Orde en Arbeid U>emengd Nieuws Uit den Omtrek Marktnieuws 7 BERICHTEN Handel en Nijverheid JLandbouw en V isscherij TELBGKAMMhlN. Staking zinkwitfabriek. In dea toestand der staking' bij de zink- -fcitfabriek is nog steeds geen verandering gekomen. Naar wij vernemen, wordt nu getracht in België en Noord-Frankrijk arbeiders bijeen te krijgen, die dan hierheen zullen worden getransporteerd. Ook wordt medegedeeld, dat er tussehen de Sp dux, de Ceramique en de zinkwitl'abrie- ken 'n overeenkomst bestaat, betreffende on derlinge stennverleening. Schade door den vor.-1. Door de invallende strenge vorst is, naar „De Ned." meldt in de provincie Gro- ur gen zeer groote sciia.ie veroorzaakt, vooral in de steen-industrie. Er zijn pl.m. vijf jnillioen sieenen aun de fabrieken be- vioren. Do productie is dit ja-ar pl.m. 70 millioen, zoodat er gemiddeld. 8 pCt. der productie vernield is. aaxp-rt van aamoeien in November. Een vergissing van den almanak. Alweer dynamiet in de kachel. Een goed voorbeeld. DE KAMP VAN DE „ZAAN". De bergingstroomer „Noordsvaarder" van Üe reedcrij Doeksen te Terschelling ver trok liedenmorgen vroeg naar de Noordzee om te zoeken naar de nog vermiste equipage der gezonken vracht boot „Zaan." Verder zijn uit Nieuwediop nog de sleep boot „Hector" van de firma Wijsmuller en üe „Drente" en een mijn veger der Kon. Marinne vertrokken ter opsporing van de schipbreukelingen. De vier geredde schepelingen zijn giste rennamiddag uit Hoek van Holland naar Botterdam gebracht. De tweede stuurman !A. Mier en de remmer J. Beek zijn in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen, de eerste machinist C. de .Wijs en de 2e machi nist Jj. Hoftijzer zijn per auto naar hun ütoning gebracht DE VERDWENEN BETAALMEESTER GEARRESTEERD. De verdwenen betaalmeester van de groente veiling van Kwintsheul is te Breda gearres teerd, hij is niet buitenslands geweest. Te Bre- da^ werd hij aangehouden omdat hij zich wel licht wel opzetelijk op verboden terrein be vond'. Bij de aanhouding was toevallig een militair aanwezig, die hem kende. Hij werd aan de marechaussee evergegeven. Gisterenmiddag kwam hij te Wateringen aan en werd na voor- loopig verhoor, door den burgemeester, hulp- oiiicier van justitie, naar 's-Gravenhage, overge bracht. Hij had zoo goed als geen geld meer in zijn bezit. DE RAMP VAN DE „ZAAN". Nader kan worden gemeld, dat voor het zoe ken naar de vermiste sloep van het op een mijn geloopen stoomschip „Zaan" zijn uitgeva ren de sleepooot „Drenthe" van de iirma Wijs muller Co., en welke nog steeds in dienst is bij de marine en de mijnenveger I (niet mij- nenlegger.) Het zoeken heeft plaats: door de „Drenthe" bewesten de vrije vaargeul en door den mij nenveger I tussehen het gevaarlijke gebied en de kust Schipbreukelingen gered. Blijkens Donderdag bij den marinestaf uit Willemsoord ontvangen bericht, heeft de „Mij nenveger 1" bij de noordwestgronden van Ter schelling twee sloepen opgepikt met 38 inzitten den, afkomstig van het Amerikaansche stoom schip „Gouncil Bluff." EEN AMERIKAANSCH STOOMSCHIP OP ONZE KUST VERGAAN. Men meldt ons d.d. 13 dezer: i Hedenmorgen is door H.M. mijnenveger I, die zooals reeos is gemeld was uitgestoomd ter opsporing van de sloep van het verongelukte schip „Zaan" bewesten de N. W. gronden van lerschellmg de uit 38 leden bestaande beman ning van het Amerikaansche stoomschip „Co unr oll Bluff" opgepikt Genoemd stoomschip be hoort tot de War Transportation Compagny te Boston en was op reis van Rotterdam naar Hamburg Het is hedenmrgen om 8 uur op een mijn geloopen op ongeveer 33V2 N.B. en 5 gr. C. L. De bemanning is geheel gered.; het schip is verloren. Volgens opgave van den commandant van H.M. mijnenveger I zou de bemaunig 0 mogeveer 4 uur te Nieuwediep worden aangebracht. ZWARE BRAND TE DIEMEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Een zware brand is gistermiddag omstreeks half zets te Diemen uitgebroken, die door zijn hoog op laaiende vlammen zelfs tot ver boven Am sterdam de lnohi rood afteekende en waar door tal van menschen uit Amsterdam en Watergraafsmeer naar Diemen trokkeu. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de Che mische fabriek van do firma van der Veen te Diemen, waar een aanzienlijke hoeveel heid poetscreme was opgeslagen. Voor de Diemen brandweer, die de vuurzee zoo goed mogelijk met 2 slangen op de Vechtwaterlei ding aanvatte, viel aan blusschen niet te den ken, zoodat de burgemeester van Diemen de hulp van de Ameterdamsch© brandweer in roepen moest. Deze verscheen spoedig daarop met een koolzuur- en stoomspuit, terwijl ook de Jan v. d. Heyden was gerequireerd. Deze behoefde echter geen dienst te doen. De ge- heele fabriek is uitgebrand. Naar de oor zaak wordt door den burgemeester vau Die men een onderzoek ingesteld. Het talrijke publiek werd door de mare chaussee op eeu afstand gehouden. KOSTTE BEfUCfiTEff. In de fabriek der N.V. Katoenmaat- schappij, voorheen firma Ankersmit, te De venter, geraakte de 30-jarige arbeider H. L. bekneld tussehen een lift en een muur» waardoor hij aan borst en hoofd ernstig werd verwond. Naai- het St. Joseph-Zieken- huis overgebracht, is hij aldaar aan de be komen verwondingen overleden. Woensdagnacht zijn twee wagens van een goederentrein der Holl. Spoor te Barne veld ontspoord. Er is veel materieel© scha de. In de haven van Delfzijl, de Eems en den Holland bevindt zich reeds veel drijf ijs. Te Hocnsbroek (Limb.) is een mijnwer ker van 38 jaren, huisvader van 8 kinderen, aan diptheritis overleden. Men meldt uit Gouda aan de „Tel."De 24-jarige J. de Bas, uit Moordrecht, had eenige koeien en paarden uit de weide ge-- hi;aid en dreef die over een spooroverweg tussehen deze gemeente en Zevenhuizen. Juist kwam een trein in vollen vaart aan gereden. De Bas werd door de locomotief ge grepen en onmiddellijk gedood, evenals een koe en een paard. De afsluitboom en zijn te vroegtijdig opgehaald; maar of dit door De Bas of door den baanwachter geschiedde, is nog niet uitgemaakt. Woensdagmiddag brak door het sprin gen der kachel brand uit ten huize van den heer Kool te Enkhuizeu. De spoedig aange rukte brandweer wist het vuur te beper ken tot bet aangetaste perceel, dat uit brandde en het belendende, dat eveneens biand- en waterschade verkreeg. Het onder de gemeente longelre in het Eindhovensch kanaal gevonden lijk is herkend als te zijn van den heer J. te Stratum. De man man was gehuwd en huisvader. Terzelfder plaatse is het vorig jaar een dochter van den heer J. verdronken. Aan misdaad wordt niet meer gedacht. xj Te Buiksloot is Maandag een 18-jarig dienstmeisje, door te dicht bij een gloeiende kachel te komen in brand geraakt. Zij is giste ren aan de brandwonden overleden. Het Pampus en de Zuiderzee zijn vol vel den licht drijifijs, dat hinderlijk is voor de zeil vaart. De meeste visschers hebben hun bedrijf ge staakt. Te Terapel is aangifte gedaan van een diefstal van 5000 Mark en /TO Ned. geld ten nadeele van een arbeider, zekeren W., die dat geld in de Duitsche venen nabij onze grens had verdiend. Verdacht en aangehouden is eene vrouw M., uit Oude-Pekela, wier man dezer dagen even eens te Terapel werd gearresteerd, wegens een oude rekening met de justitie. Hij moet twee jaar gevangenisstraf ondergaan. Ter hoogte yam de Zeswiden qp den rrieschen weg bij Alkmaar is Maandagavond een vrachtauto van Gebrs. Piet aldaar bij het uitwijken te water geraakt. Een der gebroeders gerakte daarbij onder de auto en wed late levenloos uit het water gehaald. De ander kwam met een nat pak en den schrik vrij. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAfóER. BEVERWIJK. Leening goedgekeurd., In liun vergadering van Woensdag j.l. heb ben Ged. Staten van Noord-Holland goed keuring geschonken aan bet Raadsbesluit tot het aangaan, van eene tijdelijke geddr keening van f 520.000. CASTRICUM. Aanbesteding. Gisteren middag .werd in het café van id© Erven van Bentfaem aanbesteed bet bouwen van de R.K. Jongensschool en het vergrooten van de R.K. Meisjesschool. Voor den bouw van'de school was als voUjt ingeschreven: P. Voorman te Sclia- gen f 145b00; S. Overtoom Scnagea voor 145100; .Batder en Verberne te Alkmaar f 144000; C. de Groot te Bakkum f142828 J. Houténbos te Gastricum f 142920; A. Borst te Bakkum f 142708; G. Kabel te Castricum f 140.000; C. M- Latum te Alk maar f 140000; L. Kuipers te Enkhuizen f 135000; Th. M. van Beursen te Haarkam f 132784; Gebr. Tromp te Castricum 1 12385 en fa De Braun en te Beverwijk voor f 122511. Deze was de laagste insenrijver. Voor het schilderwerk werd als volgt inge schreven: A. Reekers te Nieuw-Vennep voor f 10200; Royaards te Haarlem f9500; A. J. Meester te IJmuiden f 9246Kalkman te Haarlem f9150; Van Hesteren te Haarlem f 9125; Gielen Haarlem f9167; Kuipers te Haarlem f 8000; S. J. Schram Castricum f 7848; W. van Dujjn, Akersloot f7100; K. Schram f 7015; P. Portegies Castricum f 6960 Baltus 't Zaad 16500; De [Bic Modem blik f 6300; u. ue Goede 6200; Kamp, Heer- hugowaard f6180; M. de .Wolff, Bever wijk f 5833; J. de Boer, Alkmaar f5630; en van der Meer. f 5623, te Alkmaar, laag ste inschrijver. HAARLEMMERMEER. Opsporing; gevraagT Door den burgemeester dezer gemeente wordt opsporing gevraagd van zekeren A. G. Man ier, gedeserteerd korporaal bij de huzaren, af komstig uit Haarlem. Hij wordt verdacht van verduistering van eeu rijwiel ten nadeele van den fietsenhandelaar R. te Hoofddorp en van een burgercostuum van zekeren M. aldaar. HAARLEMMERMEER. Diefstal. Tegen ze keren de B., tijdelijk bier werkzaam en aikom- komstig uit Vreeland is proces-verbaal opge maakt terzake van diefstal van een hond van den landbouwer W. bij wien de B. is werk zaam geweest. HAARLEMMERMEER. Hooge Raad van Arbeid. De heer Chr. van den heuvel, lid van den raad dezer gemeente en landbouwer alhier, is als vertegenwoordiger van den Ghr. Boe ren- en Tuimdershond benoemd tot vertegen woordiger bij den Hoogen Raad van Arbeid. HAARLEMMERMEER. Veel Huwelijken. Gedurende dit jaar zijn reeds meer dan 200 huwelijken voltrokken binnen deze gemeente, een getal dat nimmer tevoren is beieikt. De animo tot trouwen is wel bijzonder groot Gedurende de crisis-jaren was het percentage der huwelijken aanmerkelijk dalende. HAARLEMMERMEER. VerveningAan J. van G., alhier, is door Gedeputeerde Staten vergunning verleend om onder zekere voorwaar den een perceel land, kadastraal bekend sectie A, nummer 2652, te mogen vervenen. HAARLEMMERMEER. Uitreiking brood kaarten. Gedurende de 5 eerste dagen der vol gende week zullen op de gewone plaatsen in oeze gemeente weer broodkaarten worden uit gereikt. HAARLEMMERMEER. De bieten-campag ne. Duizenden bij duizenden kilo's suikerbie ten moeten in deze gemeente nog gedolven wor den of liggen aan den hoop, wachtende op ver zending. Men vreest, dat vooral de laatstge noemde bieten zeer door de vorst geieden zullen hebben. De aflevering aan de fabriek „Hollandia" in het naburige halfweg ondervindt dit jaar bui tengewoon veel vertraging. De landbouwers, die bij deze fabriek gecontracteerd hebben, zijn dan ook zeer ontstemd over het trage vervoer, dat zijn oorzaak hierin schijnt te vinden, dat de fabriek wegens plaats gehad hebbende repa ratie en uitbreiding niet met volle kracht kan werken. lntusschen is het te hopen, dat maar spoedig dooiweer intreedt, wijl anders de schade niet te overzien is, wat met het oog op de suikerpro ductie dubbel jammer zou zijn, IJMUIDEN. HET TRAWLERBEDR1JF STOPGEZET. Tijdens de vergadering werd mededeeling gedaan, dat een te IJmuiden passeer end stoomschip aan de voorgaats liggende stoom- loodsboot gerapporteerd had, gezien te heb ben, dat drie visschersschepen door mijnen vernietigd werden. Wegens den afstand kon de nationaliteit der, schepen niet worden vastgesteld. In de vergadering der zeelieden werd er tevens op gewezen, dat de loonen beslist on voldoende zijn en gemiddeld per hoofd 50 per maand verhoogd moeten worden. Over deze loonregeling zal overleg met de reeders gepleegd worden, alvorens tot eenige actie over te gaan. Het stopzetten van het bedrijf 'is thans dus uitsluitend een gevolg van het "mijnengevaar. Dat dit zeer groot is, blijkt nader uit die rapporten van binnenkomende schepen, die een groot aantal van door den Oosteiijken stormwind losgeslagen mijnen passeer en. De „V isscherij-Oourant" meldt intusschen het volgende: Gisteren is onder het trawlerpersoneel te IJmuiden een staking uitgebroken. De stakers eischen vrij© voeding aan boord en 1 pet van de bruto besomming boven hun gage. Veel sehepen liggen onder stoom en 'kunnen niet uitvaren. Naar wij vernemen, 'hebbeu twee reederijen de eischen der sta kers ingewilligd; UIT ONZE VORIGE OPLAAG 25-jaris jubileum. DE ZEELIEDEN .VAREN NIET UIT. Men meldt ons: In de DonHeiXiag te IJrnukten gehouden vergadering van ^eerieaen in net s.ooni- trawleroeurijf is bcsio-en Lot na-ere bes.is- sing niet uii te varen wegens net groove mijnengevaar, .waar-oor zen.nr reeos mne doen naar men mee re-en vreest, roe os meer dere stoomtrawlers deze week zqn veron gelukt. Verboden om te bunkeren. Naar uit IJmuiden geseind wordt aan de „Visscnerij Urt.iieeft de Rec-ers vereen i- ging teiegra.isoii uii, Eonuen beramt omvan gen, oa„ iNeaerrandsciie trawlers in ae nru- sciie havens niet mogen unkeron Volgens de „Vissenerq' Lrt." is er onaer het trawlerper-oneei te lom ui-en en Sin king uitgeoroken. i>e sianers eisunen vnjo voeding aan boord en 1 pM. v-n ue br-.o besomming boven hun gage. Naar gemeld wordt, aeuben twee ree-erijen ae oisnnea der stakers ingewilligd. DE UITLEVERING DER MELKKOEIEN. BERLIJN, 13 Nov. Op een vraag van twee democratische aigevaardighen, hoeveel melk koeien aan de Entente moeten worden afge leverd, heeft de rijksminister van landbouw geantwoord, dat, a,s resultaat van monde linge 'Onderhandelingen, in plaats van 140.060 slechts 90.000 koeien behoeven te worden ge leverd en deze behoeven slechts voor een ge deelte melkkoeien te zijn. Frankrijk heeft goedgevonden, in plaats van 90.000 melkkoeien, te blijven eischen, ge noegen te nemen met 30.000 drachtige koeien, 30.000 melkkoeien en 30.000 zichtbaar dragen de vaarzen. België ontvangt, inplaats van 50.000 melk koeien en vaarzen slechts 5000 melkkoeien, 25.000 zichtbaar drachtige koeien en 35.000 drachtige vaarzen, alsmede 25.000 stuks jonge koeien. EEN NOTA AAN ROEMENIE. PARIJS, 13 Nov. De Opperste Raad heeft het antwoord op de laatste nota der Roe meense he regeering in studie genomen. De bewoordingen, waarin het antwoord zal vervat zijn, zijn nagenoeg gearresteerd. De geallieerde regeeringen hebben besloten met zeer groote kracht aan de Roemeensche rogeering een definitief antwoord te verzoe ken op alle vragen, in de laatste nota van den Oppersten Raad gesteld. Zij wijzen op de gevolgen die een nieuwe vertraging in de beantwoording, voor Roe menië zou kunnen hebben. Aan de Roemeensche regeering zal onge veer een week tijd worden gegeven om haai antwoord bekend te maken. HET BULGAARSCHE VREDESVERDRAG PARIJS, 13 Nov. Volgens uit Sofia ont vangen berichten heeft de BulgaarscLe re geering besloten het Vredesverdrag, zooals het den 5en dezer aan de Bulgaarsche dele gatie werd aangeboden, goed te keuren. HET WERK HERVAT. BAROELONA, 12 Nov. De afgevaardigden van de werkgevers en werknemers hebben hedenavond een definitief aecoord geteekend inzake de loek-out. Het werk is heden, Vrijdag, hervat. FIUME. F1UME, 13 Nov. De Itaiiaansehe regeering heeft formeel de blokkade van Fiume opge heven. De treinen, die tot dusver niet ver der kwamen dan Mattuglie, rijden thans door tot Fiume. VERTREK VAN DUITSCHE DELEGATIES. BERLIJN, 13 Nov. Het „Berl. Tageblatt" bericht: Het tot dusver tengevolge van de mc-eilijkhedeu ia het treinverkeer uitgestelde vertrek der Duitsche delegatie naar de inter nationale arbeidersc&nlerentie te Washing ton, zal tegen het eind dezer week geschie den. De overtocht wordt cp 18 November van uit een Skandinaafsche havenplaats onder nomen. Terzelfder tijd zal de Duitsche delegatie; tot regeliug der overgangsbepalingen van het vredesverdrag, naar Parijs vertrekken. LEIDEN, 12 Nov. Andijvie 0.801.30. Set Iery 1.80—2.40. Prei 5.40—5.80. Groene kool 2.605.20. Alles per 100. Roode kool 4.205.40. Gele kool 66.30. Witte koov' 1.20. Druiven 48—60. Spriuten 36—39 per 100 kilo. Ropeu 50—65 cent. Boerekool '32—36 cent. Kroten 4570 cent. Alles per pl. ben. GOUDA, 13 Nov. Kaas. Aangevoerd 11 par tijen le soort 75A076.50. Handel vlug. Uit hei Westiand wordt aan het ,Hbld.'' het voi gende geval bericht: Wat bij ons weten nog nooit voorgekomen is is dezer uagen op de veiling te Kwintsheul ge schiedt: er werden aardbeien verkocht, die den vo.genaen aag ueroen verpakt voor export en ge zonden naar Engeland. Aardbeien en sneeuw! Een wonderlijke combi, natie Een raadslid der gemeente Barneveld had in den Utrechtsciien Almanak ontdekt dat te Barneveld 30 Dec. a s. een paardenmarkt zou worden ge- houuen en vroeg nu den voorzitter, of dit geen abuis was. ja zeker, antwoordde de voorzitter. Meernere heeren vonden het echter een prachtige gelegenheid om zonder moeite een 7e paardenmarkt te krijgen. Laten we ous stil afwachten wat er van komt, redenecruen deze vroede vanderen. Een der auder raaaslcden meende echter, dat het niet te pas kwam om zich door een almanak te laten voorschrijven, wanneer er paardenmarkt zai zijn. Dat kunnen wc zelf wel beoordeelen. Thans zal can ook per publicatie worden bekend gemaakt, cat üe almanak zich heeft vergist en er dus op 30 December te Barneveld geen paarden markt zai plaats hebben. In de woning van den heer J. Maas, Oude Bo leringestraat te Groningen, heeft gistermiddag een ontp.ofiir.g plaats gehad in de kacnel. Waarschijn lijk is er een uynamietpatroon, die zich in ie an- turaciCt moet hebben bevonden, ontploft. Mevrouw Maas en haar zuster, de onderwijzeres mei. Vos bckamen vieeschwonden en zijn naar het zieken huis gegaan Een kindje, dat in een wiegje lag, bleef ongedeerd. De kachel is uiteengeslagen; (ie glasruiten werden verbrijzeld en stukken van de kachel over de straat geslingerd. Van het meu bilair is vrijwel niets ongeschonden gebleven. Een begin van brand werd spoedig geb'uscht. De eerste hulp werd verleend door het perso neel der suikerwerkenfabriek.' van E. van Kollem. De directie der N. V. Textiel.industrie Maat schappij (Tricotfabriek) te Apeldoorn, heeft aan baar personeel medegedeeld, dat alle arbeiders (sters) bij ziekte, gedurende 26 weken gratis 70 percent van hun volle loon zullen genieten. In verband hiermede is door het personeel besloten een ziekenfonds op te richten met I pCi. contributie van het volle loon, waarmede de ssiiecrende 30 pet. van het loon kan worden uitbetaald en tevens de 'kosten van dokter en apotheek gedurende die 26 weken. an dit laatste zal echter ook de fa briek de helft der kosten voor haar rekening nemen. Tevens werd bekend gemaakt, dat alle gehuwde arbeiders(sters) en kostwinners(sters) giatis 1200 tor ven zullen ontvangen. De zoo jammerlijk verongelukte stoomboot de Zaan" was geladen met gedroogce groenten en fruit. De bemanning bestond uit de volgende personen. J. Baardman, Schiedanischevveg 58b, Rotterdam, kapitein; Kikkert, Charlois, ie stuurman; A Mier, Terschelling, 2e stuurman; E. Roos, Terseheling, 3e stuurman. C. de Wijs, Alleidiussiraat 87, Rot terdam, ie machinist; L. Hoftijzer, Uosestraat 12, Rotterdam, 2e machinist; M. W. Mellema, de Vlie gerstraat 15, Rotterdam, 3e machinist; C. Lammers, Eendrachtstraat 1, Schiedam, stoker; B. Braad, Ver, lengde Emmastraat, Vlaardingen, stiker; T. v. Eer den, Willcmstraat, Delfzijl, s-.okcr. M.' Strijbos, Damstraat, Maassluis, matroos; U. v. Eijk' Maas» .traat 206 Den Haag, matroos; G. Madlener, Zw. Paardenstraat 229, Rotterdam, matroo»; J. Beek, Leliestraat 20b, Rotterdam, tremmer; J. Kuit, Duis- straat 13 Rotterdam, lichtmatroos. W. Principaal, Bloemkweekersstraat 36, Rotterdam, kok; P. van Oosterhout, Boekhorststraat 23b, Rotterdam, hofm.; J. Klaverdijk, van Speijksraat 88. Rotterdam, jonj jen; J. v. Es, Tuinderstraat 114a, Rotterdam, jon" gen; Dijkstra, Delfzijl, jongen; W. Kuipers, Har- «noniestraat, Appingedam, stoker. J. Bennik, Tuin derstraat, Rotterdam, donkeyman. Bovendien twe passagiers. .Vergadering van Donderdag 13 November. Algemeen Debat Het Socialisme en speciaal de leider Troelstra, heeft gisteren menige veer moeten laten onder dc meedoogenlooze, maar gerechtvaardigde critiek van oen heer MARCHAN1 (V. Dt g Deze afgevaardig. de begon met aan de Regeering hulde te brengen inzake haar beleid in ons geharrewar met BeJgie. Vervolgens gispte hij de financieele gestes van Mi nister de Vries en niet minder het beleid der mili taire ministers. Alles wordt, aldus de heer Mar- chant, door hen op den ouden voet voortgezet. Daar op richtte hij zijn grof geschut op de sociaal-demo craten, waardoor deze dan ook danig in verwar ring geraakten. Hij verweet den socialistischen lei der, dat deze op den verjaardag zijner rede van 12 November 1918 optrad als de bedachtzame Staats man. Er zijn beklaagden, zoo riep hij uit, die, wan neer zij in een strafzaak terecht staan, absoluut niet meer weten wat vroeger gebeurd is. Troelstra vroeg de Regeering wat de oorzaak is van de agitatie in Limburg tegen de sociaal-democraten en waarom, vroeg hij, maakt de regeering kapitein Graafland niet onschadelijk? Geschiedt die actie alleen, wijl er in Limburg een waggon met wa pens is aangekomen? Neen, mijnheer Troelstra, zei spr., de oorzaak van dit alles is uw rede van 12 Novebber 1918 Iemand als Mr, Troelstra, die zoo'n bekwaam schutter is in het schieten van politieke bokken, had meer bescheidenheid gepast Vooral nu in Duitschland de socialisten alleen regeeren voor zoo. ver ze burgerlijk regeeren, nu ze in Oostenrijk het bijltje erbij hebben neergelegd en nu de sociaal-de mocraten in wanhoop de armen gaan uitstrekken naar de gevloekte monarchie.. Zooals gezegd, de geweldige rede des heeren Mar- chant tegen de Socialisten sloeg in en de partijge noot van Troelstra de heer Van den Tempel, liet den armzaligen uitroep, een bewijs zijner machte loosheid', hooren: gü vecht tegen windmolens! Het kon wel niet anders, of de heer RUTGERS (A. R.) moest de regeering warme hulde brengen als handhaafster van gezag, orde en recht en omdat zij wetgevende maatregelen van de grootste betee- kenis betreffende de hoofdpunten van haar program heeft tot stand gebracht. Hij deed dit dan ook en verklaarde namens zijn fractie, dat deze met ver trouwen met dit Kabinet de toekomst ingaat. Al leen ontwikkelde hij zijn bezwaren tegen de lijkver branding en de subsidieering der dramatische kunst Ook schaarde hij zich aan de zijde der militaire ministers en waarschuwde tegen bezuiniging op on ze defensie-uitgaven. Ook zijn partijgenoot, de heer SCHEURER was goed over het christelijk ministerie te spreken, maar hij critiseerde de subsidie te verleenen aan de dra matische kunst en de subsidies aan openbare speel plaatsen, wijl door deze inrichtingen de Zondagsrust geschonden wordt. Hetzelfde gold z. i, voor den steun van regecringswege aan de Elta, die z. i. niets dan een ordinaire kermistroep was. De met warme sympathie namens de Katholieke partij uitgesproken afscheidsgroet, door den heer KOLKMAN (R. K.) aan dep afgetreden Minister Idenburg gebracht, was meer dan verdiend. Daar na zegde hij het Ministerie den krachtigen steun toe zijner fractie. In hetgeen spr. over het beleid van den Minister van Oorlog te berde bracht, meenen wij een ernstige waarschuwing aan diens adres te zien, In geheel ons volk, aldus de heer Kolkman, leeft de overtuiging, dat beperking van financieele en personeele militaire lasten mogelijk is, zonder dat de bruikbaarheid van ons leger daaronder be hoeft te lijden. En de Katholieken leefden in de overtuiging, dat deze Minister van Oorlog beper king en reorganisatie zou brengen. In de begrooting is daarvan echter niet veel te bespeuren. Daardoor is ontstemming gewekt en is de vrees gewekt dat de Minister de teekenen des tijds niet verstaat. De verhouding der Katholieken tot den Minister is dientengevolge een moeilijke geworden. Evenwel wacht de Katholieke fractie nog met vertrouwen op nadere, meer bevredigende bemoeiing der oor- ïogsbegrooting voor 1920. Nog sprak de Katholieke afgevaardigde zich krachtig uit tegen een militair verbond met Belgie. Hij verklaarde niet te kunnen begrijpen, waartoe zulk een verbond anders zou kunnen dienen dan om ons in politieke avonturen te storten. Avondvergadering Na een kort debat, waaraan de heeren WINTEI<_ MANS en FLESKENS (R. K.) deelnamen, werd het wetsontwerp in zake de uitbreiding der gemeen te Eindhoven zonder hoofdelijke stemming aange nomen, Verder werd voortgegaan met het algemeen debat, waarvan niet veel de vermelding waard is. In een Donderdag te IJmuiden gehouden verga dering van zeelieden in het stoomtrawlerbedrijf, welke vergadering door ruim 250 zeelieden werd bijgewond, is met het oog op het groote mijnenge vaar besloten, voorloopig de schepen niette laten uit varen. Waar als zeker moet worden aangenomen, dat minstens drie schepen met man en muis zijn ge- bleven en nog gegronde vrees bestaat, dat dit aan- tal grooter zal blijken, meent men tot a.s. Maandag de terugkomst der nog uit zijnde schepen te moeten afwachten, om in een dan weder te houden verga dering weder overleg te plegen. «fuuïrifcuie iiiu-gcuicestei'6, becretarissen en en Ontvangers in Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland zonden voor en kele maanden aan de gemeenteraden om advies een herziene regeling van de jaarwedden der burge meesters, secretarissen en ontvangers. De nieuwe regeling zou ingaan gerekend van af 1 Januari 1919. Niet alleen waren de bedragen in onderschei denen klassen niet onbelangrijk verhoogd, maar bovendien zouden voortaan alle dienstjaren boven 23-jarigen leeftijd, welke voor pensioen medetellen, ook in aanmerking komen voor toekenning der periodieke verhoogingen. Het gevolg hiervan was dat een zeer groot deel der titularissen onder de nieuwe regeling dadelijk de maximum jaarwedden zou bereiken. Op verzoek van de afdechug Noord- Holland van den Nederlanuschen Bond van Ge meente-ambtenaren werd, vooral ook wegens de se dert bet ontwerpen der nieuwe regeling ingetreden veranderde omstandigheden door zeer veel gemeen teraden, aangedrongen op een betere regeling. Ook werd in deze richting bij den Commissaris der Ko ningin krachtig aandrang uitgeoefend door een commissie uit de Vereemging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland. De Commissa ris der Koningin, die ten opzichte van behoorlijke bezoldiging zeer sympathiek stond, heeft hierna op verzoek van deze commissie een nieuwe regeling aan haar oordeel onderworpen, welke in meer op zichten nog belangrijk verder gaat dan door de afd'. N.-Hollandvan den bond is gevraagd. Deze rege ling is thans door Ged. Staten vastgesteld en be reids aan de Kroon ter goedkeuring ingezonden. In zonderheid in de kleine gemeenten zij daarbij dc salarissen zeer aanmerkelijk verhoogd. Ook is nog eenigszins tegemoet gekomen aan net bezwaai v<oj belanghebbenden, dat bij combinatie van het secre taris- met het burgemeestersambt de secretaris* wedde een te belangrijke vermindering onderging^ Vorzekcrd wordt dat dc nieuwe regeling zoodanig is, dat zij aan redelijke verlangens ruimschoots vol doet. Gisteren heruaclit üe heer A. C. Verweij, werk zaam als werkmeester aan dc bijfabriek van 'de fir ma J. J. Beijnes aan den Verspronckvveg. den dag, waarop hij voor 25 jaar bij die firma in dienst trad. De jubilaris werd met zijn echtgenoote met een rijtuig van zijn woning gehaald en gebracht naar het stationsplein, waar hij door de firmanten geluk gewenscht werd en hem een gouden horloge werd overhandigd. Van het hoofupersoneel der fabriek ontving de ju bilaris een schemerlamp, terwijl zijn echtgenoote bloemen geschonken werden. Ook verder op den dag dien hij vrijaf had', mocht hij nog vele blijken van belangstelling ontvangen. Staking te IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2