HE mum. CI8MT HET WITTE HUIS. BUITENLAND Kunst en Kennis FEUILLETON Vrijdag 12 December Vweede blad Eesi I;. p »iis, In de Memorie van Antwoord op eft: Indische begrooting wordt meegedeeld, dat de Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië in zijn jongste rede bij gelegenheid van. den verjaardag van H. M. de Koningin, geheel eigener beweging het denkbeeld opwierp omtrent de mogelijkheid van een bezoek onzer Vorstin aan Insulinde. Men weet tot welk een, gedeeltelijk betreu renswaardige, perscampgne het opwekken van dit idéé heeft geleid. Ten slotte moest wat ieder verstandig mensen kon verwachten uit Den Haag de officieëele verklaring komen, dat H. M. de Koningin voorshands aan geen reis naar Indië denkt. Het mag intusschen bevreemding wekken, hoe een zoo hoog ambtenaar als „de onder-koning van Indië" er toe kan komen, zulk een gevaarlijk woord over de lippen te laten vloeien, een denk. beeld op te werpen, dat de Oostersche verbeel ding machtig moest aangrijpen, zonder zich van te voren te hebben vet gewist, of zijn plan eenige kans van slagen had. Onbedachtzaamheid is een fout, waarin zulke hooge functionarissen niet mogen vallen 1 Gladde straten. Het is vandaag zeer waarschijnlijk de juiste tijd, om de aandacht te vestigen op een overtreding der politieverordening, waar aan men zich ook in Haarlem veelvuldig wii schreven bijna algemeen schuldig maakt. De gelegenheid 'is juist zoo geschikt om dat zeer velen vanmorgen op alleronaan genaamste wijze zullen kennis gemaakt heb- ien met de gladde keien en straatsteenen. Dc politieverordening schrijft voor dat bij gladde straten door ijzel of sneeuwval zand of koolasch dientgestrooid te wor den. Hcevelen doen dat? In het centrum der stad en dan nog maar in de hoofdstraten gaat 't, hoewel 't beter kon. maar in de buitenwijken is het levens gevaarlijk voor stijve beenen zich op die ver- stijfde hobbelige zee te wagen. Men denkt er daar eenvoudig niet aan zand of asch te strooien, erger, wij zagen bewoners aan de binnenzijde hunner ramen genieten van de gekke buitelingen, die voorbijgangers op hiin gladde straat maakten. Totdat onge'ukkAn niet uitblijven. Bovendien is men verplicht men lette daarop zand t« strooien als de straten glad ziin. Zie, wij zouden er recht pleizier ra hebben wanneer de politie nu eens voor deze gelegenheid niet te lang wachtte met proces verbaal opmaken. De moeite is te klein en de gevolgen yan zorge'oosheid te groot om niet te spreken van den voortdurenden hinder bu 't Ioopen om met het straffen van dergelijke over- tre^i-'oen. te veel geduld te hebben. DE OUDE LEUS! Het Amerikaanse he ministerie van Ma rine heeft in overeenstemming met Da niels, zich verklaard voor ren program, volgens hetwelk de Amerikaansche vloot in 1925 voor geen andere vloot ter wereld zal behoeven ouder te doen, tenzij bij in ternationale overeenkomst een internatio nale beperking van de bewapening tot •tand komt of znlks geschiedt krachtens de bepalingen van den Volkenbond. Het ministerie zegt: nu wij besloten heb ben een koopvaardijvloot te bouwen onze nationale belangen en hulpbronnen waar dig, moeten wij ook een oorlogsvloot bou wen In staat de noodige ondersteuning te verl een en. DE MIJNWERKERSSTAKING GEËINDIGD. In zijn voorstel ter beëindiging van de fcoJenstakimg aan de mijnwerkers gedaan, doet president Wilson op hen een beroep om de loonsverhooging met 14 pet. voor gesteld door den „fuel administrator" aan aan te nemen en het werk te hervatten, hangende het door een onpartijdige com missie te verrichten onderzoek betreffende kxnen en prijzen. De president waar schuwt de mijnwerkers dat zij hun eigen belangen schaden en tallooze werknemers van hun bronnen van inkomsten beroo- ven zuilen door de staking door te zetten en dat zij er de schuld van zullen dragen als een onrechtvaardig vooroordeel tegen den georganiseerden arbeid post vat, dat die belangen van de werknemers ontzaglij ke schade zou toebrengen. De president beloof t omniddellijlk na die hervatting va» het werk een commissie van drie personen te zullen benoemen, o.w. een mijneigenaar en een mijnwerker, welker taak zal zijn het onderzoeken van verdere kwesties omtrent loon en en ar beidsvoorwaarden en van de winsten der werkgevers en de prijzen van steenkolen. Woensdag hebben de leiders der werk nemers te Indiapolis geconfereerd over die- ze voorstellen, maar men kwam tot geen besluit. Gelijtk reeds gemeld, zijn deze voorstel len aangenomen door de vertegenwoordi gers der mijnwerkers en werd reeds een eird® der staking, verwacht. Uit het bo venstaande blijkt, dat de werknemers, al thans de meerderheid buinner, niet met lnm vertegenwoordigers accoord gingen. En zoolang dit niet het geval is, blijft de staking voortduren, niettegenstaande alle berichten van partieele hervatting van den arbeid in sommige mijnen en van ver meerderde prodnetie. Het voorstel van den president vindt al- geheele instemming bij de werkgevers. De „New-York Times" zegt, dat de op brengst der mijnen gedurende de staking 41 millioen ton is geweest en dat zelfs in dien de staking beden eindigde le huidige prijzen tot nog zouden blijven gelden, tot Maart of April 1920. Eenlater telegram uit Indianapolis meldt, dat de staking is op geheven. ROEMENIE TEEKENT HET VREDES VERDRAG. Generaal Coanda, de leider der Roemeen- sche delegatie heeft gistermiddag de ver schillende verdragen en overeenkomsten (het vredesverdrag met Oostenrijk en Bul garije en de overeenkomst in zake de min derheden) geteekend.: De redactie van laatstgenoemde overeenkomst werd op enkele punten gewijzigd. O.a. werd inge voegd de zinsnede, dat het verdrag in overleg met Roemenië werd opgesteld-^n in een gewijzigde bepaling gezegd, dat de Joden in Roemenië dezelfde rechten zul len genieten als de andere burgers. SCHEEPVAARTVERBINDING TUS- SOHEN DUFFSCHLAND EN ENGELAND. De Duitsehe stoomvaartmaatschappij „Argo" zal binnenkort het regelmatig verkeer tnsschen Bremen en Londen her vatten. Den 26sten December vertrekt de „Elberfeld" van Bremen naar Londen. DE ENGELSCHE LEGER-BEGROOTING De Engelsehe leger-begrooting voor 't jaar 1919-1920 ie er op berekend dat op 1 Maart 1920 de leger-sterkte zal zijn gere duceerd tot ongeveer 400.000 man; om trent het leger in Britsch-Tndië is nog geen definitief besluit aangaand© de sterkte genomen. De begrooting is voor leger-nitgavcn geraamd op 405 millioen pond, waarin be sloten is 268.534.000 pnd. et voor het staan de leger; 1.349 000 pd. st. voor territorials reserve-troepen en vrijwilligers en 6.909.000 pd. st. voor de staven lil Engelsehe en ko loniale garnizoenen enz. Begroot wordt dat do ontvangsten van de Duitsohe regeering voor het bezettings leger in het Rijnland zullen bedragen 1.500.000 pd.st. ten bate der daar gelegerde Engelsehe troepen. DE STEMMING IN OOST-PRUISEN. Dinsdag zijn in Koningsberg aangeko men de Pruisische minister-president Hirseb en minister Heine, die Woensdag, naar bet Oost-Russische gebied zijn ver trokken, waar een stemming moet plaats hebben om de bevolking de geruststellen de verzekering te geven, dat de ernstig be dreigde provincie in politiek en econo misch opzicht steun zal worden verleend. De ópper-president heeft de burgerij van Tilsit er van in. kennis gesteld dat het reeds aangekomen eerste gedeelte der ijzeren divisie ter verdediging van de grens naar Memel Is vertrokken en dat de later aan te* komen gedeelten der divisie als grensbescherming tegen het holjewiS; me in Oost-Pruisen zullen blijven. DE UITLEVERING VAN HE7T DUIT- SCHE HAVENMATERIAAL. Gisteren of op zijn laatst vandaag zou de Duitsehe regcering een nota naar Parijs zenden, waarin bereidwilligheid wordt uit gesproken om een commissie af te vaar digen in geval de Opperste Raad bereid zou zijn vóór de ratificatie besprekingen te houden over de kwestie betreffende het havenmateriaal. DE V. S. EN DUITSCHLAND.. Senator King heeft 1.1. Maandag in den Anierikaanschen Senaat voorgesteld den president te machtigen, zoo dit noodig zijn mocht, de Amerikaansche vloot, het le ger en de luchtvloot te doen medewer ken met 'die geallieerden om Dniteehlamd te dwingen tot nakoming der vredes voorwaarden. Het voorstel is in handen gesteld van de Senaatscommissie voor buitenlandsehe zaken. DE DUITSCHE DOCUMENTEN. Nu is de officieele collectie der „Deut sche Dokumente zum Kriegsauebruch" verschenen, bevattende 1123 acten, waar van 937 woordelijk. Op het titelblad wordt vermeld; dot die- aè,uitgave is: „een volledige verzameling van de door Karl Kauteky samengestelde officieele bescheiden met enkele aanvul- lngen in opdracht van het departement van buitenlandsehe zaken na gemeenschap pelijke bestudeering met "Ka rel Kauteky gepubliceerd door Max Montglas en pro fessor Walter Schüeking." Het werk bestaat uit vier deelen. Oom menkaar wondt nergens gegeven.In een voorwoord wordt alleen iets verteld van de wijze waarop het materiaal is samenge steld en over do randopmerkingen des Keizere. Hiervan wordt gezegd, dat niet onderzocht is welke prineipieele heteekenis voor den loop der gebeurtenissen deze randopmerkingen hebben gehad. Nu eens blijkt nit de dokumenten zelf, dat de rand opmerkingen te laat zij.n gekomen, geen Invloed meer konden hebben op de beslui ten, dan weer blijikt dat de randopmerkin gen opdrachten bevatten, doe niet ten uit voer zijn gelegd. „Vaak handelt het om plotselinge stemmingen." Graaf Montglas en professor Schüking komen tot de slotsom dat geen volkmen opheldering mogelijk is voor ook de en tente de archieven, zonder eenig voorbe houd, opent. AMERIKAANSCHE HULP AAN DUITSCHLAND. President Ebert ontving gisteren drie Amerikaansche - bisschoppen. Naar de „Deutsche Allg. Zt," verneemt, heeft de missie ten doel om den steun hy den we deropbouw van Europa, die van Ameri kaansche zijde in het vooruitzicht is ge steld, in het hizonder voor Duitecbland, in praktijk te brengen. Vóór alles komt het lenigen van den nood van de onbe middelde klasse^ der bevolking in aan merking. EEN ONDERHOUD MET KARDINAAL GASPARL De correstpondent te Rome van het „Berliner Tageblatt'" heeft een onderhoud gehad met den Kardinaal Secretaris G-as- pari. De correspondent wees er op hoe dankbaar de openbare opinie in Duitsch- land voor de stappen is- die dp Heilige Stoel ten gunste van de Duitsehe krijgs gevangenen heeft aangewend. Kardinaal Gaspari antwoordde dat men nog geen bets list antwoord had ontvangen, maar Kardinaal Amette had gemeld, d,at men het beste hoopte. De Heiige Stoel heeft ook gemeenschappelijk met de Zwitser se he regeering een poging aangewend ten guifctc van de Duitsehe krijgsgevangenen nadat de Zwitsersche bondsraad den Paus had verzocht h|et Zwitsersche initiaitef te ondersteunen. Deze onderhandelingen wor den door Engeland langs dppiomaitieken weg gevoerd. Tot heden echter zonder gevolg. Het Vaticaan zal doen wat het kan om een einde aan den volkerenhaat te doen komen. In Italië was er geluk kig van dien volkerenhaat niets te mer ken. VERVOLGING van OORLOGS MISDADEN. De Duitsehe Rijksraad heelt gisteren het wetsontwerp tot vervolging van oor logsmisdaden pn handelingen aangenon.cn Het wetsontwerp beoogt alle misdadige handelingen, die Duitschers tegenover vreemdelingen, name in die bezette gebieden bedreven hebben, strafbaar te stellen voor het rijksgerecht ©n den pro cureur-generaal te verplichten een ver volging in te stellen. Dit wetsontwerp bedoelt in het buiten land allen twijfel over Duitschlamd"s vas te voornemen om deze misdaden te be straffen, .weg te nemen. GEMENGDE BülTENL. BERICHTEN. Zijn mond voorbijgejpfpaaE Kolonel Bauer. Luden dorifs warmste ver dediger door Ludendcrff in diens oor logsboek dan ook vaak geprezen heeft zich laten interviewen door den bekenden Anierikaanschen journalist von Wigand en hem merkwaardige dingen verteld over de monarchie en het rijkspresiidentschap van Hindenburg. Het is nu nog te vroeg, betoogde hij, om te denken aan d<en terugkeer van den ouden staatsvorm. De Keizer kan nooit weer kei zer worden, omdat hij officieel afstand deed van ziin waardigheid. Maar dpn Hohenzol- ler moet er komen. En dan is cfe ex-kroon prins de aangewezen nnan. omdat hij de dgenscnappen bezit van een modernen mo narch. Tot de monarchie hersteld is, moet Hindenburg presidlent zijn. De conservatieve „Deutsche Tageszei- tung," anders een vurig bewonderaar van kolonel Bauer en diens politiek, is nijdig als een spin over d-iit interview. En een derge lijke openhartigheid is inderdaad ook niet verstandig. Omdat ze den anti-monarchalen het prachtigste agitatie-materiaal levert. Zeer kwalijk neemt deze kramt het den kolo nel, dat hij Hindenburg prijs geeft aan par tijpolitieke twisten. De Londensche bladen melden, dat het nieuwe stelsel van beheer der spoorwegen in Engeland met ingang van Januari ek. in werking treedt. Er zal dan. gelijk gemeld, in werking komen een Adviseerend Comité, .waarin zitting zullen hebben de directeuren van de twaalf vooraanstaande spoorweg maatschappijen, terwijl voor de werklieden daarin zitting zullen nemen Cramp en Tho mas voor den nationalen bond van spoor wegarbeidersBromley voor den bond van machinisten en stokers en Walkden voor den bond van spoorwegkleriren. In een buitengewone vergadering van de zeevaartvereeniging te Ham-burg is mede gedeeld, dat er in de Noordzee tot dusver 3060 vierk. mijlen van mijnen gezuiverd zijn. Er moeten nog 8760 mijlen worden afge zocht, hetgeen wellicht nog drie tot vier ja ren zal duren. ïn de Oostzee zijn 6900 vierk. mijlen af gezocht, terwijl er nog 8700 vierk. mijlen op te ruimen blijven. 'n Telegram uit Rijssel aan <lPn „Matm meldt, dat de textielindustrie van Roubaix en Tourcoing. de eenige industrie in het Noorden van Frankrijk, welke bijna hersteld is, thans tot stilstand is gedoemd wegens kolengebrek- Een vijftiental fabrieken heeft reeds de vuren gedoofd. Men verzekert, dat de vergoeding der Belgische afgevaardigden op 9000 fran ken en die der ministers op 36000 fran ken gebracht zal worden, ongerekend, de representatiekosten. UIT BOEK EN BLAD EEN HANZEBANKNUMMER. ,JDe Hanze", officieel orgaan van den R.-K. handeldrijven den en industrieelen midden stand in het bisdom Haar lem. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Hanze-bank in het Bisdom Haarlem, is het bondsorgaan „De Hanze" als speciaal .Jlamebanknuinmer versche nen, waarin aan tal van voormannen op 't gebied der Kath. Middenstandsorganisa ties gelegenheid is geboden hun meening over het doel, noodzakelijkheid en werk wijze der Haarl-emsche Hanze bank ken baar te maken. Voorts bevat hei een arti kel van dien bekenden accountant den lieer Hijst betreffende 't zeer aetueele vraagstuk,JJe Kerk en de Rente". Overigens bevat het blad enkele goed geslaagde kiekjes Van het Hanze-bankge bouw te Delft, waar die hoofdkantoren zijn gevestigd. Uit de reeks van artikelen vatten wij het eerste, dat van den bondsvoorzitter C. J. G. Struycken en laten het hier, ter herinnering aan het 10-jarig bestaan van de Hanzebank in het bisdom Haarlem, op Zondag 7 December IJ., volgen: Niet alleen onder ge teek ende 200 vangt de schrijver aan maar iedier van onze 10.000 Hanzeleden zal er zich over verheugen, diat de Bank thans zijn 10-jarig feest viert; niet alken deze herdenking geeft de vreugde, doch méér, voor alles is 't de vooruitgang, die de Bank kenmerkt, die ons met een blij hart bezielt. Iedere week kan men in „de Hanze" de mutatiën zien, die in de Hanzebank plaats vinden, hoe de middelen stijgen in den vorm van Crexlit-Saldis Deposito en Spaarkas; hoe ook de verkende kredieten in bedrag vermeerderen, waardoor men een indruk krijgt, welk een bedrag aan cre- dief aan onze Hanze-leden is verleend, waardoor onomstootclijk bewezen wordt, van hoeveel nut de Hanze-bank voor de Hanze-led-en is. Het gaat met de Hanze-bank nog steeds crescendo en als de gedaebten dan onwil lekeurig gaan naar de eerste jaren van het bestaan van dj Bank, dan is het als 't ware ongelooflijk, hoe in de eerste jaren met bescheiden middelen, beseheiden krochten, bescheiden behuizing gewerkt is moeten worden. Als ieder onzer eens had medegemaakt, hoe in alle deelen de eerste 5 jaren waren en dan daartegenover de positie van thans, dan zou hij zijn handen in elkaar slaan over het enorme verschil. Ik heb dan ook alle respect voor den durf der oprichters en voor de leiders in het afgeloopen tijdperk. Vooral do laatste jaren hebben de grootste vlncht gegeven, dank zij de krachtige en vérziende leiding. De eerste jaren zijn in zaken menig maal de kwaadste en zoo was het ook bij onze Bank. De kinderschoenen zijn thans uitgetrok ken; 10 jaren zijn nu voorbij. Nu gaat het tweede 10-jarig tijdvak in en als de teekenen niet bedriegen, dan ?al dit tijdperk eene nog grooteren bloei ten. aanschouwe geven. Wanneer leiding, controle en vooral liefde in en voor de Bank, niet alléén bij de leiders, maar ook in hooge mate bij de Hanzeleden zelf, zal blijven voortbestaan en verhoogd, dan kan 't niet anders, of de Hanzebank zal een bloeiend® en zegen rijke instelling voor onze Roomsche Mid denstanders zijn. Laat de Hanzeleden dit toch vooral niet vergeten, dat de Hanze bank er niet is voor zich zelf, er niet is om winst te maken, doek dat de Hanze bank er is om de Roomsche Middenstan ders te helpen en .te steunen, waar dit gevraagd wordt en mogelijk is. Het is dus de Bank van hen on voor hen. Daarom is het ieders eigenbelang en plicht, zich bij de Hanzebank aan te slui ten, zich van de Hanzebank te bedienen. Hij helpt daarbij zich zeiven en steunt door die hulp weder anderen, waardoori ten slotte de geheele Roomsche Midden stand wordt gediend en de geheelo Mid denstand zijn plaats in de Maajsckappij behoudt en versterkt. Wanneer dan ook bij het begin van het tweede 10-jarig tijdperk door de leiding is besloien om het aandeelkapitaal te vergroo- ten, om dit meer in verhouding te brengen tot het verleende crediet, dan moge er van onze 10-000 Hanzeleden er niet één zijn, die zijn liefde voor zijn Bank zal. weigeren te toonen. Waaneer wij al iep onze gemeenschapszin aan den dag willen leggen, is onze plaats in de maatschappij verzekrd en kunnen en zullen wij op de bres blijven staan, om onze belangen en onzen stand met hand tand te verdedigen. Een van deze zaken te behartigen is. onze Hanzebank te dienen, waardoor wij zelf wor den gediend. - Een woord van oprechten bartel ijken dank aan onzen Directeur den heer F. J. Per- quin, die zich geheel, met al zijn liefde voor den Middenstand geeft aan den bloei van onze Bank. Moge 't hem gegeven zijn nog vele jaren de Directie te blijven vervullen, dan ben ik er zeker van, dat de belangen van de Bank aan goede handen zijn toevertrouwd. Moge dan onze Bank verder bloeien tot heil en zegen van onzen Roomschen Mia- denstand in het Bisdom Haarlem. „De Kleinveeteelt". Bij de N. V. Drukkerij en Uitgevers- Mij. „De Vlijt" te Arnhem-Doetinchcm zal vanaf 1 Jan. verschijnen een nieuw werk blad, „De Kleinveeteelt", gewijd aan de mitplnimvee- en konijnen-, schapen-, gei tsn en varkens-, fruit- en bijenteelt Het blad staat onder redactie van den heer D. J. Holst erin, tot nu toe redacteur van net V. P. N.-orgaan; de hoofdredacteur wordt bijgestaan door een staf van deskundige medewerkers, o a. de boeren T. Bergenia (plnimveeteeltondcrwuzeTY W. Janssen, R. W. Wijnmalen, H. Hamaker, \v de Jong, H. G. A. Leagues Bakhoven, J. SuP Jr. C. M van der SMkke J. C. Muren, P 'van Straalen Jr., L. van GiersWgen, j' TT Claessens, E. J. Bommerhold, V. Zwagerman en anderen, alle consulenten of andere deskundigen. Het ons toegezonden proefnummer nc- vat een groot aantal degelijke bijdragen en fraaie illustraties. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende; PLATEN: De international! arbeids- conferentie te Washington. -- De Heilige Teerspijze. (Naar een schilderij van A. Pp.,.tp+) Een landschap bij Rome. De optocht der H. Kindsheid (8foto's.) - De begrafenis van de Noordwijksehe hel den. (2 foto's). De woningnood. (6 fo to's.) Op het plein van San Marco te Venetië. Inzegening van het bondsge- bouw voor den Limburgsehen boerenbond. De tank als sneeuwruimer. Burger oorlog in Mexico.-(9 foto's). TEKST' Het geheim van de schrijfma chine. (Door E. H. Uyüngs.) - 111 usia. (Daaf Sutove). Het genootschap der H. Kindsheid. (A. G. Fruytier, R.-K. Pr.) Het fabrieksgeheim. (Door 111 Wulkr. kens).— Eindclijke berusting. (P. C Kra ter C.S.S.R.). - Om de week een vraag. 72). „Nadat ook van een andere zijde veel moeite was gedaan om de zaak bij te legge n en dit telkens mislukte, riep er een zoo luid mogelijk „Kijk, daar heb je Tonie de waarzegster, laat die t geschil uitmaken." „Bij deze woorden lieten de twee vech tenden elkander los en zagen naar de plaats waar ik zat. Ik stond op en begaf mij tot hen, terwijl ik hen toefluisterde ,,'t Is toch dom van jelui om malkaar zoo toe te takelen," want de jongste had een bloedende neus en de gebrekkige een buil voor zijn hoofd. „Ben jij een waarzegster vroeg de kreu pele zeeman „kom, dan moet je me de kaart eens leggen maar wat gauw, hoor." Toen was de twist ten einde en namen zij met hun vieren plaats aan het tafeltje waar ik eerst gezeten had. „Laat me eerst eens in je hand kijken," sprak ik tot den kreupele, „daar kan ik je al genoeg uit vertellen." En ik had dit pas ge daan, of 'k z ide hem „Dat manke been heb je niet altijd gehad, wel Het is gekne d, voor een tijd geleden, op het water, tusschen twee harde voor werpen... „BI..s wijf, hoe weet je dat Hoor je me die sprak hij tot den andere„die heks verstaat de zwarte kunst „Laat mij nu het medaillon zien," gebood ik hem. „Ja wel, maar ik moet 't vasthouden," sprak hij vol angst dat ik 't hem zou afnemen. „Geef maai" iiier er is geen kwaad bij," riep ik, terwijl ik 't hem afnam en het in de palm van zijn hand legde. „Er schijnt verband te bestaan," ver volgde ik, „tusschen het knellen van ^iw been en het medaillon. Dit hebt ge op het zelfde oogenblik gevonden, toen u het on geluk overkwam is dit niet zoo „Ja waarachtig 1 Je hebt gelijk ,wijf waar haal je 't van daan zeide hij. „Dat heb ik gisteravond al in de kaarten gezien," vervolgde ik, „want ik heb jelui eergisteren al in het oog gehad en wist dat het op een twist zou uitloopen." „Hoor je dat wel fluisterde Eduard zijn vriend in 't oor „ze had ze den vorigen dag al in 't oog gehad en zeker haar gesprekken afgeluisterddat doen die wijven altijd." -t onie ging voort „Heb je dat vooruit geweten Hoe is 't mogelijk 1" riep de jonge zeeman verwonderd. „Ja," zeide ik, mij tot den kreupele wen dende, die nog altijd het medaillon in de palm van zijn hand had, welke ik vasthield, „maar om nu kort te wezen, goud heeft je nooit geluk aangebracht. „Daar heb je gelijk in, dat heb ik nog gis teren tegen Frits gezeid," antwoordde hij, en wees op den jongen zeeman, die het door een knikje bevestigde. „Je waart vroeger ongelukkig in al je ondernemingen, als je bij voorbeeld gouden Wilmpjes bij je had, is het niet zóó En het is eenmaal ge beurd, dat je je gouden hemds knoopjes had aangeschaft, waar je op zee op een Zondagmorgen mee wilde pronken, toen je onverwachts bij een opkomende storm naar boven moest en toen uit den mast vielhet is goed nog afgeloopen, maar je had je been toch verzwikt, moest drie weken je kooi houden eu hebt veel pijn geleden." „Nou, Karei," wendde hij zich tot een der twee boeren, „heb ik je dat zelfde gisteren niet verteld Hoe is het mogelijk, dat die ouwe dat allemaal weet. 1" „Ik zag in den spiegel dat Karei achter mijn rug zijn twee wijsvingers aan weerszijden van zijn hoofd omhoog stak, zooals men doet wanneer men bokshorens wil nabootsenden een gezicht trok, dat afschuw en ontzetting te kennen gad." „Zou je dat denken vroeg de oude zee man, antwoordende op de duidelijke mi miek van den andere. „Nu, wil ik je eens kort en goed wat zeg gen ging ik voort, „als dat goud in je be zit büjft, breek je op den een of anderen dag je beenen, en geef je t aan je vriend oi je vijand, hoe moet ik hem noemen daar je aanstonds mee gevochten hebt, dan valt hij bij den eersten storm op zee den besten uit de ra in het golvend nat en vindt daarin zijn graf." „Dat is wat moois I" riep de kreupele „dan zou ik 't toch moeten weggeven." „Och, neen," zeide ik, „je kunt 't we^hou den ook, maar dan breek je je beenen.' „Hij zag naar zijn gebrekkigen voet en hernam „ik ben toch al zoo ongelukkig Maar neen," ging hij voort, na zich een poos bedacht te hebben, „dat ding het te veel waarde om 't maar zoo weg te geven, moge lijk vind ik nog iemand die er betrekking op heeft en mij driedubbel geeft wat het waard is." „De jonge zeeman beriep zich-volstrekt niet meer op het winnen van de wedden schap en verstandiger dan zijn maat, deed hij afstand van een kleinood, dat hem vol gens nnjne voorspelling zeker den dood zou veroorzaken. De twee boeren zaten onrustig op tiun stoelen zij schenen bang voor mij te zijn en maanden de anderen aan om te vertrekken. De twee zeelieden heb ik daarna nog inder haast hun toekomst voorspeld, zoodat ik zeker een uur met hen doende was. Beiden hebben mijn kunst goed- beloond de zeelui ziin altijd mild, en voor iemand van de weten schap als ik, altijd gemakkelijk te behande len, omdat het met zulke stijfkoppige onge lovigen zijn als de meeste landbewoners. Doch hoe ik praatte en hoe hij mijn voor zeggingen ook door een dankbaar geloot be loonde, het medaillon kon ik hem met uit zijne handen krijgen. Wel verzekerde hij mij echter er eens over te zullen nadenken en nam nauwkeurig mijn woonplaats op, mij belovende, dat hij mij nog .eens over zijn toe komst zou komen raadplegen. Het speet mij, dat ik het voorwerp niet in mijn bezit kon krijgen, niet "omdat het van zulk een edel metaal was vervaardigd, maar omdat het een portret bevalte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5