E HET WITTE HUIS. BUITENLAND Wat de pers zegt SKSSjsr*'— Orde en Arbeid FEUILLETON Woensdag 12 NovemberTweede Biad Z.H. de Paus over Vrouwei&!eeding rawaSStó «SggLte ""f "'""f!1* Algemeens Wapenstilstand in Rusland? Kunst en ICenult, Uit de allocutie van Z. H. Bc- nedietus XV aan de Katholieke La Lansciio .Viouw en vereer. Liflg i ('Vertaald uit „La Civiitta Carto- lica", van 1 Nov. j.l.) *Wij verblijden ons over net uitgespro ken doel, er naar tc streven, dat do ka tholieke vrouw, buiten den p.krht zeriig te zijn, ook den piieht gevoeie zich zóo to toonen in haar wijze van klecden. Zulk een opzet d.uidt de nood/zakelijk! leid van het goede voorbeeld aan, dat site katho lieke vrouw moet geven, en o hoe zwaar hoe dringend is de p.iekt d(je buUenspo- rigneden der mode te vermijden, die als vruent van het bederf li^r.r uitvinders, zooais oruangs de .waardige Bres id en te van den Kaiii. Vrouwenbond opmerkte, een misdadige bijdrage leveren tot. het alge meen zedenbederf. an den anderen kant vervult't ons rr.et ver- wondering en verjazing te zien, wie t vergif aanreikt, oe kwaadaardige werking ervan schijnt te miskennen tn o.i-e het h.uis in orand. steekt, de verw oestemde i. racet van net vuur niet kent De veronder.;ceding allleen van zulk een onwetendneia maakt de treurige uLoreiding begrijpelijk, die i.i onze dagen een more heeft gekregen, zoo zeer in strijd met de zedignen^ welke het schoonste sieraad behcorae te wezen. van de christenvrouw; zonacr dergelijke or,- wetendlieid schijnt het .Ons, dat geen en kele vrouw tot liet exces had kunnen ko men onbe.u.i.elijke kieeaing le dragen, zelfs bij net zLh begeven naxr de h.ei.ige plaats, zelfs bij nei, verschijnen voor ae natuurlijke en meest ver.rouwbaro mees ters van christelijke zedeletr. 01 met hoe veel voldoening nebben wij daarom ver nomen, dat de deelneemsters aan dpn Ka tholieken Vrouwenbond in haar jrogram hebben geschreven, dat haar besluie is, zich ook in haar wijze van kleeden zedig te betoouen. Door zoo te handelen zullen zij den strengen p ieht vervuilen geen ergernis te geven, en anderen niet in oen weg te staan op het pan der deugd;, cn bovendien zul len zij toonen, dat, nu haar zending in de wereld verbreed is, zij een goed voorbeeld moe<.en geven, niet meer a'een tusscnence muren van het huis, maar ook in het mid den van de straat, en op de openbare plei nen. mi zoo oe.aigrijk _s de nooa zak el ij k hekl van dit gevoig, nat bij het erkennen daar van, de Katholieke vrouwen zich verplicht moeten voelen, raet a.-een door persoonlijke verplichting-, maar ook .uit socia.e plicht. iWij zouden daarom .wensenen, dat de tal rijke ingeschrevenen bij den Katb. Vrouwen bond, tnans vereenigd in onze tegenwoor digheid oncter elkartóter een verbond vorm den om de .onpassende modes te bestrij den, niet alleen voor zichzelf, maar ook bij al die personen en farniinies, waar kaar werk effect kan hebben. Het zou overbo. dig zijn te zeggen, dat een goed(e) moeder nooit mag toestaan aan hare dochters, toe to geveu aan de valscJie eischen van een niet volkomen reine mode, maar hot zal niet overtollig zijn hierbij te voegen, dat elko dame, hoe hooger de trap is, waarop zij staat, des te strenger plicht heeft, niet1 te verdragen, dat wie haar komt bezoeken de zedigheid dtunt kwetsen door onbehoor lijke wijze van kieeuen. hen Waarschuwing, op tijd gegeven, zou verhinderen dat zulk een brutale onbeschaamdheid werd herhaald die de rechten schendt van welbegrepen gastvrijheid; en misschien zou de weer klank van het verwijt, als zij bijgeval an dere onvoorzichtige begunsiigers van min der mooie modes bereikte, dezen tr toe te brengen zich verder niet te bezoedelen met onbeuoorlij kned en, gelijk of ver wat aan die welke de verstandige dame zoooga zij ze gevaar werd zou aigekeird hebben. Wij ge.ooven dat jegens dit verbond te gen de verkeeraheden dier mode vaders en sciitge.iooten, broeders en verwanten de moedige et rij de rossen goed zuilen gezind zijn; zeker zouden wij willen, dat dat bevor derd en begunstigd werd door de gewijde herders en alle" priesters, die zielzorg heb. ben, overal waar de mode de grenzen der betamelijkheid heeft overschreden en zij heeft die maar al te veel overschreden op vele plaatsen! jtóaar Ons woord zij bo venal opgenomen, door u, geliefde doch ters, die vandaag hebt verkia; ri een aposto- laal te willen vervuilen in het midden der wereld. Men geloove overigens niet, dat alleen het goede voorbeeld lie.pt bij den opvoedings- arbeid, die rechtstreeks op de vrouw rust, zoowel binnen als buiten het gezin, de christenmoed, die leven geeft aan het goe de voorbeeld tier vrouw In op bedorven luch ten van onzen tijd, en die zich verzet tegen de verspreiding van onbetamelijk© modes, vergemakkelijkt bok de gansche zending der vrouw midden in de maatschappij, want de volksmond zelf drukt een woord, Uit van het gewone verstand a's hij zegt, dat in, de deugd een dwingende kracht schuilt (la virtie si impoue)." Afblijven! Sociaal-democraten zijn over hot algemeen vrijpostige mensehen maar wat „Het Volk" nu aandurft-, daar staan wij paf van. Op 30 October j.l. kan men in dit blad het volgend bericht aantreffen; „Ecu liobmsehe woningbouwcenirale." Ze volgen ons weer- na! Naar „De Tijd" me dedeelt is in het Aartsbisd'om Utrecht een Room&ch Katholieke Woningbouw Centrale opgericht onder den naam: R.-K. Centrale Vereeniging ter bevordering der Volkshuis vesting „Ons Huis". Aan de centrale wordt een technisch bu reau verbonden, dat binnenkort iu werking kan treden. Dit burean zal plannen en tee- keningen ontwerpen en gegevens verzamelen voor praküsehen woningbouw". Maar dat is nu ic-eh wel het toppunt, roept de „Volkskrant uit: „Maar dat is nu tceh wel het toppunt! Wij waren al een jaar of tien druk bezig met woningbouw vóór de sociaaldemocraten er aan dachten dit voorbeeld te volgen. En de eerste bouwcenfcrale was dae van „Ons Lim burg" in de mijnstreek. Op het laatst gehou den congres van den Woningraad deelde Dr. Pools hierover bizonderheden mod©, en daar na is de zaak in velschillende couranten en tijdschriften besproken. Eindelijk kwamen ook de sociaaldemocra ten op het denkbeeld om zulke touwcentrales le stichten; zij zijn er echter nog niet mee klaar; nu die van Dr. Pools al een jaar of zeven werkt en tot model voor liet geheele land kan dienen. En wat in Iimburg is tot stand gebraeht heelt sinds een paar jaar ook een plaats gekregen op het programma van onze Dioce sane Werklieden-bonden. De tijdsomstandig heden verhinderden vroeger tot een begin van uitvoering te komen, maar de plannen w aren er in ieder geval geruim en tijd vóór die der soeiaal-democrateu. En nu komt in een der Diocesane Werk liedenbonden het begin van uitvoering en schrijft Het Volk": „Ze volgen ons weer na!" 't Is grenzenlcos bi;utaal. Wij hebben dit aan „Het Volk" te ze-ggen: in hard schreeuwen en afbreken zijt gij ons steeds den baas geweest, maar waar prak tisch moest gewerkt worden is het altijd zóó gegaan, dat jelui op een afstand stond te errtiseeren en te spotten wanneer wij met opgestroopte mouwen aan den arbeid waren. Was het succes dan te groot, ondanks uwe afbrekende critiek, dan veranderde nwe houding en volgdet gij ons voorbeeld. Zoo is hef steeds gegaan. Wij hebben daar* niets op tegen. Integendeel, wij zü-n er blij om, omdat het ons tot eere strekt, maar gij moet u nu niet gaan toeëigenen, wat wij met zooveel moeite hebben tot stand gebracht, niet als de koekoek in ons work willen kruipen. Dan roepen wij: Afblijven! 52). Onder een gezellig en, naar de omstandigheden te redenen, opgeruimd gesprek, was de tocht Eduard «-as wel wat buMf geweeat met Clara s vertrek, daar mevrouw Traumbach, die nog niet vervoerd kon worden, ruim een week in het ziekenhuis moest blijven, waar zij de zorgen van hare nieuwe verpleegster zeer goed kon ontbeeren. Tot zoolang was Clara genood zaakt de kamer, die Eduard voor haar gehuurd had, alleen te betrekken. Zij maakte er echter dezen geen verwijt van en koesterde het voor nemen haar tijd zoo nuttig mogelijk door te brengen. In het vooruitzicht dat hare meeste res spoedig vervoerd kon worden, wenschte zij haar ten minste tweemaal te bezoeken. Of schoon uitermate zwak, gaf de zieke bemoedi gende teekenen dat zij haar denkvermogen De bijzondere correspondent van het ar- beidersblad, de „Daily Herald" seint uit War schauDe Poolsche regeering is voornemens alle oorlogvoer en-de partijen in Rusland uat tc noodigen op 25 November den strijd te sta ken en gedelegeerden naar Warschau te zen den om te confereeren over een orwmildcllij- keu algerceenen vrede. De groot© mogendhe den zijn eveneens uitgen-oodigd gedelegeer den te zenden om aan d© conferentie deel te nemen, welke men zich voorstelt op 15 De cember te houden. GEEN INTERVENTIE VAN FINLAND. Volgens een particulier telegram aan de „Frankf. Ztg." uit Stockholm, weigert de Fin- sehe regeering een interven-te tégen Sovjet- Rusland. De Fiuscbe regeering heeft aan de Noord-West Russische regeering doen we ten, dat van een militaire samenwerking geen sprake kan zijn. Finland wil zioh niet in het Russische wespennet steken. Vermoe delijk zal hiertoe wel bijdragen de stemming in Finland zelf, waar onder breede lagen der bevolking een inmenging in de Russi sche aangelegenheden groote verbittering zou wekken en de tegenstelling tusschen wit te en roode elementen nog meer zon worden verscherpt. Bovendien wordt Finland terug gehouden door de «verweging, .dat een over winning van de Russische reSetionairen ook Finland's onafhankelijkheid veer zou kun nen bedreigen. En eindelijk zal de misluk king van de actie van Joedenltsj ook op hen, die voor een optreden tegen de bolsjewiki nog- wel iets gevoelen, afkoelend hebben ge werkt. DUITSCHE UITVERKOOP. Duitsebland wordt leeggekocht door vreemdelingen, die van den lagen marken- koers profiteerend, toch n-og voordeelig im- koopen tegen de dure Dudtsche prijzen De democratische „Berliner Morgenpost" schrijft naar aanleiding hiervan: „Wie inden laatsteu tijd het twijfelachtig genoegen smaakt© een reis door Duitse-bland te doen, kon waarnemen, dat de sneltreinen op de groote lijnen meer dan voor de helft waren bezet door vreemdelingen. En wie e enige zins oy de hoogte is van dien toestand in de Berlijnsche hotels, weet dat de meerderheid van de gasten bestaat uit neutralen of ge wezen vijanden. Het verarmde Duitsebland is thans een do rado, waarin de vreemdelingen bijna voor niets leven, waar zij alle goederen bijna ca deau krijgen. Een Nederlander kan te Berlijn als een vorst leven voor vijf guldlen per dag. En daar onze westelijke buien goede kooplieden zijn, maken zij van de gelegenheid rijkelijk gebruik. Zij kunnen geen voordeeliger zaak doen dan naar Duitsebland te reizen. Hoe langer ze er blijven, hoe rijker worden zij. Het beetje wa/fc we nog hebben, gaat over de grens. Men kan van een uitverkoop spre ken. Maar de vraag rijst toch, waarom al deze vreemdelingen passen en visa krijgen. Het is dringend noodzakelijk, dat aan dezen wantoestand een eind wordt gemaakt. Wel ie het onaangenaam vreemdelingen, die zich bij ons zoo lekker- thuis gevoelen, den toegang te weigeren. Maar er moet nu eenmaal meer gelet worden op onze belangen dan op die van vreemdelingen. En wij gaan de volko men ruine tegemoet, indien de levensmidde len en voorwerpen van dageiijksch gebruik nog sehaarseber worden. Duitsebland is geen kermis, waar iedere bezoeker naar goeddun ken koopeu en zieh vermaken kan. In Duitsebland moet gewerkt en alleen ge werkt worden en de regeering moet allen streng weren, die met andere bedoelingen tot ons komen." Ook.de „Vorwarts" bespreekt dit onderwerp en zegt: „Vroeg of laat moeten wij tot een strengere uitvoerpolitiek komen. Er dien't een eind gemaakt te werden aan het verslin geren van Duitsche goederen naar het bui tenland." DE AMERIKAANSCHE SENAAT EN HET VREDESVERDRAG. President Wilson heeft bij zijn onderhoud met senator Hitchcock, den leider dier demo craten, blijkens een Reu tor-bericht in de En- gelsche bladen, te kennen gegeven, dat hij zieh geheel vereentgde met iedere reserve op het vredesverdrag-, welke zijn aanhangers zieh gerelitigd zouden achten te aanvaarden, mits het volkenbondsverdrag er maar niet waardeloos door werd gemaakt. HET OUDERDOMSPENSIOEN IN ENGELAND. De commissie, die een ontterz-oek heeft in gesteld inzake wijzigingen van liet ouder domspensioen, heeft eenparig voorgesteld 't staatspensioen te verhoogen tot 10 shilling per week. De meerderheid (elf van de achttien leden der commissie) stelt bovendien voor de inko- mengrens te doen vervallen, zoodat ieder, on verschillig of hij onbemiddeld is of niet, het r€<cht zou hebben op een onderdoniispenfiioen op zeventig jarigen leeftijd. De kosten van het staatspensioen bedragen thans 17'A mil- lioen pond. Het bedoelde meerderheidsvoor- stel zou 41 inilli-oen pond kosten. Ware de leeftijdsgrens tot 65 Jaar verlaagd, dan zou den de kosten 70 millioen pond bedragen. Eenparig heeft de commissie zieh ook ver klaard voor afschaffing der uitzonderingen op grond van de armenwet; bedeeling zou dus de aanspraak op staatspensioen niet doen vervallen. Gevangenisstraf wil die meerderheid der oom missie evenmin voortaan als een uitzon dering doen gelden, behalve in het geval van habitueele dronkaards. Eveneens wil zij de bepaling doen. vervallen, dat niet werken, of schoon de gelegenheid daartoe bestaat, geen aanspraak heeft op staatspensioen. De minderheid heeft voorgesteld de inko mensgrens te verdubbelen, waardoor de kos ten 32 millioen zouden worden. UIT DEN OPPERSTEN RAAD. De Opperste Raad beeft besloten de Duit sche regeering mede te deelen, dat de gehou den gemeenteraadsverkiezingen in Opper-Si- lezië nietig zijn als zijnde in strijd met de vrijheid van het a.s. plebisciet. Verdei- werd besicten Duitschland's ver zoek-te weigeren in Eupen en Maïmedy een volksstemming te doen houden. Vervolgens werd besioien Maekeuseu, thans te Salonika geintemeend, te machtigen naar Duilsehland terug- te koeren in verband met zijn leeftijd en gezondheidstoestand, DE VERKIEZINGEN IN OPPER- SILEZIE. De resultaten der verkiezing in Opper-Si- lezië zijn nog niet volledig bekend, doch reeds thans valt eene sterke vermindering der meerderheidssocialisten van 70 pCt. te oonstateeren. Het centrum heeft ©enigszins gewonnen, de Duilsche demoeraten zijn on geveer gelijk gebleven- Het verlies der meer derheidssocialisten is voor het kleinste deel aan de Dnitseh- national en, overwegend ech ter aan de onafhankel ijken ten goed'e geko men. De Polen -hebben schier overal, naai de „Deutsche All genie ine Zeitung" consta teert, stemmen gewonnen, echter- volgens een voorloopigc raming niet meer dan 35 pCt, Over het resultaat der verkiezingen zegt genoemd blad: Met betrekking tot de toe komst van Oppar-Silezië is pessimisme niet op zijn plaats. Van groote beteekenis bij de volksstemming zal de houding der onafban- kelijken zijn. Terwijl vroeger hun houding op nationaal gebied heen en weer schomme lend was, valt in den laatsteu tijd een vrij sterke neiging naar Duitsebland bij de on- afhankelijken te cooetateeren. UIT DE DUITSCHE ENQUÊTE COMMISSIE. De parlementaire commissie van onderzoek heeft gisteren haar beraadslagingen over de technische zijde van dien duikbootoorlog voortgezet. De voormalige staatssecretaris von Gapelle wees er allereerst op, dat er vóór en tijdens den oorlog in het geheel op dracht tot den bouw van 810 duikbooten is gegeven, waarvan 45 vóór den oorlog. Ad miraal von Tirpitz heeft opdracht tot 't bou wen van 186 duikbooten gegeven, von Oa- pelle 579. Dat er in negen maanden van 1916 sléchts negentig booten werden gebouwd; lag vooral aan den politiekeu toestand ten dien tijde. In Maart 1916 werd; naar bekend is, besloten dat de onbeperkte dnikbootoorlog zou worden uitgesteld, waarop Tirpitz zijn ontslag nam. Met de nota betreffende de „Sussex" d.d. 4 Mei was de onbeperkte dnik bootoorlog op het doode punt gekomen, tot dat het plan op aansporing van Hindenburg en Ludendorff werd hervat. KARDINAAL VON JELAIITMANN f- Volgens een bericht van de „Berliner Zei tung am Mittag" uit Keulen is kardinaal von Hartmaan gisternacht overleden. Kardinaal Hartmann was 15 December 1851 te Minister in Westfalen geboren. Hij werd in 1874 tot priester gewijd en ging, naar aan leiding van de uitbreiding va<n den „Kul- turkainpf", naar Rome, waar hij gedurende vijf jaren studeerde en in 1877 tot doctor in de beide rechten bevorderd werd. In 1880 kwam hij naar Duitsebland terug. In 1912 werd hij tot bisschop van Müuster gekozen en in 1913 lot aartsbisschop van Keulen. Bekend is zijn rol als bemiddelaar bij d© Duitsche regeering en het Dudtsche opper bevel, ten behoeve der in België gedurende den oorlog veroordeelden^ in wier toestand, tengevolge van zijn optreden in vele geval len verbetering werd gebracht-. DE MIJNWERKERSSTAKING GEËINDIGD. Het lioofdoomlté der mijnwerkers besloot; na zeventien uur te hebben beraadslaagd, te gehoorzamen aan het bevelschrift van het „district court" en de staking Dinsdagoch tend op te heffen. HEVIGE SNEEUWVAL TE BERLIJN. De hevige sneeuwval te Berlijn heeft groote vertraging in de levensmiddel en voor ziening van Groot-Berlijn tengevolge gehad, zoodat men te bevoegder plaatse den loop dei* dingen niet zonder ongerustheid tege moet ziet. Er bestaat groot gevaar voor de aardap- peienvoorziening, daar er dit jaar niet half zooveel voorraad is als het vorig jaar. Het melkgebrek is eveneens groot, aange zien 70.000 L„ circa de helft van den aanvoer naar Berlijn, niet is aangekomen. De zieken krijger of een gedeelte of niets van de voor geschreven melk. Het verkeer in de stad wordt met' de groot ste moeite gaande gehouden. DE „VÜSS1SCHE ZEiTCNG" GESTRAFT. In het Maandagochtendblad van de „Vos- sische Ztg." schreef Gearg Bernhardt, dat de Duitsche regeering, die inzake de krijgs gevangenen een groote schuld tegenover het land op zich geladen heeft, deze geheel al leen op Frankrijk schuift. Deze bewering, aldus wordt officieel mede gedeeld, bevat zooveel bewusten laster, dat de Duitsche regeering besloten heeft deze onwaarheid, welke aan landverraad grenst; ter algemeene kennis te brengen. De „Vessisehe Ztg." heeft bü de honderd duizenden familieleden der krijgsgevange nen groote opwinding teweeggebracht Zij mag de eerstvolgende drie dagen niet ver schijnen. GEMENuDE BUITENLANDSCHE ;3ERJCHTE& Het beperkte verkeer In Duitsehland. Nadat de algeheele stremming van het personenvervoer op de Duitsche spoorwegen geëindigd zal zijn 16 November zal ei toeh een zeer beperkte dienst worden inge voerd, omdat het transport van steenkolen en aardappelen dit noodzakelijk maakt. Op be paalde trajecten zal slechts één sneltrein pex dag rijden. Het aantal uit te geven spoor kaartjes zal voor deze trajecten beperkt worden om tegen overvulling te waken. Staking in het courantenbedrfjf te Parüs. De zetters en alle andere geëmployeerden van de Parijsebe dagbladpers besloten gis teravond in staking te gaan tengevolge van de weigering der werkgevers om een duur- tetoeslag van vijf free, te geven. TUdeliik invoerverbod. Volgens de Berlijnsche „Vorwarts", heeft de Zwitsersehe Bondsraad een tydeiijk in voerverbod uitgevaardigd van Duitsche in dustrieproducten om de Zwitsersehe indus trie te beschermen, die bedreigd wordt door de tengevolge van. en logen ma.rhenkoors goedkoop» Duitsche artikelen. De commissie van vijftien en het tallkartell" te Berlijn deelen mede, dat bij eindstemming beslaten is de staking der me taalbewerkers voor geëindigd te verklaren. In de bedrijven waar een onmiddellijke her vatting van den arbeid! mogelijk ia, kan Woensdagochtend vroeg het werk hervat worden. Gemengde bedrüfsraad Metaalnijverheid. Do R.-K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid heeft kt haar op 8 Ntrv. gehouden vergadering met algemeene «tem men ae overeenkomst bekrachtigd waarbij genoemde Vereeniging met de R.-K. Metaal- bewerkersbond en de Christelijke Metaalbe- wrkersbond overeengekomen ia, eeq vaat scheidsgerecht, zes verzoeningsraden en een Bedrijfsraad in te stellen. De Bedarijfsraad ia de eerste, waarin naast en gelijkberechtigd met de Katholieke leden, de Christelijke arbeiders zitting hebben. Deze bedrüfsraad is gebouwd op de basis, aangegeven in het Manifest der R.-K. Vak beweging en het daarop volgend Congres te 's-Gravenhage. De bedrijlsraad bestaat uit vier werkge vers, vier werknemers, met prof. J. D. J. Aengenent te Warmond als voorzitter. De taak van den Bedrijfsraad is drieledig: hij fungeert als vaat scheidsgerecht, dat in hooger beroep uitspraak doet over de beslis singen der verzoeningnraden; ook spreekt hij in sommige gevallen in eersten aanleg recht vervolgens is hij ooutroleerend orgaan voor de naleving van het collectief arbeidscon tract en ten slotte beraadslaagt bij minstens iedere drie maanden over den toestand van de industrie en de te voeren prijspolitiek, over de middelen om de productie op te voe ren, zonder de arbeidskracht overmatig te belasten en over de nooden en verlangens van dt werknemers. De eontracteerende or ganisaties z(jn verplicht alle voorstellen van den bedrijfsraad in hun vergaderingen te be handelen. Tot die vergaderingen hebben de leden van den Bedrijfsraad toegang en bren gen een advieeerende stem uit, zoooat dus de werknemers-leden gedegenheid hebben in de vergaderingen der werkgevers het woord te voeren en ook omgekeerd. Hierdoor wordt verkregen, dat een onpartijdige en loyale uitvoering van de besluiten van den Bedrijfs raad gewawbogd is. De Bedrijfsraad is gevestigd te Amsterdam de verzoeningsraden te Amsterdam, Utrecht, Arnhem Hengelo, Rowranoiu,, en DUbrirg. UIT BOEK EN BLAD* Schriftelijke Sociale Cursus. Onder redactie van JP. Justinue Meuiendjjks O. C., .Professor in do filosofie te Oss, JP. A. Abels O.K p.A., Biltstraat 190, Utrecht F. A.oy- sius van der Staaaj O. C., Leeraar fkaathuiskunde M- O- te 06s en G. G. J. Mutsaere, Hoofd der St. Ant. School te Ose. Er steekt veel goeds in de twee eerste lessen van dezen schrifteiij ken socialen our. sus onze indruk er van is dan ook bij na onverdeeld gunstig. We zeggen' „bijna" pmd.at de resultaten van de studie en den vorm djer beantwoor. de vragen niet behoeven opgezonden te worden. JDaurvoci bestaat .er geen contact tusschen leeraar en Jeer-ing en omgekeerd Hetgeen ons minder verstandig lijkt, maar gemakkelijk te verhelpen is, door dat con tact wél aan te brengen. goed tot haar wil had, en met opgetogenheid maakte zij er melding van dat de pastoor van Marrelhoef haar reeds met een bezoek had ver eerd en wat meer was, dit beloofd had te her vatten. Men kon het haar aanzien, dat zij op het gezelschap van den goeden man zeer ge steld was en gewis brachten de troostredenen, welke hij altijd voor haar ten beste had, hier zeer veel toe bij. Eduard hoorde deze tijding echter met onverschilligheid aan, doch met meer belangstelling en vertrouwen vroeg hij den dokter haar eenigc bijzond erheden omtrent zijn vroegere patiente die voor het oogenblik nogal bevredigend bleken. De beide heeren vertoefden tot laat in den avond te L. en toen Eduard, denkende aan Laura, de zucht opnieuw bij zich voelde ontwaken om zich thans met den meesten spoed ter harer opsporing op weg te begeven, kwam Charles zonder het te weten met dit voornemen in bot- rtp^r e V'?gen of *let niet goed zou zijn ook nog mTvrn.fvT1 dae te bhjven, daar ztj ra untouch dan nog eens kon den gadeslaan en zich obertuigen of Clara voor haar taak berekend was. De neiging des dokters om aan zijn voornemen gevolg te geven was evenwel zeer moeielijk te bedwingen, zóodat hij zich genoodzaakt zag het voorstel zijns vriends van de hand te wijzen. Gaarne had hij dit anders aangenomen, daar hij begreep dat het niet juist mevrouw fiaumbach was, die den jongman boeide, maar dat het voetan gels en klemmen waren, die op den weg ver borgen lagen, welke tot Clara voerde En daar hij maar al te goed wist hoe krachtig eene pas ontwaakte genegenheid in ons werkzaam is, zeide hij, om zijn vriend tevreden te stellen „Gij hebt mij beloofd mij op mijn onderzoe kingstochten te vergezellen en zult mij de haast welke ik maak, wel vergeven. Laat ons nu gaan; over eenige dagen, (wellicht leidt de hemel onze gangen tot een gelukkig einddoel zullen wij naar L. terugkeeren, dan kunt ge u opnieuw vergewissen van den gezondheidstoestand der lijderes en de beminnelijkheid bewonderen van Clara." Charles bloosde toen zijn vriend hem bij deze laatste woorden veelbeteekend aanzag, en schoon het hem eerst onaangenaam trof dat zijn hartsge heimen, tot welker ontdekking hij zeiven ternau wernood was gekomen, zoo in eens ontdekt waren, herstelde hij zich spoedig van zijne ver legenheid en zeide „Nu ja, gij hebt goed gezien ik vind Clara eèn lief meisje, waarom zou ik het voor u ver bloemen Er steekt immers geen schande in „Wel in 't geheel nietverbeeld u ook niet, dat ik eene genegenheid voor haar in u zou veroor- deelenmisschien zijt ge dan de man om haar gelukkig te maken." „Ik wil u gelooven, ik ga nu ook eens wat al te ver, niet waar.Laat ons nu gaan om van de beide dames afscheid te nemen; over een uur komt de diligence waarmede wij moeten vertrek ken." De beide vrienden gingen naar het zieken huis en brachten daar een aangenaam half uurtje bij mevrouw Traumbach en haar verpleegster die haar juist kwam bezoeken, door, en bleek het aan Eduard dat zijn vriend bij een eerste kennismaking op de lijderes een goeden indruk had gemaakt. Dat Clara voor zijn zijn gezelschap niet ongevoeüg was, bleef hem evenmin ver borgen, en de zekere overtuiging met zich ne mende dat het edelaardige meisje de taak, welke zij met zooveel moed aanvaardde, naar eisch zou weten te vervullen,* vertrokken beiden na een hartelijk afscheid, belovende spoedig terug te komen, waarbij Eduard door de ongelukkige moeder opnieuw aangemaand werd om zoo spoe dig mogelijk zijn reizen tot opsporing van Laura te hervatten. Helaas 1 de beklagenswaardige vrouw had na al die mislukkingen nog hoop, en de dokter wilde haar deze niet ontrooven had hij haar echter bekend hoe weinig verwachting hij van zijne reizen in zich omdroeg, dan ware dit haar zeker nadeeiig geweestdaarom sterkte hij haar liever in haar hoop en deed het voorko men alsof, hij die met haar deelde. „En nu op onzen ontdekkingstocht uit, zeide Eduard. wii zullen aan het naaste dorp de diligence verlaten, en nemen de tegenoverge stelde richting van den weg, welken wij reeds hebben onderzocht. „Vrind, dat grapje zal geld kosten," riep Charles met een ernstig gezicht. „Ik houd 't er ook voor," antwoordde de an dere, maar laat het kosten wat het wil, als we ons doel maar bereiken; het spreekt vanzelf dat alles voor mijne rekening is INeen, neen val me maar niet in de rede," ging bij voort, toen zijn reismakker bedenkingen wilde maken gij gaat mede om mij plezier te doen het is dus billijk dat ik betaal. „Gij weet wel, ik heb voor een oud vnend alles over," sprak Charles. „Wel zeker, wie heeft daar ooit aan getwij feld, maar als je goede vrienden met me wüt bhjven, dan houd je beurs in den zak daarbij bedenk, je bent mijn loge 1" Er was niets aan te doen hoever de reizigers hun tocht ook uitstrekten, het was altijd luiu- ard die de kosten droeg, en hij rekende zich reeds genoeg voldaan wanneer de vriend zijner klini sche jaren zijn vermoeidheid met hem deelde en het zich liet welgevallen zooals hij het beschik te. Twee dagen bleven zij op reis zonder eenigea uitslag. KWordt vervolodL ^■Hl ■urn'IflT— l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5