Kerk en School Orde en Arbeid Gemengd Nieuws INGEZONDEN DE DUURTE. Handel en Nijverheid "SStJZL* door Rechtszaken KOBTE BEVifiChiïERI. fa-mand buiten de carrière, in welk verband 3e haam wordt genoemd van mr. A. R. Zimmer man, burgemeester te Rotterdam. RECLAMEPLAAT VIERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Voor den inhoud dezer rubriek «feit ie Redactie xich niet aaneprakel»*. Schoten. 19 «November 1919. Geachte Redactie. Beleefd vernomen wij u 't volgende te pU"* sen bii voorbaat onzen dan*. Vreemdelingen in ons land. Opnieuw is blijkens de laatste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, een stijging: van het aantal in ons land vertoevende vreemdelingen te con- stateeren. Bedroeg dit op 20 Juni 1919 117.887, op 20 September was het gestegen tot 132.536, terwijl het op 20 October j.l. (laatste opgaven) 136,185, bedroeg (72.498 mannen en 63.687 vrouwen), Sedert de vorige opgave (20 September) is het aantal der hier te lande vertoevende Duitschers gestegen met 1435 (1000 mannen en 435 vrouwen), dat der Engelschen met 480 (322 mannen en 158 vrouwen), 398 Belgen (273 mannen en 125 vrouwen) en dat der Franschen met 183 (144 mannen en 39 vrou wen.) Bestrijding- Besmettelijke Ziekten. De Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde heeft een adres gericht tot den Minister van Arheid om aan te dringen op spoedige algeheele herziening van de wet, hou dende oepalingen ter bestrijding der besmette lijke ziekten. Afvoer van turf. Op vragen van het Kamerlid den heer Weit- kamp betreffende den verrkoop van het turfpro- duct 1919. heeft de Minister van N. en H. het volgenoe geantwoord: het is den Minister bekend, dat de afvoer van het turiproduct 1919 uit de veenderijen in Je provincies Groningen, Drente pn Overijsel niet in oevredigende mate heelt plaats gehad en dat er verscheidene verveners zijn, die nog bijna niets van 't nieuwe product hebben ver- kocht. Dat uit deze omstandigheid brandstoffennood in de steden zou voortvloeien, kan hij evenwel met zonaer meer als juist erkennen. Hem zijn geen gevallen bekend, dat gega digden voor turf in de steden deze brandstof uiet in elke gewenschie hoeveelheid hebben kun nen betrekken. Niettegenstaande dat bij her haling gewezen is op het belang, dat tij dig turf zou inslaan, heeft een aanzienlijk deel jan het publiek een groote terughoudendheid aan den dag gelegd bij het opdoen van winter voorraad. Lat in verband hiermede bij lang durig gestremde vaart een lekon in de steden zou kunnen ontstaan, is intusschen niet bui- tengesloten te achten. De Minister kan hiervoor echter geen aan sprakelijkheid aanvaarden, daar handel en pu bliek volle vrijheid van hanoelen hebben ge had. Hij beseft ten volle, dat uit voornoemde omstandigheden werkeloosheid m de venen moet voortvloeien, zoowel thans als in het volgend seizoen. Ten einde dit kwaad zooveel mogelijk te verminderen, wordt thans uitvoer toegestaan, voor zoover dit zonder de binnenlandsche voor ziening te schaden, kan geschieden. VOORGOED VEROORDEELD. In het rapport oer Commissie van onderzioek in zake den (groentijd, bestaande uit de hoog leeraren prof dr. A. W. Nieuwenhuis rector- magniiicus, prof, dr. W. B. Kristensen en prof. mr C van Yollenhoven, staat o.m. te lezen1. 'Gedurende de fuim veertien dagen van dezen groentijd hebben zich blijkbaar geen groenschanöalen voorgedaan, buiten het éene geval, dat door het Collegium terstond bestraft is n.et de hardste straf, waarover het beschikt. Dit geval wordt ook door de eerste-jaars zelf i rkend, als een uitzondering, die naar hun inzicht, door geen corpsüd wordt verdedigd oi vergoelijkt. Hoewei ernstig letsel of zenuwoverspan ning als gevolg van den groentijd zich blijk baar niet heeft voorgedaan, was bij de over- groote meerderheid der ondervraagden een stemming merkbaar van diepgaanden wrevel over het ondervondeneAan een opvoedende werking geloofde nagenoeg niemand. De groentijd begon veelal met het wekken der studenten (tusschen 9 *0 uur) hetgeen dan gevolgd werd door voorbereiding van het groenentooneel (van 10 tot 1 uur), koffie drinken en ander verplicht bezoek op studen- tenkamers en roeien op Njord. Gedurende deze eerste helft van den dag had het ontgroenen gewoonlijk plaats op den voet eener betrekke lijke gelijkheid. Hier leerden de studenten de groenen, de groenen het openhartige en joviale verkeer met de studenten kennen'; hier t onde de ontgroening meer dan één nuttige zijde. Gedurende de tweede helft van den dag daarentegen waren lichamelijk geweld in allerlei vormen, alsook begieten, bespuiten en stuk- scheuren van boven- en onderkleeding geens zins toevallige en zeldzame ex cessen, maar ge wone zaken, waarop trouwens de groenen bij de keus hunner kleeren rekenden. Een en ander was het ergst op de opzettelijk daartoe ingerichte donderjolen'; >de afschuw van deze donderjolen was bii de ondervraagden dan ook algemeen. Het aantal donderjolen, door de verschillende groe nen bijgewoond, liep ook nogal sterk uiteen, en ook overigens bleken de groenen op #ngelijke wijze te hebben gedeeld in de goede en kwade kansen. Gore gesprekkenernstig en onmatig voor gezet, waren gedurende deze tweede helft van den dag gebruikelijk. De eerste jaarsstudenten sagen heel wel in, dat van sommige gesprekken overj^meestal vermeden onderwerpen een ont bolsterende en dus heilzame werking kon uit gaan, en zij natuurlijk wisten of beseffen moes ten, dat buiten groentijd het studentenleven de,gesprekken van jonge mannen onder elkaar ook alles behalve voorbeeldig zijn. Doch naar het oordeel van bijna allen werd hier voortdurend de grens van het verdedigbare zeer verre overschre den. .w— Algemeen werd er over geklaagd, dat ge durende deze tweede helft van den dag de nuchter gebleven groenen zoo dikzijls dron ken ontgroeners tegenover zich hadden'; ook daardoor werd alsdan alle opvoeding, ont bolstering of werkelijke kennismaking onmo gelijk. Het weerzinwekkende deel dezer ont- Soening, hetwelk den groentijd voor de meesten eft vergald, was volstrekt niet beperkt tot personen, die zich aan den buitenrand van het Corps bevonden, en in den groentijd uit hun Verscholen hoek te voorschijn kwamen, maar Wam herhaaldelijk van den kant van personen, He in het corpsleven een zeker aanzien genieten. Geklaagd werd vooral over het optreden der jongere-jaars. De betergezinde elementen in het Corps, lie waarlijk niet ontbraken, lieten zich, naar |en indruk der ondervraagden, aan den groen tijd, en rijn verloop weinig gelegen liggen. Uit een en ander is het voor iedereen, die lezen kan, duidelijk dat met dit rapport de schandelijke Groentijd voor goed veroordeeld is Wie zal hem den genadestoot toebrengen.? Opheffing Uitvoerverboden. De Minister van Landbouw heeft besloten met ingang van 25 November tot nadere aan kondiging dispensatie te verleenen van het ver bod van uitvoer van breinaalden en van ka- chelglanspasta. Zoolang deze dispensatie niet zal zijn ingetrokken zal de uitvoer van deze ar tikelen aan geen enkel voorschrift of beperken de bepaling onderworpen zijn. DE ARNHEMSCHE MOTIE. Men meldt uit Nieuwer-Ainstel aan de Msb. Het volgende schrijven is gezonden aan het Tweede Kamerlid mr. Bomans: Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kies plicht" te Nieuwer-Amstel, besluit na uitvoerig- ge bespreking van de motie-Arnhem deze mo tie af te wijzen als onberaden; U.H.Ed. Gestr. kepbaar te maken, dat ons bestuur ten zeerste instemt met het streven naar legerhervorming en bezuinigingg op de militaire uitgaven, zoo als dit door U H.Ed. Gestr. is gepropageerd in de vergadering der R. K. studenten te Am sterdam. en Standaardschoenen voor Gemeenten. Men meldt aan het vakblad voor de schoen makerij uit Lichtevoorde: Door de N. V. H.. A. Hulshofs Vereenigde Fabrieken, Lichtenvoorde, is de volgende adver tentie ter plaatsing opgegeven in de „Gemeen testem" het Weekblad voor Gemeente-ambte naren „Gemeentebesturen, die zich nog geen strop hebben gekocht aan Amerikaansche schoenen en hunne gemeentenaren met goedkoope schoe nen van prima kwaliteit willen gerieven, wor den verzodit hunne aanvragen te zenden aan de N. V. H. A. Hulshofs Verreenigde Fabrie ken, Lichtenvoorde. Groote voorraad voor di recte levering aanwezig." Naar wij vernemen, gaat het hier over een groote partij standaardschoenen van eigen fabri kaat, klasse B. die de firma tegen extravoor- deelige prijzen wenscht te verkoop-en. Aange zien zij echter principieel tegenstander is van verkoop door gemeentebesturen, zal aan de ge meenten, die tot aankoop willen overgaan, de verplichting gesteld werden de verkop te doen plaats hebben door de plaatselijke schoenwin kels tegen een matige winstmarge. Stenn voor de R.-K. Geestelijkheid. In de parochie van St. Martinus te Utrecht is het plan opgevat om een fonds te stichten tot steun van de R.K. Geestelijkheid in die parochie. Alle standen der parochie zullen in het daartoe be stemd comité zitting hebben. Het doel is in hoofd zaak' geldelijke toelagen te verstrekken aan de ka pelaans der parochie; en mede geldelijken steun te verleenen aan de kapelaans der parochie in de te maken kosten bij benoeming tot paetoor. Reeds kwamen, volgens de „Msb." verscheidene bedragen in, o.m, een van 300 gulden. De Groentijd. De hoogleeraren prof. dr. A. W. Nieuwenbuis, rector-magnificus, prof. mr, C. van Vollenhoven en prof. dr. W. B. Kristensen, hebben rapport uit. gebracht overhet karakter van den afgeloopen groentijd De eindconclusie van het rapport luidt, dat de hoogleeraren er meenen op te moeten wijzen, dat oud-corpsleden zich den tegenwoordigen groentijd niet moeten voorstellen als den groentijd uit hun eigen jaren. Doch de eind-indruk is, dat bet kwantum ruwheid, hetwelk sinds de verbete ringen als: verbod van drinkdwang, van samen- tafelen van studenten en groenen van het ontaarde groentooneel, niet langer kon worden aangewend op de oude wijze, zich nu heeft weten te werpen op andere practijken. Prof. Dt. Noyon naar Nederland? Uit Brussel wordt d.d. 19 dezer aan de „Msb." geseind: „De Brusselsche Standaard'' verneemt, dat een commissie uit den Senaat te Wagenimgen prot dr. A. K. Noyon te Leuven heeft uitgenoodigd aan genoemde hoogeschool in zijn vaderland het nieuw op te richten hoogleraarsambt in de physiologie te komen bekleeden. Hoe we ook deze aanbieding om den hoogleeraar op prijs stellen, durven we hopen, dat hij voor Leu. ven moge bewaard blijven. Prof. Noyon heeft zich bij de verwoesting van Leuven onvergetelijke verdiensten verworven voor België door zijn kranige houding en als weten schappelijk pian is hij een eer voor onze R. K. Hoogeschool. Hij heeft daar een physiologisch laboratorium ingericht, dat een van de beste der wereld is. Het zou voor Leuven een groot verlies beteekenen zijn medewerking te moeten missen. Tabak. Door een tweetal tabaksfabrikanten ia van de plantere te Eist (Geld.) het tabaksgewas gekocht voor 35 per 5° Kg. (stam). Buiten! Credieten Tabakshandel. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, is van de doöf de Nederlandsche Tabakshandelaars destijds aan buitenlandsche koopers met name Duitsche en Oostenrijksche verleende credieten welke te zamen ongeveer 30.000.000 bedragen, thans ruim 25.000.000 afgelost. MEER DAN 20.000 LEDEN. De Ned. R. K, Bouwvakarbeidersbond ,,St. Jo seph" overschreed heden met zijn ledental de 20000. Wel een bewijs dat de R, K. Bouwvakarbeiders steeds meer en meer vertrouwen in deze organisatie gaan stellen. De staking bij de R. T. M. Donderdagmorgen heeft 'n spoedvergadering plaats gevonden in hotel Coomans te Rotterdam, bijeengeroepen door het comité van actie uit de Streek, waarin het besluit genomen is direct een deputatie naar Den Haag te zenden om den leiders van alle politieke partijen in het Parlement drin gend te verzoeken maatregelen te treffen, opdat aan den onhoudbarep toestand waarin de bevolking van de Zuid-Hollandschc en Zeemvsche eilanden door de staking van het personeel der R. T. M. verkeert een einde zal komen. Dc deputatie bestaat uit de burgemeesters van de gemeenten Middelharnis en St. Philipsland en den lieer van Zuylen, redacteur van „Onze Elian, den". Personeel van Van Gend en Loos. Het personeel der firma van Gend en Loos te Utrecht, georganiseerd in den R.K. Transportar beidersbond St. Bonifacius, heeft geen genoegen genomen met de weigering der firma op de ge stelde eisch van 100 toeslag in eens plus 20 voor elk kind. Bij het Hoofdbestuur van den Bond is aangedron gen naar middelen uit te zien, welke er toe kunnen leiden om dc eischen ten spoedigste ingewilligd te krijgen. De staking bü de R. 1'. M. In de centrale werkplaats van de R, T. M, te Rotterdam hebben elf bankwerkers het werk neer gelegd. Ook is staking uitgebroken in Numansdorp, waar twee stokers het werk hebben neergelegd. De Electriciensstaking', Het Bestuur van de Veereeniging van Electrotech. nischc Werkgevers deelt aan het Haagsche corres pondentiebureau omtrent de staking mede, dat de pogingen van verschillende zijden aangewend om tot een oplossing te komen van het conflict, tot nog toe geen resultaat hebben gehad. De werkgevers verzetten zich tegen den eisch van buitengewoon hoog loon voor onbekwame en jeug dige monteurs. Een groepenindeeling, waarbij aan 50 pet. van alle monteurs het hoogste loon wordt betaald, achten zij onaannemelijk; en zij blijven zich op het standpunt stellen, dat een opdrijving der loo- nen voor jeugdige, cmvolleerde monteurs om tal van redenen ontoelaatbaar is. Dat enkele kortzichtige werkgevers, om tijdelijk gewin, aan overdreven eischen toegeven, mag, meen-t het bstuur, voor ernstige firma's geen aanleiding zijn om mede te werken tot ontwrichting van een behoorlijk stelsel. Het is aan het bestuur bovengenoemd door tal van mededeeiingen van volwassen bekwame mon teurs bekend, dat in den kring der werklieden dit algemeen werd erkend, maar de jongere krachten hebben de meerderheid en de gesalarieerde bestuur, ders, die hun volle tractament ontvangen hebben geen haast om de staking te beeindigen. Naar wij vernemen is bij de prijsvraag voor een ontwerp-reclameplaat voor de vierde Nederlandsche Jaarbeurs, de eerste prijs toegekend aan den heer Frans Ter Gast te 's-Gravenhage, in samenwerking met den heer Co Brandes te Wassenaar; de tweede prijs aan den heer N. Schrier te Haarlem. Een schandelijke knoeier. In het verslag van de werkzaamheden van den Provincialen Keuringsdienst in Drente, wordt me. degedeefd, dat een handelaar uit Hoogeveen aan verschillende personen in de gemeente. Emmen, on der den naam van grutten meel of pannckoekmeel verkocht, producten waarvan bij onderzoek de sa menstelling over het geheel volkomen beneden alle kritiek was. Zoo bestond een monster uit krijt met schapenmest, terwijl enkele der overige monsters naast meel veel te veel minerale stoffen bevatten en wel resp. 48-32, 11-38, 39 en 35 pet- Een hond wilde een panndkoek van zulk meel gebakken niet eten. HET GEBED IN DEN GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Boxmeer heeft in haar laat ste zitting met op een na algemeene staramen be. sloten voortaan de zittingen met gebed te openen Om naar krachten tegen het gebeurde te Amster dam te protesteeren, heeft men als gebedsvorm de oude Amsterdamsche formule aangenomen. Een lid behield zich het recht voor, om pas na het uit spreken van het gebed de vergadering br, t. wonen. Voorbode van een strengen winter De heeren H. G. van Meer en J- J- Aken ^Ze venbergen (N.-B.) hadden dezer dagen een niet al- venbergen, geschoten een buitengewoon groote* "S men vermoed is het eefl Musicus-, een der grootste zwaansoorten die bekend zlJn- Holland komen deze zeldzaam voor en worden meest gevonden op de -n vlucht van De kleur spierwit. Het dier ,g 2.33 meter. Lengte, punt snav 159 meter. Het gewicht bedraagt P EEN LAFFE BANDIETENSTREEK. Een zeer brutale bandietenstreek avond omstreeks 9 uur uitgehaald te *g door twee tot dusver onbekeiw Het tweetal vervoegde zich op gemeld uur aan een woning aan de Balistraat, waar alleen een bejaarde huishoudster aanwezig was. Zij vertelden de vrouw dat zij van de politie wa ren" en dat de bewoner van het perceel, de heer K. die omstreeks half negen was uitgegaan, hen m de Frederikstraat had ontmoet en hun verzocht had eens op het dak van zijn huis je gaan kijken omdat hij vermoedde dat daar looddieven aan het werk WDen'vrouw, niets kwaads vermoedende, geleidde de twee mannen naar de zolderverdieping, waat tot haar urooten schrik de mannen zich ontpopten 2 gemeene inbrekers. Een f huishoudster met een hard voorwerp eemge forsche slagen toe op hoofd en hals, waarna de vrouw, schier bewusteloos van angst en van de mishande ling, aan dc trapleuning werd vas gebonden. De inbrekers doorzochten daarop het geheele huis. Overal werden kasten opengebroken. Gouden en zilveren voorwerpen werden onaangeroerd ge- USeen een klein bedrag aan geld, ongeveer 20 gulden wordt vermist, Toen de vrouw het bewustzijn eemgszins had herkregen wist zij zich los te werkem en *ch naar haar dicht in de nabijheid zijne kamertje t^leepen, waar de heer K. haar bij thuiskomst te 10 uur, nog geheel versuft aantrof. Er moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Later werd de politie van het voorgevallene in ken nis gesteld, die aanstonds een onderzoek instelde, evenwel tot dusver zonder resultaat. Het vervoer van goederen in 't grensgebied. Volgens een bekendmaking, heeft de inspecteur- der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijn. zen te Enschedé goedgevonden, dat met ingang van 20 November 1919 tot wedfiropzeggens toe een Al- 1 gemeene Vergunning Ia verleend tot het vervoeren van goederen, waaronder begrepen paarden' en vee zonder binnenlandsch, paspoort, binnen zijn ambts gebied Deze vergunning zal evenwel niet van toepassing zijn op het vervoer van goederen in stations of hal ten of op de daarbij behoorende perrons en em placementen of op de aanlegplaatsen van scheep, vaartondernemingen, hetzij op redelijke gronden kan worden aangenomen, dat geen vervoer met frau duleuze oogmerken plaats vindt. Verder is deze ver gunning niet toepasselijk bij vervoer tusschen zons- onder. en zonsopgang en bij vervoer in de zooge naamde verboden stook, van 300 Meter, Nog zijn uitgezonderd dc goederen die door 'n document ge dekt moeten zijn. Het slot der bekendmaking be vat dc waarschuwing dat bij misbruik deze facili teit <lc vroegere toestand onverwijld weder in het leven zal worden geroepen. Tegen inbrekers. Een lezer deelt in het „Vad," mede, dat hij een middel lieeft bedacht, waarmede men gemakkelijk en zonder kosten alarm kan laten maken, wanneer een inbreker dc huisdeur opent. Men bevestige een uitgebrande en dus waardelooze gloeilamp liefst een groote, van 100 of 300 kaarsen 's avonds bij het sluiten boven aan dc deur zoo, dat, als deze wordt opengemaakt, d'c gloeilamp valt. Op den steenen gangvloer breekt de lamp dan de mat moet men verwijderen en door het luchtledige geeft dat een vervaarlijken knal. SLIMMIGHEID VAN AUTOMOBILISTEN. Van het hoofd van een der uitgéstrekste Veluw- sdie gemeenten vernamen wij, wélk een truc vaak door wetsovertredende heeren automobilisten wordt toegepast. Maakt zoo iemand zich b.v. door te hard rijden in de gemeente A. aan overtreding schuldig en wordt dit soms door den beambte te laat gecon stateerd om den wagen te doen stilhouden, doch kan deze alleen letter en nummer der auto nog juist nauwkeurig opnemen dan begrijpt de kilometerver- slindende autobestuurder heel gauw, dat dc politie man niet zal nalaten om aan zijn collega in het na burige dorp, waarheen de auto koers zette, telefo nisch mede te deelen, dat de auto met letter zóó en 110. zóóveel moet worden aangehouden Tijdens het rijden heeft de automobilist echter een handel over. gebracht, waardoor een staaidraadje liet draaibaar letter- en nummerblad juist omwerpt, tengevolge waarvan een andere letter en dito cijfer te voor schijn komt. En hoe de gewaarschuwde beambte ook' oplet, geen auto passeert, die aan de opgave voldoet. Port-bezuinigingr. Men schrijft het volgende aan dc „Msb. Een firma uit Zuid'holland, die hare circulaires wellicht bij duizenden jaarlijks verzendt, stuurt ze thans uit Duitschland naar Nederland voor 6 pfen nig porto, dus naar den tegenwoordigen stand van den Mark voor nog minder dan een halven cent en wint dus alleeen aan porto op iedere zending ruim cent. Misschien zijn die circulaires nog wel in Duitschland gedrukt, wat natuurlijk ook winst geeft. NEDERLANDERS BIJ HET SPOORWEG ONGELUK IN FRANKRIJK. Nader deelt het N, v. d'. D. mede, dat prof. J. van Rees uit Frankrijk is teruggekeerd van een bezoek aan zijn zoon cn diens familie. Zooals men zich herinnert bevond de heer Van Rees Jr. zich met zijn echtgenoote en drie kinderen in den trein, <Iie onlangs nabij Sens (Fr.) verongelukte. De eer ste wagen waarin de familie gezeten was, werd versplinterd, en alle vijf werden ernstig verwond. Het dertienjarig kleindochtertje van den hooglee- raar ia inmiddels aan de bekomen buikverwondin gen overleden, terwijl den toestand van zijn zoon, den kunstschilder Van Rees, zeer ernstig, doch op het oogenblik niet meer levensgevaarlijk is. Men vreest voor een bekkenbreuk en ernstige inwendige kneuzingen. De toestand van mevrouw Van Rees en de twee andere kinderen laat zich niet ernstig aanzien NOG EEN TIJDBEELD. Hij is onderwijzer. Zijn opleiding, aldus het „Hbld1.", ontving hij aan een kweekschool. Een half jaar was hij tijdelijk' in een kleine plaats, toen het land hem opriep. In dienst maakte hij promo tie, zoodat hij thans reserve-officier is. Toen hü aan zijn verplichtingen had voldaan, ^.ar" voor tijdelijk in Amsterdam. Daar wer z'}n - hij was ook bezitter van acte teekene,n L. O. - beloond' met 100 per maand. De wet-De Visser bS hem terug op 83. Eindelijk had hij het geluk voor vast te worden benoemd. Sindsdien genoot hij 62.50 per maand, welk' bedrag door een duurtetoeslag klom tot 68, Inmiddels was 't hem gelukt voor een matig prijsje onder dak te komen, voor 55. Maar' 's Zaterdags en 's Zondags moet hij weg. Die dagen komt hij geheel ten laste van zijn ouders. De nieuwe wet geeft hem een kleine 90 per maand, erf te wel ongeveer de helft van het loon van zijn kostbaas, diefa brieksarbeider is. Is 't wonder, dat hij doet, wat zoo velen vóór hem deden en nog velen na hem zullen doen, n.l. het onderwijs den rug toekeeren. Misschien zal hij, de onderwijzer-reserve-of Beter, trachtenonderofficier te worden, om zich met Januari een beginsalaris van i5°o te verzekeren. Hij kan ook fabrieksarbeider worden, of politie agent, of los werkman, om zijn positie te verbeteren. Winkeldiefstallen te Heerlen. De eigenaar van den „Goedkoopen Winkel' d. P., te Heerlen, heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit zijn winkel verschillende artikelen spoorloos verdwenen. De recherche stelde een onderzoek m en het mocht haar gelukken een zestal winkeljuf frouwen te arresteeren en in verhoor te nemen. Zij legden alle een volledige bekentenis af. De 'opmerkzaamheid van den winkelier was ge trokken, doordat een der dames een vijftal flacons odeur in haar tascb stak. Er zijn huiszoekingen ge daan, waarbij veel artikelen in beslag werden ge nomen. Alles was de dames van hun gading, 200- als odeur, portemonnaiee, portefeuilles, schilderijen, kruisbeelden koperen bloempotten, enz. Een der die veggen stond in verbinding met een winkeljuffrouw te ruilen. die 's nachts onbemerkt de woaiiyr i|ad veria*, ten, is liegende op het ijs eener sloot terugge vonden. De levensgeesten waren reeds gewe ken. Te Uden (N.-Br.) had een boertje bij het begin van den oorlog zijn bezitting van 1000 bankpapier in den grond begraven. Dezer da gen groef hij zijn spaarduitjes op. doch vond alleen wat vochtige stof. De firma Jansen en Tilanus te Vriezcn- veen schonk Ihaar adbcidetrs ter geiegenhetd van het 50-jarig jubileum van den oudsten fir mant den heer J. L. L. Tilanus, 50.000 en een extra-weekloon. Te Zelhem (Geld.) zijn de lagere scho len gesloten wegens het in vrij ernstige mate voorkomen van diphtheritis; zulks voorloopig voor onbepaalden tijd. De Regeering heeft een deel der barakken van het oude vluchtelingenkamp te Uden ter beschikking gesteld van de Vereeniging „Maat schappelijk werk bij zenuwlijden en zwakzin nigheid," ten behoeve van hare te Lden te ves tig kolonie van zehuwzwakke personen van Roomsch Katholieken godsdienst. Naar het „Volk" verneemt, heeft de mi nister van Oorlog het voornemen, een commis sie van onderzoek ie benoemen in zake hei gebeurde-in het interneeringskamp te Harder wijk. Het plan schijnt te zijn, deze commissie uit vier personen te doen bestaan. De Kamer- ledén Kruyt en Van Zadel hof f zijn aangezocht, deel er van uit te maken en zij hebben zich daartoe bereid verklaard. Te Swalmen (Limb.) is gister de land bouwer de L. door zijn zoon en schoondochter met een bijl zoodanig mishandeld, dat een zij ner ribben door de longen heendrong Pn hij in ernstig levensgevaar verkeert. der firma M.,die daar hand'schoenen, zal enz. stal om deze voor andere artikelen Zucht tot snoepen en opschik tot deze diefstallen te z^rde'duizenden, gestolen goederen loopt De heer G. Endendijk te Smilde, is aldaar in het kanaal geraakt en verdronken. - Zekere A. d. R.. uit Puttershoek was gisteren op reis naar zijn familie te Sprundel (N.-Br.) Toen hij te Elten uitstapte, gevoelde hij zich zoo onwel, dat hij in het stationskof fiehuis moest worden gebradit, waar hij na weinige oogenblikken overleed. H e De 87-jarige schipper L... te Hoogeveen, Valsche Engelsche Banknoten. Men zal zich de geruchtmakende arrestatie op 14 Juni, te Apeldoorn herinneren, waar de pseudo-Engelsche kapitein Lambeitus Willem Hekman, reeds lang door de Rotterdamsche recherche in het oog gehouden, in verzekerde bewaring werd gesteld. Als verdacht van de vervaardiging van valsche Engelscüe bankno- ten, van 5 en 10 Ook de ouders van den aan gehoudene werden te Apeldoorn als verdacht van het lanceeren van het valsche credietpapier wegens medeplichtigheid gearresteerd, terwijl een Duitsch juffie, dat bij de familie te Apel doorn inwoonde, over de grenzen werd gezet. Dezer dagen diende deze zaak^ onder zeer groote belangstelling voor de Zutphensche arrondissements-rechtbank Volgens de dagvaarding is aan de beklaagden, vader, moeder en zoon, ten laste gelegd'; over treding van artt. 5 en 6 Wb. v. St., waarbij valschheid in geschrifte met vijf, en in 't bij zonder die ten opzichte van voor omloop be stemd credietpapier met ten hoogste zeven jaar wordt gestraft. Beklaagde L. W. Hekman heeft in zijn 4- jarig pseudo-Engelschmanschap, werkelijk En- felsche allures en accent aangenomen, hetgeen hikt bij de beantwoording der vragen van den president. Hij bekent, in 1916 in behoeftige-, omstandigheden verkeerend. op aanmoediging van zijn moeder, valsche biljetten van 5 te hebben vervaardigd, terwijl zijn moeder bekent hem te hebben aangezet. Als eerste getuige wordt gehoord A. burink, procuratiehouder bij de kassiersfirma Van Bijl, te Apeldoorn. Uit diens verklaringen blijkt, dat de biljetten, waarvan een door de firma was ingewisseld, zóó bedriegelijk waren nagemaakt, dat van de vier Banken er twee positief ver klaarden, dat ze echt waren. De firma herkende het valsche biljet alleen aan het steike parfum. Toen dit sleet, liet zij het stuk met een groote V merken De procuratiehouder van het agent schap der' Engelsche Bank te Rotterdam, de heer F Grobmson, als deskundige gehoord, verklaarde alleen door het op elkaar leggen van een echt en een valsch biljet, dit laatste ver vaardigd volgens een naar zijn zeggen uniek systeem, te kunnen onderkennen, en wel om dat de F van Five Pounds niet ver genoeg naar beneden doorliep. Ook is een zeer kleine afwij king in den kop der Britannia. Na een korte schorsing der zitting neemt het O. M., waargenomen door mr. J. C. van der Kun, zijn requisitoir. Hij acht den teeke naar een gevaarlijk misdadiger, die zijn buiten gewone talenten ten kwade aanwendt. Reeds werd hij veroordeeld wegens oplichterij. Een strenge straf acht spreker, nu zoovele menschen zijn benadeeld, gewenscht. Hij eisclit tegen L W Hekman twee jaar, tegen de niet ongun stig bekend staande moeder 1 jaar gevangenis Strfn*ziin pleidooi betoogt de verdediger, mr. Wildervanck de Blecourt, dat de officier niet in zijn eisch ontvankelijk kan worden ver klaard, omdat in de dagvaarding de inhoud van het valsche papier niet volledig is opge nomen. Hij beroept zich daarbij op een ar rest van den Hoogen Raad van 9 Juni 1908, subsidiair pleit hij clementie. Achter al die geraffineerdheid van werk wijze lifl een tragische achtergrond. Bekl. zag zijn ouciers steeds meer achteruitgaan en wude hen helpen. Toegevend aan den aandrang zijner moeder om thuis te komen, deserteerde nij, om thuis de ellende nog te vergrooten. De doorge stane angst en spanning maken de wnst g£ ring Dat de teekenaar werkte datzijn mooter <te bUj«t.» ""««en, acht ujljHekman, levert mets nieuws op. Hy helwmt voor een valsch biljet van 10 /'r 10 te hebben ontvangen. De officier cischt tegen hem i jaar. Op dezelfde gronden bestrijdt de ver dediger de dagvaarding. Hij vraagt tenslotte clementie voor een man, die handelde onder invloed zijner vrouw en meer slachtoffer aan dader was. Uitspraak over 14 dagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2