ME HURL mm BUITENLAND STADsNItuWS HET WITTE HUIS. FEUILLETON Donderdag II December—Tweede blad Geen crisis aan Marine? Het heeft er In de laatste dagen ernstig den schijn van gehad, dat wij aan Marine opnieuw een Ministercrisis zouden bele ven. Het tegenwoordig hoofd van het Zee varend Departement, mr. Bijleveld, was daar waarlijk niet de minst schuldige aan. Vroeger is reeds in een beschouwing on- fer onze Parlementaire Kroniek opge merkt, dat de benoeming van mr. Bijle veld tet Marine-minister niet de geluk kigste gTeep was, welken onze Regeering heeft gedaan. Deze Amsterdam sohe advo caat toch was niet alleen in Marinezaken een totale vreemdeling, maar zijn aanra king met het parlementaire leven had tot dan toe in weinig anders bestaan, dan dat hij compagnon Was van wijlen advocaat De Vries, thans Minister van Financiën. Mr. Bonians heeft dit gisteren in de Ka mer openlijk uitgesproken en ter beoor deeling van den thans geschapen crisis toestand, is deze waardeering niet over bodig. Minister Bijleveld is inderdaad tot nog toe als „een kruiser zonder roer" door de parlementaire baren gegaan: in zes weken tijde veranderde hij zes maal van inzicht. Dat daarbij vanzelf aan zijn ondeskundig heid wordt gedacht, spreekt van zelf. Toeh zon het onbillijk zijn, de geheele zelfs het grootste deel der schuld van den verwarden toestand aan het leekeninzieht ran dezen Marine-minister toe te schrij ven. Niet werd op de eerste plaats een deskundig Marine-officier, maar een reor- ganisator geëiseht, die, aan die hand van deskundige adviezen een nieuw vlootplan kon ontwerpen. Die reorganisator is mr. Bijleveld ook niet gebleken te zijn; maar alweer, het zou onbillijk zijn, hem dit zeer euvel te dui den. Wellicht is er niemand in ons land, die op 't oogenblik een algemeen bevredi gende oplossing aan de hand zou kunnen doen. Mogen wij het dan in billijkheid van mr. Bijleveld eischen! Het zou ons daarom gespeten hebben, wanneer in deze omstandigheden aan het Marine-departement opnieuw een crisis was ontstaan. Minder dan ooit is thans de tijd daarvoor rijp. Dit schijnt men ook in parlementaire kringen, die het niet op moedwillige sloo ping van bet Kabinet hebben gemunt, in te zien. De heer Hugenholtz zal voor zijn inge diende motie om de geheele Marine te likwideeren niet anders dan de socialis tische en communistische stemmen krij gen Wanneer hij gespeculeerd heeft op de stemmen der vooruitstrevende Katho lieke groep in de Kamer, dan is hij be drogen uitgekomen. Mr. Bomans heeft gisteren niet onduide lijk laten hooren, dat hij ondanks alles vóór deze Marine-begrooting zal stemmen. Voor de punten van verschil, welké nog blijven, heeft deze afgevaardigde te voren reeds een paar bruggen geslagen, waar over mr. Bijleveld hem te gemoet kan ko men. Ook de verklaringen door de vrijzinnige leden afgelegd, doen geen afstemmen der begrooting vreezen. Zoodat een crisis aan Marine ons onvoorziene omstandighe den voorbehouden thans niet meer waarschijnlijk lijkt. Kunnen wij ons in dit verloop verheugen, let moet ons toch van 't hart, dat hoe eer boe liever in ons stelsel van landsverde diging een vaste lijn gaat komen. De kri tiek, thans in de Kamer gehoord, is voor land en volk beschamend. En het feit, dat een Minister in 'n zoo hooge en verant woordelijke functie alleen gehandhaafd wordt, omdat en zoo lang men vreest geen geschikter persoon te hebben of bereid to vinden, ie ook al geen hartverheffende wetenschap! HET ANTWOORD VAN DUITSCHLAND De commissie voor bnitonlandsche aan gelegenheden kwam bijeen om haar standpunt tegenover de nota van ant woord der Duitsche regeering te bepalen. De „Deutsche Allg. Ztg." merkt naar aanleiding van den edsch tot uitlevering van 400.000 ton drijvende dokken en bag germachines op, dat het totale bezit van Duitschland aan dergelijk materiaal slechts 500.000 ton bedraagt. De opvatting in de nota der geallieerden, dat het uit leveren van uit materiaal Duitschland niet zon kannen schaden, is dus onjuist. Het staat nog niet vast, welke personen zich ter beraadslaging met die Entente naar Pakijs zullen hegeven. Waarschijn lijk zullen twee of drie vertegenwoordigers uit de Hanse-steden de zaak in Parijs voorleggen. CLEMEN CE AU NAAR LONDEN. Het hoofddoel van Clemenceau's ireis naar Londen schijnt te zijn een gedachten- wisseling over de Oostersche aangelegen heden. Gesproken zal worden over Tur kije, het lot van Konstantinopel, de Dar- danellen enz. Waarschijnlijk ook over Rus land. Het Engelsche plan, om de conferen tie naar Londen te doen verhuizen, heeft niet veel bijval gevonden,: de meeste an dere landen schijnen er niet veel voor te t celen Dat Clemenceau nu te Londen gaat pra ten, is het gevolg hiervan, dat hij tijderife Lloyd George's bezoek aan Parijs beloofd heeft over te komen, zoodra do Oostersche vraagstukken ter tafel zouden komen. HET VREDESVERDRAG IN DEN AMER1KAANSCHEN SENAAT. De correspondent van de „Daily Chroni cle" te Washington. G. M. Perris, noemt als een bewijs van het feit, dat het land het dralen in zake de ratificatie moede is, een motie, met algemeene stommen aan genomen door de Kamer van Koophandel van den staat New-York, en waarin ver zocht wordt om: „ratificatie in een of an deren vorm van een internationaal ver drag- ter voorkoming van verdere oorlo gen." EEN BELASTINGKWESTIE IN ENGELAND. Hl m ijn werkerskringen in Wales is se dert eenigen tijd aan de orde geweest de edsch dier werklieden, dat zij, die niet meer dan 250 pond 'sjaars ver-dienen, zullen zijn vrijgesteld van het betalen van in komstenbelasting. Thans zal in het Lager huis tot de regeering een vraag worden gericht'omtrent een ander punt die belas ting betreffende. De wet op de inkomsten-belasting geeft degenen, die handenarbeid verrichten 't recht van hun opgave voor de inkomsten belasting af te trekken de reiskosten naa.r de plaats van hun werk en van daar naar huis to mg, maar het is niet duidelijk of dat geldt voor elk verdiend loon. Een groot aantal arbeiders verdient thans loo- nen. veel hooger dan die van klerken en anderen en dus rijst de vraag of aan dié categoriën van „werkers" niet dezelfde af trek op hun aanslagbiljet, moet worden toegestaan. Daarbij komt nog, dat sommi ge werklieden reeds van hun werkgevers schadeloosstelling ontvangen voor den tijd, nop dig om naar en van hun werk te ko men of vergoeding van reiskosten en kost. DE VLAAMSCHE KWESTIE. Het katholieke Kamerlid, prof. Frans van Cauwelaeri, bespreekt in zijn orgaan, de „Standaard" de te verwachten behan deling van'de Vlaamschc kwestie, en zegt: „De Vlamingen vragen zich met groote nieuwsgierigheid af, welke de houding de reigeering in hare programrede aannemen 7al tegenover bet Vlaamscbo vraagstuk. Zal zij de verklaringen uit de. troonrede handhaven, of zal rij de oplossing eenvou dig opdragen aan de wetgevende Kamers! Waarschijnlijk zal dit laatste het geval wezen. De regeering zal geen eigen stand punt innemen, maar zich vergenoegen met nadruk te leggen op de dringendheid eerer oplossing en bij de Kamer het denk beeld aanbevelen om nit baren schoot een commissie te vormen, die d' studie van de noodzakelijke taalhervormingen onmid dellijk ter hand zou nemen. Het is ons natuurlijk liever dat de re geering bare leden vrij laat in de Vlaaui- sche kwestie, dan dat zij zich gemeen schappelijk op een standpunt zon plaat sen dat onvereenlgbaar is met ons tahl- program. Was dit laatste bet geval ge weest, dan zou geen Vlaamschgezind mi nister van bet Kabinet deel kunnen uit maken. Maar het blijft niettemin betreu renswaardig, dat onze regeering nu nog niet in staat blijkt om zich, in een zoo ge wichtig vraagstuk te vereenigen op voor stellen, die aan den taalstrijd voor immer een einde moeten maken. De onthouding, waarin de regeerdng zich ditmaal wenscht te redden, is een nieuwe bevestiging van die tradition eele onmacht. Het is te hopen dat de volksvertegenwoor diging zich beter van haar taak in deze kwijten zal dan de regeering, maar het blijkt dat deze in een der vraagstukken, welke die toekomst van het land recht streeks beheerscben, te kort schiet aan ha ren plicht om het land op den weg der duurzame hervormingen voor te gaan. Het blijft nu te bezien hoe de Kamer zich tegenover het talenvraagstuk gedra- 33 m gen zal, en zoo zij het oor reent aan de ingeving om een parlementaire commissie te benoemen in welke voorwaarde zij haren arbeid zal op- en aanvatten. Van eene commissie, die ruieuwc vertra gingen zou medebrengen in de parlemen taire behandeling van de taalkwestie kan geen sprake zijn. Het taalvraagstuk is zoo dringend aJs niet een en de medewerking van de Vlaamseh-gazinde Kamerleden aan de grondwetsherziening zal ongetwij feld worden beïnvloed door de meer of mindere voldoening weilke aan de Vlaam- sche eischen za.l worden gegeven. Het i® overigens duidelijk, dat het bestaan van een taalcommissie de Vlaamsch gezinde volksvertegenwoordigers niet belemmeren kan in hun recht om buiten de commissie oni hun parlementair initiatief te ge bruiken, noch in hunne vrijheid om met alie macht en middelen stand te nemen togen alle voorstellen, welke niet met de beginselen van de Vlaamsche beweging zouden strooken." HET HONGAARSCHE VREDES VERDRAG. Volgens de „Neue Freie Presse" bevat het Hongaarsche vredesverdrag de vol gende voorwaarden: le. Hongarije zal uit 14 komitoten be staan. 2e. Het moet binnen 25 jaar 18 milliard voor het herstel der aangerichte schade aan de Entente betalen en neemt een vijf de deel' van de totale staatsschuld der voormalige Donaumonarchie voor zijn rekening. 3e. Over den staatsvorm van het land ral deer een volksstemming worden besList. 4e. Het huis Habsburg blijft van de heerschappij over Hongarije uitgesloten. KANAALPLANNEN. Van Duitsche zijde wordt gemeld dpi volgens een bericht uit Parijs op het da-ar' ge.iouden Beheepvaartcongres is besiofen onmiddellijk met de kanalisatie van dje Moezel een aanvang ie maken en tegelij kertijd het ltijn-Marnekanaal te ver- groeten en de kanaal werken van do Baar te verdubbelen. De kanaiisalie van de Moezel zou dusdanig worecn ingericht dat Rijnschepen van 2100 tón op de Moe zel kunnen varen. Het werd als een bi zo ml er belang van Frankrijk genoemd de kanalisatie van de Moezel tot in Luxemburg door ie zetten. GEMENGBE BUlTEruBERICHTEN. Dc verlichting van Londen bedreigd De „Globe"' verneemt dat er ernstig gevaar bestaat dat Londen eerlang ge deeltelijk in duisternis zal worden gehuld door een staking der elèctrieieiis. De wrijving tussoien Werkgevers en wtrkrie- den in dit bedrijf dateert reeds van 1914 toen do werklieden gedeeltelijk in staking waren op het oogenbiik dat de cor.og uitbrak; ton gevrngomaarvan wérd de sta king toen opgeheven. De vakvereeni- niging tier eieotrtülens ii vooral ver ontwaardigd dat' óïtëiertussciieü is opge richt een „National toéiety o.' Super\i sing Efectrieiens", een verem.ing die vo.igens de leiders der vakvereenigïng, ba-' cioe'Le om in geval van een staking der e Dec trie i ens Mon-ledskru.pers" te kunnen tevoren, en de e:oc.ri ims zijn er thans heftig tegen gekant uai, zij met de kxi u dier andere vereeniging inoefen samen werken. Daarbij eisciit de Eïeclrical Uni on een uurloon van drie sin.lng bij een arbeidstijd van 44 uren per week; liet minimum loon bedraagt titans 1 s. 7 d. d. per uur met 121/'? PQt. bonus en een werk tijd van 47'uur per week; enkele werk gevers betalen ri/z sh. per uur. Bij hoooidelijke steming hebben de le den der vakvereenigiug eeil voorstel <kr werkgevers om net ingang van 1 Dec. een uurloon van '2 sh. te geven, ver worpen en zullen deze cok nader beslis sen hoe te handelen. Er zijn ongeveer 1(5,000 mannen lid van de Electrical Trade Union, zijnde vermoe delijk 95 pCt. van alle electricians te Londen werkzaam, Woningnood. Van de 614 nieuwe Franse!ie Kamerle den hebbe.n 222 nog geen ad ros kunn n opgeven, daar zij £een huisvesting kui> nen vinden. De Parijsclie bladen Vragen of de iiee- ren wellicht zullen docorzitten of wor den de Seine-bruggen voor hen in ge reedheid gebracht? (Naar men weet bieden de hoekjes on der de gruoie Seinebruggeu aan menigen dakloozen zwerveling een slaapgelegen heid.) Prins Firouz, Min. va,n Buitenlandsche zaken, heeft aan den sscretai is-generaal van den volkenbond laten weten, dat de keizer lijke Perzische regeering zonder voorbehoud haar goedkeuring heelt geschonken aan hei Volkenbondsverdrag. De Nemzeti Usjag zegf in entente-krin gen te hebben gehoord, dat Sir George Clark te Parijs de zienswijze zal voorstaan, dat de staten der voormalige monarchie niet zonder wederzijdschen steun kunnen bestaan en dat dexlhalve moet worden gestreefd naar een ekonomische Donau-federatie. Die Hongaarsche regeering heeft groote plannen tot uitbreiding van de haven van Boedapest, die zij geschikt wil maken voor koopvaarders van 3000 ton. Zij hoopt voor dat doel tmitenlandsch kapitaal te kun nen interesseeren. De politie te Weeiien heeft in den. Hof- burg, het voormalige paleis van den keizer-, een speelbank ontdekt, die daar door een tooneelspeelster was opgericht. Uit Meknes wordt gemeld, dat troepen van <fen Marokkaansdien sultan en Fran- sche Spahi's overvallen zijn door dissidente benden, waarbij de aangevallenen 30 doó- den, o.w. 15 Spain's verloren. Een officier der Spahi's is gesneuveld. Londen lijdt op dit oogenblik onder het geen een koorts-epidemie kan worden ge noemd. De „Globe" meldt dat er thans In de elf ziekenhuizen ondier beheer van den „Metropolitan Asylum Board" niet minder dan 4800 patiënten lagen lijdende aan koorts. Van de 481 opgenomen patiënten der laat ste vijf dagen waren 300 roodvonkgevallen. Volgens de herziene Engelsche begroo" ting van oorlog zal het leger den 31 Maart 1920 teruggebracht worden tot een sterkte van 400.000 man, waarvan daarna nog eenigen gedemobiliseerd zullen worden- Te Warschau zijn.uit Moskou berich ten ontvangen over pogingen tot toenadering tusschen de Russische bolsjewiki W1 de meer gematigde revolutionaire partijen. Van re- geeringszijde gaan die pogingen uit van de volkscommissarissen Lenin en Tsjilsjerin, terwijl de sociaal-revolutionaire Maria Spi- ridonowa, die uit de gevangenis is ontsla gen. in dezelfde richting moeite doet. Lenin en Tsiitsjerin zouden bereid zijn de poli tiek van terrorisme te laten varen en dte bui tengewone rechtbanken op té heffen. Te Berlijn is in den ouderdom van 59 jaren overleden de heer M. Aschenborn, stichter van het Duitsche postchèpuewezen en directeur van het rijkspostministerie. Tot voorzitter van de Belgische Ka mer is na. drie stemmingen gekozen de socialist Brunei mei 84 stemmen tegen 72 op den Katholiek Carton de Wiart.. DE NIEUWE HUISVESTING VAN ONZEN BURGERLIJKEN STAND. Sinds ettelijke dagen is het bureau van den burgerlijken stand uit 't bekende „hoek je" van ons stadhuis vertrokken en heeft haar tenten of liever gezegd haar registers, en verdere ingrediënten in het gebouw van het voormalige gasbureau. aa'a dc Kruisstraat opgeslagen. Wij hebben, op uitoodiging van den heer G. J. Kok. hcofd-cominies „n chef der afde§- ling, liét bureau eens bezichtigd en als men naar ons oordeel over deze nieuwe huisves ting van een der belangrijkst afdeelingen van het gemeentebestuur vraagt, dan vin den we daarvoor geen betér antwoord, als de hartgrondige uitlating van den heer Kok bij de ontvatagst, „we zijn heel verheugd, dat we uit die „catacomben" vandaan zijin." Nu, dat nemen wij gaarne aan Het bureau ziet er thans keurig uit en, ruim van inrichting als het is, leent het ed zich voor, het publiek gemakkelijk en vlug te helpen. Het gaf ons tevens eenig beeld, welk een groote uitbreiding dezen tak van dienst ondergaan heeft. In 1888, zoo ver telde ons de heer Kok, waren er 3 men- schen in werkzaam, terwijl thans 23 ambte naren in dienst zijn. Dit aantal is dan nog 'nauwelijks voldoende. Het geheel staat onder leiding van de heeren Fehres en Timmerman die onder scheidenlijk de afdeeling Bevolkingsregis ter en het bureau van aangifte van geboor te overlijden enz. beheeren. Bij de bezichtiging van de afdeeling be- vo'kingsregistei, gaf de heer Kok ons een uitleg van de inrichting der registers. Deze zijn ingericht volgens lexicogra fisch systeem, hetwelk nog maar weiriige gemeenten bezitten en dat niettemin zeer vele voordeden biedt. Volgens dit systeem kunnen alle mogelijke gegevens, omtrent willekeuri ge perscben in zeer korten tijd verkrgen wordqt De heer Kok schatte het aantal in- formSfe, dat in een uur tijds verstrekt kan worden op 50 a 60. Behalve deze registers bestaat er nog een kaart-stelsel, waaruit men kan zien door wie zeker perceel is bewoond geworden en wordt bewoOnd, met al de bijkomstigheden, daaraan verbonden. Zoo terloops vertelde ons de heer Kok, dat jaarlijks gemiddeld 15000 zielen verhuizen alléén binnen de ge- meemte. £.en aantal, dat slechts weinigen zich gedacht zullen hebben. Ook bezit men bij dit kaart-systeem een eigenaardige manier, om verhuizingen te controleeren. Dat geschiedt door middel van ruitertjes in verschillende kleuren, waarmede de kaarten van de perceelen. waarvan de eigenaar verhuisd is, gekenmerkt worden- Daaruit kan de controleur zich op onfeil bare wijze verzekeren, van welke perceelen de nieuwe eigenaar of bewóner nog geen aangifte van het betrekken van deze woning heeft gedaan. Voor de Inwonende dienstboden bestaat eveneens een aparte kaartenkast. Al dezen kaart-systemen geven den informator e©n ge makkelijke en overzichtelijke bron voor de gegevens, die hij noodig heeft. Dat is echter ook wel noodig- Vertellen wij alleen maar dat het aantal informaties zoo ongeveer een 84,000 'sjaars bedraagt. Tenslotte zijn alle leerplichtige kinderen, op kaarten ingeschreven, met al de daarbij behoorende bijzonderheden. De inwerkingtreding van de cociale wet ten geven de ambtenaren voorts weerorm veel werk. Dat werk brengt natuurlijk zijn kosten mede, die voor rekening van de ge meente komen. Daaruit volgt dan, dat de uitvoering van de sociale wetten pracusch ten laste van de gemeenet komt. Vanuit de bevolkings-registers is men thans ook bezig de nieuwe kiezerslijst gereed te maken, wat ook geen peulschil letje is, nu het Vrouwenkiesrecht is in- gevoerd. Bevatte de kiezerslijst dit jaar 18000 namen, voor het jaar 1920 zai zij er 40000 tellen. Verder is de geheele af deeling verkiezingen liier gekomen. Ten laatste deelde de heer Kok, dja ons had rondgeleid en welwillend alto inlichtingen verstrekte, ons mede, vanuit het archief .van den Raad van Arbeid 55000 extraxten zijn behandeld gaande over Haarlem en omstreken. Hij irukte er hierbij zijn spijt over uit, dat dit archief niet brandvrij is geplaatst. Inge val het verloren ging. zouden groote moeilijkheden daarvan het gevolg zijn. De indruk, die wij van het ge nee. had den, was vooral de vele en omvangri.(ko arbeid d.ie er verricht wordt. Ten onrech te spreekt men van ddn ambtenaar van het Stadhuis dikwijls als van iemand, wiens taak licht en gemakkelij.k is. Wi] kregen bij' ons bezoek een idee, van zijn arbeid en moeten getuigen dat deze zeer, omvangrijtk is. Er worut hart en veel gewerkt aan het bureau van den Bur- gerlijlke Stand. We willen eindigen met hetgeen wij, m den aanvang zeiuen: deze nieuwe huisves ting is een groote verbetering, die èn net publiek èn de ambtenaren zeer ten goede zal komen. SCHOONMAAK DER HALS EN. De heer Gustaaf van Kaïcken heeft den vol- genden brief gezonden: Aan het Bestuur van het Frans Hals-museum te Haarlem* Het zij mij vergund beleefd uwe aandacht te vestigen op de verbleekte kleuren, zooals dit o.a. ook geconstateerd wordt door den kunstschilder Th. van Lelyveld, die in „De Loods" van 4 Dec. j.l, schreef: Al snjn de blauwe kleuren geheel verbleekt, toch heeft dit weinig geschaad aan het orches- traol samenstel. Daar nu de helderzonnige vernis, zooals ik die tijdens de herstelling gezien heb, zulk een be schermende eigenschap heeft, verzoek ik u be leefd den heer de Wild te willen toestaan, deze oorspronkelijke vernis te behouden, of tenminste daarvan de proef te nemen. Waarschijnlijk zal hij dan met zijne groote vaardigheid ook de zonnige betoovering kunnen terug brengen, waarvan Mathias Scheitz te Haarlem, een XVIIe eeuwschc kunstbroeder, die persoonlijk met Frans Hals bekend was, toen reeds opge togen schreel: „Frans Hals tritt wie ein Zauberer auf, der die kalten Schemen seiner Vorlaufer mit unge- ahnten Leben crwarmt''. Haarlem, XII. iviv- Kindervoeding D# Vexeeniging Kindervoeding deelde in de afgeloopen week een warmen maal tijd uit: Maandag aan 549 kinderen, op Dinsdag aan 565 kinderen; op Woensdag aan 548 kinderen; op Donderdag aan 575 kinderen; op Vrijdag aan 566 en op Za terdag aan 435 kinderen. 'Geloof en Wetenschap. Kinderfeest. Op Zaterdag 27 December a-s. zal dooi* de Vereeniging Geloof en Wetemscihap, Haarlem in de groote zaal der Jozefs-Ge zellen aan de Jansstraat een kinderfeest; worden gegeven. Op dit feest, dat om 3 uur aanvangt.- zal o. a. een goochelaar optreden terwijl ook een poppenkast zal worden vertoond. Verplicht Veilen. Door heel het land worden krachtige 71). Wonderlijke samenloop 1" zuchtte Charle? een zijdelingschen blik p de waarzeg- vimlen!"*n k°ek' we dat hier moeten avonderlijk; hoe dierbaar mij echter dat voo^ wenechte ik het 0p den bodem der wanneer ik er ra voor terug had." „Wees bedaard, wie weet tot welke onto dekkingen' het leidt. .Tiet kan zijn, maar ik geloof het niet; wij willen het beproeven." „Welnu," vervolgde hij tot den ouden man, ,4k heb vergeefs op antwoord ge wacht en nogmaals herhaal ik de vraag; Waar hebt ge dit medaillon gevonden of gekregen?" „Laat Tomie 't doen," sprak de veer- nmn; Je hebt me daar straks zoo gekne pen en mijn rug doet me nog zoo zeer van dien val, dat ik geen trek heb om te spre ken." Eduartd gaf nu een wenk aan de kaarto lcgster dat zij naderbij zon komen, terwijl hij, toen zij opstond, een stoel bij de kachel zette en op vriendelijker toon dan vroe ger tot haar sprak: „Welnu, profetes, zeg ons, als ge wilt, wat ge van de zaak weet; wij zullen naar je luisteren; maar geen leugens; het kost je je grijzen kop." „Ik verzoek meer eerbied, ten eerste vc-or de knust, die ik mij, door ingespan nen studie eigen heb moeten maken en ten tweede voor mijn jaren; zijt ge niet voornemens die eerbied mij te bewijzen, dan zal ik zoo vrij zijn te zwijgen." „Dat wijf is nog halsstarrig en op haar wijze trotsch ook," riep Eduard met ver achting, terwijl hjj het hatelijk wezen van top tot teen opnam, en nu ontdekte, dat hij met een zoogenaamde heidin te doen had, een dier ongelukkige verwilderde schepsels welke in woeste horden gamsch Europa ronddwalen en het eerst in Bohe- inen zijn opgemerkt. „Indien ge te weten wilt komen; wat gij verlangt, spreek haar dan wat vriendelij ker toe," fluisterde de veerschipper, die een hoogen dunk van de wetenschap zijner huishoudster koesterde, „anders vertelt ze u niets en dan kan je naar huls gaan." Eduard, die begon te begrijpen, dat die laatste bedreiging wel eens bewaarheid kon worden, nana nu voorgoed ©en ande ren toon aan en zeide: „Kom, het is maar gekheid; iedereen heeft het recht zich iets te laten voor staan op handigheden dae hij "zich eigen heeft gemaakt en waarvan anderen g: en begrip hebben; en die oud is, zegt het spreekwoord wel wat wreed moot zich maar jong laten opknoopen. Kom, moeder Tonie, vertol ons maar eens wal ge van de zaak weet. We zullen aandach tig luisteren." Het gelaat der kaartlegster vertrok zich tot een akeligen grijns, die zeker bij haar een glimlach moest heeten, terwijl zij zich voor het verhaal gereed maakte. TIENDE HOOFDSTUK. Na een poos den kater, die naast haar kwam zitten, over zijn rug te hebben ge streeld, waarbij zij hem, toen hij den kop naai* haar ophief, in de oogen keek, alsof zij van daar de stof voor haar verhaal wilde ontleenen, begon zij langzaam en bevend: „Het was een week geleden ^ïier op het naaste dorp kermis en omdat ze daargin der meer van me houden, dan hier, begpf ik mij er heen, ten: inde velen door de ont raadseling van het hoek der toekomst van dienst te wezen, en, door er een billijke be loon ing voor te ontvangen, ook ine zeiven te helpen. Ik ga dan altijd in alle herber gen rond en behoef daar niets te gebrui ken, overal heb ik vrijen toegang. Het is ook onnoodig mij bekend te maken, daar dc oude Tonie niemand vreemd is en me nigeen nog al eens naar haar wil luiste ren Ik zet mij dus gauw ergens neer. en degene, die mij noodig heeft, wenkt mij en vindt mij nooit ongezind 'zijn vragen te beantwoorden. Zoo gebeurde het, dat ik de heele ker mis al rond was geweest en juist van plan was om naar huis tc gaau, daar ik moe was van het werk, ofschoon heel te vreden dat het goed beloond werd. Aan het einde van het dorp gekomen, werd mijn gehoor aangetrokken door een hevi- gen twist, welke in het rechthuis plaats vond, waar het bij zoo'n gelegenheid erg druk is, omdat daar gedanst wordt en het recht vroolijk toegaat bij dé muziek. Ik ging er binnen en zag den twist, waaruit eindelijk een vechtpartij ontstond, nadat ik mij op een bank had neergezet, met ,be- daardhtid aan, daar ik van jongs af aan dergelijke tooneelen gewoon ben en mij dus van een weinig leven niets aantrek. De twistenden waren vier in getal en twee daarvan werden handgemeen. Allen verkeerden door den drank in opgewon den toestand en'vloekten en scholden dat het een schande was, waar ik 1 m orgen hok el aan heb, omdat ik het zoo gemeen vind. Al dadelijk bemerkte ik, dat het ge kijf alleen ontstaan was door een gouden voorwerp, niets anders dan het bedoelde medaillon, dat de een (het was een zeeman die mank ging), aan een lintje om den hals droeg, bij wijze van horloge. Ook de tweede, dien hij hevige vuistsla gen in het gezicht toebracht, was een va rensgezel, maar veel jonger dan hij. De eerste had een .weddenschap met zijn mak ker aangegaan om het gouden medaillon, dat hij verloren had, en nu de andere, wat hij eerlijk gewonnen had, opeisehte, werd hem dit geweigerd. Hieruit ont stond de vechtpartij, welke doir de twee andere vrienden, die de worstelaars poog den te scheiden, niet te sussen scheen. De twee laatsten waren mij bekend, zij wonen even buiten het dorp en behooven tot d© aanzienlijken boerenstand. De beide zee lieden waren mij vreemd. (Wordt vervolgd)!'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5