BER1CHTEKP Kerk en School Missie Kalender. Missie Kalenders Uit den Omtrek 422e Staatsloterij* INederlam en België. - SfAT EN-GEN RA AlT"^* >«r draagt aan h'efc R.-K. Hnlevcetiögwmi té te 's-Hertofirenboeeh. Uitdrukkelijk werd bepaald en "vastge steld, dat in deze geheele actie de „alge- meene regelen" van het R.-K. Huisves tingscomité te 's-Hortogenboseh moet ge volgd worden. Na een maand zullen de verkregen re sultaten worden overzien en 1100 noodlg nieuwe maatregelen worden overwogen. Aan het Centraal Bureau der K. S. A. werd de uitvoering van de propaganda opgedragen, dat met spoed en kracht deze zaak ter hand nam. DE „J. P. COEN" TERECHT. Wij vernemen, dat bjj de Mij. Nederland bericht is ingekomen, dat het stoomschip „J. P. Coen", veilig te Colombo (Ceylon) is aangekomen. Op 9 Dee. was daarvan reeds te Londen bericht ontvangen, doch eerst heden werd dit telegram te Amsterdam ontvangen. Het is niet bekend op welken datum het schip te Colombo arriveerde. CENTRAAL BUREAU R.-K. HUISVES TINGSCOMITÉ. De tweede lijst van giften tot en met 8 December bij bovengenoemd Comité voor de Oostenrijkschi kinderen ingekomen, vermeld een totaal bedrag van 20.734.33. Vorige opgaaf 7105.18. Totaal 27.839.57. Voorts werd nog ontvangen door bemid deling van Mgr. A. If. Deepen: 10.000 Kro nen voor de arme kinderen en voor Kar dinaal Piffl 25.000 Kronen voor arme ker ken en priesters. RAPPORT DER ORJSLS-ENQUéTE COM MISSIE. Verschenen is het derde deel der ver slagen als bedoeld bij art. 15 der Crisis- Erquètewet 1918 van de Staatscommissie ingesteld bij 'en. besluit van 8 Jan. 1919 tot liet instellen van een on'orzoek naar betgeen tijdens den toestand van oor- logs,se vaar heeft paats gevonden terzake van de voorziening van het land met le vensbehoeften enz. In dit deel worden eenige belangrijke zaken behandeld, die wij in ons nummer van morgen zullen plaatsen. Nederland en Postenrijb. Door tuis henkomst van Hr. Ms. gezant le Weenen is den staatskanselier dr. Ren ner den brief van den Nederlandjschen minister van Buitenlaiidsche Zaken van 2 November jl. ter hand gesteld,, waar bij offi ieel de republiek Oostenrijk door de Nederlandsche regeermg is erkend. Het Woningvraagstuk. De Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwkundigen zal in Mei 1920 een bondscongres houden over de volgende onderwerpen: Liquidatie rijer Huurwetten en Cpiossing van het Wo ningvraagstuk door de par'rmtrr^ bouw- nijverli"?v VERGADERING RIJKSMIDDEN STANDS-ADVISEURS. In Den Haag had gisteren een vergade ring plaats, uitgeschreven door de Rijke- ïiiddenstandsadviseurs, waar hij uitgenoo- digd waren de 3 Nat. Middenstandsbonden, de Ver. Ned. Fabrikaat en de Landelijke Bond tot bestrijding der Duurte. In be spreking kwam het duurte-vraagstuk en de middelen ter bestrijding. Het vraag stuk werd breedvoerig besproken en over leg in 't algemeen gewenecht geacht tns- echen producenten en consumenten. Ten sjotte werd een commissie benoemd, be staande uit 9 leden, die zoo spoedig moge lijk met concrete voorstellen tot samen werking zullen komen. De commissie bestaat uit: voor de H.-K. Mkldenstandsvereeniging: Prof. Mr. Ver aart; voor de Christelijke Mididenstands- vrreeniging: L. van den Berg; voor de Neutrale Vereeniging: de heer Van Bom mel en voor de Land. Bond teir bestrijding der Duurte: I. J. Ritmeester te Assen, A. Fisier te Amsterdam en E. W. Goedhardt te Haarlem. DE MINIMUM-VERLANGENS. Het Comité de Politique Nationale te Brussel heeft een motie aangenomen, waar in wordt geëisdit, dat geen enkel accoord, 't welk de minimumverla'nr*ns, in Augustus j-1- door dat comité gesteld, niet bevat, met Nederland zal worden gesloten, voordat ver dragen met de geallieerden, in de eerste plaats met Frankrijk, gesloten zullen zijn ter versterking van België's toestand. De „Nation beige" schrijft, naar aanlei. ding van een bericht in de „N. R. Ct.", vol gens hetwelk de militaire kwestie zou zijn opgelost, dat Nederland aan België niets toestaat, tenzij de verzekering, dat Neder land elke inbreuk op zijn grondgebied als een casus belli zal beschouwen. „Zoo dus gaat de „Nation" voort de militaire kwestie is opgelost, kan dat alleen het geval zijn voor de Nederlanders; zij blijft, waf ons betreft, bestaan." Volgens de „National beige" van Woens dagavond zouden de Belgisch-Nederlaoid- «che en Duitsch-Belgische grenzen gesloten worden voor het personenverkeer. De Brus- selsche correspondent van het Persbureau Vas Dias heeft zich nog denzelfden avond tot de bevoegde autoriteiten gewend en ver nomen. dat dit bericht stellig kan worden tegengesproken. TWEEDE KAtóER. Vergadering van Donderdag 11 Dec Alvorens voortgang werd gemaakt met het marine-debat, werd nog over een paai" mo~ ties gestemd. Die van den heer HELSD1N- GEN. (S. D. A. P.), om een minimum uit- keering van f 200 te geven aan de ambte naren en beambten, werd met 51 tegen 26 stemmen verworpen; die van den heer SMEENK (A. R.), om de uitkeering aan alle ambtenaren 01 beambten te geven, die ook ia 1919 een duurtetoeslag hebben gehad, werd aangenomen met 69 tegen 8 stemmen. Marine. Uit de rede van den heer DRESSEL- HUYS (V. L.), bleek dat déze den Minister welgezind is. We hebben, aldus deze spreker jaar op jaar het eene vlootstelsel na het an dere geslikt, met het droevig resultaat, dat we nu met een hoop oud roest zitten. Geen wonder, dat deze minister thans met een stelsel komt, dat een finale opruiming houdt en de vloot tot 't hoogst noodige be perkt. Een vloot hebben wij echter noodig, en het stelsel van den heer Hugenholtz om te liquideeren is niet te aanvaarden. De heer Hugenholtz meende dat wij door liquidatie zouden handden in dén geest van den vol kenbond, maar dat is absoluut onjuist. De volkenbond wil geen ontwapening maar be perking der bewapening en daarom kun nen noch mogen wij op dit oogenblik tot li quidatie overgaan. Indien wij ons zouden ontwapenen, dan sluiten wij ons de deur tot den volkenbond, want deze zal weigeren al leen voor ons de kastanjes uit het vuur te halen. Dit zou bovendien een klaploopen zijn op de budgetten der andere mogend heden. Alleen daarom reeds achtte apr. de motie- Hugenholtz onaannemelijk. De vloot moet z.i. dus gehandhaafd blijven, maar tevens dient eén ander stelsel gevolgd. Op dezen burger-minister zal hij geen critiek uitoefe nen, zonder hem te hebben gehooid. Scherp gaf de heer Dresselhuys af op de wijze waar op èn de heer Hugenholtz èn de heer Staal man den Minister hadden aangevallen. Hij vergeleek de houdiftg der beide heeren tegen over den heer Bijleveld als die van een on betrouwbaren getuige. Nog bracht spr- huid' aan de wijze waarop Z.Exc. de kwestie van het personeel in orde gebracht heeft. In zake de materieele kwestie zou hij zijn oordeel opschorten totdat de Minister aan 't woord geweest is. De houding van den Q> rtsi el ijk - Higtor i - schen heer SCHOK KING was als van ie mand die in afwachting van de komende dingen is. Hij ging op informatie bij tien Minister uit. Alleen biedt hij nogal veel te gevoelen voor den aftouw der kruisers, die hij onmid dellijk noodig achtte voor de koloniën en waarvan hij de staking ais een uitvloeisel van bezuinigingszucht dan van een welover wogen beginsel. Met den heer TREUB (E. B.) kwam weer een tegenstander van het beleid des Minis ters aan 't woord. Hij verklaarde niet te begrijpen dat de Minister reeds met een vlootplan kon komen nu liet nog niet eens vaststaat dat de Volkerenbond zal tot stand komen en dus nog minder welke verplichtin gen die Volkerenbond ons eventueel zal op leggen. Hij weigerde den Minister als ern stig bewindsman te beschouwen en zal te gen de begrooti'ng stemmen als Z.Exc. niet kan aantoonen dat hij steeds eenzelfde lijn volgde bij zijn beleid. Nog kwam aan 't woord d)e heer MAR- CHANT (V. D->, die er den nadruk op legde. dat de Minister heeft moeten erva ren. welk een sledite raadslieden hij in zijn raadgevers heeft gehad, die hem volgens den heer Mardiant in de ooren fluisterden: Technische kennis hebt ge niet noodig; al leen handigheid om 100 kletsmajoors den baas te blijven. Z.i. moeten de milifaire-be- grootingen het karakter van kleurlooze cre- dietwetten dragen en moet er inmiddels ko men een departement voor landsdefensie, ter wijl de Indische defensie naar Koloniën dient te worden overgebracht. Nog even kwam de Minister van Marine aan 't woord'; maar op zijn verzoek werd daarop de vergadering tot 's avonds 8 uur geschorst. DE GROENTIJD TE GRONINGEN. Z. H. DE PAUS OVER DE MISSIES. UIT ONZE VORIGE OPLAAG,' VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE HAARLEM. Verschenen is het verslag vast 'den toe stand der gemeente Haarlem over het jaar 1918. Op de voorpagina van het verslag* is een goed gelijkend portret, gereproduceerd van wjjlen Jhr. Mr. W. B. Sandberg, bur gemeester. Aan het bijschrift van het portret ontkenen wij het volgende; „Anai de ons opgelegde verplichting wil len wij niet voldoen, zonder op deze plaats den slag te herdenken, dien Haarlem heeft getroffen door het overlijden, in de Decem berdagen van 1918. van onzen diep betreur den burgemeester Jhr. Mr. W. B. Sand berg.! Hij wa« een voortreffelijk burgemees ter. Bezield met onverflauwde belangstel, ling voor de gemeente, die hem lief was, gaf hij al wat bij kon geven aan werk kracht en toewijding, aan ome gemeente. Veel kon van he®» nog verwacht worden, ak wij letten op hetgeen hij deed in rijn ruim jarige ambtevorvallHig. r/Ajm> helderen blik op de zaken, zijn onver stoorbare opgewektheid die allen bezielde, die hot voorrecht hadden met hem te werken, zullen in on®e gemeente niet licht worden vergeten. Een woord van diep- weemoedige hulde wordt aan zijn nage dachtenis gewijd." Aldus eindigt het bijschrift. Vit het verelag momoroeren wij verder: Op 31 Deeenrber 1917 bedroeg do bevolking 35432 m„ 39384 vr. Totaal 74816 zielen. Op 31 December 1918 bedroeg do bevolking 35.798 m., 39486 vr., totaal 75.279 zielen. In 1918 werden hier geboren 858 m. en 708 v., tesamen 1566 kindoren. Overleden zijn in dat jaar 741 m. en 738 vr., tezamen 1479 personen. In het jaar 1918 werden 29 kinderen, tot do bevolking beboerende, meer géboren dan in 1917, namelijk 51 jongens méér en 22 meisjes minder. Er zijn 275 personen tot de bevolking be hoor ende, meer overleden dan in 1917, als 15G mannen en 119 vrouw. In 1918 zijn aangegeven 20 twcelingge- böorten, 15 jongens en 18 meisjes levend en 4 jongens en 3 meisjes levenloos, tegen 18 tweelinggeboorten in 1917; nog* werd aangegeven de geboorte van 1 drieling: 2 jongens eij 1 meisje levenloos. De sterf te verhouding, die in 1917 12.99 per 1000 zielen bedroeg, was in 1918: 1656 per 1000. In 1918 zijn 578 huwelijken gesloten, te gen 613 in 1917. De bevolking der gemeente kan naar de verschillende kerkgenootschappen op 31 December 1918. als volgt worden verdeeld Nederlandseh Hervormden 24729 Fransehe of Waalsehe Hervormden 222 Evangelisch Lutherecben 2860 Hersteld Luterschen 223 Doopsgezinden 3899 Remonstranten 854 Moravische Broeders 51 Christelijk Gereformeerden 726 Gereformeerde kerken 4070 Roomsch Katholieken 27775 Oud Roomsehen 159 Gemeente v. Zevendedage-Baptisten *64 Nederlandsche Israëlieten 937 Pertugeeeohe Israëlieten 44 Tot een ander kerkgenootschap of andere gezin die behoorende 845 Tot geen kerkgenootschap of ge zindte behoorend 1754 Wij komen op het verslag nog nader te rug. APOLOGETISCHE CURSUS. Voor onze aboïmó's stellen wfi, tegen betaling van slechts 0.50, verkrijgbaar! af te halen in, onze Tijdingzaai, Groote Houtstraat 15, tusscken 8—12)4uur en 1H en 6 uur. (5868) DE ADMINISTRATIE. A. van dor Valk t De heer v. d. Vaart is dood! Deze tijding zal in heel haariem worden vernomen als het overlijdensbericht van een goede bekende. Want bekend in» Haarlem was de heer v. d. Vaart als weinigen! .Jarenlang kon men de niet groote, krach tige, levendige figuur met de grijze bakke baardjes door Haarlem's straten zien stap pen en denken dat de ouderdom nooit geen vat op hem zou krijgen. En uiterlijk was dit ook inderaaad het geval, maar in het laat ste jaar deden de ouderdomsgebreken zich met looden hand voelen en, na een kort eigenlijk ziekbed van een week ongeveer, is de Jieer v. d. Vaart. 77 jaar oud. vannacht door den Belooner van alle goede werken opgeroepen om, laat ons hopen, het eeuwig loon te ontvangen voor alles wat de heer v. d V aart deed voor de eere Gons. vooral ten bate van armen en behoeStigen. De lieer v. d. Vaart behoorde tot de oude garde, tot de oude keurbende, die in een vroe gere generatie de hulp en steun was van Haarlem's Katholiek leven en ook nu nog veel goed deed. Als wij aan den heer v. d. Vaart denken, komen ons de namen van anderen gestorven veteranen in gedachten. Laten wii daarvan alleen herinneren b.v. aan de heeren Guskens, Brom, en Schlat- man. Die namen schetsen ons als 't ware het héele leven van den heer van der Vaart; R.K. Volksbond, Vincentius. kerkcollectant. Broederschappen enz. met alles wat daarbij behoort en daaromheen draait. Tusschen al deze functies verdeelde de heer v. d. Vaart zijn tiid en werkkracht. TWEEDE KLASSE. Trekking van 11 December. Prijzen van f 30. No. 4033 f400. 146 675 I068 1120 2139 2121 2911 8097 1638 4498 4602 5237 5803 6360 6420 6463 f184 7443 7462 7535 7739 7882 7904 8184 1360 8392 8762 8917 9026 9181 9218 9231 1285 9543 9679 9816 9913 10265 10328 10389 11104 11249 11627 11672 11852 11889 12452 12602 12837 12896 13046 13127 13494 13806 13879 14497 14873 14880 14957 15452 15653 15670 16737 15840 15955 16268 17093 17099 17114 17142 17553 17784 17890 17955 18107 18223 18596 18714 18835 19228 20028 10057 20131 20206 20389 20425 20464 20717 10778 21819 21729 21831 22108 22158 22211 12293 22737 22772 ten, door, ook in den strengen winter en ondauks hun lee.tijd om 5 uur "s 11.or- gens reeds door weer en wind te gaan om voor de kinderen te zorgen, lotdat de St. Jozefgezeiien-Vereen. ;it de handen der St. Vincen.iasvereeui i g g ng was e heer v. d. Vaart ook hier.an uestuursad. Sinds 2 jaar was de heer v. d. Vaart honorair lid der St. Vineentiisverara ging. Lange jaren, was de neet v. a. Vaart verder collectant in de kerk van deu H. Jozef aan de Jansstraat eu nog toen ujj deze functie reeds had neergelegd ging liij gaarne met schaal 01 zakje rond Een trouwe pelgrim naar Keve.aer was de heer v. d. Vaart ook ieder jaar en van de broederschap was hij ve.e jaren broedermeester. Van den heer v, d. Vaart ging ue roep uit dat nij goed was voor alies. AHes kon hem woruen toevertrouwd. Moesten er voor eenige vereeniging of voir een goed werk financiën zjjn, de heer v. d. vaart was wei geneigd er voor te Zvrgen eu zorgde er ook voor. regen zga on.r- redingskraebt waren wemxg ge.nbe .r-en bestanu. Moest een kinueireestje opge luisterd woraen, de neer v. d. Va„r. wera uitgenooodigd en sioa0,.e uflarnj a.tya wonderwel. Moest er op andere wyze vöcr eenig goed werk geooipor.etrJ 0. ge ijverd worden, men aeeü XiLniner een v\.r- geet'sch beroep op de medewerking Van den heer v. 11. Vaart en zoo zag men nem altijd stappen door Haariexn, altijd bezig altijd in menst van de iieidiadigueid, kou men wel aannemen. De neer v. d. Vaart was in alie besturen een ij verg en werk zaam lid en Zijn gemoedeiijkneid bezorg de hem vele vrienden. Het was vooral een grio.e k.nJer\reud. Met den heer v. d. Vaart gaat er een van de oude garde heen, een, w aorm wij een heerlijk, goeu, ijverig voorbeel dig, katholiek Haarlemsch verleden sa- lueerenl Hij ruste in vredei Da begrafenisp'eriRigheden hebben a.s. f- - Reeds meldden wij, dat de ledenvergadering van het Groningsch Studentencorps „Vindicat atque polit" besloten heelt den groentijd af te schaffen en in te voeren een verplichte kennis, making. Deze periode van kennismaking zal on geveer acht dagen duren en plaats hebben op den voet van gelijkheid, zoodat elke uiting van ondergeschiktheid vervalt. Van de verplichte kennismaking zijn vrijge steld zij, die den 22-jarigen leeftijd bereikt heb ben en de 21-jarigtn, die twee jaar gestudeerd hebben aan een Nederlandsche of daarmee ge lijk te stellen buitenlandschc universiteit. De jongste „Acta Apostolicae Sedis" bevatten een buitengewoon belangrijk schrijven van den Paus over het Missiewerk. Het schrijven is ge richt aan alle Bisschoppen van de wereld. De Paus behandelt eerst de geschiedenis van 't apostolaat en de vorderingen, welke het in den loop der eeuwen gemaakt heeft. Telkens echter moet Z. H. constateeren, dat, nodanks de ge weldige inspanning toch zoo vele geloovigen niet bereikt worden. Hij verheugt zich evenwel over de beweging, die zich thans in de gcheele Kerk openbaart, om de Missies op krachtige wijze te helpen en te steunen. Om deze beweging in goede banen te leiden, beoogt de Paus met dit schrijven den bisschop pen de richting aan te geven hoe zij liet beste deze belangrijke zaak kunnen dienen. Eerstens richt zich de Paus tot de Bisschop pen, apostolische vicarissen en prefecten, die over de missies zijn gesteld. Hij noemt het hun plicht, nimmer te verflauwen in hun geestelijken arbeid en altijd bereid te zijn de hulp te aan vaarden en 111 te roepen van andere sociëteiten van missionarissen, wanneer bun eigen mede werkers niet hij machte zijn, de uitbreiding voort te zetten. Hij beveelt hun vóór alles aan, zich met hunne collega's te verstaan, om geza menlijk de gemeenschappelijke belangen van één zelfde landstreek te behandelen. Z. H. spreekt vervolgens over dc noodzake. lijkheid aan de inlandsdic geestelijkheid een vol ledige opleiding te geven, gelijk aan die der be schaafde landen. De inlandsche geestelijkheid moet niet bestemd worden om eenvoudig de missionarissen te helpen bij de meer gewone dienstverrichtingen, maar men moet haar in staat stelten eenmaal het bestuur over haar ei gen volk op zich te kunnen nemen. „Want," zoo vervolgt de H. Vader, „evenals de Katho lieke Kerk bij geen enkel volk vreemd is, past het evenzeer, dat van ieder volk gewijde die naren uitgaan, die door dat volk als leeraars 'der goüflelijKï wet en leiders naar liet eeuwig geluk worden gevolgd. Overal dus, waar zich een inlandsche geestelijkheid bevindt, voldoen, de in getal, goed gevormd, en haar roeping waar dig, kaa met recht worden gezegd, dat de mis sionarissen hun taak gelukkig hebben volbracht en de Kerk roemvol is gevestigd'. Wanneer dan Vervolgingen (tegen haar uitbreken om haar mogelijk ten gronde te richten, behoeft men niet te vreezen, dat de Kerk, steunend op zulk een grondslag, en met degelijke wortels, door een storm zal worden weggerukt. J De kerk van den H. Antonius aan de Nieu we Groenmarkt was gisteravond dermate ge vuld met geloovigen, als wij maar zelden zagen. Geen plaats was onbezet gebleven en zelfs de paden waren versperd door dikke menschen- drommen. Die toeloop van een zoo groote menigte Ka. tholieken kon echter geen verwondering baren, want al dagen van te voren was bet door het Plaatselijk Comité van Katholieke Sociale Ac tie aangekondigd, dat een groote redenaar zou komen om te spreken over grootsche onder werpen. Deze bekende spreker, men wist het, was de WelEcrw. Pater Borromaeus de Greeve, van wiens lippen reed® vele malen begeesterende woorden klonken, over schoone en belangrijke onderwerpen, ons Katholieke geloof betreffende en wiens redenaarstalent in den lande bekend neen overbekend is niet het minst voor ons, Haarlemmers. Was Je naam van den Eerwaarden redenaar voldoende om zuik een belangstelling te ver wekken, bet onderwerp ter behandel.ng aange geven, kon haar niet andeis dan nog verhoogen. „Apologetische lessen, betreffende de gebeur tenissen der laatste jaren". Nieuw dus en in de hoogste mate belangwekkend. Onder ademlooze stilte was het, dat Pater De Greeve, nadat de vergadering mei het Veni Creator ingeleid was, den kansel beklom, om de reeks cursussen want er zullen nog meer dere volgen te openen. Alvorens tot (je behandeling van het e genlijke onderwerp over te gaan, gaf de Eerw. redenaar een beknopte uitlegging van de bcteekehis der Apologie en van het groote belang van geloofs- verklaring en geloofsverdediging ui deze tijden. Nog nimmei heeft men zooveel uitingen van haat vernomen legen ons Katholiek geloof, als naar aanleiding van de vreeselijke oorlogsjaren, die achter ons liggen. Van de meest tegenovergestelde partijen werden aanvallen gedaan op Paus en Kerk en zelfs stelde men het Christendom verantwoor delijk voor ile rampen van deu oorlog. De groot ste tegenstrijdigheden over de Katholieke ge loofsleer werden geuit en zoo ooit, dan is het in deze tijden, dat Apologie dringend noodza kelijk is. Aanvankelijk hac de Eerw. spreker zich af gevraagd, of dit onderwerp, dat "111 zulk een oogenblikkelijk verband staat met sociale en po litieke gebeurtenissen, vanaf den kansel mag be sproken worden. Vanaf dezen laatste immers cerneemt men enkel Gods woord. De gewijde redenaar had eohter zijn bezwaren weerlegd en zou deze deze onderwerpen behan delen onder het licht van het Evangelie. Hij stelde er dan ook prijs op te verklaren, dat zijn optreden niet zou zijn dat van een sociaal redenaar of politicus als anderszins; maar zuiver dat van ecu priester Gods Dc wereld, aldus ging dc Eerw. spreker ver- M der, heeft in dc afgeloopen jaren aanschouwd, j wat nog nimmer in haar historie is geschied en dat zich als een geweldig tijdper kkenmerkt. Dit tijdperk is de heerlijkste Apologie voor het Christendom, Het Christendom immers, is van oude dc brenger en beschermer der beschaving geweest. Haalt men uit bet maatschappelijke leven dat. gene, wat het Christendom erin gebracht heeft, dan blijft er niets anders over dan een be schaafd heidendom, dat we! geen bout of steen, maar zich zeiven aanbidt. Wij willen niet ont kennen, dat het heidendom beschaving gebracht heeft, doch deze beschaving is zonder godsdienst, vreemd van elk hooger streven en waartoe dat leidt hebben de afgeloopen jaren genoeg bewe zen. De maatschappij met haar wetenschap, ver nuft en uitvindingen, dacht God te kunnen ont beren en zonder Hem de wereld te kunnen op bouwen. Wat 1 lebben wij gezien? Ais een nijdig kind, dat zijn tooverpaleis uit de bouwdoos in een doet storten, zoo beeft het ongeloof zijn be schavingswerk met den oorlog ineen geworpen. En dan durft men ons voor die ramp ver antwoordelijk te stellen en te verwijten, haar niet te hebben kunnen tegenhouden. Daartoe heeft het ongeloof den moed, liet on geloof, dat one altijd/ beeft tegengewerkt, ge weerd, gekleineerd en vertrapt. Wat wij dus aansóbotmd hebben is dus heer lijke Apologie voor het .Christendom en min achting, verachtelijke verplettering van het on geloof. Na den oorlog, dsen wij beleefd hebben, heeft dc wereld behoefte aan waarheid, gerechtigheid en liefde. in de eerste plaat# waarheid. Echter geen openbaring van archieven, of onthulling van de duistere diplomatie of wat ook. Doch de waarheid, die de weduwen en wee zen vragen, die de ongelukkige verminkten ei- schen en bannelingen en verjaagden verlangen. Daartoe is het ongeloof machteloos. In dc tweede plaats vraagt de wereld recht vaardigheid. Daaraan kunnen echter geen recht banken helpen. Wil men een nieuwe maatschap pij bouwen, dan moet dat geschieden door ge rechtigheid. Recht moet voortkomen uit een ge weten en een rein geweten dat rust op het ge loof aan God. Het ongeloof kent geen God en Godsdienst, heeft geen geweten, waarop het recht berust en kan dc wereld dus geen ware gerechtigheid ge- ven. Tenslotte verlangt, neen, smacht de wereld naar liefde. Wederom willen wij de liefde niet ontkennen bij het ongeloof, doch dat is de liefde van liet medelijden, wat men bescheiden- lijk humaniteitsgevoel belieft te noemen. Waar baalt bet ongeloof echter die groote, Christelijke liefde, die zucht naar opoffering en zelfverloochening, voortkomende uit Christus zelf? Wederom zal het een antwoord schuldig blijven. Waartoe liet ongeloof onmachtig is, daar be- zh het Christendom dc macht het te bewerken, zooals de Eerw. redenaar in den volgenden cur. sus hoopt aan te toon en. Thans sloot hij zijn eerste les met een ge zegde van den vrocgeren Amerikaanschen pre sident, den bekwamen Abraham Lincoln, die op een hem gestelde vraag, of God in den oor. log met hem zou zijn, antwoordde: „Dat weet ik niet. Het is echter ook niet noodig, als wij maar zijn met Godi" De volgende les wordt gehouden a.s. Woens dag 17 December. Op 53-iar'gen leeftijd is hier gisteren over. leden de heer Adriaan van der Valk, in leven directeur der Rijnlandschc Hypotheekbank. De overledene was vetdcr lid van het bestuur der Haarlemsche Hulpbank, lid der commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en regent van het Frans Loenenhoije. A. H. F. VAN DtER VAART f Het is waarschijnlijk niet mogelijk een op somming te geven van alle functies, die de beer Van der Vaart in zijn welbesteed leven heeft vervuld. Aan de meesle hield hij vast, tot aan, of tot kort voor zijn dood, maar in den 91 ofti f ono laatsten tijd moest hij wel om gezondheidsre denen van vele afscheid nemen. Als wij dus vermelden van welke vereenigin- gen en commissies de heer Van der Vaart lid was, dan stellen wij ons geenszins voor volle dig te zijn. Jarenlang was de heer Van der Vaart bestuurs lid van den Ned. R-K. Volksbond, naar wij meenen vice-president. Wie herinnert zich niet den heer Van der Vaart op feestjes of vergaderingen, waar zijn grappen en kwinkslagen altijd succes hadden, al was het alleen maar, omdat zij van den heer Var der Vaart kwamen. Veertig jaar lang was de heer Van der Vaart lid van St. Vincentius, waarvan 20 jaar vice- voorzitter der conferentie van Sint Jozef. Als Vincentiaan was hij lid van de commissie van het Brokkenhuis en lid van de Spijskokerij. Met de vermelding van deze beide functies meenen wij Van der Vaart in herinnering te brengen, zooals het groote publiek hem kende. LM der Spijskokerij, iedereen die wel eens in de Spijskokerij geweest "is of er mede te maken neeit gehad, kenl den heer v. d. Vaart. Niet te verwonderen was het dan ook dat de koffie- en brood-. uitdeeling, het z.g. .Kroppiesiu.i-," eerst in het Rand, daarna op de Ged. v ol- dersgracht, zijn volle belangsWing .iaJ. Met de heeren London, Miez.'rus, Guskens e.a. was hij daar de groote man van. Be wonderenswaardig was vooral de otio te ring die de heeren zich daar ~rr e rcost- -~-9 luLLoubai. Aiooie uuau. iJcjr uen iieei A. v. <1. Schoot alhier werd den arbeiders Zater dagavond een mooie verrassing bereid. Voor elk kind werd 50 cent toeslag gegeven en wel over de maanden November, December, Januari en Februari. Het totale betrag over deze 4 win- tei maanden werd den werklieden in eens uitbe taald. Voor velen een tlink bedrag 1 Zeker een prachtig voorbeeld van meeleven in den nood der tijden l HILLEGOM. RegeeringssokkenVan wege het distributiebedrijf wordt het volgende bekend gemaakt: Een beperkte hoeveelheid zwarte regeerings- manssokken tog enden prijs van I.40 p. paar- en zwarte regeerings-kinderkousen, maat 3, tegen den prijs van f 1,25 P" paar, zijn ver^'jsbaar bij de winkeliers F. Smid en F. w v. d. Hulst. Bij ieder paar wordt een knotje stop- sajet gratis bijgevoegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2