur niet content; zijns inziens dienen de resp. uitkeeringen voor gehuwden en ongehuw- den 30 en 15 te zijn en dient in dien geest een motie bij den Raad in, die evenwel keldert met 2 tegen 4 stemmen en één stem blanco. Vóór stem den de heeren Jansen en Brommert, at heer L. Zonneveld stemde blanco. Daarna wordt de be groeting van het Armbestuur van Marken-Binnen voorgesteld met aan ontvangsten en uitgaven de som van jr 528.80, v Op de voordracht voor liet lierliaiingsonderwijs voor jongens komen voor <le herren Th, Rol en Nol en op die voor meisjes de dames van dei- Have en Walraven. Gekozen worden de heer Th, Rol cn mej. van der Have. Ken latc-r ingekomen request van de alhier bestaande Espcrantistenclub, met verzoek om voor hunne lessen een verwarmd en verlicht lokaal der openbare school ie mogen ge bruiken, wordt goedgevonden. De nachtwacht H Twaalfhoven vraagt met ingang van 1 januari 1920 ontslag als nachtwacht, met verzoek om het pen sioen van 340 aan te vullen tot zijn huidig sa laris. B; en W. stellen voor op het pensioen een jaarl. bijslag te geven van 200, waarnaast de heer Brommert voorstelt het salaris tot pensioen te g(?l ven, wat ook wordt aangenomen, alleen de heer I-. Twaalfhoven onthield zich van stemming. Een adres van de bewoners van den Tolweg en dc „Weeg" om straatverlichting, vindt een goed gehoor. Ook wordt besloten tot het aanschaffen van een eiectrischen luchtvcrverscher en schelgeleiding voor de raadzaal. Een cn ander zal resp. 155 en 40 kosten. Eveneens het aanleggen van straatverlich ting op Klein Dorregeest. Aan mej. T. Nanning wordt goedgevonden haar volle salaris uit te keereu, totdat de nieuwe sala risverordening in werking treedt. De onlangs opge richte-consumentenvereeniging verzoekt den Raad een goede melkcontrole in te stellen. B. en W, deelen mede, dat de melkcontrole tot nog toe uit geoefend, voldoende resultaten heeft opgeleverd. Van eenigc bewoners van den Hoogeweg was 't verzoek ingekomen om aan de twee woonwagens, die aldaar staan een andere plaats aan te wijzen. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen daar de wet geen termen daarvoor aanwijst,En nu komt eindelijk' de behandeling van de Be grooting aan de beurt en houdt de heer Brommert eene beschouwing, ode veel propaganda bevat voor, zijn onbereikbare illusies. Opnieuw komt een mo tie aan zijn pen ontvloeien, waarin hij de mede werking der regecring inroept voor het tot stand komen eener wet, waarbij zooveel mogelijk de cri sischulden ten laste van de groote vermogens in de gemeente zullen komen. Ook het zelfbestuur der gemeente wenscht hij in zijn beschouwing uit te breiden en legt dit idee in een nieuwe motie neer. De regeling der salarissen van de gemeenteamb tenaren vindt ook' geen genade in de oogen des heeren Brommert. Hij laat de salarissen vervolgens de revue passeeren. Ook vooral doet de plaatse lijke burgerwacht de heer Brommert hevig ontstel len. Het is bepaald een nachtmerrie voor hem, de burgerwacht. Gaarne zag hij daarvan de opheffing tegemoet. Enfin zoover kwam 't niet. Jammer voor den heer Brommert, die zich nu nog wel niet erg gerust moet gevoelen. Ook in zijn twee laatst genoemde moties was ons communistisch raadslid niet gelukkig. Beide worden verworpen met 2 tegen 5 stemmen. Alleen de heeren Jansen en Brommert stemmen voor. Gelukkiger komt 't voorstel tot toekenning van een toeslag aan gehivw. den en ongehuwden van resp. 100 en 5° er af. Deze toeslag wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen waren de heeren Groot, Zon neveld en de Wildt, Alsnu wordt het salaris van den ïsten ambtenaar vastgesteld op i3°°> dat van den 2den ambtenaar op 950 en dat van dén jongsten ambtenaar op 300. Het salaris van den gemeente-werkman wordt op voorstel van den heer Starreveld gebracht op 1300- O.a dat van den nachtwacht wordt gebracht op 1200. Het hoofd Blaein.,j_imA a b c u r h t*NTs weggeisliirug-eJxlHot ke-teJjgobouw, waar- b - R h a De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor bovengenoemde verkiezing: Gele» op art 11b der Provinciale wet en op de artt. 34, eerste lid, 42, tweede lid, en 140 der Kieswet, als mede op de artt. 4, 9 en 18 van het Koninklijk Besluit van 12 December 19t7 (Stbl. no. 691); MAAKT BEKEND: dat de voor de kiezers toeganke lijke zitting van het Centraal Stens bureau, tot benoeming van één lid dier Staten (vacature Mr. H. TH. 's JACOB), zal worden gehouden op Dinsdag II Hovnmisnr 1918, dn» middags tan la urs, tan raadhsizo. Haarlem, 5 November 1919. De Voorzitter voornoemd, 422S MAARSCHALK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2