INGEZONDEN VERKOOPINGEN enz "feu VR"c0A0kvliN CRANENBURGH. vroeger over socialistische voo<:sie*jrcu ouders .werd geoordeeld'. De heer BOM AKS herinnert zich niet d,at Öjit ooit gedaan is, maar werd het getcdaan, fian is het verkeerd en dan nog geen re den zijn om de fout nu weer te begaan. Pet voorstel ging om advies naar B. en W. De vergadering werd hierop verdaagd tot \Woensdag 3 December, nadat vele leden be swaar hadden gemaakt reeds Vrij'dtag weer te vergaderen. Bestrijding der dnurte te Haarlem, De afd. Haarlem van den Volksbond tegen Drankmisbruik heeft het plan opgevat, een centraal schaftlokaal in te richten voor de hier ter stede werkzame mannen en vrouwen uit de naburige gemeenten. Aan werkgevers is in dit verband het volgende schrijven toegezon den Het bestuur van de afd. Haarlem van den Volksbond heeft bemerkt, dat in fabrieken en werkplaatsen hier ter stede mannelijke en vrou welijke personen uit de omliggende gemeenten Werkzaam zijn, voor wie gedurende den schaft tijd de straat als schaftlokaal is aangewezen. In hoeverre dit ook voor een deel van het personeel uwer onderneming geldt, waagt dit Bestuur niet te beoordeel en, het is immers zeer goed mogelijk dat van Uwentwege voldoende hiervoor wordt gewaakt. Mocht dit het geval zijn dan wordt ongetwij feld dit door Uw personeel zeer op prijs gesteld tn zult u met het Bestuur voornoemd van mee ning zijn, dat voorziening daarin ten behoeve van die werknemers, die onder minder gelukkige omstandigheden hun schafttijd moeten zoek- brengen, gewenscht en noodig is. Hierin zou kunnen worden voorzien door ten behoeve dier werknemers een lokaal zooveel mogelijk binnen het centrum der stad gelegen ran te wijzen, waarin zij gelegenheid vinden om b.v. tusschen 12 en 2 uur hun brood te kunnen nuttigen en tegen matigen prijs koffie, choco lade, thee of melk te kunnen verkrijgen. Het Bestuur stelt zich voor deze zaak ter hand te nemen en veroorlooft zich een beroep te doen op uwe samenwerking en steun. Op uwe samen werking om t.z.t. de aandacht van uw personeel 9p de lokatiteit te willen vestigen en het op te wekken van de geboden gelegenheid gebruik te maken. Op uwen financieelen steun om door toezen ding van eene bijdrage het Bestuur in staat te stellen de hieraan verbondene kosten die groo- iendeels uit de kas zullen worden bestreden te kunnen dekken. In de veronderstelling dat U bereid zult ge- Vonden worden aan de tot standkoming van dit plan mede te werken zien wij gaarne een ant woord met bijdrage voor den isten December tegemoet. COMITÉ TOT STEUN AAN OOS TENRIJKSCHE EN HONGAARSCHE KINDEREN. Maandagmiddag werd onder voorzitter schap van jhr. F. Teding van Berkhout eene vergadering gehouden door het Comité tot steun aan noodlijdende Oostenrijksche en Hon- gaarsche kinderen. Medegedeeld werd dat de opbrengst der collecte ruim f 12000 heelt be dragen, welke som door de nagekomen giften tot circa f 14000 is gestegen Van het hoofdbestuur van het Nederland- tche Roode Kruis te 's-Gravmhage, waaraan bereids een bedrag van f 12000 was overge maakt, was een schrijven ontvangen houdende dankbetuiging aan het comité voor het geno men initiatief tot deze inzameling en met ver zoek om den dank van het hoofdbestuur tevens te wllen overbrengen aan allen die aan de in zameling hebben medegewerkt Het comité besloot door middel van de pers hieraan te voldoen. Ter sprake kwam het treffen van maatregelen voor de huisvesting van Oostenrijksche en- Hon- gaarsche kinderen die voor uitzending naar ons land in aanmerking komen. Besloten werd aansluiting te zoeken bij de daarvoor reeds te 's-Gravenhage gevormde hoofdcomité's en te vens om de zorg uit te strekken over kinderen van alle gezindten. Teneinde de regeling van een en ander voor te bereiden werd een sub-commissie samenge steld, hestaande uit de dames en heeren uit Haarlem en omliggende gemeenten. Dit sub comité zal het recht hebben zidh nog eenige leden te assumeeren. De samenstelling hiervan zal binnen enkele dagen worden bekend ge maakt zoodra het comité definitief zal zijn ge vormd, terwijl alsdan tevens nadere meae- deelingen in de plaatselijke bladen zullen wor den gedaan. H. H. B. S. Y. Deze vereeniging gaf Zaterdagavond in het Brongebouw een soiree. Voor deze gelegenheid was de groote Bronzaal keurig versierd Pt1 ver licht. Het bleek voldoende dat moeite, van de zijde des heeren Germans, noch kosten, van de zijde dlr H. H- B. S. V. glspaard waren. Wat dan ook bereikt is, was werkelijk keurig. Hon derden gekleurde electrische lampjes hingen, verborgen in slingers groen, van pilaar tot pilaar, onder 't halcon. Langs de kanten ston den planten. Het balcon was versierd met vlag gen. Toen voorzitter de Haas om even acht uur den avond opende, was een zeer talrijk publiek aanwezig. Ter afwisseling van ret soiree zong aller eerst mejuffrouw Co'ba Polderman enkele solo's die zeer in den smaak vielen. Ze werd op de vioo begeeid door H. Onland en op de piano door de heer H. Dumcnt. Daarna droeg de heer de Haas enkele ge dichtjes voor. Het is ongetwijfeld een moeilijke taak om voor een dergelijken avond, geschikte stukjes te vinden. De keus van d'ei1 heer de Haas was echter zeer bevredigend. Vooral met het laatste: „Gevangenisklantje," dat goed' in stijl gehouden werd1, had hij veel succes. Een poos later was de beurt aan J. Pielage. Deze zong op zeer verdienstelijke wijze, kan het anders als zoon van den jubileerenden heer Pielage. een drietal liedjes, waarvan ook al weer hel laatste bijzonder insloeg. As vierde cabaret-nummer zongen Annie Roos, Annie Ferguson en Freddy Polderman, begeleid door Sientje Kuyk enkele Duitsche liedjes. Zang en begeleiding waren bijzonder goed- Verder werd de avond opgeluisterd oor ver schillende cotillons. Wat bijzonder opviel, was de enorme stem ming, die van het begin tot einde in de zaal heersohte. Zelden woonden we een dergelijke losheid op schoolfeestavonden bij, We vernemen nog, dat de heer Germans, aangemoedigd door 't succes der H. H. B. 5. V., de versiering der Bronzaal heeft gekocht om deze versiering meerdere malen te kunnen ge- bruiken. i!i Biljartbond Haarlem en Omstreken. Door Eendracht Sterk-Vriendenkring, Woensdag 26 Nov. Willen is kunnen—Voor- waarts. Donderdag 27 November Onderling Genoe gen—Krijt op Tijd. Klasse B. Woensdag 26 Nov. B. C. Haarlem-Onder Ons. Vriedenkring—Door Eendracht Stent. Vrijdag 28 Nov. Krijt op Tijd—Onderling Genoegen. Voorwaarts—Willen is Kunnen. Opgeheven. Maandag werd opgeheven het faillissonent van A. van Zorge. grossier in chocolade te Haarlem, uitgesproken bil vonnis van 28 Oc tober 1919'. Hooger beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door: 1 P. S wonende te Amsterdam, ter zake Dief stal"'veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. 2 P. M., wonende te Krommenie ter zake „Melkvervalsching" veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. VAN ONZE RECHTBANK Rijwiel. UITSPRAKEN. M. H., los werkman te Zaaudam,d'ief®tal door 2 vereenigde personen, voorw. gev&ngenisstr. van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar. P. S„ zonder beroep te Zaandam, thans u.a. h. ged. strafgevangenis te Haarlem, diefstal, voorw. gev. straf van 3 maanden met een nroeftiid.van 3 jaar. J. V., schilienDoer te zaandam, bij veirstek, diefstal, 14 dagen gev. straf,; L. v. d. V„ los werkman te Zaandam, thans u.a.h. ged. in de strafgevangenis te. Haarlem, diefstal met inklimming, 3 maanden gev. straf; D. O., koopman te-Zaandam, bij verstek, vrijgespro ken; G. J. R., los werkman te Zaandam, he ling, voorw. gev. van 3 maanden met een proeftijd van 8 jaar; H. M., metaalbewerker te Amsterdam, diefstal, voorw. gev. straf v. 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar; F. J. S., los werkman te Assendelft, bdj verstek, opzettelijk eenige handeling door een arnhte- naar, belast met het opsporen van strafbare feiten ondernomen, ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift belemmeren, 10 dagen gev. straf; J. F., brands to f hand el&ar te Pnr- merend, verdnistering gepleegd door hem die het goed uit hoofde van zijne persoonlijke dienstbetrekking onder zidh heeft, 2 maan den gev. straf; 1. J. P., zonder beroep te Haarlemmermeer; 2. J. H. V., vrachtrijder te Haarlemmermeer; 8. P.. B., magazijnknecht te Haarlemmermeer; 4. H. B., bakkersknecht te Haarlemmermeer, hij verstek; 5. A. de R., mijnwerker, thans los arbeider te Hoofddorp 1. Zonder toepassing van eenige straf aan zijne ouders teruggegeven; 2 en 3 ieder 1 m. gev. straf; 4 en 5 ieder voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Allen beschuldigd, van diefstal door meer veree- nigde personen; T. H ..zonder beroep te Zaandam, diefstal, zonder toepassing van eenige straf ter beschikking van de regee ring gesteld; J. S., los werkman te Haar lemmermeer,; 2. J. de B., idem idem, diefstal door 2 vereerdgde personen, 6 weiken gev. straf; 8. C. W., landbouwer te Assendelft, mishandeling. Geldboete van 20 sub. 1 w. tuchtschool. Waai* gaan wij heen? „Laagland". Jubileum Jac. Urlus. Gevonden voorwerpen. C.Portegies, Lange Boogaardstraat 20, hand mof Bongers (portier Figee) Leidsche Vaart, horloge V. Donkelaar, Ruychaverstraat lórd., bontjeM. Boudewijn, Antheniesteeg 18, ro zenkrans W. de Vendt, Leidsche straat 63, paardendeken; W. F. v. Wordt, Kloosterstr., 5rd„ hondFa. Koningsbruggen, Anegang 7, kinderwantjed B. Krom, Atjehstraat 7, hand schoenen L. Meyer, Billitonstraat 7, hand schoen B. Weyers, Anthoniesteeg 24 rd„ hond Postkantoor, Plein, sleutelsH. J. Vermeer, Heerensingel 23 c., broche L. J. Jansen v. Ga len, N. Beetsstraat 17 rd., kraag P, Dall, Kerk hoflaan 16, Halfweg, reticule C. Henneveld, Glasblazerstraht 7, zilverbon J. Gieling, Ged. Oude Gracht 112, horloge met armband Weber, Paul Krugerstr., 32, horloge met ketting C. Steenman, Kloosterstraat 55, sportriem M Kotman, Binnenweg 18, Heemstede, reticule met inhoud'; P. Roder, Koningstraat 29, kinder- taschje met inhoud'; W. Hijkoop, J. F Helmer- straat 3, pakje met inhoud1, Van 13aalen, M. v. Heemskerkstraat 20, broche'; J. H. v. Seggelen, Oosterstraat 2rd., broche'; J. A. v. Bruggen, Anthoniestraat 75, oorknopje'; J. Staal, Scho tersingel 2, rozenkrans; Bureau v. Politie, Sme- destraat, sleutel'; Bureau v. Politie, Smedenstr., schoorsteenkap. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dl Redactie zich niet aansprakelijk. FLATWONINGEN. Voor de tweede maal is een Haarlamsdrflat- bouwpian in de pers aangekondigd. He,eft het eerste, van den heer van den Broek, verleden jaar schipbreuk geleden, we gens onvoldoende belangstelling en, wat van 'n niet deskundige te 'begrijpen waa. vaagheid van opzet, thans heeft op verzoek van enkele be langhebbenden de heer J.' van den Ban, een volledig bouwplan ontworpen. Dc naam van den ontwerper zegt geoeg, wat degelijkheid, betrouwbaarheid en goeden, smaak betreft. Laat ik nog eens zoo kort moge lijk het voornaamste opnoemen. Jn een langwerpig vierkant staat het gebouw van drie verdiepingen en een zolder, om een tuinpiein heen; waarop de toegangen tot de woningcomplexen uitkomen. De buitenkant ligt overal aan een, breede straat en heeft een strook grond van 3 M. breedte ter beplanting. Elk van die woningcomplexen bevat 6 weningen, 2 op iedere verdieping. Zulk een woning heeft 4 kamers, twee aan twee, voor en achter, van de volgende maten: 5.25 (met uitspringend ven ster) bij 4 M.. 4.25 bij 3.20, 4.70 bij 3.20 en 3.40 bij 3. badkamer met W.C. 1.65 bij 3.30, keuken 3 bij 2.40, gemakkelijke steenen trap met bordes en een lift voor het eten. Ontwor pen is n.l. ook een gemeensdhappelijken keuken. De modernste inrichting voor verwarming, verlichting, reiniging wordt aangebracht, vaste waschtafels en talrijke kasten zijn aanwezig. De zolder bevat bergruimten en een. aantal vertrekken, voor logeer- of studeerkamers, tijde lijk te huren. De kosten zijn iets meer dan een millioen; volgens de berekening zou de huur van zulk een woning f 910 per jaar zijn. Daar komt nog bij 200.a f 300.— voor hypoheek en aflossing, wanneer zij geen rijks subsidie te verkrijgen is, waarover later Dat is een. groote som, die reeds dadelijk enke len afschrikte. Rekent men echter, dat onze flatwoning een dienstbode overbodig maakt (met zelf-hetp en weinig hulp van buiten af kan de geriefelijke woning in orde gehouden allerlei huis- en keukeonderhoud doet vervallen minder belasting vordert enz. enz. en daarte genover deze huishuren stellig aan zienlijk zullen klimmen, dan is die duurte schijn. Alleen het gemis eener dienstbode maakt het al goedkooper. Maar er is meer. Ik had dezer dagen met den heer van den Ban een langdurig onderhoud. Hij verzekerde mij; dat de berekening van den bouw niet te laag zou blijken. Verder was bezwaar gemaakt tegen de gemeenschappelijke keuken, om de directie en zorg, die zij mee brengt en om de verschillen de eiseheni. die de bewoners stellen. Vervalt die, en dat lijkt ook mij het best, dan komen er 6 woningen bij, wellicht ook met een kamer meer en'de kosten verminderen reeds daardoor met 80 a 100 per jaar, terwijl dan natuurlijk de lift vervalt, maar de keuken ruimer wordt. Bovendien bevat de St. Crt., zooals ieder heeft kunnen zien, dezer dagen een Kon. besluit aan gaande subsidieering ten behoeve van den bouw van middenstandswomngen, waarbij; Kijk en Gemeente kunnen helpen; zooals in Amstei- voordeel zijg. De heer van den Ban zou deze bepalingen bestudeeren en mij zoo spoedig mogelijk mel den, wat met behulp van Rijk en Gemeente te verkrijgen zou zijn. Wanneer alles viert gmg, dan zou voor den volgenden winter of uiter lijk voorjaar 1921 het gebouw; waarvoor een uitstekend terrein op 't oogenblik beschikbaar ia, klaar kunnen zijn. „Wanneer alles vlot gmg - Maar kan dat dan niet? Zijn er niet zeer velen in Haar lem die voor zulk een woning in aanmerking komen? Er is haast bij want andera ontglipt ons het terrein, is het door 't Rijk beschikbaar gestelde geld al door anderen besproken. Met "Gemeentebestuur, Raad en Regeermg moei overleg gepleegd, maar op medewerking van cue zijden mag gerekend worden. Laat dus die zaak worde. Om kan ik de leiding niet nemen, maar wil ggaar ne namen en adressen in ontvangst nemen van al wie voor dit plan sympathie heeft m vie ate lid van eene commissie van voorbereiding wi> fungeeren, geve zich op, 't geldt zijn eigen en veler belang. Dan kunnen we met den archi tect omiddellijk beginnen. Zoodra hij zijne berekening gere^hedt tuj zal niet laten wachten, want hu heeft groote sympathie vïor het plan Weldra zal dtenook eene algemeene vergadering bijeen worden. Moge ik spoedig van «roote beiang- stelling en medewerking kunnen melding ma htZooeven schrijft mij de heer van der Ban: „Indien men de gmeensclmppekjke k^™ met pptzalen en liften en het gebouw met aan W iLr cïSe verwarming laat vervallen - d? centrale verwarming kan eventueel worden vervangen door verwarming met gas of electri X - dan zouden de 72 woningen te samen komen op f 900.000. Wordt daarvoor kapi taal ad. 4IA pet. door de gemeente veratrekt, dan zal de huur, om de rente met inbegrip van grondlasten en onderhoud te ^ken. worden f 750 komen, waarbij gevoegd meetwo r<den de 2 net of f 250. welke gedurende 10 iaar door de gemeente als aflossing wordt ge- eischt Wordt evenwel de onlangs gepubliceer- d? RijteS voor middenstandswoningen ver strekt, dan mag verwacht «^^^550 per woning niet hooger zal worfej en r'at de iaarlijksche aflossing, ais ae g ScS? «rit w-w* 281 dm f 250 Dr. A. HL GARRER- Leidsche Vaart 122. PROMOTIE EN BROODROOF. Naar aanleiding van een stukje, voorkomen de in uw blad, aangaande de vereeniging van Ambtenaren, tegen het Raadslid Klem. kan ik niet nalaten het volgende mede te deelen Om 't werken en streven van Neutrale? en Moderne verenigingen te kunnen beoordeelen, behoeft men niet helderziend te zijn. Vooral onder het gemeente-personeel, kan men dat het best zelf ondervinden. Niet. dat ik het mo menteel voor een der partijen opneem, maar ik ben ook nog niet overtuigd, of de uitlatin gen van den heer Klein onwaar zijn. Ik gelool 1 integendeel, dat men u met protesttelegram men, sommaties, en eiscnen iemand op Neutraal Moderne wijze tracht verdacht te maken of zij ivoorden in twijfel trachten te trekken. Zoo zal ik zoo vrij zijn, dergelijke staaltjes van I zelfondervinding te publiceeren, en ik laat het dan aan elk weldenkend mensch over, zijn oor-1 deel daarover te vellen. Aan een der afdeelingen (Werklieden) waar. ook leden zijn van verschillende organisaties, bevinden zich ook eenige bestuursleden van Moderne richting. Om nu hun vereeniging! sterk te maken (wat ieders recht is) voeren zijl echter hunne propaganda op zéér unfaire wijze- Om een lid uit een Christelijke organisatie te lokken, belooft men hem promotie. Wanneer men bij hen in den Bond komt. Men zal dan zorgen, dat hij bevorderd wordt, door in de hoogste Iconklasse geplaatst te worden (wat echter absoluut onmogelijk is). Dat is mislei ding! hen aangeboren. Om leden te werven, welke nog niet of bij andere organisaties zijn aangesloten, zegt mem vooral menschen met groote gezinnen en men is van een voorman afhankelijk. „Je bent te duur voor de Gemeente, als je niet bij ons aan deni Bond komt, willen wij je niet meer medenemen. Dat is schandelijke broodroof I vooral ais mem weet dat de belangen van groote gezinnen zoo goed? door de Moderne behartigd worden. Dezelfde ontzien het niet om de gemeente- werktijden te gebruiken voor kleine vergaderin gen, propaganda, inningen van contributie, enz. enz. Ik voor mij kan me dan ook best voorstellen', dat er van hoogerhand gezegd wordt: Daar gaat weer een dagdief van de gemeente, maar pas er voor en met mij meer geordende arbei ders om terwille van deze moderniteit, voor dagdieven uitgemaakt te worden. Daarom Chris. Ambtenaren pp WerWieden laten wij trachten dergelijke feiten, bij onze superieuren te rapporteeren, opdat deze brutali teit de kop ingedrukt worde. Wij behoeven ons niet te schamen voor onze voormannen. Daarvoor staan zij te hoog. Wij zijn hen in alles voor en zullen hen vóór blijven. Mocht het zijn, dat men dit schrijven als on waar tracht te qualifiseeren, dan zal ik zoo noodig, bovenstaande met personen en bewijzen staven. Met dank voor de plaatsing Gemeentewerkman S. REDDING VAN DRANKZUCHTIGEN. Afloop der veiling van perceelm welke ver kocht zijn op Maandag 24 November in het NO. 1. Villa te Overveen aan den Zijlweg No, 74b„ H. J. Moolenaara 27,700- Notaris P. E. de BORDES. Nos. 25. Vier buizen aan de Paul Kruger-» No.'2. Get. No. 52. W. J. Neliasen. f 2500. No- 3- Get. No. 5*. G. P. Geukers 2500, No. 4. Get. No. 56. W. J. Nelissen. f -500, No. 5- Get No. 58 Uit de hand verkocht Hoewel de meesten het eens zijn dat het duurte, vraagsfuk zeer urgent is en ook de meesten van het werk eener vereeniging ter bestrijding der duurte volgaarne voordeel willen trekken, hadden toen maar weinigen den weg gevonden naar de sociteit Vereeniging, waar bovengenoemde vereeniging on der praesidium van mr. dr.F. S. Witteveen een le denvergadering hield. Deze cpende de bijeenkomst met eenige welkomst woorden en deelt mede dat het bestuur het wensche- jjlk had geacht zoo spoedig mogelijk een ledenverga dering te organiseeren om de noodzakelijkste werk zaamheden af te doen, waaronder in de eerste plaats het vaststellen der statuten en het huishou delijk* reglement. Melding maakt de vooizitter van he feit, dat de vereeniging „Eigen hulp'' eveneens een vergadering beeft belegd om het duurte-vraagstuk onder de ocgen te zien. Inuitzicht word gesteld de verkoop van boter en margarine tegen verminderde prijs. De heer Witteveen stelt voor zich met de R.-K. Vrouwen-Vereeniging en de Vereeniging voor Huis. vrouwen in verbinding te stellen, teneinde dit be stuur nog met twee dames uit te breiden. Vervolgens worden Statuten enHuishoudelijk Re glement besproken, waarbij bekend wordt gemaakt dat het algemeene bestuur der vereeniging uit 40 leden en het dagelijksch bestuur uit 9 leden bestaat. De Statuten worden met eenige kleine wijzigin gen goedgekeurd. Na uitgebreide discussies wordt besloten de con tributie te brengen op tenminste I.te betalen ln twee termijnen. Na de goedkeuring van het huishoudelijk regle ment wijst de voorzitter op de noodzakelijkheid van het vormen van een bedrijfskapitaal. Hiertoe zou hij den leden willen verzoeken de vereeniging be dragen van 5.10,25.of 100.te leenen. Het is niet de bedoeling met dit kapitaal voortdurend handel te gaan drijven, het zal slechts zijn een reserve om te dienen wanneer dit even tueel noodig is. Aan het einde der vergadering voert de heer Goedhart nog het woord over de Amerikaansche schoenen. Er is geen sprake van winst zooals de beer Goedhart verweten is, dat hij maken zou. Dit is, zoo zeide spr. slechts een misplaatste uitlating van den heer Ten Houten de Lange, voorzitter van „Eigen Hulp". De Amerikaansche schoenen worden verwacht aan het einde van November. Behalve de reeds bestelde paren, zullen nog aankomen 500 paar kinderschoenen, 250 paar damesschoenen en 250 paar regeeringssclioenen. Om ongeveer 11 uur sluit de voorzitter de ver. gadering. GARNIZOENSBE1HCHTEN. De sergeant P. P. Smit vaji het 10c vegi- ment infanterie wordt voor onbepaalden tijd gdetacheerd bij het bewakingsdetaehement te Harderwijk. REN CENTRAAL SCHAFTLOKAAL. Wedstrijd-Programma klasse A. 9 Januari 1919 had S. B., 24 jaar, k» werkman te Haarlemmermeer, een rijwiel weggenomen dat voor een schuur te Hillegom stond en toebehoorde aan den heer T., bloemist, aldaar. Bij de Hillegommerburg had hij het aan den loa werkman v. d. K.p uit Heemstede gegeven, die het voor 25.verkocht aan den koopman J. H„ te Beverwijk. Het rijwiel had een waarde van 30. De Officier van Justitie eischte een gevangenis straf van 6 maanden. Terzake het verkoopen van een rijwiel, waarvan hij wist, dat het van diefstal afkomstig was, moest hierna terechtstaan J. P. v. d. K„ 36 j., k» werk man te Heemstede, die in de vorige zaak als getui ge was gedagvaard. Bekl. zeide, dat hij niet geweten had, dat de fiets gestolen was. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen ea in aanmerking nemende dat beklagade s strafre. gister reeds van af 1900 dateerd, vond het O. M. het beter, hem voor eenigen tijd uit de maatschap pij te verwijderen en vroeg 2 jaar. Bekl. verklaarde nogmaals dat hij onschuldig was en vond den eisch van den officier „bedroevend." Daarmede was de geschiedenis nog niet uit. Thans was het de koopman J. H., die terecht moest staan, omdat hij het beruchte rijwiel had ge kocht volgens de dagvaarding met de wetenschap dat het van diefstal afkomstig was. Ook H. wist heelemaal niet, dat het gestolen was. Dei eisch luidde: vrijspraak. Gekomen om den groofen Nederlandschen hei dentenor in zijn rol van Pedro te bewonderen, werö men mede verrast door het spel onzer meest-betee- kennisvolle dramatische zangeres: Mevr. Liesbet PoolmanMieissner. Overweldigend van dramatiek w s zij al aan stonds in de scène met Sebastiano, waar deze haar zijn plannen met Pedro meedeelt, maar haar stille spel, waar Pedro (Urlus) het verhaal doet van den daalder, was een creatie, die de hoogste verrukking bracht. Ook Urlus vierde hier zijn hoogste triomphen. „Ik heb geen licht gezien, ik heb gedroomd??" Men vraagt zich af of Urlus dezen diepen in druk op de hoorders kon bewerken enkel en alleen door de nuances in zijn timbre. Genoeg zij 't, dat men hem en mevr. PoolmanMeissner al aanstonds huldigde met een driemalig terugroepen, in welke hulde zij ook Van Heivoirt Pel, Kubbenga en Coen Muller lieten deelen. Men zou in de rolverdeeling, waarin „Laagland" beden 'werd opgevoerd, geen enkele verandering wenschen. De drie hoofdpersonen kan men zich niet volmaakter uitgebeeld, denken. Het zesde tooneel (Pedro en Martha) zoo min als het zevende waar in Sebastiano Martha tot den dans tracht over te halen kan men zich bezwaarlijk idealer van uit beelding denken. Ook Heivoirt Pel was „stimm- lich" in de beste conditie. Nuri (was het voorheen hïêt Elase de Haas, die deze partij verzorgde?) was voortreffelijk. De schrijver van het libretto heeft aan het gansje Nuri een belangrijke rol toevertrouwd en Lea Fuldauer gaf hierin veel te genieten. Zij herstelde tusschen de felbewogen scènes waarin de hartstochten tot het uiterste worden opgezweept overal het evenwicht en is dus meer dan een gansje. Lea Fuldauer zal wel een goede goede Micaela zijn?? Coen muller werd van guitige molenknecht tegen 't slot een dramatisch zanger van groote betee- kenis. Hij moet echter niet uit 't oog verliezen dat de dramatiek in dit werk zijn zwaartepunt vindt, bovenal in het beleodigd rechtsgevoel. Dit geeft oor aan de andere rollen als die van Tonasso Nuri en de als koor zich op bet podium scharende Laagïan- ders het relief. Dit tot het eind in 't oog te houden zal aan zijn spel nog greotere spanning geven. Hij verdween me te onopgemerkt van bet tooneel en dat was werkelijk jammer. Overigens is hij de slan ke lenige speler, uitstekend op zijn plaats tusschen de wat plagerig uitgevallen dienstmeisjes. Zijn spel vormde met het hare (Annie Hofman, Magda Lit- tef en Greta de Hartogh)een weloverwogen geheel. Van Raalte's taak ia geen lichte, maar hij liet de muziek, die weinig thematische arbld, weinig po lyphonic bevat, meer als „Untermalung is aange wend, uitstekend tot haar recht komen. Hij beschikt over een solo-violist, die hem in de treffendste scènes bijstaat met 't beste waarover hij te beschik ken heeft en ook de andere solo-partijen zijn zeer 't vermelden waard. Maar zeer loffelijk is toch de to taalklank, zonder welke een werk als .Laagland" nooit tot zijn recht kan komen. Aan het slot werd door den heer van Gasteren aan dden jubelaris een fraaie krans, aan mevrouw PoolmanMeissner een bloemstuk overhandigd. Nog eenige malen ging 't doek, nog wat gesoig neerd applaus en ook Haarlem had op zijn manier den gevierden en sinds drie weken verwachtten heldentenor gehuldigd. dam al gebeurt. Dat kan voor ons een groot Geachte Redactie, Ondergeteekenden verzoeken beleefd het vol gende in uw geëerd blad op te nemen, bij voor baat oprechten dank. Sinds eenigen tijd bestaat hier ter stede, onder den naam „St. Franciscus van Assisië", een reddingsbrigade, die zich het redden van drank zuchtigen en het propageeren van gezonde ideeën betreffende het drankgebruik ten doel stelt. Genoemde brigade bestaat uit leden van ae gezamenlijke R. K. Drankbestrijders vereeni- gingen, die zich meer in 't bijzonder voor het reddingswerk interesseeren en hun beste krach ten wenschen te geven om hun door de alcohol ellende getroffen geloofsgenooten weer tot ont houding van het gevaarlijk drankgebruik terug te brengen. De oorlogsjaren hadden aitiiaus un goede gevolg, dat het drankmisbruik verminderde, maar thans moeten wij weer dagelijks waarne men, dat het alcoholisme zich uitbreidt en het aantal slachtoffers der drankellende vermeer dert. Wij hebben 't daarvoor onzen plicht geaci het reddingswerk met nieuwen ijver te hernemen. lederen Dinsdag houdt de reddingsbrigade in zaal 4 van Sociteit „St. Bavo" eene vergadering, waarop door een bevoegd spreker het al vraagstuk wordt behandeld en de werk-zaam- heden der leden worden geregeld. Tor deze bijeenkomsten hebben alle katholieken, zoowel mannen als vrouwen vrijen toegang en het be stuur noodigt allen, die iets voelen voor het heil van hun ongeluk;ge naasten, dringend uit deze vergadering te bezoeken om kennis te make met onzen arbeid en dezen wellicht door uwe hulp te steunen. In de eerste plaats willen wij de katüoiieke drankbestrijders(sters) van Haarlem opwekken in onze gelederen plaats te nemen. Het reddingswerk van drankzuchtigen is vaak moeliijk maar altijd schoon. Het is een heerlijk werk omdat wij daarvoor in het huisge zin van den drinker den vrede en het geiuk kun nen terug brengen en den alcoholist zeil door onzen steun en ons voorbeeld van zedelijken en stoffeleijkn ondergang kunnen redden Houdt daarom, zoo eeniszins mogelijk, uwe Dinsdag avonden vrij, komt trouw ter vergadering en brengt vriendin en belangstellenden Wij moeten, wü ons pogen aipffieen stuces hebben, werkende leden tellen onder alle standen omdat het alcoholisme onder alle stanaen heerscht. Brengt daarom naast het offer uwer persoonlijke onthouding ook het offer uwer werkkracht en wij zullen, met Gods kuip veien redden voor Kerk, huisgezin en maatschappij, die zonder onzen, arbeid wellicht verloren gaan. Wij roepen ook de medewerking in van alien, die in hunne omgeving slachtofers van het drank misbruik kennen. Mocht onder uwe tamuie- leden of vrienden zoo iemand worden aange troffen, aarzelt dan niet aan ons bestuur zijn ot haar naam bekend te maken. Onze reddings brigade bestaat uit vertrouwende leden die ge heimhouding verzekeren, en op tactische wijze hun taak verrichten. Het bestuur is steeds be reid inlichtingen omtrent de reddingsbrigade te verschaffen, terwijl de secretaris op verzoe schriftelijke informaties verstrekt. Het bestuur H. v. d. RAADT T TURKENBURG. Ji. H. A. A. BOGAARD Secrt. Kleine Houtstraat 134.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6