Gemengd Nieuws. Leger en Vloot Orde en Arbeid Raaks I. Telefoon 414 Haarlem EIGEN HULP Stookt „Paiudanbriketten' DE SPAARNE-BANK DEPOSITO'S. Spaarboekjes met 4°/o Rentevergoeding. Rechtszaken Landbouw en Vïsscherij. ESSEX 4 a 5 persoons torpedo, geheel electrisch uitgerust. verwachten wij de 55 Aa.nt voor Haariem .n Omstrefcen m REP U B LI C"-Autobanden, welke 8000 K. NI. gegarandeerd worden. SLUIT U AAN bij bovengenoemde vereeniging. De beste distributievrije brandstof Prijs f 6,50 per IOO kilo. Verkrijgbaar bij alle Handelaren. Kleine Houtstraat 32 - HAAML. VENN, i d. SLUIJS. SAFE-DEPOSIT. 71 Een gezellige boel. In de laatst gehouden vergadering van den Raad te Ven.lo. was aan de orde het ver slag der commissie belast met het nazien der gemeenterekening, dienstjaar 1918. De heer Van Deutekom vindt het verschil te groot hisschen een rekening van den Bur- gemeesier en één wethouder.'groot 76 voor een reis naar Den Haag, en de ver goeding van één gulden, die een politie agent ontving voor een dienstreis naar Rot terdam. Voorts moet apr. aanmerking maken op de grove verteringen in de stembureaux. In het stembureau van District III bv. werden door eenige heeren genuttigd: 5 flessch wijn, 14 Cats-bitters. 2 oude klare, 1 goote potten bier, 6 glazen Victoria-watèr, 9 kop koffie, 50 sigaren van 20 cent, 3 van 50 cent, enz. Eén raadslid had daar zelfs gezegd: „Ik geef een rondje." en nu staat het op de gemeente-rekening! Zoo kan ieder een wel rondjes geven. De voorzitter: „Dat kan ik toch niet hel pen?" De heer Van Kan wil het rondje terug be talen en legt daartoe een rijksdaalder op tafel. De heer Fetter protesteert hiertegen; hij weet wel dat de heer Van Kan wel eens ineer zijn portemoimaie voor den dag heeft ge haald- De heer Van Kan zegt: „Als jij me prik ken wil. dan moet je het gauw doen. Je zult me hier niet dikwijls meer zien. Dan laat ik alles aan jullie over EEN SCHEIDING VAN WAT GOD VEEEENIGD HEEFT. In het laatste nummer van „R.-K- Ge meentepolitiek,, schrijift de redactrice mej. F. A. M. Peeters, een zeer geestdriftig ar tikel naar aanleiding van het verzet vaa mevr. Hendriks, lid van den Gemeenteraad te Gennip, „tegen de wijze waarop de ar menverzorging (in die gemeente) „man en vrouw" scheidt, die in een inrichting van Liefdadigheid worden opgenomen. Al sedert haar meisjesjaren heeft de schrijf ster „een wrok gevoeld tegen die brutale scheiding." „Man en vrouw te scheiden, na dat ze een leven van liefde en vreugde en troost van armoede en ontbering en ramp spoed misschien 't doet er niet toe, samen gedragen en doorleefd hebben- Is het geen schande, geen hemeltergend onrecht? En dat zulk een onrecht zoo'n taai leven kan hebben! „Een taai leven, zei 'k met recht taai, want ik herinner me, hoe reeds in het jaar 1865 in Amsterdam de zonde gepleegd werd, dat gehuwde oudjes, die in „Sb Jacob" werden opgenomen, gescheiden werden. Ik logeerde teen bii een deftige familie daar. Elke week kwam Lijda, de oude naaister, een dagje bij de familie doorbrengen, en die vertelde dan van „Sb Jacob," waar ze woonde, allerlei moois en leelijks; óók, dat de mannen en vrouwen eens, in 't jaar bij elkaar mochten komen, om den dag door te brengendat was op den 19en Maart „Sb Jozef." In Amster dam is die wantoestand sedert lang opge heven; een vriendelijk apart „Thuis" ont vangt nu de oude paartjes, die in St. Jacob verpleegd worden. Ik zou wel eens willen weten in hoeveel gemeenten in ons land deze treurige schei ding nog bestaat." En. dan gaat juffr, Peeters door met een van verontwaardiging gloeiend protest te gen deze „wreede misstanden." Zij schildert op aangrijpende wijze het leed van zoo'n paar oude menschen, die door gebrek ge dwongen eindelijk naar het „gasthuis" gaan en dan dien laatsten avond moet doormaken, wanneer de „liefde" van de weldadig heid! gaat scheiden, wat God vercenigd heeft. i KRAAI EN SPERWER. Zaterdagmorgen waren eenige arbeiders in den polder Spangen bij Rotterdam, toen zij hoog in de lucht een sperwer ontdekten, die blijkbaar op een prooi ioerde. Er kwam een kraai aangevlogen en deze werd 't slachtoffer van den sperwer- Gedu rende zes of zeven minuten was de kraai boven den sperwer en dan weer de sperwer boven de kraai. De kraai kraste geweldig. Een hvede kraai kwam aangevlogen en zag haar makker in den strijd op leven en dood tegen den sperwer en viel den roofvogel ook aan. De sperwer liet echter zijn prooi niet los. en bleef zijn verwoede aanvallen tegen de eerste kraai richten. Door het krassen van de beide kraaien was er een derde aangekomen en deze kende geen pardon en viel ineens den sperwer aan en deze zwichtte, omdat hij het wel tegen twee uithield maar nummer drie gaf hem den genadeslag Hij liet zich vallen op een paal van .de telefoonletding, zonder zijn ge vecht opnieuw te beginnen. De drie kraaien vlogen gezamenlijk weg, maar de kraai, met welke hii den strijd had aangevangen, vloog terug naar den paal, waar de sperwer zat uit te rusten en viel hem opnieuw aan. Maar de sperwer had er genoeg van. de kraai zocht haar andere makkers weer op. Die zaten een eind verder in een boom trouw 6e wacht te houden, om, als de kraai, die terug was gegaan, weder den strijd was begonnen, te helpen. Die kraaien leverden wel een mooi staal tje van trouwe hulpverleeming. (R. Nbld.) KACHELONTPLOFFINGEN. Te Geldermalsem heeft ün de bijz. school een ontploffing plaats gehad vermoedelijk van een in het anthraciet zich bevindende dy. namietpatroon. De schoorsteen boven het dak werd door den hevigen knal uit elkaar geslagen, terwijl een gedeelte van het pla fond werd verbrijzeld. Persoonlijke ongeluk ken kwamen echter miet voor. Dinsdagavond sprong in den sigarenwin kel van den heer Ketjen in de Amstelstraat te Amsterdam met een geweldigen knal de kachel uit elkaar, tengevolge van een ont ploffing.'De stukken ijzer vlogen naar alle kanten. In den winkel werd veel schade aan gericht. Door den heer Ketjen werd een stuk door hem gevonden schietkatoen aan de politie overhandigd. EEN VERDUISTER AAR GEPAKT Ia October werd bij de Incassobank te Amsterdam een bedrag van ruim f 10.000 verduisterd. Het bleek, dat een der bedien den er mee vandoor was gegaan, vermoede lijk naar Duitscbland. Eenige dagen gele den werd hij door de politie te Dusseldorf aangehouden en naar Amsterdam gebracht. Van de f 10.000 waren slechts een paar biljetten van 100 mark overgebleyen. De rest was in Dusseldorf verbrast. SMOKKELEN VAN TABAK. In verband met geruchten, welke de laat ste dagen in omloop zijin over financieele moeilijkheden van tabakshandelaren, ver neemt de „Tel.", dat een der jongere Am- sterdamsche tabaks-firma's inderdaad fn moeilijkheden is geraakt. Naar men het blad mededeelt, heeft deze firma, na aanvankelijk gedurende de oor logsjaren op regelmatige wijze goedle zaken in de tabak te hebben gemaakt, ach laten verleiden tot het smokkelen van tabak van het bezette naar het onbezette gebied. Dit is eenige malen gelukt en heeft natuurlijk aanzienlijke winst opgeleverdten slotte ech ter is de fraude ontdekt en werd de geheele tabaksvoorraad in beslag genomen. Het ge raamde passief, waarbij ongetwijfeld ook nog eenige andere firma's betrokken zijn, bedraagt 1% mülioen gulden - KORTE BERICHTEN, In de Dinsdag ta Hoorn gehouden raadsver gaderiïig deed mevrouw Brons veld, gesteund door mej. Sunderman het voorstel, toestemming te verleenen tot rooken. Hoewel het reglement van orde liet roo ken verbiedt, werd het voorstel bij accla matie aangenomen. Te Maasfcriot brak Dinsdagavond brand uit in het magazijn van den „Lim burger Koerier" in het Morenstraatje. De inhoud, bestaande uit een groote voorraad oud papier, leege inktvat en papierrollen werd een prooi der vlammen. De bovenlig gende woning bleef gespaard. Alles was verzekerd. Omstreeks 3 uur is Woensdagnacht te 's-Gravenhage een uitslaande brand ont staan in een sigarenwinkeltje, Paul Kru- gerlaan 183. De winkel brandde gedeelte lijk uit. De bewoonster van het perceel, de weduwe H.. verliet, gedeeltelijk gekleed, aan de achterzijde de woning. De brand weer blueohte met eenige stralen op de wa terleiding het vuur, dat tot het uitge brande gedeelte van den winkel beperkt bleef. Men was verzekerd op beurspolis. De Oostenrijksche en Duitsche kinde ren te Breda zullen godsdienstonderwijs ontvangen van Duitsche priesters om voorbereid te worden tot het ontvangen der H. H. Sacramenten Nabij Manenswaard onder Wapenin gen is het 80 tons groote houten zeilschip „De Twee Gebroeders," schipper Vas, uil Drente, op een krib geloopen en gezonken. Door het hooge water was de krib niet te zien. Het schip was niet geladen en zal van Rijkswege worden gelicht .Het was niet verzekerd. De gemeentepolitie heeft Maandag avond den inbreker aangehouden die in den laatsten tijd Hengelo (O onveilig maakte. Het is de 17-jarige Kraaiberg uit Amster dam. pas van den Kruisberg ontslagen en thans te Hengelo geplaatst om het tuinvak te leeren. Hij was nog in het bezit van ruim 80 en van het gouden horloge met ketting bij den heer D. gestolen. In den nacht van Dinsdag vroor het in Friesland 12 graden. De scheepvaart in de Friesdie venen is al geheel gestremd. Alle veldarbeid is tevens gestaakt. Te Sneek huppelt reeds een gezond lammetje naast zijn moeder in de wei. Te Voorburg is door den brigadier van politie K. gearresteerd zekere v. G. uit Delft, die gevolg gevende aan zijn voor nemen, geuit in een dreigbrief, bij mej. K., wonende aan de Koninginnelaao, het tuin hek en andere voorwerpen vernielde. Te Vlissingen zijn 6 schipbreukelingen aangebracht van een Duitsche trawler, wel ke op een mijn is geloopen. 6 der opvaren den zijn verdronken. De schipbreukelingen werden opgepikt door het Belgische stoom schip Bremer, naar Ostende bestemd. Zondagnacht vervoegden 2 personen zich aan het politiebureau te Hilversum om onderdak, wat geweigerd werd. Om het nu toch te verkrijgen, vernielde een der 2 heeren een lantaarnpaal, waarop natuur lijk aan hun verlangen werd voldaan. Voor allen die in den naam „orgeltrap per" of „windmaker" iets vernederends vin den is een uitkomst de nieuwe benaming die de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeen te te Hallum (Fr.) heeft uitgedacht, die n.l. in. het orgaan der gemeente sollicitanten op roept voor de betrekking van „opwekker van de kunstmatige ademhaling van het ge meenteorgel." Te Zwolle is uit de stadsgracht by de remise van de Dedemsvaartsche stoomtram, het liilc opgehaald van den schipper van het Belgische vaartuig „Fernande No. 48," An- vers. De man is waarschijnlijk reeds Zaterdag avond te water geraakt. Bii dir. Van den Bosch te Deventer, is een groot aantal ruiten vernield ten gevolge van een dyna m ieton tpl of f ing in de kachel, die ook uit elkaar is gesprongen. Als door een wonder bleven de huisgenooten onge- onder Barneveld aangehouden per soon. die er van verdacht werd de mede dader te zijn van den moord op korporaal Vos en van wien men dacht dat hy Spring- hof was is gebleken Schijf te heeten, een zwerver, die uit Nieuwkoop afkomstig was. De politie heeft den nadruk gekregen, dat hii aan den moord geheel onschuldig is _Vde papierfabriek der firma Van Gelder Zonen te Apeldoorn is de witter Z'wiers tijdens werkzaamheden ia de fa briek, door het drijfwerk gegrepen en rond geslingerd. Na zijn overbrenging, naar het ziekenhuis is de ongelukkige overleden. SCHIETWEDSTRIJD LANDSTORM. Hot ligt In hot voornemen, in de eerste helft van 1920 een groote n schietwedstrijd uit te schrijven vooir den Vrij willigen Landstorm. Door den Inspecteur van den Landstorm zijn hiertoe verschillende belangstellenden en deskundigen in den Lande aangezocht, die zich, onder voorzitterschap van den OucT-Luitenant-Generaal W. H. Tw- wisga tot eene commissie hebben ver- eeuigd, teneinde aan d)e plannen uitvoering te geven. Aan de wedstrijden kunnen deelnemen vrijwilligers van den Landstorm.; buitenge wone vrijwilligers en Adspirant-Reserve- Aanvoerders. Doel van den wedstrijd is niet alleen het naar voren brengen van de beste schuttere maar ook en bovenal, om bot personeel van den Landstorm tot elkaar te brengen. Ten einde het iedereen mogelijk te maken aan de vporwedstrijdon deel te nemen, is er een weg gezocht, waardoor liet uitvoer baar is, het personeel van den Landstorm in of nabij de plaats zijner inwoning te doen schieten. Hiertoe is bet Rijk verdeeld in een 50-tal districten van ongeveer gelijke sterkte^ terwijl elk district weder zal zijn onderver deeld in 5 of minder kringen. Do vóórwedstrijden worden gehouden in de kringen, de winnaars van de kringen dingen mede in de districts wedstrijden. Zoowel de kring- als de distrietewedstrij den worden in of nabij do plaats van inwo- ning gehouden. Voor beide wedstrijden worden een aantel prijzen beschikbaar ge steld. De eindwedstrijd die gebonden wordt tue schen de verschillende winnaars van de districtswedstrijden, zyplaats vinden te 's-Gravenhage, waar dan eveneens een wedstrijd tusschen de vesrchiller.de korp sen en verbanden zal worden gehouden. Voor de afgevaardigden bij dezen wed strijd wordt vrij vervoer toegekend. Er kan aan de 'wedstrijden worden deel genomen met scherpe patronen no. 1 en Margapa tronen. Waar de Regeering het nut van een dier gelijken wedstrijd erkent, door .daaraan steun to verleenen, beeft de commissie 't vertrouwen, dat het Nederlandscbe Volk, de poging, om die schietvaardigheid van den Vrijwilligen Landstorm te verhoogen zal steuneb en van hare belangstelling zal doen blijken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt; financieele steun of medailles worden gaarne in ontvangst genomen ten bureele van den Inspecteur van den Landstorm, Alexaderplein 27, 's-Gravenhage. Oollsct. Arbeidsovereenkc si i y po^r ;fe. Naar wij vernemen, is in 'het gisteren gehouden congres der samenwerkende Boekdrukker.-pa'roons het ontwerp-co'.lec-< tieve arbeidsovereenkomst, zooals door do besturen .was voorgesteld, met 560 te gen 517 stemmen aangenomen. Een socialistische coöperatie veroordeeld. In verband mét art.. 9 der Waren ver ordening wordt door B. en W. van Arn hem bekend gemaakt, dat Cornells B., chef van de Melkinrichting „De Vooruitgang" bij vonnis van den kantonrechter is ver oordeeld, wegens het afleveren van meik. welke ondeugdelijk van samenstelling was Fruit. Enkele eigenaars van boomgaarden in de Betuwe hebben in verband met de schade, welke de pachters door de lage fruitprijzen lijden, 20 pot, op de pachtprij zen laten vallen. Kruidenierswaren Fijne Vleeschwaren Huishoudelijke Artikelen Bakkerij Fruit (ook voor Winterprovisie) Aardappelen voor Winterprovisie WORDT VERWACHT: Schoenen ZIJ WAAKT STEEDS TEGEN PRIJSOPDRIJVING INLICHTINGEN TEN KANTORE ZIJLSTRAAT'56 Beverwijk HAARLLA Hillegoiti* Volgestort Kapitaal f 2«000«000» Reserve circa t 400.0UÓ.— 5517 Een boerderij in de gemeente Haslceriand (Fr.), gedurende de laatste 5 jaren verhuurd voor 4800 gulden per jaar, is thans weer voor 5 jaar verpacht, nu tegen 9300 gulden per jaar. Volgens raming is er in de pakhuizen in Friesjand een partij kaas geborgen, die een waarde van plm. 9% millioen vertegenwoordigt Men vreest, dat door de beperkte ruimte, de kaas niet voldoende bewerkt kan worden en dus in kwaliteit vermindert. AANGEKOMEN N.V. Haarl. Rijwiel Automobiel Mi;. Ed. KIMMAN Co. ■ry - lys y i.-.'y y.'j'-V 'i.vA'r V -I'fe WjNKELVLEESCH VET LAIHSVLEESCH LAMSVET vanaf f 1.20 per pond f 0.80 ,i «.00 VLEESCH- EN VatHANDEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6