■NE HUL COIIHHT BUITENLAND BINNENLAND feuilleton HET WITTE HUIS. I' Vrijdag 5 DecemberTweede blad „Sint Hei« Claes'r«viering« Feestvreugde stemt weinig tot nadenken en nog minder tot na-pluizenen wanneer heden weerweer ondanks wat oorlog en wat oorlogsellende ook in rijk huiselijk ge luk en genoegen de vele verrassingen aller wegen afgespeeld zijn, dan zullen er heel weinigen den „goeden Sint" eigenlijk her dacht hebben; men leeft zoo oppervlakig, men ziet het leven achter zich zoo weinig in perspectief, dat de viering van een volks feest als „Sinterklaas" b. v. niet of heel zelden de vraag doet rijzenhoe en sinds wanneer zijn wij „Sinterklaas zoó gaan vieren Wij hebben ons daarom deze vraag eens willen stellen, in de meening, dat het een denkend mensch eigenlijk niet wel voegt, zóó machinaal, zóó gedachtenloos een van verre voorvaderen overgeleverd feest te blijven vieren, als thans vrijwel algemeen met het „Sinterklaas"-feest geschiedt. Welnu dan hoe liefjes de kinderen ook weten te vertellen van wat St. Nico- laas bij zijn leven allemaal voor de kleintjes over had de grootste populariteit en het volksfeest, zooals wij het in onze dagen nog kennen, is St. Nicolaas bezorgd door, de vroeger-eeuwsche kloosterscholen. Bij monniken van het Oosten en van het Westen was Sint Nicolaas het voor beeld van den waren kloosterling. Heel natuurlijk dus, dat alwie de kloosterschool bezocht met het voornemen of het vooruit zicht eenmaal zelf monnik te worden, nu en dan eens biddend opzag tot den grooten patroon. Daar was echter nog iets anders, dat Nicolaas' naam zoo bemind maakte bij het jonge volkje der abdij-scholen. Op de- paalde dagen kregen zij vrij-af en 6 Dec. de sterfdag van den patroon der klooster lingen, was ook voor de scholieren de vroo- lijkste feestdag. Waarom zouden zij den heiligen bisschop ook niet als hun specialen patroon vieren De legenden verhaalden toch, dat Nicolaas in zijn jeugd trouw ter schole ging, in korten tijd de geheele H. Schrift van buiten kende en altijd de tref fendste blijken zijner hemelsche wijsheid had gegeven. Daarom moest iedereen, uit in een klooster- of abdij-school, later aan een uni versiteit studeerde, onze heilige als een ver heven voorbeeld vereeren en daarvan bewijzen -even, door zijn feestdag met groote vroo- ajkheid te vieren. Dan las of ong- men zijn berijmde legenden, trok 's avonds in plech tige processie naar zijn altaar en stelde zijn mirakelen dramatisch voor. Het mirakel-spel vooral was welkom am de schoolgaande jeugd en het groote pu bliek. En weldra gingen de scholieren ze ook vertoonen op hun tochten naar school of terug naar hun geboorteplaats. Het bin- ter-klaas-spel was een middel geworden om geld of kosteloos nachtverblijf te bekomen. Dat de kunst hier niet bij won, maar wel het vermaak des volks, ligt voor de hand. In de -14de eeuw, haar het schijnt, werd het ge woonte om op 5 December een kinder-of scholieren-bisschop te kiezen, die twee da- g-un later in het koor der klooster- of kapittel kerken presideerde en meermalen met pas- send gev->.g bij de voornaamsten van het kapittel of der plaats ging tafelen en kleine geschenken in ontvangst nemen om ze on der de jeugd te verdeelen. Het is dus geen nieuw mirakel van Myra s grooten wonderdoener, dat hij reeds in de 12e eeuw buiten de kerk en het klooster werd gevierd door een familie- en kinderfeest. De belanghebbende jeugd en de vreugde der ouders over het geluk hunner kinderen heb ben het onvergankelijk gemaakt. Wel zéér oud moet het feest ook daar om zijn, wijl er tal van gebruiken bij be waard bleven, die aan den Oud-Germaan- schen Odhinn-W ódan-cultus ontleend zijn het door de lucht rijden van den heilige, het hooioffer, het ontvangen der goede ga ven door den schoorsteen uit de lucht, de schoen enz. Ziehier de kindertjes-„Sint her Claes" heilige heer Klaas er bestaan en be stonden echter in de volksverbeelding nog méérdere Sinterklazen, of liever: Sint Nicolaas werd éeuwen en eeuwen lang in méérdere beschermende en weldoende kwa liteiten gehuldigd en gevierd, doch daar voor een volgende keer, als 't wéér eens Sin terklaas is De gisting in Italië. Hoe langer hoe meer blijikit, dat de bin- nenlandsche toestand in Italië ernstig is. Naar uit Milaan gemeld wordt, hebben de vier arbeidersbonden en de eoe. partij leiding besloten 'de attgemeene staking voor geheel Italië, óók voor de typografen te proclameeren. Een ander bericht luidt: Tengevolge van onlusten en botsingen tussehen de menigte en de gewapende macht vielen te Milaan drie dooden en een aantal gewonden. De gehouden de monstratie had als uitgangspunt het Domplein. De stoet stootte op de politiey die de ontbinding ervan gelastte. Daar de menigte weigerde uit elkaar te gaan, vuurden karibiniers op het volk, dat met revolverschoten antwoordde. Een karibi- mier werd gedood, terwijl 20 personen wer den gewond. De „Avanti" 'beschuldigt de politie, de menigte getart te hebben en zegt, dat bij de eerste botsingen de offi cieren met revolvers op de menigte scho ten. Het s tak in g.sbeslui t is in den afgeloo- pen nacht door de arbeidersvertegenwoor digers goedgekeurd. De Duitsehe bladen vernemen nog: Te Milaan is een rumoerige straatbetoo- ging gehouden. Officieren en dames wer den door de stakers lastig gevallen. Het kwam tot een botsing met die troepen, die door een hagel van steenen werden ont vangen. Toen bovendien uit de menigte geschoten werd, gavon ook die soldaten vuur, met het gevolg dat drie personen gedood en velen gewond worden. De be volking van Milaan is zeer opgewonden. Men vermoedt, dat de staking zich zal uitbreiden. Te Rome hebben de typografen zich bij de stakers aange'sloten, zoodat de bladen niet kunnen verschijnen. In het centrum der stad zijn alle winkels gesloten. Het tramverkeer staat stil. Ook rijtuigen rij den niet. Het komt voortdurend tot kleine botsingen, zoodat het aantal aangehouden personen buitengewoon groot is. Voor gisteren hadden de socialisten een nieu we groote betooging georganiseerd. De autoriteiten hebben zeer strenge maatre gelen genomen. Volgens de „Lokal Anz." had de regee ring eerst Alessio tot president der Ka mer willen laten benoemen, maar heeft rij daarvan afgezien wegens den tegenstand van de katholieke kamerleden. Daarop is Orlando eandidaat- gesteld en gekozen. Uit een en andr blijkt wel, dat het op 't oogenblik in 't schoone Italië hard' tegen hard gaat. De krachtproef is in vollen gang. Waarschijnlijk 'begint het Italiaan- sehe volk in te zien, dat werkelijk de ge varen een dreigend aanzien beginnen te krijgen, indien de Bolsjewistische min derheid niet duidelijk aan het verstand wordt gebracht, dat die oplossing van moeilijkheden niet in de bedoeling van die natie ligt. Zeer terecht wijst de „Carrière della Sera" erop. dat het hoog tijd wordt, dat d'Annunzio c.s., indien zij werkelijk hun vaderland zoo lief hebben als zij be- weren, het goede voorbeeld1 geven van discipline en loyauteit, juist omdat het Bolsjewisme profiteert vau den toestand, geschapen door het militarisme en de na tionale overspanning. In de komende crisisdagen zal moeten blijken, of het Italiaansche volk dit wer kelijk inziet. Reuter meldt d,d, 3 December: De so cialistische partij heeft den stakers gead viseerd het werk in het heelc land' te her vatten. MEXICO EN DE VEREENIGDE STATEN. Senator Fall, belast met een onderzoek van den Mexicaansehen toestand, diende bij den Senaat een motie in, waarin den president wordt verzocht de diplomatieke betrekkingen met Mexico af te breken. Mexico wordt beschuldigd bolsjewistische propaganda te voeren in de Vereenigde Staten. Senator Lodge heeft tegen heden een buitengewone vergadering bijeengeroe pen om te beraadslagen over de resolutie van Senator Fall en andere kwesties ver band houdend met den Mexieaanschen tocstsïi d DE KWESTIE DER DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Den Duiteclien vertegenwoordiger te Parijs is den 2en Dec. een .door Clemen- ceau onderteekende nota overhandigd:, waarin geschreven staat: „Gij hebt mij den 27en Nov. een schrij ven doen toekomen over het naar huis zenden van Duitsehe krijgsgevangenen, waarin een reeks van beweringen staat, welker snijdenden toon niet voldoende is om de onjuistheid te bemantelen. In het algemeen gesproken heeft Duitschland in de aangelegenheid der krijgsgevangenen slechts één recht, geformuleerd in 't door Duitschland onderteekende vredesverdrag het recht op d)e uitlevering der gevange nen met den dag dat door de definitieve uitwisseling der ratificaties het vredes verdrag van kracht wordt. Elke afwijking van deze bepaling, vastgesteld' voor beide contractanten, is een begunstiging. De be wering, dat de gevangenen geen schuld hebben en niet verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de oorlogsgebeurte nissen, is niet tegen een onderzoek be stand. In uwe nota wordt verklaard diat die Fransche regeering eerst den 29en Aug. 1919 en daarna bij' de bepaling van de boe veelheid der door Duitschland te leveren kolen en hij de betaling van één millioen aan het Itoode Kruis als boete voor het vermoorden van aergeamt Mannheim te Berlijn zekere verplichtingen op zich heeft genomen ten aanzien van het vroe ger naar huis zenden van Duitsehe krijgs gevangenen. Deze drievoudige bewering is niet juist. Nooit heeft op eigen gezag de Fransche regeering een verplichting aangegaan in deze vraag, die tot de com petentie behoort van alle bondgenooten. De verklaring van 29 Augustus, die om roderen van menschefijkheid en niet door concessies van Duitsehe zijde uiting gaf aan het besluit der bondgenooten, vooruit te loepen op het vredesverdrag in zake het terugzenden der gevangenen werd afgelegd nadat de besprekingen over de kolenikwestie en over sergeant Mannheim reeds hadden plaats gevonden, besprekingen, die overigens een bevredi gende oplossing vonden, dank zij de toe stemming van de Fransche regeering tot het terugzenden dier gevangenen. Dteze verklaring is niet het resultaat van on derhandelingen tussehen de Fransche en Duitsehe regeeringen, zij is een huma nitaire verklaring van alle bondgenooten over alle door hen gemaakte Duitsehe ge vangenen. Uitvoerig wordt verder in de nota uiit- eeEgezetv dat het niet-terugzenden der krijgsgevangenen door Frankrijk alleen te wijten is aan het feit, dat Duitschland zijn verplichtingen niet nakomt. De nota sehetst voorts de verwoesting der noordelijke deelen van Frankrijk en België, en zegt: Geen mensch begrijpt 't dralen van. Duitschland om deze misda den weer goed te maken en besluit; Zoo lang het Duitsehe geweten niet, gelijk de geheele wereld, begrijpt dat het onrecht moét worden goedgemaakt en de misda digers hun straf moeten krijgen, mag Duitschland niet verwachten, dat het we derom tot de gemeenschap der volken kam toetreden, noch hij de geallieerden ver ontschuldiging voor zijn daden eu ver zachting der reehtvaadïge vredesvoor waarden kan erlangen. DUITSCHLAND EN TSJECHO-SLO- WAKIJE. De onderhandelingen tussehen de verte genwoordigers van het Tsjechische mini sterie van handel, met de desbetreffende autoriteiten te Berlijn, hebben tot over eenstemming in gewichtige handelspoli tieke aangelegenheden geleid. De belang rijkste bepaling vau de overheid is, naar de „Tribune" meldt, dat de ■Tsjecho-Slo- wakische republiek en Duitschland zich wederzijdsch vrijen, doorvoer waarborgen. Bovendien bevat do overeenkomst talrij ke bepalingen, waarbij de handel tussehen beide rijken vergemakkelijkt wordt. Ten slotte zullen allo zaken, welke op de Leipziger Jaarbeurs zijn afgesloten, aan stonds kunnen worden gerealiseerd! voor zoover zij het 'bedrag van 18.000 m'ark niet overschrijden. RADEK, VREDESONDERHANDE. LAAR. Verscheiden bladen vernemen vau den te Berlijn gevestigden vertegenwoordiger der Estlandsch© republiek, d!at de Russische Sovjetregeoxing den zich te Berlijn in voorloopige hechtenis bevindende bolsje- wistischen leider Radek tot haar vredes- onderhandelaar met de Estlamdsehe repu bliek heeft benoemd. Do Estlandsche regeering heeft een vergunning verstrekt en tot de Duitsehe regeering het verzoek gericht Radek te veroorloven om te vertrekken. Van officieeie zijd® wordt medegedeeld dat Radek reeds heden uit de gevangenis wordt ontslagen. Daar hij zich nergens veilig gevoelt, zal hij mch per vliegtuig naar het oosten begeven. De Randstaten hebben besloten Radek do doorreis naar Rusland toe te staan. Thans zullen ook de Duitschers in Rus land vrijkomen, die als gijzelaars voor Ra dek werden vastgehouden. RUSLAND EN DE ENTENTE. De „Even. Stand." «eg*» dat nog steeds onderhandelingen gaande zijn om te Lon den een conferentie der bondgenooten te houden over een gemeenschappelijke po litiek ten aanzien van Rusland. De Brit- sehe regeering zou gaarne zien dat zoo danige conferentie zal plaats hebben te Londen, doch de meeningvan alle bond genooten is nog niet bekend geworden. Indien men het eens wordt over een Lom dersehe confer en tie, zal dfeze vermoede lijk plaats hebben in d'en loop van Ja nuari. (DUITSCHLAND EN HET AAN VULLINGSPROTOCOL. iVota Lesner, d,e chief van de Duitsehe delegatie (d|ie te Parijs is gebleven na het vertrek van von Simons is door Reu ter geïnterviewd. Hij ontkende dat' Duitschland het protocol (het aanvullings- prlotoeol) .weigerde te teekenen. De Duit- )schë regeering gaf hem opdracht te' toe kennen, indien de bepalinge dat ld|e ge allieerden bevoegd zijn dwangmaatrege len te treffen in geval Duitschland zijn verplichtingen niet vervult, zal Worden geschrapt. 1" 1 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Stform te Londen'. I De Engelsche bladen deelen mede Idet over Lenden in d,en nicht van Maandag op Dinsdag en ook nog op den Dinsdag zelf een geweldgie storm heeft gewoed die heel wat schade aanrich|tte en het verkeer op vele plaatsen d(anig belem merd heeft. Op tal van plaatsen weiden schoorsteenen .weggeslagen of lagen schuivelingen tegen den gix.nl en herhaal delijk moesten de voetgangers haastig een schuilplaats zoeken om zich tegen val lend puin te beschermen in Victoria Street .werd, een man djoor een afgewaai- den schoorsteen gedood. Aan Londen Bridge Station woei een gedeelte van «e glazen overkapping in, zoodat niet m n der dan vier perrons tijdelijk onbruik baar werden en het bin in atomen van treinen danig werd belemmerd. De storm woei buitengewoon geweldig over nooixl- Lond,en, te Highgate, waar de schade aan gericht aan d,aken, spiegelruiten en ge boomte geweldig was. De financieele toestand der Vereenigde Staten. In zijn jaarlijksch verslag geeft de se cretaris der Schatkist te kennen, d,at hij geene aanmerkelijke verlaging der belas tingen voorziet. De financieele betrekkin gen tussehen de Ver. .Staten en Euro pa besprekende, zegt de secretaris dat Europa toiet kan beginnen te werken zon der grondstoffen en zonder oploss nvan het probleem der benoodigde maehinë- riën. Het financieeL herstel van Europa berust voornamelijk bij de Amerikaan- sche exporteurs. Wanneer de vrede vol tooid is en het poiitieke lisico voor een groot deel is opgeheven, zullen de Ame- rikaansclie exporteurs en de Europeescke importeurs de basis leggen voor hun cre- djet volgens gezonde handelstransacties. Achteruitgang' der socialisten in Noorwegen. „National Tidemie" meldt uit Gbristi- an'ia d.d. 8 Dee.: Bij de gisteren in alle Noocrsehe steden gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben de sodalisten een zware nederlaag geleden. Te Ohristi- ania kwamen zij in d'e minderheid. Van die 84 zetels verkregen de conservatieven er 45, de sec-democraten 36 en de vrijzinnigen 8. In het geheel verloren de socialisten 33 zetels. In het Engelsehe Lagerhuis, ant woordend op verschillende vragen, ver klaarde Sir Auckland Gecldes, dat er op het oogenblik geen vooruitzicht bestond op een verlaging van den prijs van ex- portkoo]. Frankrijk krijgt de kool togen lageren prijs dan de neutralen. Tegen 84 bestuursleden en ambtena ren van den mdjnwêrkersbond in de Ver. Staten zijn aanklachten ingediend we gens schending van het rechterlijk verbod van deelneming aan de staking in de. ko lenmijnen. De beschuldigden zullen zoo spoedig mogelijk worden gearresteerd. Ouder hen zijn Lewis en Green, voorzitter en secretaris van de United Mineworkei-s. Naar Wolff van bevoegde zijde ver neemt, zullen de Duitsehe documenten over het uitbreken vau den oorlog den lOen December verschijnen. De Fransche recherche heeft weder om verschillende spoorwegdieven betrapt eu is een uitgebreid complot op het spoor, dat „opereert" tussehen Havre en de Belgische grens. Groote hoeveelheden gestolen koopwaar zijn bij verschillende kooplui te Havre ontdekt. De nasporingen worden voortgezet Volgens de „Etoile Beige" verzekert men in parlementaire kringen, dat in dien de troonrede of die mdnisterieele ver klaring de vervlaainsehiing der Gentsche hoogesehool niet aankondigt de Vlaam- sche afgevaardigden in het parlement zullen verzoeken de regeering dringend te mogen interpelleeren. r Wijziging der» Pensioenwet. 68. „Broedermoorder 1 broedermoorder 1 mijn ziel kan niet rusten voo ik je voor Gods rechterstoel heb gedaagdoog om oog tand om tand 1 leven om leven 1" en de lange, bleeke gedaante liep, asof ie em iets gebieden wou, met zijn wijsvinger uit den oven op hem toe, waardoor Bobbie gedwongen werd achter- Uit te gaan. Zoo liep de bleeke schim van Otto vooruit, en „Werd daar niet aan de deur getikt viel Charles den verhaler in de rede. „Neen, menheer, der wordt hier 's avonds nooit aan de deur getikt, of 't most Bobbie wezen," sprak de man, op een toon als wilde toi U^riger geruststellen. „Bobbie 1" stotterde Charles, „Bobbie ben je gek, man, komt hij dan wel eens hier?" „Ja, maar zie je, meestal wat later, zoo wat om twaalf uur, want begrijp je, 't is de 25. April, dan is ie altijd in de weer. Laat me nou eventjes voortgaan, 't is zoo uit. vindt ge 't EduarcT menheer wendde hij zich tot „Wel zeker," was het antwoord„ik ben verlangend om het einde te hooren." Charles had zijn sigaar weggeworpen, 't werd hem zoo wonderlijk om zijn hartzijn vriend dampte echter als een stoommachine, en ook de oude man had zijn smokertje nog eens versch gestopt en aangestoken en toen ging het weer op 't vertellen los. Als om zijn verhaal meer kracht bij te zetten, plaatste hij beide handen op zijn knieën en ging toen langzaam, maar met nadruk voort „De bleeke schim van Otto liep, zooas k zei, vooruit en dwong den broedermoorder achteruit te gaanzen wijsvinger naar 'em toegestoken houend,. riep hij hem gillend toe „Wraak 1 Wraak I wraakj" en drong hem de werkplaats uit den weg op en ten laatste naar de rivier. „Bobbie, die vreesde dat 't zen lot was om in de rivier verdronken te worden, en wien de macht ontnomen scheen om de wraak van zijn vermoorden broer te ontkomen, begon, toen ie over dit veerhuis kwam, dat is hier pal aan de overzij van den waterkant, hard te schreeuwen„o hoio hoi 1 over I over 1" Maar de veerman van dien tijd getuigt, dat ie 't schreeuwen wel hoorde, maar door 'n macht, die ie niet kon zien, an zen stoel werd vastgehouen. Tot driemaal toe hoorde ie op 'n akeligen heeschen toon, as van iemand die in gevaar is, de stem van Bobbie roepen „o hoi0 hoiover over Maar, zoo as 'k zei, hij kon met kommen om 'em te halen. „Dien zelfden nacht brandde de ijzersmel terij tot den grond to af, en negen dagen daarna vond men 't lijk van Bobbie in de rivier drijven't werd opgevischt, en toen het -puin van de fabriek was weggeruimd, werd hij op die zelfde plaats begraven, en nooit zag men de ijzersmelterij weer opge bouwd." „Ga je nu mee, Eduard vroeg Charles „kom, het zal tijd worden dat we ons onder zoek beginnen anders zijn de lui naar bed." „Ja, een oogenblikje nog, antwoordde de dokter „is de vertelling pit. vriend „Neen, menheer, maar ik zal kort wezen, sprak de grijsaard „luister „Op den avond van Allerzielendag wandelt de schim van Otto om het graf van den broedermoorder, en geeft, zooals men zegt, door allerlei gebaren te kennen, dat de wraak zijn liart voldaan en zen broer zen straf na zen dood ontvangen het. Den 25. April komt Bobbie uit zen graf ge weet dat is van avond en schreeuwt aan de overzij „0 hoi I o hoi 1 over 1 over 1" met de stem van iemand die in angst verkeert. Hij het me van avond al twee keer door al dat weer heen, met mijn boot aan de overzij laten kommen, en as 'k er dan ben, zie 'k niemanddan begrijp ik dat 'k gefopt ben en t Bobbie is geweest. Zoo kwam 't dat 'k u daar aanstonds zoolang heb laten wachtenmaar eindelijk hoorde ik dat 't 'n vreemde stem was toen u je o hoiriep, schoon de wind uw roep as 't'ware scheen te dempen en heel treurig Hij zweeg eenige oogenblikken. Toen zeide hij veelbeteekenend zijn schouder ophalend 'ik ben Bobbie altijd nog voor de derde maal te wachten, dat is doorgaans om twaalf uur, en dan heb ik weer eemgen tijd rust van hem, want midden in het jaar komt hij zelden." „Dat is een ernstige geschiedenis, vriendj je "post is hier waarlijk niet aangenaam," sprak Eduard met een geloovig gezicht, dat den grijze voldeed. „Wat zal ik u zeggen, menheer, was net antwoord, „ik ben er an gewoon geraakt 't is zeker al veertig jaar dat ik hier veerman ben. Hoe laat is het 't moet dunkt me wel bij tienen wezen?" „Staat je horloge stil? vroeg Charles. „Neen, menheer, ik heb er geen, ik weet hier zelden iets van den tijd. „Dat is lastig, ik dacht dat je een horloge droegtinaar wat heb je dan aan dat lintje om je hals, dat in je vestzak steekt ,Geen horloge, menheer, dat is iets wat ik gevonden lieb maar ik weet aan wien ligt hoort, dus 'k zal 't den eigenaar as 'k 'em zie, zie, teruggeven." En woon je hier zoo geheel alleen vroeg Eduard. „Neen, menheer 'k heb '11 oude huishoud ster, die de pot voor me kooktze slaapt hierachter, daar heb 'k nog 'n kamer, t is 'n goede vrouw, maar 't gemeen hier in de buurt scheldt haar altijd uit. Ze kunnen maai niet velen dat die oude kaartlegstei is, en wezenlijk zij is wat knap, want ze het aan menigeen gewichtige dingen voorspeld, die allemaal uit binnen gekommen. Charles keek niet zeer gesticht in het romö en al sprak hij geen woord, zijn oogen gaven genoeg te kennen dat hij dacht„We zijn hier ai in een vreemdsoortige womot; land Aan het rapport der Staatscommissie ter voorbereiding eener algemeene herziening der niet-militaire pensioenen, ontieenen wij de vol gende bijzonderheden ie. Wat DE KRINGDER PENSIOEN-GE RECHTIGDEN aangaat, brengt het ont werp eene aanvulling van het reeds bestaande, doorat niet slechts tijdelijke amb tenaren op denzelfden voet als vaste aanspraak op pensioen zullen hebben, maar de bepalingen van de pensioenwetgeving zich in iiet algemeen zullen uitstrekken tot allen, die, benoemd door het daartoe bevoegd gezag van Rijk, provincie, gemeente, waterschap, veenschap, of veenpal- der, een betrekking bekleeden, waaraan een wed de is verbonden uit de inkomsten van één of meer dier lichamen. M. aw. niet zullen, als thans, enkele groote groepen van ambtenaren pensioengerechtigd zijn, maar in het algemeen allen, die in dienst zijn van eenigerlei Over heid', 2e. Voor het pensioen zal (behoudens dn>- koopsommen) van de ambtenaren geen bijdrage meer worden gevraagd. Wel zal het voor de pensioneering uoodige geleidelijk worden bijeen gebracht en in een fonds worden beheerd, maar dat fonds zal gevoed wórden door bijdragen van de lichamen, bij welke de ambtenaren iti dienst zijn, zonder dat die lichamen deswege ccnig verhaal kunnen uitoefenen op de pensioensge- rechtigden. Dat zal zoowel voor het eigen pensi oen geiden, als voói" het pensioen van nagelaten betrekkingen. Voor den Staat, die thans van de pensioenen der eigen ambtenaren en der onder wijzers ongeveer 2/3 betaalt, terwijl dc weduwén- en weezenpensioenen door de bijdragen der ambtenaren ten volle gedekt worden, brengt deze verandering een zwareri last mede. Eveneens geldt dit voor de gemeenten, hoewel cr zijn, die van alle verhaal van bijdragen reeds hebben af gezien. 3e. Voor het pensioen, der ambtenaren zal, evenals thans in het algemeen alle dienst als „ambtenaar" in aanmerking komen. Daar het begrip „ambtenaar" echter belangrijk wordt'uit gebreid, zal als onmiddellijk gevolg ook op rui mer schaal diensttijd bij het pensioen in 'aan merking, worden gebracht. Feitelijk zuilen alle jaren, doorgebracht in welken Overheidsdienst ook, in den vervolge mede tellen, hetzij kerke lijke, militaire, koloniale dienst, enz., hetzij be paalde zijdelingsche of on bezoldigden diensttijd Die laatste zal dan echter moeten zijn ingekocht. Door de nieuwe regeling van den medetelienden diensttijd mag worden aangenomen, dat alle ja ren, ddi redelijkerwijs in aanmerking zou den kunnen komen, voot het pensioen zul len medcrekenen. 4c. Het PENSIOENBEDRAG zal aan andere regelen gebonden zijn, dan thans. Het maximum wordt tot 70 pCt. van de in aanmerking ko mende som verhoogd, en een minimum pensi oen wordt ingevoerd van 30 pCt. van die som. In verband met dit laatste zal, om misbruiken te voorkomen, ook voor ouderdomspensioen een wachttijd moeten gelden, die 7 jaar zal bedragen en dus voor invaliditeitspensioen, vergeleken bij het tegenwoordige, zal worden verlaagd. Voorts wordt het pensioen voor ieder jaar dienst niet berekend naar 1/60 van den grondslag, maar naar 1/50, zoodat reeds na 35 jaar het maximtimpen- sioeu zal zijn bereikt. In plaats van over het gemiddelde gedurende de laatste 5 jaren, zooals behoudens uitzondering thans, zal het pen sioen worden berekend over het gemiddelde vau de laatste 3 jaren, of, wanneer het gemiddelde van de laatste 10 jaar of van den geheeien diensttijd grooter zou zijn, over dat gemiddelde. In geval eenzelfde persoon diende in verschil lende betrekkingen tegelijk is een nieuwe rege ling getroffen, om tot een billijk pensioenbedrag te komen, in verband' waarmede het stelsel van bevestiging van pensioengrondslagen is verval len. Voorts is het absolute maximum van pen sioen verhoogd van 3000.— op 4000.en voor den gewezen Minister van 4000.op 6000. Wat het WEDUWEN- EN WEEZENI'EK» SIOEN betreft, is voorgesteld dat het wedu- wenpensioen zal bedragen 40 pCt., (thans 33 1/3 pCt.) van den laatsten grondslag van den over ledene, of, indien zulks tot .hooger pensioen zou leiden, 40 pCt? van een driejaarlijksch gemiddelde gedurende den tijd van het huwelijk. Daar re kening zal worden gehouden met een grondslag van ten hoogste 3000.thans 2400. zal het weduwenpensioen kunnen komen van 800.op 1200.Het weezenpensioen zal voor iedere volle wees bedragen 1/8 en voor iedere halve wees 3/40 van den evenbcdoclden grondslag of middelsom. Het zal voor ieder kind doorloopen tot 21 jaar thans 18 jaar maar niet onverminderd blijven voortbestaan tot het jongste kind een bepaalden leefijd zal heb ben bereikt. Het totaal van het weduwen- en weezenpen sioen of van het weezenpensioen alleen is ver hoogd tot hoogstens den grondslag van den over ledene, met een maximum van 3000. Se. DE GEVALLEN, WAARIN RECHT OF PENSIOEN BESTAAT, zijn in hoofdzaak gelijk aan de tegenwoordige. Alleen is ook recht op pensioen toegekend in geval de ambteigiar om 1 .-toil.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5