buitenland ITTE HUIS. BINNENLAND (Wat de pers zegt AÉÜJLLETON Tweede Blad November De verdenking van 1914. De verdenking, als zou Nederland in Augtts- fus 1914 zijn onzijdigheidsplicht op het ern stigst hebben geschonden door Duitsche troepen te laten trekken over Limburgs gebied, verzekert prof. C. van Vollenhoven in „Economisch-Sta- tistisclie Berlichten", vindt in sommige der ge allieerde en geassosieerde landen nog overvloe dig geloof, tot bij zeer ho'oge en invloedrijke per sonen. ,Al wit onze regeering* en onze pers tegen deze leugen hebben gedaan, heeft blijkbaar niet voVdötr.<ie geholpen. Zij zal Nederland bij zij r intrede in den Volkerenbond on dienstig zijn. Biedt echter het eerste bijeenkomen van den raad van dien Volkerenbond niet gele genheid om ons ééns en vooral te zuiveren? Kunnen wij dien raad niet tersiond bij zijn samenkomen verzoeken een commissie aan te wijzen, geheel ingericht naar 's raads wel nemen, tot nauwgezet en spoedig onderzoek naar de waarheid van dit vermeende feit (want om een feit, niet om een rechtsvraag of een appreciatie gaat het) Onzerzijds kan alle medewerking worden beloofd. Maakt zulk een commissie straks als haar slotsom bekend,, dat er schijn nog schaduw van grond was voor hei gerucht, dan zal toch eindelijk onze onschuld wel worden ingezien. Ingezien en erkend. Of zijn er voor onze staatkunde of onzen goeden naam gevaren te vreeën van een verzoek? De regel, dat wie zich verontschuldigt zich beschuldigt, is niet van pas. Nederland verontschuldigt niets; vraagt onderzoek zon der meer. Het bezwaar, dat wij ons onderwerpen aan andermans oordeel, weegt evenmin. Dien weg moeten wij juist uit: dat is juist naar den geest van den Volkerenbond. Is het scans een gevaarlijk precedent voor later? Maar als zulk een geval van grieven de verdenking zich mocht herhalen, waarom dan niet andermaal zuivering beproefd langs internationale weg? vi Ook belemmering van de Nederlandsen- Belgische onderhandelingen schijnt niet wel denkbaar. De verdenking gaat geheel daar buiten om; haar opruiming trouwens kan aan onze positie voor de Panjsche vierschaar alleen ten goede komen Is er dan kans dat de raad zal weigeren? Bevoegd tot inwilliging is de raad naar het Volkerenbondsverdrag zeker. En zoo hij weigert, hoe zou ons dat kunnen schaden? Wifzïjn dan even ver als thans, niet achter- 11 Slechts de bedenking, dat Nederland nog geen lid is van den Volkerenbond, zon kun nen vegen.Doch de toezegging in de troon rede zal buitenslands wel reeds zijn opgevat als waarborg voor onze deelneming; en het wetsontwerp tot goedkeuring van het Volke renbondsverdrag, in uitzicht gesteldnaoat de totstandkoming van den Volkerenbond zal zijn vrzekerd", zal nu toch wel binnenkort worden ingediend. Ook deze tegenwerping vervalt dus. ven Zaterdag. Wat aangaat de opvoering van do pikwlueLie» verklaarde hij nog, dat meer kon worden geproduceerd in 48 uur dan in langen tijd. Bovendien had nog niemand minimumu den 8-urendag en den vrijen hal iets gezegd zoo klaagde Dompers over de opzettelijke inkrimping van de productie dooi' de werkgevers met het doel, het volk te exploiteer en door onbillijke winsten te ne men. Er volgde nog een langdurige discussie over een reeks van verschillende moties, En een van de gedelegeerden vroeg tenslotte meerdere productiviteit-van de conferentie zelf. Tenslotte kwam men tot het besluit, dat al le amendementen en voorstellen zonden wor den in handen geadeld van een bijzondere commissie, diie het geheele vraagstuk van den 8-urendag of de 48-urenweek zou bestu- deereu. De geheele discussie was ontstaan over een voorhiel van Marjoribanks (Engelsche werk- geversgroep) dat, hoewel het beginsel van den 8-nrendag en de 48-urenweek werden er kend, in verband met het tekort aan goede ren en voorraden, alle takken van nijverheid moesten werken tot hun volle capaciteit, dat speciale maatregelen moesten worden geno men voor de verwoeste gebieden en dat uit zonderingen moesten golden voor werken van nationale verdediging, openbaar nut en speciale bedrijven. In de doorgaande bedrij ven was de 56-uren-week gerechtvaardigd; en in bepaalde gevallen zouden ektra werk uren, de 300 in een jaar niet te boven gaan de, toegestaan zijn. De Nederlandsoke en Italiaansche werkge vers-gedelegeerden hadden daarmee niet mee kunnen gaan. De werkgeversgroep had aanbevolen de in voering van den 8-nrendag in de verwoeste gebieden vijf jaar uit te stellen. Marj oribanks verklaarde in de toelichting dat moest worden zorg gedragen, dat de pro ductie niet achteruitging. Het rapport (van de werkgevers) had niet de instemming van de Nederlandsche gedelegeerde Verkade die het ook niet had onderteekend. DE INTERNATIONALE ARBEIDERS- CONFERENTIE. De arbehte, duiurentie te Washington heeft Woensdag haar 6e openbare vergade- .„g gvuec^en. Gedurende 4'A uur is van ge- uolillen gewisseld over de toepassing van 't beginsel van den 8-urendag of de 48-nren- week. Tenslotte werd besloten, dat de ont- v, ,rp-conventie, opgesteld door het comité van voorbereiding, door de conferentie zou vden aangenomen als basis van beraad slaging, doch dat do toepassing op tropische en antióre landen, in paragraaf 3 van art. 405 van het vredesverdrag, in eerste instantie zal worden verwezen naar een speciale eom- Jtiij het fiebat was door dr. Nolens (Neder land) verklaard, dat de Neder land,s-che dele- ic zou stommen togen iedere motie, waar in niet werd, getracht, het beginsel van den 8-urendag of die 48-urenweek in praktijk te ..fo-ou, Z oa,s in het verdrag was voorge- weven. Prosiuent Goropers, van do Amerikaanseho federatie van den Arbeid, die voor liet eerst aan de werkzaamheden der conferentie deel nam, verklaarde, dat, tenzij de 8-urendag of e 48-urenweek werden aangenomen, de con ferentie'maar beter deed uiteen te gaan. De* 'Amerikaansche. arbeiders zoo voer li ij voort zijn niet voor den 8-urendag, maar .willen meer dan dat.; zij wenschen als Volgens de laatste belichten zullen de Duitsche gedelegeerden toch met naai- de conferentie te Washington gaan, ofschoon zjj daartoe officieel zijn toegelaten. De scheepsgelegenheid vertrekt, namelijk Ij No vember uit Christiania en zou heu zoo laat te Waeshington brengen, dat hun reis doelloos zou wezen. DE DUiTSQHE ENQUETE COMMISSIE- Bij den aanvang van de zitting van de parlementaire commissie van onderzoek ver- kllaarde gisteren graaf Rernstörif op een vraag van den d&skundige v. Homberg, dat de Amerikaansche regeer mg den inhoud van de door Bermstcrif 'na-ar Berlijn gezonden clepeoiies kende. Of die inhoud voor de Entente geheim werd gehouaen is natuurlijk niet te bezweren. De voorgenomen terug keer van den „geheimrat Albert inet die duikboot „iJeutseluani" mislukte omdat t\e maatschappij zich mot yialo b.ootstei.len aan moeilijkireden met de Amerikaansche regee ring. lu zijn ver klaringen over den duikbooten- ooriog' wees admiraal Keeh er op, dat door tl*) uuikbaot voor de eetsJe maal die moge- lijkiveicl werd geboden „tip biji" te leggen aan do Engelsehe heerschappij ter zee. in den herfst 1916 was liet steeds duidpide. lijk ar geworden, dat liet met do physieke en economische hulpmiddelen van Dnilschr Land, en vooral van de bondgenooten van DuitsCliiand, binnen afzisabartn .tijd gedaan zoude zijn, door don uitpuft Lugs oorlog en de hongerblokkalo. Er .bleef dus slechts over te kiezen tusschen twee kwaden, van welke de eene d« zekere ondergang was. Ad miraal v. Hoitze-ndorf was van meening, dat de oorlog te land niet meer kon werden ge wonnen en bovendien verlangde de opperste legerleiding oen steun van de marine. Op een vraag van den voorzitter War- muth of ook liet opperste legerbestuur ken nis droeg dat de vred(esaotie van Wison door DuitschiariicI was .uitgelokt en of het voortdurend op de hoogte was genouden, wees de oud.kanselier von Betlimann Holi- weg op een telegram van den keizer van 1 October 1916: „Graaf Bernstorff heeft op persoonlijk bevel van Z.M. den keizer op dracht, president Wilson .op te wekken tot het.uitvaardigen van een oproep tot \redei" Bij het onderzoek der desbetreffende docu menten kon worden vastgesteld, dat niet al leen Hindenburg, maar ook Ludendorff op de hoogte was geweest van de viedesactle. In een telegram van Ludendorff d.d. 25 Dec. 19.16 wordt gezegd, dat de oorlog in weerwil van alle vredesgeschreeuw met alle midde len wordt voortgezet. Betlimann verklaart hierbij ter aanvulling dat de skepsis van het opperste legerbestuur in Wilsons politiek ontzaglijk was en dat Lu- dendorff's telegram zich daardoor laat ver klaren. Na de beëdiging van ex-staat&seou'etarfti Helfferieh wijst admiraal v. Capelle er op, 49.) üe droefgeestigheid van den dokter welke dezen morgen opnieuw .voedsel had gekregen, scheen op den notaris overgeslagenaltham t liep zwijgend naast zijn metgezel, en beant woordde als deze sprak, ternauwernood zijn vragen. Niet dan na viel moeite gelukte het Eduard zijn medereiziger te bewegen huil vertrek nog eenigen tijd uit te stellen, ten einde een keer der ziekte af te wachten, of althans te zien welken loop zij nemen zou, ten einde daarnaar te hande len, Zoodoende werd hun verblijf drie dagen gerekt, en de burgemeester begon evenzeer als de notaris naar liuis te verlangen, toen er in den toestand van mevrouw Traumbach plotseling een verbetering kwam. De felle woéde der koorts scheen .gebroken, doch zoo de beide geneeshee- ren vreesden, had zij haar laatste kracht onder mijnd, en eene verzwakking, welke haar aai een schim gelijk maakte/belette dat men haar voor alsnog kon vervoeren. Er werden dus maatrege- len genomen, om haar, wanneer zij genoeg was aangesterkt om het ziekenhuis te verlaten, elders aar intrek te doen nemen. De orrist.ekeii dei- stad boden, nü de nte was gekomen, - ruim schoots gelggeiihei' t wandelen en beide ge- neesheeren deeldei h gevoelen dat de lucht een zeer versterken^ uitwerking op haar hebben moést en meer dan de medicijnen haar verloren kracht zou herstellen, terwijl het leven en de be weging óm haar heen een heilrijke afleiding zou den bezorgen. Eer dokter Roeétel van L. vertrok, had hij een uitmuntende gelegenheid voor haar gevon den.bij fatsoenlijke burgerlieden, op het drukste gedeelte der stad, waar een aan de straat gren zende kamer voor haar beschikbaar was. Hier zou zij dus, zoodra zij kon vervoerd worden, haar intrek nemen, en nadat Eduard die alles zoo beschikt had, gaf hij gehoor aan den wensch der overige heeren, om zich naar huis te spoeden na voorat met den dokter van het ziekenhuis overeen te zijn gekomen dat hij hem voortdu rend van den toestand der zieke per brief op d hoogte zou houden, daar zij na het ziekenhuis verlaten te hebben, ook onder zijne behandeling zou blijven. Nu rees er echter een bezwaar zij bleef voort durend in een toestand die een zorgvuldige be waking noodzakelijk maakte en hoe goed men het in haar nieuw verblijf met haar voorhad, het klein gezin had met eigen zaken zóóveel te doen. dat het zich niet voortdurend met haar dat een nauwkeurige opgave van net aantal beschikbare dtiikbooten voor allen, die daarmee niet speciaal op de hoogte waren, buitengewoon moeilijk was, daar er wel tien typen waren en bovendien nog zoodanige, die voor den torpedo-oorlog waren uitgerust en andere, welke voor den mijneuoorlog wa ren bestemd. Dr. Sinzhèimer verklaart, dat Betlimann volgens de akten-stukken maandenlang moést kampen, alvorens hij stellige inlichtingen omtrent de sterkte der duikbootvloot kon krijgen. Admiraal v.on Holtzeiidorff stond op het standpunt, dat liij daartoe -niet verplicht was. Betreffende het effect van den duikboot oorlog deelde admiraal Koeh nog mede, dat Holtzendorff de overtuiging had verkregen dat Engeland daardoor in vijf maanden zou worden teil-neergeworpen. Wij hoopten aldus spr., ook op de- psychische en moreele uitwer king van den duikbootoorlog. De onderziee- ëns hebben ons niet in den steek gelaten; zij hebben meer scheëpsruimte in den grond ge hoord dan wij hadden berekend en toen de duikbootoorlog' drie maanden had geduurd, zeide admiraal Sims tót Jellieoe dat Duitsch- land den oorlog zou winnen. E11 ge land's ver liezen ter zee waren viermaal zoo groot als de B-ritsehe pers opga fTen slotte merkt ad miraal Koch nog op, dat de militaire bet-ee kenis van een oorlog met Amerika van de zijde van den admiralen staf nimmer is on derschat. Afg. Cohn brengt de Engelsehe opgave ter sprake, volgens welke het aantal getrans porteerde Amerikaansche manschappen 1.800.000 man zou zijn geweest, Von Capelle: Bij de leiding van den oorlog ter ace was men steeds van opinie, dat de „riicksichtlo-se" duikbootoo-rlog binnen vijf of zes maanden zou leiden tot het einde van den oorlog. Dit denkbeeld loopt als een rood© draad door alle memories, uitlatingen en ook door alle besprekingen in de centrale com missie. Daarop wordt de voortzetting van het ver hoor tot heden (Vrijdag) morgen 10.30 ver daagd. DE NIEUWE EISCH EN AAN DUITSCHLAND. Bij de bespreking der nieuwe Entente-nota wijzen de bladen erop, dat nog vastgesteld moet worden, of de zoogenaamd niet nageko men wapenstilstandsvoorwaarden inderd-aad niet geheel vervuld zijn en om welke rede nen het nakomen ervan tot dusver gedeelte lijk achterweg is gebleven. Tegenover de aanmerkingen in de Entente-nota wordt er o.a. op gewezen, dat voor de Entente-commis sie 10.000 locomotieven en 270.000 wagons ge bracht züb, waaruit zij de geëisehte 5000 lo comotieven en 150.000 wagons kunnen kiezen. Verder worden door de Fransehen nog 1200Ó Duitsche wagons in Elz-as-Lotharin-gen ach tergehouden, waarop Duitschland recht heeft. Dit feit, zegt het „Berliner Tageblatt", moet in de eertse plaats eens ter sprake worden gebracht. Ook de nieuwe eisehen der Enten te, inzake de schepen, hebben alleen maar ten doel, iedere economische herleving van Duitschland te beletten en zijn ia krasse te genspraak met alle verzekeringen, dat men de economische kracht van Duitschland niet wil vernietigen. De „Berliner Lokalanzeiger" noemt de no ta een brutale nieuwe oplaag van de vredes voorwaarden. Het woord van een vooraan staand Engelsoh staatsman, dat men zich met Duitschland moet verzoenen, wordt door deze nota gelogenstraft. De „Taglicbe Rundschau" noemt de nota de voortzetting van de schroef zonder eind, die aangedraaid werd op een wijze, verder gaande dan de wapenstilstandsvoorwaarden. De druk en de afpersing zullen niet eindigen voor wij als gedweeë slaven op den grond liggen en Frankrijk^Duitschland tot tooneel van zijn Fransch militarisme gemaakt heeft. Zeer gerafnuoord zijp ,j-e voorwaarden ook van ii-e,.i nota zoo gekozen, dat Duitschland niet in staat ,na te komen. Daarmee wordt tegelijkertijd de grond voorbereid voor latere afpersingen en zoo verder tot in het oneindige. De „Börsenkuriei' s-c-L rijft naar aanleiding uer oorlogszuchtige oodreigipg,eil Yaa (j6 no_ taHet is een zeldzaam document een jaar na de boëmdigingmor vHanclelijkHeden, een half jaar 11a de onder tee k ening Van den vre de en aan den vooravond van het definitief in werking treden ervan, waarnaar de ge heele wereld smacht Met stijgende verbitt-e- ri'.i; I i kt Duitschland, dat de leidende staatslieden onzer tegenstanders dezen vrede meer sehijnen te vreezen dian te wenschen. DE ALGEMEENE STAKING TE BERLIJN afgelast. De commissie van 15- tiet bestuur der on afhankelijke sociaal-itcinocratiseh-e partij, af- deeling Berlij>n-Brandenburg( fj0 „Vollzugs- rat" en de arbeidersraden van Groot Berlijn (de z.g.n. Rote Vol DOS'* rat) publieeeren een oproep, waarin gezegd wordt: Tengevolge van het door de meerder heids&ocial Is ten ll,*1t. i gegeven tegenparool moeten de voor het ge- tuin zeer stiefmoederlijk bedeeld werd. Uit dien hoofde had men al eens naar eene betrekking voor C.ara uitgezien en verscheidene malen was zij op. het punt eene plaats als dame van gezel schap of als huishoudster te vinden, maar wan neer de overeenkomst gesloten was, kwam er altijds ieis in den weg-, wat tiaar hoop in dit op zicht verijdelde. Hoe gevoegelijk zij het bij haas familie mocht vinden, hoe genegen haar dè vrouw des huizes mocht wezen en de kinderen zich voorjjiiaar bereidwillig toonden, zij bezat ge voel genoeg, om te begrijpen dat zij n et ten koste en het gemak- van anderen mocht leven en spie gelde zij het zich zelve menigmaal voor, dat nel nergens haar zoo aan zou staan als in den lieven gezelligen kring waarin zij was groot gebracht, net bewustzijn dat het haar plicht werd, op den leeftijd welken zij genaderd was, bij gemis van fortuin door een of anderen arbeid in haar onder houd te voorzien, ondersteunde hare zwakke pogingen door om een gewenscht vertrek de zware zorgen harer familie te verlichten en het deed haar leed dat de pogingen, van verschil lende zijden hiertoe aangewend, allen schipbr nik hadden geleden. Dokter Roestèl was deze toe stand volkomen bekend en te verwonderen was het dus niet, dat hij, overwegende wie. hij de patiënte tot bewaakster zou geven, het e«-rst aan Clara Bolard dacht. Hij vreesde echter dat zij zijn voorstel niet met welgevallen zou aanhoo- ren en dat, hoe -zij zich in'd'cfj.laktstea'tf.d mocht Jukken der staking getroffen voorbereidin gen als niet gedaan worden beschouwd. De Uigomeciic staking' is angeinsi.. De etrij'd der arbeiders in de metaalindustrie duurt onveranderd voort. De opperbevelhebber Noske is met kracht opgetreden tegen hen, die getracht hebben de arbeiders met- leugenachtige beweringen tot de politieke algemeene staking op te wek ken. O. a. is het partij-bureau van de Ber- lijnsciie onafhankelijke socialisten militair bezet. Bij het door d'en opperbevelhehlier be volen onderzoek is zeer veel belastend mate riaal gevonden, dat licht geeft over den om vang van de actie, der onafhankelijke socia listische partij (partijbestuur) ter opstoking tot staking en over de relaties met de com munisten. Verder is een vergadering van tramperso neel, waarin,* in strijd met de weder van kracht geworden order van den opperbevel hebber, waarin opwekking tot staking in vi tale bedrijven wordt verboden en strafbaar gesteld, tot staking werd aangespoord, op last der militaire overheid ontbonden. Bovendien is de Vcllzugsrat van de ar beidersraden van Groot-Berlijn die slechts bestaat uit ouafhankelijken en communisten en die ook den oproep tot die algemeene poli tieke staking had onderteekend, ontbonden. Verdere maatregelen zullen nog wordeu genomen. DE MIJNWERKEESSTAKING. De regeering zal bet voorstel niet aanvaar den om het bevelschrift inzake de mijn- wèrkersstaking in te trekken. De leiiers der mijnwerkers verklaren, dat de weigtering der regeering een verlenging van den strijd beteekent. De Attorney-general heeft naar aanleiding van de mij 11 werkersstaking' te kennen ge geven, dat hij zonder aanzien des persoons zal optreden, tegen alle pogingen van ko- le-nii ancle laars om woekerwinsten, te maken. Hij heeft een ju sehcrjie bewoordingen ver vatten brief geschreven aan den heer Mars- vatten brief geschreven aan den heer Mar shall, den voorzitter van de Vereeniging van groothandelaren in kool, die hem ver zocht had den maximumprijs voor kool bui ten werking' te stellen en de wet van vraag e.n aanbod de Üistribuüe te djoen bcneer- schen. De attorney-general verklaarde ver baasd te zijn over het verzoek van Marshall en gaf hem te kennen, dat hij even krachjtig zon optreden tegen alle koienhandelaars die trachten voordooien te behalen ten koste va.n het publick als hij opgetreden is tegen de leiders der mijnwerkers. DE AMEIïIKAANSgHE SENAAT EN HEW VREDESEEBRAG. De Senaat heeft met 37 tegen 34 stem men een amendement verworpen, ingediend door senator La Follette en strekkende om regelingen betreffende Tiet aroeidersvraag- stuk uit het vredesverdrag te schrappen. GEMENGDE BUIitWLANÜSCHE jËERlCHTEIfe Een Fransehe roode gard©. Ter handhaving van de orde op sociale vergaderingen en bescherming van bedreig de leiders wordt na .r „Humaniie" meldt een volkslegioeii gevormd. Men zal begrijpen, zegt het .blad,dat wij niet in het openbaar hét geheim kunnen ontsluieren vau de organisatie .ervan. Ailes wat wij er van kunnen zeggen is, dat daarbij angstvai. lig rekening wordt gehouden met overwegin gen van plaats en tijd, welke de vrijheid van de deelnemers kunnen beperken. Te» vens worot gelet pp uun verseinde 11de op vattingen terwyl de leden het recht heb ban van te voren te weigeren zekere op drachten te vervullen .welke niet in over eenstemming zouden zijn met hun persoon lijke inzichten. Onder dis voorbehoud, moe ten de voikslegioenairen ziïh onderwerpen aan do onvermijdelijke d-iscip.iue, welke ge- handhaafd zal worden dioor een disciplinai- ron raad, door hen zelf gekozen- Het „Journal des Débats" is van oordeel dat hier een strijdmacht werdt gerecruleenl voor den revoluutionairen staatsgreep, on der do oogen der autoriteiten. Do toekomstige koning van Hongarije. Volgens een bericht aan de Associated Press uit Berlijn is daar het bericht ont vangen dat üe oudste zoon van dpm ge- wezen keizer Karei wellicht tot den Hon- gaarischen troon zal .worden geroepen. Do' bestrijding van den hongersnood. Lord Varmocr. heeft .Woensdagavond een openbare vergadering in de Central Hall in Westminster, onder auspiciën van den raad tot bestrijding van den honger-;noqc!1 bejegd gepresideerd. •Tóén hij opstond, om de vergadering te openen, viel een vrouw hem zoo krachtda dig in do rede, dat hij eenige minuten lang niet door kon gaan. Parmoor zette uiteen, dat, tenzij het ero des tr act aai onder den dpuk van de open bare meenin'g zoodanig gewijzigd werd, dtat een industrieéSó samenwerking in heel Eu ropa mogelijk, wérd, geon spoedige veran dering en verlichting van den .wijdomsprol eten nood te verwachten zou zijn. Van de verliezen aan dooden, die de legers der bondgenooten gedurende den oorlog tot aan Nov. van verleden jaar geleden hebben, heeft Louis Maris, rapporteur vau een der Fransche Kamer-commissies dezer dagen de volgende cij fers medegedeeld: België: 44.000 dooden; Amerika: 114.000; Groot-Brittaimië 809.000; Griekenland: 12.000; Italië: 494.000; Roeme nië: 400.000; Servië: 369.000; Frankrijk: 1.398.515. Het aantal gewonden in het Fran sche leger heeft 2.800.000 bedragen. Volgens het rapport van Maris bedragen de kosten van den oorlog: 159.000.000.000 frank. In een mededeeling van Reuter wordt nog gezegd, dat deze verliezen beteekenen, dat Frankrijk op elke 27 bewoners één man ver- verloren heeftServië één op de 32Groot-Brit- tannië: één op de 57; Italië één op de 78; België: één op de 150; de Vereenigde Staten: één op de 1000 De arbeiders in de metaalindustrie te Mannheim hebben de uitspraak van het scheids gerecht, die hun een loonsverhooging van 50, 35 en 20 mark toekende, verworpen en hebben besloten tot staking, die hedenmorgen zou be ginnen. De onderhandelingen, die de bijlcgging van de geschillen ter voorkoming van de sta king in den groothandel en de industrie te Dresden ten doel hadden, zijn geslaagd en hebben een oplossing gebracht. De burgerlijke regeeriug ontruimt Omsk. Het leger van Koltsjak trekt over het lieele front terug. Koning Alfonso vau Spanje is naar Fa- rijs vertrokken, op weg naar Madrid. Behalve te Wiesbaden hebben ook in het overige bezette deel van Hessen Naussau de sociaal-democraten bij de gemeenteraadsverkie zingen weinig succes gehad. Hunne verliouhmg tot de burgerlijke partijen is veelal slecntó 1 tot 3, in vele plaatsen zelfs slechts 1 tot 5. Het huwelijk vau groothertogin Char lotte met prins Felix van Bourbon Panna heeft gisteren plaats gehad. Ter gelegenheid van hot huwelijk heelt Engeland de diplomatieke betrok kin gen met het groothertogdom hervat en zicli bij de plechtigheid doen vertegenwoordigen. Het Vatieaan was eveneens vextegenwoordigd. ALS- MEN ZIJN ORGANISATIE WIL NEKKEN. 1. Ga dan nooit naar een vergadering. 2. Maar als je gaat, kern dan vooral erg laat. 3. Als hot weer niet mooi genoeg is, cbenk er dan zelfs niet over ovn nog te gaan. 4. Ga je eens een enkelen keer naar de vergadering, maak dan aanmerkingen op het werk van bestuur en leden. 5. Neem nooit een functie aan; 't is veel gemakkelijker te critiseeren dian het zelf te moéten doen. C. Wees daarom niettemin beleedigd ah ge niet gekozen werdt voor eenige functie; wordt ge echter wel gekozen, ga dan nim mer naar een vergadering van het bestuur, 7. Mocht ooit de voorzitter naar uw meo- 'ning vragen, zeg dan dat ge immers heit woord niet hebt gevraagd. Is echter de ver gadering afgeloopen, vertel, dan aan ieder een, die het hooren wil, hoe het uws inzien* eigenlijk had moeten worden gedaan. 8. Doe nooit iets meer dan hoogst noodza kelijk is, maar als andere kden meer doen, zet dan een grooten mond open over een kliekjeti-regeering in uwe organisatie. 9. Betaal de contributie zoo laat moge lijk, of, als het even kan, heelemaal niet. 10. Maak je nooit druk over het werven van nieuwe leden. „Laten zullie dat maar doen." (British Printer). DE SOC.-DEMOCRATISCHE COMMISSIE TOT BESTUDEERING VAN SOCIALISATIE. In het Weekblad van de K. S. A. schrijft J. A.: „Zeven maanden geleden benoemde de S. D. A. P. op haar Congres een commissie om voor ons land het vraagstuk der socialisatie te bastudeeren. Sinds dien heeft men van deze Commissie nooit ineer iets vernomen. En toch, Dinsdag 21 October beweerde de heer Sannes, dat „over de socialisatie een geheele literatuur verschenen was". Hij de poneerde zelfs „een heele serie brochures en geschriften ter kennisneming voor de leden." Ja, hij had ook een heele bundel wetten en wetsontwerpen, die in het Oostenrijkscbe Par lenient zijn aangenomen of aan de orde ge steld". En hij besloot: De boeren kunnen du* niet zeggen, dat wij enkel komen met vag( theorieën. Hier liggen in den meest ooncre ten vorm, in wetten en wetsontwerpen, di, maatregelen, die de heeren kunnen inzien." (Handelingen 178). kon bezighouden er moest dus iemand gezoen t worden, die deze taak op zich wilde nemen, en als de meest geschikte hiertoe viel het oog des dokters op het nichtje van den burgemeester. Clara Bolard had in prille jeugd haar ouders verloren en was als eigen kind door Marrelhoefs burgervader aangenomen. Dat zij een nicht van hem was, scheen van algemeene bekendheid deze graad van bloedverwantschap bestond ech- ér meer in naam dan wel in de daad. Zij had in Frankrijk het levenslicht aanschouwd, waar haar moeder, een verre achternicht van den burge meester, met een groothandelaar in zijden stof fen gehuwd was geweest. Haar geboorte kostte de goede vrouw bet leven en op haar zevende jaar werd haar ook haar vader door den dood ontnomen, die haar als een onverzorgde wees, zonder middelen achterliet, daar zijn zaken in zeer benarden toestand verkeerden. Familie, haar van vaders zijde zeer naverwant, ofschoon ruimschoots van de noódige fondsen voorzien, liet het arme kind aan haar lot overzoo had het te Marrelhoef bij den burgemeester een on derkomen gevonden en was nu opgegroeid tot en veelbelovende maagd van twintig jaren. Hoe goed de bedoelingen van haat edelaardiger, verzorger ook mochten zijn, viel het voortdurend onderhoud van zijne, wel is waar zeer dankbare nicht, hem toch zeer zwaar, daar hij ruimschoots mét kinderen hezegehd' en daarbij door hot for- oeijverd üeDben een net rekking te bemachtigen, eene van de soort als hij haar aanbood niet al t? zeer in liaar smaak zou vallen, daar het aar. geen twijfel onderhevig was dat zij voor het af schrikkend en angstwekkend gezelschap var. mevrouw Traumbach zou terugbeven en zeker, niemand die haar dit kwalijk zal nemen, wie is er die in hare plaats deze taak gaarne op zie had genomen Eduard Rocstel had onder -iet naar huisrijden haar pleegvader al eens gepoltst maar het antwoord bestond alleen in een tw j- felachtig schouderophalen hij was dus nog niet bepaald met zijn voorstel voor den dag gekomen, maar de toestand der lijderes eisichtc kort bcraac en daarom begaf hij zich, nog Voor den avond daalde, eenige uren 'nadat zij Matteihoef hadden bereikt, naar het huis vau den burgemeester, die juist van zijn middagslaapje in de. huiskamer wederkeerde. Eduard had zijn logé medege bracht, eensdeels omdat hij hem maar niet zo 1 aan «ij n lot kon overlaten en ten andere om lit de jonkman zeer welbespraakt was en, eenmaal als vriend in dezen kring binnengeleid, zijn overredingskracht met de zijne zou verceni gen, cn zij zoodoende een gewenschte over winning op het meisje zouden behalen, op w© hardnekkigen tegenstand zij zich reeds hadden voorbereid. - /Wordt vervolgd.) r* r*? f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5