IIEI Wat de pers zegt Sport en Spel Leger en Vloot het Kathol; van lam V ragenbus Blek wat wils Zaterdag 22 Mavember Tweede Blad De goede God heeft mij na 5 jaren vanzware beproeving de gelegenheid geseitoakeu om per sooniijk den nood mijner arme Missie in Surina- tne U bekend te maken. Ik moet namelijk naar de stad der Christenheid naar Rome, om aan den H. Vader verslag uit te brengen over dat gedeelte der Kerke Gods, waarover de goddelijke Herder der zielen mij door Zijn Plaatsbekleeder heeft Aangesteld. En nu kom ik tot U, mijn landgenooten, Katholieken van Nederland, met een groot en vast vertrouwen dat gij mij de broederhand gul en warm zult toesteken, waardoor de nijpende nood gelenigd en vreugde gebracht wordt op aardebij mijn medearbeiders-priesters en religieuzen, bij mijn kudde, Uwe broeders en zusters in Chr.bij hen die nog gezeten zijn in de schaduwen van het heidendom vreugde ook in den hemel bij onzen Heer en God Jezus, Christus, die zijn kostbaar Bloed heeft gegeven voor alle zielen, bij onze hemelsche Moeder, bij Engelen, Heiligen en Gczaligden, die allen slechts één verlangen kennen, de uitbreiding van het Rijk van hét Allerheiligst Hart van Jesus. Het is nu 8 jaar geleden dat ik in Brazilië, Waar ik toen als missionaris werkzaam was, de tijding ontving dat Paus Pius X z. g. mij tot Apostolisch Vicaris van Suriname als opvolger van Z. D. H. Mgr. J. C. Meeüwisseii had be noemd. Na een zestal weken in Nederland te hebben vertoefd, gedurende welken tijd ik de H. Bisschopswijding uit de handen van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering ontving ging ik wederom 22 Dec. 1911 scheep. Den 10 Jan. zette ik in Suriname voet aan w*h ï9Nêv,k&. M Ik was dan ik Suriname, het land met zijn heet een neerdrukkend klimaat, het land waar mijn Doorluchtige Voorganger de groote Mgr. Wul- fingh zich den schoonen eerenaam verwierf van,, Vader" der ongelukkigsten onder de ongelukki- gen, der arme melaatschen, het land waar tien tallen van medebroeders en medearbeiders de hitte van den dag hadden gedragen en nog dra gen het land dat aan Nederland een heiiig- priester-missionaris-kloosterling schonk in. den eerbiedwaardigen Pater Petrus Donders, zoo te recht genoemd de, Apostel der melaatschen." Ik vond er een volijverige priesterschaar ruim 30 in getal, wier eenig doel is zielen te reuden, zielen te gewinnen voor Jezus Chr. den Allerh. Verlosser en menschen gelukkig te maken voor tijd en eeuwigheid.Ik vond er naast die priester schaar een volijverige schaar van religieuzen Fraters van Tilburg, Zusters van Roosendaal, die zich het lot der jeugd aantrekt die dag in dag uit daar staat met onbezweken moed, schoon de hitte drukt, de tegenslag vaak groot is. Ik vond er naast die schaar nog een schaar van Zusters van Tilburg, die den zieken heul en troost bie den, die vooral den armen melaatschen hun droe vig bestaan, eenigermate althans dragelijk en licht maken. Ik vond er naast vele katholieken vele kerken en kapellen en scholen- maar helaas van houtbonden en patronaten. Dat was de lichtzijde. Evenwel daarnaast vertoonde zich de schaduwzijde, de donkerte, en deze was helaas diep, sterker dan de lichtzijde, Ik zag duizenden en nogmaals duizenden in het Heidendom ge zeten, Ik zag kerken en kapellen en scholen en woningen mijner Priesters en Religieuzen, die noodzakelijk hersteld of opgebouwd moesten worden in het belang van ons H. Geloof. Ik zag dat het missieveld onder de Indianen, Boschne gers, Britsch-Indiërs en Javanen noodzakelijk uitgebreid, een hospitaal gebouwd, de melaat- schen-inrichting vergroot en verbeterd moest worden." Ik zag de lange lijst van rechtmatige verlangers der missionarissen, ik zag.... ik zagen het werd mij droef en bang te moede. En ik vroeg„maar als er zoo ontzaglijk veel noodig is, waar is het geld waar zijn de midde len om dat alles tot stand te brengen En de Pater die het Vicariaat tot mijn komst had bestuurd toonde mij de middelen. Deze stonden tot de behoeften als 10 tot 100. Het werd mij wee om het hart. Wat moest ik beginnen? O, toen begreep ik eerst ten volle, wat het zeggen wil het hoofd van de Surinaamsche Missie te zijn. Poen begreep ik ook, dat de H. Geest mij mijn wapenspreuk had ingegeven ja'fe I°rthuds meaGod, mijn kracht." en. imm wï,ach% God kon alleen mii schra" z.00 stonden de zaken bij mijn komst. Nauwe lijks 2 jaren was ik in Suriname of daar brak de afschuwelijke wereldoorlog uit, afschuwelijk niet het minst, om de ontzagelijke schade, welke hij aan de Missie heeft toegebracht. Katholieken van Nederland, de goede God- alieen weet, wat ik geleden heb, in die 5 oorlogs jaren. Ondanks alle bezuiniging zelfs op het noodzakelijke steeg de schuldenlast schrikbarend Arme heidenen, kinderen en zieken en melaat schen smeekten om hulp mijn priesters riepen om hulp mijn Fraters en Zusters riepen om hulp en ik hun vader, kon niet helpen. De inkomsten verminderden en de uitgaven stegen maar aldoor. En nu kom ik tot U, katholiek Nederland. Ach, ter liefde van O. L.Jezus Chr. ter liefde van onze Moeder de H. Kerk, ter liefde van mijne priesters en medearbeiders ter liefde onzer kinde ren, armen en zieken, ter liefde onzer ongeluk kige melaatschen helpt, helpt mij. O, ik ben er zeker van ook thans zal bewaarheid worden de oude Christelijke spreuk als de nood het hoogst is gestegen, is Gods hulp het dichtst nabij. God de goede en barmhartige God, Wiens werk gij steunt, zal het duizendvoudig vergelden. Van mijn kantïbeloof ik U voor U te bidden en te laten bidden. Mijn Missionarissen en hun mede arbeiders, onze katholieken onze kinderen, onze nieuwbekeerden en onze arme melaatschen zul len met mij tot God de bede richten „Heer, ge- waardig U allen, die om Uwen naam ons weldoen het eeuwig leven eens te schenken." UW MEDEBROEDER in Clir. Th. van Rosmalen C. II. R. Tit. Bisschop van Antigonié, Apostolisch Vicaris van Suriname. P. S. Giften voor de Missie kunnen mijn adres worden gezonden: Keizersgracht Amsterdam, aan 218' Een redelijke grief, j In den gemeenteraad van Gennep (Limb.) heeft het raadslid mevr. Hendriks, verzet aan geteekend, tegen de wijze, Waarop de armen verzorging in die gemeente geschiedt. Met name vond zij het bitter en wreed, dat de getrouwde oudjes hun laatste levensdagen gescheiden moeten'doorbrengen Een grief, zegt de Limb. Koerier, die alles zins redelijk is en door ieder menschlievende van harte onderschreven zal worden. „De misstand doet zich op meer plaatsen vooris zelfs hier en daar van ouds zoo in geburgerd, dat velen hc-m heel gewoon vinden en er het harde en onbillijke niet eens meer van voelen. Het is zaak, dat tegen dit misbruik steeds meerder en luider stemmen opgaan. In sommige plaatsen van ons katholieke Zuiden schijnt een bezwaar tegen het breken daarmede te zijn, dat de verzorging der ouden van dagen door de gemeente tegen vergoeding wordt opgedragen aan een bestaand gesticht of klooster. Daar is niets op tegen ontheft menige kleinere gemeente of groep van ge meenten van de verplichting om zelf een oudeliedenhuis te bouwen en te exploitéeren. Nu schijnt echter in sommige van die gestich ten enkel de indeeling te bestaan in eene man nen en eene vrouwenafdeeling, maar schijnt men bezwaar te hebben tegen eene afdeehng voor gehuwden. Indien dit bezwaar vaan financieelen aard is, dienen de betrokken gemeenten erin te voor zien'; indien het doelt op bedenkingen ge grond op den kloosterregel der betrokken Con gregatie (de eene, vooral die zich aan zieken verpleging enz. wijdt, gaat op dit terrein breeder uit dan de andere), dan hebben de gemeenten, desnoods in overleg met eene groep naastaangelegene, een eigen tehuis voor gehuwde oude behoeftigen te stichten." Het menschelijk gevoel eischt .dit. Wie alle 's levens nooden en zorgen een menschenleeftijd samen droegen, mogen op hun ouden dag niet worden vaneen gerukt, alleen omdat zij geen for tuintje hebben kunnen sparen. Uitoefening van armenzorg' brengt de bevoegdheid niet mede tot dwangoplegging eener onrechtmatige scheiding van tafel en bed. VOETBALHELDEN. Er Icopen in Amsterdam geruchten over een huldiging van den Ajax speler De Natris, waar voor zich reeds een commissie zou hebben ge vormd. Zooals men weet werd deze speler naar aan leiding van het incident tijdens den Wedstrijd tegen A.F.C. voor geruimen tijd door den N.V.B geschorst. Zondag speelt hij hoogstwaarschijn lijk weer voor het eerst mee'. De A'damsche medewerker van Dc Sport kroniek schrijft daarover in zijn blad de volgende rake opmerking1: „Zooals men weet behoort de tijd, gedurende welken de Ajax-spcler De Natris geschorst werd, weldra tot het verleden en zal De Natris zijn plaats in het elftal der rood-witten weer innemen. Men wil dit blijmoedige feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan en een huldigings-commissie heeft zich bereids gevormd Het ligt in het "voornemen 'der commissie die „huldiging" a.s. Zondag vóór den wedstrijd Ajax-"V.O.C. te doen plaats vinden. Ilct belooft een grootsbit festijn te worden. Naar we vernemen, wil de commisie den heer De Natris een passend huldeblijk aanbieden De dames-vereersters van Ajax zullen De Natris verrassen met een fraaie wandversiering. Op zwart-fluweelen grond hebben ze in gouden letters de woorden geborduurd1: „Houd steeds je handen thuis bij voetbalwedstrijden''Dit kunst- Werk, omrand met zwaar-vergulden lijst, zal een smaakvollen indruk maken. De hecren-verc'crders denken De Natris een zilveren cigarettcn-koker met inscriptie te of- freeren. De inscriptie luidt': „Ter herinnering aan tiet'adngebdam' incident op 25 Mei 1919." Een speciaal voor dit doel samengesteld koor zal een speciaal voor dit doel door Magro gedichte cantate ten gehoorc brengen, terwijl het philharmonisch-orkest van Watergraafs meer belangloos zijn medewerking heeft toe gezegd. Van het overschot der gelden, die uit geheel Nederland in ruime mate der commisie toe- stroomen blijven, wordt waarschijnlijk een „De Natris"-fonds gesticht. De bedoeling moet zijn het in werking stellen Van dit fonds te wachten tot het beroepsspel hier zijn intrede gedaan heeft. De gelden zouden dan dienen tot voorziening der nooden van door schorsing werkloos geraakte voetbalspelers. Een plan, dat waarschijnlijk vele. sympathie zal wegdragen1! Naar verluidt, maar dit is niet geheel zeker, zal de heer J. A. Wijnmalen, lid der commissie van onderzoek in de bewuste zaak, de feestrede uitspreken. Zóó huldigt men bij Ajax geschorste spelers'! Een volk dat zijn groote mannen eerst, is niet ldein'! Mogen we bovenstaand schema voor een feestprogramma der commissie bescheidenlijk aan de hand doen'? Tot zoover De Sportkroniek. Aan het borduursel zou nog toegevoegd kun nen worden':Loop niet zoo hatelijk te schelden, als een speler der tegenpartij je een eerlijke duw geelt." Ingeval de huldiging doorgaat kunnen de Amsterdammers Zondag van een „grootsch feit" getuigen zijn. 12R-jarig- Jubileum V. V. H. Kort r~ t jubilea van onze twee Haarlemsche eerste-klassers „Haariem" en „H.F.C." komt een derde Haarlèmsche VoetbalVereenieine nl.V.V.H. de aandacht vragen van het sport- lievend publiek te dezer stede, voor haar 12% jarig jubileum. Maakte reeds eenige jaren lang een troepje jongelui wonende in de Duvenvoordestraat en omstreken de omgeving onveilig door vóór en na schooltijd het voetbalspel te beoefenen op de openbare straat tot groote ergernis van recher cheur Brouwer, op 10 September 1906 werd door dat zelfde troepje besloten tot oprichting van deVV. „Hercules De eerste algeineene vergadering werd gehou den m de duinen nabij de watertoren te Over- veen en dat ondanks de jeugd van het bestuur en de andere leden de zaken flink werden aange pakt moge blijken uit het feit dat reeds met het tweede jaar van haar bestaan tot de H.V.B. werd toegetreden en de beschikking werd ver kregen over een terrein te Velsen. Een tijd voor de oudere en toenmalige leden der V.V.H. om nooit te vergeten, werd daar doorgemaakt/Een echte gemoedelijke boel was heteen club van jongelui die het voetbalspel speelden om het „spel" en vrienden waren; niet alleen sportvrienden op het groene veld, doch tevens kameraden wanneer de speeltijd voorbij was, ende club voer er wel bij. En de V.V.Hers waren in de eerste vijf jaren van het bestaan, gevreesde tegenstanders, want de vereeniging die naar Velsen kwam om de V.V.H. te bekampen nam haar beste spelers mede. Heel wat spelers van naam hebben dan ook hun voetbaljeugd doorgebracht in den V.V.H. Ik wil slechts enkele namen noemen n.i. M Hcutkooper (de tegenwoordige eminente Haar lem speler) J. Smit. (Haarlem) J. Daudey (Haarlem) P. v. Dapperen (H.B.S.) A.v. Dalsum (Ajax), terwijl een van de vooraanstaande man nen in de Haarlemsche voetbalwereld n.l. de tegenwoordige secretaris der H.V.B, de Heer v. Arkel, jarenlang en met succes het doel der blauw, wit gestreept en heeft verdedigd. De latere jaren en vooral de mobilisatie jaren waren voor de vereeniging minder succesvol. Het terrein werd in de loop der jaren verplaatst naar Schoten en later naar Bentveld, er kwam een tijd dat de bste spelers der vereenigingj zooals Bochardt, Samson, Früger om slcchis enkele namen te noemen, hun bestemming gin gen volgen naar Insnlinde en elders de open gevallen plaatsen konden niet voldoende worden aangevuld en een hooge plaats op het ranglijst je kon niet worden bereikt. Van Bentveld verhuisde de vereeniging naar haar tegenwoordige terrein te Heemstede en dat de laatste paar jaar de zaken flink wérden aangepakt blijkt o.m. hieruit dat eeltige maan den geleden een aardig clubhuis op haar terrein is verrezen en dat uit de vereeniging zijn ont sproten de Cricket Vereeniging „Hcrcuies" en de Haarlem scha Athletiek Club, terwijl dit seizoen met drie elftallen aan de competities der H.V.B. wordt deelgenomen. Ook op het gebied van feestvieren heeft de V.V.H. haar sporen reeds verdiend, daarvoor ligt de feestavond welke gegeven werd ter ge legenheid van het tienjarig bestaan nog versch in ons geheugen. Wij kannen mededeelen, dat het 12% jarig jubileum der V.V.H. wordt gevierd door het geven van een feestavond in de groote Schouw burgzaal van „de Kroon" op Zaterdag 13 De cember a.s. Reeds gedurende een paar maanden werden de voorbereidende maatregelen getroffen voor een op dien avond op te voeren Haarlemsche Revue in 2 bedrijven met proloog samengesteld door den Heer H. Bakker getiteld „Er wordt gebeld". Als bijzonderheid kunnen wij vermelden dat de muziek voor deze Revue werd gecomponeerd door den componist van de zoo bekende Revue's van Henri ter Hall, den Heer Gcrrit van Weezei Een volledig orchest onder leiding van den Heer Hoe eer ze Iran er: .een thuis .wil laten sturen, liever. Ik hoor ook dat men gen bij St. Joannes de Deo. Ant,w, Ons is van die peis-to1*3 bekend. Maar. aL kenden we u, dan toch .waarlijk wel wat veel daetie gegevprg-d. om ais geneesmiddelen te intussehen eens hoe nieta is Let van een re- leveraJicier van (Wij hebben geïnformeerd aan het ge sticht „St. Joannes de De-o" omdat fungeer en. wij ook nieuwsgierig waren naar die pleisters, maar ook daar kent men ze niet. V r. Kan men ook rijwielen en onder deden van rijwielen in laten voeren uit Duitse!i'and naar Holland? Antw.; Zie .antwoord op vorige vraag. Vr. Ik ben per. week gehuurd, kan mijn patroon mij met óón week opzeggen of weg sturen. 1 Antw. Ja. Vr. Ik heb een woning veij-iuurd. Nu gaat die bewoner er uit, maar neemt even te voren een ander bij hem in en deze wil er nu niet uit. Heeft de huurder daartoe het recht en wat kan ik daartegen doen'? A11 tw. De huurder heeft daartoe niet hpf recht. Als geen ander middel meer baat, laat den huurder dan per deurwaarder aanspraJ kelijk stellen voor alia schade, die u ui het geval zult ondervinden en wendt u ook tot dezen deurwaarder om dp 11 bewoner er uit fe laten zetten. V r. van O. te H. Antw. Wij kunnen u'Öe "verzekering ge ven dat dit niet waar is. Vervoeg' u of ver wijst ,u ze gerust 'naar den voorzitter.' Vr. Heeft een huurder het recht om e.n huis .waarvan de ruiten heel geweest zijn toen hij het huurde nu stuk af te leveren: Of is hij verplicht dit te laten maken? ?Zoo hij het niet laat maken wat is er dan aan .te doen? Antw. De- huurder, moet het huis afle veren in denzelfden toestand als hij liet huis gehuurd heeft. Zoo hij het niet dcc. kunt u b.v. eens beginnen met naar e n deurwaarder toe te stappen. Vr. Moet de Paus aan de vroegere Duii- selie Regeering toestemming vragen om een te benev el. Aanstoot heeft welwillend zijn medewerking toegezegd en zal voor het musicale gedeelte zorg dragen.Een souper en daarna een bal onder leiding van de Heeren Martin zal het slot van de feestavond vormen. Laat ons hopen, dat de V.V.Hers van het Haarlemsche sportlievende publiek op 13 De cember groote belangstelling mogen ondervin den, als blijk van waardeering voor het aandeel dat deze kleine vereeniging in den loop der jaren heeft gehad in de propaganda om de voetbal sport m Haarlem populair te maken. Augustus 1919, dat- van een' geweer pp TREKJES. CXIII Jong leven. Als vrijgezel vvas t n aardige,ronde jongen. 'n leuke knul zoogezegd, die veel vrienden had en met iedereen even goed kon opschieten. Meubelmaker, was ie.ijverig en bekwaam vakman. Z'n vrijen tijd besteedde hij voor n groot deel aan de huisvlijt en in de kamers thuis was maar weinig stoffeering, dat niet uit zijn handen kwam. Keurige portretlijstjes, etagières, J?rJ e^(-- .ktemtafeitjes en ander fijn schrijn- liii weer3: la.ngs de wanden en steeds bedacht and^Tngèn aanC.UWS °f bracht hier en daal' ver' Z'n moeder vond het te zien knutselen. genot hem zoo aardig In de lange winteravonden 2n(.„ elkaar in de gezellige huiskamp wat verstelwerk en Frans zat gebogen ,,L.r praktisch vervaardigde werktafel \net mierlei lijn gereedschap. De avonden vlogen om zoo. Dikwijls als moeder Krammers haar jongen (oo bezig zag moest ze denken aan haar man, die ook meubelmaker was geweest en eenige jaren geieden was gestorvenDie zat ook altijd op datzelfde plekje te werken, maar meest al om er nog wat extra's bij te verdienen. Daardoor had ze nu het geluk knap te kunnen Tondkomen zonder zelf loondienst te verrichten. Erans bracht '11 flink weekgeld in en had weinig Ybor zichzelf noodig. Al duurt 'n gelukkige staat nog zoo lang. wanneer hij verandert in een droeven, heeft hij veel te kort geduurd en de nieuwe toestand draagt met zich de schrijnende herinnering aan het afgesneden tijdperk. Dit ondervond ook moeder Krammers. Op 'n dag moest Frans voor 'n eiken betim mering naar 't groote kantoor van 'n chocolade fabriek. Die dag werd de oorzaak van 'n ongenees bare levenswond. Op die chocoladefabriek werkten in hoofd zaak meisjes. Hieronder waren er verschillende van het soort, die hun verdiende geld voor 't grootste deel wegsmeten aan flodderige bovenkleeren om daarmede avond aan avond door de hoofd straten der stad te flaneeren en „scharrelpar tijtjes" van eenige uren aan te leggen met jon gens, die dezelfde straten voor hetzelfde doel af-lummelden. Op zoo een had Frans het ongeluk verkikkerd te raken. Het meisje had al heel gauw begrepen, dat Frans goed en vast werk had endus'n jongen was waar ze menig „lollig avondje" mee kon door brengen. Ze had 'n brutaal, maar niet onaardig gezicht, waarin 'njaar groote gitzwarte oogen schit terden. Deze oogen, die reeds voor dien menig jongens hoofd op hol hadden gemaakt, hadden ook Frans gemagnetiseerd. Toen volgde het bijna gewone verloop in zulke gevallen. Raadgevingen van wie dan ook, weiden straal genegeerd. Dat ze amper 'n kopje kon omwasschen ge- oofde hij absoluut niet. Ook niet, dat ze alleen eefde voor „pronk en statie" en nauwelijks 'n hemd aan d'r Dat kwam alleemaal wel terecht verzekerde rrans de menschen, die hem waarschuwden. Z'n goeie moeder ging er onder gebukt haar laatste krachten had ze uitgeput om haar zoon van dien omgang at te brengen en toen alles tevergeefsch was geweest omdat de gevaar lijke „liefde" van haar zoon veel sterker bleek, had ze het zware offer aanvaard als 'n groote beproeving van Hoogerhand. Dit was echter nog maar de eerste droppel van haar lijdensbeker. Want 't werd '11 huwelijk, waarbij spoed be tracht moest worden. In de eerste week van z'n echtelijk leven had Frans al spijt. Z'n vrouw had, buiten naar zucht naar op schik, geen flauw idee van huishouden. Met den dag verwaarloosde zijn huisboeltje en de uitgaven overtroffen ver de inkomsten. Toen zijn vrouw bemerkte, dat zij lang niet kon rondkomen met het toch al te ruime huis houdgeld, begon ze, zooals meer in dergelijke gevallen, te knoeien. Er werden schulden gemaakt bij bakker, kruidenier, slager, manufacturier en andere winkeliers. v Om van het aanhoudende geloop met kwi tanties verlost te worden ging ze heele dagen de deur uit en kwam er 's avonds in om inderhaast voor 't maal te zorgen, dat meestal echter niet eetbaar was. Maar de schuldeischers hadden die trucjes al gauw doorzien en kwamen in de avonduren, als ze Frans thuis wisten, om hun geld vragen. Hevige tooneelen waren hiervan het gevolg en de vrouw dankte het aan haar scherpe, bru tale tong, dat Frans zich niet in drift aan haar vergreep. Vr. ■Het was op 19 ik met een onderdeel den openbaren weg verbaliseert wend docr twee jachtopzieners. Nu werd ik door de Rechtbank in Alkmaar vrijgesproken van. het feit, maar nu kan ik dat onderdeel niet terugkrijgen. E11 kan het toch niet missen. (Waar moet ik mij nu wenden? Antw. Wendt u tot den President van den Rechtbank te Alkmaar Vr. Kan men bevroren aardappelen voer liet gebruik geschikt maken? Kunnen zij blijven liggen? 1.1 i -i Ant.w. Eij zijn aan spoedig bederf on derhevig. De zoete smaak wegnemen kunt u bijna nooit glelioel. Het beste is ze ia stamp pot te gebruiken. j 1 1 M I I Vr. Het zal mij hoogst aangenaam zijn indien n mij het adres kon opgeven van eene (Bloomès of Bloem.er3 die d;ie Roode pleisters pr op nahoud voor kneuzing. Ik ben namelijk op mijn knie govallen. Zoo of u dan zoo goed zou willen zijn mij Toen zij steeds meer in haar eigen geknoei verward raakte, nam ze haar toevlucht tot de bank van leening, waarheen gaandeweg de meest waardevolle dingen verhuisden. Toen.... op 'n Zaterdagavond is 't gebeurd. Frans kwam moe thuis. Lang had ie die week weer overgewerkt, om z'n huishouden nog wat boven water te houden. Hij zocht naar z'n goeie pak, z'n horloge en schoenenToen moest ze bekennen, dat dit alles bij „oome Jaan" stond.... en nog veel meer waar ie 't niet van wist.gedachtenis sen waren er bij aan z'n vader en moeder, 't Kwam tot een hevige uitbarsting van zinne- looze drift, waarbij de jonge man 'n stuk menbel greep, wat hij in woesten slag op de vrouw liet neerkomen. Bewusteloos werd ze naar t gasthuis gebracht. Als 'n teringlijder zag ie er uit toen ze hem in 't beklaagdenbankje zag staan met z'n gebogen hoofd en z'n grauwe, opeengeperste lippen. Het pleidooi van zijn verdediger was zeer goed, maar overbodig, want de rechters wisten alles.' Ze wisten dat daar voor hen stond het toonbeeld van 'n vertrapt jong leven. Ze wisten, dat niet hij de grootste schuldige was.maar wel de vrouw, die als getuige optrad en met Ihaar uitdagenden, brutalen blik haar schaamte trachtte te verbergen. Maar tegen de rustige, doch doordringende uitdrukking in de oogen van den president rnoest zij het afleggen. En toen de voorzitter haar heel kalm mede- deeling deed van de wetenschap, dat zij, terwijl haar man in voorarrest zat, reeds „betrekkin gen" had aangeknoopt met een vroegeren scharrel" werd haar opwindings-rood gelaat heel bleek en zochten de groote, verleidelijke oogen de zijden molière-veters van haar ver lakte schoentjes. v0rst-Aaftsbisschop van Keulen men en werd de titel van vorst li cm dom de Duitsche Regeering toegekend? Antw. De Duitsche Regeering doet aar, den paus een voordracht ter benoeming. - gehoord het kapittel. I)e Paus beneemt dan den bisschop, welke benorning dan nog be krachtigd dient te worden ripor de Duitsche Regeering. pe titel van Vorst is verbon den aan den Bisschopszetel. Vr. Ho-e verwijdert men roest uit een wollen deken? Antw. Als liet niet te erg is. Heet Kleezuur in Citroenzuur of verdund zout zuur. Vraag uwen drogist! V r. Kunt u mij ook positief medpdee- len ;wie de ontwerper of architect is van de „St. Havo" of Groote Kerk? Van wan neer, dateert zij? i Antw. Pe .ontwerper is onbekend. 1-Iet Koor dateert waarschijnlijk uit de 14e eeuw Het schip, werd in de 15e eeuw voltooid. Vr. Ik ben als huishoudster hier in huis maaü hen dochter des huizes. r Moet ik mij laten inschrijven voor de Ouderdomsrente?, Is de vader of is zij zelve verplicht de wekelijksehe premie te betalen? Antw. Neen, ,u bent niet verzekerings-, pliehtig. V r. Kunt u mij één ol' meer adressen opgeven van tandartsen, ook van hen flde, tevens kunsttanden leveren, hier in de stad Haarlem? A ntw. Dergelijke adressen worden in de« ze rubriek niet opgegeven. Vr. Kan u mij ook laten weten of men zonder aanvraag, 1 of 2 ponidi tabak naar familie in Duitscfhland mag zenden of waar men dat* moet aanvragen? Antw. iWendt n tot liet Bureau van den ontvanger der d.ireote belastingen van in voerrechten en accijnzen, Baan alhier. Chef van den Generalen Staf. Met het vervallen van het opperbevelhebber, s hap is er in dc instructie van den chef van den generalen staf de volgende wijziging aangebracht waardoor hij eigenlijk toch boven het geheel is gesteld': J Hij is bevoegd alle oefeningen en onderricht bij staven, troepen of inrichtingen van^onderT wijs bij te wonen'; hij geeft-—voor zooveel moge-, De officier van justitie had, als gewoonlijk, z'n uiterste best gedaan om de daad van den be-' klaagde zoo erg mogelijk te maken. J Poging tot doodslag, subsidiair zware, nus-( handeling van de eclitgenoote, die m een toe- stan(3 verkeerde, waarin de vrouw ontzien moet WHdeel'netjes, als bij vierkante blokjes, waren de woorden er uit gekomen. Evenzoo de eisch VaDeerecitbank deed er 6 maanden af Moeder Krammers werd na vier maanden van de stad begraven. Hoelang 't precies geleden is weet ik niet. Maar dezer dagen zag k hem loopen met z n schunnig jasje uit een of anderen uitdragers winkel z'n rafelbroek met slijk-klodders z'n doorweekte sc boenen en uitgebeten petje. Voorover liep ie te worstelen tegen den ijzi- ge°„SiT b!S"dc tok van 'n atrto, tok scbuw toughij «M. en weg- looDeu doch 't lukte niet meer. n Tongeman, blijkbaar '11 vroegere vriend 'm sfak hem joviaal de hand toe en zei' ge- dwongen-luclitig': „Hè, Frans, jó, hoe maak jij 't'? Wat doe je tegenwoordigof, wat beri ]ezSuheeLh klonk 't antwoord: ik Naar-de-bliksein. G "N nil» 11 Ml HU-*• ~n 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5