j HH. ADVERTEERDERS L :v8(ismiQBejen voorziening. BINNENLAND SLOBKOUSEN 1 Scnoi en Sciieivisch Gemengd Nieuws rrandsiotfendisiributie. ÜE WEELUE. i SIPKES' JAMFABRIEK. Nederland en België OENSDAG 12 NOVEMBER 1919 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 12,60, PER WEEK 20 BUREAU; NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELIN3 „DRUKKERIJ" No. 1743 CENT FRANCO PER POST PER KWARTAAL t2,95 BiJ VüOUüi Tbc fALINti ADVERTENTIEN 25 CENTS PER RESIL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Met het oog op de vroegtij dige vei schijning van de Zater dagsche Courant, verzoeken wij onzen HH. ADVERTEERDERS beleefd advertentiën, bestemd voor het Zaïerdagnummer, Rttfcï» VRüaA^i in te zenden. DE ADMINISTRATIE. een pond Scnoi een ponü ScneiViScn disiirct nAikoLc.it! en utfiSfrftiKLii I. Goedkoope Brandstoffen Levensmiddeienbedrijf Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. I*. W. TWËEHUIJiËH BAHl tLJOHlSSTRAAT 27. Tel. 1770 t Eigen vruchtenkweekenjen. UIT ONZE OOST - 11 111 imn De Directeur vau het Gemeentelijk Levens- middelenbuieau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag 13 November 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon a 22 cent per pond OF a 17 cent per pond Op vertoon vau Y1SCHKAART No. 1—4000 in de Gom. Visehhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. UITREIKING YAN KAAKTEN EN BONS IN ÜE ST. BAYO, DAGELIJKS VAN 9-4 UUR. ZATERDAGS TOT 12.30 UUR N.M. Op vertoon dor gele minjmumrantsoen kaart, zal vanaf Donderdag 13 tot en met Zaterdag 15 Nov. e.k. een kaart uitgereikt worden, waaraan bons, geldig voor het res tant van het minimumrantsoen, voor hen, die brandstoffen betrekken van de handela ren: 4452 Liefhebber (No.31); Molenaar (No. 36); Over- akker (No. 39); Perquin (No. 40); Pik (No. 41); v. d. Pol (No. 42); Paulen (No. 43); de Rooq (No. 47); Schoen (No. 49.) ATTENTIE. Gele miniinuinrantsoenkaart dus mede brengen! Zie voer nadere bijzonderheden de bekend making van 4 Nov. jj. en die van Zaterdag 15 Nov. as. voor de uitreiking der kaarten van nog niet genoemde handelaren. Tegen inwisseling van ondervarmelde bons der restant mlnirnumrantaoenkaart bjj den betrokken handelaar wordt direct verkrijg baar gesteld: Oo bon no. 6 1 ÏÏ.L. COILES. Op bon no. 7 H.L. ANTHRACIET, Op bon no 8 H.L EIERKOLEN. Op bon no. 9 K H.L. KACHELKOLEN. Directeur Brandstoffen-Bureau R. C. J. WILLINK. Ingevulde formulieren kunnen worden in geleverd als volgt: Genummerd tot 4100 op Donderdag 13 November tot 4000, op Vrijdag 14 Nov., des morgens van 9 tot HYz en 'smiddags van 2 tot 4y2 uur en tot 5300 op Zaterdag 15 Nov. alleen des morgens van 9 tot liy2 uur. Men is verplicht mede te brengen het aanslagbiljet in de plaatselijke directe belasting. 4447 DE COMMISSIE. De Gemeente heeft ten Raad-huize te Halfweg ontvangen en beschikbaar: 408 paar manssokken a f 1.50 per paar. 132 paar kinderkousen maat 3 a 1.35 per Paar. 108 paar kinderkousen maat 4 a 1.50 per paar. 108 paar Jongenskousen maat 5a 1.75 per paar. 108 paar Meisjeskousen maat 6 k f 2.— per paar. 168 paar Vrouwenkousen maat 7 a 2.10 per paar. Belanghebbenden welke een inkomen hebben ran f 1200 en minder kunnen tot het bekomen van bovenstaande artikelen eene schriftelijke aanvraag indienen bij bovengenoemd bureau te Halfweg. 4448 Aanvragen welke na 20 November inkomen worden niet meer in 'behandeling genomen. De toewijzing der artikelen zal schriftelijk orden bekend gemaakt Nu, gedwongen door den steeds stijgenden geldnood, waarin de Nederlandsche Staat ver keert, onze Minister van Financiën, onder min der sympathiek aandoende belastingontwerpen, ook een ontwerp op de weelde zal indienen, kan een meer uitvoerige en vau meerdere zijden belichte uiteenzetting omtrent het begrip: weel de, niet anders dan welkom vcor velen onzer lezers zijn. Omtrent de weelde toch en 't niet weinige wat er aan vast zit, heerschen bij tal van men- schen heele of halve verkeerde begrippen. Niet gering is het getal der staatsburgers, die de weelde als economisch verschijnsel, in haar uit werking verdedigen, in bescherming nemen en die in de stellige meening verkeeren. dat, zon der uitleving in weelde van een deel dier bur gers, de Staat niet, of slechts met moeite, zijn roeping kan vervullen. Zelfs heeft de weelde hare verdedigers ge vonden in enkele staathuishoudkundigen van naam. Wij zeggen in „enkele," want de over- groote meerderheid beschouwt de weelde, en o.i. terecht, ook in economisch opzicht, als'verder felijk. len einde dit aan te toonen. zullen wij: lo. Vaststellen, waarin de weelde eigenlijk bestaat. 2o. Nagaan, of zij een weldaad is voor de Maatschappij of een kwaad. 3o. Onderzoeken of, indien de weelde een kwaad voor de Maatschappij blijkt te wezen, er wettelijke geneesmiddelen tegen aangewend kunnen worden. Welke eigenaardige begrippen er heerschen, aangaande het onderwerp dat ons hier 'bezig houdt, zelfs bij hen van wie men dit allerminst zou verwachten, getuigt de definitie die de Schotsche economist James Stewart van de weelde geeft. Hij bepaalt de weelde eenvoudig als: het gebruik van den overvloed. Deze bepaling mèenen wij. zonder er lang over ma te denken, als geheel onjuist te moe ten verwerpen. Wedde, toch zegt ons veel meer dan verkwisting. Wij vragen: hoe is dan de weelde te bepalen door het begrip van gebruik, waar gebruik niet in staat is om het begrip verkwisting te bepalen, welke geen gebruik, maar verspilling van goederen is? Zelfs al zou Stewart in plaats van gebruik, het woord misbruik gebezigd hebben, dan nog zouden we zijn definitie van de weelde niet kun nen aanvaarden. En waarom niet? Omdat in de weelde altijd het begrip vervat is eener aan merkelijke buitensporigheid. Verbruik nu, zelfs misbruik, dat de grenzen van het passende te buiten gaat, kan niet altijd een aanmerkelijke buitensporigheid genoemd worden. We zullen dit door een eenvoudig voorbeeld, in den vorm eener- vraag, toelichten. Kan van iemand, die eenige guldens meer uitgeeft dan strikt noodig zijn voor de meu bileering van zijn huis, voor zijn kleeding, voor zijn tafel, gezegd worden dat hij weelderig leeft? Immers neen. De inderdaad onjuiste bepaling, cue Stewart van het begrip weelde gaf, strekte den beroemden Franschen economist Jean-Bap- tiste Say tot aanleiding, om de volgende rede neering op te zetten: „Stewart's omschrijving van de weelde, acht ik onjuist, omdat de over vloed niet gemakkelijk van het noodzakelijke kan onderscheiden worden. Overvloed en het noodzakelijke, smelten gelijk de kleuren van den regenboog, door onmerkbare overgangen ineen.'' 1) Dit mag nu heel fraai gezegd zijn, maar met allen eerbied voor den grooten staathuishoud kundige, wil het ons voorkomen, dat ook zijn redeneering, hier niet opgaat. Dit zou alleen het geval wezen, wanneer het, ter onderschei ding van twee verschillende dingen noodzake lijk was, dat de juiste grens die ze scheidt, dui delijk zichtbaar was. Houden we ons aan het door Say gebruikte voorbeeld: de kleuren van den regenboog. We onderscheiden daarin wel degelijk de blauwe van de groene kleur, al kan niet precies worden aangewezen, waar de eerste eigenlijk eindigt en de tweede een aan vang neemt. Toegepast op ons onderwerp, kun nen wij gerust beweren, dat bij een rijk mensch het punt waar zijn bezit ophoudt het-noodzake- lijke te zijn om in overvloed over te gaan, zeer moeilijk met volstrekte juistheid te bepalen is. Echter, wanneer men èn het noodzakelijke èn den overvloed, ia hun betrekkelijken omvang met opmerkzaamheid beschouwt, dan wordt het verschiltusschen beiden duidelijk kenbaar. Intusschen werd door Say met recht de defi nitie die Stewart van de weelde gaf, als te vaag verworpen. Daarmede niet tevreden, stelde hij er een andere voor in de plaats „In 't algemeen kan men zeggen aldus Say dat de weelde het gebruik is van dingen die veel kosten." Scherper geformuleerd, klinkt deze bepaling al veel beter. Maar bevredigen kan zij ons niet. Het gebruik van dingen, die veel kosten, valt onder omstandigheden, lang niet altijd af te keuren. Integendeel. Men ziet het in onze ker ken. Daar treft men fijn gedreven vaatwerk van goud en zilver en andere sieraden aan, zoo als vaandels, beelden, tapijten enz.,die veel geld gekost hebben. Echter, aangezien 't doel van dit alles is God te eeren en den luister der ker kelijke plechtigheden in Zijn dienst teverhoo- gen, zoo mogen we 't gebruik van deze voorwer pen, welke veel kosten, geenszins weelde noe- men- Weelde toch is een kwaad, een ondeugd, prachtlievendheid, de naam, die ons voor den geest komt, is, met het hierboven aangegeven doel als haar voorwerp, een deugd. In zijn verdere ontwikkeling van het begrip weelde, verkondigt Say de meening, dat daarin ook de begeerte vervat is om te pralen en te 1)J. B. Say. Traité d'Economie Politique 3e boek. 5e hoofdste schitteren, maar niet de begeerte om een geld zuchtig en zinnelijk leven te leiden. In dit verrband zegt hij in zijn aangehaald werk: „Het woord weelde wekt bij ons veeleer het begrip van praalzucht op, dan dat van zinnelijkheid. De weefde in kleeding toont niet aan dat die kleederen gemakkelijker zijn voor hen die ze dragen,maar dat ze gemaakt zijn, omde cogen van anderen tot zich te trekken. Tafelweelde doet veeleer denken aan de pracht van een grooten maaltijd, dan aan de fijne spijzen van een lekkerbek." Dit moge nu in zijn algemeenheid niet onjuist zijn, o.i. is, gelet cp de zinnelijke en genotzuch tige natuur van den mensch, 't begrip van zin nelijkheid en genotzucht niet van de weelde te scheiden. Daarom dunkt ons, de volgende omschrijving van de weelde, die de Katholieke staatshuis houdkundige Liberatorc geeft, de alleszins juiste: „De weelde is het gebruik van zeldzame en kostbare dingen voor een speciaal doel om te pralen of zinnelijk te leven ln deze omschrijving zijn al de elementen aanwezig, welke het begrip weelde uitmaken. Door de woorden „zeldzame en kostbare din gen" wordt de buitensporigheid uitgedrukt, d.w.z. datgene wat het noodzakelijke of passen de overtreft. De woorden „voor een speciaal doel" wijzen in rechtstreeks verband met het geen volgt, op het tegenovergestelde van edele doeleinden. Ten slotte komt door de woor den „te pralen" en „zinnelijk te leven" de dub bele natuur der weelde: hoogmoedige ijdelheid en onbeteugelde zinnelijkheid, volkomen tot haar recht. NED. KATH. JOURNALISTEN-VEREEN. Onder voorzitterschap van den heer J. B. Vesters vergaderde Zondag te 's-Hc.rtogen- bos-eh de Ned. Kath. Journalisten-Vareeni- ging in goedbezochte bijeenkomst. Met in stemming gewaagde do voorzitter in zijn openingswoord van het bereikte resultaat met de. salarisactie en vertrouwde, dat de verdere samenwerking nog andere economi sche voordeelen voor de leden zal afwerpen. Voorts herinnerde spr. aan het tot standko- men van de R.-K. Directeurenvereeniging, welke, op principieel standpunt staande, van zelf is aangewezen om met de N. R. J. V. sa men te weorken in het belang van de Kath. Journalisten en van de R.-K. Pers in het al gemeen. Bij de ingekomen stukken deol'de de voor zitter mede, dat door eenige ledeu aan. het bestuur hef. verzoek is gericht het denkbeeld tot hel organiseeren van. een R.-K. Persdag ir» overweging te willen nemen en even ueel de noodige stappen te doen, welke tot het houden van zulk een congres kunnen leiden, dosgewenscht in overleg met de pas opge richte R.-K. Directeurenvereeniging en an dere organisaties, welke hiervoor in aanmer king kunnen komen. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur gaarne bereid is dit denkbeeld te bespreken en advies daarover uit te brengen. Daar de zaak niet voorbereid was, werd verdere be spreking uitgesteld. Zonder debat werd goedgekeurd eon be stuursvoorstel, om vau de gewone ledeu tx>t dekking van het kastekort over 1919 een extra-bijdrage te heffen. Nadat bij meerderheid van stemmen was uitgemaakt, dat directeuren-redacteuren, wier hoofdbezigheid op journalistiek terrein ligt, gewoon lid der vereeniging kunnen zijn en het ami tal bestuursleden tot vijf was te ruggebracht, werden wegens aftreding van het geheel bestuur in verband met de statu tenherziening, tot bestuursleden herkozen de hcerer. J. B. Vesters te 's-Hertogenbosch en C. M. J. Aleven te Hilversum en gekozen de heeren S. Bruysten te 's-Gravenliage, J. \V. M. Pasdelcup te Breda en J.H.A. Schuurs te Rotterdam. Aan de afgetreden bestuursleden, de hee- ren J. W. Helmer, te Amsterdam, J. J. de Kroon, pr., te 's-Hertogenbosch, J. R. van der Lans, te Nijmegen, Alb. van der Kallen te Nijmegen en Ferd- Wier dols te Amster dam, wijdde de voorzitter onder instemming der vergadering, woorden van welgemeenden dank. Voor 1920 werd de contributie progressief gertgeld, variëerend vaa f 9 tot 19. Hierna werd de redactie der nieuwe statu ten na ampele bespreking vastgesteld. B(i de zeer geanimeerde rondvraag werd o.a. besloten, etappe11 te doen teneinde een lid der vereeniging benoemd te krijgen in het bestuur van het fonds tot steun aan R.-K, couranten, waarover prof. J- D. J. Aengenent op den Katholiekendag modedeelingen had gedaan. Eveneens werd geïnformeerd naar de cursussen voor de journalistiek, welke door de R.-K. Leergangen te Tilburg georga niseerd zouden worden en waarover het be stuur dier Leergangen blijkens een communi qué iu de pers vooraf het advies der N. K. J. V. zou inwinnen. Medegedeeld werd, dat geen enkel verzoek dienaangaande het oc- stuur had bereikt. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. DE „UAAGSCHE POST" OP Z\\ SMALST EN SMALST. Men weet, dat de Regeering aan ongeveer 3500 geestelijken en bedienaars van den gods dienst eeu toeslag van 100 toegedacht heeft. De meeste Katholieke geestelijken zullen daarvan niet profiteer en, omdat ze heel-e- maal geen tr acte ment van liet Rijk genieten en dus vanzelf huiten den toeslag staan. Zelfs die luttele honderd gulden gaan dus huu neus voorbij. Luister nu eens, hoe de wufte „Haagsche j Post" over het geval schreef; en 3426 domino's, pastoors, kapelaans en rabbi's kregen uit de Staatskas ieder een donatie van 1P0. Honderd heele guldens! Dat is geen kleinigheid voor de meesten van deze stakkerds, die met hun aangeboren of aangeleerde welsprekendheid heel wat meer zouden kunnen verdienen als zij reiziger bij Vorkade cf Vitello waren geworden, 't Zijn nuttige leden der Maatschappij. Zij produ- ceeren we! niet, maar zij oonserveeren en preserveeren tceh. Dat de plotselinge weelde hun wel bekomen." De „Maasb neemt den schrijver van dat moois als volgt onderhanden: „De meeste lezers van dit blad zullen wed niet weten, dat de Haagsche Post een eigen vertegenwoordiger heeft in d'e Tweede Ka mer. Ilij is wel niet wettig gekozen, maar hij is cr. Hoe dat kan, daar zuilen wij ons heden bet hoofd maar niet om breken. Hij is er niet om te spreken, want iu de Handelingen vindt ge zijn naam nooit; hij is er om te schrijven, iedere week in zijn blad. Het bovenstaande heeft hij ook geschreven. Ge ziet dus direct, dat het een zeer geestige man is, misschien de geestigste van alio honderd. Want ik zot het aan alio leden van de Tweede, en ge kunt er de Eerste Kamer ook nog bijhalen, om zoo geestig te zijn in zoo weinig woorden. Ja, daar komt het op aan, ge moet de juiste woorden weten te vinden. Dat woord „stak kerds" onbetaalbaar. Zoeken wij eens een woord in het heele dikke woordenboek van Van Dale, wanneer ge drie duizend, vierhon derd en twintig mannen in Nederland kunt typeer en. En dan de vergelijking! Hier is er een die hinkt. Ge kunt gewoon een predi kant met niets anders vergelijken als met een handelsreizigers in biscuits of margari ne. Ge zendt zoo zeggen, dat deze vergelij king, die toch zoo voor de. hand ligt, niet eer der gebruikt is. Ja, het is als met het ei van Cclumbus, Ge moet het maar vinden. De afgevaardigde van de TI. P. is niet al leen geestig, hij is ook doorkneed in de eco nomie. Daa, kent tegenwoordig iedereen wel wat var, maar hier hebt ge er een, die Prof. had moeten worden. Al was het aLeen maar om de gangbare definitie van „produceeren" to verbeteren. De geestelijken produeeeren niet: zeker cmdat ze geen klompen maken, of brood bakken, of huizen bouwen, cf varkens slachten?! Omdat hun werk geestesarbeid is. Ge weet het nu. Katholieke lezers vau de H. P., als ge geestesarbeid verricht „produ ceert" ge niet en dan is het eigenlijk nog maar bij de gratie van de afgevaardigde van de H. P., dat ge u tot de nuttige leden der maatschappij moogt rekenen. Ik zou er iets voor over Jiobtieii; te Terne- men met weike „productie" de. afgevaardigde van do H. P. zijn kost verdient." EEN PERS-CONGRES? Inleiding en debat in de Sectie Pers en Lectuur van den Nederlandschen Katholie kendag hebben, naar men weet, in dag- en weekbladen tot eenige nabetrachtingen aan leiding gegeven, maar het onderwerp is daar mee niet uitgeput. Niet overbodig lijkt het diaarom, zoo meent het „Centrum", dat eens wat dieper op deze zaak worde ingegaan. „Want liet is nu te Utrecht en uit de daar op gevolgde beschouwingen wel weer duide lijk gebleken, dat er ten aanzien der Katho lieke Pers niet slechts verschil van meening is, maar ook misverstand en dat zijl, die niet of slechts uit de verte tot haar behooren, doorgaans ietwat vreemd tegenover haar staan. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat outsi ders geen goede iedeeën omtrent hare taak en verrichtingen kunnen hebben; maar voor een juiste beoordeeling van hetgeen een Ka tholieke courant is en behoort te zijn, heeft toch zeker ook de ervaring der insiders haar het eekenis en recht van meespreken. En deze kwam tot dusver wellicht te wei nig tot uiting. Een grondige gedachtenwisseling van out siders en insiders, van belangstellende bui tenstaanders en vakmannen, zou daarom on getwijfeld haar nut hebben. Een gedachtenwisseling niet binnen het ietwat beperkte raam van een secüe-vergade- ïiing, maar met tijd en ruimte voor zich." Zou de tijd niet gekomen zijn vraagt het blad terecht, om voor Nederland te organi seeren, wat in andere landen reeds eerder plaats vond: een Katheliekenn Persdag, of Katholiek Pers-congres? iTroclstra geen hoofdredacteur. Naar aanleiding van het gerucht dtat n:r. P. J. Troelstra hooforiTaoteur zal woreou vau net nieuwe soj.-aem. dagblad, kan ,Het Volk" uit de beste bron vermelden dat liet gerucht len eencnma'.e ongegrond is. Een tiveeue 'RijKsopvoeuingsgeslicht. Nabij Amersfoort zal pen tweeoe Rijksop voedingsgesticht .worden gebouwd jnet liet oog op vestiging daarin van werkschoten. Buitengewone Kommiezen. Het ,,Hbld."' meent te weten dpt velen der militairen buitengewone Kommiezen, die mot ingang van 1 Januari a.s. hun cms lag zulten krijgen, als buitengewone Kommie- zen op daggeld, in gowone burgerkleedLng gekleed, zullen aangesteld worden. De verjaardg van den wapenstilstand. Van verschillende gezantschapsgebouwen in den Haag werd gisteren gevlagd wegens den verjaar dag van het sluiten van den wapenstilstand. He waarnemende Opperbevelhebber. Bij Kon. besluit is de luit. ge. W. F. Pop, met ingang van 15 dezer, eervol ontheven van de waarneming van de functie van op perbevelhebber van land- en zeemacht. PRIJZEN ALS VOOR D EN OORLOO 28 cM. hoog. Vanaf t 2.— •--* Tf 11 II II u J Een loctor iu 't ïvederlanuseh te Londen. lil Londen wordt d-d. 11 dezer geseiqd, da, de Universiteit .te Londen besloten heeft ter bevorder.ng van de studie van het Ne- derlandjsch, binnenkort een lector in de Ne derlandsche taal te benoemen. Het Kamer.fiii Van Rijzewijk. Het Ka.noiieK.e '1 weeue Kamer.iJ de heer Van Itijzewijk is te Utrecht ten gevolge van de glaci/teid pp straat gevaLeu e„ „tuft. daarbij het ongeluk gehad een enkel te bre ken. Rij wordt verpleegd in het St. An- tonius Gasthuis aldaar. Al weer een incident. Men seint uit Brussel aan de „Msb.": De Nation Beige" maakt melding van een in cident dat in de haven van Brouwershaven zou heb ben plaats gehad. Daar lag het Belgisch stooin- jacht „Java onder de vlag van de Koninklijke Jachtclub van Belgie. lederen dag wierpen Hoiland- sche militairen en burgers met steenen naar het jacht en trachtten de bemanning tot een veentparti,' aan te zetten. Op zekeren avond toen de schipper aan wal ging, werd hij geslagen, zijn vlag werd naar beneden gehaald en de „Java" in de haven tot zin. ken gebracht. Op de klachten van den schipper, de den de militaire autoriteiten het jacht lichten er onder voorwendsel van reparaties naar de haven van Zijpe overbrengen. Zij stellen een onderzoek' in en weigeren het jacht aan zijn eigenaar terug te geven Deze heeft zich beklaagd bij de Belgische regee- ring, die waarschijnlijk stappen zal doen. Het geval te Breskens. Naar de „Nation Beige" verneemt, heeft de Bel gische regeering in Den Haag uitleggingen gevraag? over het incident van Breskens. De Soir schrijft met betrekking tot dit incident! „De Belgische regeering besloot niet alleen ver goeding te vragen aan Nederland voor de schade, toegebracht aan Belgische schepen, maar ook een plechtige genoegdoening voor de beleediging, de 'Vlag aangedaan. Ken Belgische torpedoboot zal de Schelde afva ren en de vlag zal moeten worden gegroet door dc Nederlandsche autoriteiten." De Japansche boycot-beweging. Uit Weltevreden word't geseind: Het officieel rapport der Regeering&en- quete, naar den oorsprong «ter Japansohe boycot-beweging in NetL-Indaë door den Chi- neeschen handel concludeert, dat de sluwe bedoeling der bolsjpewistieehe organisaties in China is, dat Chineezen over te balen, on der het masker van patriottisme en anti-Ja panisme, alle Ohineesehe kapitalen in China en de zuidzee-el'landen in een nationale volks bank op te hoopen, waarna de z.g. Tienman nenbonden de organisaties zouden overleve ren aan het bolsjewistisch terrorisme. De Ned. Indische regèering publiceerde 't rapport en waarschuwde de Chineesche on derdanen in Ned.-Indië de nationale organi saties te wantrouwen, hun geiden er niet te deponeeren en niet deel te nemen aan de boy cot-beweging. Welingelichte kringen verwachten, dat na deae waarschuwing de boycot spoedig aal af- loopen, terwijl de geest onder de Chineezen in Ned.-Indië reeds verbeterd is na de uit- J zetting der bolsjewistische leiders uit Ned.- In«lië. Salarisactie in Indië. Men seint uit Weltevreden: De algemeene vergadering van den Bon I van Europeesche geëmployeerden in de teed - nische bedrijven en de bouwvakken boslo «t aan de werkgevers te verzoeken, den acl.t- urigen werkdag in te voeren, voor overwerk KM) pet., voor Zondags werk 200 pet. te bers ten en elk jaar twee maanden tantièmes. Opzienbarende Diefstal, ten diefstal is ontdekt bij de gouvernement» Openbare Werken te Tandjong-Padang (res. Billi- ton) van ruim vier ton door een inlandschen boek houder door middel van valsche mandaten óver een tijdvak van ruim vier jaren. De „Zuid-Limburger" deelt het volgende ver- schrikkelijke voorval mede: Maandagmorgen vroeg werd geestelijke en geneeskundige hulp ontooden in de woning van L. F. te Blijerhei- de-Kerkrade. Toen een geestelijke het huis bin nentrad. lagen een ongehuwde, een gehuwdt dochter en de moeder bewusteloos. De gehuw de dochter, overgekomen om haar zieke moeder te verplegen, was inmiddels reeds overleden, ten klein kind lag bij het lijk en speelde mef haar moeder. De toestand van de 27-jarigr dochter Marie F. is ernstig, doch er bestaal nog kans op herstel. De toestand der moedei F. is hopeloos. Om half tien den vorigen avond hadden alle huisgenooten rijstepap gegeten. Ook de mannen 'hebben ervan gegeten, zonde?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1