ars ïïiïZ'Tz* >»•«- Kerk en School Gemengd Nieuws STADSNIEUWS Uit den Omtrek Kunst en Kennis KORTE BERICHTEN. En dan hadden de heeren m tie Earner nog .wel de vraag gesteld: Wat ia socialisatie! De heer Sanaes vond hierin het bewijs, dat die heeren „niet met hun tijd meeleven en geen kennis nemen van hetgeen op dit ge bied gedaan wordt en geschreven is in lan den om ons heen waar die brandende kwestie aan de orde is gesteld." (Handelingen t.a.p.) Gut, hoe is 't mogelijk hè? Maar a propos, meneer tóannos, wanneer, zooais u zegt, al een heele literatuur over de socialisatie bestaat, wanneer er niet alleen vage theorieën, maar concrete voorstellen over verschenen zijn, ach, waarom schiet die commissie van uw eigen partij dan niet op? Kon zij dan in zeven maanden nog geen rap port daarover saiufcnstellen? Of „leeft zij niet mede met haar tijd en neemt zij geen kennis van hetgeen op dit ge bied gedaan wordt in de landen om ons heen, waar die brandende kwestie aan de or de is gesteld", zooals u van die heeTen in de Kamer zei? Of vat zij de zaak ernstiger op dan n met aw interpellatie en meent zijv dat met al die plannen, misschien mooi-lijkend op papier, in de werkelijkheid niets aan te vangen is? De liter Sannes had bet in diezelfde rede over een bekentenis van onmacht, een testi monium pauper tat.is." Welnu, legt de soc.-dem. commissie voor de socialisatie niet zulk een bekentenis af door haar zeven maanden lang zwijgen? En de heer Sannts door zijn bluffen?" VERKEER EN POCTERÜEN Postpakketten nit Indië. Sedert ruim twee maanden liggen postpak ketten uit Indië op uitreiking te wachten. AIüus meldt het „Handelsblad". Wanneer van al die pakketten ingevol ge ae nieuwe regeling bewaarloon betaald meet worden door de adressanten tot straf Voor hun geduld, kan de post daaruit nog 'een aarnige bate trekken. De regeeringsstcun aan letterkundigen. Kaar aanleiding van het bericht, dat aan den Muxien dichter kenning door de regeering een jaargeld zou zijn verleend, is de redactie van De (Uir.) Amsterdammer op onderzoek uitge gaan. zij' vernam het volgende: Up de Staatsbegroodng 1919 is een bedrag van eObü uitgetrokken voor steun aan nóód- lijnende letterkundigen, welk bedrag ter beschik king is gesteld aan de vereen iging van Neder- lanoscne letterkundigen. Deze heeft in den ioop van dit jaar de be kende toelage aan W. Kloos en mevr. Hélène Swarth toegekend. Thans is aan den dichter Penning een toelage geschonken, terwijl aan mevr. van UoghKaulbach en den naar Zwit serland venroKsen schrijver G. v. Hulzen even eens een deel van het regeeringssubsidie zal worden ter hand gesteld. VooriS moet het plan zijn f 1000 der regee ringssubsidie te stoften in het ondersteunings fonds der vereenigingr. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Mgr. J. A. S. van Schaik. Het muziekleven in Rcomseh Nederland, met 22 foto's. In stille rouw, naar de schilde rij van Geza Peske. De strijd om Peters- burg, met 2 foto's. Het einde van den IJ ze- ren Hindenburg. Sancta Cecilia, nam- de schilderij van E. Knopp. De moord in de Noorder IJ polder. Arabische Opperhoof den. Mgr. Th. j. A. Bosman; Mgr. G. B, J. Stoffels; Mgr. Dr. Alph. Ariëns. D© winter ingeluid, met 2 foto's. Varen. Bij. örage tot een geïllustreerd woordenboek. (Teekeningen van Jan Wiegman). TEKST. Het geheim van de schrijfmachine, door E. H. IJylings. Bij de foto's. Mu- liekleven in Roomseh Nederland; door Theo vr"d. Bijl. Een held, door Elise. Verzor ging van kamerplanten. Uit de blikken trommel. Haarlemsche Missie-aetie. Van het Lietdewerk „St Franciscus Xave- ruis," gevestigd in het groot seminarie te War mond, ontvingen wij dezer dagen het Jaarver slag van het derde Vereemgingsjaar 1918 Ï919, dat wordt aangevangen met de verkla ring dat dit jaarverslag een kostbaar product van Haarlemsche Missie-Actie brengt Het „Semper Crescendo" is omgezet in een Semper Duplicando" Het eerste jaar werd besloten met f2000,—, het tweede met f 4000 en na zoo lezen wij in het verslagkeeren wij uit f8400 Wel geeft dit cijfer reden tot tevreden heid aan hen, die er toe medewerkten met kleine zandkorrels een hooge duin op te werpen Aan corresp. leden zelateurs en zelatrices, aan alle verzamelaars onze hartelijke dank Een nadere verantwoording der inkomsten zoo vervolgt het geschriftzal aantoonen, hoe dit jaar niettegenstaande de drukking der prijzensommige „brokken verloren meer dan de helft van waardetoch nog zoo'n hoog eindcijfer kon worden bereikt Wij ontvingen twee groote giften, een van f4000 en een van f740In 't geheel bedroeg onze giftenlijst [6870 De verschillende brokken brachten de volgende sommen opzilverpapier f720 capsules f400 oud goud en zilver 168 andere metalen f175 postzegels f220 Men ziet, hoe de postzegel-aideeling nog voort durend te lijden heeft van de toestanden, door oorlog en revolutie in 't leven geroepen Het nieuwe jaar brengt reeds zeer grooten opbloei Met lof dient hier vermeld, dat onze afdee- fag met eigen centrale uitgegroeid tot eene Missie-club onder patronaat van „St Willibror- dus" Blijft een harer voornaamste uitingen van Missieactie medewerking met ons Liefde werk (zij bewerkt geheel Amsterdam, pl m JO parochies), van nu af toont zij ook op ander gebied, gemeenschappelijke H Communie en Beoefening der Missiewetenschaphoe echt in den geest van ons Liefdewerk 1 Met dankbare tevredenheid zien wij terug op bet afgeloopen jaar Veel blijft er nog over, Tan betgeen dat niet onder cijfers is te brengen Ktoch meer voldoening nog zou geven dan vengenoemde getallen Wie kan bepalen het aandeel, dat het JUeldewerk weer gehad heeft in het doen opleven van den algemeenen missie- geest; wie telt de verdiendsten, verworven door het nederig werk van verzameling en sorteering der brokken; wie schat de waarde der gebeden, gestort voor de arme Heidenmissies Alleen aan God is dit bekend en dat zij ons genoeg 1 Van onzen kant nogmaals dank voor aller mede werking Ten slotte een oproep tot allen, opdat wij het volgend jaar wederom met groot succes, ook op financieel gebied, kunnen sluiten Wel ver minderen de prijzen der brokken, maar met die vermindering houdt gelijken tred vermeerde ring van het verkoopbare materiaal Daarom alle krachten ingespannen „Admajorem Dei Gloriam" God's glorie/in ons eigen land, God's glorie onder de arme, tot nu toe onwetende heidenen Aan het verslag is toegevoerd een staat van verdeeling, opgemaakt op de Jaarvergadering te Boxtel, door .Roermond en Warmond, op 19 Augustus 1919 Na de inkomsten verantwoord te hebben, volgt daarin verantwoording der uitgekeerde gelden Het federatief met het Haarlemsche Liefdewerk verbonden Liefdewerk „St Fran ciscus Xaverius," Bisdom Roermond, keert dit jaar f2725,uit; het Haarlemsche Lief dewerk f8400 Te zamen dus aan uit te ke- rene gelden f11125 - Hiervan kwam ten goede alleen aan de missies in de Nederl, Koloniën f3890. Ook hier en in de omstreken wordt door tus- schenkomst der EE Heeren kapelaans veel voor het Liefdewerk te Warmond gedaan en daarom kwam het ons dienstig voor een en ander uit het jaarverslag hier te vermelden, teneinde onzen lezers het resultaat van hun arbeid voor dit Liefdewerk te doen zien. Moge het overigens een aansporing zijn demisfie actie te hlnven Staking wegens de koude. Alle sigarenmakers, werkzaam in de fa briek der firma Buurman en Go. te Nijme gen, hebben Dinsdag den arbeid neergelegd, wegens onvoldoende verwarming der lokalen waardoor zij niet in staat zijn, de productie zoo hoog op te voeren, dat zij een behoorlijk weekloon kunnen maken. De firma erkent, dat 't lokaal slecht ver warmt is, doch beweert onmachtig te zijn. we gens te weinig haar toegewezen zwarte brandstof om den ketel der centrale verwar ming- voldoende te stoken. De arbeiders zeggen, dat in de werkplaats gewon» kachels gestookt kunnen worden. Straatroof te Amsterdam. Een dame uit de gemeente EJlecom, dae voor eenige dagen hier ter stede vertoeft, is het slachtoffer van een straatroover ge worden. Toen zij op 9 uur 'e avonds een wandeling maakte door de Johannes VJermeerstnaat, ontrukte een 14-jarigen jongen, dde haar fietsende passeerde, ©en zilveren tasoh, waar in zich, behalve een zilveren beursje en een bedrag van 350, nog tal van voorwerpen van waarde bevonden. A nierikaansch spek te Maastricht. Ruim een half jaar geleden heeft de ge meente Maastricht, tegen het advies van het Levensmiddelenbedrijf een groote partij van 100.000 kilo Amerikaansch spek gekocht. Die partij was veel te groot voor de behoefte Toen er vraag naar was werd het spek niet verkocht, doch later kon men het met de grootste moeite voor den prijs van 2.30 P. kilo niet mefer kwijt raken. Het spek is er in de heete zomermaanden niet beter op ge worden. Thans heeft men zich genoodzaakt gezien het overgebleven deel der partij, neg bijna de helft, aan een w orstfabrik ant te Limburg te verkoopen tegen 1 per kilo. Een vreemd geval. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, dat aanvankelijk zijn medewerking had toe gezegd aan de tentoonstelling voor den we deropbouw van België te Brussel, heeft, zoo als hekend, in de gedragslijn van België te genover Nederland aanleiding gevonden, om op zijn toezegging terug te komen en naar den heer Pauw te Amsterdam, die de inzen dingen in ontvangst nam, een telegram af te zenden, inhoudende dat de inzending voo<r rekening der gemeente teruggezonden moest worden. Et is echter geen antwoord gekomen en thans verneemt de „N. Crt." dat de inzen ding van do gemeente te Brussel tentoonge steld is en nog wel op onbeholpen wijze. EEN WOONARK EN GEEN ONDERDAK. Het is een feit, dat die woningnood heel wat last en zorg geeft Menig trouwlustig paartje ziet met ongeduld het oogenblik te gemoet dat een passend nestje zal worden gevonden. Dezer dagen vond een jong buwe- lijkscandidaat een practische oplossing. Na talrijke vrnchtelooze pogingen om een huis te huren, slaagde hij er in, van een aan nemersfirma een woonark, direct voor het gebruik gereed, te verkrijgen. Verleden week Woensdag in het bezit ge steld van dit kostbare pand, spoedde hij zich den volgenden Donderdag naar Amsterdam, om zich door den huwelijksband te doen ver eenigen, in de rustige overtuiging bij zijne terugkomst (te Sliedrecht, waar hij in be trekking is) een „eigen haard" te vinden voor de wittebroodsweken. Het noodlot verstoorde deze zoete idylle. Door tot dusverre onbekende oorzaak ge beurde in de haven te Sliedrecht de cata strophe waarvan de bruigom op weg naar 't stadhuis, sednbericht kreeg als volgt: „ark gezonken, geen onderdak, blijf waar je bent." (Historisch). Het interneeringskamp te Harderwijk. De „Tel." meldt nog dat de rust onder het bewakingsdetachement geheel is hersteld. Ook de gedeserteerde onderofficier is terug gekeerd. De opzet der gedeserteerde, solda ten, n.l. dat zij in hun garnizoen te Amster dam, Amersfoort enz. gestraft zouden wor den en daar zonden blijven, is mislukt, daar allen zijn teruggekeerd. De belangen dier geïnterneerden woorden door ae tegenwoordige tijdelijke intemee- rings-autoriteiten zoo goed behartigd, dat door de geïnterneerden zelf hij monde van 't Russen-comité en het Joodsche comité ver zoeken zijn gekomen om deze leiding te mo gen behouden en vooral de vroegere autori teiten niet meer aan te stellen. Beide eomité's bestaan uit geïnterneerden. Het Russen-coudté behartigd de belangen der Russen; het Joodsche comité die der overige geïnterneerden. De toestand van den gewonden Russiscben kleermaker Tsjerwotkin, aan wien 'n stuk kaak, eenige tanden en een stok van de tong uitgeschoten werden, is vooruitgaande. Nabij de grens tusschen Roosendaal en Esschen is bij de spoorbaan het lijk van een onbekend manspersoon gevonden. Dit lijk schijnt eerst op de spoorbaan te hebben gelegen en daarna te ziju weggenomen. De politie doet onderzoek. Dinsdagnacht is te Apeldoorn het voor malige koetshuis van de villa „Berg en Bosch" thans met de villa verhuurd als sanatorium aan de vereen iging „Herwonnen Levenskracht," ge heel afgebrand. De brand is vermoedelijk ont staan door het vlam vatten van de zoldering. Het gebouw was verzekerd. Op het stations-emplacement te Hoens- broek (Limb.) stond een kar en paard onbe heerd. Een auto, <fie in dolle vaart kwam aan rijden, deed het paard schichtig worden en het maakte een wending. De auto kon nog juist uit wijken, doch reed een pijler van de waranda omver, waardoor deze laatste instortte. De auto reed gewoon door. De rijders weiden eenigen tijd later echter door de marechaussee gearres teerd. Zij waren uit Hoorn afkomstig#. Onder de gemeente Velddriel (Geld.) js door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij en kaasmakerij „Huize de Lucht." Huis, stalling en schuur, alsmede een hooi berg, gingen in de vlammen op. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Dezer dagen bood de werkster F. den H. haar diensten aan bij den poelier T G., Goud- schesingel 45 Rotterdam. Een paar dagen la ter ging zij heen, met medeneming van f 900. De politie heeft haar thans opgespoord en haar evenals den heler, den varensgezel J. O. B., in bewaring gesteld. De vrouw heeft zich in Den Haag aan een dergelijk feit schuldig ge maakt. Te Vragender gemeente Lichtenvoorde (Geld.) is de metselaar F. bij het afslaan van noten uit den boom gevallen en aan de ge volgen, een half uiur later, overleden. Dieven hebben Dinsdagnacht hun slag ge slagen in een winkel van bonten en pelterijen aan de Constantijn Huigensstraat te A'diam. Zij verschaften zich toegang door het kelder raam en zagen kans tal van parapluies en eeni ge bonten, die een aanzienlijke waarde verte genwoordigen, mede te nemen. De schade, die zooals gemeld, zeer groot moet zijn, kon nog niet geschat worden. De politie zoekt ijverig naar die daders. De 9-jarige J. Merks uit de Bokelstraat te Rotterdam, werd Zondagmiddag op het Zo- merhofplein door een auto overreden, waarin zich de heer A. M. A. v. d. K. van den Sta tionsweg bevond. Het jongetje werd met dezen auto naar het Simt Framciscusgasthuis gebracht en aldaar opgenomen. Hij is thans aan de ge volgen overleden. Voor zoover een politie-on- derzoek heeft uitgemaakt treft den chauffeur geen schuld. Het jongetje was op weg naar het Sint Franciscusggasthuis om zijn moeder, die haar man een bezoek bracht, af te halen. Aanbesteding:. Door dien architect Willem Robbers te Haarlem, werd voor rekening van het R.-K. Kerkbestuur van 't Zand, gemeente Zij pc, aanbesteed: de uitbreiddng van do Jongens- en Meisj easrhool, benovens de vergrooting van de R.-K. Pastorie. Ingeschreven werd door fa» Doedens en Schilder te 't Zand voor f 66.187; fa. Over toom t© Schagen voor 66195; firma A. G. Vreeburg te Boskoop voor 66360; fa. Th. M. van Denreen te Haarlem voor 66.880; f». P. Tuin t« 't Zand voor 66.999; fa. F. R«m- srijn te 't Zand voor 67050; fa. Joh. Benne- man te Heemskerk voor 67,200; fa-Job. Weeter te Stolp© voor 71-000 en ^„Gein. v. Boekei te Oude Niedorp voor 71.17'- Na gehouden onderhandsche her besteding werd het werk opgedragen 8-831 '3riria Doe dens en Schilder te 't Zand voor de somma van l 61.387. Gamizoeinsborichten. De reserve-6ergeaht W. jPino-Post van het 4 Regiment Imaniterie is bevorderd tot vaan drig boj het 10e Regiment Inianterje. Bij beslissing van den t-ommandant der 1 Divisie .wordt op 6 November a .a. de bronzen medaille voor langduriger dienst toegekend aan den stafmuzikant L. P. de Ruijter van het 10e Regiment Infanterie. Maar gaan wij Meen? v Dubbel Mannenkwartet ,Jnter Nos." Het bekende D. M. kw. „Inter Nos,*' dat door zijn herhaalde en met succes bekroonde deel name aan kwartetwedstrijden reeds sinds ge- ruimen tijd een goeden naam heeit verworven, heeft gemeend, in de tot nu gevolgde werkwij ze een verandering te moeten brengen. Tot nu toe heeft het zich met collega's van andere kwartetten gemeten; 't heeft zich tot nu slechts als medewerkend op concerten laten hooren. Gisteren trad het kwartet zelf als concertge ver op, met medewerking van een zang-, en een vioolsoliste. Daarmee wordt vanzelf aan de beoordeeling der praestaties van „later ^os" een andere maatstaf aangelegd dan die tot heden gevolgd is. Op zangwedstrijden is men tusschen col- kgas, eveneens amateuxszangers, en op een concert is het m.i. ook geen overwegend be zwaar, indien dilettanten daar ter afwisseling hun medewerking verkenen. Betreedt men echter als concertgever de con certzaal, dan wordt de zaak anders. Men zal me tegenwerpen, dat ook onze zangkoren dillat- tanten-vereengingen zijn, evenals harmonie-, fanfare-, ia symphoniekorps Men zou dan echter net bestaansrecht van dergelijke, groote, vereenigingen aantasten, wat m.L te ver gaat. Het mede werken in zoo'n korps of koor heeft zijn goede zijde. En dat deze menschen voor den kring hunner kennissen en familieleden af en toe een proeve van hun kunnen geven, is ook een zeer natuurlijke zaak. Men gaat dan nood gedwongen verder en breidt door het heffen van entrée's den kring van belangstellenden uit, waardoor de bestaansmogelijkheid van zoo'n koor wordt vergroot. Treden echter een achttal menschen op, dan wordt de zaak anders. Alle bovengenoemde re denen tot het geven van een concert vervallen. Het optreden krijgt nu een zelfstandig doel. Men komt terrecht op het terrein der kunst. Het geleverde werk moet nu worden beoor deeld volgens de eischen die aan kunst gesteld moeten worden. Zoo gaat het met een Madri gaal vereen iging, zoo ook met een strijkkwar tet of kamermuziekvereeniging. De zaak wordt lastig. Waar moeten de leden van zulk een kwartet als in dit geval „Inter Nos" den tijd vandaan halen tot vokale stdie die toh dagelijks moet geschieden, zal ze resultaten opleveren. Zij zullen zich dus moeten bepalen tot toonstuk ken, die geen andere eisch stellen dan waar aan met behulp van een gehoor, dat althans rein diatonisch weet te intoneeren. kan worden voldaan. Nu valt het terstond op, dat reeds bij de allereenvoudigste modulaties dit gehoor al leen meestal geen goede richtsnoer meer is. Solfège-studiën, begrip van harmonie zijn hier onmisbaar, wil men zich boven het peil van een liefhebberij-vereeniging verheffen. Het concert dat Inter Nos" gaf, heeft me slechts in mijn meening versterkt. De intonatie was niet beter dan men van een goed dillettan- ten-gezelschap mag verwachten. Zij faalde dhar waar onderlegde zangers geen noemenswaardi ge moeilijkheid zien, d.i. vooral waar ladder- vreemde harmoiën optreden. Op de studie-avon den moet 't grootste deel van den tijd worden be steed aan alk mogelijke kwesties van harmonie en intonatie. Wat er dan voor tekstuitbeelding, ja voor uitspraakverzorging overblijft, laat zich licht raden. De uitspraak van het Duitsch laat bij „Inter Nos" te wenschen over. Laait, Braut enz. heeft nergens een goeden au-klank. Zij Wald enz. zijn noch a, noch 1 in orde.De gesloten o, als m 't Duitsche„Hof", „hoch" is open, enz. Waar <k zuiverheid niets te wenschen over liet zooals b.v. in het slotcouplet van „der Fremden legionar", van zulke oogenblikken maken wij gaarne gewag. Zulke plaatsen, die zich door tonale harmo- niën leenen tot klankcultiveering, zijn de beste voor zangers en publiek. M.i.vervalt een verdere besprekingen der tekortgocingen, die waarlijk geen geringe waren. Het publiek heeft het optreden van „Inter Nos" blijkbaar zeer gewaardeerd en gaf dit veie malen door luide bijvalsbetuigingen te kennen. Mej. Sienna Masthoff, sopfaan, heeft met uit het oog te verliezen, dat men, vraagt naar het „hoe," niet naar het „wat." Makier ligt met m licicir bereik. Veel belangstelling ondervónd de vteol;vo°*" dracht van mej. Frieda Craay. Zij speelde be halve de eerete twee deelen uit Franck s sonate nog een virtuosenstuk van J^o Habay. Haa techniek is gaaf en vlot, zij weet de toon van haar degelijk instrument m de lastigste fla geolet-passages te beheerscben en speelt dan met een overgave, die men ook m een Fr a c sonate zou wenschen. Deze muziek echter, 00 het tweede deel is geheel iMer .ik. De h jr jan Booda begeleidde; zijn opvattin## echter van dit tweede deel is te weinig beheerscht, t aan- vangs-thema kwam niet uit, zoodat deze Fra8ck" muziek vrijwel langs ons heen «- ZP begeleidingen waren mooi verzorgd «u «Huk kig van klankexpressie. J' R.-K. TRANSPORT-ARBEIDERS. Gisteravond hield de R.-K. Transportar- beïïSoud „St. Bonifacius" een davergadering in heit gebouw St. Bavo weur© druk bezocht was. voorzitter Te half 9 ongeveer, opende de heer P. O. H. Kroon van triest oe ver- bestuurslid den heer Reuzen, die deo.en avond het woord zou voeren. Hij richtte dian enkele woorden van opwekking tot de leden, om mee te werken tot verhooging van den bloei der R.-K. Vakorganisatie. Vervolgens gaf hq bet w^ord aan den heer Renzen die in een korte rede de leden aan spoorde tot diept rt medeleving met hun or ganisatie, door niet alleen eontribueerend Ud te zijn, doch door propaganda den bond tet steeds grootere uitbreiding te brengen en sich voorts, dooi het volgeDvanEOCialecur- sussen, die mate van ontwikkeling hu te brengen, welke noodig is om zich tusschen andersdenkenden te kunnen bewe gen en, waar het pas geeft, dezen, op behoor lijke wijze van antwoord te "Denen. Spr. wees er op, dat wij door middel van organisatie moeten trachten verbetering te brengen in onze positie ais arbeiders. Inten sief moeten wij arbeiden, in dienst van patroon, maar desniettemin mogen wy ons nooit laten maken tot machines, tot redeloo- w werktuigen in Lunne banden. Alzoo is het aangewezen middel, om in de ze richting iets te bereiken de organisatie. Laat het oen eek echter de Katholieke orga nisatie ziju! Deze draagt zorg voor onze geesteluke be- langen en behartigt onze Hoffelijke minstens even goed als de neutrale vereenaging. Met een warme opwekking oesloot 6pr. zijn betoog. Het deed hem genoegen te kunnen mede deelen, dat bij het 10-jarig bestaan ^8n R.-K. Vakbureau gebleken was dat het aa - tal leden bij dit bureau aangesloten, thans 125.000 bedraagt. Aan ons dan de taak, om dat cijfer op te voeren en den R.K. Transport arbeidersbond mot de vele, nog buiten do vereeniging staandien, uit te breiden. Een hartelijk applaus vertolkte do instem ming der vergadering met de gesproken woorden. Van de gelegenheid om zich als lid op te geven werd gebruik gemaakt. Nadat den spreker door den voorzitter dank was gebracht, voor zijn rede, ging de -uoofiq dqfuapnoqejnq uoo. nj 2uuopB®i9A komst over,. BLOEMENDAAL_ Gemeenteraad, De gemeen* teraad' vergaderde Donderdagmiddag ter behan deling van een vrij uitvoerige agenda en de gc- meentebegrooting. Voorzitter was de heer Bas Backer. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van onderwijzers, werkzaam aan den Franschcn cursus verbonden aan de O. L school te Bioemen- daal om een veel hoogere bezoldiging en terug werkende kracht daarvoor. Zal aan de regeering worden verzocht, toe te staan. Voor het koopen van 25 boomen ter vervanging van de oudé boomen op den Vijverweg, werd een crediet verleend van 375. Aan mevr. C. H. P. BrouwerGöbel en mevr. Hengeveld werd eervol ontslag verleend als on derwijzeres,op hun verzoek. De afd. Bloemendaal van den Centraien Ned. Ambtenarenbond verzoekt dat de gemeente zich in bezit zal stellen van goedkoope Amerikaansche schoenen en deze te distribueeren op de wijze zoo als andere gemeenten dat doen. B. en W. adviseeren afwijzend op grond van verschillende bezwaren en deelen mede dat reeds 100 paren Engelsche legerschoenen zijn besteld Het praeadvies van B, en W. wordt aangenomen. Voorts werden eenige afwijkingen van bouwver ordeningen goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan P. Otto voör den tijd van zes maanden, ingaande I November 1919 en eindigende 1 Mei 1920, te verhuren tegen een huurprijs van 350 de villa „Dunenburg" met den daarbij behoorenden tuin, gelegen aan den Hooge Duin en Daalscheweg, onder nader door B. en W. vast te stellen bepalingen en voorwaarden Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. B. en W, stellen voor: aan N, Gerrits tegen 3 per week te verhuren de bovenwoning Bloe- mendaalscheweg 32. Goedgekeurd B. en W. stellen voor aan het P. E. N. voor den tijd van vijftig jaren in erfpacht af te staan den grond, deel uitmakende van het kad. perceel Sectie. B No. 3311 gedeeltelijk, gelegen in het wo ningcomplex „Tuindorp" aan de Kampen.aan, ten behoeve van het hebben van een transformator huisje aldaar, zulks onder voorwaarde, dat ter er kenning van het recht der gemeente jaarlijks vóór den 31 December ten kantore van den Gemeen- ontvanger worde betaald een recognitie van 25 ct. Goedgekeurd. Van den heer A. M. Schouten werd voor de som van 1 gekocht een strook grond nabij de brug verbindende den Korten Zijlweg met de Ram- peniaan en van den heer Jhr.-A. W. van der Wijck werd' voor 1000 aangekocht grond, gelegen aan den Brederodeweg; van den heer Jhr. L. G. Bo- reel te Vogelenzang 7700 M2 grond voor 6920 en een ander stuk voor 5820. B. en W. stelden voor deze laatste gronden van den heer Boreel na aan koop door de gemeente tegen kostprijs weder in eigendom over te dragen aan de woningbouwver- eeniging „St. Jozef" onder nader door hen te stel len voorwaarden. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, gezien het verzoek der woningbouw vereeniging „St. Jozef'' te Vogelenzang d.d. 6 September 1919, om geldelijken steuu ter tegemoetkoming in de kosten van uitvoering van een plan tot het bouwen van 22 arbeiderswonin gen op gronden, gelegen aan den Vogelenzangsche- weg te Vogelenzang; hen te machtigen aan te vragen cn «w de gemeente te aanvaarden uit 's Rijks kas, tegen een bij Koninklijk besluit te bepalen rente en aflos, sing in vijftig gelijke annuiteiten: een voorschot, gelijk aan de kosten van het door genoemde ver eeniging uit te voeren bouwplan op door haar aan te koopen gronden, gelegen aan den Vogelenzang- scheweg, kad. bekend als gemeente Bloemendaal, sectie D nos. 1473, 1489 en 1494 gedeeltelijk, tot een maximum van 135.100, en zulks ten behoeve van de verstrekking aan deze vereeniging van een even groot voorschot. na ontvangst uit 's Rijks kas van het onder ie vermelde voorschot, dit te verstrekken aan opge- melde vereeniging tot het boven omschreven doel einde. Het voorschot mag uitsluitend' aangewend wor den voor den bouw van arbeiderswoningen vol gens door B. en W, goedgekeurde plannen en be stekken. B. en W. zullen beslissen aan wie de woningen zullen worden verhuurd, terwijl een gedelegeerde avn B. en W., door hen te benoemen, ten allen tijde inzage zal mogen nemen van en toegang hebben tot alle boeken en bescheiden der vereeniging. De heeren VAN KESSEL en NOORMAN heb ben bezwaren tegen den inhoud der laatste alinea. De heer Noorman heeft ook het adres van bouw en woningtoezicht gemist. De VOORZITTER zegt dot dit nog niet noodig i». De gemeente ia slechts tusschenpersoon tusschen het Rijk en de Maatschappij. Eerst moet het Rijk het voorschot verleenen. De heer NOORMAN wil eerst dat advies inwin nen. Besloten wordt voor ditmaal het voorstel van B. en W, aan te nemen en de laatste alinea te laten vervallen, B. en W. stellen voor om Rampenlaan en de wegen in „Tuindorp te beplanten als door den plantsoenopzichter is aangegeven en daarvoor een crediet te verleenen van 1262. De heer KOOLHOVEN wil alleen boomen op het pleintje, niet in de straten. Dr. BORNWATER beplei het planten van luch tig geboomte, dat langzaam groeit. Besloten wordt een proef te nemen met het plan ten van lijsterbessen. Het crediet wordt toegestaan, De heer NOORMAN stelt voor deze met 50 Pc'. te verhoogen. Aldus besloten. Aan de Wed. v. d. Berg en Koopman wm< een toelage van 100 verleend. Vervolgens wordt goedgekeurd' de verordening op den handel in brandstoffen. B. en W. stellen voor hen te machtigen om ter voorziening in het gebrek aan kasgeld in den loop van het jaar 1920 eene tijdelijke geldleening aan te gaan met de Haarlemsche Bankvereenigir.g t>" ten hoogste 500.000 tegen een rente van niet meer dan Yt pet. beneden bet wisseldisconto van de N' derlandsche Bank, af te lossen vóór of op 3« Ue' cember van genoemd jaar. 2e de aflossing en rente dezer leening te vo doen' uit de gewone geldmiddelen der gemeente. Goedgekeurd. B en W stellen voor om over te gaan tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste van 455.000, tegen een rente van niet meer dan 1» petonder bepaling dat. 1. van deze leening gedurende «5 Jaren '"L vangende in 1921, jaarlijks zal worden afgelost

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6