KIK IWL MUIT Wat de Pers zegt Kerk en School Orde en Arbeid Gemengd Nieuws. Leger en Vloot HET WITTE HUIS. ss sa kiajarsi FEUILLETON Kunst en Kennis e). Uit Britsch-lndië. De H. Antonius. Landbouw en Visscherij. Vrijdag 28 November Derde Blad ïtamadurgam, AIuv P. O. Bellary District, 12 Sept Wij houden, zoo meen ik, allen een lieve lingsheilige er op na. Na het H. Hart en de H. Maagd schijnt er geen zoo wereldbe roemd te zijn als de H. Antonius. Gij her innert u misschien niet meer, hoe dikwijls gij den voikerenvriecd hebt aangeroepen en uit zijnen naam een offertje in het'busje gewor pen hebt, of een brood aan de armen hebt uitgedeeid. Immers gisteren was 't nog om dat uw dasspeld of juweelen oorbelletje ver loren was en dezelve in uwe sloffen uit de kast te voorschijn kwam; een maand geleden was het misschien dat u zoo verheugd waart, dat baby zijn eerste tanden gekregen had of omdat de koorts in den morgen wat lager was dan den vorigen avond; verleden jaar was het omdat zoon of broer met groot verlof van de militie thuis kwam. enz. enz. Doch dat is alles nog maar kinderspel, vergeleken met de gunsten of „wonderen" welke de H. Antonius hier verricht heeft. Mag ik u eenige staaltjes verhalen, ik zal echter heel kort zijn? I. kmand was een kinderwagen kwijt ge raakt baby was er natuurlijk niet in voor meer dan een maand kon niemand die vinden Een illimineus idee kwam over de moeder en zij beloofde 50 gulden als de H. Antonius haar den wagen binnen acht da gen terugbracht; het moet ogetwijfdd wel een kostbare kinderwagen geweest zijn- Toen men des morgens ontwaakte, ging men met vol vertrouwen overal zoeken en jawel hoor. daar staat hij ia de verandah. Eenige Protestanten, die geregeld kaarsen komen offeren, vroegen mij of de H. Antonius misschien al dien tijd om een sportkar ver legen was geweest om het Goddelijk Kindje zoet te houden II. De knecht van een smamy was ontsla gen, omdat zijn vingers een beetje te lang waren. De arme kerel kan zulks toch niet helpen en dan hij zeide „leidt ons niet in de bekoring" hield niet goed van Indië, waar alles open en bloot staat. De Father was voor een langen tijd zonder vasten kok. De knecht werd doodelijk ziek. Een ieder beschouwde dat als een üodsge richt behalve de knecht, want hij maakte de geioftc aan den H- Antonius. dat als hij weer beter wexd den goeden priester uit den nood Su helpen en weer zijn dienst zou aanbie- den.Doch zijn Indisch idee met vergetend, n.l om met zijn dienst ook een geschenk aan te bieden, beloofde hij tevens, dat al wat hij voor twee maanden zou kunnen bemachtigen hij in het St. Antoniusbusje zou werpen. Hij werd aangenomen. Voor twee maanden was de Father meer dan voldaan met den goe den oporengst van het busje, doch nu klaagt hij weer. dat zijne parochianen den H- An tonius en aldus de armen vergeten. Hij weet natuurlijk niets af van de innerlijke gesprek ken van zijn knecht met den H. Antonius. III. Een vrouw was voor vredeswil le maar Katholiek geworden. Immers zij waren in de Protestantsche kerk getrouwd en haar echtgenoot kon zijn paaschplichten zelis met meer vervullen hij was dan toch zulk een vurig katholiek - De eerste dochter mt het huwelijk stierf en de oude geesi kwam weer over de vrouw zij verweet -noot, dat haar kind gestorven was, omdat zij van geloof veranderd was „.au aai net zijn beurt was om uit te reiken en maakte der halve een belofte aan den H. Antonius, dat een tweede dochter naar hem zou genoemd worden en dan door een dominee moest ge doopt woren. Een tweede dochter kwam.de dominee werd ontboden, de gehulde congre gatie was gescandaliseerd, de vader werd op de pastorie geroepen en ten laatste werd het meisje door mij gedoopt. Het schijnt dat de H. Antonius dan ook nooit met mij tevreden is en in alles zijn eigen zin moet hebben, zoo zeide de goede??? katholieke vader mij. IV. Men moet met zijn tijdgeest medeleven zoo moet de H. Antonius gedacht hebben en dat gepraat tegenwoordig over tafeldans fc, s.„e oi hoe die dingen ook heeten S: O j de H. Antonius ongetwijfeld aan om ook eens een voorstelling te geven en ais vp te treden- temge platen waren uit de school ontvreemd en de vrouw van den schoolmeester ging zulks erg ter harte en besloot om de schuldige uit te visschen. Zij nam een kooltje vuur en een breinaald welke zij stevig met een schaar vasthield. Nu be gon zii de litanie van den H. Antonius te zeggen. H. Antonius heelt Jan het gedaan? de breinaald blijft onbewegelijk. H. Anto nius is Piet de schuldige? Weer geen ant woord -Is Klaas de dief? geen antwoord. Is An toon met de platen op den loop gegaan? en jawel noor daar valt op eens de breinaald in het vuur. Dat was dus de schuldige. Zijn huis werd onderzocht en verborgen tusschen de balken vindt men triomphante- lijk de schoolplaten. Het is jammer dat Rome de H. Anto- nius reeds heilig verklaard heeft, anders zou beslist de advoeatus diaboli hem icljoor zulke .wonderen zijn lauweren gegeven hebben, want er zijn slechte twee won deren noodig en ik gaf u reeds vier. DANKBETUIGING. Een zware verplichting rust op mij om u allen uit mijnen naam en mijner chris tenen te bedanken. In Indië is het woord „dank u zells in de dictionaires niet te vindon. Men üegt dan ook gewoonlijk: „Ik zal wij zen,'" ik aal uw lof verkondigen en derge lijke uitdrukkingen. ja indien u uwe gebeden aandachtig overleest dan meet het u opgevallen zijn dat de H. Kerk in hare officieele ge- beden hot zeilde doet. De „Te Deum" welke altijd voor dankbetuiging gezongen wondi begint, met „Wij prijzen U en dan een weinig later,, .Wij vragen .U - Gij .wilt natuurlijk met, da* Jk den lof trompet op u ga uitbazuin®, want dan zou uw linkerhand te weten komen, wat uw rechter gedaan heeft en u zou daar door reeds uw loon ontvangen. Ik dank u echter vat oprechten harte en roep u het schoone werkelijke gebed toe. „Ge- waardig, o Heei', liet eeuwige teven te schenken azn ons allen dfe otn Uwen naam goed gedaan hebben. Ik beloof u dal. mijne Christenen da gelijks voor u zullen blijven bidden en dat ik u niet in mijne dagelijkeche me mento aal vergeten. Ik lie loof u tevens 9 p. Missen speciaal voor u op te dra gen. Dn dan vraag ik u, wi& ook u inij pn mijne missie niet in uwe gebeden vergeten, .opdat de mill Kienen heidenen ook eenmaal met u God mogen prijzen voor de onmetelijke gave van het fl. <3e- '0Waarschijnlijk is hei u niet onaange- naam te vernemen dat wij hier sinds 25 Sept. eenige regenbuien hebben gehad. Er is weer werk té vinden, want men heeft in plaats van het gewone graan, katoen gezaaid opdat men over eenige maanden zijn katoen voor graan kan om wisselen, doch nu is men wem beang stigd dat er te veel regen. komt. v fuWlJliiU. J. SCHIPPER, Fl-/ Oath. Priester. Morsen met titels enz. Prof. P. J. H. Geurts van het groot-semi naric te Roermond, oud-hoofdredacteur van de „Tijd", schrijft in dit blad een artikel waaruit we het volgende knippen „In onze Nederlandsche R. K. Pers wordt en ik heb er vroeger dapper aan meegedaan letterlijk gemorst me t titels, hoogere en lagere titels. De Fran- schen noemen Wij een complimenteus volk, maar onbewust zijn wij in onze titulatuur veel complimenteuzer dan de gelante Franschman. Als ik daar soms lees van prof. mgr. uir. dr. Nolens, komt heel mijn mensche- lijk en aesthetisciï wezen in opstand. Ik zou willen spreken van Nolens, Schaep man, Kuyper, Cuypers, Struycken, An- ëns, Brom maar laat ik eindigen, want ik zou, terwijl ik toch even grooten en wellicht nog grooteren voorbij ga, den schijn aannemen van volledig te willen zijn, en die even grooten of groo teren niet naar waarde te schatten. Als iemand telkens en telkens eene volledige titulatuur uitstalt, maakt het op mij den indruk, dat hij, door zoo groot gewicht te hechten aan al die mooie titels, de innerlijke waarde van den per soon voorbijziet. De klemtoon valt dan in die mate op de epitheta omantia, dat de lezer den naam van den vernoem den en geroemden man aan 't eind ten slotte met zekere achteloosheid uit spreekt. Het is geen louter conventioneel ge bruik, dat in de meest hoogstaande tijd schriften, waaraan de hoogleeraren der Universiteiten hunne pennevruchten toe vertrouwen, alle mr's en dr.' vóór hunne namen weggelaten worden. Hun naam, him onversierde naam spreekt voor zich zelf. Er is een beleefdheid, welke een nood zakelijk bestanddeel vormt van de har telijkheid maar er is ook een schijnbare onbeleefdheid een weglaten van com plimenteuze benamingen en titels die een onmisbaar ingrediënt vormt van de oprechte vriendschap. Werkelijk beteekenisvole mannen zul len u met geen scheel oog aankijken, als ge onvolledig zijt in uwe titulatuur aan ijdele menschen of meschen niet klein verstand, moet men de decoraties niet verspillen wijl ze altijd gevaar loo- pen zich op die eeretitels blind te staren en daarin een surrogaat, neen, een ver goed zien voor de afwezigheid van innerlijke waarde. Een werkelijk groot man acht klein, wat bijzaak is en bijzaak moet blijven een kleine mensch verlus tigt zich in kleinigheden en is daarom zeer gesteld op al zijn titels, niet één uit gezonderd." BEN SCHELMBNSTRiKBK. Een dame, wier geldmiddelen tengevolge van den oorlog achteruit waren gegaan, wilde gebruik makend van de omstandigheid, dat de waarde van onroerend goed sterk gestegen is, het huis, dat zij bezat verkoopen om het aldus vrijkomend kapitaal om te zetten in een lijfrente. Zij zette haar- huis te koop. Er m.ldae zich iemand aan, een gestudeerd man, die een zekere maatschappelijke positie be kleedt, die haar kwam voorstellen hem het huis tegen een hoogen prijs te verhuren. De eigenares weigerde, het was haar bedoeling het huis te gelde te maken, en zij gaf de re denen op, waarom. De gegadigde wist haar per sa do te over tuigen, ctet zij thans een bijzonder hooge hum- zou kunnen bedingen en toch in het bezit van haar huis blijven en het huis werd voor 1800 per jaar verhuurd. De eigenares ontruimde haar woning, nam tijdelijk haar intrek bij amilieleden en de huurder ging met zijn con tract naar de Huurcommissie, die den huur prijs bepaalde op het voor dit type huis ge bruikelijk bedrag van duizend gulden per jaar, voor welk bedrag thans de igenares geen on derdak vinden kan. Aldus, zegt de N. Crt., geschiedde in Den Haag in het jaar 1919. KACHELONTPLOFFING door SLAGKWIK. Men schrijft aan de „Rott. Ct." „Herhaaldelijk lezen wij den laatsten tijd van in kachels ontploffende dynamietpatro- nen. Het behoefde toch eigenlijk wel niet gezegd te worden, dat dit onjuist moet zijn. Als er dynamiet-patronen in de kolen kwamen zou er nooit een lading kolen zelfs den Waggon binnenkomenEen zoodanige patroon ont ploft reeds als men ze laat vallen (handgra naten Zooals we weten het ouderwetsche buskruit ontbrandt door vuur, dynamiet (nitroglycerine is nog gevaarlijker) ontploft door schok, en de moderne springmiddelen, als cordiet, lydiet, meliniet, enz. enz., worden ontploft door explosie. Voor deze explosie worden aangewend pijpjes, z. g. n. slagkwik, dewelke passen in de blokjes cordiet enz., aangebrachte gaatjes, die door vuur worden ont token, dan in het cordiet enz., tot ont ploffing komen en dit dddrdoor mede kan exploseeren. Deze pijpjes slagkwik nu kannen het wel zijn, die met de kolen te vuur komen en een kachel of haard doen uiteenspringen. Hoe ze in de kolen komen is een raadsel, want in de kolenmijnen werkt men niet met explosies. Men moet hier zeker denken aan werk van kwaadwilligen of van ontoerekenbare lieden." Pier Pander's Museum. Ofschoon Piet Pender, de in Rome ge storven beeldhouwer, vatn huis uit onver mogend was, zoo hoeft hij eeuig kapitaal kunnen vergaderen, dank zijn eenvoudige levenswijze en spaarzaamheid. Zijn uni- vereeele erfgenaam, de biuttenhuis-axcM- tect N. P. de Koo heeft de opdracht een xnuecum te doen bouwen voor de geeste- De gestorvene heeft verklaard, dat hij dit het liefst te Leeuwarden zou zien ver rijzen. De heer De Koo te met autoritei ten in die stad gaan overleggen en waar schijnlijk zal aan den wenech van Pier Pander gevolg gegeven worden. Zelfs is reeds een plek gevonden, welke aan belde partijen voldeed, op het Bolwerk, bij de Oldenhove, waar ook het Tempeltje met Panders Beelden zal komen te staan. Volgens het uitdrukkelijk verlangen van den kunstenaar net uiteraard kleine Museum niet m®t het tempeltje worden verbonden; wel in de nabjjhoid verrijzen, Hefst éénzelfde omheinde ruimte, zoodat bezoek van het eene, beschouwing van 't andere insluiten kan. Van Jood tot Christen. Volgens de »N. D. Crt." zijn in October j.l. 118 Joden uit het Jodendom getreden en tot het Christendom overgegaan, o.a. de zap ver es Mevr. Julia Pulp. [Bolduc. i Het is vrij zeker, schrijft de ,Msb.' dat dir. A. Geurts, directeur van Roldjuc tot herstel van zijn gezondheid te Til burg vertoevende, zijn ontslag zal nemen als directeur van Roldiuc. Staking van nachtwakers. Een aantal nachtwakers van den vei ligheidsdienst „Securitas" te Rotterdam heeft geweigerd dienst te doen. Gister avond kwam het in de Groote Draaisteeg tot een kloppartij tusschen stakets en werkwilligen. De politie maakte er met do sabel een einde aan. De staking in het electriciteitebodiijf Men meldt uit Den Haag: Verschillend^ jnonteurs in het electri- erteitsbedrijf hebben de laatste dagen be swaar gemaakt nog langer den eisch te handhaven om ook allen jongeren krach ten een loon» ver hooging van 6 cent per uur te geven. Da&ifom hebben verschil lende ,-rw bestoten d(e geschool de werklieuen ui de gdegenheidl te stel len geleidelijk het werk te heitvatten, teneinde de rust in het vak te benstel len, te voorkomen dat anderen de open gevallen plaatsen innemen en het moge lijk te maken dat d<e arbitrage -oom m ks - eie haar werkzaamheden kin lanv-nsren. Het arbeidscontract u« typ"*» Op de gisteren gehouden vergadering van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, te Amsterdam, is, naar de «Haagsche Crt." meldt, de beslissing over de arbeids overeenkomst uitgesteld. Dene z»l eerst in de districten worden behandeld. Trambotsing bij Enschedé. Dinsdagavond toen een tweetal trams waarmede die werklieden van de katoen spinnerij Tuhantia van Enschedé naar Gla- nerbitug worden vervoerd, de helling nabij het station S. S. te Enschedé oproei, is er een ongeluk gebeurd, d;at, wat per soonlijke pngevallen betreft, boven ver wachting is afgeloopen Vermoedelijk ten gevolge van de gladheid dpr rails, gleed do eerste tram terug en liep zoodoende op de volgende tram. Dank zij de ma tige vaart waarmede de volgtram reed, bleef die rnaterieele schade beperkt tot de balkons, waarvan er verschillende ern stig .werden beschadigd- Behalve Lich|te ontvellingen, en iemand dio een verwon ding aan het lioofd bekwam, kwamen de passagiers er allen goed af. De dienst ondervond door liet ongeval nogal eeni ge vertraging. Te iv uier gemakt. Woensdagmorgen tegen half 10 had op de L&nge Haven tusschen Havensteeg en Koemarktbrug te Schiedam een aanrij ding plaatst usschen een vrachtwagen van de fa. Gebre. Nauman, gross lei's in koloniale waren aldaar, en een vracht wagen der Primula-fabrieken uit Over- schie. Door den schok maakte lipt paard van den eersten wagen een zijsprong, welke het in de haven terechjt deed komen. Pogingen om liet paard te redden, wa ren vruchteloos, waarna het dier moest worden afgemaakt. De inhoud van den wagen, een partij koloniale waren, dreef in alle richtingen op het water en werd door den voerman met behulp van een roeiboot en schepnetten epgevischt. Een groot deel er van ging echter verloren. Een koffer met juweelen vermist Mevrouw De K. uit den Haag, die gieter aan de Gare diu Nord te Êri een taxi nam om zich naar de fam'i te laten overbrengen, bemerkte bij li aar aankomst aldaar dat zij een koffer bad vergeten, waarin voor meer dan 50.000 francs aan juweelen geborgen waren. Da delijk werd op zoek gegaan naar den chauffeur' der taxi, maar deze verklaarde dat hij niets had gezien en de koffer moet zijn meegenomen door dp volgende passagiers. Straten verkocht Te Groningen gaan tegenwyefrdig, o» als in andere plaateen, veel woningen in andere hand,en over, maar dat geheete straten van eigenaars veranderen, komt zelden voor. De heer Forgers (bekend om zijn rijwielen), kocht dezer dagen de Willem, en de Fréderikstraat, samen 152 woningen en dp lieeren J. Immelman en Z. .Bonman Tzn. de Brandenburgstraat, de kleine Brandonburgecraat, de kleine Sophiastraat, de Üoster- en Weeter-Ban straat en de EeLderetraat, samen 104 wo ningen. De toestand in de Zuivelindustrie. In zijn buitengewone vergadering op 24 November te Leeuwarden gehouden, heeft de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Fries land een motie aangenomen, waarin de toe stand in de zuivel-industrie onhoudbaar wordt genoemd, daar miilioenen kilogrammen kaas en boter, welke niet voor bimienlandsch ver bruik benoodigd zijn, ingevolge Regeerings- maatregelen in voorraad worden gehouden, terwijl niet de minste zekerheid bestaat, wanneer en waarmede die producten zullen worden betaald, z. odat de uitbetalingen van melkgelden zullen moeten worden gestaakt. Het belemmeren van den uitvoer door on gemotiveerd hooge uitvoerrechten heeft ten gevolge aldus luidt verder de motie dat het afzetgeb ed voor onze zuivelproducten verloren gaat en het niet verstrekken van voorschotten heeft tengevolge, dat de zui- velarbeicU' financieele moeilijkheden ko men met ontwrichting van het gcheele land bouwbedrijf, waaruit werkloosheid en ver mindering van productie voortvloeit. De vergadering acht het dringend noodza kelijk dat onveiwij.d de noodige maatregelen worden getroffen waardoor de uitbetaling van melkgelden verzekerd wordt en draagt het bestuur op bij de Regeering krachtig aan te dringen op medewerking inzake den uitvoer en betaling der verplichte voorraden. De salarissen der onderofficeren» Men schrijft ons De commissie inzake de Militaire Bezoldi ging heeft haar rapport aan Z. E. den mi nister van Oorlog toegezonden. In het geleidend schrijven zegt de commissie dat zij de voorgestelde bedragen als de minian bcscliouwis Niettegenstaande dit ieesd Minister van Oorlog voornemens de voorgestelde bedragen te verminderen met de in 1919 toegekende uitkeering ineens ten bedrage van een maand extra salaris. Dit nu is eeae groote onbillijkheid, als men daarbij het volgende in acht neemt De salarissen der burger-rijksambtenaren stonden volgens het oordeel der Staats com missie STORK par. van baar rapport op blz- 15 en 16 20 peuten achter bij die der Ambte naren in particulliere bedrijven, terwijl de Militaire bezoldigingen 30% ten achterston den bij die van gelijksoortige burger-ambte naren. (Rapport Staatscommissie IDEN- BURG). r Bij de behandeling der interpellatie Hels- dingen, onlangs in de iweede Kamer der Staten-Generaal, werd 93% aangenomen als stijging der noodzakelijke levensbehoef ten. Men zou derhalve mogen aannemen, dat de voorgestelde, salarissen minstens 20 -F 30 T- 93 *43 hooger zouden zijn, dan die vóór de mobilisatie geldende. Daar de tegenwoordige tijdsomstandig heden eene meer sobere leefwijze gebieden, dan vóór de mobilisatie gebruikelijk, laten wij de hiervoren genoemde 20 echter bui ten beschouwing. Nemen wij nu voor wat dc onderofficieren betreft, het sala. is van den laagst bezoldigde Sergeant en hoogst bezoldigden Adjudant- 0r.4i.' officier vóór de mobilisatie resp. f 050.en f 1450.en men vermeerdert die bedragen met 123 dan komt men tot f 1630 voor den Sergeant en f 3O40.voor den Adjudant Onderofficier De bezoidigirigs commissie heeft echter voor d.ze categoriën van onderofficieren slechts voorgesteld f 1500.3300.—. Waar nu de Minister van Uorlog zegt prijs te stellen op een goed (geschoold) korps 1^. officieren, ligt het voor de hand dat deze minstens f 1C00 en f 3500» zooals trou wens door de grootste militaire organisatie „ONS BELANG" is voorgesteld. Zoowel de gehuwden als de on gehuwden zullen 10 van hun salaris moeten betalen als zij in rijksgebouwen zijn gehuisvest. Dit nu zou een billijke bepaling zijn als alle militaire woningen aan redel'k te stellen eischen van bewoonbaarheid voided n, het geen tot dusverre nog lang het geval niet is. Als deze bepaling voor de ongehuwden wordt doorgevoerd, dan kunnen de jaarlijk- sche onderhoudskosten aan de geheele ka zernes uit de door die onderofficieren te be talen sommen nagenoeg worden bestreden. Billijk zoude het daarom zijn indien de bewoners der rijkswoningen de werkelijke huurwaarde zouden moeten betalen en de ongehuwden gezamelijk de huurwaarde van de door hen gezameltjk bewoonde Onderof ficierskamer. Dat Z. E. den Minister van Ooorlog met de hiervoren bezwaren rekening houde. de meid, minder verschikt dan ik, liep thans, veel vlugger dan zij gewoon was, op mijn ver zoek de straat op en spoorde, tegen een goede belooning, allerlei lieden aan om de ontvluchtte na te zetten; doch allen kwamen onverrichter- «*e terug. Met ivetende wat te begonnen, het ik terete nd een rijtuig inspannen, den koet- Bier een goede fooi belovende, zoo bij mij aoet den meesten spoed te Marrelhoef brariht, vaar ik van u kon vernemen wat er nu gedaan behoorde te worden." weet ik niet" zeide de dokter; men *ou er nu zelf krankzinnig onder worden." j»Maar waarom liet ge de ramen open toen SI naai' achteren gingt," voegde hij er op n toon van berisping bij. ,^De kalme toestand van mevrouw en de *uébt om ham- 3,00veel mogelijk le verscbjaf- fen wat z(j verlangde zijn een billijke ver- Kchooning voor dit verzuim, indien het al KOO moet heeten," sprak Qharlos, liet mels- I te goedig aanstarende I „Gij hebt gelijk dokter" zeide zij treurig „ik heb mij in dit opzicht aan nalatigheid schuldig gemaakt, maar wanneer ge er van doordrongen waart, lioe ik door d|e akelige ontmoeting van gisteravond en mijn ver moeiend nachtwaken in verwarring was ge bracht en mij afgemat gevoelde zoudt gij gereedelijk eenige verschooning vinren voor een verzuim, di»t gevolgen Had waarop, ik mij geenszins voorbereid zag." „Dan moeten we maai' weer aan het ad,ver teeren, en oogenblikkeljjk a,n Ue politie ken nis van liet geval geven,'" sprak Eduard, „terwijl wij zelve hier en daar een onder zoek in het werk stellen." Dokter Koestel sprak deze laatste woorden niet zonder eenigen wrevel; het denkbeeld om opnieuw overal rond te dwalen ten ein de de ontvluchte vrouw op te sporen, had voor hem niets bekoorlijks, en de tegeuspoe. den, welke hij onophoudelijk in zijn leven ondervond, voornamelijk de vruciiieiooze moeite die hij zich voor Laura b,ad gege ven, maakten hem geheel moedeloos, liet verlies van zijn innig geliefde, dat hij nu als zeker besciiouwue, ontnam hem den lust 0111 nieuwe pogingen aan te wenden, ten einde hare ongelukkige moeder op te spo ren, en in plaats van zich te beijveren zoo spoedig mogelijk dit doel te bereiken, bleef hfj zitten peinzen, eo er verliepen vier- en twintig uren, voor hij gereedmaakte om met zijn vriend den tocht, te aanvaarden. Ook Charles stond het alles behalve aan, en oisciioon hij zijn tegenzin naet d,udelijk uitdrukte, was het genoeg aan hem te zien dat die omzwervingen "ejil begonnen te ver velen. Te verwonderen was het niet: hij had zich ter wille van zijn vriend onder worpen aan hetgeen deze raadzaam achtte,, maar de laatste dagen te Marrelhoef door gebracht, hadden eene oneindige verschei denheid van genoegens voor hem opgeleverd en d» gedachte van deze nog eenigen tijd te kunnen smaken w'as 'Ie® aangenamer aan liet denkbeeld, opnieuw een onderzoek met zijn vrmuu aan a vangen, waartoe ue laat ste zelf zoo weinig begeerte toonde. CLara ,was naar hair pleegouders gegaén, waar zij met blijdschap werd ontvangen, en daar er volstrekt geen reden bestond om zich weder naar L. te begeven, werd zij opnieuw in den familiekring opgenomen, waar men zich alle moeite, gaf haar Ji^et leven t.e ver- aangenamen en haar geschokt gemoed tot zijn vorige kalmte terug te brengen. Ook hare tegenwoordigheid op Marrelhpcf was voor Charles een aanleiding te meer om daar te blfjven, en schoon hij zich, wel wachtte dit zijn vriend; te laten blijken, begreep «eer 6«l ste dagen op het (terp, gaarne in tij tooh r«*ls lege» de voor- geoémen Zh* in een algeheel verwerpen van liet plan opgelost, althans wanneer hij die zonder zijn vriend zou moeten ondernemen. Voortdurende tegenspoed verdroogt de bronader van liet edele zieleleven, en de be wonderenswaardige deugd vau zelfopoffering en zelfverloochening lost zich, in een gevat als hier, niet zelden op in een koude on verschilligheid voor. alles wat edel Moed* «eduld. vertrouwen en hoop" zegt de"Amerikaansche schrijver Marval, in zijn Vrijgezelsdroomerijen, .bebben hun bonzen, gelukkig hij, die bevrijd blijft van de be- proeviugen, welke dje grenzen bepMtenl Eduard gevoelde zich helaas, dac grenzen genaderd. Charles ging tegen den avond Clara be zoeken iets wat hij zeer noodzakelijk vond, omdjat het meisje er 'e morgens zoo ver moeid. en afgemat uitzag en Hij toch wel eenige blijken van belangstelling behoorde te geven. Eduard liet liem doen wat hij wilde, maar bleef tehuis, waar hij zich, onverstane;;ig ge noeg, aan zwaarmoedige gepeinzen overgaf Vruchteloos deed zijne moeder naar best om liem op te beuren; zij putte zioii uit in troostredenen voor haar zoon, die zich in alle pmstandjgheuen van liet leven goest- krachtig en moedig hau getoond, doch. tliaus de wanhoop nabij scheen. Maai' wat zij tot schonk haai- weinig aandacht en staarde in Bedachten verzonken voor zich Leen. Ein delijk richtte hij hpt hoofd op en zaido droevig: Moeder ik weet d,at gij het goed met nuj meent, en iudjen het in uw vermogen was, gij mijn Laura in myn armen zouu,t terug voeren; maar wat ik u bidden mag, geef u geen moeite om mij te troosten, altnans met üpor den godsdienst want, het spijt uiij 't u te moeten zeggen, nimmer gevoelde ik mij minder vroom gestemd dan thans. Mijn Laatua vermocht allee op. mij zonder haar hen ik uiete'* (Wordt vervolgd). BIL*'.' 'tl i. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5