Gemengd Nieuws STADSNIEUWS Uit den Omtrek WAAR GAAN WIJ HEEN Landbouw en Vissdierij. Kunst en Kennis 14 Kei^r&iCtlli I EN. GEVAARLIJKE HANDELS WAAK. Men zaj zich herinneren, dat op 18 Oc tober door een Belgische sleepboot in dienst van de Britsehe marine en een daarbij behoorende lichter in de Deurloo munitie werd geworpen. In de Deurloo-, vanaf het Badhotel te Vüssingen tot de Noordzee krijgen de visschers herhaalde lijk kisten met sehokbuizen of munitie in hun netten. Sommige geven deze aan de politie, die ze ter beschikking van de marine-autoriteiten stelt. Doch thans is gebleken dat anderen de munitie aan op- kcopexs verkochten, vermoedelijk voor 't koper dat aan de sehokbuizen zit. Dinsdagmiddag is een 22-jarige zoon van zulk een opkooper bij het uit elkaar nemen van zulk een gekochte schokbuis, doordat deze ontplofte, zeer ernstig aan de hand verwond. Hij zal dit lichaams deel wel moeten missen. Door den commissaris van politie wer den bij denzelfden opkooper een negental sehokbuizen in beslag genomen, die alle gemerkt zijn, wat bij het voortgezet on derzoek mogelijk zal maken de nationa liteit vast te stellen en uit te maken of het dezelfde munitie is, die destijds in de territoriale wateren werd geworpen. Reeds moeten ook enkele visschers door het verward raken in de kisten hnn netten verspeeld hebben. Te Nieuwenhagen (Limb.) is tengevolge van den mijnbouw een huis verzakt, zoo lat de eigenaar zijn woning moest veria a g elders onderdak zoeken. De jongste zoon van B., uit Gaanderen (Geld.) is gisterenavond te Terborg door de Geldersche stoomtram overreden en gedood. Ten nadeele van een inwoner te Voeren- daal (Limo.) is gestolen uit een kast een ijze ren kistje, inhoudende o.m. 5 stukken Ned. Staatsteening van 1000 en 500 spaar bankboekjes, aandeelen van vereenigingen, ten zakj geld bevattende ƒ60 en Duitsch klein geld. Bij Bunteren (Geld.) had Zaterdag tijdens een drijijacht een der jagers het ongeluk, den drijver fv. uit Meulunteren door het hoofd te schieten, waardoor deze vrij ernstig werd gewond. Te Harich (Fr.) is de bliksem geslagen in de woning van P. Hoekstra. De schoorsteen werd aan splinters, lamp en theegoed op de tafel tot gruis geslagen. De vróuw en kinde ren, die om de tafel zaten, bleven ongedeerd en brand ontstond er niet. Als vooroeelden van groote bijdragen in de leniging van den nood te Weenen, noemen wij 670,35 als opbrengst uit Kats (Zeeland), een plaats van boo zielen en ƒ1483,10 uit iolijnsplaat dat ongeveer 2000 inwoners telt. In de raden van de gemeenten in N.-Br. met minder dan 3000 inwoners zal binnenkort de mogelijkheid en de wenschelijkheid wor den overwogen der vereeniging van twee of meer gemeenten, een en ander op uitnoodi- gmg van Ged. Staten. Te Meliskerke is de 45-jarige koopvrouw P. C., onder haar hondenkar in de sloot geraakt en verdronken. Te Emmer-Erf scheiderveen (Dr.) is uit het kanaal opDehaald het lijk van den 29-jari- gen arbeider H. T. met verscheidene snij- steekwonden, zoodat aan moord wordt ge- dScht. De politie stelt een onderzoek in. Te Serooskerke (Walcheren) is de schuur van den landbouwer A. Kedde afgebrand waarbij een paar kalven en geiten en groot deel van de in de schuur geborgen landbouw producten een prooi der vlammen werden. Verzekering dekt de schade. Niettegenstaande het vangen van mollen verboden is, wordt thans in de omstreken van Barneveld, nu de prijzen van de vellen weer aanzienlijk gestegen »ijn, veel jacht op deze voor den land bouw zoo nuttige diertjes gemaakt. Zelfs schooljongens kunnen met dit werkje 5 a 6 per dag verdienon. Te Deventer is Dinsdagmiddag een metselaar, die werkte aan de fabriek in aanbouw op het Hartenaasje buiten 't Pothoofd te Rotterdam, van een ladder gevallen en aan de gevolgen overleden. Commissie van Overleg. De Commissie van Overleg voor de werk lieden heeft in hare vergadering op 24 No vember 1919 omtrent de volgende onder werpen beraadslaagd. In de eerste plaats kwam in behandeling, het door het College van Regenten voorge stelde reglement voor de werklieden in dienst bij het St. Elisabeth's of groote gasthuis. Verschillende wenschen werden gedurende de besprekingen naar voren gebracht, op inwil liging waarvan bij het College van Regenten zal worden aangedrongen. Bij de beraadslagingen omtrent dit onder werp was de Geneesheer-Directeur van ge noemd Gasthuis aanwezig. Vervolgens kwam in behandeling eene regeling betreffende loon en ziekengeld van werklieden van den gemeentelijken ontsmet- tingsdienst. De Commissie kon zich niet ver eenigen met het door den betrokken Directeur gedane voorstel. Na breedvoerige besprekin gen werd besloten Burgemeester en Wet houders te adviseeren bedoelde personen voor den tijd, dat zij als „ontsmetter" werkzaam zijn eene verhooging op him normaal uurloon (als werkman bij de gemeentereiniging) toe te kennen. Voor de berekening van het zie kengeld zal bedoeldejverhooging dan in aan merking worden genomen. Een ontwerp-regeling voor den wachtdienst bij de gemeentelijke duinwaterleiding werd aangehouden, in verband met een nader voorstel van één der organisaties, waarom trent alsnog met den Directeur overleg zal worden gepleegd. Besloten werd, omtrent het vraagstuk be treffende de oprichting eener arbeidsreserve, het advies in te winnen eener sub-commissie, 'welke staande de vergadering werd benoemd. Tot leden Werden gekozen de heeren L. W. Havelaar, J. L. Bouwer, J. P. Boerkool, J. A. van Seggelen, H. van Bilderbeek. Voor de bepaling van het loon van de lantaarnopstekers, meende de Commissie, dat als norm moest worden aangenomen het uurloon van de gemeentewerklieden in de laagste groep. Comité noodlijdende Oostenrijksche en Hongaarsche kindereu. Men schrijft ons: Het Sub-comité voor de huisvesting van noodlijdende Oostenrijksche en Hongaar sche kinderen in Haarlem en omliggende gemeenten heeft zich vtaorloopig gecon stitueerd als volgt: W. M. ten Hjouten de Lange, voorzitter; mr. dr. F. S. .Witteveen, secretaris; de dames: mevrouw PélérinPloos van Am- ;stel, Haar-lem; mevr. Vening Meinesz-— van Kjoll, Haarlem; mevr. Vening Meinesz v. Hall, Haarlem; mevr. Meinesz-van It- ;tersum, Haarlem; mevr. jSterck—PBoot, Haarlem; mevr. Hel Baere—Jiskoot; mej S. van Lennep, Heemstede; mevrouw Quarles van UtfordDolleman, Zandvoord mevr. Bierens de HaanBervoets, Acr- denhout; mevrouw Levenkamp—Planten, Bloemend aal; mej. F. A. M. Peeters, O ver veen; de heeren D. van Bemmelen, R. C. A. van Oranenburgh, E. S. Frank, J. G. van Kassei en mr. M. W. Schelt erna, allen .te Haarlem en Mendlik te Aerden- hout. Het comité zal Maand,ag 1 December a.s. vergaderen teneinde te beraadslagen omtrent de te treffen maatregelen. In middels kunnen bereids aanvragen van kinderen en oventueele giften in klee- ding of geld worden ingewacht aan 't adres Kenaustraat 9 (Itoode Kruisge- bouw.) Zoo spoedig mogelijk zullen nadere me- dedeelingcn door het comité worfdjen ge daan. Concert Mej. Fré van Hattnni. 't Programma vermeldde volgens raam biljet liederen van Schumann, Brahms Bt.rauss, Diepen broek (Duitscue tekst.) De zangeres opende echter met twee F ran- sehe liederen, en dat was goed gezien, al ,was 't alleen maar, om te doen op merken, hoe goed haar zingen op dp Fransche taal is ingesteld. Zij weet in haar donker-gekleurd medium hoogst-ge- lukkig partij te trekken van de Fran sche neusklanken en door 't gebruik hier van meent men, haar geluid onmiddellijk te kunnen karakteriseeren. Door haar nei ging tot het donker-kleuren der open vo calen zal men lichtelijk de portee liarer stem zoeken in borst- en miiddenregister, maar eerst als men haar Strauss' „Aller- seelen" heeft hooren zingen, kan men zich een meer volledig denkbeeld vormen van het hoogst-benijdenswaardig materiaal waarvan1 deze jonge zangeres de geluk kige bezitster is. Wat een kleurenrijkdom, welk een gloed, liggen er in deze stem. Daar zijn too- nen in het medium, die e troelen als wel dadige ochtendkoelte, 't kopregister heeft klanken, die stralen als volle middagzon. Maar de lage tonen van het borstlregis- ter zijn van een volheid en een warmte die door het metalen timbre der hooge toonen in een zeer bijzonder licht wor den geplaatst. Van zulk materiaal, in ver band met een initiatief rein-aanvoelen van den toon, kan men terecht veel ver wachten, vooral aLs men constateert, dat het m©j. Van Hattem niet aan muzikali teit en allerminst aan temperament on- breekt. Men kon dat opmerken in Strauss' „Allerseelen". En de keuze van een zestal liederen uit Schumann 's Cyclus „Fraueniieb© und Leben1" mag men met recht een gelukkige noemen. Was no. 1 („Scit ich ihn gesehpn'") nog niet ge heel doorvoeld,: de overige werripn zon der uitzondering in de juiste stemming uitgebeeld. Het eenige moment, waar men neiging tot een ietwat geforceerde into natie kon bespeuren, was in no. 6 der cyclus, derde strophe. Myen krijgt ook terstond den indruk dat hier met zelfbewustheid is gewerkt. De ademtechniek laat weinig te wenschen en het (Messa) de voce is alleszins be vredigend» .Was Diepenbrock's „Kann ieh im Busen heies© Wünsche tragen?" een zware opgaaf: Mej. Van Hattem wist door zuiverheid van sentiment en goed-be- heerschte voordracht ook hier aan hooge verwachtingen te beantwoorden. E11 haaf berde slotliederen: [Brahm's „tof dem jammer genoeg, dat wc hierop herhaalde ma-1 De voorzitter was zeker de toik <rM nak iert moeten ™Jze„ en straatbengels maat nietjtoen hij de spelers dank btacht!J- Kirchhofe" en genoemd lied van Ricli Strauss werden in prachtige vocale ex pressie .weergegeven. Wat Mej. Van Hat- tum niet weinig onderscheidt van het meerendeel harer debuteoüjnde kunstzus- teren, is een benijdenswaardige dosis zeli- beheersching, waardoor zij in staat werdt gesteld ,zick geheel aan hpt innerlijke van het lied te wijden. Het is ons een intens genot geweest, haar eerste optre den in Haarlem te kunnen bijwonen. iBij informatie bleek me, dat zij haar opleiding ontving van onzen vroegeren stadgenoot, den heer Otto W. de Nobel, Den Haag. Aan beiden een woord van oprechte gelukwensch. Zullen wij Mej. Fré v. Hat turn later als dramatische zan geres terugzien? Mej. A. W. Vermeulen speelde stukken van Aulin, Gossec, Handel Kreisler maar wist hier even weinig als in 't Hoofd deel der Grieg-sonate haar gehoor te boeien. Zij mag nog veel solospelen, vooreerst in intiemen kr'ng, vooraleer haar optreden als soliste gerechtvaardigd is. De pianiste, Mej. Puck v. d. Zweep, gaf in haar begeleiding der Sehumann- liederen veel goeds te genieten, maar be dierf in haar solo-voor rachten alles door een ondoordacht en hoogst smakeloos pe- daalgebruik. Haa-r zij ter serieuze studie Rud Breitkarpf's werk „Die naturliehe Klaviertecln ik" (Anhang III) met aan drang aanbevolen. G. J. K. HAARLEMMERLIEDE. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen aardrijkskunde M. O. de heer J. B Dmgboom, alhier. HAARLÊMMERLLEDE. IJsclub „de Lie". In het café van den heer Geldorp hield genoemde IJsclub hare gewone ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. v. d. Peet, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkom en bracht den heeren Molenaars en Geldorp, die bedankt hadden als leden van de club hulde voor hunnen onvermoeiden ijver en werkzaamheid welke de club gebracht hadden op de hoogte die zij thans bereikt heelt en stelde de vergadering voor hen te behouden voor de Vereeniging, door hen te benoemen als eereleden, hetgeen met da verend applaus werd begroet. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Het ledental was gestegen tot 106. Als ie secretaris werd gekozen de heer F. Bijnsdorp. Bij acclamatie ward de heer H. Buis tot com missaris benoemd. Punt 6, Baan-opbouwen en -afbreken had nog eenige bespreking noodig. Het gebeurt vaak, dat op den dag der wed strijden, de leden die zich voor het opbouwen van de baan hadden opgegeven, heel laat, of in het geheel niet kwamen. Om dat te voorkomen, werd voorgesteld een paar mannen in dagloon aan te stellen. Uit de vergadering werden 2 leden gekozen voor dagloon te werken en 4 anderen gaven zich op om vrijwillig te helpen. Besloten werd, ingeval wedstrijden gehouden zullen worden, te beginnen met Ring-Rijden voor paren. De volgende wedstrijden werden aan het Bestuur overgelaten. Bij de rondvraag besprak o. a. de heer J. H. Dijkzeul het vieren van het 35-jarig bestaan van de club, dat in het begin van den oorlog was gepasseerd. Na eenige bespreking werd besloten dit te doen bij het 30-jarig bestaan, Na een dankwoord werd de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER. Fiets gestolen. Van den slager KI., wonende in de Nieuwemeer, is een rijwiel, dat even onbeheerd stond Voor het talc van Mes aldaar, gestolen. De vermoedelij. ke dader spreekt gebroken Hollandsch en draagt een militaire pantalon. HAARLEMMERMEER. Gearresteerd Door, de recherche te Amsterdam is aldaar gearres teerd de gedeserteerde korporaal der Huzaren van M., afkomstig uk Haarlem, die ten nadee le van zekeren K. te Hoofddorp een rijwiel en ten nadeele van M. aldaar een costuum had ver duisterd. Het rijwiel en het costuum zijn in be slag genmen. s Mans opsporing werd verzocht door den burge meester dezer gemeente. VOORHOUT. Vrijdagavond 28 Nov. zal in het Patronaatsgebouw wederom een ontwikke. lingscursus gehouden worden onder leiding van den ZeerEerw. Heer Prof. v. d. Burg waar als onderwerp zal behandeld worden: Nog een ge heimzinnige en een gevaarlijke bende Mogen wederom vele parochianen komen luis teren, naar de zoo leerzame besprekingen, dat zal een groote voldoening geven voor den Eerw. leioer en ook voor de Propagandaclub. HAARLEMMERMEER,- Burgerlijke Stand: Geboren: d. van L. van den OchtendBoering; d, van A. J. MiddelkoopHoncoop; d. van C, P. Breurevan Dijk; z. van J. van NeurenKa merman; z. van J, E, van SchieVerwerd. CASTRICUM. Oostenriiksche kinderen- Naar wii vernemen heeft zich een dames comité gevormd hetwelk ten doel heeft te bevorderen, dat door ingezetenen eenige Oostenrijksche kinderen worden opgenomen- Het comité is als volgt samengesteld: Mevr. LommenMaury. mevr. Schoon hof!—-Bruinsma, mevr. BromNelissen, en mevr. Van BenthumLute. Deze dames zullen een dezer dagen bij de ingezetenen aankloppen en trachten zoo veel mogelijk geplaatst te krijgen. Financieele steun zal echter °ok zeer wel kom zijn. Naar wij vernemen hebben zich al een zes tiental personen bereid verklaart een kind tot zich te nemen. Dat dit getal zich weldra verduboele is zeker de wensch van elk rechtgeaard inge zetenen dezer gemeente. - CASTRICUM. Reiniging. Naar wij ver nemen bestaan er hij B. en W. Plannen, tot het uitbreiden van het ophalen van vu)'ais bij de ingezetenen. Tot heden 'oe werd dit slechts gedaan in de kom van net dorp. Zij wii goed ingelicht, dan z* gf deelte van Bakkum thans ook be trokken worden. F h CASTRICUM. Diphthentis. zich een geval met doodelijke afloop v ip the. ritus voorgedaan. Het slachtoffer 58 jarige gehuwde vrouw. Thans doet zich in dezelfde familie, doch niet in hetzelfde huis. wederom een geval In een paar weken tijds De zieke, behoorende tot 't verpl gend per soneel van Duin en Bosch, wordt m de zie- kenoaiak van dat gesticht verplJekJetJf te hopen dat deze gevaarlijke - ,e zich iet verder uitbreid. D G CASTRICUM. Electriciteit. Ue Gemeente heeft het electrisch bedrijf overgeu0®"1 met in gang van 1 Januari 1920 en zal 0 e uitbrei ding van het net overgaan. De werkzaamheden daartoe zu en mogelijk binnen eenige weken aanvangen. Om het aantal aansluitingen zoo oog moge lijk op te voeren heeft de Raad hes o en om aan hen, die bij de uitbreiding aans.uiten, wee gra tis lichtpunten te verstrekken. Thans is door B.en W. bepaald, dat uit zal geschieden aan hen, die vóór 1 Februari a.s. zich daartoe ter secretarie opgeven. Wij vestigen hier de aandacht op, teneinde te. leurstelling te voorkomen. CASTRICUM. Straatverlichting. Hoor den Gemeenteraad is besloten de verlicntmg van 1.3 wegen in deze gemeente met ingang van x Ja nuari a.s. wederom geheel i" werking te stel len. Thans branden slechts 25 lantaarns, ter-,vi.il dit aantal zal gebracht worden op 7ó- Wc hopen dat het publiek in dezen ook zal medewerken en zooveel mogelijk zal trachten te voorkomen, dat door de straatjeugd de lan taarns worden vernield, uitgedraaid.wanneer z» branden, en ontstoken wanneer ze niet moeten branden. inzien, dat door hun gedoe gevaar ontstaat de publieke veiligheid. KROMMENIE. Zondag 23 Nov. gaf de Too- neelvereeniging Sint Bonifacius haar eerste uit. voering tegen entree. Altijd heeft zij alleen ge" speek! voor de jaarfeesten van den Ned. R.-K. Volksbond en der Patronaten, waar zij onderaf- deeling van is. Nu, wat entree en spel betreft, kon zij niet gelukkiger geweest zijn. Een eivolle zaal en de rollen werden goed weergegeven. Vooral in bet eerste stuk „Zijn Trots" van Ger. Nielen. Het nas tukje: „Een wetenschappelijke bijeenkomst" bracht ons tranen van *t lachen Alleen werd door eenige aanwezigen het ge hoor voor anderen bemoeilijkt. Wat te betreuren was. We roepen de Tooneelverccn. een tot weer ziens-toe. ASSENDELFIDe Hanze. Onze actieve Hanze-afdeeÜn# heeft 25 November een al gemeen© ledenvergadering', tevens propa- ganda-avond voor de Hanze Bank met den spreker, den heer LambregTs. De voorzitter, de heer Berijfeld opende met den Christe- lijken groet en heette den Z.Ew. heer pastoor geest. adv.. den spreker van den avond en de aanwezigen middenstanders hartelijk wel kom. Hierop gaf hij het woorrd aan den heer Lamibregts, die in een duidelijke en vlotte rede de noodzakelijkheid en het groote nut van de Hanzebank uiteenzette. Onze Hanze- bank staat op Christelfjken grondslag en is alzoo de bank van den R. K. Midden stander. Onze Hanzebank staat 50 pet. Ra rer winsten af aan de orgnisatie, dus ook uit organisatorisch oogpunt hoort de R- K. Middenstander met de Hanzebank te wer ken. Vooral de kleine Middenstander, als met-kapitaal krachtig door de gewone ban ken afgewezen, worden bij de Hanzebank geholpen. Met duidelijke voorbeelden, toon de spreker aan, dat onze Hanzebank goed- kooper en voordeeliger werkt voor de leden, dan andere banken dat kunnen doen. Op voorstel van spreker zal er een commissie uit de Hanze-afd. alhier gevormd worden om propaganda te maken voor onze Bank. Ge poogd zal worden om alhier bankaandeelen \e plaatsen. De spreker hoopt, dat met het aan staande jubileum van de Hanzebank een groot aantal aandeelen in den vorm van een felicitatie genomen zullen worden. Verder besprak de inleider de Hanze On derlinge tegen ziekte en de Brandassurantie welke lichamen op goedkoope wijze verzeke ren. Dan liet spreker de Invaliditeitswet en de Ouderdomsverzekering de fevue passeeren waarbij hii vele nuttige wenken gaf. Na be ëindiging der rede werden vele vragen ge steld, die alle naar bevrediging werden be antwoord. De voorzitter uitte zijn dank in welgekozen woorden voor de uitstekend leer zame en mooie rede. Ten slotte maakte de Crisiscommissie een onderwerp uit van langdurige besprekng. Het resultaat was dat aan het bestuur van den R. K. Volksbond gemeld zal worden, dat nog geen vaste beslissing kan genomen worden. Eerst wil men probeeren een crisis commissie voor het geheele dorp samen te stellen. Men zal pogingen aanwenden om in deze zaak met het Zuid-Eade van ons dorp samen te weiken. Hierna sluiting met den Chr. groet. VOGELENZANG. Woensdagavond is alhier een R.-K. Bouwvak'vereeniging opgericht. Door den heer Frenzen, voorzitter van de R.-K. Bouw- vakvereenigingen te. Haarlem, werd een rede ge houden, waarin hij de kwestie kort en bondig uiteenzette, met het mooie resultaat, dat de ver eeniging in Vogelenzang werd opgerich met 25 leden. In het bestuur werden gekozen als voorzitter de heer Kromhout, als secretaris de heer Zonder van; penningmeester de heer Dedding en com- mdssaris de heer Thorborg. Bij de rondvraag beantwoordde de heer Fren zen op bevredigende wijze nog een aantal gestel de vragen, waarna de bijeenkomst met den Chris tclijken groet werd gesloten. Een woord van dank aan den spreker, die het vereenigingsleven in Vogelenzang wederom 'n stap voorwaarts heeft gebracht. De WelEerw. Heer Kapelaan woonde .de ver gadering bij. VOORHOUT. Dinsdag raakt eneen tweetal paarden van den stalhouder van der Zon, gespan nen voor een boerenwagen, op hol. De bestuur, der mocht evenwel het genoegen smaken bij 't Seminarie de paarden tot stilstand te krijgen. LISSE. De R. K. Geiteufokvereeniging „De Werkmanskoe" hield gisterenavond een vergadering in het Bondsgebouw. Van de propagandaclub „St. Bonifacius" was een verzoek ingekomen om een bijdrage in de Proceskosten contra de Dageraad. Besloten werd, om, zoo het bedrag in het verzoek ge noemd moet worden betaald, voor dit doel f 10 bii te dragen. Medegedeeld werd dat ten bate van den Prov. Bond een verloting zal worden gehouden. De prijzen zijn, 10 melkgevende» edelgeiten, 10 lammeren, be nevens 40 kleinere, doch doelmatige prijzen. De prijs per lot is f 1. Een achttal leden zullen met de loten colporteeren. De trek king zal plaats hebben in de maand April 1920, ten overstaan van Notaris Langeveld' te Hillegom. De leden werden nogmaals aangemaand de dekbewijzen der Stamboekgeiten binnen 24 uren na het lammeren hij den secretaris in te leveren. Door het bestuur zal •materiaal worden aangeschaft om deze lammeren dan een merkteeken te geven waarvoor 25 cent zal moeten worden betaald. SASSENHEIM. Feestvergadermg R- K- Volksbond. Ter viering van het patroonfeest van den R. K. Volksbond, hield de afdeel ing Sassenheim Maandag en Dinsdagavond eene feestvergadering in de zaal van den heer U. Schipper. De voorzitter der afdeeling opende de vergadering den "Chr. Groet heette alle aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de dames wie hij er op wees, weke groote beteekenis de vrouwen voor den R- K. Volksbond waren, vooral nu ook de vrouwen tot lid van den Bond kunnen toetreden. Hij spoorde de vrouwen aan zelf lid te worden en er vooral bij hun echtgenooten en zoons op aan te dringen, dat zij niet al ken lid van den Bond zouden worden, doch ook altijd ii'0,uw de vergaderingen bijwonen. Hierna werd op niet onverdienstelijke wijze door de ondei-afdeoling 1 ooneel „Genot door Samenwerking" opgevoerd het tooneei- spel ,De Vadervloek" en na de pauze het blijspel „Wie zal hem'hebben." voor schoon spel- Centrale vereeniging voor sctoaol- en werktuinen. Te Hoer mond werd 20 November een vereeniging voor scheolwerktoinen. ge sticht, waartoe staande de vergsuicriug honderd leden toetraden. Nadat vari een bezoek aan do school werk tuinen te Hil versum, Utrecht en Eussum vatsiag- wa# uitgebracht, werd besloten, roods in 1920 een schoolwerktuin iu gebruik te nemen. Ook te Heerlen maakt men zich gereed! voor het zelfde doel. Ter overweging aan de tuinbouwers. De tijdsomstandSgheden drijven, ons in de richting der coöperatie. Coöperatieve ver bruiks veroenigiu gen, coöperatieve winkels, coöperatieve ia- koop van veevoeder, zü danken voor een groot deel hun ontstaan aan de*r geest van den tijd. Voorheen verwerkten de boeren «di da melk tot kaas en boter, zij hebben hunaa belangen begrepen en gingen over tot het stichten van coöperatieve zuivelfabrie ken. Hoe staan de tuinbouwers togeoover de coöperatie? Hebben ook in deze richting gewerkt? Zeker er zijn coöpera tieve veilingsvereenigingen opgericht en. deze werken goed, maar is dat voldoende? Als het buitenland uwe producten niet afneemt, als de koers der vreemde be taalmiddelen zoo laag is, dat gij toch niet aan 't buitenland met winst kunt verknopen waai* blijven dan uwe. pro ducten? Wie bepalen in dergelijke om standigheden de prijzen van de warenk welke gij ter veiling voert, wie maken nog een behoorlijke winst met de produc ten, die gij tegen te lagen, veel te lagen prjj® van de hand hebt moeten doen? Door wie worden niet zelden de prij zen op de veilingen gedrukt, omdat zij machtig staan tegenover de financieel- zwakke bouwers? Zou het niet mogelijk zijn» dat de Con- servenfabrieken, de vereenigde conser ven fabriek en aan dezen toestand debet zijn? Overweeg dit eens, bouwers, overweegt eens d® mogelijkheid tot het oprichten eener coöperatieve conservenfabriek. Komt gij tot deconclusie, dat deze zaak wel de moeite waard is send dam uw adres aan den Burgemeester wan Castricum. Caetriemm, 26 November 1919. De wonderen der draadiooze telegrafie. De technische wetenschap gaat de laatste jaren met reuzenschreden vooruit. Niet he minst ook de draadlooze telegrafie en telefonie. En het schijnt geen hersenschim te zullen blijven dat iemand, thuis met beha p van de zoo geheimzinnige draadlooze verbinding op zijn gemak zal kunnen afluisteren wat m een vergadering of op een concert te genieten valt. Zoo vertelt de N. R. Crt. van een onderhoud met den heer H. Veenstra in den Haag, wiens proeven met betrekking tot het opvangen van draadlooze telefonie op een draadraam veel be- langs.eüing hebben getrokken, vooral in den ruimen kring van liefhebbers, die zich in ons land met de radio-telegrafie en wat daarmee in verbinding staat, bezig houdt. De heer Veenstra kon een aantal brieven toonen van mensclien, die op dezelfde manier als hij het ook eens willen probeeren. Eén belangstellende spiegelde zich zelfs voor, dat hij, op een dorpje m Zeeland wonend, door middel van de ontvangst zooals de heer Veen stra een liefhebber deze voor het eerst voor telefonie in ons land in toepassing heeft gebracht, (ais wij ons niet vergissen), binnen kort een aansluiting zou kunnen tot stand brengen met een concert- en theaterzaal op een 20 K. M. afstand van zijn woonplaats, ja zelfsmet het Concertgebouw te Amsterdam om dan rustig in zijn kamer gezeten van an ders door hem onbereikbare muziek- en too- neeluitvoeringen te kunnen genieten I Fa waarom zou het eigenlijk niet kunnen, waar meer en meer blijkt, oat alles kan, ook wat het meest onbereikbaar leek. De „Gcuiy Al mi heeft kort geleden een fantasietje gepubliceerd, van een kantoorbediende, die ergens m Lon den op straat in de binnenzak van zijn jas een telefoonschelletje hoort gaan, zijn toestel aan het oor brengt en daar zonder verbaziug, want dit verieert men bij zooiets gauw, de stem herkent van zijn patroon, op dat oogen- blik per vliegtuig onderweg van Londen naar een van de groote steden van het vasteland 1 Up het oogenblik schijnt het nog niet meer dan fantasie, want juist het oproepingssein is bij üe telefoni nog altijd een onopgeiost vraagstuk, hoewel men in Duitsch land ge meend heeft dat men er achter was. Maar wij mogen wei geiooven dat het daarmee ook weer een kwestie van tijd, wie weet hoe koiten tijd, zal blijken te zijn. Stel u voor, zeide ons de heer V eenstra, wat een wonderlijke sensatie het is, wanneer men op een gegeven oogenblik het teleioontoestel aan het oor orengt en daar zijn naam hoort noemen, duidelijk de stem herkent die liem noemt. Niet met het gewone toestel, doch een voor draadlooze telefonie, een toestel, dat men ergens in huis kan plaatsen, in een kamer, waai van alle vensters en deuren gesloten zij n en dat door geen draad oi iets dergelijks met de buitenwereld is verbonden. Dat men zoo'n toestel mee kan nemen m ren auto en er een toertje door de Schevemngsche bosch- jes mee kan maken, snel rijden zoo men wd, onder hooge boomen door, die immers een beletsel heeren te zijn voor de radip-teiegrahe, en dat men uan toch ook weer contact kan krijgen met een station ergens in óe stam Men weet niet wat men gevoelt, vanwaar men het contact heeft, vanwaar men U lucht van verre de tonen van een Sr^oi^a tot zich hoort lcomen, de muziek herkuit zelfs het krassen van üe naald op de plaat verneemt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6