HIE HURL MUIT BUITENLAND SPORT- EN WEDSTRIJDEN. Medische Praatjes. Wat de Pers zegt Maandag 15 December—Tweede blad TYPHUS. Nu wij gelukkig wederom bergafwaarts gaan wat betreft bovengenoemde ziekte komt 't mij niet onaardig en tevens van groot nut voor, eens het één en ander hierover mede te deelen. Ik wil dan beginnen met er op te wijzen, dat wij telken jare een verhoogmg van 't sterftecijfer vinden in dezen tijd. Zoodra de herfst in het land is doet zich ook de Typhus altijd in meerdere of mindere mate gelden. Wij zouden dan ook deze ziekte kunnen bestempelen met den naam van Herfstziekte." Tegen den winter vermindert 't aantal gevallen doorgaans vrij sterk om zoo dra de lente wederom haar intrede doet toe- te nemen in frequenten, al is het niet m die mate als in de Herfst het geval pleegt te zijn. Wanneer de zomer in het land komt neemt ook het aantal gevallen van Typhus wederom sterk ftt. De Typhus nu tast vooral menschen aan in de kracht van hun leven, hoewel natuur lijk geen enkele leeftijd tegen haar beveihgd is. Wanneer wij nu over Typhus spreken, dan bedoelen wij daarmee stilzwijgend de Bmk- tvphus of abdominaal typhus of zooals haar officieele naam luidt: „de febns typhoidea d.w.z. de typheuse koorts. Zooals wellicht bekend zal zijn, hebben we naast deze nog een tweede soort Typhus nl de Vlektyphus die eenigen tijd geleden ons land teisteide. Deze laastgenjemde is nu een- geheel andere ziekte en ik zou haar waarschijnlijk met eens aanhalen, indien zij niet van beteekems ware in verband met het opnemen van de buiktyphus onder de Rubriek der besmette lijke ziekten. De buiktyphus nl. achtte men voor niet of zeer weinig besmettelijk, toch heeft men haar gelukkig opgenomen onder de besmettelijke ziekten. De reden hiervan is, dat de Buiktyphus en de -Vlektyphus voor al in den beginne zeer veel op elkander kun nen gelijken. Daar nu de Vlektyphus bui tengewoon besmettelijk is, heeft men de Buiktyphus dus meer uit voorzorgsmaatregel als een besmettelijke ziekte beschouwd. Hoewel dus deze redeneering geheel fou tief was en de denkbeelden dien aangaande nog zeer gebrekkig waren, zoo waien de maatregelen, die men genomen heeft, geluk kig goed en is de Buiktyphus altijd met eenige onderscheiding behandeld. Langen tijd heeft 't geduurd voordat men de oorzaak deze ziekte geheel en al op t spoor was. De eertijds gangbare meening was, dat dampen uit den bodem op stegen die ingeademd werden door den gezonden mensch en hem ziek maakten. Deze dampen zouden nl. uitwasemings producten bevatten van de ziekte teweegbrengende stoffen, die afkomstig waren van 'n lij der (es) aan typhus, welke stoffen gewoonlijk op den Bodem te- recht kwamen. Men was nu in den beginne zoo vast overtuigd van de juistheid van deze opvatting dat men dienaangaande zelfs een heele theorie had opgesteld, die den naam Uroeg van Bodemtheorie. Men heeft Jang aan deze theorie vastgehouden, hoewel eigen lijk meer noodgedwongen, daar men geen an dere verklaring wist te vinden, hoewel men langzamerhand voelde, dat zonder twijfél ande re bronnen 'n veel grooter rol speelden. Eerst omstreeks r88o echter zou zeer terecht aan de Bodemtheorie voor goed den bodem worden ingeslagen. Twee mannen, die op het gebied der geneeskunde veel van zich hebben laten spreken zouden er in slagen hierin verandering te brengen. De beroemde Robert Koch, de ma n die grooten naam heeft verworven in verband met de Tuberculose entevens de ont dekker van den Tuberkelbacil zelve, zou in vereeniging met de zeer wijd en zijd bekenden Eberth licht ontsteken in de duisternis. Het gelukte nl dezen onderzoekers de typhusbacil aan te toonen. Het bleek een .zeer klein microoiganismete zijn, met hun gebrekkige hulpmiddelen nauwelijks waar neembaar. Wij moeten dan ook deze onder zoekingen als een buitengewoon groote ver dienste kenmerken, hetgeen men wel eens over het hoofd pleegt te zien, daar wij heden ten dage zeer gemakkelijk een Typhusbacil onder schot kunnen krijgen. Er verliepen dan jok eenige jaren na hun ontdekking, alvorens men in staat was de Typhusbacil nauwkeun- te bestudeeren.. Men beschikte langzamer hand over betere voedingsbodems, waarop het gelukt de Typhusbacil te kweeken en voorts kon men met een 2. g. n. olie ïmmer- sielens de Typhusbacil gemakkelijk zien zwemmen als een visch in het water. Het bleek nu, dat deze hiertoe in staat was door een twaalftal Trikharen, die in het lichaam zijn ingeplant. Dit lichaam is niets anders dan een klein staafje met ronde uiteinden. Men is er toen in geslaagd deze microorganisme te kleuren met Batische aniline kleurstoffen waardoor het onderzoek zeer vergemakke lijkt wordt. Het spreekt van zelf, dat zich 11a deze vondst »n zeer belangrijke vraag voordeed n.l. Hoe komen deze micoorgamsmen m ons li jhaam m.a.w. op welke wijze mfecteeren wij Ik stel n voor deze vraag allereerst den volgenden keer ten sprake te brengen, terwijl dan tevens nog andere niet minder belangrijke punten op ons programma staan. MEDICUS. EEN VAST GEZANTSCHAP BIJ DEN H. STOEL. Na hot debat, naar aanleiding van die behandeling der begrooting van Buiten- landische Zaken voor het dienstjaar 1920 m de Tweede Kamer der Staten Genei-aai op -19 November 1919, staat het volgende wel vast, aldus de Earw. Heer Goulmy in de „Meb.": L De tijdelijke en bijzondere missie bij den H. Stoel, nog gecontinueerd tot 81 De cember 1920, kan na 'hét geheel intreden van den vredestoestandl, niet gehandhaafd blijven. Immers het was eoue gelegenheids- maatregel en deze dient buiten werking gesteld te worden, wanneer de reden waarom men diezen nam, heeft opgehouden te bestaan. Nu behoeft men geen profeet te zijn, om te ^voorspellen .dat zulks in den loop van 3920 het geval zal wezen. Buiten gewone omstandigheden voorbehouden, zal derhalve de begrooting van hoofdstuk in voor het dienstjaar 1921 den post voor eene tijdelijkd^ui bijzondere missie bij den H. Stoel niet meer kunnen bevatten. De reden toch zal vervallen zijn. 2. De Katholieken tot taak hebben, om het voteeren van een vast gezantschap bij den H. Stoel te bepleiten. „Immers, vooraleer de tijdelijke en bij zondere missie verdwijnt, moet het vast staan, dat er eene vast diplomatieke zen ding komt. In den loop van 1920 zal de ze door een daartoe strekkend wetsont werp moeten aangevraagd wordien en zullen de gemoederen der Kamerleden in die mate dienen bennvloed te worden, dat zulk een wetsontwerp met hoop op Succes kan aangeboden worden. Men bedenke nu wel, dat onze Tweede Ka mer 30 en onze Eerste Kamer 17 Katho lieken telt, zoodat wij in de Tweede min- stens 21 en in de Eerste Kamer minstens 9 medestanders dienen te krijgen. En dan haddien wij gaarne overtuigde mede standers .en niet op den kop af 21 en 9. Wij veronderstellen hier te spreken met menschen, die reden willen verstaan en, vrij van alle anti-papisme, hun oordeel verlangen te formoeren. Wij verwijzen hen naar de woorden van den Unie-li beralen heer Jhr. de Miuralt in den avond van 19 September 1919: „als do Mi nister eene missie bij den H. Stoel noo- dig oordeelt dan kome hij met ten af zonderlijk wetsontwerp en vrage gelden voor een vasten gezantsehapspost aan, ik voor mij zal deze aanvrage objectief en vrij van anti-papisme beoordeelen." Stopzetting van het klompenmakers- bedrijf. DE VER. STATEN EN HET VREDES VERDRAG. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Washington seinde dezer dagen aan ziin blad'. Sinds mijn terugkeer naar de Ver. Staten, «nu'onlangs, heb ik gesproken met gezagheb- bende personen uit alle partijen. Dezen ver- klaren eenstemmig, dat de een of andere vorm van internationale overeenkomst, die oorlog zodkt te voorkomen, zedelijk gerecht vaardigd is, maar ook noodzakelijk voor den handel. De RepuMikeinsche critici en de vij anden van president Wilson zijn van die opvatting goed op de hoogte en ik kan me/ vertrouwen voorspellen, dat de Senaat nog te elfderure het een of ander zal doen, dat het groote probleem zal oplossen en dat de beginselen zal waarborgen voor welke de Amerikaainsche gedelegeerden te Parijs zijn opgekomen- Terwijl ik dit telegram verzend, houdt de Kamer van Koophandel van den staat New-York, in samenwerking met zakenlie den uit heel het land er zich mee bezig de dingen waar het om gaat aan het publiek unfend te maken, ten eerste het puniiek te dwingen tot belangstelling en den Senaat tot handelen. Deze krachtige actie komt tot uiting in openbare vergaderingen en in volle-pagina-advertenties 'in de bladen. Er wordt in die vergaderingen en advertenties op gewezen, dat de overwinning niet alleen het zelfrespect van Amerika heeft doen te rugkeeren en plichten en kansen heeft ge schonken, maar dat zij het mogelijk heeft gemaakt een herhaling van de verschrikkin gen van 1914'18 te voorkomen. In dezen geest gaat de critiek voort. De correspondent besluit zijta beschouwing al dus: De vooraanstaande zakenmannen zijn overfieerscliend Republikeinsdh en desniette min dienen zij feitelijk een berisping toe aan, de Republikeinsche leiders in den Senaat, omdat deze het land in een vernederende en immoreele positie hebben gebracht, wat betreft zijn betrekking tot andere naties, en omdat die Senaatleiders de internationale handelscrisis nog verergerd hebben. De argumenten en het beroep van de han. delslui zullen overtuigend zijn in kringen, die zich tot. nu toe onhandelbaar hadden getoond. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De „Daily Telegraph" verneemt omtrent dé conferentie, welke thans met Clemenceau te Lenden gehouden is: Een van de gevolgen van de conferenties in Downing Street is de vorming van een raad. die uit de eerste-ministers van Engeland, Frankrijk en Italië bestaat met een gevolmachtigd ver tegenwoordiger van de Ver. Staten, Hij zal vermoedelijk voor het eerst te Parijs in de Kerstvacantie bijeenkomen. Jmtusschen zal de Opperste Raad te Pa rijs ziiu functies voortzetten, ofschoon de sa menstelling misschien gewijzigd zal worden. Volgens d«. „Petit Journaal" is te Londen de noodzakelijkheid gebleken van een nau we samenwerking; en een volkomen samen werking van alle geallieerden. Men heeft zelfs de algemeene beginselen weten op te stellen, die dit bondgenootschap tot grond vesten zullen verstrekken, maar de bijzon derheden moeten nog op een daarvoor ge- eigend tijdstip besproken worden. Niettemin is een groote stap voorwaarts gedaain. Voorts meldt het blad, dat minister Lou- clieur niet stil heeft gezeten. Binnenkort is een overeenkomst te verwachten tusschen de Fransche en Engelsche regeeringen en groe pen Engelsche en Fransche financiers die strekken zal tot het verlecnen van uitgebrei de handdscredieien, op voorwaarde, dat deze crcdieten alleen zullen gebruikt worden voor het vergemakkelijken of verstevigen van het herstel der nijverheid. De „New-York Herald" weet hieraan nog het volgende toe te voegen: le. De geallieerden hebben te kennen gegeven, welke van de Amerikaausche re serves op het vredesverdrag zij voor aan vaarding vatbaar achten en welke niet. 2e. Er is een nieuwe verklaring afgelegd door Engeland, Frahkrijk en Italië, welke nhoudt, dat zij besloten zijn van Duitsch- land de ongewijzigde uitvoering van het vredesverdrag te eischen. Mocht Duitsch- land dit weigeren, zoo zullen zij het met geweld daartoe dwingen. Vaia Amerikaan- sche zijde werd verzekerd, dat ook de Vef- eenigde Staten bereid zijn met de geallieer den samen te werken en hiertoe zoo noodig hun m-ilfaire hulp zullen verkenen. 3e. Belangrijke besluiten werden genomen m zake de oplossing van het Adriatische piobleem. Scialoja is in kentnis gesteld m,e/ de plannen der geallieerden en zal die te Rome aan den ministerraad voorleggen. EEN SLECHTE VERDEDIGING! Von Beth.maiH Holl#eg|, de gewezen rijkskanselier, heeft een brief" aan het Wolff- bureau geschreven, waarin onder andere het volgende voorkomt: „Er moet tegen worden geprotesteerd, dat ook die kaïitteekeningen van den keizer zijn gepubliceerd, die geen politieke actie ten doel hadden en daarom geen deel uitmaken van de politiek. De kantteekeningen zijn over het alge meen niets rinders can een impulsieve kris tallisatie van momeniiee-e indrukken van den Keizer bij de eerste lezing van een document. Alle ingewijden waren met het persoonlijk karakter ervan bekend. Ln de gevallen waar in de kantteeketaingen een aanknoopings- punt voor politieke besluiten waren, zijn deze eerst na het uitbrengdn van rapporten en na ampele overwegingen genomen. De instruc ties van deti Keizer in het tijdiperk waarop de stukken betrekking hebben, hadden alleen ten doel, den wereldvrede te voorkomen. ONDER BOLSJEWISTISCH BEWIND. In het gouvernement St. Petersburg is de bevolking die tot werken in staat is, gemobi liseerd om hout naar St. Petersburg te bren» £en- Al deze werkkrachten, wier arbeid zal worden betaald, worden beschouwd als in krijgsdienst te staain- Over hen zal militaire tucht worden geoefend. Zoo noodig zijn ze verplicht 12 uur per dag te werken. Wie zich verzet of sabotage pleegt wordt volgens de miltaire wet gestraft. gemengde buitenl. berichten. Best to Konslao'tinopoj. Volgens de laatste ontvangen berichten neemt het pestgevaar te Konstaintinopel zeer ernstige vormen aan Aan de bevolking wordt in aanplakbifjeitón gelast zich te laten inen- ten en als maatregel van voorzorg tegen uitbreiding der ziekte is de sluiting van alle koffiehuizen, inrichtingen voor vermaak, scholen en kerken en de stopzetting van de tram en de ondergr ondsche spoor aanstaande Volgens het Noorsche blad Aftenpos (en wordt uit Bergen gemeld, dat het Engelsche aanbod om de noordelijke kolenbekkens op Spitsbergen voor 200.000 pd. str. over te oemen. aangenomen is- Op de petroleum-onderneming Pechel- bron-n in den Elzas is een nieuwe petroleuni- bron aangeboord, die een dagelijksche op brengst van 30 tan heeft. De Libre Belgique verneemt uit Dinant dat bii een ontploffing in een kruitfabriek van Matagne le Grand verscheidene perso nen gedood zijln. Kapiten Verniers, het nieuw gekozen en weer afgetreden Fransche Kamerlid, is door 'den Krijgsraad te Chalons aan de Marne tot twee iaar gevangenisstraf is veroordeeld, o.a. wegens diefstal. Verniers heeft zich in.l. schuldig gemaakt aan verduistering van een licht Engelsch rijtuigje, twee paarden en tal van k'leedingstukken. Een Parijsch blad deelt mede. dat er te Parijs nooit méér gelezen wordt dan thans De leeszalen zijn aahhoudend propvol met aandachtige lezers en nooit hebben de biblio theken van de gemeente en particuliere lees bibliotheken zooveel boeken uitgeleend als thans. Het blad waaraan deze mededeeling is ontleend, veronderstelt, dat de menschen tijdens den oorlog weer geleerd hebben welk een genot het is zich i'n een 'boek te ver diepen. De commissie iiit de Duitsche Natio nale Vergadering voor de bedrijfsraden heeft een bespreking gehad met de redacties van de Berliinsche couranten om te onderzoeken in hoeverre bedrijfsraden voor dagbladen in aanmerking eoudien komen. Gisterenmiddag is het op de Rijksma- chinefabriek te Spandau tot een bloedige bot sing gekomen, I-nvalieden protesteerden tegen het feit, dat zij zwaar transport moes ten verrichten. Toen de directeur weigerde langer te onderhalndden, drongen de inva lieden het directiegebouw binlnen. De beamb ten vuurden op de invalieden, waarbij één dood en drie zwaar gewond werden. Het Duitsche Rijkspostministerium heeft een wedstrijd georganiseerd voor ontwer pen van nieuwe postzegels. Er zijn in het geheel 14,000 mrk. 'aan prijizen uitgeloofd. In de St. Peterskerk te Leipzig is een groot gmiden Christusbeeld van het kruis afgehaald en gestolen. De dief was door het inslaan van een ruit in de kerk gekomen. Gisterenavond om half 9 brak brand uit in een der grootste koffiehuizen aan de Friedrichsstrasse te Berlijn, het bekende café Imperator, door het ontploffen van een ,ben- zollamp.Uit de bovenzaal moesten niet min der dan 40 a 50 personen door het venster springen; 12 werden zwaar gewond. Er heerschte een geweldige paniek- Een stuk bouwterrein te Lolnden, dat bekend staat onder den naam van Aldwidi Island, zal met Kerstmis door dien Londen, schen graafscliapsraad in erfpacht worden gegeven aaln een Amerikaansche naamlooze vennootschap, die er gedurende 99 jaar een pacht van 55.000 pst. in het jaar voor zal betalen en er een indrukwekkend gebouw, zal doen oprichten, waarin toonkamers voor de Britsche nijverheid zullen komen. Het voorloopige herstellingswerk aan de kathedraal te Reims is zoover gevorderd, dat de geestelijkheid zich voorstelt in den Kerstnacht de H. Mis in de kathedraal op te dragen. Aliende Salazar heeft het nieuwe Spaansche kabinet gevormd. Minister Lo rna zal minister van buitenlandsche zaken zijn. - De mijnwerkersfederatie in het Char- leroi-bekken heeft besloten heden de alge meene staking te proclameeren. De metaal bewerkers zullen het voorbeeld der mijn werkers volgen. In de andere mijndistricten is aan de patroons een termijn tot 15 Ja nuari toegestaan voor de verhooging der loo tten. In het kasteel van Coinpiègne. een his torisch monument, waaraan veel herinnerin gen verbonden zijn uit den tijd van Lode- wijlc XV. Napoleon I en Napoleon III, waarin gedurende een groot deel van der oorlog het Fransche hoofdkwartier geves tigd was. is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken. De oorzaak is onbekend. De schade moet 2 millioen francs beloopen. Haarlem en H. F. C. spelen gelijk. Ajax slaat Blauw Wit. Weer.een overwinning voor H. V. V. Oostelijke afdeeling. le klasse. ZutphenBe Quick—U. 2—1 Hengelo: Tubantia—Z. A. C. 20 Enschedé: P. W.—Enschedé 1—2 Deventer; Go AheadHengelo 7 0 Arnhem: VitesseQuick (N.) 2—0 (Gestaakt wegens onbekwaamheid van den scheidsrechter). f Zuidelijke afdeeling. Breda: Velocitas—Bredania Middelburg: Middelburg—N. A. C. 2e klasse. A Hilversum: Victoria—D.E.C. Utrecht: Velox—Allen Weerbaar B Haarlme: E.D.O.—Schoten Alkmaar: Alcm. VictrixO. D. E. Amsterdam: NeerlandiaAmstel C Dordrecht: O. D. S.—Dordrecht Delft: D. H. C.—Xerxes Den Haag: A. D. O.—C. V. V. Hoorn: Hollaudda—R. C. H, 3e klasse. E Heemstede: H. B. C.—Q.S. C. HAARLEM-V. 0. C, 2-2 3-1 Ook tegen V. O. C. hebben onze Rood broeken zich mét een gelijik spel tevreden moeten stellen. Het liep weer niet mee en het was wel hard voor de Haarlemmers, dat zij op het laatste oogenblik door een fopt van Angeüent de verdiende over winning zagen veranderen in eene vér- deelirig der- punten. De wedstrijd zelve stond op een veel hooger peil dan tegen D. E. C. en het vertoonde spel behoorae tot het beste wat wij dit seizoen hebben gezien. Brakel had zijn vorm niet te pak ken, maar de overige spelers lieten in alle opzichten eerste klasse voetbal zien. Ook het spél van V. O. C dient geroemd. Do uitvallen der voorhoede waren steeds ge vaarlijk en 't verdedigen was zeer goed. Ondanks het vochtige, mistige weer was weer veel publiek aanwezig. Tot groote geruststelling van het publiek bleek, dat aanvoerder Tekelenburg van dc partij was terwijl Maas nog juist bijtijds per motor fiets van Hoek van Holland arriveerde «un het elftal op volle sterkte te brengen Do leiding was toevertrouwd aan scheids rechter Katoen, die ook deze gelegenheid voorbij liet gaan om op Schoten een wed strijd behoorlijk te leiden. De opstelling der volledige elftallen is: Haarlem Angenent jiguin, Thomas D. Houtkooper, Tekelenburg, Terweo Bieshaar, M. Houtkooper, Maas, Brakel, Sebraveudi.ïk. V. O. C.: Steen hou we. Weber, Boerdam Hörburger Vermaas Hörburger Jansen, Beyers, Dulfer, Weidema, Orfch. Tekelenburg heeft de keus en speelt eerst tegen den zwakken wind ln. Van den aftrap gaat de voorhoede van V. O. C. fraai combineerend op het Haark lein-doel af, waar Angenent door uitloo pen gevaar voorkomt. De Haarlem-voor- hoede neemt van den aftrap den bal mee en Maas geeft den bal keurig door aan Houtkooper, die echter door het gladde veld iets te laat komt. De spelers passen zich onmiddellijk aan en wij krijgen dan. een kwartiertje aan gelijk opgaand spel, waarbij zoowel Haarlem als V O. C. fraai voethal laten zien. Tekelenburg speelt zijn. bekende spel en is al naai- het noodig is, derde achterspeler of zesde voorhoede speler. Een fraai schot van hem wordt nog juist door een V. O. C.-been gestopt. Ook bij Rotterdam is de spil een prima speler en valt het goede verdedigen van Boerdam op. De Haarlemmers worden dan. sterker en de druk op het V. O. C.-doel wordt steeds grooter. Houtkoojjer en Bieshaar begrijpen elkaar uitstekend en doen met Hörburger wat zij willen. D. Houtkooper Hjcemt keurig eenige. hoek schoppen waaruit Bieshaar en Brakel den bal hard naast en over koppen Weer krijgt Haarlem een hoekschop to nemen. De bal Wordt fraai voor doel ge plaatst waar M. Houtkooper met een enc.l-in hard schot Haarlem de leiding p t* We lezen in „Het Huisgezin": Beslist is thans, dat binnen een paar weken de geheele Nederlandsche klom penindustrie zal worden stopgezet. Wien dit bijzonder genoegen zal doen? Den heeren Wijnkoop en Troelstra. Het stilleggen der klompenindustrie luidt natuurlijk de revolutie niet in. maar het is een bijdrage tot hetgeen de beide leiders der revolutionnaire partijen in Nederland noodig achten vcor de verwe zenlijking der revolutie. T>e „Tribune'' gaf nog pas Zaterdag; avond op de vraag: Hoe de revolutie te winnen? dit antwoord: „Wij meencn het middel te vindén in de staking dan hier en daar om een deel van het product, om, bij toenemende klas sen tegenstellingen, te groeien tot een reeks van massa-stakingen om het geheele product." Stopzetting van bedrijven is geen sta king. Maar voor liet effect is het lietzelf. de. Een volk. dat arbeidt, maakt geen re volutie. Bij een volk, dat niet arbeidt zijn de factoren aanwezig, waarop Wijnkoop en Troelstra voor hun heilloozen opzet spe- culeeren. Uit dit oogpunt moet het stopzetten van het klompenmakersbedrijf zoo wor den betreurd'. Is alles beproefd om dit uiterste af te wenden? i Heeft ook de Regeering den ernst der zaak wel voldoende ingezien? Was inderdaad' de invoer uit het bui tenland niet te stuiten geweest? Had voor de werkgeversorganisaties in de huidige omstandigheden het aan den gang houden van het bedrijf niet zwaar der moeten gelden dan iedere andere overweging? „Productie is versterking van het ka pitaal," redeneert de „Tribune''; „weg dus met de productie 1" Wie geen revolutie willen, zeggen, be- hooren althans te zeggen: vóór alles: pro ductie! - Als men uit dezen gezichtshoek het stopzetten van het klompenmakersbedrijf beziet, kan men de beslissing niet anders dan bejammeren. Een men moet wenschen, dat de regee ring niets van wat in haar vermogen is, onbeproefd zal laten om het besluit on gedaan te maken. Nu men den toeleg van Wijnkoop en Troelstra kent: door het neerleggen van den arbeid de revolutie voor te bereiden, behoort elke stopzetting zoo goed als elke staking tot iederen prijs te worden voor komen.'' Ondanks de harde, gladde terreinen konden gisteren ir. de Westelijke ie klasse alle uitge schreven wedstrijden plaats vinden. Haarlem heeft in een spannende en niet slech ten ontmoeting een puntje aan dc roodzwarte Rotterdammers moeten afstaan. Nadat Haarlem de overwinning reeds aan den Schoterweg dacht, bezorgde een zwak oogenblik' van jngenent V. O. C. de gelijkmaken. Op het laatste moment bleken Tekelenburg en Maas nog mede te kunnen spelen, waardooi het elftal den roodbroeken er heel wat beter uitzag als oorspronkelijk stond vermeld. H. F. C. heeft, zooals gewoonlijk weer met eenige invallers, tegen D. F. C, een gelijk spel- weten te forceerën, wat lang geen onverdienste lijke prestatie van de blanw-wittcn is. Het op Triebei na volledige D. F. C. was voor rust eenigszins sterker, maar zag zich door het uiterst solide spel van van Ben. Verwey, Peddy Francken en last not least doelman Sy- pesteyn, alle kans tot doelpuhten ontnomen. Ook in de 2de helft werd het meest aan de zijde van H. F. C. gespeeld'. Hoe de Dortenarcn ook wkerten, Roetje liet zich niet vrschallcen, waardoor het einde met een blanco stand kwam, een resultaat waarover H. F. C zich kan verheugen. In Amsterdam waar de groote strijd tusschen Ajax en Blauw-Wft werd gevochten zagen de zeebra's zich door de thuisclub geslagen. De belangstelling voor dezen wedstrijd was, zooals te verwachten, bijzonder groot. Duizen den konden niet op het ruime Ajax-veld worden geborgen en zagen zich aldus teleurgesteld. Het eenige doelpunt fabriceerde Ajax uit een strafschop. Dc strijd ging verder vrijwel gelijk op, totdat Blauw-Wit zich tegen het einde bijzonder ging inspannen. Het Ajax-doel beleefde verschillende benauw de oogenblikken. Het gehikte de gasten niet ge lijk te maken, zoodat het einde kwam met een onverwachte Ajax-overwinning. H. V. V. in overwinningsroes, zondl A. F. C. met een nederlaag naar huis. Een succes toon nog voor dc Amsterdamsche voorhoede, die in dezen wedstrijd 2 doelpunten maakte. H. Y. V. heeft door deze overwinning haai positie weer verbeterd en bezet thans de derde plaats. Sparta heeft op eigen terrein tegen H. B. S. het ondrspit moeten delven De Houtrustmen- "sdicn hébben echter met 19 punten In 12 wed strijden nog niet zoo'11 groote voorsprong op U. V. V., dat er in 10 wedstrijden 15 behaalde. U. V. V.Quick eindigde in een 1O over winning voor de Stichtenaren. Eerst even voor het einde gelukte het Buiten weg de beslissende goal te maken. Deze ontmoe ting welke eerst öm half drie aanving, werd na tuurlijk voor een deel in een bijna volslagen duisternis gespeeld. De stand in de Westelijke eerste klasse ls na gisteren als volgt: Ned, Voetbalbond. Westelijke afdeel mg. lc klasse. Dordrecht: D. F. C H. F. C. 0-0 Rotterdam: SpartaH. B. S. 13 Amsterdam: Ajax—Blauw Wit 1—0 Den Haag: H. V. V.A. F. C. 42 Utrecht: U. V. V.Quick 10 Haarlem: Haarlem—V. O. C, 2—2 Overgaugseompetitie. Worniiervecr: W. F. C.'t Gooi 1 1 Rotterdam: FeyenoordSpartaan 3—2 DelftCo-ncordiaHercules 41 Den Ilaag: V. U. C.—R. F. C. 2—1 Amsterdam: V. V. A.S. V. V. 00 Schiedam: H.D.V.S.—Stormvogels 1—1 Reserve le klasse. A Rotterdam: V.O.C. H-H.D.S.V, H 0-0 Den Haag: H.B.S. II-Feyemoord II 7-2 B Amsterdam: A.F.C. I-Spartaan II 0—0 Utrecht: Hercules IIH.F.C. II 0—2 Hilversum: 't Gooi II—Ajax II 2—1 15 0—4 2-0 2-1 2 1-2 1-0 40 1—1 1-0 0—1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5