STADSNIEUWS Uit den Omtrek STATEN-GENERAAL. TWEEDE KA LIER. HreROI-MODE-ARTlKELErt, HAARLEM AfTEöANG ir-TEL'2685^ specialiteit: HET BESTUUR VAN DEN R.-K. VROUWENBOND Waar gaaas wij gmai jó oeut; Doven tot en met 5 kilo gram 60 cent. Pakketten, waarvan de beaorging een maal vergeefs ie beproefd, worden we gens elke herhaalde opneming in de be stel ling belast met een recht van 20 cent per pakket. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 27 Nov. Lager Onderwijs. Tot uitvoerige beschouwingen onzerzijds gaven de gisteren gehouden debatten, niet veel aanleiding. Het belangrijkste nog was de kwestie ui/r persoonlijke toe lagen aan onuerwjjzers van bijzondere scnoien, waarvan de heer OTTO (U.-L.), ongelijkheid van concurrentie - duchtte tussehen openbaar en bijzonder onder- wijs. MINISTER DE VISSER bleef vasthou den aan de vrijheid, zoowel van open baar ais bijzonder onderwijs, om toelage te geven, eeüter verklaarde hij zich be reid ernstig te overwegen of maatrege len dienen genomen tegen toekenning der toelagen door de schoolbesturen zelf. Kunsten en Wetenschappen. Zoowel de heer VAN RAVESTEÏN (C. P.) als de heer VAN BERESTEYN (V. DJ drongen op spoed aan met de in diening der Monumentenwet en protes teerden tegen het voornemen van den Minister van Financiën, om kunstvoor werpen te betrekken in de weeldebelas ting en voor den Minister om zich te ver- deuigen tegen de in het Voorioopig Ver slag geuite besehuiuiging van strooien met subsidies. ZJüxc. toonde aan, dat shchts SsOüO voor nieuwe subsidies werdt aangevraagd en daarbij is nog 40.000 van reeds vroeger toegekende restauraties. Nu is een accres van 43.000 voor kun sten en wetenschappen inderdaad niet te veel. De heer Van Beresteyn was niet ge lukkig met zijn aanvraag om subsidie voor het filmarchief. Daarentegen had hij succes met de toezegging door d enMi- xiis.er naar een onderzoek naar de vernie ling door de militairen aangericht in 't slot Loevestein. Interessanter waren de discussies over een oude kwestie, die der leeszalen. Bij de susiuiertgeiing daarvan wees de heer REYMER (R.-K.) op het gevaar van het wegvallen van het verband tussehen par ticuliere bijdragen en het Rijkssubsidie. Ook betoogde hij dat de subsidieregeling der R.-K. leeszalen achterstaat bij die der openbare. Spr. hoepte» dat de minister deze zaak alsnog nader onder de ocgen zal willen zieu. De Minister beloofde aan bet bezwaar van den heer Reymer tegemoet tekomen. Het betoog van den au ti-revoiu tion- nairen heer ZIJLSTRA, dat de openbare leeszalen niet algemeen mogen genoemd worden, doch dat zy neutrale instellin gen zijn, waarnaast plaats is voor eon fessioneele instellingen, vond bestrijding bij den MINISTER en bij den heer SCHOKKING (C.-HJ. Een protestant, zoo redeneerden zij, mocht zoo iets niet be weren. De openbare leeszaal toch is niet ingericht om leiding te geven aan de Volksontwikkeling, zulks in overeen stemming met het vrije onderzoekingsbe ginsel der Protestanten. De Minister er kende daarbij echter volkomen de juist heid van het Katholiek standpunt, dat uitgaat van een vastomlijnde levensbe schouwing, welke de Katholieken ook in zake volksontwikkeling willen doen gel den. Avondvergadering. Landbouw. Veel bijzonders van de zijde der spre kers, leverde deze vergadering niet op. Wij laten bier een opsomming volgen inzake de genomen of te nemen maatre gelen door den minister van L„ N. H. Geheel gereed is de Jachtwet, die spoe dig zal komen. Afschaffing der heerlijke jacbtrechten zal daarin opgenomen wor den. j Nog andere ontwerpen liggen gereed, «.a. ter zake van het landbouwonderwijs. De landbouw vertegenwoordiging moet uit den landbo-uw zelf voortkomen en moet niet van bovenaf worden opgelegd. Van spr. is geen voorstel te wachten om de landbouwkoegeschool te Wagenin- gen te verplaatsen. Gelijkstelling van openbaar en bijzon der landbouwonderwijs zal de Minister overal doorzetten. Het onafhankelijk maken van ons land op het gebied der voedingsmiddelen zal niet gemakkelijk gaan. De bruinkoolkwestie is eenvoudig. Zij ls ontstaan omdat wij de kolen nit Duitsch- land moeten halen met eigen wagons. Na tuurlijk hebben wij deze kolen liever dan bruinkool nit Limburg. Het bepalen van den melkprijs ls zeer moeilijk; het gaat niet aan zich op een enkele uitlating te beroepen. De heer VAN BERESTEIJN (V. D.) bad een motie voorgesteld, waarin wordt uitgesproken, dat de heffingen krachtens art. 2 de N, M. H. ten bate van de N. U. M. moeten komen. Hierop antwoordde de Minister van L., N. H., dat hij de zaak nog eens zeer ernstig onder het oog zal zien. Tevens ver zocht hij den beer Van Beresteyn de mo tie in te trekken. SCHOTEN. (Dorp.) De aandacht van be voegde autoriteiten dient gevestigd op den hoogstgevaarlijken toestand bij de Schoterbrug, De helling van de brug is na het vellen der bcx> wen langs het voetbalterrein zoo gevaarlijk ge worden, dat reeds twee wagens beladen met pulp in de sloot zijn gerecht gekomen. Wonder boven wonder liep dit steeds goed af. Om erger te voorkomen. dient hier een goede maatregel getroffen te worden. SCHOTEN. Ned. R..K. Volksbond afd. Scho ten en Omstreken. In het Bondsgebouw aan de Kerklaan werd gisteren een huishoudelijke ver gadering gehouden. Bijafwezigheidvan den voor. zitter leidde de heer Burger de vergadering. Als voornaamste punt van de agenda werd behandeld: goede controle bij uitvoeringen vara de Rederijkerskamer. De discussies hadden tot resultaat dat men bij een volgende uitvoering verzekerd kan zijn van een goede controle en betere regeling in de zaal. De ZeerEerw. Heer Pastoor sprak nog eenige opwekkende woorden. Na de rondvraag, die niets bijzonders ople verde, sluiting. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den bi rge mees ter, o.nu ter vaststelling der begrooting voor 1920. Nadat de zitting met gebed was ge opend, werden de notulen der vergadering van 2 September en 24 October vastge steld. Bij punt 2 der agenda, wijziging tarief duinwaterleiding, bepleitte de heer Tromp een wijziging van de tariefrege ling, teneinde het water meer onder het bereik der arbeidersgezinnen te kunnen brengen. Hij deed daaromtrent een voorstel, dat in handen van B. en W. werd gesteld om prae-advies. Aan de orde kwam daarna punt 4; vast stelling van een verordening op den handel in brandstoffen. De heer Tromp achtte deze verordening een ingrijpen in het bedrijf van kleine handelaars, die door de strenge bepalin gen in tie onmogelijkheid worden ge steld, hun bedrijf nit te oefenen. Het feit daarenboven, dat de groothandel de vrije handel in handen heeft-, deed spr. sterk tegen het voorstel van B. en W. zijn. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze verordening de bona-fide handel niet zal treffen, doch in hoofdzaak gewaakt is voor die handelaars, die van den tegen- woerdigen toestand gebruik trachent te maken. Het voorstel werd daarna x.h.st. aange nomen. Bij het voorstel tot verstrekking van brandstoffen tegen verminderden prijs, zeide die heer v. d, Erf, dat dit voorstel van B. en W. meer een armenzorg is. Hij stelde voor om bij een belastbaar inko men van 300.— 40 pCt en bij een be lastbaar inkomen van 300.— tot 500.— 25 pCt. toeslag te geven. De heeren Vring en de Wild onder steunden dit voorstel. De heer Peeperkom verdedigde 't stand- dan 100. pnnt van de meerderheid in het college /an B.en W„ dat niet verder wilde gaan De voorzitter zette den gedachtengang van «te minderheid in het college van B. en W. uiteen en meende cBtt de crisisperio de een flinken toeslag aan een zekere cate gorie gemeenten aren nog wel rechtvaar digde. Na neg eenige discussie werd het voor stel van den heer v. d. Erg in stemming gebracht en aangenomen met 8—5 st. Tot makelaars werden aangesteld de heeren P. J. Smit en D. F. de Wilde. Bij pnnt 7, benoeming onderwijzeres O. L. School, vestigde de heer Tromp de aan dacht van den gemeenteraad op, door den gemeenteraad van Haarlemmermeer ge wordt verleend voor den duur van haar onderwijzeres, die. in het huwelijk treedt mei ingang van dien datum verlof -mmen besluit, wat inhoudt; „dat aan de huwelijk, met inhouding van de jaarwed de. Hij stelde voor een dergelijke bepa ling ook in deze gemeente n het leven te roepen. De Voorzitter wees er eehter op, dat bet stellen van deze bepaling een onbil lijkheid zon beteekenen tegenover de da mes, die nu op de voordracht staan en van deze voorwaarde bij hnn sollilitatie geen kennis droegen. Een langdnrige disenssie ontstond dan over de gehuwde onderwijzeres In de school, aan het eind waarvan de heer Tromp zijn voorstel introk en in de plaats daarvan voorstelde de aanstelling een maand nit te stellen. Dit voorstel werd verworpen miet 8—5 stemmen. Voor de Benoemd werd hierna mej. H. Ritman. Het voorstel van B. en W. o maan den deurwaarder der plaatselijke belastingen met ingang van 1 Jan. 1920 een estra-ver goeding te vereenen van 150.— per jaar werd goedgekeurd. Eveneens het voorstel tot aankoop van terreinen op Bosch en Vaart. Aan de oïde was daarna het voorstel van B. en W. tot verleening van steun aan de woningbouwvereeniging „Tuinwijk" die beoogt het stichten van hygiënisch in gerichte middenstandswoningen en om dit dioel te verwezenlijken vraagt zij steun aan Rijk en Gemeente voor den bonw van 86 woningen op een terrein ge legen in het Haarlemmerhoütpark. Bij Kon. Besluit van 6 Nov. j.l. is een regeling getroffen inzake het verleenen van bijdragen door het Rijk ten behoeve van middenstandsbouw. Het Rijk beeft zich daarin bereid vei"- klaard, een bijdrage van 75 pCt. te ver leenen. De bijdrage van de gemeente voor den bnow van genoemde 86 woningen wordt in dit geval op ongeveer 122.500 geraamd. Het voorstel werd na eenigen discussie goedgekeurd. (Ongecorrigeerd. 8ASSENHEÏM. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester, Mr. T. F. baron'de Smeth. Aanwezig alle leden: De notulen worden na voorlezing .onveranderd goedgekeurd Ingekomen stukken: i. Van het Hoofdbestuur van de Zuid-Afri- kaansche Vereeniging een schrijven, waarin he Hofdbestuur mededeeld, dat, wanneer de gemeen te een dankbetuiging aan het Zuid-Afrikaansche Volk wilde zenden voor de ontvangen maisgries, het Hoofdbestuur genegen is hare medewerking te verleenen. Besloten wordt een dankbetuiging te zenden en van het voorstel gebruik te maken. 2. Van Ged. Staten terug ontvangen eenige goedgekeurde Raadsbesluiten. 3. Van de hoofden van de School met den Bijbel en van de R.-K. Jongensschool een ver zoek om een adres te zenden aan de Kroon inge volge art. 26 novies nieuwe onderwijsweet. Goedgekeurd. 4. Berichtvan Ged. Staten dat door het Rijk een voorschot is verleend van 20.000.inzake bouw 4 woningen Kerkelaan. 5. Eenige reclames H. O., welke naar de des betreffende commissies worden verwezen. 6. Van de bewoners van de Oude Toststraat een adres, waarin zij den Raad verzoeken in te grijpen in den onhoudbaren toestand in boven genoemde straat wat betreft rioleering. De voorzitter deelde mede, dat het hier een kwestie was, wie moet deze rioleering onderhou den de huiseigenaren ofwel de gemeente. Aange zien dit niet uit te maken is, stellen B. en W. voor aan de huiseigenaren een subsidie van 225 te verleenen, mits zij spoedig het riool in orde brengen. Tevens werd de bepaling gemaakt, dat huiseigenaren beslist in het vervolg voor onder 7 houd moeten zorgen. Langdurig werd hierover gediscusseerd; som. mige leden vreesden, dat, waneer de gemeenw een subsidie gaf, ook andere huiseigenaren bij de gemeente zouden aankloppen om herstellings kosten van de gemeente te ontvangen; en het is een onbillijkheid, tegenover anderen, om, waar deze liuiren gebouwd zijn in den goedkoopen tijd in den ,,bouw-maar-raak-tijd", nu van gemeente, wege nog een subsidie te geven. Ten slotte werd met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren Baden, v. d. Geest en Zonneveld. De Voorzitter merkte op, dat dit besluit geen praesedent schepte, doch dit een speciaal geval is Aan den minister van Landbouw zal verzocht worden het volgende jaar den zomertijd niet meer ni te voeren. Besloten wordt den weg van de Kerklaan tiaar den Minneweg te noemen Rusthoflaan. Het aanvullingskohier schoolgelden wordt vast gesteld1 op 2.20.(Herhalingsonderwijs). Goedgunstig wordt "beschikt op een verzoek var W. Spek om dispensatie van art, 11 van de Bouwverordening. De leibedekking van den Gemeentetoren is in zoodanigen toestand, dat herstelling noodzakelijk is. Begroot is hiervoor 600. Hiertoe wordt besloten. De heer Van Zonneveld vraagt, wie eigenaar is van den toren. Dit is de gemeente. De heer Speelman vraagt, of de Ned. Herv Kerk den toren niet na herstel zal willen over nemen. Hiervoor waren wel leden te vinden doch de voorzitter en de heer Warnaar zeiden dat men hiermede zeer voorzichtig moest zijn, daar torenuurwerk' en klokken ook gemeente-ei gendom zijn en men na schenking het gevaa zou kunnen loopen, dat de gemeente geen uur werk en geen brandklok meer had. Alsnu is aan de orde duurte- en kindertoeslag gemeente-ambtenaren. B. en W. stellen voor tot grondslag te nemen voor duurtetoeslag, de pensioengrondslag en dan alle ambtenaren, zoowel gehuwden als ongehuw- den voor den tijd van 1 Nov. 1919 tot I Mei 1920 10 van dezen pensioengrondslag te ge ven en voor de kinderen, te beginnen met het derde kind, tot den leeftijd van 16 iaar, as.— en de salarissen teherzien in Mei 1920. De heer Van Zonneveld wilde 35.kinder toeslag geven om daardoor die groote gezinnen meer te steunen. De heer Baden wilde alle kinderen 25 geven. De heer Van der Geest wilde nu reeds de sa larissen herzien en niet wachten tot Mei; daar hij van meening is, dat de gemeente moet voor gaan in salarieeering en niet moet wachten op wat particulieren zullen doen. Hiermede was geen der raadsleden het eens. De heer Van Zonneveld zeide, dat «ie gemeente zich moet aanpassen aan de salarieering door particulieren en niet het stelsel moet volgen van socialisten en particulieren. Na langdurige discussie wordt het voorstel vanB en. en W., geamendeerd door den heer Van Zonneveld, n.l. 35.kindertoeslag te beginnen met het derde kind, aangenomen. Goedgekeurd wordt een bedrag van 100. ter beschikking te stellen om den weg vanaf de bollenschuur van v. Duin in Rusthoff tot aan het hek Kerkelaan te verharden met puin en kool- asch. Goedgekeurd wordt om aan de Vereeniging Visserschool voor het bouwen van Christ. M, U. L. O.-school een terrein aan den Minneweg, groot 3650 M2, voor den 'Üd van 72 jaar in erfpacht te geven tegen een pachstom van J ï.25 per Rijnlandsche Roede. Het bestuur van de Vis serschool zal met den huurder van het terrein den heer Heemskerk, moeten overleggen om tot overeenstemming te komen wat betreft schade vergoeding voor het te vroeg eindigen van de huur-overeenkomst. De voorzitter van de Woningbouwvereeniging deelde mee, dat vermoedelijk 18 December zal aanbesteed worden den bouw van 47 woningen op de overplaats Rusthoff. Hierna werd gepauzeerd tot 7 uur. Ten zeven uur werd de vergadering voortge zet. Allereerst was aan de orde de Gasbegrooting. De heer Van der Geest vroeg inlichtingen, of de mogelijkheid bestaat, dat de exploitatiekosten welke thans 3 cent per M3 bedragen, terug ge bracht kunnen worden op cent per M3. De Voorzitter zegde toe, dat indien het moge lijk is de exploitatiekosten te brengen op 2)4 et. per M3, dat zal gedaan worden; doch dat men eerst de uitkomsten van het accountantsonder. zoek over 1919 moet afwachten. Op voorstel» van den heer Van Zonneveld wordt besloten den pfds van het ®untgas te stel len op 3d cent per M3 boven het gewone gas De gasbegrooting werd hiernagoedgekeurd. Ook werd goedgekeurd de begrooting van he grondbedrijf. De heer Van Zonneveld merkte op dat hij tot de ontdekking gekomen was, dat op Rusthoff een weg geprojecteerd was, welke loop vanaf den Minneweg tot de Kerkelaan en vroeg of het niet gewenscht was, nu dien weg aan te leggen. De heer Warnaar wees den heer Van Zonne veld er op, dat, nu de weg aangelegd wordt door de heeren Slechtkamp en Lefeber, er in de eer ste plaats gelegenheid tot bouwen voldoende was en bovendien zouden de aanlegkosten verbazend hoog zijn. v uur uen die bouwen willen is er gelegenheid voldoende om te bouwen en wanneer zij bij het Grondbedrijf aankloppen, kunnen zij zeer vcor- deelige voorwaarden grond van het Grondbedrijf krijgen. WITTE GEKLEURDE ff/efioore Alsnu was de' gemeente-begrooting aan de orde. uc besprekingen werden geopend met alge- neveld die dank bracht aan B. en W. voor hun voortreffelijk beheer. Vervolgens zag d her Van Zonneveld gaarne dat de gemeenteraad met gebed geopend werd. Ook besprak hij de verhoudingen der partijen in dezen Raad en den vOrigennu zijn er 3 R.-K 2 A.-R., 1 C.-B. en - Vrijzinnige. De heer Van Zonneveld liet uitkomen dat de A.-R. in de vori. ge gemeenteraden stelselmatig waren geweest en dit de schuld was van R.-Kath. Vervolgens wees de heet Van Zonnevelderop, dat hij gaarne een verbod zag tegen de ontheili ging van Gods H. Naam en dat hij zeer gekant was tegen het voetbalspel op Zondag en dan nog wel op gemeenteterrein. Ook vroeg hij inlichtin gen omtrent drinkwatervoorziening, clectrisch licht en krachtinstallatie, de havenwerken en be. perking van drankgelegenheden. BRIEVENBUS. ;W. en F. Kunnen na iagewoLinihit informaties uw stuk niet plaatsen, omuat de zaak deels zeer overdreven, jdieeis min der juist wordt voorgesteld. Wij zullen u nog nader schriftelijk berichten. 29 NOVEMBER. .Raw" Gewone Zit- AGENJM Sociëteit „St. tingen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten hevelen aan ter benoeming van een lid van den Raad van toezicht op de provinciale bedrijven van Noordholland (va cature H. P. Maas Geeesteranus). Ie. H. P- Maas Geesteranus, Hoofdinge nieur, Dief van dendienst van weg en werken bij de hollandsehe IJzeren Spool wegmaat- schappij, te Amsterdam; 2e. C. Noorne, Di recteur van de N. V. Provinciale Utrecht- sche Elecuidteits Maatschappij, te Utrecht. Ter beoeming van vier leden van den Raad van Toezicht op de provinciale bednj- ve van Noordholland, (uitbreiding) bevelen zij aan le. Mr-. M. Slingenberg, lid der Provinciale Staten van Noordholland, te Haarlem; 2e. W. J. Kernkamp, lid der Provinciale Staten van Noordholland te Edam; le. K. ter Laan. Burgemeester van Zaandam; 2e. E. G. DuyvisTzn.. te Koog aan de Zaan; le. R. P. van Royen, Direc teur der Drinkwaterleiding van Amsterdam, te Amsterdam'*, 2e. Ph. Huffnagel, Directeur der Driakwaterleidig van de gemeente Rot terdam. te-Ro<Uerdamle. Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede; 2e. J. G F. Bletz, Burgemeester van Weesper- karspel. Brandje. Hedenmiddag om 12 uur werd brand gealar meerd' in perceel Raaks 1, van de N. V. Haarl. Rijwiel- en Automobiel Maatschappij Ed. Kim man Co. Toen de brandweer ter plaatse kwam, bleek dat bet onderstel van een automobiel, toebehoorend aan bovengenoemde Maatschappij, in brand was gevlogen. De brandweer behoefde geen dienst te -doen, daar het vuurtje ondertusschen met een brand- bluschapparaat door eigen personeel was ge- bluscht. Vrijwillige Landstorm. In het gebouw van den Protestanten bond had gisteravond oen drukbezochte propaganda-vergadering plaats voer den Vrij willigen Landstorm en Burger wacht. Om B uur opende kapitein de Jong, mot een welkomstwoox'd tot de aanwezigen w.o. veie dames waren waarna het woord werd gegeven aan den lieer J, A. de Lobel, die, in plaats van den WeLEerw. lieer kapelaan v. Dorp, de aanvankelijke redenaar van den avond door verkoudheid echter verhinderd te komen het woord zou voeren. Deze spr. wees er op, dat zelfs in Duitschland, pen land met zulk een le ger en vloot, handel en scheepvaart, waar niemand zich een revolutie kon inden ken 'die ramp haar intrede heeft gedaan met ;al de gevolgen, die wij hebben kun nen waarnemen. Een jaar geleden waren ook in ons land mannen, die revolutie wilden. Dat waren de s©c.—d,emocraten. De kalme mea- schen in Nederland wilde echter geen re volutie-ramp. In tijd van een week wa ren honderdduizenden mannen v; n orde bij elkander geioopen, die goed en bloeid veil hadden voor den vrede in ons va derland. Spontaan verrezen burgerwach ten en landstorni-afdeelingen om de revo- lutieplannen den kop in te drukken. Sinds dien tijd is een jaar verloo-pen. Velen zeggen dat het nu gedaan is en r.og n eer meenen, dat tlh .nj geen geva .r van die zijd© meer dreigt. Met de ver- iui.,e, uie aan idipn da der va,n de bekende poging om het kruit huis in de lucht te doen vliegen, de zei- dage n is gebracht, toonde spr. aan dat de revolutie gedachte in geen geval nog verdwenen is Spr. verwees verder naar een uitlating l&n Mr. Troelstra, waarin deze zeide, dat altijd in het hart van de socialsten het verlangen naar de revolutie heeft ge-- heersclit en nog steodö heerscht. Met vreugde en jubel zouden zij, aldus Troel stra, de brengers der revolutie van bui ten begroeten. Hiermede bedoelde hij, a' dus spr. liet internationaal geboefte, d,at over onze grenzen tracht te komen om die ramp over ons land te doen bren gen. Maar nog, zoo zeide spr. staan on ze burger waeihen en lands tonners gereed, om bij zulk een pogen, de vuist gereed te houden. (Wordt vervolgt.) R.-K. VROUWENBOND. DE SOCIALE CURSUS. Onze eerste cursusjes in Afaatschappijleer heb. ben we genoten. Als Ik zeg genoten, beteekent dit: dat onze leider, de Z.Eerw. Heer Jansen, kapelaan te Amsterdam, ons glashelder heeft uit gelegd, wat Z. E. W. onder een Socialen Cursus. verstaat en wat wij dit jaar van hem zullen leeren. De niesde r was geheel, zooais we dit hebben verwacht van dezen spreker en docent: de rechte man op dc rechte plaats,- Steeds pakkend en boeiend wist hij ons allen op te wekken tot studie en medewerking. Er zijn op dezen cursus nog héél, héél veel tf.aatefn onbezet. Dit stemt tot nadenken en droefenis! Tot nadenkenwant men vraagt zich ai: Be grijpt de Katholieke vrouw de diepe ernst der tijden dan niet, die toch zoo loodzwaar op haar aandringt? Begrijpt zij niet, dat zij móét leeren, wat Kerk' en Maatschappij in de naaste toekomst van haar zullen eischen? Tot droefenis want men vreest voor een te kort aan diepte en ernst in de vrouw, om te kun. nen doorvoelen het groote vertrouwen dat de ontredderde wereld in haar stelt door haar hulp in roepen. Zal zij in en dóór onwetendheid dit vertrouwen niet beschamen?? Wat men niet weet moet men leeren; en.... we weten nog bijna niets van onze taak! Om te kunnen, moet men kennen. Komt dan, R.-K. Vrouwen, laat U kennis bij brengen; de gelegenheid wordt U geboden, dwaas en roekeloos is bet ze niet aan te nemen, niet te gebruiken. Zijn er bezwaren van finantieelen of anderen aard die U beletten den cursus te volgen? Maakt ze bekend', zij zullen weggeruimd wor den maar GEEFT U AAN 1 GEEFT U ALLEN AAN voor dezen zoo nuttigen cursus. „Een goed woord vindt altijd een goede plaats." Moge ook dit érnstig- woord de plaats vinden, die het toekomt. Cursus: 3 December, 's Middags 3 uur. Christelijk Comité vau Actie. Op verzoek van het Hoofd-Comité van Ac tie, bestaande uit de Chris. Soc. Organsaiies, ge. vcstigd te 's-Gravenhage is op de j.l. gehouden vergadering van gedelegeerden van «ten Cnrist. Haarl. Best. Bond een plaatselijk Comité van Actie saamgesteld, welke thans haar werkzaam heden met den meesten spoed zal aanvangen tüi'ttiddii Marionetten. „Het Nederlandsen Tooneel" Een vrij talrijk en welgestemd puobek heeft gisterenavond „t Neaerianascü' een vriendelijke ontvangst bereid in eten staas- schouwimrg. 't Was bier met „Marionetten." een niemandaiietje, oomeaie in 4 oecuiiven van Pierre Wolft. Opzet, strekking en inhoud van 't stuk was van niet veel beieekenis, maar 't spei, vooral 't kostelijke spel va Jtlse tvtauhs. ko Arnol- di en rienri Lerens maakten ae opvoering tot een zeer kosie.ijke vertooning. Marionetten zijn die losaoitige mannen, die het slachtoffer worden van nun oogen- blikkelijke voorlietde voor de een of anaer. en met 't grootste gemak verzot raken op wat zij even te voren verachten. De intrigue, verre van een vondst te zijn is duizendmaal op bet tooneel toegepast. Lo vend 1 en ts de opzet van bet stuk met heel krachtig en naast mooie scenes en goede dialogen vindt men er ook zeer vele van min der gebade. Over bet algemeen geeft de han deling van bef stuk zeil geen reaea tot aan stoot, maar de herhaalde toespelingen op verüoudingen maken het a*fcen voor was sen en geschikt. Zooals gezegd werd het stuk gedragen door het mooie spel en zoo weid bet een suc ces. Bewondering onuer de dames verwekten vooral de schitterende costumes der actr.ces in het tweede bedrijf, vooral die van Lise Maubs die ze bovendien met zooveei gratie weet te dragen. De vertoikeis der h«natol iën werden aden naar behooren gehuldigd en Else Mauhs kreeg bloemen. Vermelding verdient nog de eusceneering aan het slot van het derde bedrijf en het spel van Louis Gimberg ais Nizerolles en van Anton Ruys. Geboren: 2? Nov. z. van M. J. Amiet Scltijvens. d. van, C. Solire-ma,ers-<le Jong. - d. van a. P- fckokman—Vffi- ser van M. I. Javauxiiuij üO-CUt, 28 Nov. d. van M. W. Uantenrrioos 28d. van J. v. HeerttonKieinuoat. 26 Nov. d, van H. v. DansikD-nkse Overleden: 26 Nov. L 14 d. d. van J. Dijkstra, jÜLarmenjansweg. 27 N<Tv. M, C. v. d. Waals'Maanen, Vaarfsbraat. M. M. H. 7 mnd. z. van P o Bomrer. Zuid polderstr aat. 0. D. v. d. Pavcrdl Üinits 83 j. Kruisweg. 28. Nov. vV. Smit *67 j. Kerkstraat. Aanbesteding. Dinsdagavond werd djoor het Burgerlijk Armbestuur in het Staas- Armen- en Zie kenhuis .aanbesteed: ae tevejuniie van eeni ge levensmiddelen en an were ur.iketen ge durende de zes eerste maunuen van not jaar 1Ü20 en manufacturen geaurenre net ge- heele jaar lbzO. Ingekomen .waren 2 biljetten. G M- v- Maas: natuufhoujr f 3.75 per K.G.; margarine f 1.26 per K.G.; heele gcr» t 37 per UW K.G.; rijst f bü per 100 K. G.; stroop f 0.54 por K.G.; capucyners per H.L.; groene erwten f 36 per iOo K.G. patentoae f 1.45 per L.; groene zeep f 22 pel' ik) K.U.; soua f 9 per 100 K.G. Manufacturen: eenige ixihhirijver <1. A. M. Koenorst. 3b M. blauw baat 200 M. bedlaken- katoen f 2.43, 2.09 en 2vo; luü M. bom bazijn 150 M. zilvergrijze idem -70 M. Friesch bont f i-56 en 1.92; 100 M. Eng. leer (broekensioi) r 3.90;oü M. carsaai 11.70; 75 M. Laliot l,2o; 150 M. Chan geant, 1-63, 1.55 en f 1-34; aü M. dood- kieedeiikatoen f 0.8o35 M. gestreepte dril f 1.25; 40 M. winzer idem 2,20; 50 M, handdoekensiof f 1.31 en 1.31 100 stuk bonte handdoeken f 0.78 en 90. 50 M. witte idem 0.98, 1—9 eu 1.4360 M. roode katoen 1.23; so M witte katoen 2e. soorl V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2