STADSNIEUWS R.-K. PERSOON Uit den Omtrek «-Ï -2* ss£,*ssrs£ Sefr. INGEZONDEN LAATSTE NIEUWS neei ais uip aan te wij zes. He; beseitiK- bare personeel zal op sommige plaatsen oo. toereikend zijn om een regelmatige behan deling en afgifte van de hierboven bedoelde brieven te verzekeren. Het zal daarom noo dig wezen de medewerking in te roepen van andere organen. j Voer tersisnil ë*vra»ga ees net voor het bezorgen der NIEUWE HAARLE^SCHE COURANT. Aanmelding Nassaulaan 49.2493 AGENDA 12 NOVEMBER Sociëteit „Sc, Bavo'" Maatschappijleer ViouwenbonJ, 8 uur. Keilenbachs Pop penspel .3 uur. Bestuur ruuwenbond 8 u. Knipcursus .Vrouwenbond 8 n. Siadssciiouwburg 8 uur Nummer Ze. ventien. Kerk van den H. Antonius, N. Groen. maih.t. Trkiuum Ned. K.K. Volksbond. „Ue Kroon' Bioscoopvoorstelling. Centraal Theater KI. Houtstraat Bios coopvoorstelling. Bisschoppelijk Museum —Geopend eiken werkdag. WAAR GAAiN WIJ HEEN llona Knb os. Het Concert-bureau A. .Vcraout deelt one mede, dat de bei oemxije Hongaarsche pia niste llona Kabos zich Zondagmiddag 23 November a.s. op een piano Matinée ml doen hooren in den Schouwburg Jansweg Nu de gelegenheid wordt gebodpn deze hoog begaafde pianiste ook in Haarlem te hou- ren, twijfelen wij niet of de Haar.emscne muziekliefhebbers zullen door bijwoning van ijt concert hun belangstelling doen blijken. Ned, R.-K- Grafische Bond, afd. Haarlem. Aanrijding. Gis term ididiag kwam een aiuo in wilde vaart van de richting Groote Houtstraat en reed links op den Dreef aan, toen een man op een fiets, werd omgereden, riet rij wie, geraakte onder de au'.o en werd geneel ver nield, terwijl de man een eind op zjjtJe werd geslingerd, wa rdoor zijn voet zwaar gekneusd .werd. Bij Br. Merens binnenge dragen, werd hij vtrjonden en daarna met dezelfde auio naar huis gebracht. De aangeredene was ,W. v. d, H. wonende Ged. Raamgracht. De „Populaire Concerten." Door den heer A. treveld is aan den Baad dezer gemeente een a rcs gezonden, waar.ii hij te kennen geeft: dat hij tot zijne spijt niet kan genieten vaa de „Populaire Concerten" dper Haar lem's Muziekkorps op geregelde tijden ge geven, omdat zijn geweten hem verbiedt des Zondags eene publieke vermakelijkheid bij te wo nen, dat, waar hij weet, dat genoemde concerten worden gegeven volgens overeenkomst met de gemeente, zijn en de belastingpennui- gen van honderden, die in 't zelfde geval verkeeren, mede daaraan ten koste gei legd worden, hij Uw College met den meesten. aandrang verzoekt, het daarheen ie willen leiden, dat, zoo mogelijk, voortaan alle concer ten, (al was 't alleen uit mer.schlievond oogpunt) gegeven zullen .worden op een avond in de week, gelijk hij meent, dat dit ook werkelijk eenige jaren geleden het geval is geweest. Kranige redding. Zaterdagnacht geraakte te Amsterdam op den O.Z. Voorburgwal nabij de Gooij ersteeg een lieer uit .Haarlem, d,oer de gladheid te water. Twee in de nabijheid zijnde wakers der G. P. N. V. mocht het gelukken, den geheel door het koude bad bevangen man te redden. Zij brachten hem naar h<et po litiebureau j$i. Pietershal, vanwaar hij naar iet Binnen-Gasthuis is gebrachit. Hinderwet B. en W. van Haarlem doen te weten, dat de bij hunne beschikking van 16 Mei 1918, aan A. v. d. Me uien verleende vergunning tot op richting van eene kalkblusscherij in het perceel aan de Kinderhuisvest no. 45 van rechtswege is vervallen wegens het niet in acht nemen van den gestelden termijn. Woningbouwvereeniging „Sint Bavo". Door het bestuur der Woningbouwvereeni- ging „Sint Bavo" te Haarlem werd heden middag in de Sociëteit Sint Bavo Smedestr. te Haarlem in 2 perceelen en in massa aan besteed: a. Het uitvoeren van grond- en op- hoogingswerken. b. Het bouwen van 41 arbei derswoningen en een kantoor op een terrein gelegen tusschen ZomeTvaart en Openbaar Slachthuis te Haarlem. Ingeschreven weid als volgt: W. Aafjes Noordwijkerhout 25.000. Sehonschen en Wander, Sloten en Enkhni- zen 23.080.L. Gort, Amsterdam 22.800; L. B. Huberts Nijmegen 22.773; J. P. Stuyt Utrecht 23.600.G. den Abels, Beverwijk 26.000; Metzelaar en de Paus, Haarlem, 296.745.—. De eerste inschrijvers schreven alleen in voor perceel A Uit het biljet der firma Metzelaar en de Paus bleek niet of het voor perceel B alleen of voor de massa was. De firma verklaarde evenwel dat hot voor de massa was. Door de overige aannemers werd geprotesteerd tegen de geldigverklaring van het biljet omdat een en ander niet duidelijk uit het biljet bleek. Provinciale Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Stalen van Noordl-tHolland hebben bepaald, dat de winterzitting der Sta ten zal worden geopend Dinsdag 2 December. De Vorst. Onverwachts is een vrij felle vorst ingevallen Vele landbouwers zien met vreeze uit of deze vorst zal aanhouden. Duizenden bij duizenden kilo's bieten liggen op hoopen of moeten nog gedolven woiden. Men vreest, dat vooral de op hoopen liggende bieten, bevriezen zullen, wat èn voor de landbouwers èn met het oog op de suikerproductie zeer te betreuren zou zijn. Algemeen verlangt men dan ook, dat spoedig de dooi zal intreden. Aan de opruiming der sneeuw werd heden morgen met extra ploegen arbeiders gewerkt. Provinciale Staten van Ncord-Holland. Door liet Cenlraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Irovinciale Sta ten van Noord-Holland, werd hedenmiddag in de plaats van den heer Mr. H. Th. 'sJa cob .(vacature door liet verlaten der pro vincie) gekozen verklaard de heer E. Du- den, te Hilversuum. Door den eleetrisehen stroom gedood. Gisterennamiddag omstreeks 12 pur is op 'iet Nooi'ujM' linen-Spa:r :s alhier de werk man van de gemeentelijke electriscbe cen trale, Weasels, bij de werkzaamheden aan het transformator?: huis, met de geleiding in aanraking gekomen, waerl.ocr hij dooi den stroom gedood werd. De werkman is waarschijnlijk door de gladheid uitgegleden en zoo op den eleetrisehen kahe! terecht gekomen. HET BELEG VAN DAMIATE, 18 NOVEM BER 1219 EN HAARLEMS WAPEN. Toen ik op een Zondagmorgen door ons Frans Hals Museum trok, interesseerde mij in de benedenzaal, met het grocte schilder ij van het Beleg van Haarlem, in het bijzonder de schilderij van Cl. Clacsz. van Wieringen, waarop het beleg van Damiate is afgebeeld en wel het oogenklik, dat de schepen den Kruisvaarders de haven der oude Egypti sche stad invaren. Ge ziet er de twee sfeenen torens op de uiteinden der pieren, waarvan we in de schooljaren konden vertellen, de blijden, do artillerie dier dagen op den bo vensten zolder. De vlaggen wijzen op de Tnrksche vloot en die met een kruis erin op de Kruisvaarders. We zullen niet breedvoe rig de historie ophalen, maar herinneren ons, hoe volgens de overlevering de inneming van Damiate de aanleiding was, dat Haar lem zijn tegenwoordig wapen kreeg. De tocht naar Damiate gaf, volgens den Haarlemschen historicus, Schrevelius, aan leiding tot het tegenwoordige wapen. We zui len ons niet in de historische kwestie ver diepen of het wel graaf van Holland in 1188, dan wel zijn nazaat Willem I in 1219 was. Laten we ons maar- honden aan de poëti sche voorstelling, zooals die ook in de Haar- lemsche scholen wordt onderwezen, n.l. dat keizer Barbarossa aan Graaf Floris, ter eere van de Hollandsehe Batavieren loffelijke prijzen schonk. De historie, al zoo vaak verteld van het Schip van Damiate, bemand met Haarlem mers en Dokkuanmere en Markers, dat met een zaag aan de kiel den ketting doorzeilde die de haven der Egyptische stad Damiate afsloot zullen we niet ophalen. Haarlem ontving als belooning een schild- wapen ter eeuwige gedachtenis aan dit roem rijk feit nit de Kruistochten. Het bestond n.l. uit een blooten degen met vier sterren in bet vierkant geplaatst. Bovendien gaf de Pa triarch van Jeruzalem tot bewijs van gunst en zegen daarenboven 'n wit kruis boven den degen. Zoo ontstond volgens de legende Haar lem's wapen, zooals wij het nog kennen ter wijl de takken in de kroon herinneren aan den dorren boom. Die dorre boom zou n.l. Haarlem's eerste wapen zijn geweest. Het Slot Oud-Haarlem bij Heemskerk, een der oudste kasteelen nit Kennemerland is misschien de zetel van de gravin dezer gouw. Het werd verwoest in 1436. Vele oude schrijvers brengen dit kasteel in verband met de stad Haarlem en zoo kun nen wij verklaren, dat de 17e eeuwsche Haarlemsche geschiedschrijver Samuel Amp- zing het zegel der Heeren van Haarlem als het oudste zegel van de stad noemt. Over *t verband, zeer waarschijnlijk louter legendarisch zullen we hier niet redetwisten. Het zegel vertoont den ridder, blijkens 't randschrift Simon van Haarlem, in volle wa- penrusting. Op zijn schabrak en zijn schild zien we de bekende meer!en. Nader onder zoek leerde ons, dat dit nooit stadszegel is geweest. Onze kunstminnende lezers herin neren we even, dat 't Frans Halsmuseum een prachtig gobelin met Oud-Haarlem bezit en in de Oude Raadzaal een groot gobelin van Thy bont hangt waarop de inneming van Damiate kunstig is afgebeeld. Op het legen darische schip zien we in de vlag aan den top van den mast Haarlem's oude wapen, n.l. de zilveren boom op het zwarte veld. tartefwel van minister Harte van Teckienburg, en mede hierdoor werd in de liberale partij Ia- ter op hem de aandacht der kiezers gevestigd, die hem in 1905 voor Kampen als Unie-liberaal naar 's lands vergaderzaal afvaardigden. Na zijn Kamerlidmaatschap werd de heer Reyne hoofdredacteur van het „Uirechisch Pro vinciaal en Stedelijk Dagblad. Het laatst was hij chef op de afdeeling Sta tistiek van de R O. T. Oe moord te 's Oedenrode. DEN BOSCH.. De uitspraak in den moord te St. Ocdenrode luidt als volgt: Brilleslijper 15 jaar, Lubig ook 15 jaar en van Wildenberg 5 jaar gevangenisstraf. Be nieuwe minister wan Koloniën DEN HAAG. Men seint ons uit Den Haag: Binuen enkele dagen is te verwachten, de be noeming van den heer S. D. Graaf, oud-direc teur van Binnenlands Bestuur in Ned. Indië, tot Minister van Koloiën, ter vervanging van den heer klenöurg. GROOT VERLOF. DEN IIAAG. (Officieel). Van de lichting 1919 zullen in 't genot van grcot verlof wor den gesteld op 15 November de dienstplich tigen die in 't tijdvak 1—5 October 1918 zijn ingelijfd bij de vesting-artillerie en in 't tijd vak 37 Februari 1919 zijn ingelijfd bij de pontonniers; voorts op 29 November de dienst pliehtigen ingelijfd in 't tijdvak 17—21 Maart 1919 bij de wielr.vVrs en de vesting-artille rie; verder op 13 December de dienstplichti gen in 't tijdvak 1—5 October 1918 ingelijfd I bij de genie (pioniers enz.); ingang 20 Decem ber de dienstplichtigen behoorende tot de in fanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers) ingelijfd in de tijdvakken 14—18 Oc tober 1918 en 17—21 Maart 1919. Nader zal worden medegedeeld wanneer met groot verlof worden gezonden de dienst plichtigen lichting 1919 behoorende tot de ge nie (motordienst) en de genie (pioniers enz.) ingelijfd onderscheidenlijk in de tijdvakken 17—21 Februari 1919 en 1—5 April 1919. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie. Gisleren zou ik in het Gasthuis een patiënt bezoeken. Vooruit had ik geïnformeerd naar den tijd van het bezoek en vernomen dat dit van half drie tot drie uur was. Een half uur dus, niet te lang om bij z'n lijdende kennissen te zijn. Maar als men weet, dat precies halt drie een der groo,e deuren op een kier, ruimte gevend om een persoon door te laten, wordt open gezet op een haak en men ziet hoe groot het aamal menschen is, dan komt ieder al spoe dig tot de overtuiging, dat de laatste menschen zexer 10 minuten van hun kostbaar half uur, door onnoodig wachten hebben ingeboet. Men kan dan ook niet zeggen, dat men een half uur bij z'n patient geweest is. Men moet daar maar eens tusschen staan en vernemen, hoe veel menschen hun misnoegen schen dat er verandering kwam, waardoor Tocrta Ti TL zulks <kH>r B- en w- nc°- K. Pontificale Hoogmis. Burgerlijke Staud. Geboren: 8 Nov. J. M. E. Smitde Nijs, z 9 Nov. L. Lam—Ravesiein, d.10 Nov. j. M, TerpoortenSchoots, z.;M. KollmeierSmit,d. 11 Nov. D. Mariens— Koning, d. Overleden: 10 Nov. D. G. Fortgens—Dröse, 85 j., Z. B. Spaarne, C. v. Roon—v. d. Linden, 68 j.Kamperlaan,J. Schellinks, 54 j. K. Hee renstraat, H. Wessels, 29 j-, L. Heerenstraat. De beniaituiug bestond uit de volgend» ptt- bonen: H. Smit, schipper, E. Wijker. «tmirman, S. Hopman en A. Plug, matrozen,allen van hier; H. Stoker, machinist. Velseroord; J. Klein, 2e machinist en J Ketting, tremmer, beiden van Haarlem, K. Houtkamp, Moker, T. Goos, matroos te Vlissingen. HALFWEG. Raadsvergadering. Onder den nieuwen burgemeester had Vrijdag de eerste raadsvergadering plaats. De raad was geheel voltallig. Na 't gebed opent de voorzitter de vergade ring met punt 1 der agenda. Ingekomen stuk ken en mededeel ingen. Voor kennisgeving aan genomen. Een adres van de aid. Hanze, inhou dende verzoek om verplichte Zondaggssluiting werd om advies ggerenvergeerd aan B. en W. Punt 2. Adres muziekvereeniging „Eensge werd om advies gerenvergeerd aan B. en W. stellen voor te geven f 80. Goedgekeurd. Punt 3. Adres afd. Halfweg e.o. subsidie „Witte Kruis Verleend wordt 25. Punt 4. Adres bestuur aid. Spaarnwoude R. K. Land- en Tuinbouwbond. idem voor het pad door de Lievelden. Wordt goedgekeurd. Punt 5. Adres bestuur aid. öp.w. K. K. Land- en Tuinbouwbond, subsidie landbouwwin tercursus. Verleend wordt 50. Punt 6. Adres bestuur vameekenschool te Haifweg om verhoogde subsidie. Deze subsi die wordt toegestaan op de verdere strekking van 't adres. Voor verwarming wordt door B. en W. aiwijzend geadviseerd. Punt 7. Adres ijsbond Holland's Noorder kwartier om subsidie. Verleend wordt 10. Punt 8. Wederinhuur zolder Raadhuis dooi vakteekenschool. Goedgekeurd. Punt 9. Verzoek bestuur afd. Halfweg e.o van „Volksonderwijs" vergunning gebruik ge meentelokaal. B. en W. stellen voor 'n lokaal ter beschik king te stellen doch niet zooais 't adres ver zoent, de boeken te mogen ui'rijken op Zondag maar op Woensdag. Punt 10. Verzoek Ds. E. A. Groenewegea. vergunning gebruik gemeentelokaal der O. L. school, wordt toegestaan. Punt 11. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. school te Houtrakpolderr. De voordracht luidt: 1. Mej. E. J. Knipschild te Zeist, 2. Mej. W. F. Itjeshorst te Haarlem, 3. Mej. G. Kwan- tus te Harenkarspel. Benoemd wordt no. 1 van de voordracht. SCHOTEN B. en W. stellen voor: a. de jaarwedde voor den administrateur vam het grondbedrijf vast te stellen op 300 en tot administrateur van het gronubedrbf te be noemen: den heer S. C. de Haas van Dorsser hoofdadministrateur ter secretarie en zuiss op een jaarwedde van 300.—. B. en W. stellen voor, in verband me. de wijziging van de wet op de personeele be lasting, de daardoor noodig geworden wijzi gingen in de te heffen opcenten te biengen. In verband met de verplaatsing van het kantoor van den gemeente-ontvanger, ste.len B- en W. voor, het tweede l'ld van art 1 der instructie te lezen als volgt: „Hij houdt kantoor in het daarvoor aange wezen lek aal in het perceel Generaal Cronjó- straat no. 19, op Maandag, Dinsdag en Woens dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags één uur en op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag van elf tot twaalf uur en iet mogelijk zou worden, het volle half uur hj z'n patiënten te kunnen zijn. Dit zou mijn inziens best opgelost kunnen worden, als men bij den portier, een der ruit jes als loket inrichtte en de menschen vóór half drie in de gelegenheid stelde een kaart te ne men. Men zou dan om half drie beide deuren kunnen open zeden en de kaarten innemen. Doet men dit. dan is aan aller wensch vol daan. De bevoegde autoriteiten hierop te wijzen en ïen verzoekend, in het belang der bezoekers, deze, met kleine kosten gepaard gaande veran dering ie doen aanbrengen, verblijf ik, u Redac- ie dankend, voor plaatsing J. J. WESSELIUS- De directeur van het Groote Gasthuis, Dr. Kersbergen, zond ons hierop het volgende na schrift, Naar aanleiding van de bij u ingezonden klacht over het bezoek in bet St.. Elisabeth s of Groote Gasthuis kan ik u berichten, dat ik in de eerste plaats het publiek den raad zou wil len geven, zich voor klachten eerst tot de be voegde Gasthuisautoriteiten te wenden. Wanneer dit nu ook was geschied, dan zou men hebben kunnen vernemen, dat een half uur bezoek daags, vergeleken bij anderre zie kenhuizen, zeker niet weinig genoemd mag worden. Als overal elders wordt in den grooten stroom van bezoekers de toegang verkleind, om de noodige controle te kunnen uitoefenen.. Als ik zelf om dien tijd het Gasthuis binnen kom, moet ik die barrière even goed passeeren. Wanneer het publiek medewerkt en de kaar ten gereed houdt, dan kan onzerzijds er steeds voor worden gezorgd, dat menschen er tusschen in, die wat te vragen hebben, afzonderlijk wor den gehouden, om aldus het publiek sneller te la .en passeeren. Met beleefde groeten. Hooggachtend Uw Dw Dr. KERSBERGEN- Geneesheer-Directeur K. REYSSE P*n. f Te 's Hage is op bijna 47-jarigen leeftijd overleden de heer K. Reyne Pzn., oud-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De heer Reyne heeft veel journalisticken ar beid verricht en maalde o.m. een studie van de IJ MUIDEN. De in de visschershaven ge zonken sleepboot-trawler Cresendo IJm. 364 is door de dtükersfirma N. Engelhart en Zonen te Velseroord-ljmuiden weer gelicht en in het droogdok opgenomen. 1JMU1DEN De zeillogger Catharina IJm. 269 van de Vereenigde Ste-enkolenhandel kwam hier binnen met het lijk van den 1 gen s.uurman W. Pronk uit Scheveningen die op zee door een sluitstuk van de reep doodelijk U°MIJ i 1DEN. He stoomtrawlers Zaan- ströom 1 IJm. 110 en Zaanstroom II IJm. 171, die geruimen de visscherij in de Iersche wateren hebben uitgeoefend, zijn weer hier terugge- ilMUIDEN. De Seladon. Thans wordt als zeker aangenomen dat de stoomtrawler Seladron, IJm. 128 van de Stoomvisscheni Mij. directeuren de heeren Dijksen en P- °0 de Noordzee met alle opvarenden omgekomen is dig geacht wordt.' B. en W. stellen voor, vast te stellen een verordening tot wijziging van de bouwveror dening, waarin wordt bepaald, dat aan geen van bedde zijden van het gedeelte van don rijksstraatweg Haarlem-Alkmaai, gelegen tusschen het kerkhof „St. Barbara" en den Spaaruhovenweg, woningen mogen worden gesticht met een plat dak of met ene geve - Jreedte, naar de zijde van den Rijksstraat weg van mdnder dan zes meter. De langs dat gedeelte van den weg té stichten woningen, moeten minstens één verdieping hebben, wel ke niet mag zijn gelegen onder het dak.. Voorts dat de woningen aan bepaalde eiscben van aesthetiea moeten voldoen. B. en W. stellen voor het w er kited en- reglement dus te wijzigen, dat daarin alle bepalingen betrekking hebben op werksters, zullen vervallen, daar gebleken is, dat er verschillende omstandigheden zijn, op grooid waarvan volgens de meening van B. en W. de thans ean dait bedrijf werkzaam zijnde werkster niet in vasten dienst kan worden aagnesteld, terwijl bij geen der andere dien sten behoefte aan een vaste werkster be staat. Nu bij raadsbesluit van 2 Oct. j.l. een nieuwe loonregeling is vastgesteld, geba seerd op een 45-urige arbeidsweek, komt hef B. en W. voor, dat zood'ra mogelijk tot de feitelijke invoering daarvan (tot dusver be stond zij als proef) wordt overgegaan. Daarvoor is evenwol een wijziging noodig van de bijzondere voorschriften voor do werklieden der verschillende bedrüven, als het voederen der paarden op Zendag. Z i stellen voor deze wijzigingen alsnog aan te brengen. In de vergadering van 30 September j.l. werd besloten tot het aangaan van een geldleening o.a. tof verbouwing van hef Raadhuis. B. en W. bieden den raad thans aan eene teekening met begroot ing van kosten, hierop betrekking hebbende en stellen vcor hen ie machtigen overeenkomstig een en ander zen verbouw te doen uitvoeren. Ingevolge het destijds genomen raadsbe sluit stellen B. en W. thans voor den titel van le en 2e fitter bij het gasbedrijf te doen vervallen en voortaan alleen te sjn-e'en van f it>t/6r B en W. stellen voor te benoemen vcor den duur van het cursusjaar 1919-1920: tot hoofd van het herhalingsoudexw ijs, den heer H. van Leeuwen; tot ouderwijzers de heeren: H. van Leeuwen, G. C van Leeuwen en P de Zomer en tot onderwijzeressen in de nuttige handwreken de dames O. Melchior en A. J. Rienks. SCHOTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Donderaag 13 Novem ber 1919, 's voormiddags negen uur. SCHOTEN. Jaarfeest R.-K. Volksbond. Zondagavond had in het gebouw van den Ned R-K Volksbond te Schoten, het jaar- feest der afd. Schoten eu O. pl-U Haarlem's Muziekkorps. Diri gent: M. Spanjaard. Voor een overvolle zaal dirigeerde dc tweede uit- genoodigdc, de heet Martin Spanjaard, een uitgele ien programma. G.uckbeethovenBerlioz. Beter en veelzijdigcr keuze kon men van een proefdirigent, wien de jaren de routine moeten brengen niet verwachten. In Gluck leerden wij den heer Spanjaard kennen ais voorz.chtig leider. Het was ailes net, en in een matig tempo voorgedragen. Eerlijk gezegd', was dit oorzaak, nat we aanvankelijk zijn werk met een zekere reserve bezagen. Het bleek echter al spoedig, dat hij doelbewust te werk ging en daarom wilden we wel vergeven dat de unisono's in de beide hoek- deeien wat houterig en zielloos aandeden. We kre gen immers nog Beethoven? En Berlioz? Overigens zat er wel kleur in deze beide lang zame deelen, en kenmerkte zich 't geheel door een goed kiaukevenw icht. Het was opvallend. Als tweede proefsteen diende Beethoven's Acht ste. Nu kon het voorzichtige en het professorale in de leiding absoluut niet bekoren en was er veel dat door deze te groote reserve schade leed, zooals de beide fagetnootjes vóór 't zangthema, en even vóór de reprise de canon'.sche imitaties van 't hoofdmotief door de lagere en hoogere orkestgroepen. Terwijl de wecr-intrede van 't eerste deel na de reprise zoo goed als niet te hooren was. Fagotten, violoncellen en contrabassen dienen dit thema zóó te marcheren, dat ook de doorsnee-hoorder het ver mag op te merken. Twee contrabassen is ook wel wat weinig, al spelen dc heeren bun partij nog zoo goed. Het „Allegretto Scherzando" had' in de achtsten, sta.caio's een ongeluk van beteckenis, dat veel scha de deed aan wat volgde, de ongelijke inzet. Al te groote res.rve geeft nog niet altijd nauwkeurigheid in de uitvoering. Het „Tempo di Mcnuetto" was wat extra beza- diga, schooi) het Trio daardoor ie beter uitkwam. De violoncellen behoefden zich niet af te martelen Dm hun triolen er uit te brengen, de sforzato's der bassen deden het ook, kortom: het was ernstig be studeerd. Echter ir.aakt dit beele middenspel stellig door al die nethei weinig stemming; waar was het •pacieuse 't kenmerk dezer middensatz? Veel beter geslaagd was 't Finale. Gelukkig van ïontrast was het tweede motief in As voor de eer ste violen later in C door fluit en hobo overgeno men. Hier hoorden we Beethoven en dc klankkleu ren ie ons zoo lief zijn als uit het volle orkest op stijgt de zachte zucht der hobo, het behaaglijk neus geluid der iagot of de gedempte klanken der hoorns, deden ons spijl gevoelen, dit in de eerste deelen te bebben gemist. In de ouverture „Prometheus" viel zeer op, hoe kranig de eerste violen hun spiccato ten gehoore brachten. Aan duidelijkheid en netheid schoot dan ook de dirigent niets te kort. Men kan echter met een zekeren schrik denken tan een „academische" uitvoering van Berlioz. Waar bleef in de Marche Hengroisc de climax? Dit werken met grof geschut is absoluut geen Franschc methode, als- het geschiedt op plaatsen waar het geen uitwerking heeft. En het in 't vuur lagen van alle hulptroepen, vóórdat het moment daar is, is even ondoordacht als vruchteloos. Na den f2 centimeter inzet van het kopergeschut zaten we Teeds in den kruitdamp en met tuitende ooren,toen ■climax nog moest komen. Maar ze kwam niet. Gluck's ouverture en het Finale van Beethoven waren de beste momenten van den dirigent. Mej Corry van Voorthuizen uit Leiden zong twee Mendelssohn-aria.Zij bezit een natuurlijk alt-geluid, ioch kan van de fraaie stem meer partij trekken, zoo ze dc gelegenheid heeft, voor en na de pauze Dp te treden. Er komt dan wat meer vrijheid en tosh.'1. Vooral moet zij zorgen, den diapason niet naar boven tc overschrijden. 't Orkest begeleidde tam en kwam in 't begir der tweede aria wat achteraan. Een nauwgezet man lis de heer Spanjaard echter is zulke kleinigheden door wat routine spoedig te boven. Zoo hij zich bij het aanduiden van cantilene-pa Vagec kon hoeden voor het maken van on-aesthc- lïsch-wiegelende bewegingen, die in de concertzaa lbsoluut niet thuis behooren en in hun „Pomadig keit" niets met de kunst te maken hebben zal zijn di rectie er niet onbelangrijk op verfraaien. G. J. K. Maandagavond hield bovengenoemde vereenigin baar ledenvergadering in „St Bavo" De voorzitter opende de vergadering met gebed' waarna hij met eenige kernachtige woorden 3 nieuw, leden installeerde. In verband met den beperkten tijd van den heer v i. Horst, komt punt 5 van de agenda eerst aan de orde n.l. het aanstellen van twee districtspropagan disten, wat na zeer vele discussiën, en na een nadere toelichting door den heer van der Horst, met een kleine meerderheid werd goedgekeurd'. De notulen der vorige vergadering werden goedgc keard. «- Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek dat er een voordeelig saldo was. De voorzitter bracht namens de leden hulde aan den secretaris en den peningmeester voor hun vele moeiten en tijd, die zij daaraan opofferden. De voorzitter bracht hierna ter kennis, dat het be stuur besloten had f 10 4 f 15 uit te trekken voor een teekenwedstrijd onder de leden van onze organisatie voor een ontwerp voor het vaandel, wat een applaus der vergadering wegdroeg. Tevens spoorde hij den leden aan om zich op te geven als lid van de ver. eeniglng Eerbied in Gods Huis", waarvoor men zich kan opgeven bij de bestuurders van de afdeeling. Na nog even gewezen te hebben op de „vaandeluit- voering" op Zondag 23 November in de ,,St. Bavo" Smedestraat, en dat elk lid zijn best zou doen 0111 de programma'sen kaarten voor deze uitvoering aan den man te brengen, was men aan het laatste punt: de rondvraag genaderd. Na nog eenige op- en aanmerkingen werd de ver gadering door den voorzitter weder met gebed ge sloten. daar over uitspreken en gaarne zouden wen- Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de vereeniging tot bevordering van het Katholiek Bij zonder Onderwijs te Haarlem, werd hedenmorgen in de kerk van den H. Jozef aan dc Jansstraat door Z. D. H. Mgr. A. J, Gallier, Bisschop van Haarlem een pontificale Hoogmis opgedragen. Dc plechtigheid' was door vele belangstellenden bezocht, waaronder enkele vooraanstaande personen op onderwijsgebied. Zoo was aanwezig de zeergel. heer dr. J. F. M. Sterck districts-schoolopziener te Haarlem; de ZeerEeerw. heer Rector Th. M. Beukers, centraal adviseur der Dioc. Ver te 's Gra- venhage; de heer Chr. Wesseling te 'sGravenhage en de heeren A. J. M. Gilissen te Rotterdam en Mr. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. r< Om half 11 nam de plechtigheid een aanvang, Z. D H. werd geassisteerd door den HoogEerw, heer Mgr. Th. J. A. Bosman, kan.-deken van Am sterdam als presbyter-assistens; Mgr. H. H. F. Stoffels kan.-deken van Haarlem en Mgr. A. J. Hoiiêrhoek te Amsterdam als troon diakens, diaken was de Zeereerw. heer J. B. J. M. Höppener, regent van de Bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk en sub-diaken de Welcerw. heer kapelaan A. J. Boks ad mitram de Hoogeerw. heer rector P. W de Wolff; ad Baculum de Zeereerw. heer rector J.' H. W. Borsboom. ad librum de Weleerw. heer kape laan A. J. W. Liihn; ad candelabrum de Welcerw heer kapelaan H. J. Caarls; ad gremiale Rector Aalberse; thuriferarius de Zeereerw. heer rectoi H. C. J. Sondael; als ceremoniarii de Zeereerw heeren L. A. A. M. Westerwoudt en J. M. v. d. Tuyn, secretarissen van Z. D. H. Het koor zong op treffende wijze de „Missa Pontificalis" van Perosi. Te ruim twaalf uur was de plechtigheid ge ëindigd. IffPm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2