HIEDI HUL tOUMHT BUITENLAND Gemengd Nieuws. STADNIEÜWS Parlementaire Kroniek Kunst en Kennis Rechtszaken Landbouw en Visscherij. Dinsdag 9 December Tweede blad Den Haag-, 6 December 1919. Ycel, om gezellig over te bommen, lever- tie de afgeloopen parlementaire'week dit maal niet op. Over de' begrootingspost voor subsidie aan de dramatische Kunst, die nog eventjes door Minister De Visser ikon worden binnengehaald, dank zij liet geïsoleerde standpunt, door den beer De Savornin Lobman, in tegenstelling met dat zijner fraetiegemooten ingenomen, werden in de meeste bladen, ook in de „N. Haarl. Crt." reeds beschouwingen in de Kamer-overzichten gagevén. Ja, de Minister behaalde hier, voor de tweede maal slag leverend, de overwinning op politieke vrienden (wat zijn bedenkelijke zijde heeft) en tegenstanders. Echter, al is bier m.l. geen sprake van een 'Pliyrrus- oveiwinming, ik blijf bet ernstig betreu ren, dat de meerderheid, waarmee hij ze gevierde, niet aanzienlijk groeten mocht zijn. De' to op assing tooh der subsidie is een zaak van vertrouwen, het welk de Regeering daarbij noodig heeft en dit vertrouwen is nu van meet af, door de ettrk gevoerde oppositie, waarbij men voor bekeering onvatbaar bleek, niet on belangrijk verminderd. Aller ocgen zulen in de eerstkomende dagen wel dp Mr. Bijleveld, den Minister van Marine, gevestigd blijven. Reeds Vrij dag, in de ochtenduren drong het gerucht tot de. Kamer door, dat de in aanbouw zijnde kruisers, die in zijn Memorie van Antwoord van 26 November niet in zijn systeem schenen to passen en wier verde re afbouw stop zon worden gezet, nu weer wèl in 's Ministers systeem schijnen opgeborgen te kunnen worden. Wat er precies gebeurd is, daar is moeilijk achter te komen. Zeker is, dat de Minister blijk gegeven had van zelfstan digheid in oordeel, door inzake de krui eens, tegen do adviezen der marine-offi cieren in, zijn eigen weg te kiezen en te vervolgen, Intusschen schijnt de zweni- Iring van den Minister naar den kant van hen, die perse do kruisers afge bouwd willen zien, hierop neer te komen, dat do kruisers een andere bestemming zullen krijgen, dan aanvankelijk in de be doeling lag. In elk geval, de tijd zal heel spoedig leeren, wat de beheerder van liet Depar tement van Marino in zijn mars voert. Dinsdag is n.l. ons Zeewezen aan de orde Dat men het den Minister niet gemak kelijk zal maken, meen ik, zonder mij van vermetelheid bewust te zijn, als vrij zeker te kunnen voorspellen. Er dreigt voor den Minister gevaar uit do Kamer, zoowel van den kant van hen, die het hem hoogst kwalijk zouden nomen, als hij op zijn voornemen, om den aanbouw der kruisers atop te zetten, zon iorug-komen, als van hen, die zieh .door den open brief van een aantal gepensio neerde vlag'-officieren, waaronder 's mi nisters ambtsvoorganger, Naudin ten Gate, zullen laten beïnvloeden. In dezen open brief, wordt den Kamerleden in her innering gebracht, dat de heer Bijleveld^ In zijn Memorie van Antwoord, de benoe ming aankondigt van een interdeparte mentale oommissie, die o.a. de vraag zal hebben te beantwoorden: wat is aan klein materiaal voor Indië noodig als kern van verdediging! En nu komt het den inariüemen open-briefschrijvers voor, dat Zijne Excellentie onlogisch handelt, door vonnis te vellen over de op stapel staande kruisers, nog vóór dat liet rap port dier commissie is uitgebracht. Het unie-liberale „Vaderland", dat den Minister met koortsachtigen ijver aan 't afbreken is, hem zonder veel venscbooning voor een stumpert uitmaakt en er voor uitkomt, dat hij hoe ©e<r hoe liever dient op te hoepelen, spant er zelfs de eigen partij van den bewindsman voor, om hem te laten schieten. „Indien het juist is en wij hebben alle reden om aan te nemen dat het zoo is dat bet omvallen van den Minister het gevolg is van eene conferen tie van Z. E. met de anti-revol utioüaire Kamerclub, dan kunnen wij niet aan het donkbeeld ontkomen, dat men in dien kring niet op het behoud van dezen Minister gesteld is. Men is daar toch politiek te goed onderlegd om niet te begrijpen, dat na het gebeurd© de Minister, die Dinsdag as. voor het Kamervoetlicht moet komen, weer ingeboet heeft van het prestige, waarvan hij toch al zoo weinig meer had te missen. Aldus de politieke slimmeling, hoofdre dacteur van het „Vaderland". Of de anti-revolutionnaire Kamerclub „die politiek zoo goed onderlegd! is"" na dit zoet gefluit van den gewieksten voge laar", op de lijmstok zal gaan neerstrijken, waarop men haar zoo gaarne zou zien vastkleven, staat te bezien. Maar vast staat, dat het maritieme beleid van den heer Bijleveld thans aan een ernstige krachtproef zal worden on derworpen; een krachtproef, die, naar ik j^op. maar niet met zekerheid verwacht, etiian'a's" door hem worden door- n dit verband lijkt me voor de hond'inv der Katholieke Staatspartij in de naaste toekomst, speciaal tegco.er ten Mbifeter van Marine, niet zonder bete^S d« slotalinea van. het artikel „Militair' be leid van het Kabinet" van den heer Vna Wijnbergen in de „Msb." van gisteravond. „Noodig is steeds maar zeer zeker au' dat aan het hoofd der beide Departemen ten mannen staan, niet slechts overtuigd van den duren plicht om .de geldelijke en persoonlijke lasten te beperken tot dat gene wat voor de landsverdediging als beslist noodzakelijk gevorderd wordt, maar tevens bezittend ai de eigenschap pen voor regeeringspersonen, zeer zeker noodte i6 ^eiangTijke p°3ten> onmisbaar; ïioodjg hebben we mannen, die bandek n volgens wèLovc-rwogon, hun lielder voor oogeh staand plan, 'dat dan met krach tige hand. en in snel tempo, Idat de idjege- lijkheid) niet schaadt, wordt ten uit voet gelegd. Indien de beidie militaire mi nisters zullen blijken zoodanig te wezen de behandeling der Begrootings-ont- werpen geeft gelegenheid dat te tonnen en hun derhalve het volle vertrouwen kan worden geschonken bij de tenuitvoer legging der gewichtige taak, die op de fensiegebied te volbrengen is, zullen we ons van harte daarover verheugen." Een goed verstaander.. HAGENAAR. OVERZICHT. Wanneer wij zeer in het kort de wereld gebeurtenissen sinds Zaterdag willen be schouwen, dan wordt allereerst ouzo aan dacht getrokken dooi- het optreden der Entente tegenover Duitschland. Zaterdag werd het ontwerp-antwoord aan Duiitsohland naar Londen gezonden, opdat Lloyd George hieraan zijn goedkeu ring zou kunnen lieehten. „Lo Journal" merkt on. dat mogelijkheid van wijziging in'den tekst niet geheel is uitgesloten en sommige Frianselie bladen maken zich reeds ongerust naar aanleiding van de concessies, welke de Geallieerden aan Duitschland zouden willen doen inzake do militaire dwangmaatregelen. In de omgeving van het Am or ikaa nscbe gezantschap te Parijs is men algemeen van meening zegt een telegram dat de Duitsche regeering zal toegeven aan den eisch der Geallieerden betreffende 't protocol van het vredesverdrag. Men ver klaart, dat in elk geval de Vereen-igde Staten solidair zullen blijven met de Ge allieerden in deze kwestie. De Opperste Raad beeft Zaterdagoch tend den tekst van liet antwoord op de nota der Duitsche regeering vastgesteld. Het antwoord zal persoonlijk door Du- tasta, den secretaris-generaal der confe rentie, aan den chef der Duitsche delegar tie worden overhandigd. Onderscheiden, te Londen uit Frankrijk ontvangen telegrammen spreken reeds van militaire toebereidselen tegen Duitschland. Zoo werden -er bijv. zware kanonnen naar den rechter-Rijnoever ver voerd ter voorbereiding van een verderen opmarseli op Duitseh gebied, indien deze op het laatste oogenbliik noodig mocht worden. De opvatting wordt ook gehord, dat de Britsche vloot mede in actie zal komen. Van een daadwerkelij.ken weer stand der Duitsche regeering kan echter geen sprake zijm en ook lijdelijk verzet zou haar niet baten. Berichten van overzee zeggen, dat het tamelijk wel onmogelijk is voor de Ver een ig de Staten om onmiddellijk flnanci- oele hulp te verleenen voor den wederop bouw van Oostenrijk, zooals vanuit Euro pa verzocht is. De regeering heeft geen fondsen meer beschikbaar voor Leeailngen aan vreemde Staten. Ook zonden zulke voorstallen geen meerderheid: meer vin den in den Senaat, die slechts voor zui nigheidsmaatregelen oor heeft. De „Times" zegt in een hoofdartikel over den chaos in Midden-Europa: Ame rika is niet verplicht mede te werken tot leniging van den nood, maar voor Enge land en Frankrijk is een dergelijk besluit onmogelijk. Desnoods zullen wij gezamen lijk Amerika's deel in het politiek, finan cieel en economisch werk overnemen Doch waar zullen zij dan het bemoedigde geld vandaan halen! Met dergelijke verzuchtingen le infcus- sehen Oostenrijk niet geholpen. DE STEENKOLEN-CRISIS IN DE VER. STATEN. De attorney-general heeft medegedeeld, dat een vergelijk ter beëindiging van de steenkolenistaking Is tot stand gekomen tusschen vertegenwoordigers van de re geering en van de mijnwerkers. Dit voor stel aou heden, Dinsdag worden voorge legd aan het bestuur van den mijnwer kers vakbond. Een N. T. A.-bea-ieht uit Washington, draadloos uit Parijs ontvangen, meldt eveneens dot de imijnwenkersstaking ge ëindigd is, doordat die mijnwerkers een voorstel van den kolencontroleur Garfield hebben aangenomen. Heden, Dinsdag, zou de zaak In zijn bijzonderheden geregeld worden. Het embargo op de kolen aou on middellijk worden opgeheven. De steenkolen-productie heeft geduren de de laatste 8 dagen 45 pet, van het nor male bereikt. Bet nieuwe vrbod van steenkoolverstrekking aan buit enten dsehe schepen is Zaterdag van krocht geworden. Daardoor wordt een besparing in het ver bruik gekregen van 2600 ton daags. WILSON. De senatoren Fall én Hitehock, die door den Senaat waren afgevaardigd om na te gaan of president WiKho.ii wegens zijn ziekte niet in staat is zijn ambtsbezighe den te vervullen, zijn na een bespreking van drie kwartier tot de slotsom gekomen dat Wilson's geestelijke vermogens niets te wenschen laten. Dat bleek overtuigend nit zijn oordeel over ingewikkelde kwes ties. Senator Hitehock beeft een onderbond gehad met president Wilson, Hij deelde na afloop mede, dat de President niet voor nemens is het verdrag uit den Senaat te rug te nemen. De verantwoordelijkheid voor hetgeen gebeurd is, berust niet op den president en deze is dan ook van plan de zaken te laten zooals ze zijn. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Dreigende staking te Antwerpen. Naar aanleiding van de arrestatie van den afgevaardigde Jamar en nog twee socialistische leiders, dreigt in. Antwer pen een algemeene staking. Een deel van de bootwerkers heeft reed® het wenk neer gelegd. De Holtandsche poter. De „Daily, Mail" zegt dat mehsohen die van 'dp boter-kwestie op de hoogte zijn verklaren 'dat Chamberlain, toen hij er in het Lagerhuis mededieelingen over deed; verkeerd was ingelicht over djen prijs van de Holland(sche boter, welke was 330 sh. p. i.f. (kosten, verzekering, vracht) per ton wat heel iets anders is dan 330 s.h.f.o.b. (vi'ij aan boord) Men gelooft nog altijd dat Deensche boter voor denzelfden prijs ekoclit is. j Hetzelfde blad beeft vernomen, Idat reejjfc een groot gedeelte van de 2000 ton Hol- landsche boter, die voor Engeland bestemd was, naar Frankrijk en België gegaan is. De boter-kwestie is nog niet afgedaan, meent de „Daily Mail" Als die boter een tijd lang heelemaal zal verdwijnen, zal men zich de krenterigheid van de schat kist herinneren, en vooral zal dat het ge val zijn bij hen, die met de zorg voor kinderen en invaliden belast zijn. Wederinvoering van het stukloon. Bij een stemming omtrent de wederin voering der vroegere arbeidsvoorwaarden bij 'de werven in Kiel in liet bijzonder inzake de wederinvoering van het stuk loon, werden 7743 stemmen vóór en 4600 tegen uitgebracht. De nog ontbrekende stemmen kunnen aan deze beslissing niets meer, veranderen, zoodat het stuk loon op de Kieler werven weder zal wor den ingevoerd. Ook de arbeiders der „Weser A.G." heb ben zich met 2895 tegen 1911 stemmen voor de wederinvoering van het stukloon uitgesproken. Heden zal de minister van buiten- landsche zaken, Herman Mftller, in de Na tionale Vergadering een groote redevoe ring over de onderhandelingen met Üje En tente houden. Debatten zullen naar aan leiding dezer rede niet plaats hebben. Te Lubeck dreigt het persooueel van handel en nijverheid met een staking. Z|ij eischen een loonsverhooging van 45 pCt. en bovendien een uitkeering. van 600 M. aan de ongehuwden en van 1000 Mark aan de gehuwde ambtenaren. Verder wil len ze, er in plaats van 48 uur slechts 45 uur per week wordt gewerkt. Indien hun eischen niet worden ingewilligd, zul len ze op 13 December staken. Naai" uit Ween en gemeld wordt, pu bliceert graaf Adalbert Sternburg, voorma lig afgevaardigde, sensationeele beschuldi gingen tegen den generalen staf ven het oude .Oostenrijksch-Hongaarsche leger. Hij noemt tal van namen, verwijt den genera len staf stelselmatig verraad en verval- schingen en beschuldigt de stafofficieren van grenzelooze lafheid en nepotisme. In het O.-H. leger zijn zegt hij meer veldpredikers gesneuveld djan leden van den generalen staf. Het groote lot van een milLioen van de Parijscho gemeenteleening is onlangs gewonnen door de .Weversvereeniging te Fiers, die van plan is er arbeiderswonin gen voor te bouwen. Echter heeft nu lijet ministerie van financiën een spaak n het wiel gestoken door te verklaren, dat er oorlogswinst be,laating' van het millioen be taald moet worden. Daar dezo 80 pCt. kan bedragen, zal er bezwaar tegen het hef fen van de belasting van dit kapitaal ingebracht worden. Tegen Ma/rloh, de beklaagde in het proces over het neerschieten der 32 matro zen bij den communistisehen opstand, te Berlijn, is drie jaar en twee maanden ge vangenisstraf geëisoht. Een koninklijke kinderkamer. Het „N. v. d. Dag" verneemt, dat H. M. de Koningin door den graaf van Athlone (Engeland) aangezocht is, om een ontwerp voor een kinderkamer in te zenden op de Ideal Home Exhibition, welke in Febru ari van het volgend' jaar wederom evenals vóór den oorlog, te Londen zal worden ge houden. In een achttal geheel gelijke vertrek ken zullen op deze tentooms telling acht kinderkamers worden ingericht naar de ontwerpen, welke worden ingezonden door de daartoe uitgenoodligde koningin nen en koninklijke prinsessen. H. M. heeft de uitooodiging aangeno men en aan den heer N. Ie Grand, te Am sterdam, opgedragen- biet ontwerp voor eene kinderkamer te maken. De heer le Grand zal de kinderkamer in oud-Frie- schen stijl ontwerpen. EEN BRUTALE ROOF. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zeven heeft te Amsterdam een brutale diefstal onder bedreiging plaats gehaid. Op het drukke Damrak, alwaar gevestigd is het Algemeen Geldwisselkantoor, werd juist vóór het sluiten van dit kantoor, de etalages door een der directeuren leeg gemaakt, toen een, naar schatting 22-ja- rige man het kantoor binnenstapte. De directeur had het goudgeld;, dat in ae etalage lag, in een zak gedaan, terwijl hij in de andere hand het bankpapier liieldf Hij legde dit geld op een nabijsfaando tafel, waarop de man, die juist binnen was gekomen, een biljet van honderd Mark ter 'wisseling aanbood. De directeur draai de zich om ter wisseling van het biljet, doch men begrijpt diens schrik, 'toen hjj het geld willende aanbieden, een revolver op zich gericht zag, waarbij de man uit riep: „Handen op" Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om den zak met hot gouden geld, ter waarde van ongeveer f 2500, te grijpen ©n onder bedreiging achteruit te loopen naar de deur. De di recteur riep inmiddels om hulp, waarop zijn compagnon, die zich in het achjter- kantoor bevond, naar voren kwam liet ge val zag en onmiddellijk de politie tele foneerde. Het duurde ecikter meer idlan 10 aniuuten alvorens verbinding verkregen Owerd met het politiebureau, waarop de man zag kans steeds met de revolver naar voren gericht het kantoor te verla- ten en zich door. een nabij liggend,e steeg uit de voeten te maken. Een der compag nons achtervolgde den man onmiid|djelLijk doch' hij was reeds door |dje drukke stra ten verdwenen. Men heeft tot dusver geen spoor van den dader kunnen ontdekken. De eige naar looft 50 pCt. uit van de waarde van het igestolene, indien men den da|djer kan aahwijzen Of aanhouden. PIETERMAN IN DE TRAM. In de tram zit een knaapje dicht ge-" drongen tegen zijn moedertje, die niet bemerkt, 'dat baar jongen angstig kijkt, lezen .we in de „Tijd" Want ook haar aan dacht wordt getrokken door een heer, te genover baai' zittend. Deze begrijpt waarom de jongen zoo benauwd kijkt en zet zijn gezicht in een vriendelijke plooi. Maai' hoe vriendelijker hij kijkt, des te angstiger wordt de jongen, want deze ziet hoe langer hoe meer de witte landen en de .witte groote oogen van. dpn heer, die een onvervalsch't Surinamer is, een neger, zoo zwart als roet. Neger eu jongen begrij pen elkaar. Eensklaps'klinkt liet luide stemmetje van den knaap: „Pieterman knecht, ik ben het lipele jaar zoet ge weest'". Moeder lacht, het hjeele pubiiek heeft scbilc, vooral toen Pieterman-knechjt de hanid toestak naar den knaap met een: „Nou Wees dan maar niet meer bang. Ik zal je niet meepakken, h'ootf!"' Prikkeling van het neusslijmvlies bij schijndood. In een opstel over de maatregelen tegen het niet ademen der pasgeborenen en de proef van Sandmann, herinnert Dr. Mink in het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde aan de belang rijke rol, welke het neusslijmvlies speelt of kan spelen bij de ademhaling en wel voornamelijk bij het tot stand komen van samentrekkingen van het middenrif, het orgaan dat bij de goede functie het meeste bijdraagt tot het telkens zich verruimen van de borstkas en daarmede tot dc ademhaling. Hij brengt daarbij nog eens een proef naar voren, welke Sandmann twin tig jaar geleden publiceerde en welke daarin bestond, dat de proefnemer zelfs bij zeer lich te prikkeling van het neusslijmvlies een krach tige samentrekking van het middenrif (zooals die onder andere ook optreedt vlak voor het niezen) kon opwekken, welke contractie zelfs gemakkelijk tot een voorbijgaande kramptoe stand kon worden opgevoerd. Men mag dan ook aannemen dat bij het pas geboren kind de prikkel die aanleiding geeft tot de normale onwillekeurige ademhal irfg in eerste instantie bijna geheel vanuit het neusslijmvlies tot stand komt. Op dat slijmvlies aangebrachte prikkels worden namelijk in gewone omstan digheden overgebracht naar de hersenen, waar zij op hun beurt aanleidings geven tot nieuwe prikkels onder anderen op dat ge deelte van de hersenen van waaruit de adem haling wordt in gang gebracht en geregeld. Het spreekt vanzelf, dat voor een geregeld verloop van zaken het neusslijmvlies ge schikt moet zijn om prikkels op te vangen alzoo moet de neusholte vrij en schoon wezen en verder de zenuw verbinding de geleiding voor de prikkels tusschen neusslijmvlies en hersenen in zooverre in orde zijn, dat thans sterkere prikkels nog worden overgebracht. Wat hier gezegd wordt ten opzichte van pas geborenen bij welke dé stilstaande ademha ling in gang gebracht moet worden zoo teekent „Het Reddingswezen" hierbij aan is in groote strekking natuurlijk ook van toepassing op anderen, die in de termen val len voor behandeling met kunstmatige a- demhaling. Is alzoo voldoende persoonlijke hulp bij de hand, dan is er niets tegen om als gemakkelijk aan te wenden bij-hulpmiddel ook prikkeling van het neusslijmvlies te pro- bee'ren. Om te beginnen kan men dan met een veertje of iets dergelijks Je neusgaten voor zichtig reinigen en zoodoende voor de lucht toegankelijk maken, of wel kan men met een elastieken ballonspuit of voorzichtig met een fietspomp eenige malen lucht door de neus holten heenblazen en zoo doende alle slijm en eventueel aanwezige andere ongerechtig heden verwijderen, evenals zulks bij het snui ten geschiedt. Hierdoor wordt al een prach tige prikkel op het neusslijmvlies uitgeoefend, welke men zoo noodig door prikkelende gas sen als bijvoorbeeld het gewoonlijk daarvoor gebruikelijke ammoniakgas (vliegende geest) nog kan versterken. Bij de waardeering van al zulk soort bij hulpmiddelen zij men er intusschen op be dacht, dat de aandacht niet afgeleid worde van de hoofdzaak de toepassing van de kuns- matige ademhaling, zooals die in het Oranje- kruisboekje beschreven is en welke zonder veel moeite door iedereen kan worden ge leerd en in practijk gebracht. Ppdrijving dear aardappelprijzen. Was de prijs van de industrie-aaml|p.p- pelen een maand geleden nog 4 h .4.5 cent per kilo, zoo schrijft men aan de „Msb." thans bedraagt die reeds 6 h 6.5 cent, d.at is per wagon f 200 meer. Is djt gedeeltelijk te wijten aan het spe culatief opkoopen van sommige handelaars de eigenlijke oorzaak zit hem in liet feit, dat de boeren met de vorst zijn gaan in kuilen en nu niet meer willen leveri p, zeggende: de regeering betaalt met 7,u cent per kilo plus bewaarloon. De bonden, die meestal voor 5 cent per kilo verkocht hebben, kunnen daardoor ook hun kwantum niet krijgen. In ver band hiermede heeft de Directie idcr. N.V. „de Nederlandsche Fruithandel" te Tiel die in deze streken een duizen|di wagons moet verladen, zich om inlichtingen ge wend jto,t het Rijkskantoor voor aardap pelen te 's Gxaveuhage en kreeg van den Directeur van dat Rijkskantoor woordelijk ten antwoord. „Voor den garantieprijs komen niet in aanmerking: allo aardappelen van d© zand- en veengronden die in normaio tij den hoofdzakelijk voor verwerking in fa brieken of voor uitvoer werden bestemd, benevens de aardappelen, verbouwd op ontgonnen hnlen, waarvoor de ontginig na 1 Januari 1917 geschiedde." Eeji Gemeenteraadslid voer de Rechtbank. Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, moets zich Woensdag het com munistische gemeenteraadslid N. J. Colly verantwoorden wegens wedersp. De behand. dezer zaak ving reeds op een vroegere zitting aan, doch thans wilde beklaagde zich laten bijstaan door een verdediger, mr. Bekker. Volgens de verklaringen van den politie agent A. A. Jellema was er in den avond van 7 November in Handwerkers Vriendenkring een vergadering van het revolutionair-socia listisch comité geweest. Na afloop der verdgacring bcwo g eet groote aaneengesloten menigte zich langs de Nieuwe Achtergracht naar het Weesperplein. Een inspecteur van politie gaf de menigte last uiteen te gaan. maar beklaagde, die tus schen de menigte liep, riep volgens den agent „aansluiten Verbalisant gelastte toen be klaagde zich uit de volksverzameling te ver wijderen, maar beklaagde herhaalde zijn uit roep „aansluiten Tevens liep hij volgens getuige met gebalde vuisten op hem toe in houding van iemand, die een kopstoot wilde toebrengen. Beklaagde greep den agent bij de keel vast en bracht zijn hoofd onder het lioofd van den agent. De verbalisant greep vervolgens beklaagde bij den kraag vast, zoodat de kopstoot niet werd toegebracht. Hierop is tusschen beiden_ een worsteling ontstaan. Beklaagde verzette zich hevig. Getuige kreeg echter assistentie van een bereden politieagent, die schoon baan maakte. De beklaagde werd te slotte naar een politiepost overgebracht. Verder heeft be klaagde zich niet verzet. Tot zoover de verklaring van den verba lisant. Beklaagde zelf ontkent. Hij beweert niet op den agent te zijn tocgeloopen, maar op een meisje, dat door dien agent geslagen werd en dat een apotheek in de Weesperstraat binnengedargen is. De verbalisant zegt, dat het bewuste meisje de apotheek binnengebracht werd, toen het verzet van beklaagde reeds had plaats gehad. Twee getuigen a décharge bevestigen de lezing van beklaagde in zooverre, dat zij zeg gen gezien te hebben, dat beklaagde op een gegeven moment naar de richting van een agent liep, toen di agent een meisje met een stok eenige slagen had toegebracht. Wat er verder voorgevallen is, weten zij niet. Het O. M., mr. Van Thiel, acht de ten laste gelegde wederspannigheid wettig en overtuigend bewezen. Het feit is ernstig. De politie had die dagen een moeilijke taak. Er was een geest van gisting tegen de politie. Toen deze in het belang der orde een volks verzameling gelastte uiteen te gaan, werd e uit die volksverzameling „aansluiten ge roepen en ieder weet wat dat beteelcent. Groote onheilen hadden daaruit kunnen voor vloeien. Beklaagde had dat moeten begrijpen Intusschen, heeft beklaagde een mco straf register. Misschien was ook hij in die dagen verhit door de revolutieonaire beschouwingen op de vergadering geuit. Geen zware straf zal spr. dan ook eischen. Eischeen maand voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaren. 'Aangekocht. De heer J. D. Röbkern heaft aangekocht <te gebouwen der voormalige bierbrouwerij de Fa Lans aam het Zuider Buttenspaanw Hij zal deze inrichten als steenhouwerij1. Baden. In liet Douéhebadkiüa aan. den Sehoteir- eingel zijn in de afgeloopen week 923 ba den genomen; In dat aam het Leidsche- plein 830 en in dat aan den KoudenhotH 745 baden. Garnizoensberichten. De s ej"g©an't-ma. j oor-ins truc beun Mi Molhoek van het 10e Regiment Infanterie wordit op zijn verzoek voor onbepaalden tijd gedetacheerd bü het 14e regiment in fanterie, De vaandrig-semi-arts Kuipers ie opgroepen om op 15 December a.s. terug te koeren vam onbepaald verlof, teneinde werkzaam te worden gesteld bij de mili taire ziekenamrichting alhier, VAN ONZE RECHTBANK Oorlogwinstbolasfing. De directeur der N. V. Stootowassdierö „Veribus Unit as" te I Jniuiden. de heer A. J, É-, wonende te Ha a riem., is wegens overtre. dlnisr der wet op de oorlogswinstbelastóng veroordeeld tot en gevangen isstraf van 1 week. Een motorrijwiel. De heer C. H. V., boterfabrikaat hier ter stede, zette Dinsdagmiddag 15 Maart vaa dit jaar om 5 uur zijm motorrijwiel, 'm „Har- ley Davidson" in een pakhuis op het Plein. Toen hij om 7y2 uur het rijwiel wederom "wilde gaaln halen, was het verdwenen. .Van deze diefstal werd verdacht de Haagsche werkman N. tl. N. H. was niet verschenentegen hem werd verstek verieend. Den 17den Maart verkochten twee onb^ kende personen een motorrijwiel aam dim motor- en rijwielhandelaar J. K. te Den Haag, die het op zijn beurt aan L V.. even eens te Don Haag veikodht voor 1300. Vervolgens werd als getuige gehoord de H'aagisdhe tapper K. J. die voor de politie indertijd verklaarde dat in den avond va!» den 15en Maart bij hem waren geweest N. H. en J. R., beiden werklieden te Den Haa& om een motorrijwiel te koop aan te bieden. Voor de rechtbalnk beweerde hij nu evenwel, dat N. H. niet in zijn tapperij was geweest den 15dten Maart, doch wel J. B. met een anderen kameraad. Het O. M. meende, diat uit de getuigen verklaringen genoegzaam dé schuld van N. H. bleek en eisdite derhalve tegen hem een gevangenisstraf van 1 jaar. Ontaarde ouders. Hierna hadden zich te verantwoorden dia eahtelied'em W„ die evenwd niet verschenen waren-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5